Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.840.857 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 470 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Większość ludzi używa głowy nie do myślenia, lecz do potakiwania.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Kim byli berserkowie? (09-01-2011)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści- blog Zgłosił/a: liliac
"Berserkowie są zazwyczaj przedstawiani jako znani z szaleńczej odwagi i wielkiej siły podopieczni Odyna, którzy stawali do boju bez zbroi, odziani jedynie w skóry niedźwiedzi bądź wilków. Najbardziej przerażającą cechą tych skandynawskich wojowników miał być szał bojowy (berserkgang), w jaki wprowadzali się przed bitwą za pomocą alkoholu bądź grzybów halucynogennych."
Do tekstu..
Wizjonerzy i baloniarze (09-01-2011)
Autor: rozmawia Piotr Cieśliński
Źrodło: Przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
"Brak funduszy na naukę? Kiepska reforma szkolnictwa? O tym, jak przed wojną 19 profesorów uczyniło z Polski potęgę w dziedzinie fizyki, opowiada prof. dr hab. Andrzej Kajetan Wróblewski"
Do tekstu..
Roman Dmowski – hitlerowiec (09-01-2011)
Autor: Stefan Zgliczyński
Źrodło: monde-diplomatique.pl Zgłosił/a: ramichael
utrudniono - pomimo starań stołecznej policji - niepodległościowy marsz polskich patriotów, którzy pod przewodem Obozu Narodowo-Radykalnego i Młodzieży Wszechpolskiej oraz m.in. Jana Żaryna, Janusza Korwin-Mikkego, Jana Pospieszalskiego, Rafała Ziemkiewicza i Pawła Kukiza chcieli oddać hołd Romanowi Dmowskiemu, stojącemu na cokole obok kancelarii premiera, ściągnąłem z półki wydaną w zeszłym roku książkę Grzegorza Krzywca Szowinizm po polsku. Przypadek Romana Dmowskiego (1886-1905).
Do tekstu..
Znaczenie łez na nowo odkryte (09-01-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego - blog Zgłosił/a: liliac
"Jedną z kilku rzeczy, która jednak odróżnia nas od innych zwierząt, to tzw. łzy emocjonalne, towarzyszące wyrażaniu uczuć (niekoniecznie negatywnych, wielu ludzi płacze także z radości, czy przy innych okazjach). Łzy emocjonalne to ważny element mowy ciała. Okazuje się jednak, że mogą one ponadto mówić własnym językiem: w najnowszym numerze Science grupa profesora Sobela z Instytutu Weizmanna w Izraelu opublikowała pracę, w której pokazała, że ludzkie łzy zawierają jakiś związek będący chemicznym sygnalizatorem, działającym na podobnej zasadzie jak feromony u zwierząt."
Do tekstu..
Parafia jak bank? Płocczanin jest jej winny dwieście złotych (08-01-2011)
Autor: Milena Orłowska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Ksiądz na kolędzie dał nam karteczkę. Myślałem, że to obrazek, a to było wyliczenie. W rubryce "Ofiary złożone na budowę kościoła w roku 2010" miałem " - 200" - opowiada "Gazecie" mieszkaniec osiedla Międzytorze. Sprawa dotyczy parafii pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej
Do tekstu..
Ofiary księży pedofilów: niech papież nam pomoże (08-01-2011)
Autor: (msz)
Źrodło: PAP, wp.pl Zgłosił/a: slik
Ofiary księży pedofilów z Malty w liście do papieża Benedykta XVI wyraziły ubolewanie i oburzenie tym, że sprawcy wykorzystywania nie tylko nie zostali ukarani, ale wciąż zajmują swe miejsca w Kościele. List przytoczył włoski dziennik "La Repubblica". [...]Jeden z autorów listu powiedział: "Na Malcie Kościół, władza polityczna i sąd to jedno. Do tego stopnia, że na salę sądową przyszedł minister, by złożyć zeznania na korzyść księży. Niewielu, także w opozycji, chce nas bronić. Ludzie są bardzo religijni i boją się dotknąć księży"....
Do tekstu..
Co jest ewolucyjnym dziedzictwem człowieka: rasy czy rasizm? (08-01-2011)
Autor: Jan Strzałko
Źrodło: Kosmos- problemy nauk biologicznych Zgłosił/a: liliac
"Badania ludzkiego genomu dowiodły również, że ogromna większość zmienności genetycznej, to zmienność między osobnikami, a nie ich grupami. Wspomniany wcześniej Lewontin różnice między "rasami" typu kontynentalnego szacował na ok. 6% całkowitej zmienności. Współcześni badacze przedstawiali bardzo podobne wyniki - np. Rosenberg i współaut. (2002) obliczyli, że jest to 3-5% całkowitej wariancji. Wyniki takie dowodzą, że gdyby jakiś kataklizm zniszczył całą ludzkość oszczędzając jedną lokalną "rasę", odtworzyłaby ona nieomal całą zmienność naszego gatunku."
Do tekstu..
Kraj Naj. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich wszystko musi być największe (08-01-2011)
Autor: Marek Ostrowski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Zbudować najwyższy dom na świecie i sztuczną wyspę w kształcie palmy to jeszcze mało. Dodamy kopię Luwru i Guggenheim oraz meczet z 28 rodzajami marmuru. Co wyniknie z tej mieszanki?"
Do tekstu..
Ustawa żłobkowa: Nareszcie! (08-01-2011)
Autor: Agnieszka Zagner
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Państwo wreszcie zaczęło doceniać to, że rodzice chcą godzić opiekę nad dziećmi i życie zawodowe. Wreszcie mamy nowoczesne myślenie o samej instytucji - mówi w rozmowie z serwisem POLITYKA.PL Joanna Kluzik-Rostkowska, która od lat forsowała przyjęte dziś w Sejmie ułatwienia w zakładaniu żłobków."
Do tekstu..
Co ty wiesz o emeryturze? (08-01-2011)
Autor: Dominika Wielowieyska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Ani ZUS, ani OFE nie zapewnią nam kokosów na stare lata, dlatego warto dodatkowo odkładać choćby niewielkie kwoty na emerytalną przyszłość. Potrzebna jest masowa kampania informacyjna, która uświadomi Polakom, że ich emerytura zależy od tego, ile sobie na nią uzbierają w trakcie pracy"
Do tekstu..
Polacy są narodem samobójców (07-01-2011)
Autor: rozmawia Jacek Wakar
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
Ci, którzy chcą kolejnych ofiar, nie działają na rzecz swoich przodków, oni ich karmią krwią. Sycą krwią umarłych. Jak wampiry - mówi Tadeusz Słobodzianek, autor "Naszej klasy", najważniejszego polskiego dramatu mijającego roku, laureat nagrody Nike
Do tekstu..
Otwórzcie okna w Kościele! (07-01-2011)
Autor: rozmawia Marek Zając
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
Kościół ze swoim zaangażowaniem w politykę zabrnął w ślepą uliczkę, a wokół niego pełno jest już nie tyle dymu, ile PiS-owskiego czadu. Trzeba go przewietrzyć - mówi biskup Tadeusz Pieronek.
Do tekstu..
Oskarżony Gross (07-01-2011)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: Gra w klasy- blog Adama Szostkiewicza Zgłosił/a: liliac
"Czekam na nową książkę Jana Tomasza Grossa o poszukiwaczach złota w popiołach Żydów zagazowanych w Treblince. Wczorajszy program TV, w którym Tomasz Lis rozmawiał z Grossem, Ireną Grudzińską Gross w studiu nowojorskim i czterema gośćmi w studio warszawskim TVP2, pozostawił niedosyt, a momentami budził wrażenie chaosu myślowego."
Do tekstu..
2010 w analizach satelitarnych (07-01-2011)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale Szare Zgłosił/a: liliac
"Kilka dni temu opublikowano dane z dwóch satelitarnych analiz temperatury dla roku 2010, możemy więc zacząć pierwszą turę podsumowań."
Do tekstu..
Cannabis, które nie szkodzi (na płuca)? (07-01-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego - blog Zgłosił/a: liliac
"Podczas gdy w Polsce walczy się z dopalaczami, a wszelkie dyskusje o legalizacji miękkich narkotyków grzęzną (...), w niektórych krajach prowadzone na całego są badania nad tym, jak zmniejszyć szkodliwość marihuany tak, aby mogła być stosowana jako środek leczniczy."
Do tekstu..
Jak wygrać wybory (07-01-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Jestem gotowa zgodzić się z prof. Jadwigą Staniszkis ("Rzeczpospolita", 2.01.2011), że by zdobyć więcej niż 2-3 proc. w najbliższych wyborach parlamentarnych, trzeba spełniać pewne warunki.
Do tekstu..
„Radykalne państwo”: Śmierć Europy (07-01-2011)
Autor: Pamela Geller
Źrodło: www.euroislam.pl Zgłosił/a: Piątkowski
Pamela Geller W swojej mocnej i otwierającej oczy książce "Radykalne państwo," Abigail R. Esman, pisze o "ważnym pytaniu, którego nie postawili nawet Amerykanie po ataku na World Trade Center: podczas gdy walczymy w obronie demokracji, o zachowanie demokracji oraz jej propagowanie, jak dotąd, nikt nie zdefiniował czym dla nas wszystkich jest demokracja".
Do tekstu..
Tropiciele prawdy (06-01-2011)
Autor: Magdalena Mazur
Źrodło: blog.onet.pl Zgłosił/a: waldeck77
Bill Gates jest osobiście zaangażowany w realizację planów globalnej eugeniki, będącej częścią New World Order. W niewyjaśnionych okolicznościach znikają blogi zaangażowanych głosicieli niewygodnej prawdy, a nawet materiały, które mieli na dyskach prywatnych komputerów. Samolot z prezydentem Kaczyńskim został uprowadzony, a pod Smoleńskiem rozbił się Tupolew-wydmuszka. Szczepionki niosą śmierć - takie i podobne teorie głoszą blogerzy, którzy wytrwale tropią spiski przeciwko ludzkości.
Do tekstu..
Więcej fizyki, mniej religii (06-01-2011)
Autor: prof. Roman Juszkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Może jednak dojdziemy do wniosku, że szkoły i biblioteki są ważniejsze od stadionów, a jakość życia ważniejsza od prostackiej maksymalizacji zysku?
Do tekstu..
50 procent kobiet (06-01-2011)
Autor: prof. Magdalena Środa
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Zapłodnienie in vitro jest powszechne, nowoczesne i refundowane przez państwo. Właśnie urodziło się milionowe dziecko z probówki. To wnuk posła Gowina.
Do tekstu..
"Kościół ma tyle, że Bóg powinien pogrozić mu palcem" (06-01-2011)
Autor: Dominika Leonowicz
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
SLD chce likwidacji Funduszu Kościelnego, ale jak przyznaje Jerzy Wenderlich (SLD), przy obecnym składzie sejmu nie ma na to większych szans. Jego zdaniem, Kościół ma tyle, że sam Pan Bóg powinien pogrozić księżom palcem, by odpuścili chociaż to. - Chciwość i zachłanność ma ogromne znaczenie dla utraty wizerunku przez Kościół - powiedział Wenderlich. Z kolei Beata Szydło (PiS) podkreśla, że Kościół jest częścią polskiego państwa[!!!] i nie ma powodu by zmieniać coś, co dobrze funkcjonuje. Eugeniusz Kłopotek (PSL) dodaje, że wszystkim jest potrzebny Kościół. Jarosław Gowin (PO) nazywa "parszywym" ewentualne pozbawienie księży jakichkolwiek świadczeń.
Do tekstu..
Sympatyczne i niesympatyczne cechy religii (06-01-2011)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: Liberté! Zgłosił/a: Horacy Dżyngis Dołgorukij de Bourbon
Wyznawcy rozmaitych kultów mają we własnym mniemaniu święte prawo do tego, by traktowano ich z najwyższym szacunkiem, powstrzymywano się od krytyki ich wierzeń, od satyry, od ironii. Nie wystarczy im bynajmniej swoboda sprawowania kultu - domagają się ponadto szczególnej rewerencji i daleko idącej powściągliwości w krytyce. Wszak krytyka i wszelkie przejawy traktowania z pozycji zewnętrznej, w oparciu o swobodę sądu, uważają za zamach na własne prawa, "obrazę uczuć religijnych", a tym samym podstawę do najgwałtowniejszej a uświęconej w ich mniemaniu reakcji.
Do tekstu..
Czym się bawią dziewczynki? (05-01-2011)
Autor: sporothrix
Źrodło: http://sporothrix.wordpress.com Zgłosił/a: Sznajper
Gdyby kijki używane do dłubania w dziurach celem zdobycia pokarmu skojarzyły im się na przykład z młotkiem i gwoździkami? Albo może wędką? Skojarzenie jest uprawnione, skoro patyki te naprawdę SĄ narzędziami. Może wówczas czytalibyśmy pracę oraz jej omówienia prasowe ze spekulacjami na temat, jak natura już tak to urządziła (i mamy tego kolejne potwierdzenie), że młode samice chętnie zajmują się majsterkowaniem oraz usprawnianiem zdobywania pokarmu, młode samce walką, a obie płci niańczą lalki, choć samice w istocie chętniej. Tylko, czy taka niestereotypowa praca, opisująca takie fuj-niedziewczyńskie zachowania samic, byłaby medialna?
Do tekstu..
Same zioła (05-01-2011)
Autor: Piotr Panek
Źrodło: niedowiary - blog Zgłosił/a: liliac
"Stereotyp nieszkodliwości preparatów ziołowych jest tak głęboki i rozpowszechniony, jak nieprawdziwy. Wśród różnych subkultur zdarzają się postawy sprzeciwu wobec narkotyków syntetycznych, czy nawet przetworzonych, jak morfina (produkt wszak ziołowy), przy całkowitej akceptacji takich jak marihuana, pejotl lub grzyby halucynogenne. Czasem to wiąże się z parareligijnym albo i w ogóle religijnym podejściem do konopi, pejotlu i innych "darów bożych". To skrajne przypadki i wiele osób przyzna, że może i naturalność pejotlu nie jest gwarantem bezpieczeństwa, ale wszak tradycyjne ziółka to co innego. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to oczywiste, gdy do ziół zastosuje się procedury z badań nie tylko skuteczności, ale i szkodliwości leków."
Do tekstu..
Fani Barabasza i tak będą chcieli zbudować różowy taliban (05-01-2011)
Autor: Łukasz Adamski
Źrodło: Fronda.pl Zgłosił/a: Sznajper
""Rzeczpospolita" poinformowała, że słynna lista ateistów na portalu racjonalistów jest niewypałem tak samo jak ruch Palikota. Nie do końca się z tym zgadzam. Przeklęty rok 2010 pokazał, że elektorat chcący Barabasza jest liczny i tylko czeka na lidera, który wyprowadzi go na falę czerwonego morza, a on niczym surfer wypłynie na polskie ulice, by zmyć zacofane symbole chrześcijaństwa."- innymi słowy- Fronda nas nie lubi :)
Do tekstu..
Smutek marzeń (05-01-2011)
Autor: Jerzy Vetulani
Źrodło: piękno neurobiologii - blog Jerzego Vetulaniego Zgłosił/a: liliac
"Ta zdolność do "myślenia o niebieskich migdałach" jest wielkim osiągnięciem ewolucyjnym, gdyż pozwala nam uczyć się, rozumować i planować działania, ale, jak wykazały badania, które prowadzili Matthew A. Killingsworth i Daniel T. Gilbert z Uniwersytetu Harvarda [Science 2010, 330, 932] może pociągać za sobą pewne koszty emocjonalne."
Do tekstu..
Machnięcie ku przyszłości (05-01-2011)
Autor: Piotr Stanisławski
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
Cóż bardziej intuicyjnego niż język gestów? Właśnie zaczęła się rewolucja, dzięki której będziemy mogli wyłączyć komputer niedbałym wzruszeniem ramion
Do tekstu..
obrazy z katastrofy smoleńskiej (05-01-2011)
Autor: www.koledzyzwojska.pl
Źrodło: www.koledzyzwojska.pl Zgłosił/a: Piątkowski
Ktoś zarabia pieniążki, serwując obrazy przedstawiające katastrofę smoleńską...
http://holdsmolenski.pl/
Komunia z Wirusem... (05-01-2011)
Autor: Moja Wyspa
Źrodło: Moja Wyspa Zgłosił/a: Piątkowski
Setki wiernych, którzy przyjmowali komunię w czasie dwóch bożonarodzeniowych mszy świętych w jednym z kościołów w Massapequa Park w stanie Nowy Jork, musi czym prędzej gnać do lekarza. Okazuje się bowiem, że hostia mogła być zarażona groźnym wirusem zapalenia wątroby typu A.
Do tekstu..
Pół kroku za CSI (04-01-2011)
Autor: Bogdan Wróblewski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Ze śladu DNA zostawionego przez mordercę można odczytać, czy był brunetem, czy blondynem. Przełomową dla kryminalistyki metodę badań opracował polsko-holenderski zespół badaczy
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365