Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.751.707 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie umiemy się odnaleźć, nie umiemy współdziałać. Dlaczego ci, co chcą ukraść samochód dogadują się w minutę, a ci co chcą założyć trawnik, nie mogą dogadać się przez lata?"
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Jak oszukać demograficzne przeznaczenie? (17-01-2014)
Autor: Jarosław Niedzielewski
Źrodło: forbes.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
"Nadciąga emerytalne tsunami" - donosił kilka dni temu jeden z krajowych dzienników, pisząc o starzejącym się polskim społeczeństwie i konsekwencjach tego faktu dla naszych emerytur.
Do tekstu..
Bożek: Podatki są dla biednych. (17-01-2014)
Autor: Jakub Bożek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Nie ma się co oszukiwać: dziś system podatkowy obowiązuje biednych i jest dobrowolny dla bogatych, którzy wiedzą, jak lawirować.
Do tekstu..
Połączyli przerwany rdzeń? Nowa nadzieja dla sparaliżowanych (17-01-2014)
Autor: Marzena Żuchowicz
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: hamp
Mężczyzna z przerwanym rdzeniem kręgowym, któremu wrocławscy neurochirurdzy przeszczepili komórki nerwowe pobrane z nosa, może ruszać nogami. To nadzieja na wyleczenie dla innych osób po wypadkach.
Do tekstu..
First Planet Found Around Solar Twin in Star Cluster (16-01-2014)
Autor: European Southern Observatory - ESO.
Źrodło: sciencedaily.com Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Astronomers have used ESO's HARPS planet hunter in Chile, along with other telescopes around the world, to discover three planets orbiting stars in the cluster Messier 67. Although more than one thousand planets outside the Solar System are now confirmed, only a handful have been found in star clusters. Remarkably one of these new exoplanets is orbiting a star that is a rare solar twin -- a star that is almost identical to the Sun in all respects.
Do tekstu..
Discovery of Quantum Vibrations in 'Microtubules' Inside Brain Neurons Supports (16-01-2014)
Autor: Elsevier
Źrodło: sciencedaily.com Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
A review and update of a controversial 20-year-old theory of consciousness published in Physics of Life Reviews claims that consciousness derives from deeper level, finer scale activities inside brain neurons.
Do tekstu..
Scientists Discover the Very First Hipster (16-01-2014)
Autor: Kalliopi Monoyios
Źrodło: Scientific American Zgłosił/a: liliac
"The trouble with fossils is that they're terribly static. We can learn a lot about what was physically possible from looking at the anatomy, but we can never hot-wire a fossil into moving again, and we certainly can't observe their behaviors in their natural environment. But this is where interdisciplinary studies can be so powerful"
Do tekstu..
Duchy przeszłości w debacie nad płcią przedszkolaków, cz. 2 (16-01-2014)
Autor: Katarzyna Serafińska
Źrodło: Codziennik feministyczny Zgłosił/a: liliac
"Idea przedszkola równościowego wyrasta w sposób oczywisty z wypracowanych przez ostatnie kilkadziesiąt lat na gruncie nauk humanistycznych i społecznych ustaleń odnośnie płci i różnic płciowych. Jednak dla przeciwników i przeciwniczek jakiekolwiek majstrowanie z płcią wydaje się niedopuszczalne i pociąga za sobą silną dezaprobatę. Cenzurowanie przez część opinii publicznej rezultatów wieloletnich badań nad płcią jest niczym innym, jak wyrazem irracjonalności wyrażanych przez nią przekonań. Przyjrzyjmy się zatem owym przekonaniom, owemu głosowi rozsądku, przywołującego nieodpowiedzialne przedstawicielki środowisk feministycznych do porządku (porządku płci)"
Do tekstu..
Europejski trybunał pewnego księdza (16-01-2014)
Autor: Agnieszka Ziółkowska
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Czy apostaci i apostatki mają wolną wolę? Nie wiemy, ale rozstrzyga to za nas "arcybiskupi trybunał w Strasburgu". Czymkolwiek jest.
Do tekstu..
Łowiki i stegozaury (16-01-2014)
Autor: Fantastyka z lamusa
Źrodło: blog.polona.pl Zgłosił/a: JK
Pozytywizm miał wszelkie prawo, aby nie lubić fantastyki; romantyczne upiory grasujące w zamczyskach nie bardzo chciały się stosować do postulatu pracy organicznej, a badacze woleli szkiełko i oko od metafizycznych porywów ducha. Jeżeli pominiemy wynalazki profesora Geista oraz horror o wkładaniu Rozalki do pieca na trzy zdrowaśki, wydawać się może, że w polskiej literaturze drugiej połowy XIX wieku - zajętej emancypacją, asymilacją i propagowaniem odpowiednich postaw obywatelskich - nie znajdziemy nic fantastycznego. Jednak dzięki postulatowi wprowadzania do literatury wątków popularyzujących rozwój nauki i techniki, pozytywizm paradoksalnie stworzył podwaliny pod rozwój gatunku, wykorzystując fantastyczny sztafaż w powieściach dydaktycznych dla dzieci i młodzieży. Zdaje się,
Do tekstu..
Sonda Gaia dotarła na orbitę docelową (15-01-2014)
Autor: Markus Bauer


Źrodło: esa.int Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda Gaia dotarła na orbitę docelową wokół grawitacyjnie stabilnego punktu w przestrzeni kosmicznej, zwanego " L2 - drugi punkt Lagrange'a". Punkt ten znajduje się 1,5 miliona kilometrów od Ziemi.
Do tekstu..
Trauma i seks (15-01-2014)
Autor: Anna Chodacka
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Zgwałcona kobieta cierpi nie tylko podczas aktu przemocy seksualnej. Często takie wydarzenie ma wpływ na całe życie ofiary - tak w sferze erotycznej, jak i psychologicznej.
Do tekstu..
Caritas dostał dom i odsprzedał za bezcen wiceszfowej (15-01-2014)
Autor: jaś ram/k
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: liliac
"10 tys. zł - za taką kwotę wicedyrektor Caritas Archidiecezji Warszawskiej kupiła od kierowanej przez siebie organizacji posiadłość. Ponad sześć tysięcy metrów kwadratowych ziemi i swój rodzinny dom dwie starsze panie podarowały Caritas na cele charytatywne. Jak ustalili reporterzy "Uwagi!" TVN, kobiety chciały żeby powstał tam dom samotnej matki. Ich dar miał służyć potrzebującym. Jak to możliwe, że za bezcen trafił do zastępcy szefa organizacji?"
Do tekstu..
Revolutionary Scuba Mask Creates Breathable Oxygen Underwater On Its Own (15-01-2014)
Źrodło: http://themindunleashed.org Zgłosił/a: hamp
With the Triton Oxygen Respirator, it might be possible to breathe beneath the surface of the water as if you were a fish. Requiring no bulky tank to keep your lungs pumping properly, this invention of scuba diving equipment is much more ergonomic and organic in design.
Do tekstu..
Robot jellyfish takes to the air (15-01-2014)
Autor: Philip Ball
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Its transparent wings fixed to a delicate wire framework recall the diaphanous, veined wings of an insect. But when the flying machine rises gracefully into the air, the undulations of its conical form resemble nothing so much as a jellyfish swimming through water, the device's electrical power lead trailing like a tentacle. It is, in short, like no other flying machine you have seen before."
Do tekstu..
Pracowity tydzień (14-01-2014)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Tyle się dzieje co dnia w gremiach naszej władzy! Jaka aktywność! Cóż za wielkie dzieła tam powstają, jakież pomysły! I to w takiej ilości, że nie sposób każdego z osobna podziwiać i docenić. Premier Tusk dwoi się i troi nad wymyślaniem strasznych kar dla pijanych kierowców. Po co się jednak tym męczyć, pan premier ma przecież w Ministerstwie Sprawiedliwości grupę specjalistów do zaostrzania kar; na przykład prof. Zoll dobrze wie, co robić z pijącymi ciężarnymi (przepraszam: z błogosławionymi nosicielkami dziecka poczętego), więc będzie wiedział, co robić z pijanymi kierowcami. Problemem jest oczywiście to, że pijani i niebezpieczni kierowcy to najczęściej mężczyźni, tymczasem religijna grupa ministerialnych prawników zajmuje się karaniem wyłącznie kobiet. Taka wola boża. W ostateczności T
Do tekstu..
"Mord rytualny" zostanie objaśniony. Kontrowersyjny obraz znów dla pub (14-01-2014)
Autor: KAI, kł
Źrodło: kielce.gazeta.pl Zgłosił/a: JK
Kontrowersyjny osiemnastowieczny obraz Karola de Prevot, przedstawiający rzekomy mord rytualny chrześcijańskiego dziecka dokonany przez Żydów, w czwartek znów zostanie wystawiony na widok publiczny. Znajdzie się przy nim tablica wyjaśniająca, że Żydzi nie mogli dokonać mordu, bo zabrania im tego religia. O jego usunięcie zwracał się m.in. w 2003 roku do biskupa sandomierskiego Maciej Geller, prezes Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii "Otwarta Rzeczpospolita".
Do tekstu..
Niezwykły system pozwoli sprawdzić teorię Einsteina (14-01-2014)
Autor: Mariusz Błoński
Źrodło: kopalniawiedzy.p Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Nowo odkryty system gwiazd pozwoli przetestować wiele teorii, a niewykluczone, że umożliwi zbadanie tak podstawowych zagadnień natury jak np. grawitacja.
Do tekstu..
Seria fotografii obnaża rany spowodowane napiętnowaniem społecznym (14-01-2014)
Autor: Justyna Kowalska
Źrodło: codziennikfeministyczny.pl, fot.Fotograf Steve Rosenfield Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Fotograf Steve Rosenfield poprosił różne osoby o dokończenie następującego zdania: "______mnie nie definiuje". Modele i modelki miały wpisać w lukę swoje ukryte lęki, problemy, niepewności i obawy, co ujawniło setki ran spowodowanych piętnem społecznym związanym z wyglądem, uzależnieniami, chorobą psychiczną, wydarzeniami i decyzjami z przeszłości, płcią i seksualnością.
Do tekstu..
Harald Eia,"człowiek, który zmasakrował gender" wyznaje: cenię feminis (14-01-2014)
Autor: Sylwia Skorstad, Harald Eia
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: greg
"(...) ja bardzo cenię ruch feministyczny! W tych społecznościach, w których panuje równość płci, czyli z angielskiego "gender equality", jest więcej ludzi zadowolonych, zdrowszych i długowiecznych. Zrównanie praw kobiet i mężczyzn zmienia świat na lepsze. Nie chcę, by mój program był wykorzystywany jako argument za odmiennym traktowaniem kobiet i mężczyzn. Jestem przeciwko ideologicznemu wykorzystywaniu nauki, a nie przeciwko gender"
Do tekstu..
Mordowanie niemowląt jest fajne! (14-01-2014)
Autor: Head Shrinker
Źrodło: Piknik na skraju głupoty Zgłosił/a: liliac
"Wypowiedź godna "obrońcy życia", który stanowczo sprzeciwia się "mordowaniu niewinnych istot". Okazuje się, że dwutygodniowe dziecko milicjanta (bądź też chłopa, który brał ziemię z reformy rolnej) nie jest już niewinną istotą. I jeśli ktoś takie dziecko zamordował, to nie tylko nie zrobił nic złego, ale wręcz oddał światu przysługę. "I bardzo dobrze". Mam nadzieje, że tych słów posłowi Pięcie nikt nie zapomni."
Do tekstu..
Dżenderowa wyprawa krzyżowa (14-01-2014)
Autor: Krystyna Kofta
Źrodło: krystynakofta.natemat.pl Zgłosił/a: JK
Bardzo dawno nie było wypraw krzyżowych, a można było za udział w nich dostać odpust zupełny, różne dobra materialne i stanowiska. Ruch krucjatowy w dawnych wiekach ożywiał więdnącą wiarę, tak więc Kościół chce wskrzesić ideę wypraw krzyżowych pod sztandarami walki z niewiernymi. Na czele biskupi pod wodzą abp Hosera, dalej ksiądz Oko z blizną na mózgu, groźnie wygrażający dżenderowemu szatanowi, który jest dla nich gorszy niż faszyzm, komunizm, a także pedofilia w kościele, bo niektórzy duchowni i ich świeckie sługi twierdzą, że to właśnie dżender odpowiada za pedofilię!
Do tekstu..
Spór o naturalną żywność (14-01-2014)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Dzięki skutecznym zabiegom specjalistów od marketingu i reklamy słowo "naturalny" słało się hasłem, które kojarzy się klientom z czymś dobrym, smacznym i zdrowym. Niestety jest to całkowicie błędne założenie. Naturalny nie równa się zdrowy. W Polsce w latach 1991-2012 doszło do 4009 przypadków zatruć grzybami, z czego 219 ze skutkiem śmiertelnym. W większości przypadków to efekt spożycia całkowicie naturalnego produktu jakim jest muchomor sromotnikowy. Grzyb ten jest prawdziwym przykładem "100% naturalności". Natura jest najbardziej przebiegłym i pomysłowym trucicielem na naszej planecie"
Do tekstu..
Prokurator antysemityzmu nie widzi (14-01-2014)
Autor: Piotr Żytnicki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
Prokurator, która umorzyła śledztwo w sprawie antysemickich śpiewów kiboli Lecha Poznań, dwa lata temu badała wznowienie antysemickiej książki. Też nie dopatrzyła się przestępstwa.
Do tekstu..
Afganski ateista otrzymuje azyl w Wielkiej Brytanii (14-01-2014)
Autor: BBC
Źrodło: BBC Zgłosił/a: M.M.M
Przełomowa decyzja potwierdzająca, że brak przekonań religijnych jest również uznaną postawą filozoficzną, której należy się prawna ochrona.
Do tekstu..
Battery advance could boost renewable energy take-up (13-01-2014)
Autor: Paul Rincon
Źrodło: bbc.co.uk Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
US researchers have made an important step forward in the quest to store electricity from intermittent energy sources such as wind and solar.
Do tekstu..
Duchy przeszłości w debacie nad płcią przedszkolaków, cz.1 (13-01-2014)
Autor: Katarzyna Serafińska
Źrodło: Codziennik feministyczny Zgłosił/a: liliac
"Rodziców dzieci przedszkolnych z pewnością absorbują w ostatnich miesiącach zmiany jakim uległy prawno - organizacyjne reguły funkcjonowania instytucji przedszkola. Chodzi o kontrowersyjne, jak się okazało, obniżenie przez Ministerstwo opłat za przedszkole oraz idące w ślad za tym obostrzenia odnośnie zasad finansowania tzw. zajęć dodatkowych. Są to kwestie niezwykle dezorientujące dla większości rodziców, a także dyrektorów i kadry przedszkolnej. Spróbujmy jednak pochylić się nad sprawą w tym kontekście drugoplanową, choć - jak się okazało - równie bulwersującą przynajmniej część opinii publicznej, mianowicie pomysłem na tzw. przedszkole równościowe. Ściślej mówiąc, przyjrzyjmy się dyskusji nad ideą przedszkola, w którym podejmowane mają być próby uwrażliwiania dzi
Do tekstu..
GIODO po raz pierwszy nakazał odnotowanie apostazji w księgach chrztu (13-01-2014)
Autor: PAP
Źrodło: Interia.pl Zgłosił/a: TyDraniu
GIODO po raz pierwszy wydał decyzje, w których nakazał proboszczom odnotowanie w księdze chrztu apostazji, czyli że dana osoba wystąpiła z Kościoła katolickiego.
Do tekstu..
Psychologia w kryzysie (13-01-2014)
Autor: Neuro Bigos
Źrodło: NeuroBigos Zgłosił/a: liliac
"Ostatnie lata były dla psychologii akademickiej niezwykle trudne. Głośne afery z fałszowaniem danych przez znanych psychologów społecznych (Dederik Stapel, Dirk Smeesters i Marc Hauser) były tym najboleśniejszym ciosem. Nie jedynym jednak - nieudane próby powtórzenia (zreplikowania) słynnych eksperymentów; publikacja niesławnego artykułu o rzekomym dowodzie na istnienie zdolności paranormalnych; czy inne wątpliwe praktyki badawcze, które pozwalają na potwierdzenie niemal każdej hipotezy (patrz także wcześniejszy wpis). Wszystko to doprowadziło do tak zwanego "kryzysu replikacji" (replicability crisis). Innymi słowy, nie wiadomo obecnie, jak wiele rezultatów eksperymentów psychologicznych jest w rzeczywistości prawdziwych"
Do tekstu..
Scientific Consensus on Anthropogenic Global Warming: A Pie Chart (13-01-2014)
Autor: Robert T. Gonzalez
Źrodło: io9.com Zgłosił/a: liliac
"In reviewing more than 2,000 peer-reviewed publications, authored by over 9,000 authors between November 2012 and December 2013, geochemist James Powell found just one author who rejected global warming."
Do tekstu..
Pesticide residue found on nearly half of organic produce (13-01-2014)
Autor: Joanne Levasseur and Vera-Lynn Kubinec
Źrodło: CBC News Zgłosił/a: liliac
"Nearly half the organic fresh fruits and vegetables tested across Canada in the past two years contained pesticide residue, according to a CBC News analysis of data supplied by the Canadian Food Inspection Agency (CFIA). Of the 45.8 per cent of samples that tested positive for some trace of pesticide, a smaller amount - 1.8 per cent - violated Canada's maximum allowable limits for the presence of pesticides, the data shows"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365