Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
192.280.500 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 53 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
Julio VALDEÓN BARUQUE, Manuel TUŃÓN DE LARA, Antonio DOMINGUEZ ORTIZ - Historia Hiszpanii
Agnieszka Dyczewska - Światopogląd na talerzu. Wegetarianizm jako przejaw współczesnej religijności
Jan Rura - Quo vadis, Ecclesia? Czy Kościół może się zmienić
Prentice Mulford - Źródło twojej siły

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Polski katolicyzm. Katolicyzm taki, jak urobił się historycznie w Polsce, rozumiem jako przerzucenie na kogoś innego - Boga - ciężarów nad siły. Jest to zupełnie stosunek dzieci do ojca. Dziecko jest pod opieką ojca. Ma go słuchać, szanować i kochać. Wypełniać jego przykazania. Więc dziecko może pozostać dzieckiem, ponieważ wszystka 'ostateczność' przekazana jest Bogu-Ojcu i jego ziemskiej ambasadzie,..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Kodeks Etyki Lekarskiej to mieszanina frazesów (14-06-2013)
Autor: Jan Hartman, Anna Gardyniak
Źrodło: Medexpress Zgłosił/a: liliac
"Po głośnym liście ministra Arłukowicza do przyjaciół lekarzy zawrzało. Poruszona w nim została m.in. kwestia Kodeksu Etyki Lekarskiej. Jedną z osób, które ostro krytykowały Kodeks, był prof. Jan Hartman. Zapytaliśmy profesora, dlaczego uważa, że dokument jest zły."
Do tekstu..
Profesor Haman znowu pisze do Rzepy (14-06-2013)
Autor: perfectgreybody; Krzysztof Haman
Źrodło: Doskonale szare Zgłosił/a: liliac
"Miałem wątpliwości, czy na poły błazeński felieton p. Krzysztofa Ziemca pt. "Wszystko zależy od Słońca" (Rzeczpospolita, dodatek "Plus-Minus" z dnia. 8-9 czerwca 2013) zasługuje na rzeczowy komentarz, ale sprawa zmian klimatu należy do najważniejszych problemów współczesności a w naszym społeczeństwie jest dość słabo rozumiana. W rezultacie część czytelników Waszego pisma, o niższym poczuciu humoru, gotowa rzeczony felieton potraktować poważniej niż jest tego wart. Dlatego zdecydowałem się nadesłać następujące kilka uwag na temat najbardziej rażących nonsensów w nim zawartych"
Do tekstu..
Rób tak, żeby nie było dziecka (13-06-2013)
Autor: Marta Niedźwiecka
Źrodło: Kultura Liberalna Zgłosił/a: liliac
"W Polsce nie ma rozsądnego podejścia do antykoncepcji - podejście jest warunkowanie ideologiczne. Nie ma systemowego wspierania kobiet, żeby mogły planować rodzinę. Nawet nie wspominam o środkach wczesnoporonnych czy aborcji, mówię tylko o rzeczowej informacji w gabinetach, o finansowym aspekcie zakupu antykoncepcji, o dostępności tejże niezależnie od regionu, o wolości wyboru w jej stosowaniu."
Do tekstu..
New Layer Of Human Eye Found. (13-06-2013)
Autor: Sheila M. Eldred
Źrodło: news.discovery.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
The ultra-thin layer is detected it through electron microscopy after injecting tiny bubbles of air into donated corneas to separate the layers.
Do tekstu..
Schulz: Ile dywizji ma Unia Europejska? (13-06-2013)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Powinniśmy wpuszczać na ten rynek tylko tych, którzy zaakceptują nasze standardy przejrzystości bankowej i podatkowej.
Do tekstu..
Tabitha Babbitt (13-06-2013)
Autor: lorisclitoris
Źrodło: ygogirl.wordpress.com Zgłosił/a: liliac
"Ze względu na specyficzne przekonania religijne i tzw. komunizm chrześcijański, Tabitha nie opatentowała swojego wynalazku (podobnie jak wymyślonej przez siebie sztucznej szczęki i maszyny do cięcia gwoździ). Prawdopodobnie też nigdy nie używała piły tarczowej do pracy, pozostała wierna swoim dawnym obowiązkom. Do ostatnich dni uważana była za najbardziej utalentowaną osobę z całej wspólnoty."
Do tekstu..
Pasztet GMO ze świńskich żołądków (13-06-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Dzisiejszy wpis jest długi. Chciałbym oszczędzić czas osobom, które nie są zainteresowane niuansami i od razu napiszę, że kolejna praca mająca dowodzić szkodliwości GMO okazała się nie spełniać pokładanych w niej nadziei (przynajmniej przez ruchy anty-GMO)."
Do tekstu..
Chcemy być mądrzy czy głupi? (13-06-2013)
Autor: Jacek Belowski
Źrodło: blog.endokrynologia.net Zgłosił/a: liliac
"Potwierdza się opinia WHO, iż niedobór jodu jest N-A-J-W-A-Ż-N-I-E-J-S-Z-Ą z możliwych do uniknięcia przyczyn uszkodzenia mózgu na Świecie"
Do tekstu..
The big fat truth (12-06-2013)
Autor: Virginia Hughes
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"More and more studies show that being overweight does not always shorten life - but some public-health researchers would rather not talk about them."
Do tekstu..
Jak wygląda aborcyjna mapa świata? (12-06-2013)
Autor: Michał Wachnicki
Źrodło: Newsweek Zgłosił/a: liliac
"Polska ma trzecie po Irlandii i Malcie najbardziej restrykcyjne prawo aborcyjne w Europie. A jak wypadamy na tle świata?"
Do tekstu..
Wojna o kaplicę w prywatnym ogrodzie (12-06-2013)
Autor: Artur Borzęcki
Źrodło: www.interwencja.polsat.pl Zgłosił/a: slik
Rodzinę Gajewskich nienawidzi niemal cała wieś. Wszystko przez kaplicę, która stoi w ich ogrodzie. Gajewscy rozbudowali budynek za własne pieniądze i za darmo użyczali go Kościołowi do nabożeństw. Nowy proboszcz uznał jednak, że kaplicę trzeba powiększyć, a gdy Gajewscy odmówili, do sądu wpłynął wniosek o jej przejęcie... przez zasiedzenie.
Do tekstu..
Partyjne miliony na PR i media. "Robienie nam wody z mózgu" (12-06-2013)
Autor: Jarosław Gugała z Polsatu
Źrodło: TOK FM Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
Partie polityczne wydają miliony złotych na kampanie reklamowe, PR i wspieranie osób związanych z mediami. - To pokazuje, że polityka w Polsce polega na urabianiu opinii poprzez opłacanie dziennikarzy, którzy de facto są żołnierzami frontu ideologicznego
Do tekstu..
Twierdzi, że wskrzesza umarłych i uzdrawia z HIV. (12-06-2013)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: Gazeta Wyborcza.pl Zgłosił/a: Grzegorz Zaiss
Takiej imprezy Stadion Narodowy jeszcze nie widział. 6 lipca od rana do wieczora swoje nauki będzie tam głosił o. John Bashobora, kontrowersyjny ksiądz z Ugandy. Bashobora należy do Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej. Opiekuje się ugandyjskimi sierotami. W Rzymie zrobił doktorat z teologii, ale jego przemówienia nieraz mają mało wspólnego z nauką Kościoła. Bashobora twierdzi, że potrafi wskrzeszać ludzi.
Do tekstu..
Roczne urlopy macierzyńskie eliminują kobiety niemal całkowicie z rynków pracy (12-06-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Równowaga potrzebna jest do tego, by świat stał się bardziej normalny, wspólnoty bardziej sprawiedliwe, polityka bardziej reprezentatywna, a gospodarka mniej narażona na kryzysy i zrównoważona w rozwoju.
Do tekstu..
Odlot poety. (12-06-2013)
Autor: Wiesław Władyka
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
"Mordowanie polityczne nie jest ani moralne, ani niemoralne, można powiedzieć, że jest poza dobrem i złem". Mówi to Jarosław M. Rymkiewicz na marginesie swoich przypuszczeń, że gdyby PiS wygrał wybory w 2015 r. "tutejsi wewnętrzni Moskale" "spróbują zabić Jarosława Kaczyńskiego".
Do tekstu..
The Neanderthal With the World's Oldest Tumor (11-06-2013)
Autor: Melody Kramer
Źrodło: http://www.nationalgeographic.com/ Zgłosił/a: Reshca
"A benign bone tumor that afflicts modern-day humans has now been found in one of our ancestors: a Neanderthal more than 120,000 years old."
Do tekstu..
Ohio mum wins discrimination case against Catholic Church (11-06-2013)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
CHRISTA Dias, who was fired from two schools in the Roman Catholic Archdiocese of Cincinnati in October 2010, has been awarded more than $170,000 after winning her federal anti-discrimination lawsuit against the archdiocese.
Do tekstu..
Debunking 'The Big Lie' About Genetically Engineered Crops (11-06-2013)
Autor: Henry I. Miller, Graham Brookes
Źrodło: Forbes Zgłosił/a: liliac
"Since 1996, there has also been an outpouring of data, including prodigious amounts of peer-reviewed risk-assessment research, that provides strong evidence in support of the safety of genetically engineered crops and the foods made from them. During those 17 years, there has been no credible scientific evidence that genetically engineered foods or ingredients cause allergies or any other acute or long-term negative health effects. Several trillion meals containing genetically engineered food ingredients have been consumed by people around the world, with not a single adverse effect documented"
Do tekstu..
Mały ateista wśród katolików. Jak mu się żyje? (11-06-2013)
Autor: Karolina Stępniewska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"W Polsce dziecko niewierzących rodziców w swojej grupie rówieśniczej należy do mniejszości. Czy to może być problemem? Niewierzące matki opowiadają nam, z czym wiąże się wychowywanie ateisty w katolickim kraju."
Do tekstu..
Why Music Makes Our Brain Sing (11-06-2013)
Autor: Robert J. Zatorre
Źrodło: Nye York Times Sunday Review Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Neurobiologia próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego nasz gatunek tak bardzo lubi (i to od dawna) muzykę. Odpowiedź jest w mózgu, jego oczekiwaniu na nagrodę i uwalnianiu dopaminy.
Do tekstu..
Cel uświęca środki (11-06-2013)
Autor: Kaja Malanowska
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Agnieszka Żurek w swoim tekście Tęczowy dramat zamiast idylli donosiła, że wychowankowie par gejowskich są w dzieciństwie znacznie częściej molestowani seksualnie, częściej myślą o samobójstwie i korzystają z pomocy psychoterapeutów oraz mają poważne trudności z budowaniem trwałych związków w życiu dorosłym. Wszystkie te stwierdzenia opierały się na wynikach poważnych badań naukowych. Dokładnie rzecz biorąc, na pracy amerykańskiego socjologa prof. Marka Regnerusa, która w czerwcu 2012 roku została opublikowana w prestiżowym piśmie naukowym "Social Science Research".
Do tekstu..
Ateizm wkracza do mainstreamu (Atheists, the Next Generation: Unbelief Moves Fur (11-06-2013)
Autor: Kimberly Winston
Źrodło: Publishers Weekly Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Książki o tematyce ateistycznej zaczęły wkraczać do (niemal) głównego nurtu księgarskiego.
Do tekstu..
Kardynałowie o homozwiązkach. Świeże rysy na kościelnym sprzeciwie (11-06-2013)
Autor: Tomasz Bielecki, Bruksela
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
- To dobrze, że kraje mają swobodę wyboru, czy otworzyć cywilne małżeństwo dla gejów - przekonuje belgijski kardynał Godfried Danneels. To trzeci tak wysoki hierarcha katolicki, który publicznie nie odcina się od prawnego uznania dla homozwiązków.
Do tekstu..
Ty też wstydzisz się, gdy robisz drobne zakupy lub płacisz bilonem? Psycholog sp (10-06-2013)
Autor: Jakub Noch
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Dobry Mudżyn z Afrika
Rozmowa autora z jednym z psychologów społecznych ma na celu próbę wytłumaczenia poczucia wstydu wśród osób dokonujących jedynie niewielkie zakupy.
Do tekstu..
Zaród: Liczby urojone. (10-06-2013)
Autor: Marcin Zaród
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Jeśli chcemy opisać szkolną rzeczywistość kilku milionów osób, statystyka jest niezbędna. Ale nigdy nie odda całej prawdy o edukacji.
Do tekstu..
Jesteśmy w 98.77% szympansami (10-06-2013)
Autor: Maciej Trojan
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Mimo braku funduszy i wielu problemów po drodze udało się! Na zaproszenie Zakładu Psychologii Zwierząt Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego - obchodzącego 40 rocznicę powstania - przyjeżdża do Polski pierwszy raz (!) uważany za najlepszego obecnie prymatologa na świecie - Tetsuro Matsuzawa z Uniwersytetu w Kyoto. 18 czerwca na naszym Wydziale wygłosi wykład pt. Co jest unikalnego w człowieku - wnioski na podstawie wieloletnich badań z udziałem szympansów"
Do tekstu..
Farmio - jaja wolne od GMO (10-06-2013)
Autor: Marcin Ostajewski
Źrodło: Mitojad Zgłosił/a: liliac
"Jako biotechnolog (po tych słowach zatwardziali ekolodzy opuszczają bloga, choć wcale nie jestem GMO-aktywistą) za jaja wolne od GMO od firmy Farmio wręcz musiałem się zabrać w pierwszej kolejności. Jak tu bowiem nie zająć się produktem firmy, która jako pierwsza na taką skalę próbuje spieniężyć panikę wokół organizmów genetycznie modyfikowanych?"
Do tekstu..
Proboszcz się obraził i nie przychodzi do kościoła. (10-06-2013)
Autor: en
Źrodło: www.elblag24.pl; onet.pl Zgłosił/a: slik
Proboszcz z parafii św. Wojciecha w Elblągu poniżając 9-letnie dziecko nie dopuścił do rocznicy komunii świętej. Podczas próby wyrzucił dziewczynkę z kościoła na oczach jej rówieśników. Później stłumił krytykę rodziców... A wszystko przez 50 złotych.
Do tekstu..
Matka Teresa z Kalkuty – nie taka święta? (10-06-2013)
Autor: Rafał Natorski
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
Niepozorną, zgarbioną kobietę ubraną w charakterystyczny, biało-niebieski strój, z honorami przyjmowali papieże i przywódcy największych krajów. Po śmierci Matki Teresy kościół przyśpieszył procedury, by ogłosić ją błogosławioną. Jednak ostatnie informacje o tajnych kontach i nierozliczonych milionach dolarów Misjonarki Miłości kładą się cieniem na biografii założycielki zgromadzenia.
Do tekstu..
How I Lost Faith in the “Pro-Life” Movement (09-06-2013)
Autor: Libby Anne
Źrodło: patheos.com/blogs/ Zgłosił/a: ramichael
I was raised in the sort of evangelical family where abortion is the number one political issue. I grew up believing that abortion was murder, and when I stopped identifying as pro-life I initially still believed that. Why, then, did I stop identifying as pro-life? Quite simply, I learned that increasing contraceptive use, not banning abortion, was the key to decreasing the number of abortions.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365