Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.152.868 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 415 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Najsłodsza i najmniej groźna ścieżka ludzkiego życia prowadzi drogą nauki i wykształcenia, i ktokolwiek usunie z tej drogi jakąś przeszkodę lub otworzy nową perspektywę, powinien być uznany za dobroczyńcę ludzkości.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Rewolucyjne zmiany dla mundurowych. Chorobowe już nie będzie się opłacać (23-07-2012)
Autor: Leszek Kostrzewski, Piotr Miączyński
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Ćwierć miliona mundurowych zamiast pełnej pensji będzie dostawać na chorobowym tylko 80 proc. A ZUS sprawdzi, czy nie wystawiono im lewego zwolnienia"
Do tekstu..
Osoba ta to szatański pomysł (23-07-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Piosenkarka Madonna znowu wtargnęła w patriotyczny kalendarz Ojczyzny. Jej koncert odbędzie się na Stadionie Narodowym, co wywołuje poruszenie nie mniejsze niż przed kilkoma laty, gdy postanowiła - na pewno złośliwie - koncertować 15 sierpnia (państwowe Święto Wojska Polskiego i kościelne Wniebowzięcia Maryi Panny, co przy imieniu piosenkarki wydawało się podwójną prowokacją). Teraz chce śpiewać 1 sierpnia, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Fatalnie."
Do tekstu..
PRL oczami nastolatków (23-07-2012)
Autor: Anna Dobrowolska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Urodzona w wolnej Polsce młodzież o PRL wie tyle, ile powiedzą jej inni. A mówić trzeba do niej językiem XXI wieku. Inaczej młodzi zapamiętają to, co chcą. Albo nic"
Do tekstu..
Ile wody jest na Ziemi? (23-07-2012)
Autor: Mariusz Kędzierski
Źrodło: Naturalnie Zgłosił/a: liliac
"Wydawać by się mogło, że Ziemia - Błękitna Planeta ma nieprzebrane zasoby wody. Ale.. ile wody jest na Ziemi naprawdę? Przyznam, że kiedy dowiedziałem się, nie mogłem uwierzyć i moje myśli długo powracały do tych wyliczeń. Chodzi oczywiście o całkowite zasoby wody - tej słonej w morzach i oceanach; tej słodkiej, płynącej w rzekach, jeziorach i zamarzniętej w lodowcach; tej podziemnej, krążącej w skałach podłoża oraz tej występującej w postaci pary wodnej"
Do tekstu..
Koniec prywatności? Nadchodzi czytanie w mózgu (23-07-2012)
Autor: Mariusz Nowik
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: Reshca
"Naukowcy potrafią już wydobyć słowa i obrazy wprost z mózgu człowieka. To nadzieja dla osób sparaliżowanych i pogrążonych w śpiączce."
Do tekstu..
Przełom w astronomii z zielonogórskim udziałem. Odkryto nowy typ gwiazdy Więcej (22-07-2012)
Autor: Agata Źrałko
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Reshca
"Astrofizyka doczekała się wielkiego przełomu. Grupa naukowców odkryła trzeci typ gwiazdy neutronowej. W zespole badawczym znalazł się dr Roberto Mignani, astrofizyk z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego. - To jedno z ważniejszych odkryć ostatnich lat - cieszy się prof. Janusz Gil, dyrektor instytutu."
Do tekstu..
Tusk klęka przed sutanną (22-07-2012)
Autor: Jacek Poniedziałek, Tomasz Machała
Źrodło: onet.pl, newsweek Zgłosił/a: JK
"Platforma to partia populistyczna, a w kwestiach światopoglądowych ultrakatolicka. Gowin to inkwizytor - mówi znany aktor Jacek Poniedziałek."
Do tekstu..
shadowboxing i okładka w Newsweeku- czyli pogadajmy o deontologii i paru innych (22-07-2012)
Autor: a.
Źrodło: lemingi i inne żyjątka Zgłosił/a: liliac
Z teoriami deontologicznymi jest pewien problem. Odnoszą się one do porządków, których logika wynika bezpośrednio z pierwotnego uznania jakiejś Zasady. Problem pojawia się zatem wtedy, kiedy różnimy się co do przyjętych Zasad będących źródłami naszych przekonań i światopoglądu. I tak oto katolik mówi "bycie pedziem jest o-hyd-ne! Mój Bóg tego nie lubi!", a pastafarianin mu odpowiada "a mój Bóg to kocha! Więcej gejów w społeczeństwie, yeah!". Albo ja mówię "lubię szczepionki, chronią zdrowie społeczeństwa", a Stowarzyszenie STOP NOP mówi "sama się szczep, deb
Do tekstu..
Projekt "Grażyna Żarko", czyli jak wygląda chamstwo w sieci (22-07-2012)
Autor: nsz/tr
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Przez około dwa miesiące "Grażyna Żarko" umieszczała w serwisie YouTube kontrowersyjne filmy ze swoimi radykalnymi radami i poglądami. Nagrania obejrzały miliony internautów. Duża część nie pozostawiła na kobiecie suchej nitki, wyzywając ją od najgorszych i grożąc śmiercią. Wszystko okazało się prowokacją, która miała na celu pokazać chamstwo i agresję w sieci."
Do tekstu..
Czy będą nas ścigać za abonament? (22-07-2012)
Autor: Donata Subbotko
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Nie mamy obowiązku wpuszczać pracownika poczty do domu, a on nie ma prawa tego od nas wymagać. Byłaby to ingerencja w nasze konstytucyjne prawa. Obywatel ma prawo do świętego spokoju i tego, żeby nikt bez jego zgody nie wchodził mu do domu. Ingerencja w te prawa musi być czymś poważnie uzasadniona - a nie jest uzasadnieniem, że ktoś być może nie płaci abonamentu"
Do tekstu..
Nie chodźmy na łatwiznę. Z Jackiem Hołówką, filozofem, rozmawia Artur Sporniak (22-07-2012)
Autor: Jacek Hołówka, Artur Sporniak
Źrodło: tygodnik.onet.pl Zgłosił/a: rysiek
Artykuł z 29 numeru "TP", temat numeru: "Wiara ateistów". "(...) w codzienność i zabieganie o doraźne cele możemy wpleść rozmaite cele wyższe i nadać swojemu życiu szersze ramy. Dzięki temu nie będziemy mieli poczucia, że życie redukuje się do egzystencji i ma charakter czysto biologiczny. Dostrzeganie wartości, rozumienie bardziej skomplikowanych spraw i dążenie do nietrywialnych celów - to jest w życiu ważne."
Do tekstu..
Czy Kościół potępi nieuczciwość i korupcję w PSL? (22-07-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Dlaczego stojący na straży etyki Kościół nie zabiera głosu w sprawie afery PSL? Stało się przecież coś bardzo niemoralnego i biskupi czym prędzej powinni to zganić, tak jak ganią in vitro, czy KRRiT za brak miejsca na multipleksie dla telewizji Trwam. Przecież nieuczciwość jest niemoralna!
Do tekstu..
Dusza w mięsie (22-07-2012)
Autor: Elżbieta Isakiewicz
Źrodło: tezeusz Zgłosił/a: Rowan
W dwubiegunowej rzeczywistości wizja losu zwierząt też ma swoje podbieguny, odrębne racje. To racje podzielane lub odrzucane przez miliony z nas. Janusz Orzechowski, który do późna w nocy jeździ charytatywnie jako kierowca karetki dla zwierząt, wegetarianinem nie jest. Mówi: "Całego świata nie uratuję". Cieszy się, że ocalił ponad 800 psich istnień. Tomasz Wypych, który tropi producentów psiego smalcu, jada smalec świński, choć zdaje sobie sprawę, że świnia jest inteligentniejsza od psa. Powiada: "My nie zwierzęta chronimy, tylko własne prawo do empatii"
Do tekstu..
Bóbr - przyjaciel czy wróg? Naturalna mała retencja. (21-07-2012)
Zgłosił/a: liliac
"Po powodziach z 1997 r., to właśnie bobry zostały "oskarżone" o rozkopywanie wałów powodziowych i blokowanie urządzeń hydrotechnicznych, prowadząc do katastrofalnych w skutkach powodzi. Sugestie takie, nie mające wiele wspólnego z rzeczywistością, zdobyły popularność w mediach i być może wykorzystane były do zatuszowania wieloletnich zaniedbań w gospodarce wodnej"
Do tekstu..
Twój domowy cenzor, czyli czyli kto kontroluje modem (21-07-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Bez większego echa w polskich mediach przeszła niedawna afera z próbą zmuszenia użytkowników routerów marki Cisco na akceptację nowych usług tej firmy - prawdopodobnie dlatego, że dziennikarze błędnie uznali, że to nieistotne technologiczne niuanse. Szkoda. To właśnie w takich kwestiach, a nie przy spektakularnych sporach o ACTA czy o prawo autorskie, rozstrzyga się walka o wolność w internecie"
Do tekstu..
The “middle ground” fallacy (21-07-2012)
Autor: Edzard Ernst
Źrodło: BMJ Group Blogs Zgłosił/a: liliac
"When we are confronted with two opposing views, we tend to look for the comfort of the middle ground hoping the truth might lie somewhere between the two extremes. For instance, if someone describes a play, a book, or a restaurant as brilliant and another person thinks it is awful, we might feel that, in fact, it probably is of moderate quality. But, in many areas, this simplistic logic does not apply"
Do tekstu..
Nikt nie chce leczyć najcięższych chorób (21-07-2012)
Autor: Paweł Walewski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Najciężej chorych też trzeba leczyć, ale nikt nie chce za to płacić"
Do tekstu..
Błogosławieni ubodzy (21-07-2012)
Autor: Paweł Pollak
Źrodło: Liberte Zgłosił/a: liliac
"A mnie zastanawia, skąd te krzywdzące stereotypy i mity się wzięły. No bo przecież każdy widzi, jaki ten Kościół skromny i niezamożny, żeby nie powiedzieć: biedny. Kiedy na przykład zbiera się Konferencja Episkopatu Polski, biskupi na piechotę ciągną, na rowerach, niektórzy nawet na osiołkach, bo z Pana Jezusa przykład biorą. A limuzyny za dwieście tysięcy podstawia wredny Palikot, żeby biskupów o wystawne życie pomawiać. Tymczasem oni zabiedzeni, wychudzeni, żadne pasibrzuchy, przeciwnie, co u drugiego żebra widać, dlatego obszerne sutanny noszą, co by wierni wyrzutów sumienia nie odczuwali, że za mało na swój Kościół łożą"
Do tekstu..
Autism and MMR Vaccination or Thimerosal Exposure: An Urban Legend? (20-07-2012)
Autor: Michael Shevell, Eric Fombonne
Źrodło: THE CANADIAN JOURNAL OF NEUROLOGICAL SCIENCES Zgłosił/a: liliac
"Urban legends are usually harmless and indeed amusing to both storyteller and listener. However, a sad outcome of the autism and vaccination urban legend is the consequence of declining vaccination rate as the scourge of vaccine preventable infectious diseases have faded from the collective memory of the general population.(...)Parents of autistic children deserve answers to the question; "Why their child?" The answers to such a question lies not in chasing phantoms and legends, but rather pursuing early promising leads offered by recent advances in molecular genetics and neuro-imaging"
Do tekstu..
Bóg zachował milczenie (20-07-2012)
Autor: Grzegorz Tomicki
Źrodło: Liberte Zgłosił/a: liliac
Na czas ludobójstwa Kościół niejako zawiesił działalność albo, co gorsza, wziął w nim aktywny udział, sam natomiast Bóg "zachował milczenie": "Biali księża uciekli po pierwszych utarczkach. Czarni księża zostali zabójcami albo sami zginęli. Bóg zachował milczenie, a kościoły cuchnęły od trupów, które zostawiliśmy w środku. W tym, co robiliśmy, nie było miejsca dla religii". Oprawcy zaś sami udzielili sobie dyspensy: "Na krótko przestaliśmy być zwykłymi chrześcijanami, musieliśmy zapomnieć o naszych obowiązkach z lekcji katechizmu. Przede wszystkim trzeba było słuchać rozkazów. A Boga dopiero potem, długo, długo potem, żeby się wyspowiadać i odbyć pokutę, kiedy robota zostanie wykonana"
Do tekstu..
Ksiądz prosił, by lekarze zabili jego nowo narodzoną córeczkę (20-07-2012)
Autor: Aldona Minorczyk-Cichy, Irena Bazan
Źrodło: polskatimes.pl Zgłosił/a: liliac
"Proboszcz z Janików na Śląsku, prosił lekarzy o uśmiercenie swojej nowo narodzonej córki. Ci zawiadomili prokuraturę. Księdzu Wieńczysławowi Ł. (45 lat) grozi wykluczenie z grona duchownych oraz dożywocie"
Do tekstu..
Wychodzenie z szaletu. Homoseksualiści w książce Krzysztofa Tomasika "GEJER (20-07-2012)
Autor: Karolina Sulej
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: ramichael
Książka Krzysztofa Tomasika jest pierwszą publikacją, która podejmuje próby nakreslenia kulturowego obrazu tego, co mogło oznaczać posiadanie homoseksualnej orientacji w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Do tekstu..
Celibat, czyli iluzja aseksualnych aniołów (20-07-2012)
Autor: (msz)
Źrodło: Polska The Times, wp.pl Zgłosił/a: slik
Żyją z kobietami, uprawiają seks i mają dzieci. Jak zwyczajni faceci. Z jednym tylko wyjątkiem - nie mogą założyć rodziny. Obowiązuje ich celibat. Ale czy to nie jest dziś przypadkiem martwe - zastanawia się "Polska The Times"
Do tekstu..
...tylko małżeństwa hetero z gromadką dzieci (19-07-2012)
Autor: Patryk Chilewicz
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: ramichael
Trwajcie w miłości do końca życia, ale bądźcie hetero, weźcie ślub i spłódźcie dzieci - tyle można wynieść z nowej kampanii społecznej Fundacji Mamy i Taty.
Do tekstu..
Dobre wiadomości dla hinduskich rolników (19-07-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Uprawa bawełny Bt okazała się wielkim sukcesem, który doprowadził do transformacji strukturalnej rolnictwa, o czym mówi Minister Rozwoju Rolnictwa Jairam Ramesh. Indie z importera stały się eksporterem bawełny na cały świat. W roku 2011 bawełnę Bt w Indiach uprawiano na obszarze 10,6 mln hektarów (w roku 2002, 29 tys. ha). Odmiana ta stanowi obecnie ok. 88% całkowitej powierzchni uprawy bawełny w tym kraju. Minister zapytany o to dlaczego rolnicy tak chętnie uprawiają bawełnę Bt odpowiedział wprost: Gdyby się nie opłacało to by tego nie robili"
Do tekstu..
Prawo a religia. Nie narzucać [polemika] (19-07-2012)
Autor: Rawimir Wradecki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Polemika do polemiki. Państwo nie powinno tworzyć prawa, które tej części społeczeństwa utrudniałoby lub uniemożliwiałoby życie w zgodzie ze swoim sumieniem. Ale tylko tyle.
Do tekstu..
Zamiast "obrażać się" na kraj, powinienem próbować go zmienić? Próbowa (19-07-2012)
Autor: Błażej Kłodawski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Wiele mówi się o eksodusie młodych Polaków i jego skutkach dla kraju. Wygląda na to, że w mediach dostrzega się tylko jedną przyczynę tego zjawiska: ekonomiczną. Ale wiele i wielu z nas postanawia wyjechać z zupełnie innego powodu - wybieramy społeczeństwo, w którym żyje nam się lepiej
Do tekstu..
Wielka tajemnica wsi Mała, cz. II (19-07-2012)
Autor: Marcin Kobiałka
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: JK
"Jej śmierć jest zagadkowa - mówi Dariusz Brzykowski, szef Prokuratury Rejonowej w Ropczycach (podkarpackie). - Zastanawiające jest to, że ksiądz na miejsce przyjechał przed policją, karetką pogotowia, prokuratorem"
Do tekstu..
Wielka tajemnica wsi Mała. Hodowca węża [CZĘŚĆ I] (19-07-2012)
Autor: Marcin Kobiałka
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: JK
"Dwunastoletnia Kasia śpiewała w przykościelnym chórze, sprzątała kościół i plebanię, była oczkiem w głowie księdza proboszcza. Gdy się powiesiła, znaleziono przy niej puste opakowanie po leku uspokajającym, który lekarka zapisała dziecku wcześniej, bez zbędnych pytań."
Do tekstu..
THC pod lupą : analiza kłamstw, za i przeciw (18-07-2012)
Autor: Piotr Kupś
Źrodło: www.tonieprzejdzie.pl Zgłosił/a: Allajah
Racjonalnie i wyczerpująco o THC, statystyki Policji, badania.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365