Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.078.962 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 295 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Racjonalista musi wykształcić w sobie silny moduł krytyczny, skierowany nie tylko wobec cudzych poglądów, ale i własnych. Powinien niepokoić się ten, kto nigdy nie zmieniał, nie modyfikował ani nie obalał własnych poglądów, a jedynie cudze.
MA 
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Bóg silniejszy niż argumenty (05-12-2007)
Autor: Krzysztof Cibor
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: Paweł Rozwadowski
Gdyby traktować stan polskiej debaty publicznej na tematy etyki i moralności jako probierz możliwych zmian w ustawodawstwie, należałoby uznać, że już niedługo w naszym kraju zostanie zalegalizowana aborcja, pojawią się formalne pary homoseksualne, i nastąpią inne tego typu sodomy.
Do tekstu..
Magdalena Środa: Polska jest krajem fundamentalizmu religijnego (05-12-2007)
Autor: wywiad Roberta Walenciaka, Przegląd
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ellubis

Do tekstu..
Amerykanie wierzą w diabła, nie w ewolucję (04-12-2007)
Autor: Michał Pietrzak, KAI
Źrodło: Dziennik.pl Zgłosił/a: Rybicki
Większość Amerykanów wierzy, że gdzieś pod ziemią chodzi szatan, a po niebie latają anioły. To dziwi, ale nie dlatego, że ludzie w USA masowo wierzą w piekło i niebo - w końcu większość z nich to chrześcijanie. Dziwne jest to, że Amerykanie odrzucają jednocześnie teorię Darwina. Bo tylko 42 procent z nich wierzy, że świat powstał w wyniku ewolucji.
Do tekstu..
Głupiejemy w oczach (04-12-2007)
Autor: Piotr Skura
Źrodło: trybuna.com.pl Zgłosił/a: waldmarc
Polscy uczniowie zajęli 23. miejsce w zorganizowanym przez OECD teście kompetencyjnym PISA, badającym umiejętności i wiedzę 15-latków. Należymy do edukacyjnych średniaków, a do krajów zajmujących czołowe miejsca w rankingu, jak Finlandia, Hongkong czy Kanada, bardzo wiele nam brakuje.
Do tekstu..
Rząd(y) w cieniu biskupów (04-12-2007)
Źrodło: Przegląd Zgłosił/a: jarekland
Karta Praw Podstawowych, religia w szkołach, in vitro, przerywanie ciąży - zależą od stanowiska Kościoła
Do tekstu..
Biskupi chcą matury z religii, MEN jest przeciwne (03-12-2007)
Autor: IAR
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: jermi
"Rzeczpospolita": Hierarchowie kościelni chcą rozmawiać z nowym rządem o wprowadzeniu egzaminu dojrzałości z religii. Według gazety, Ministerstwo Edukacji Narodowej jest temu przeciwne.
Do tekstu..
Chrześcijanka nie wiedziała, że jest... muzułmanką (01-12-2007)
Autor: Jacek Krawczewski, KAI
Źrodło: Dziennik.pl Zgłosił/a: Rybicki
Chrześcijanka z Egiptu ma poważne kłopoty. Sąd skazał Shadię Nagui Ibrahim na trzy lata więzienia. A wszystko przez ojca kobiety. "W 1962 roku przeszedł na islam. Jego córka automatycznie stała się wtedy muzułmanką. Wychodząc za mąż powiedziała jednak, że jest chrześcijanką. A tym samym sfałszowała akt małżeństwa".
Do tekstu..
Czy Red Bull obraził religijnych Polaków? (01-12-2007)
Źrodło: Dziennik.pl Zgłosił/a: Rybicki
Telewidzowie skarżą się na "czwartego króla" - bohatera najnowszej reklamówki napoju Red Bull. Król odwiedza w niej małego Jezusa i daje mu energetyczny napój. Sprawą zajęły się Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Rada Reklamy.
Do tekstu..
Afganistan niszczy życie żołnierzom (01-12-2007)
Autor: Mirosław Olszewski
Źrodło: NTO Zgłosił/a: zet
Darek i Andrzej byli żołnierzami. Spotkaliśmy się w "Masce" na Rynku, bo jest afera z chłopakami, którym zarzucają celową masakrę.
Do tekstu..
Małysz: Chciałem porzucić Polskę (01-12-2007)
Autor: Adam Małysz
Źrodło: Małysz: Chciałem porzucić Polskę Zgłosił/a: Polakowski

Do tekstu..
Grzeszni zakonnicy na Alasce (30-11-2007)
Autor: Marek Karolkiewicz, Przeglad
Źrodło: onet. wiadomosci.pl Zgłosił/a: ellubis

Do tekstu..
zapłodnienie in vitro jest nie do przyjęcia (30-11-2007)
Autor: PAP
Źrodło: Wirtualna Polska Zgłosił/a: Rybicki

Do tekstu..
Kontenery PCK - wielkie oszustwo (29-11-2007)
Autor: ?
Źrodło: wolnemedia.cba.pl Zgłosił/a: zet
Tych, których jeszcze tego nie wiedzą, uświadamia "Głos Pomorza": ubrania wrzucane do ulicznych kontenerów z logo Polskiego Czerwonego Krzyża w niewielkim stopniu pomagają ubogim, są przede wszystkim źródłem dużych zysków prywatnej firmy. Tymczasem potrzebujący nie zawsze otrzymują pomoc.
Do tekstu..
Centrum Opatrzności Bożej (27-11-2007)
Źrodło: PAP Zgłosił/a: Bartek savorth
W Warszawie powstaje "Centrum Opatrzności Bożej" (???) ...Fundacja i Archidiecezja zapowiedziały, że w najbliższych miesiącach podejmą szeroką akcję promocyjną, skierowaną do wiernych i do potencjalnych sponsorów,(...)także do organizacji i instytucji, które mają prawo wspierać dzieła kulturalne, "a takich w budowanym kompleksie jest wiele"...
Do tekstu..
O. Rydzyk: kontrola uczelni to zapowiedź represji (26-11-2007)
Autor: PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: jermi
Zapowiedzią represji, powrotem do najciemniejszego komunizmu i totalitaryzmem nazwał w poniedziałek o. Tadeusz Rydzyk plany kontroli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej (WSKSiM) przedstawione przez minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbarę Kudrycką wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".
Do tekstu..
Ojcowskie wychowanie (23-11-2007)
Autor: Andrzej Arczewski
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: waldmarc
Żeby uchronić dzieci przed zgorszeniem, zabraniał im chodzić do szkoły, kontaktować się z rówieśnikami i oglądać telewizję. Nie mogły jeść mięsa ani mleka. Gdzie leżą granice władzy rodzicielskiej?
Do tekstu..
Co z tą Ameryką? (23-11-2007)
Autor: Łukasz Wójcik
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: waldmarc
Ameryka dostała zadyszki. Robi się coraz starsza­ i coraz grubsza, jej budżet się sypie, a armia robi bokami. Śpieszmy się kochać to imperium, bo może przyjść gorsze
Do tekstu..
Szczątki kobiet-wojowników sprzed ponad 1500 lat odkryte w Kambodży (22-11-2007)
Źrodło: Serwis Nauka w Polsce Zgłosił/a: TerriAnna
Archeolodzy odkryli w Kambodży pięć szkieletów kobiet-wojowników sprzed ponad 1500 lat - donosi serwis internetowy Yahoo News. Były one pochowane razem z metalowymi mieczami. Naukowcy dokonali odkrycia na stanowisku Phum Snay w północno- zachodniej części kraju, gdzie odsłonili łącznie 35 ludzkich szkieletów, w pięciu różnych lokalizacjach. Jak poinformował Yoshinori Yasuda, japoński naukowiec kierujący pracami wykopaliskowymi, wśród odkrytych ludzkich szczątków znajdowało się pięć doskonale zachowanych szkieletów kobiet- wojowników. Znalezione szczątki, pochowane razem z metalowymi mieczami i ochronnymi nakryciami głowy w kształcie hełmów pochodzą - według ekspertów - z okresu I-V w. n.e.
Do tekstu..
Richard Dawkins na konwencji AAI'07 (21-11-2007)
Autor: Richard Dawkins
Zgłosił/a: abazakbal

Do tekstu..
Ateiści wszystkich krajów, łączcie się! (21-11-2007)
Autor: Krzysztof Szymborski
Źrodło: wp.pl,Polityka Zgłosił/a: zet
W Stanach Zjednoczonych, które pod względem religijności konkurować mogą jedynie z Polską i Irlandią, rozziew między światopoglądem wykształconych elit i prostego ludu ma tradycję sięgającą narodzin narodu.
Do tekstu..
Christopher Hitchens opowiada o swojej ksiazce "God is not great" (21-11-2007)
Autor: Christopher Hitchens
Źrodło: Google Talks Zgłosił/a: abazakbal

Do tekstu..
Maryja nie była spokojną kobietką (20-11-2007)
Autor: wywiad
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Anna Słota
Obejrzałam kościół oczami przybysza. W centrum ogromna kobieta depcze głowę węża na kuli ziemskiej. Po lewej groźna matka z dzieckiem, po prawej matka, do której modlą się pastuszkowie. Czysty matriarchat.
Do tekstu..
Czy mam ochrzcić dziecko, chociaż jestem niewierząca? (20-11-2007)
Autor: Tomasz Kwaśniewski
Źrodło: www.gazeta.pl Zgłosił/a: Taiken
O chrzcie Janek zaczął wspominać, odkąd w przedszkolu zaczął chodzić na lekcje religii Dlaczego chcesz być ochrzczony? - Magda pyta swojego ośmioletniego synka. - Bo chcę być bliżej Boga. (Magda się denerwuje, bo ma wrażenie, że dziecko powtarza wyuczoną na religii lekcję). - Jakiego Pana Boga chcesz być bliżej? - Polskiego! Pana Jezusa. (Magda się denerwuje, bo co to znaczy "polskiego". Denerwuje ją, że ktoś takie bzdury wkłada do głowy jej synkowi). - Skąd wiesz, że jak zostaniesz ochrzczony, to będziesz bliżej Boga? - Bo tak mi powiedziała siostra na religii. - Czy o Bogu rozmawiacie z kolegami na przerwach? - Na przerwach nie rozmawiamy o Bogu, tylko gramy w kapsle. Tylko ja nie mam kapsli. (Magda zrozumiała, że musi kupić kapsle). - Czy to nie będzie d
Do tekstu..
Wolne wiedźmy Ameryki (19-11-2007)
Autor: Piotr Gillert
Źrodło: www.rp.pl Zgłosił/a: Taiken
O czarownicach z Salem słyszał w USA każdy. Ale mało kto wie, że czarodziejstwo rozkwita w całym kraju. - Jestem wiedźmą drugiego stopnia - wyjaśnia Rick Corvino, gładząc się po siwej brodzie. Mówi o sobie "witch", czyli wiedźma, czarownica. Rick, 55-letni emeryt z Salem, jest jednym z setek wyznawców neopogańskiej religii wikka. Wikkanie, którzy wierzą w magiczne siły natury i związane z nią bóstwa, nie stworzyli kościelnej hierarchii, ale gdyby mieli swój Watykan, pewnie byłoby nim właśnie Salem. Niemal na każdym rogu wiszą tu szyldy "Wróżenie z tarota", "Magiczne przybory dla wiedźm", "Jasnowidztwo". Jest tu Muzeum Wiedźm, Muzeum Historii Wiedźm, Muzeum Wiedźmich Lochów i Biuro Edukacji o Wiedźmach. A także Dom Wiedźm 
Do tekstu..
Więźniowie mózgu (19-11-2007)
Autor: Olga Woźniak
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Piotrek Karwala
Przyczyna i skutek - nasz umysł uwielbia to połączenie. Kiedy zaczyna go brakować, mózg fałszuje fakty, przerabia pamięć, oszukuje. Byle rzeczywistość nie straciła spójności. Czy jednak to, co uważamy za fakty, wciąż jest prawdziwe?
Do tekstu..
150 Polaków czeka w kolejce na ołtarze (19-11-2007)
Autor: PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: just
W kolejce na ołtarze czeka w Polsce tak wielu przyszłych świętych i błogosławionych, że brakuje specjalistów do poprowadzenia procesów beatyfikacyjnych. Kościół rusza ze specjalnymi szkoleniami dla duchownych.
Do tekstu..
Amerykanie budują supersamolot "Falcon" (19-11-2007)
Autor: Konrad Godlewski
Źrodło: DZIENNIK.PL Zgłosił/a: Polakowski

Do tekstu..
Wreszcie trzeźwiejemy (16-11-2007)
Autor: rozmowa z prof. J. Tazbirem
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: waldmarc
Jakoś zawsze tak było, że Kościół katolicki w Polsce korzystał z sukursu historii. Ile razy następowała laicyzacja, to zaraz było jakieś wydarzenie, które odmieniało ten los.
Do tekstu..
Polacy nie chcą mieć za szefa Żyda lub geja (16-11-2007)
Autor: PAP/IAR
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Władek Lichacz
"Gazeta Wyborcza": publikuje sondaż, w którym zadała pytanie "Kogo Twoim zdaniem Polacy zgodzili się mieć za szefa?" I wylało się morze nietolerancji i niechęci. Cytat z artykułu
Do tekstu..
Z archiwum dr. Frankensteina (16-11-2007)
Autor: Tomasz Ulanowski
Źrodło: www.gazeta.pl Zgłosił/a: Paura (Taiken)
Przepis na ożywianie zmarłych wymyślił w latach 30. ubiegłego wieku Robert Cornish z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Trup musiał być jednak świeży i bez poważnych uszkodzeń wewnętrznych. Podobno autorka książki "Frankenstein, czyli nowoczesny Prometeusz", oparła swą opowieść o szalonym naukowcu na jakiejś prawdziwej historii. "Była pierwsza po północy i deszcz z okropnym odgłosem uderzał o szyby. Świeca była już niemal zupełnie wypalona, kiedy przy jej migocącym, przygasającym płomyku ujrzałem, jak otwiera się zamglone żółtawe oko stworzenia; oddychało ono ciężko i kurczowe ruchy wstrząsały jego ciałem" - tak dr Frankenstein opisywał narodziny sztucznego człowieka. Stwora, którego pozszywał z kawałków cudzych ciał. Mówi się, że 19-letnia Mary Shelley, autork
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365