Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.897.474 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 270 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Demokrację różni od innych systemów politycznych nie psychologia rządzących, lecz mniej lub bardziej gęsta sieć kontroli społecznej nad ich poczynaniami.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
I będę cię kochać, aż... Kościół uzna, że nas nie było (11-09-2010)
Autor: Marcin Bielesz, Małgorzata Szlachetka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Polska jest światowym liderem pod względem liczby wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa składanych w sądach kościelnych
Do tekstu..
Polityczna siła czytelników (11-09-2010)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Na początek szokujący coming out: jestem czytelnikiem. Dużo czytam, może nawet więcej niż dużo, spektakularnie więcej niż średnia krajowa, należę do tej bezimiennej masy frajerów, która czyta, a co więcej - kupuje książki, wywalając na to konkretne pieniądze, choć to oczywiście nie wszystko, na co wywalam pieniądze. Wywalam je także na płyty i filmy, jest to wywalanie systematyczne i jak to z systematycznymi uzależnieniami - rujnujące finanse i zdrowie."
Do tekstu..
Skąd się wzięła Doda (11-09-2010)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Razem z dr. Arkadiuszem Karwackim Szlendak analizował związek między rozwarstwieniem społecznym (mierzonym w socjologii obiektywnymi wskaźnikami takimi jak współczynnik Giniego) a jakością kultury masowej w danym kraju. Okazało się, że im większe rozwarstwienie, tym gorsza popkultura."
Do tekstu..
Młodzi wolą wolne związki (11-09-2010)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Życie bez ślubu już od dawna nie gorszy. W potocznym języku słowo konkubinat zastąpiły związki partnerskie. Pary homoseksualne żyją w coraz bardziej otwarty sposób, nie budząc agresji otoczenia. W Polsce nadal jedyną możliwą formą zalegalizowania związku jest małżeństwo kobiety i mężczyzny, ale życie wyprzedza prawo i kościelny nakaz."
Do tekstu..
Kochajcie filozofów (11-09-2010)
Autor: Olga Woźniak
Źrodło: Przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
"Naprawdę - współcześni za rzadko sięgają do starożytności. Wydaje nam się, że to tylko Antygona, amfory i mity greckie. A tymczasem owe czasy kryją wiele postaci, o których wiedza wydaje się dziś niezwykle krzepiąca. Przestańmy patrzeć na nie jak na rzeźby w białym marmurze. Zobaczmy w nich ludzi."
Do tekstu..
Kilofy na klifie. Rozwalanie nadmorskich klifów w majestacie prawa (11-09-2010)
Autor: Ryszarda Socha
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"W błyskawicznym tempie, mimo ochrony prawnej, znikają najpiękniejsze miejsca polskiego wybrzeża."
Do tekstu..
Księża gwałcili nawet 2-latki i 4-latki (10-09-2010)
Autor: wp.pl, PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Co najmniej 13 ofiar wykorzystywania seksualnego ze strony księży i przedstawicieli belgijskiego Kościoła popełniło samobójstwo - głosi ujawniony raport komisji badającej przypadki pedofilii i innych nadużyć - informuje BBC NEWS. Raport zwraca uwagę, że "jedna z ofiar miała 2 lata, pięć miało 4 lata, osiem 5 lat, zaś dziesięć - 7 lat".
Do tekstu..
Szkoła szkodzi na mózg (10-09-2010)
Autor: Marzena Żylińska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Neurobiolodzy twierdzą, że gdybyśmy chcieli sztucznie stworzyć środowisko maksymalnie blokujące ten nowy potencjał ludzkiego umysłu, byłoby to coś na kształt dzisiejszych szkół."
Do tekstu..
Kościół, aborcja, mur (10-09-2010)
Autor: Katarzyna Wiśniewska, Jan Turnau
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Za pomocą systemu donosicieli, policjantów i prokuratorów nie stworzymy kultury macierzyńskiej. To szaleństwo. Decyzja o urodzeniu dziecka musi być podejmowana świadomie - mówi Andrzej Wielowieyski"
Do tekstu..
Europejskie skarbówki na tropie luksusów i pieniędzy (10-09-2010)
Autor: Konrad Niklewicz
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Grecka policja z satelity śledzi, kto ma basen. Włoski fiskus sprawdza podatkowe deklaracje właścicieli jachtów. Francja skasowała 10 mld euro w ulgach podatkowych, Europa rozpaczliwie zaciska podatkową śrubę"
Do tekstu..
Polaków kontakty z kulturą (10-09-2010)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Tak długo jednak, jak kultura będzie w Polsce przegrywać z wieprzowiną, stadionami i dziurą budżetową, nie ma szansy ani na jej pełny rozwój, ani na powstanie nowoczesnej, konkurencyjnej gospodarki"
Do tekstu..
Sojusz w symbiozie z Kościołem (10-09-2010)
Autor: Józef Matusz , Tomasz Nieśpiał
Źrodło: www.rp.pl Zgłosił/a: Kowalski
Walka lewicy z Kościołem to fikcja. "Wielu lokalnych działaczy SLD nie wyobraża sobie wprowadzenia w życie antyklerykalnych haseł szefa partii" pisze Rzeczpospolita.
Do tekstu..
Śpiewając w ciemnościach. Islandia - wyspa muzycznych geniuszy (09-09-2010)
Autor: Bartek Chaciński
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Istotny jest jednak inny kulturotwórczy czynnik, który najlepiej podsumował organizator koncertów islandzkich kapel w USA Halldor Fannar: "Jest mało rzeczy, które możesz robić w Islandii na otwartym powietrzu. Popyt na rozrywkę i kulturę jest więc olbrzymi - w końcu przez sześć miesięcy w roku jest tu ciemno"."
Do tekstu..
płatna katecheza (09-09-2010)
Autor: Magdalena Warchala
Źrodło: Gazeta Wyborcza Katowice Zgłosił/a: zulus_
Nadszedł czas płacenia za lekcje religii.
Do tekstu..
Michael, we hardly knew ye (08-09-2010)
Autor: Jerry Coyne
Źrodło: Why evolution is true Zgłosił/a: coreless
Jak się Jerry z Michaelem posprzeczali o kapitalizm.
Do tekstu..
PO: SLD, wara od Kościoła! (08-09-2010)
Autor: Andrzej Mandel
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
Platforma będzie bronić "ołtarza" do upadłego? Platforma Obywatelska, ustami Jarosława Gowina, postanowiła odpowiedzieć na atak SLD na podstawy klerykalizacji państwa. Sojusz zażądał bowiem, by lekcje religii przenieść do salek katechetycznych przy kościołach, a w szkołach wprowadzić w zamian inne zajęcia. I jeszcze, bezczelna lewica, zażądała wyliczenia ile kosztuje państwo nauczanie religii w szkołach.
Do tekstu..
Mit jedynaka (07-09-2010)
Autor: Olga Woźniak
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
eszcze sto lat temu uważane za społeczne dziwadła, dziś stają się rodzinną normą. Dzieci bez rodzeństwa: samolubne, rozpuszczone, samotne? Ile prawdy kryje się za tymi określeniami?
Do tekstu..
Czar zapateryzmu (07-09-2010)
Autor: Łukasz Wójcik
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
Zapateryzm stał się w naszym kraju zaklęciem politycznym. Straszy nim Kaczyński. Marzy o nim Napieralski. Ale to nie magia - co najwyżej tani trik, bo dziś w Polsce nie da się go wprowadzić
Do tekstu..
Jak leczyć pedofili? Jak rak (07-09-2010)
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Faith
Wobec pedofilii dominują odczucia społeczne jak z tabloidu. Zamknąć zwyrodnialców do końca życia, nawet grosza szkoda na ich leczenie. A jednak od kilku miesięcy mamy ustawę o leczeniu właśnie. Czy pomoże?
Do tekstu..
Ateizm w książkach Głosy z tego świata (07-09-2010)
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Faith
Kilkudziesięciu ateistów, z Polski i ze świata, zapytano niedawno o przyczyny ich niedowierzania. Potwierdziło się, że można nie wierzyć na wiele sposobów.
Do tekstu..
Seven Myths That Cloud Immigration Debate (07-09-2010)
Autor: Darrell M. West
Źrodło: BROOKINGS Zgłosił/a: coreless
Siedem mitów, które zaciemniają debatę na temat imigracji
Do tekstu..
Człowiek to produkt technologii (07-09-2010)
Autor: (ew/guardian.co.uk)
Źrodło: NAUKA.polskieradio.pl Zgłosił/a: Sznajper
Technologia została stworzona przez małpę, ale sama stworzyła człowieka - uważa Taylor. To dzieki niej mogliśmy lepiej dbać o potomstwo czy przygotowywać coraz bardziej odżywcze jedzenie. Istnieje pogląg, że technologia - poprzez rewolucję przemysłową aż po ery komputerów - nagle wrzuciła nas w nową rzeczywistość. Boimy się, że komputery przejmą nad nami kontrolę. Ale to nie tak, przekonuje Timothy Taylor. Technologia nas nie pokonuje, ale stymuluje nasz rozwój. Taylor: - "Rodzaj Homo jest produktem królestwa technologii, która wpłynęła na naszą ewolucję i zmieniła nas w wysoce inteligentne istoty".
Do tekstu..
Źródła najstarszego zawodu świata (07-09-2010)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Czy wśród szympansów występuje zjawisko prostytucji? Uczeni prowadzą w tej kwestii pouczający dialog.
Do tekstu..
Homoseksualiści odchodzą (07-09-2010)
Autor: Dariusz Chętkowski
Źrodło: chetkowski.blog.polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Najpierw było publiczne przyznanie się nauczycielki do homoseksualizmu, potem problemy w miejscu pracy, a w końcu odejście ze szkoły (zob. tekst). Czy można było spodziewać się czegoś innego? Czy była w ogóle możliwość, aby zdeklarowana lesbijka w szczęściu i spokoju prowadziła lekcje? Czy da się być homo w polskiej szkole?
Do tekstu..
solidarność (07-09-2010)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Tak, tak - solidarność małą literą, proszę nie zmieniać! Jeśli chodzi o Solidarność z dużej litery to było to wydarzenie, które mogło stać się mitem. I nie miałabym nic przeciwko temu. Wspólnota potrzebuje mitów, a z tych, które oferuje nam historia, ten potencjalnie wydaje się najsympatyczniejszy. Wolność, solidaryzm społeczny, odrobina martyrologii - bez tego chyba się nie da - i sukces! Trzeba było od razu w środku Polski (czyli w miejscowości Piątek) postawić jej pomnik. Bez żadnych krzyży, wtedy może jeszcze by się dało, posadzić dookoła ładne kwiatki, a nazwę wszystkim zabrać, zabronić używać pod karą zakucia w dyby pod pomnikiem.
Do tekstu..
"PO biega do księży. Chowa się za sutannę" (07-09-2010)
Autor: Polskie Radio
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Dzisiaj w "Sygnałach dnia" w Polskim Radiu wicemarszałek Sejmu, Jerzy Wenderlich (SLD), mówił o konieczności rozdzielania Kościoła od państwa w Polsce. Polityk skrytykował rządzącą Platformę Obywatelską. - Nie może tak być, że PO, która powinna rozwiązywać problemy Polaków, biega z ustawami do księży, a oni decydują, czy taka ustawa może być przyjęta, czy też nie - stwierdził. - PO nie może się lenić i chować za sutannę - dodał.
Do tekstu..
"Historia z krzyżem jest przykra dla całego Kościoła" (06-09-2010)
Autor: Jacek Nizinkiewicz
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Kościół nie włączył wyobraźni, że krzyż spod Pałacu Prezydenckiego może stać się zakładnikiem politycznych żądań dotyczących pomnika. Krzyż stał się instrumentem działań politycznych. Historia z krzyżem pod Pałacem Prezydenckim jest dramatycznie przykra dla całego Kościoła. Marzę, aby powstała u nas prawdziwa europejska lewica, której niestety nam brakuje. Nie ma w Polsce prawdziwej lewicy, a jest tylko ugrupowanie, które opiera się na antyreligijnych nastrojach - powiedział w drugiej części wywiadu dla Onet.pl abp Tadeusz Gocłowski, biskup senior archidiecezji gdańskiej.
Do tekstu..
Religia jak seks (06-09-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: www.wprost.pl Zgłosił/a: liliac
"Rok szkolny rozpoczął się w Polsce mszami świętymi. Wszystkie dzieci i wszyscy nauczyciele (zapewne minister Hall również), modlili się o skuteczną naukę, zdrowie papieża i prymasa. W imię Ojca i Ducha Świętego."
Do tekstu..
Planety wielu słońc (06-09-2010)
Autor: Maciej Konacki
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.p Zgłosił/a: liliac
"Problem istnienia planet podobnych i niepodobnych do Ziemi interesował astronomów od stuleci. Ale dopiero na początku lat 80. XX wieku pojawiła się techniczna możliwość ich odkrywania"
Do tekstu..
Substancje na granicy. Niezwykły stan skupienia (06-09-2010)
Autor: Roman Luboradzki
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
Artykuł o żelach. "W szkole uczymy się o trzech stanach skupienia: gazowym, ciekłym i stałym. Tymczasem nawet pobieżna obserwacja przekonuje, że nic nie jest tak proste, jak się wydaje (a dotyczy to chyba nie tylko kwestii naukowych) i istnieje coś pomiędzy cieczą a kryształem. "Ciekłe kryształy" już z nazwy sytuują się właśnie "pomiędzy""
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365