Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.682.514 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości. Ani też nie wierzę w przeżycie przez jednostkę śmierci jej ciała, chociaż słabe dusze żywią takie myśli z powodu strachu lub absurdalnego egotyzmu".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Benedict resignation linked to inquiry into 'Vatican gay officials', says paper (22-02-2013)
Autor: John Hooper
Źrodło: guardian.co.uk Zgłosił/a: ramichael
Pope's staff decline to confirm or deny La Repubblica claims linking 'Vatileaks' affair and discovery of 'blackmailed gay clergy'
Do tekstu..
Duchowni będą promować odpis na Kościół. W mediach i na mszach (21-02-2013)
Autor: MAC//tka
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Kościół będzie prowadził akcję informacyjną promującą odpis podatkowy, który ma zastąpić Fundusz Kościelny - zapowiedział abp Stanisław Budzik, przewodniczący komisji konkordatowej. Duchowny dodał, że apele w tej sprawie będą kierowane m.in. poprzez media. "
Do tekstu..
List zwykłego katolika (21-02-2013)
Autor: Sylwester Mrozik
Źrodło: http://wyborcza.pl Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
Co w takim razie jest atakiem na Kościół? Próba likwidacji Funduszu Kościelnego? Problemy mediów Rydzyka? Przecież Telewizja Trwam ,,nie jest oficjalną telewizją Kościoła"(5)(bp Pieronek ). W ubiegłych latach brałem udział w procesjach Bożego Ciała. My, katolicy, szliśmy ulicami i NIC SIĘ NIE STAŁO: nikt nas nie wyzwał, nie obrzucił jajami ani pomidorami. Gdzie jest ta wrogość? Czy w Polsce zamykane są seminaria duchowne ? Czy zakazuje się lub utrudnia budowę kościołów? Czy księża trafiają do więzień?
Do tekstu..
Jak Kopernik pomógł policzyć niemieckie czołgi (21-02-2013)
Autor: Stanisław Bajtlik
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Nasz wielki astronom zasłużył na pamięć czymś znacznie głębszym niż samo odkrycie ruchu Ziemi. Esencją jego dokonania jest tzw. zasada kopernikańska, która jest używana także w odległych od astronomii dziedzinach"
Do tekstu..
Diecezja gdańska jest bankrutem? (21-02-2013)
Autor: Krzysztof Katka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Nawet jej siedziba, bezcenna archikatedra oliwska, ma obciążoną hipotekę do wysokości 21 mln zł za długi wobec banku. Dlaczego hipoteka katedry oliwskiej i siedziby kurii została zajęta? - Nic nie zostało zajęte - odpowiada arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. - Mam przed sobą księgę wieczystą i widzę zajętą hipotekę - mówię. - Do widzenia - arcybiskup rozłącza rozmowę."
Do tekstu..
Środa: Przemoc prawicy w pustym miejscu (20-02-2013)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
W latach 30. faszystom na uniwersytecie przeciwstawiali się postępowi studenci i wykładowcy, dziś oporu nie widać.
Do tekstu..
Szwajcarscy naukowcy zapowiadają bioniczną protezę, która będzie "czuła (20-02-2013)
Autor: Andrzej Spyra
Źrodło: http://giznet.pl Zgłosił/a: Reshca
"...szwajcarscy naukowcy chwalą się, że już w tym roku wyposażą pierwszego pacjenta w protezę ręki, która będzie nie tylko sterowana za pomocą myśli, ale będzie także przekazywać informacje zwrotne na temat dotykanych przez niego przedmiotów."
Do tekstu..
Co dalej, hodowco kukurydzy GMO? (20-02-2013)
Autor: Marcin Rotkiewicz, Dariusz Matuszka
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"W uzasadnieniu do wchodzącego właśnie w życie zakazu upraw MON810 w Polsce rząd przyznaje, że przepisy te mogą spowodować "utrudnienia dla rolników uprawiających kukurydzę". Utrudnienia?! Ja będę miał stratę 800 zł na jednym hektarze, nie licząc kosztownych oprysków chemicznych, które teraz muszę znów robić. Dlatego nie zamierzam siedzieć z założonymi rękami - kieruję sprawę do sądu o odszkodowanie za poniesione straty, bo rząd nie pozwala mi korzystać z bezpiecznej i dopuszczonej w Unii Europejskiej technologii. A zakaz uzasadnia kompletnie bzdurnymi argumentami."
Do tekstu..
Niemcy: Trybunał rozszerzył prawa gejów do adopcji (20-02-2013)
Autor: dżek, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Niemiecki Trybunał Konstytucyjny rozszerzył uprawnienia homoseksualistów do adopcji dzieci. Sędziowie w Karlsruhe orzekli, że gdy jedna osoba w związku jednopłciowym ma wcześniej adoptowane dziecko, to druga może je też adoptować."
Do tekstu..
PObudka! (20-02-2013)
Autor: Anna Dryjańska
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Agnieszka Holland, światowej sławy reżyserka, która wsparła Platformę w wyborach, miała czelność równie otwarcie zadeklarować, że nie zagłosuje już na PO, bo partia, wbrew obietnicom, nie przyjęła ustawy o związkach partnerskich. Kasia Adamik, córka reżyserki (która notabene też zajmuje się reżyserią), nie ukrywa, że jest lesbijką. Wypowiedź Holland o tym, że na oszustów, czyli PO, głosować nie będzie, odbiła się szerokim echem. Do akcji postanowił wkroczyć jeden z najbardziej znaczących posłów Platformy, Stefan Niesiołowski. Warto przyjrzeć się jego wypowiedzi, by rozłożyć ją na czynniki pierwsze"
Do tekstu..
Dziesięcioro Przykazań (20-02-2013)
Autor: Agnieszka Holland
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Pan poseł Głogowski w swojej wypowiedzi wykazał się super klasą, bo sprowadził polemikę ze mną do argumentów ad personam, czyli (przepraszam posła Biedronia oraz wszystkich panów Posłów i panie Posłanki, którzy przy tym określeniu rechotali) poniżej pasa. Ale niesłusznie kręciłam nosem na jego kindersztubę, bo okazał się uprzejmy jak ministrant w porównaniu z posłem Niesiołowskim. Pan Tomasz Lis obiecuje, że może wybaczy panu Niesiołowskiemu, excuse le mot, chamstwo, jeśli przeprosi mnie (i może moją córkę?). Pan Tomasz nie ma racji. Niesiołowski nie musi mnie przepraszać, bo nie mógł mnie obrazić. Nie posiada on zdolności honorowych"
Do tekstu..
List do Rzecznika Praw Dziecka w sprawie wypowiedzi bp Pieronka (20-02-2013)
Autor: Wanda Nowicka
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: JK
"Zwróciłam się do Rzecznika Praw Dziecka z prośbą o pilną interwencję na wypowiedź biskupa Pieronka o pedofilii w Kościele Katolickim. Takie słowa ze strony czołowego hierarchy Kościoła Katolickiego nie mogą pozostać bez zdecydowanej reakcji ze strony instytucji odpowiedzialnych za przestrzeganie praw dziecka."
Do tekstu..
Monogamy: Key to World Peace Among Primates? (20-02-2013)
Autor: Jennifer Viegas
Źrodło: discovery.com Zgłosił/a: Piątkowski
Monogamous relationships among certain primates can help reproduction, promote peaceful living and lead to better care of infants, new research finds. The study, published in PLoS ONE, focused on intense relationships that occur among nocturnal owl monkeys, but close couples also form in titi monkey, gibbon, marmoset, tamarin monkey and, of course, human populations. The important factor is not just monogamy, but "pair bonding."
Do tekstu..
Zablokowane kobiety (20-02-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Demografia jest traktowana przez naszych polityków jak mechanizm, którego najważniejszy element - kobieta - się zablokował, więc trzeba go naprawić. Wystarczy trochę przymusu, trochę zakazów, trochę straszenia proboszczem lub rzucenie kasą i wszystko się "odblokuje". Mężczyźni wiedzą najlepiej, jak to zrobić.
Do tekstu..
STOP likwidacji bibliotek (20-02-2013)
Źrodło: stoplikwidacjibibliotek.pl Zgłosił/a: JK
"Michał Boni, Minister Administracji i Cyfryzacji, ogłosił projekt założeń ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez JST, umożliwiający wykonywanie zadań biblioteki szkolnej przez bibliotekę publiczną. W praktyce oznacza to przyzwolenie prawne na masowe likwidowanie bibliotek szkolnych."
Do tekstu..
Niepokojące wieści z CERN: Wszechświat nie jest wieczny (19-02-2013)
Autor: map//bgr
Źrodło: tvnmeteo.tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Wygląda na to, że Wszechświat wcale nie jest wieczny. Wynika to z obliczeń fizyków, w których wzięli pod uwagę masę odkrytej w zeszłym roku cząsteczki mogącej być bozonem Higgsa."
Do tekstu..
Mocne słowa polskiego księdza: "Jezus: To moje siostry lesbijki... (19-02-2013)
Autor: ga
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Miałem taki sen, byłem w niebie. (...) I zobaczyłem. Najpierw była piękna sala z samymi kobietami. (...) Kim są? - zgadywałem. A Pan Jezus (...) wyjaśnił: "To lesbijki. Moje siostry lesbijki" - pisze na swoim blogu ks. Mieczysław Puzewicz. Jego wpis wywołał zdumienie na prawicy. - Homoherezja, i to w dość wulgarnym wydaniu - komentuje Tomasz Terlikowski.
Do tekstu..
"Ksiądz przekroczył granice medialnego chuligaństwa. (19-02-2013)
Autor: red
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
vitro. Ksiądz profesor przekroczył wszelkie granice medialnego chuligaństwa i barbarzyństwa" - napisał o wypowiedzi ks. prof. Franciszka Longchamps de Berier, członka Episkopatu Polski, ojciec dziecka poczętego metodą in vitro. Poniżej publikujemy jego list:
Do tekstu..
Mapa emigracji: 1,5 mln Polaków wyjechało z kraju (19-02-2013)
Autor: Janusz K. Kowalski
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: Unulfo
"Podczas straconej dekady po ogłoszeniu stanu wojennego z kraju na stałe wyjechało mniej osób niż w ciągu ostatnich dwunastu lat".
Do tekstu..
Happy 540th Birthday, Nicolaus Copernicus! (19-02-2013)
Autor: Kathy Ceceri
Źrodło: wired.com Zgłosił/a: JK
"Google's Doodle for February 19 is a stately animation of the movement of the planets around the sun. The lovely diagram illustrates the theories of Nicolaus Copernicus, the Polish astronomer whose observations of the planets led him to the conclusion that the sun was the true center around which everything else revolved."
Do tekstu..
Dżihadyści wracają na Wyspy ze strasznymi pokładami przemocy. (19-02-2013)
Autor: Joanna Berendt, Alexander Khan
Źrodło: tok.fm Zgłosił/a: greg
Na Wyspach przybywa muzułmanów, którzy nie chcą integracji, rządzą się swoimi prawami. "Muzułmańskie patrole", które ganiają na ulicach Londynu kobiety w krótkich spódnicach? To tylko zwiastun tego, co nadchodzi. Ta kultura ma moc wydobywania z ludzi tego, co najgorsze. Na północy Anglii sytuacja jest wręcz krytyczna - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Alexander Khan, autor książki "Islamski bękart".
Do tekstu..
TVP może pokazać materiał o libacji zakonników z Gdańska (19-02-2013)
Autor: Michał Gąsior
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: JK
"Sąd Okręgowy w Gdańsku zdecydował, że TVP2 może wyemitować materiał o zakonnikach ze szkół im. św. Jana de La Salle w Gdańsku. Jest jeden wyjątek, nie mogą ukazać się w nim prywatne rozmowy prowadzonych przez duchownych. Nie usłyszymy więc przekleństw i żartów z erotycznym podtekstem, które zostały uwiecznione na nagraniu."
Do tekstu..
Hartman: W otwartych społeczeństwach jest mniej dzieciobójstw (19-02-2013)
Autor: adso//gak
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
Klimat w jakim dzisiaj żyjemy, relatywnego traktowania ludzkiego życia, nie sprzyja dokonaniu właściwego wyboru w takiej sytuacji, w jakiej znalazła się ta pani - stwierdził poseł PiS Zbigniew Girzyński w "Kropce nad i", komentując proces Katarzyny W. Prof. Jan Hartman odpowiadał, że mówienie o jakiejkolwiek ideologii w kontekście dzieciobójstwa jest "nadużyciem", bo żadne badania nie potwierdzają takich tez.
Do tekstu..
Cardinal Roger Mahony: I Forgive Those Who Are Angry at Me for Covering Up Child (19-02-2013)
Autor: Hemant Mehta
Źrodło: patheos.com Zgłosił/a: JK
"Cardinal Roger Mahony, the man who appears to have shielded child-molesting priests for the sake of Catholicism, wrote about humiliation on his personal website.But instead of talking about the things he's done wrong, he flipped it around and threw it back on the victims of his purported crimes and those who rally behind them."
Do tekstu..
Próbowałem być dobrym muzułmańskim chłopcem, ale byłem synem "tej białej ko (18-02-2013)
Autor: Joanna Berendt, Alexander Khan
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ssplayer
"Mama nigdy nie uwierzyła ojcu, że ja i siostra zginęliśmy w wypadku. Przez lata nas szukała, wystawała pod domem, w którym mieszkaliśmy. Nam wtedy kazali się chować i siedzieć cicho. W końcu zrezygnowana odchodziła. Nie widziałem matki przez 30 lat. Po tym, jak nas jej zabrano, nigdy nie doszła do siebie - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Alexander Khan, syn Angielki i Pakistańczyka"
Do tekstu..
Pro life is brutal (18-02-2013)
Autor: Joanna Podgórska, [współpr.] Justyna Sadowska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Właśnie mija 20 lat obowiązywania ustawy antyaborcyjnej. Dziś aborcja jest tematem, na który w żaden sposób nie da się już rzeczowo dyskutować. Lewica przegrała tę wojnę.
Do tekstu..
Niemcy: Biskupi dyskutują o zezwoleniu na "pigułkę po" dla ofiar gwałt (18-02-2013)
Autor: mil, PAP
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
W Trewirze rozpoczęło się wiosenne zgromadzenie Konferencji Episkopatu Niemiec; biskupi dyskutują m.in. o zmianie podejścia do tzw. pigułki po dla ofiar gwałtu oraz o większej roli kobiet w Kościele.
Do tekstu..
New Tarantino Movie "DJesus Uncrossed" (18-02-2013)
Źrodło: youtube.com Zgłosił/a: ramichael
;)
Do tekstu..
Parafia prywatnym folwarkiem księdza? Jest skarga (18-02-2013)
Autor: (TR)
Źrodło: onet.pl, Fakt.pl Zgłosił/a: JK
"Proboszcz z Wolbromia wykreśla z ksiąg parafialnych wiernych, którym nie podobają się jego rządy. Organista Grzegorz Pasierba stanął publicznie w obronie zwolnionego ojca, także organisty z 20-letnim stażem, i domagał się legalnego zatrudnienia. Przypłacił to wyrzuceniem z parafii, bo ks. Zbigniew Luty rządzi parafią jak prywatnym folwarkiem."
Do tekstu..
The One-Question Turing Test (18-02-2013)
Autor: Christopher Robert Badcock
Źrodło: Psychology Today Zgłosił/a: szuro
Can machines think? The originator of modern, electronic computing asked this question in terms of the now famous Turing test. Turing proposed it as a variant of an "imitation game" in which, using only indirect means of communication such as a teleprinter or computer terminal, you had to distinguish between a male and female respondent who were not obliged to tell the truth about who they were.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365