Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.588.964 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 347 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Anatol France - Bogowie pragną krwi

Złota myśl Racjonalisty:
Słowo 'dusza' ma zasadniczo niejasne znaczenie, a domniemany byt, który słowo to ma desygnować, nie jest naukowo weryfikowalny ani potrzebny do wyjaśnienia zachowań człowieka.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
AWPL chce zakazu aborcji i obowiązkowe egzaminy z religii (21-11-2012)
Autor: wp.pl
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: elli
Warunkiem przystąpienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie do koalicji rządowej była zgoda partnerów, że nie będą blokowali przyjęcia tzw. ustaw światopoglądowych - powiedział w telewizji "Lietuvos rytas" lider AWPL, europoseł Waldemar Tomaszewski. Zdradził też, że pod określeniem "ustawy światopoglądowe" kryje się zakaz aborcji oraz wprowadzenie w szkołach publicznych powszechnego nauczania religii oraz obowiązkowego egzaminu z tego przedmiotu.
Do tekstu..
Kto umatczyni Polskę? (21-11-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
"Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk ("Gazeta Wyborcza" 17-18 listopada) twierdzą, że jestem przeciwniczką rocznych urlopów macierzyńskich, dlatego że bagatelizuję funkcję opiekuńczą kobiet, a ich rolę widzę jako wyzwoloną, czyli "urynkowioną" i nastawioną na robienie kariery. Nic bardziej mylnego."
Do tekstu..
Coraz więcej licealistów rezygnuje z religii (21-11-2012)
Autor: Justyna Suchecka
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: elli
Lekcje religii stały się w tym roku przedmiotem fakultatywnym - można je wybrać dodatkowo, tak samo jak np. etykę. Efekt? W jednej ze szkół chętnych było tak mało, że grupy trzeba było połączyć
Do tekstu..
Środa: Platforma ośmiela prawicę (20-11-2012)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
O ile szaleństwo smoleńskie nie może już wyprowadzić Polski z Europy, o tyle szaleństwo Gowina może nas od Europy trwale odizolować.
Do tekstu..
Kościół a sprawa polska (20-11-2012)
Zgłosił/a: Kowalski

Do tekstu..
Ona rozbroiła bombę (20-11-2012)
Autor: Maciej Gdula
Źrodło: www.krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Artur@R
Czyż nie powtarza się nam w kółko, że największą wartością jest rodzina? A jednak żona niedoszłego zamachowca postąpiła wbrew tej moralności.
Do tekstu..
Uroczystość poświęcenia kanalizacji sanitarnej w miejscowości Kąty (20-11-2012)
Autor: -
Źrodło: www.czarnozyly.pl Zgłosił/a: slik
W dniu 14 października 2012 r. odbyła się uroczystość poświęcenia kanalizacji sanitarnej w miejscowości Kąty.[]Słowa podziękowań za zrealizowaną inwestycję padły z ust Przewodniczącej Społecznego Komitetu Budowy Kanalizacji w miejscowości Kąty oraz sołtysów obecnej i minionej kadencji. Kolejno Ks. kanonik Jerzy Wachowski proboszcz parafii w Czarnożyłach w asyście proboszcza parafii Chojny - Mirosława Orzechowskiego dokonał poświęcenia wybudowanego obiektu. [O UE, która współfinansowała projekt - ani słowa!]
Do tekstu..
Trend, nie incydent- Zanim zabierzemy głos w sprawie zamachu (20-11-2012)
Autor: Jacek Żakowski
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Na sprawę Brunona K. można patrzeć jak na dramatyczny incydent, który może mieć miejsce zawsze. Bo nawet w najspokojniejszych czasach jakieś ryzyko istnieje. Ale można też widzieć w niej element procesu radykalizowania się ekstremalnych emocji i nurtów politycznych w kilku ostatnich latach.
Do tekstu..
Coraz więcej licealistów rezygnuje z religii (20-11-2012)
Zgłosił/a: Kowalski

Do tekstu..
Kryzys wieku średniego dopada również małpy (20-11-2012)
Autor: adsz/rs
Źrodło: tvnmeteo.tvn24.pl, Reuters Zgłosił/a: JK
"Kryzys wieku średniego to domena nie tylko ludzi, ale i... małp. - Część samców zdaje sobie sprawę, że już nigdy nie będzie przewodzić stadu - mówi Andrew Oswald z Uniwersytetu Warwick."
Do tekstu..
I będziecie jeść pomarańcze (20-11-2012)
Autor: Agnieszka Jucewicz
Źrodło: GW - Wysokie Obcasy Extra Zgłosił/a: Maddy
Zapomniane dzieci Imperium Brytyjskiego - jak Wielka Brytania utylizowała sieroty.
Do tekstu..
Człowiek, który "zagiął" Gmyza. (19-11-2012)
Źrodło: www.dziennik.pl Zgłosił/a: Artur@R
Jego telefon do radia TOK FM zelektryzował słuchaczy i internautów. Dr inż. Grzegorz Szewczyk zadał Cezaremu Gmyzowi kilka pytań, po których dziennikarz przyznał, że został zagięty. Na Twitterze rozgorzała dyskusja o tym, czy dr Szewczyk w ogóle istnieje. Dziennik.pl dotarł do jednego z najbardziej znanych radiosłuchaczy w Polsce.
Do tekstu..
Niezwykły mózg Alberta Einsteina (19-11-2012)
Autor: tom, sciencemag.org
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Reshca
"Dzięki 14 nowo odkrytym fotografiom naukowcy po raz pierwszy dobrze przyjrzeli się mózgowi genialnego fizyka. I odkryli, że w kilku miejscach różnił się on od mózgu "normalnego"."
Do tekstu..
Pasikowski: Nie będę przepraszał za "Pokłosie" (19-11-2012)
Autor: Władysław Pasikowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: kogut59
Do tych wszystkich natomiast wypisujących bzdury i popisujących się niewiedzą, ignorancją i nienawiścią mam propozycję, aby adresowali swoje pretensje i pretensyjki do mnie bezpośrednio. Ja tego i tak nie czytam. Ja się nie będę z filmu tłumaczył, bo moim skromnym zdaniem 99 proc. tych "zarzutów" nie zasługuje na żadną odpowiedź. Stanowi jedynie przyczynek do statystyki opisującej stan świadomości współczesnych Polaków.
Do tekstu..
Na monecie 2 euro święci Cyryl i Metody bez krzyży i aureol (18-11-2012)
Autor: (PG);
Źrodło: PAP, onet.pl; wp.pl Zgłosił/a: slik
Komisja Europejska zaleciła usunięcie z projektu monety o nominale 2 euro z wizerunkami świętych Cyryla i Metodego krzyży na ich ornatach i aureol nad ich głowami - oznajmiła rzeczniczka Narodowego Banku Słowackiego. Episkopat nie kryje oburzenia i całą sprawę nazywa "hańbą".
Do tekstu..
Nieludzki gatunek (18-11-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Szybko muszę wykorzystać moment mojej "wpływowości" i napisać o sprawach najważniejszych. 27 listopada Trybunał Konstytucyjny będzie się zastanawiać, czy rytualny ubój zwierząt jest zgodny z ochroną ich praw. W grę wchodzi konflikt między prawami zwierząt a prawami mniejszości (żydowskich i muzułmańskich) do ochrony ich kultury. Dla mnie nie ma wątpliwości, że w tym konflikcie ważniejsze są prawa zwierząt, bo kulturę można i trzeba modyfikować, jeśli naraża ona jakieś istoty na cierpienie, okaleczenie lub śmierć.
Do tekstu..
Hodują potwora by skubał Kaczora (18-11-2012)
Autor: piotr.gadzinowski
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Wszechpolacy i ONR-owcy przypominają współczesnych talibów. Tamci do kontaktów z zagranicznymi mediami używają gładkolicych, budzących sympatię studentów. Za ich plecami kryją się brodaci mułłowie wzywający do wojny plemiennej i religijnej. Polscy neofaszyści swój dżihad skrywają za patriotycznymi marszami i niepodległościowym etosem. Odgrzewany antysemityzm zwą niewinnie brzmiącym "judeosceptycyzmem". Otwarcie krytykują "demokrację", bo to teraz na prawicy modne. Ale tylko w swoim gronie prezentują alternatywę dla demokracji. Na przykład konkretną ofertę dla wszystkich mniejszości - "Zrobimy z wami co Hitler z żydami". (Żydzi są u nich zawsze pisani małą literą.)
Do tekstu..
Abp Dzięga kontra radni PO: "Żaden katolik nie może popierać in vitro" (18-11-2012)
Autor: PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga w liście do wiernych archidiecezji podkreślił, że "nikt z katolików nie może popierać procedur in vitro". List to reakcja na projekt szczecińskich radnych PO ws. dofinansowania metody zapłodnienia in vitro z budżetu miasta."
Do tekstu..
Uzależnienia a inteligencja emocjonalna (18-11-2012)
Autor: Jerzy Vetulani
Źrodło: piękno neurobiologii Zgłosił/a: liliac
"Jak wspomniano, treningi inteligencji emocjonalnej stały się obecnie potężnym biznesem, zwłaszcza przeznaczonym dla wyższej kadry urzędniczej i przedsiębiorców. Wydaje mi się, że wprowadzenie treningów inteligencji emocjonalnej w szkołach podstawowych i ponadpostawowych mogłoby się okazać cenną inwestycją w zdrowie młodzieży, redukując zarówno zachowania z przemocą, jak i sięganie po substancje psychotropowe i uzależnianie się od internetu, i że warto rozpocząć eksperymentalne programy w tym kierunku. Może w miejsce zajęć z wychowania w rodzinie lub etyki?"
Do tekstu..
Physicist elected to Congress calls for more scientists-statesmen (18-11-2012)
Autor: Mollie Bloudoff-Indelicato
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Only a handful of physicists have reached the halls of Congress. Bill Foster, a particle physicist and businessman just elected as a Democrat to the House of Representatives from Illinois's newly drawn 11th district, wants this situation to change. The Harvard graduate knows he is one of few in any technical field to hold national office. Foster plans to use his time in the public spotlight to serve as an advocate for bringing more of his peers to Washington."
Do tekstu..
Twardy jak szkło, giętki jak guma. Superpolimer zatrzymuje pociski (18-11-2012)
Autor: js/rs
Źrodło: tvnmeteo.pl, dailymail.co.uk Zgłosił/a: ramichael
Nowoczesne, superwytrzymałe kamizelki kuloodporne czy lekkie i niezwykle odporne pokrycie samolotów - to tylko niektóre zastosowania substancji odkrytej przez naukowców teksańskiego Rice University. Polimerowe tworzywo z wyglądu przypomina szkło, ale nie kruszy się i nie pęka jak ono. Może zatrzymać rozpędzony pocisk, a na dodatek częściowo "naprawić" spowodowane przez niego uszkodzenia.
Do tekstu..
POLSKI RUCH ANTYKULTOWY BĘDZIE STRASZYŁ HARRYM POTTEREM ZA PUBLICZNE PIENIĄDZE (18-11-2012)
Autor: fakirek.pl
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Na dzień 15 listopada 2012 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu zapowiedziana jest konferencja "Dzieci i młodzież jako ofiary sekt?". Za publiczne pieniądze prelegenci będą straszyli sektami, Harrym Potterem i innymi "zagrożeniami". Organizatorami są m.in.: Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Toruńskie Centrum Informacji o Sektach i Ruchach Religijnych, Stowarzyszenie "Civitas Christiana" Oddział Okręgowy w Toruniu czy Centrum Badań nad Mniejszościami Religijnymi w Toruniu. Wśród prelegentów zapowiedziano m.in. legendę polskiej krucjaty anty-sekciarskiej i byłego posła - Ryszarda Nowaka, który ostatnio zasłynął głównie robieniem kariery walcząc z Dorotą "Dodą" Rabczewską i jej ex'em Adamem "Nergal
Do tekstu..
Nie po bożemu - wywiad z Tomaszem Stańko (17-11-2012)
Autor: Anna Gromnicka
Źrodło: http://www.wprost.pl/ Zgłosił/a: ramichael
Tomasz Stańko nie boi się śmierci. Czeka więc na nią ze spokojem. Każdego dnia ćwiczy na trąbce, chociaż teraz, gdy skończył 70 lat, przychodzi mu to trudniej. Tak samo jak trudno rozmawia mu się o tym, co naprawdę liczy się w jego życiu. - Ważna dla mnie jest muzyka i to, żebym mógł żyć, jak chcę - mówi. - Żebym mógł sobie sięgnąć po tę książkę, którą sobie wybrałem. I żebym mógł pójść do muzeum, jak mi się zachce - dodaje. O sile intuicji, samotności i łączeniu szaleństwa z wyrachowaniem wybitny jazzman opowiada Annie Gromnickiej.
Do tekstu..
Kościół katolicki...kasy raz zdobytej nie oddamy (17-11-2012)
Autor: qubituss
Źrodło: http://www.tokfm.pl/blogi Zgłosił/a: ramichael
Wczorajsze spotkanie w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego kolejny raz nie przyniosło rozstrzygnięcia (wbrew temu co twierdzi minister Boni). Najpotężniejszy i najbardziej wpływowy kościół kwestię pieniędzy pozostawia otwartą - oczekuje nie "drobnych" 0,3 procenta proponowanych przez stronę rządową, ale aż 1,0. Jak powiedział biskup Budzik: "Strona kościelna proponowała 1 procent, w analogii do organizacji pożytku
Do tekstu..
Episkopat: ta tragedia to nie powód do zmiany prawa (17-11-2012)
Autor: Aleksandra Szyłło
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Śmierć Savity Halappanavar jest wydarzeniem niezwykle smutnym dla Kościoła w Irlandii - powiedział "The Irish Times" rzecznik Konferencji Episkopatu Irlandii Martin Long. Ale zaznaczył, że nie może się ona stać podstawą do zmiany irlandzkiego prawa. - Wyrażam głębokie współczucie dla męża Savity z powodu straty żony i dziecka - dodał Long."
Do tekstu..
Snapshots explore Einstein’s unusual brain (17-11-2012)
Autor: Mo Costandi
Źrodło: nature.com Zgłosił/a: JK
"Albert Einstein is considered to be one of the most intelligent people that ever lived, so researchers are naturally curious about what made his brain tick. Photographs taken shortly after his death, but never before analysed in detail, have now revealed that Einstein's brain had several unusual features, providing tantalizing clues about the neural basis of his extraordinary mental abilities."
Do tekstu..
Super-Lider i apoteozowanie (17-11-2012)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku Zgłosił/a: liliac
"Czy Rzymianie rzeczywiście wierzyli, że ich cesarze stawali się bogami? Stanowi to przedmiot żywej debaty, która nigdy zapewne nie zostanie rozstrzygnięta, bo, jakby nie patrzeć, samych zainteresowanych o zdanie już nie zapytamy. Nie ma jednak wątpliwości, że deifikowanie zmarłych władców stanowiło fantastyczne narzędzie polityczne, które legitymizowało władzę, budowało szacunek wobec rządzącej dynastii i respekt wobec kolejnych cesarzy, dodając im autorytetu. Minister Gowin daleki jest zapewne od apoteozowania samego siebie, ale zdaje się, że jednak chciałby chociaż stanąć na cokole - jak można by wnioskować po tytule wydawanej przezeń gazetki "Super Lider" (prawie jak caesar optimus maximus!)..."
Do tekstu..
Dziecko w świecie ironii: krytyka za maską pochwały (17-11-2012)
Autor: Ludwika Tomala
Źrodło: PAP Zgłosił/a: Nessy
Kiedy dziecko stłucze szklankę, a my skomentujemy to słowem "brawo!", używamy ironii. Ale jak taki komentarz może zrozumieć dziecko? I właściwie, w jakim wieku zaczyna się ironię zauważać? Odpowiedzi na takie pytania szuka Natalia Banasik z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Do tekstu..
Dzieci bez Boga.org (16-11-2012)
Autor: Janusz Omyliński
Źrodło: NaTemat.pl Zgłosił/a: Mirek
"American Humanist Association stworzyli w sieci miejsce skierowane do dzieci i młodzieży (niestety tylko anglojęzycznej), którzy nie wierzą w Boga."
Do tekstu..
Szokujące słowa posła PiS na temat aborcji (16-11-2012)
Autor: "Super Express"/PAP,żg
Źrodło: wiadomości.onet.pl Zgłosił/a: Reshca
"Artur Górski (PiS) zapytany przez dziennikarza "Super Expressu", czy jeśli jego żona zostałaby zgwałcona, kazałby jej urodzić dziecko powiedział "oczywiście, że tak". "To jest życie ludzkie. Mówię to bez zawahania" - dodał. "
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365