Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.682.672 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Gdybym został królem świata, to bym się nazywał Walery Armata… Pewnie nic bym nie robił. Uważam, że najlepiej się ludziom nie wcinać. Pozostawić ich samym sobie, z ich własną aktywnością. Wtrącać im się w jak najmniej rzeczy. Zapewnić szeroko pojęte bezpieczeństwo, możliwość osądzania tych, którzy szkodzili by innym i nic więcej. Pozostawić sobie wpływ na wojsko, policję i sądy, a do niczego..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Raport: szczepionki są bezpieczne i nie wywołują autyzmu (26-08-2011)
Autor: Źródło: PAP
Źrodło: Dziennik.pl Zgłosił/a: coreless
Szczepionki wywołują jedynie nieliczne, na ogół mało groźne skutki uboczne, i nie mają żadnego wpływu na takie choroby, jak autyzm i cukrzyca typu I - wykazał pierwszy od 1994 r. kompleksowy raport na ten temat, opublikowany przez Institute of Medicine w USA.
Do tekstu..
Naiwność Nieznalskiej, czyli felieton umoralniający (26-08-2011)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Jest w Polsce pewna siła polityczna, która wciąż domaga się przeprosin, to może mnie też oni powinni przeprosić. To byłoby bardzo chrześcijańskie."
Do tekstu..
Fermenting knowledge: the history of winemaking, science and yeast research (26-08-2011)
Autor: Paul J. Chambers, Isak S. Pretorius
Źrodło: EMBO reports (Nature) Zgłosił/a: liliac
Historia najnowsza wina, winiarstwa i drożdży.
Do tekstu..
Biskupi rozpoczęli kampanię wyborczą (26-08-2011)
Autor: PAP
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: Kowalski
"Oczekiwanie, że Kościół stanie się "wielkim milczącym" na czas kampanii wyborczej nie ma uzasadnienia w nauce społecznej Kościoła - podkreślają hierarchowie, którzy zebrali się na Jasnej Górze podczas sesji Rady Biskupów Diecezjalnych."
Do tekstu..
Woskowego Wojtyłę obwożą po Meksyku (26-08-2011)
Autor: Red. AB
Źrodło: deser.pl Zgłosił/a: Kowalski
"W bazylice Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku wystawiono na widok publiczny woskową figurę Jana Pawła II oraz relikwiarz z krwią ogłoszonego błogosławionym papieża. Krew uwielbianego w Meksyku duchownego między 15 sierpnia a 15 grudnia objedzie cały kraj."
Do tekstu..
Polski prawróbel (26-08-2011)
Autor: Marcin Machalski, Piotr Gryz
Źrodło: www.wiz.pl Zgłosił/a: JK
"Sensacyjne znalezisko ptaka wróblowego ze skał oligocenu Pogórza Przemyskiego rzuca nowe światło na ewolucję tych pospolitych dziś ptaków."
Do tekstu..
Bunt w austriackim Kościele. Hierarchowie grożą ekskomuniką (26-08-2011)
Autor: op. jagor
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Michał
300 austriackich księży katolickich otwarcie domaga się zniesienia celibatu, wyświęcania kobiet i komunii dla rozwodników. Kościół grozi im ekskomuniką - czytamy w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".
Do tekstu..
Za dużo wina mszalnego? Ksiądz z Szydłowic prowadził z promilami,sprawa umorzona (26-08-2011)
Źrodło: NTO.pl Zgłosił/a: Krzewiński
Sąd umorzył warunkowo na rok postępowanie karne przeciwko proboszczowi Andrzejowi K., zasądził też zakaz prowadzenia samochodów osobowych na rok oraz grzywnę.
Do tekstu..
To nie wstyd, ale wrażenie straty czasu (25-08-2011)
Autor: Anna Błońska
Źrodło: kopalniawiedzy.pl Zgłosił/a: riks03
Najnowsze studium psychologów z University of Missouri przeczy powszechnemu przekonaniu, że chłopcy i mężczyźni chętnie podzielą się swoimi problemami, gdy będą się czuć swobodnie w czyimś towarzystwie.
Do tekstu..
Zwolennik Radia Maryja uderzył dziennikarkę - są zarzuty (25-08-2011)
Autor: (tbe)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Dwa zarzuty usłyszał uczestnik pielgrzymki, który uderzył w twarz dziennikarkę Telewizji Polsat oraz uszkodził kamerę należącą do tej stacji telewizyjnej - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Częstochowie. Sprawa dotyczy zdarzeń z 10 lipca, do których doszło na błoniach jasnogórskich podczas 19. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.[] Prok. Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie powiedział, że pielgrzym "odmówił jakichkolwiek wyjaśnień". Grozi mu pięć lat więzienia.
Do tekstu..
Sąd podjął decyzję ws. statusu proboszcza (25-08-2011)
Autor: GK
Źrodło: onet.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Proboszcz parafii żadnego kościoła nie może być kwalifikowany jako organ administracji publicznej - orzekł w czwartek Sąd Najwyższy. Z powodów formalnych SN nakazał ponowny proces cywilny ws. konfliktu przy pochówku na cmentarzu parafialnym w woj. łódzkim.
Do tekstu..
Religion and disease (25-08-2011)
Autor: Cristina Luiggi
Źrodło: The Scientist Zgłosił/a: psychobobas
"Deadly epidemics can have a profound impact on people’s choice of religion."
Do tekstu..
Włosi wzywają do zlikwidowania ulg dla Kościoła (25-08-2011)
Zgłosił/a: ras
Zaciskający pasa mieszkańcy Włoch coraz odważniej podnoszą głos za zlikwidowaniem ulg podatkowych dla Kościoła katolickiego - informuje "Independent".
Do tekstu..
Religia w szkole - prawo czy obowiązek (25-08-2011)
Autor: Dorota Nieściór (gazetka szkolna)
Źrodło: www.ken.pulawy.pl Zgłosił/a: slik
Logicznym jest fakt, że jeśli chodzę na "lekcje" religii, to albo ja tego chcę, albo moi rodzice. Jako osoba niepełnoletnia skazana jestem na wybór rodziców, w moim przypadku mój, uszanowany przez nich wybór. Czy ustawa, która stawia przed nami alternatywę dotyczącą uczestnictwa w lekcjach religii, nie zmusza nas do ujawnienia swoich przekonań religijnych? Moim zdaniem zmusza, ale oczywiście nie bezpośrednio.
Do tekstu..
Skazani na kapitalizm? (25-08-2011)
Autor: sans-culotte
Źrodło: www.sans-culotte.salon24.pl Zgłosił/a: as
Mówi się, że kapitalizm może runąć (niestabilność rynków finansowych i banków, konieczność dopłat poczynianych przez państwa, zrewoltowane masy etc.)... Ale, nawet jeśli, to czy na jego gruzach nie powstanie znowu... kapitalizm?
Do tekstu..
Afryka zostawia Europę w tyle (25-08-2011)
Autor: William Wallis
Źrodło: Forsal.pl Zgłosił/a: coreless
Podczas gdy byłe mocarstwa kolonialne w Europie zmagają się z kryzysami dłużnymi, restrykcyjnymi budżetami, bezrobociem i niepokojami społecznymi, Afryka subsaharyjska cieszy się wzrostem, zbilansowanymi finansami i napływem kapitału zagranicznego...
Do tekstu..
Mapa burzowa, dla Polski i Europy (25-08-2011)
Autor: http://burze.dzis.net/
Źrodło: http://burze.dzis.net/ Zgłosił/a: maruda
Serwis pokazuje aktualne wyładowania na terenie kraju, z możliwością zamówienia burzowych alarmów.
Do tekstu..
Na spory o GMO jest już za późno (25-08-2011)
Autor: Krystyna Naszkowska
Źrodło: GW Zgłosił/a: MA
USA, Argentyna, wielcy światowi producenci żywności już zdecydowali, dyskusję o GMO mają za sobą i rośliny genetycznie modyfikowane uprawiają na wielką skalę. To stamtąd płyną do Europy statki z genetycznie modyfikowaną soją i kukurydzą, którymi potem hodowcy unijni karmią zwierzęta. Ich mięso od lat trafia na nasze stoły - GMO jemy od lat, nawet o tym nie wiedząc.
Do tekstu..
Obrzezać synka czy nie? (24-08-2011)
Źrodło: New York Times Zgłosił/a: mieczysławski
W Stanach Zjednoczonych ponad połowa nowonarodzonych chłopców jest w szpitalach obrzezana.
Do tekstu..
Googlowanie wymaga wiedzy (24-08-2011)
Autor: Dr Justyna Jasiewicz
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Mirek
"Najnowszy raport Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów, PISA, jest poświęcony problematyce korzystania z nowych technologii przez młodzież z kilkudziesięciu krajów, w tym z Polski."
Do tekstu..
Podał się za druida i zakazał badań w Stonehenge (24-08-2011)
Autor: (msz)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Sąd w Londynie oddalił pozew mężczyzny, który podaje się za druida i domaga się zakazania badania szczątków ludzkich odkrytych w 2008 roku w okolicy prehistorycznej budowli Stonehenge - podał serwis informacyjny BBC.
Do tekstu..
Neurony lustrzane. Odczytują intencje czy tylko kopiują ruchy? (24-08-2011)
Autor: Jerzy Vetulani
Źrodło: Piękno neurobiologii - Blog Jerzego Vetulaniego Zgłosił/a: liliac
"Chociaż znaczenie układu neuronów lustrzanych jest olbrzymie, umożliwiają one bowiem komunikację emocji i przewidywanie zachowania członków grupy, a czasem też narzucanie grupie określonych zachowań (np. oficer wyskakujący z okopu, ażeby pociągnąć za sobą żołnierzy do natarcia), na pytanie, czy układ ten bezpośrednio koduje emocje, czy tylko ruchy, jednoznacznie odpowiedziała dopiero praca opublikowana w tym miesiącu (sierpień 2011), 14 lat po odkryciu układu neuronów lustrzanych. Paola Borroni ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu w Mediolanie wraz z kolegami wykazała w niej, że - wbrew przeważającemu mniemaniu - neurony lustrzane w korze ruchowej nie odczytują intencji, a tylko kopiują ruchy"
Do tekstu..
Nie masz dzieci, tyraj za wszystkich (24-08-2011)
Autor: Małgorzata Kolińska-Dąbrowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Singielka to najniższy poziom w społecznej hierarchii roszczeń: najpierw są rodzinni z dziećmi, samotni rodzice, małżonkowie, single mężczyźni (bo oni mają wiele innych zajęć), a na samym końcu kobiety singielki"
Do tekstu..
Is “epigenetics” a revolution in evolution? (24-08-2011)
Autor: Jerry A. Coyne
Źrodło: Why Evolution is True Zgłosił/a: liliac
"The second meaning of "epigenetics" is more recent, and involves actual changes in the DNA itself that are not based on mutational changes in nucleotides, but in environmental modifications of nucleotides-things like methylation of nucleotide bases or changes in DNA-associated proteins like histones-that can temporarily modify genes and affect their actions."
Do tekstu..
Eksperci za GMO (24-08-2011)
Autor: Prof. Tomasz Twardowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Koraszewski
Sławomir Zagórski rozmawia z profesorem Twardowskm o nowej ustawie o nasiennictwie i o protestach przeciw GMO.
Do tekstu..
Ranking książek najbardziej nieprzeczytanych (23-08-2011)
Autor: Justyna Sobolewska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Nie przeczytałeś "Ulissesa", wciąż sobie obiecujesz, że zajrzysz do Prousta? Nie przejmuj się, jesteś w dobrym towarzystwie."
Do tekstu..
Newly found: the world’s oldest fossils! (23-08-2011)
Autor: Jerry A. Coyne
Źrodło: Why Evolution is True Zgłosił/a: liliac
Najstarsze skamieliny świata. "Ironically, though, Brasier is the senior (last) author on a new paper by David Wacey et al. in Nature Geoscience (see report at the BBC here) that does show, pretty conclusively, the oldest known fossils on Earth, dated at 3.4 billion years old."
Do tekstu..
Niebezpieczne zaangażowanie polskiego Kościoła (23-08-2011)
Autor: Tomasz P. Terlikowski, "Gazeta Polska"
Źrodło: www.wp.pl, Gazeta Polska Zgłosił/a: slik
Afera, jaka wybuchła wokół jednego zdania mojego artykułu w "Rzeczpospolitej", pokazuje, jak niebezpieczne mogą być relacje między partią władzy a Kościołem. Oświadczenie kardynała Stanisława Dziwisza jest zaś najlepszym dowodem na prawdziwość moich słów, a także na to, jak szkodliwa dla autorytetu hierarchy może być próba zamazywania widocznych gołym okiem faktów.
Do tekstu..
Tesco's pennies from heaven at the church that became a supermarket (23-08-2011)
Autor: Luke Salkeld
Źrodło: dailymail.co.uk Zgłosił/a: AI
From the outside it still looks like the church it used to be. Inside, however, the stained glass windows that once inspired worshippers now look down incongruously on shelves of cigarettes, alcohol and food. And in the aisle where blushing brides once walked, shoppers now jostle each other in the search for a bargain.
Do tekstu..
Czułe struny symbolu (23-08-2011)
Autor: sporothrix
Źrodło: sporothrix.wordpress.com Zgłosił/a: ramichael
Okazało się właśnie, że chrześcijanką nie jestem. Oraz że nie jestem przy zdrowych zmysłach. Hmm, co do tego drugiego, to od dawna nie mam wątpliwości, że jest to prawda. Co do pierwszego - tu akurat staram się jak mogę być raczej, niż nie być, ale zdaniem pana Terlikowskiego zdecydowanie mi nie wychodzi.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365