Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.149.866 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Człowiek mądry więcej pożytku wyciągnie z posiadania wrogów, niż głupiec z posiadania przyjaciół."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Fałszywa żałoba (26-10-2012)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku Zgłosił/a: liliac
"Ta waza jest bezcennym źródłem do dyskusji na temat podejścia starożytnych Greków do życia pozagrobowego. Czy Grek-oszczędniś, który złożył tę wazę w prezencie, chciał oszukać tylko krewnych, czy też duszę zmarłego? Jeśli tak, musiał sądzić, że duchy są niezbyt rozgarnięte - tak też są zresztą opisane w dziełach Homera - i nie bać się ich zemsty. A może dar ten przyniósł ateista-konformista, który w życie pozagrobowe nie wierzył wcale, a wszelkie obrządki funeralne uznawał za marnotrawstwo i brał w nich udział tylko dlatego, że tak wypadało?"
Do tekstu..
Biskup za kółkiem (26-10-2012)
Autor: Daniel Passent
Źrodło: En passant Zgłosił/a: liliac
"Nie odczuwam żadnej Schadenfreude z tego powodu, że pijany biskup spowodował kolizję drogową, ale mam kilka refleksji. Pierwsza jest taka, że policja nie zawiozła sprawcy do izby wytrzeźwień, co podobno w takich przypadkach jest rutyną. Następuje tu pierwszy podział na lepszych i gorszych."
Do tekstu..
Afera pedofilska w kościele ewangelikalnym (26-10-2012)
Autor: ERIC TUCKER
Źrodło: MSNCB Zgłosił/a: MA
The plaintiffs allege a conspiracy spanning more than two decades to conceal sexual abuse committed by church members. They accuse church representatives of permitting suspected pedophiles to interact with children, supplying them with free legal advice to avoid prosecution and forcing victims to meet with and "forgive" the person that had molested them.
Do tekstu..
Kontrowersyjna czytanka w książce do polskiego (26-10-2012)
Autor: Wiktor Ferfecki
Źrodło: tvp.info Zgłosił/a: ramichael
"Dziewczyny dzielą się na głupie i bardzo głupie", a "wymagać od dziewczyny, żeby była ładna i mądra, to naprawdę okrutna przesada" - takie treści znalazły się w jednym z podręczników do języka polskiego. Jak dowiedział się portal tvp.info, sprawą zajęła się pełnomocniczka rządu ds. równości Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, a wydawca informuje, że książki nie będzie już w sprzedaży.
Do tekstu..
EFSA Panel on Genetically Modified Organisms (oilseed rape) (25-10-2012)
Autor: EFSA Panel on Genetically Modified Organisms
Źrodło: European Food Safety Authority (EFSA) Zgłosił/a: coreless
The EFSA GMO Panel could not identify new scientific evidence in the documentation provided by Austria and in the scientific literature that indicated that the import and processing of oilseed rape Ms8, Rf3 and Ms8 x Rf3 for feed uses in the EU pose a significant and imminent risk to the environment.
Do tekstu..
refundacja, rozmowa, rzeczywistość (25-10-2012)
Autor: lemingi i inne żyjątka
Źrodło: a. Zgłosił/a: liliac
"Powiedzmy to sobie wreszcie jasno, bo Wojownicy Prawdy mają serca nieulękłe: w kobiecych macicach odbywa się globalny Holokaust. Życie poczęte powstaje nierzadko w warunkach niegodziwych (bez patronatu świętego węzła małżeńskiego), przede wszystkim jednak życie poczęte umiera i nie ma od tego ratunku. Ach, powiecie: natura tak chciała. Furda natura! Dlaczego i odkąd to mamy się kierować naturą? Jakim prawem szukamy usprawiedliwienia dla naszych sumień w poronieniach naturalnych? Co zawiniła bezbronna zygota, potencjalnie pyzate maleństwo z nóżkami i puszkiem włosków na rozkosznej główce,
Do tekstu..
Monarchista precz z ASP, czyli sprawa dla rzecznika praw obywatelskich (25-10-2012)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: Gra w klasy Zgłosił/a: liliac
"...czy można poniekąd karać za poglądy, bo nieprzyjęcie na studia można przecież tak interpretować? Nie podpisał ślubowania, bo jest przeciw demokracji czy/ i humanizmowi, to z uczelni precz. I dlaczego wolno mieć lekarzom a może i farmaceutom klauzulę sumienia, a monarchistom antydemokratom i antyhumanistom nie wolno mieć swojej ,,klauzuli sumienia"?"
Do tekstu..
Aborcja a in vitro – podstawy dla prawicowych polityków (25-10-2012)
Autor: Maria Pawłowska
Źrodło: feministka.org Zgłosił/a: ramichael
Prawicowi politycy nigdy nie byli jakimś tuzami z biologii i medycyny, ale to, co się dzieje w tym tygodniu przekracza już wszelkie pojęcie. Najwyższy czas tym panom wyłożyć co i jak, żeby przestali się ośmieszać i przy okazji obrażać innych ludzi.
Do tekstu..
Biskupi apelują do MEN: Przywrócić religię do ramowego programu nauczania. Pilni (25-10-2012)
Autor: PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: elli
Religia i etyka powinny zostać przywrócone do ramowego programu nauczania - uważa komisja wychowania katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, która apeluje do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zmianę rozporządzenia w tej sprawie. "Sprawa jest pilna" - ocenia Kościół.
Do tekstu..
5 filmów, które musi zobaczyć ateista (25-10-2012)
Autor: Janusz Omyliński
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Kowalski
"Mój osobisty ranking pięciu najlepszych filmów, których motywem przewodnim jest ateizm i krytyczne spojrzenie na religię."
Do tekstu..
A good life without religion (24-10-2012)
Autor: Unknown
Źrodło: Suffolk Humanists and Secularists Zgłosił/a: Jacholek
Przewodnik i wskazówki dla tych co zechcą żyć godnie i ciekawie ale bez religii.
Do tekstu..
Zakonnica zatrzymana za rysowanie aut (24-10-2012)
Autor: kde//tka
Źrodło: kontakt24.tvn.pl Zgłosił/a: slik
Policjanci zatrzymali 64-letnią zakonnicę, która miała porysować trzy samochody. Siostra została ujęta przy ulicy Malczewskiego w Gdańsku przez jedną z właścicielek uszkodzonych aut.
Do tekstu..
Zgwałcona nastolatka musiała przeprosić w kościele (24-10-2012)
Autor: deri, wp.pl
Źrodło: fakt.pl Zgłosił/a: ramichael
Ruszył proces w sprawie 29-latki, która przed laty została zgwałcona przez członka własnej parafii, a następnie została zmuszona do przeproszenia w kościele za to, że zaszła w ciążę - poinformowała telewizja MSNBC
Do tekstu..
Otyłość dzieci – problem wagi ciężkiej (24-10-2012)
Zgłosił/a: Rowan
Niemal co dziesiąty polski przedszkolak ma problemy z nadwagą. Zbyt wiele waży co piąty rodzimy nastolatek. Statystyki (i dzieci) puchną z roku na rok. Dziś światowy dzień walki z otyłością.
Do tekstu..
Sejm odrzucił projekt zaostrzenia przepisów ustawy aborcyjnej (24-10-2012)
Autor: PAP
Źrodło: Newsweek Zgłosił/a: Rowan
Posłowie odrzucili projekt ustawy zaostrzającej przepisy dotyczące aborcji. Projekt autorstwa Solidarnej Polski przewidywał zakaz aborcji ze względu na upośledzenie lub nieuleczalną chorobę płodu
Do tekstu..
Waleń nauczył się ludzkiej mowy (24-10-2012)
Autor: emwu
Źrodło: wiedza.newsweek.pl Zgłosił/a: ramichael
Wal biały o imieniu Noc nauczył się naśladować ludzką mowę. Jest tak przekonujący, że oszukał nurka, żeby wyszedł z wody.
Do tekstu..
Czy Jezus mógł być poczęty w wyniku gwałtu? (24-10-2012)
Autor: Huffington Post
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
W ostatnich dniach głośno jest w polskiej polityce o aborcji. Ale to nie tylko nasza specjalność. W USA od wczoraj jest głośno o kandydacie na senatora, który powiedział, że "nie powinno się dokonywać aborcji ciąży w wyniku gwałtu, bo Bóg chciał, żeby tak się stało"
Do tekstu..
Pierwsze takie małżeństwo (24-10-2012)
Autor: Natalia Pawłowska
Źrodło: feministka.org Zgłosił/a: ramichael
W Rennes, na zachodzie Francji, nauczycielka w szkole podstawowej zapytała swoich uczniów, co jest w ich życiu nadzwyczajne. Jeden z chłopców odpowiedział: "moja Mama jest lesbijką, mój Ojciec transseksualistą, a dla mnie i moich braci to samo szczęście". To był syn Marie i Chloé. Chloé zaś jeszcze dwa dni temu była oficjalnie Wilfridem.
Do tekstu..
Rodzina (24-10-2012)
Autor: Monika Płatek
Źrodło: feministka.org Zgłosił/a: ramichael
Rozmawiałam z miłym i mądrym politykiem. Naprawdę. To wciąż okazuje się jeszcze możliwe: miły i mądry polityk i dobra z nim rozmowa. Zostałam zapytana, czy ustawowe uznanie i zagwarantowanie praw związkom partnerskim (zarówno jednopłciowym jak i dwupłciowych) wymaga zmiany art. 18 Konstytucji, który stanowi, że małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczpospolitej Polski [RP]. Mam nadzieję, że wspólnie doszliśmy do wniosku, że uznanie związków partnerskich (zarówno jedno jak i dwupłciowych) nie tylko nie wymaga zmian w Konstytucji lecz, co więcej, wymóg uznania tych związków zawarty jest i wypływa wprost z treści i ducha art. 18 Konstytucji.
Do tekstu..
Ciąża z gwałtu to wola boża - tak uważa republikański kandydat na senatora USA (24-10-2012)
Autor: Marta Urzędowska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
- Długo to rozważałem, ale wreszcie uświadomiłem sobie, że każde życie jest darem od Boga. Dlatego nawet jeśli zaczyna się w tak koszmarnych okolicznościach jak gwałt, oznacza to, że Bóg chciał, by tak się stało - mówił podczas wtorkowej debaty kandydatów do Senatu kandydat z Indiany Richard Mourdock.
Do tekstu..
Kartografia dla dzieciaków (24-10-2012)
Autor: Sebastian Frąckiewicz
Źrodło: Outline Zgłosił/a: liliac
"Jak widać można zrobić wartościową książkę edukacyjną, dobrze ją zilustrować i jeszcze dostać na jej stworzenie stypendium artystyczne."
Do tekstu..
Wiedeń 1683 - niepotrzebne zwycięstwo (24-10-2012)
Autor: Ludwik Stomma
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Właśnie wchodzi na polskie ekrany film włoskiego reżysera, z udziałem polskich aktorów, przypominający bitwę pod Wiedniem. Co się tam zdarzyło naprawdę?"
Do tekstu..
Politics holds back animal engineers (24-10-2012)
Autor: Amy Maxmen
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
Inquiries by Nature reveal that fewer than 0.1% of research grants from the US Department of Agriculture (USDA) have gone to work on GE food animals since 1999, in part because of a poor public image. In one case, James Murray, another geneticist at the University of California, Davis, was told in 2003 that the USDA had rejected his proposal to develop a goat that produces milk rich in human lysozymes - enzymes that fight diarrhoeal disease - because the agency felt that "the general public would not accept such animals".
Do tekstu..
Ta niezwykła polska wrażliwość etyczna! (24-10-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Filozof, Bohdan Dziubkowski - w związku z rządowym projektem finansowania zapłodnienia in vitro - stwierdził, "że nie można zmuszać obywateli do finansowania metod, które uważają za niemoralne".
Do tekstu..
Mistrzowie (24-10-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Twórczość Leszka Kołakowskiego i Barbary Skargi powinna należeć do kanonu edukacyjnego. To nasz skarbiec.
Do tekstu..
Największy przełom energetyki XXI wieku (23-10-2012)
Autor: Andrzej Kublik
Źrodło: www.gazeta.pl Zgłosił/a: Jan Grabiński
Prostym językiem opisano, co to jest ten gaz łupkowy.
Do tekstu..
Między ustami a brzegiem talerza (23-10-2012)
Autor: Philippe Meyzie
Źrodło: Mówią Wieki Zgłosił/a: liliac
"W nowożytnej Europie jedzenie poza domem było koniecznością dla dużej części społeczeństwa: strudzonych podróżnych, mieszczan korzystających z cudzych pieców kuchennych czy robotników kupujących żywność od ulicznych sprzedawców. Praktyki te - od codziennej porcji nabytej na rogu ulicy po świąteczne uczty przygotowywane przez znanych kucharzy - były bardzo ważne dla ówczesnej wymiany międzykulturowej i odkrywania nowych smaków."
Do tekstu..
Były sobie świnki trzy (23-10-2012)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix - blog Zgłosił/a: liliac
"Będzie zatem o świnkach, choć może niekoniecznie o trzech zwierzątkach, a raczej o trzech aspektach tej samej świnki."
Do tekstu..
Egg freezing enters clinical mainstream (23-10-2012)
Autor: Ivan Semeniuk
Źrodło: Nature news blog Zgłosił/a: liliac
"Egg freezing is no longer an experimental procedure, according to the American Society for Reproductive Medicine (ASRM), which on 22 October issued new guidelines on the controversial practice. The change in policy is expected to accelerate the growth of clinics that offer egg freezing to women who face fertility-damaging treatment for cancer or other conditions, and to women wishing to delay having a baby - although the society stopped short of endorsing the procedure for that purpose."
Do tekstu..
Przewidywanie treści snów na postawie aktywności kory wzrokowej (23-10-2012)
Źrodło: Lucidologia Zgłosił/a: myslivy
Podczas zeszłotygodniowej konferencji Society for Neuroscience, która odbyła się w Nowym Orleanie, zespół kierowany przez Yukiyasu Kamitani z ATR Computational Neuroscience Laboratories w Kyoto, przedstawił wyniki swoich badań, w których przy użyciu połączonej techniki fMRI/EEG udało się w pewnym stopniu przewidzieć wizualną treść snów osób badanych.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365