Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.677.812 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Niektórzy z moich przyjaciół chodzą czasem do kościoła lub wybierają inne spokojne miejsce, gdzie mogą rozmawiać z niewidzialną, wszechobecną istotą, która zawsze wie, co powiedzą, ponieważ wie wszystko.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Uwikłani w kulturę gwałtu (29-05-2013)
Autor: Sergio de Arana
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Co mają ze sobą wspólnego Krystyna Pawłowicz, dziennikarz, wiceminister sprawiedliwości, popularny napój energetyczny oraz 45% policjantów i policjantek? Wszyscy tkwią razem z nami po uszy w kulturze gwałtu
Do tekstu..
Unijny bunt o embriony. (29-05-2013)
Autor: Marek Henzler
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Każdy obywatel Unii może wpływać na jej kształt, wnosząc petycje do Parlamentu Europejskiego, a od 1 kwietnia ub.r. zgłaszać także europejskie inicjatywy obywatelskie.
Do tekstu..
Droga donikąd (29-05-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Potrafimy - śpiewająco - zmieszać z błotem garstkę Romów przebywających w Polsce (juwenalia w poznaniu; nielicznych Czeczenów witamy w naszym kraju ogniem podpalanych drzwi (Białystok), Ukraińców i Ukrainki traktujemy jak gorszy gatunek człowieka
Do tekstu..
Prokuratura powołuje jasnowidza Jackowskiego jako biegłego (28-05-2013)
Autor: mil
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ssplayer
"Krzysztof Jackowski, znany jako jasnowidz z Człuchowa, chwali się na swojej stronie, że jako pierwszy w Polsce został powołany na biegłego w toczącej się sprawie sądowej. Prokuratura Okręgowa w Katowicach potwierdza swoją współpracę ze "specjalistą z zakresu parapsychologii", a Prokuratura Generalna nie kryje zdziwienia. - Nie znam takiego przypadku, aby sięgać po jasnowidza jako biegłego - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl Mateusz Martyniuk, rzecznik Prokuratury Generalnej."
Do tekstu..
Samolubne geny i nie do końca doskonałe ciała (28-05-2013)
Autor: Slwstr
Źrodło: Pochodne kofeiny Zgłosił/a: liliac
"Otóż nowotwory można postrzegać nie tylko jako "wady" ciał, ale tez jako "normalny" i łatwo przewidywalny produkt ewolucji. Ale nie w takim sensie jak być może myślicie: nie jako niechciany produkt uboczny ewolucji organizmów, ale jako całkiem dosłowny produkt ewolucji nowotworowych genów walczących o swoje przetrwanie tak jak każde inne geny. Wszak dziś już wiemy, że najlepszym spojrzeniem na ewolucję jest spojrzenie "genocentryczne"."
Do tekstu..
Nierzeczywistość, czyli język dyskursu (28-05-2013)
Autor: Naima
Źrodło: Naima w sieci Zgłosił/a: liliac
"Otóż mam wrażenie, że większość tych zaciemniających manewrów odbywa się zupełnie nieświadomie i - niestety - w dobrej wierze. Pomijając, że do debaty publicznej żadna instytucja edukacyjna w Polsce w zasadzie nie przygotowuje, bo nie mamy ani tradycji klubów dyskusyjnych, ani nie uczymy się retoryki; otóż poza tym drobiazgiem, że nie dostajemy narzędzi, nie dostajemy też rzetelnego języka do argumentacji. Paternalizm szkoły połączony z wykładaniem jedynie słusznych poglądów i interpretacji podpierany jest argumentacją z Autorytetów Moralnych (zazwyczaj tercet patronów religijno-patriotyczno-egzotyczny: Jan Paweł II, Popiełuszko i Wyszyński) i daje w efekcie straszliwe przekonanie, że oto w sferze wyobrażeń, jak powinna rzeczywistość się układać, dyskusji tak naprawdę nie
Do tekstu..
CBOS: 65 proc. Polaków przeciwnych ubojowi rytualnemu (28-05-2013)
Autor: rik, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"65 proc. Polaków jest przeciwnych temu, aby prawo w Polsce zezwalało na ubój zwierząt bez ich ogłuszania - wynika z opublikowanego raportu CBOS. 21 proc. badanych opowiada się za legalizacją uboju rytualnego, a 14 proc. nie ma w tej sprawie zdania (...) Legalizacja uboju rytualnego ma najwięcej zwolenników wśród kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem (34 proc. opowiada się za, a 57 proc. przeciw), pracujących na własny rachunek (30 proc. za legalizacją, 48 proc. przeciw) i wśród rolników (29 proc. - za, 65 proc. przeciw)"
Do tekstu..
Relacja z Cannes: Złota Palma za "Życie Adeli" (28-05-2013)
Autor: Janusz Wróblewski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
"La vie d'Adele - chapter 1 & 2" trzygodzinny melodramat o miłości lesbijskiej Abdellatifa Kechiche Tunezyjczyka z francuskim paszportem wygrał 66. edycję canneńskiego festiwalu. Bardzo trafny, sprawiedliwy wybór, chociaż niełatwy.
Do tekstu..
Consensus Confirmed: 97 Percent of Climate Papers Agree on Manmade Global Warmin (28-05-2013)
Autor: Brendan DeMelle
Źrodło: huffingtonpost.com Zgłosił/a: liliac
"A new survey conducted by a team of volunteers at Skeptical Science has definitively confirmed the scientific consensus in climate science literature -- 97 percent of peer-reviewed papers agree that global warming is happening and human activities are responsible. It does not get any clearer than this. It should finally put to rest the claims of climate deniers that there is a scientific debate about global warming. Of course, this bunch isn't known for being reasonable or susceptible to facts. But maybe the mainstream media outlets that have given deniers a megaphone will finally stop"
Do tekstu..
Reakcja na wygraną w Cannes pokazuje w jakiej mentalnej d... jesteśmy. (28-05-2013)
Autor: niewychodzezkina
Źrodło: tokfm.pl/blogi/ Zgłosił/a: ramichael
Czytam informację o wygranym w Cannes. Złotą Palmę przyznano pochodzącemu z Tunezji reżyserowi Abdellatifowi Kechiche'owi za film 'Życie Adeli. Rozdział 1 i 2'. Film o uczuciu i namiętności między dwiema kobietami. Czytam, że 'momenty są'. I już wiem, że warto sprawdzić, co ludzie piszą na forum. Nie zawiodłam się. Co wyczytałam? Ano to, że na filmy o gejach jest moda, że homoseksualizm jest nowym Holocaustem i zawsze się sprzeda, że poprawność polityczna i tak dalej.
Do tekstu..
Ofensywa rynsztoka pod skrzydłami PiS (28-05-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Jeszcze kilka lat temu, gdy poseł PO Robert Węgrzyn powiedział do kamery, że gejami nie chce się zajmować, ale na lesbijki to by chętnie sobie popatrzył, wyleciał z hukiem z partii, a w konsekwencji z polityki. Posłankę (przepraszam - posła) Pawłowicz za jej (jego?) wypowiedzi urągające godności nie tylko posła, ale człowieka żyjącego w cywilizowanym demokratycznym kraju nie spotka zapewne żadna kara, a jeśli nawet dosięgnie ją (jego?) naganna ręka sejmowej komisji etycznej, to nawet tego nie poczuje. Przywykła. Poseł Pawłowicz skórę ma grubą i nagan się nie boi.
Do tekstu..
Zabawy językowe prawicy. (28-05-2013)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Państwo rządzone przez Tuska nie jest najsilniejsze. Jedni twierdzą, że to wina Tuska, inni, że Tusk niewiele na to poradził, ale obie diagnozy nie są dla premiera ani zbyt sympatyczne, ani zbyt bezpieczne.
Do tekstu..
Numer alarmowy 112 pod okiem prokuratury (28-05-2013)
Autor: Robert Zieliński
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: Unulfo
"Polska od 6 lat nie potrafi uruchomić sprawnego systemu obsługi numeru 112".
Do tekstu..
Tekst Hartmana to zbiór szkodliwych ogólników (27-05-2013)
Autor: Marcin Zaród
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Może miałem za dużo matematyki w liceum, ale nie umiem pisać o złożonych zjawiskach bez podawania danych, raportów, przykładów i źródeł. Dlatego tekst Jana Hartmana Umarła klasa to dla mnie tylko zbiór efektownych ogólników, których źródłem jest wyłącznie jego własna biografia. Do tego Hartman przemyca w nim szereg w najlepszym razie dyskusyjnych, a w najgorszym razie szkodliwych założeń."
Do tekstu..
Mount Everest's glaciers shrinking at increasing rate, say researchers (27-05-2013)
Autor: Jason Burke
Źrodło: Guardian Zgłosił/a: liliac
"Glaciers on or around Everest have shrunk 13% in 50 years with the snow line 180 metres higher than it was 50 years ago"
Do tekstu..
Watykan sprostował słowa papieża: ateiści idą do piekła (27-05-2013)
Autor: (examiner.com, MW; MT)
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Papież Franciszek powiedział podczas homilii wygłoszonej 22 maja, że również ateiści mogą zostać zbawieni. Watykan zdementował jednak słowa głowy Kościoła [] W ubiegłą środę papież Franciszek obiecał raj wszystkim zaangażowanym w czynienie dobrych uczynków, w tym ateistów. Po burzy, która przetoczyła się przez największe światowe media, Watykan wydał w tej sprawie oficjalny komunikat.
Do tekstu..
Stem Cell Study Researcher Admits Mistakes. (26-05-2013)
Autor: afp
Źrodło: news.discovery.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Three errors were made in the rush to publish a study about cloning human stem cells.
Do tekstu..
13 proc. ludzi na świecie na świecie to zadeklarowani ateiści (26-05-2013)
Autor: Krzysztof Majak
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Reshca
"13 proc. mieszkańców świat deklaruje, że nie wierzy w Boga. Najwięcej spośród niech zamieszkuje Chiny, które od lat prowadzą politykę zwalczającą religię. W Polsce aż 81 proc. Ludzi deklaruje, że jest osobami wierzącymi."
Do tekstu..
Zielone pierdolety o piersiach Angeliny (26-05-2013)
Autor: Slwstr
Źrodło: Pochodne kofeiny Zgłosił/a: liliac
"Organizmy nie są doskonałe. W istocie, gdy rozpatrywać je z punktu widzenia wyrażonej w nich ewolucyjnej technologii, organizmy (zwierząt wielokomórkowych) zasadniczo posiadają, niczym produkty nowoczesnego kapitalizmu, przewidywany czas zużycia. Wynika to nie z żadnej mądrości natury, czy głębszego sensu (vide: śmiertelność jako sposób uczenia nas wartości życia), a jedynie z czystej darwinowskiej pragmatyki nieśmiertelnych replikatorów - genów: bardziej opłaca się wyprodukować średniotrwały organizm, który zamiast zużywać siły na nieustanne "uzdrawianie się", część ich zainwestuje w "reset", stworzenie nowego organizmu, zaczynającego od zera, bez bagażu nagromadzonych uszkodzeń. Tym właśnie jest rozmnażanie. Zaś nasze "doskonałe ciała" to w
Do tekstu..
Dzieje nauczania katechezy w III RP (26-05-2013)
Autor: Anna Dryjańska
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Kowalski
"Na początku polskiej transformacji ustrojowej nowo wprowadzona katecheza była bezpłatna, nieobowiązkowa i nie wliczała się do średniej ocen. Później, krok po kroku, kolejne rządy - i prawicowe i "lewicowe" - ulegały lobbingowi biskupów katolickich i szły na kolejne ustępstwa. Episkopat ma rację, negocjacje w sprawie religii na maturze trwały już od dobrych kilku lat. Gdy w 2007 roku min. Katarzyna Hall zapowiedziała maturę z religii, rząd Donalda Tuska odciął się od tego pomysłu. Teraz, wywołana do tablicy, o braku możliwości wprowadzenia matury z religii mówi min. Szumilas. W
Do tekstu..
Wielki romans w małych „Słówkach” (26-05-2013)
Autor: Sławomir Gowin
Źrodło: kuriergalicyjski.com Zgłosił/a: JK
"Sto lat temu we Lwowie po raz pierwszy ukazały się "Słówka". Wcześniej Tadeusz Boy-Żeleński przeżył tu płomienny romans. Wiele szczegółów tej historii kryje się w jego pamiętnych rymach."
Do tekstu..
Europejczycy boją się islamizacji (26-05-2013)
Autor: Janusz Schwertner
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"Połowa Szwajcarów uważa wartości islamskie za niezgodne ze światem zachodnim. Podobnego zdania są mieszkańcy większości innych państw. Europa obawia się masowego napływu muzułmanów."
Do tekstu..
Cyber-Oko najlepszym wynalazkiem 2013 (25-05-2013)
Źrodło: Telewizja Polska Zgłosił/a: chyzwar
"Cyber-Oko najlepszym wynalazkiem. O miano Polskiego Wynalazku 2013 walczyło osiem projektów. Konkurencja była niezwykle zacięta, a niektóre z innowacji przetestowano nawet na... Marsie. Głosami widzów TVP1 najlepszym wynalazkiem został system śledzenia wzroku i analizy fal mózgowych Cyber-Oko." Strona zawiera także galerię innych wynalazków biorących udział w konkursie.
Do tekstu..
Hyeonseo Lee: Moja ucieczka z Korei Północnej (25-05-2013)
Zgłosił/a: czarny_kot
ako dziecko dorastające w Korei Północnej, Hyeonseo Lee myślała, że jej kraj jest ''najlepszy na Ziemi''. Tak było do czasu kiedy w latach dziewięćdziesiątych XX wieku nadszedł ogromny głód. Wtedy zaczęła się zastanawiać czy jej kraj naprawdę taki jest. Uciekła z kraju w wieku 14 lat, żeby życie w ukryciu w Chinach jako uchodźczyni. Oto wstrząsająca, osobista opowieść o woli przetrwania i nadziei... Oraz znaczące przypomnienie o tych, którzy żyją w ciągłym zagrożeniu, nawet kiedy granica zostaje już daleko w tyle.
Do tekstu..
Kakenya Ntaiya: Dziewczyna, która chciała do szkoły (25-05-2013)
Autor: Kakenya Ntaiya
Źrodło: www.ted.com Zgłosił/a: czarny_kot
Kakenya Ntaiya umówiła się ze swoim ojcem: podda się tradycyjnemu masajskimu rytuałowi przejścia - obrzezaniu, jeśli będzie mogła kontynuować edukację. Ntaiya opowiada o walce o wyjazd na studia i o stworzeniu wraz z wioskową starszyzną szkoły dla dziewcząt w rodzinnej wiosce. Śmiałość i upór jednej kobiety zmieniły życie 125 masajskich dziewcząt.
Do tekstu..
Brakuje na emerytury! Nie brakuje na nagrody w ZUS (25-05-2013)
Źrodło: biznes.onet.pl, fakt.pl Zgłosił/a: JK
Jest źle albo jeszcze gorzej. Nie ma jeszcze połowy roku, a ZUS-owi już zaczyna brakować pieniędzy na wypłatę emerytur dla seniorów. Dostał już 5 mld złotych pożyczki z budżetu państwa. A teraz chce sięgnąć po nasze oszczędności, które miały być przeznaczone na wypłaty dla przyszłych emerytów. Ale trzeba tez wypłacać premie dla pracowników ZUS i to co kwartał - tak wynika z obowiązującego w Zakładzie regulaminu pracy. Tylko w zeszłym roku na nagrody dla urzędników od emerytur poszło 212 mln zł. To nie wszystko. Kolejne 800 mln zł kosztuje utrzymanie systemu informatycznego.
Do tekstu..
Studenci ofiarami firmy kurierskiej (25-05-2013)
Autor: Justyna Suchecka
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Kurierzy zgubili robota księżycowego, którego studenci Politechniki Warszawskiej przez wiele tygodni konstruowali z myślą o zawodach NASA. Gdy dowiedzieli się o niedbalstwie kurierów, w 48 godzin zbudowali maszynę od nowa. Choć zawodów NASA nie wygrali, zdobyli uznanie internautów."
Do tekstu..
Global majority faces water shortages 'within two generations' (25-05-2013)
Autor: Fiona Harvey
Źrodło: Guardian Zgłosił/a: liliac
"The majority of the 9 billion people on Earth will live with severe pressure on fresh water within the space of two generations as climate change, pollution and over-use of resources take their toll, 500 scientists have warned. The world's water systems would soon reach a tipping point that "could trigger irreversible change with potentially catastrophic consequences", more than 500 water experts warned on Friday as they called on governments to start conserving the vital resource. They said it was wrong to see fresh water as an endlessly renewable resource because, in many cases, people are pumping out water from underground sources at such a rate that it will not be restored within several lifetimes"
Do tekstu..
Zabrali ludziom domy po budowę drogi. Nie zapłacili (25-05-2013)
Autor: nsz/tr
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Drogowo-urzędniczy skandal w Wałbrzychu. Kilkuset mieszkańcom zabrano pod budowę obwodnicy domy, działki i garaże, ale nie wypłacono za to należnego odszkodowania. A wszystko dlatego, że urzędnicy kłócą się między sobą kto ma zapłacić - GDDKiA, która odbierała nieruchomości czy miasto, które będzie zarządzać budowaną obwodnicą."
Do tekstu..
Conservative Mississippi Seeks To Toss Women In Prison For Miscarriages (25-05-2013)
Autor: Stephen D. Foster
Źrodło: addictinginfo.org Zgłosił/a: liliac
"Women who miscarry a pregnancy could face imprisonment if Mississippi has its way. The state Supreme Court is set to rule on whether or not the state can arrest women for delivering a stillborn or losing a pregnancy any time throughout the nine-month period of time a fetus is developing"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365