Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.660.015 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Jeżeli obraz świata nie jest wzięty (oczywiście niebezkrytycznie) z nauki, do teologicznych lub filozoficznych rozważań wnikają rozmaite - intelektualnie podejrzane - źródła ludzkiej wyobraźni.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Elise Andrew. Jak ja, k..., kocham naukę! (23-11-2013)
Autor: Krystyna Romanowska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Ledwo zdążyła napisać pracę licencjacką na Uniwersytecie w Sheffield, a okazało się, że jej strona na Facebooku "I fucking love science" ma prawie osiem milionów fanów! To dwa razy więcej niż oficjalny profil Stinga. Niemało jak na kogoś, kto po prostu ''lubi naukę''. Fanami jej strony są m.in. Richard Dawkins i amerykański astrofizyk Neil deGrasse Tyson, których zdążyła już poznać osobiście."
Do tekstu..
Największy kościół na świecie stoi prawie pusty (23-11-2013)
Źrodło: podroze.onet.pl Zgłosił/a: JK
Największy kościół katolicki na świecie znajduje się w Afryce, na obrzeżach Jamusukro, stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej. Kościelny gigant może pomieścić 18 tys. wiernych, ale na msze przychodzi zaledwie kilkaset osób, z których dużą część stanowią zakonnice.
Do tekstu..
W internecie kwitnie handel nielegalnymi lekami (23-11-2013)
Autor: Małgorzata Fedorowicz
Źrodło: nto.pl Zgłosił/a: Małyska
"Nawet 90 proc. leków i suplementów diety, sprzedawanych w sieci, może być sfałszowanych, zawierać substancje, których zażycie grozi poważnymi konsekwencjami - wynika z szacunku specjalistów związanych z branżą farmaceutyczną. W Polsce było np. głośno o silnych zatruciach preparatami odchudzającymi, zawierającymi sibutraminę. Ale specyfiki te, pod różnymi nazwami, można nadal kupić w internecie."
Do tekstu..
'Genocide' in Central African Republic. When will the world step in? (22-11-2013)
Autor: David Smith
Źrodło: theguardian.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Militias in the Central African Republic are slitting children's throats, razing villages and throwing young men to the crocodiles. What needs to happen before the world intervenes?
Do tekstu..
Do trzech razy sztuka. (22-11-2013)
Autor: Dariusz Chętkowski
Źrodło: http://chetkowski.blog.polityka.pl/ Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
To już trzeci minister edukacji w rządzie Donalda Tuska. Po Katarzynie Hall i Krystynie Szumilas szefową MEN została Joanna Kluzik-Rostkowska.
Do tekstu..
Bohaterski marketing, marketingowy bohater (22-11-2013)
Autor: Kira
Źrodło: cyber-girl.net Zgłosił/a: liliac
"...większość z was zapewne załapała już, w czym problem. tak, sęk w tym, że p. Radomska jest gorącą zwolenniczką i przedstawicielką alt-medu. i teraz ma okazję opowiadać w TVN o cudach swojej "terapii" - reklama, jaką ta stacja robi alt-medowi jest po prostu nie do przecenienia. tak, właśnie reklama, bo Radomscy do promocji swojej fundacji zatrudnili agencję reklamową Neolution - i prawdopodobnie to jest właśnie efekt"
Do tekstu..
Archaeologists Officially Declare Collective Sigh Over “Paleo Diet” (22-11-2013)
Autor: hell's ditch
Źrodło: hell's ditch Zgłosił/a: liliac
When asked what she would tell people who wished to pursue a true paleolithic diet, Dr. Hoyes laughed harshly before replying. "You really want to be paleo? Then don't buy anything from a store. Gather and kill what you need to eat. Wild grasses and tubers, acorns, gophers, crickets- They all provide a lot of nutrition. You'll spend a lot of energy gathering the stuff, of course, and you're going to be hungry, but that'll help you maintain that lean physique you're after. And hunting down the neighbor's cats for dinner because you've already eaten your way through the local squirrel population will probably give you all the exercise you'll ever need."
Do tekstu..
Grzywna za agitację wyborczą z ambony (22-11-2013)
Autor: Anna Dąbrowska
Źrodło: dabrowska.blog.polityka.pl Zgłosił/a: JK
W najbliższej kampanii wyborczej najprawdopodobniej nikt nie usłyszy już z ambony kościelnej na kogo ma zagłosować. W środę, w Sejmie, odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy, zakazującej agitacji wyborczej na terenie kościołów i w miejscach kultu religijnego innych związków wyznaniowych. Za złamanie zakazu groziłaby kara grzywny. Pomysł SLD już poparła Platforma Obywatelska, a PSL zostawia swoim posłom dowolność w głosowaniu w tej sprawie. Tylko PiS i Solidarna Polska chcą, by Sejm jak najszybciej odrzucił ten projekt.
Do tekstu..
O Indiach i bawełnie Bt kolejny raz (ostatni?) (22-11-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Zostawmy jednak temat samobójstw rolników w Indiach. Nieprzekonani wiedzą swoje wg. słów klasyka: "żadne krzyki ani płacze nie przekonają nas, że czarne jest czarne, a białe jest białe." W tym miesiącu ukazało się bardzo ciekawe opracowanie sygnowane przez renomowany Flamandzki Instytut Biotechnologii (VIB), który podsumowuje dotychczas zgromadzoną wiedzę naukową (i nie tylko) o aspektach związanych z uprawą bawełny Bt w Indiach. Myślę, że dzisiejszy wpis - streszczenie raportu VIB będzie dobrym uzupełnieniem artykułu Marcina Rotkiewicza"
Do tekstu..
The era of Neutrino Astronomy has begun (22-11-2013)
Autor: nie podano
Źrodło: ScienceDaily Zgłosił/a: Jacholek
IceCube eksperyment, zainstalowany na biegunie południowym, zarejestrował pierwsze neutrina pochodzenia pozagalaktycznego, inicjując nową erę astronomii neutrinowej
Do tekstu..
Medycyna transcendentalna (22-11-2013)
Autor: Michał Łaszczyk
Źrodło: Mroczna Sztuka Ogłupiania Zgłosił/a: mikeus
Od czasów kiedy Tato Muminka wyleczył przeziębienie jagodami, chyba żaden specyfik nie miał takiej reklamy. Tabuny Polaków szturmują apteki, wszystko dla miserikordyny. Toż to sam papież, w ostatnią niedziele machał pudełkiem miserikordyny, chwaląc jej działanie!
Do tekstu..
W Polsce nawet 70 proc. osób zakażonych HIV nie jest tego świadomych (22-11-2013)
Autor: wg, PAP
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Małyska
"W Polsce 50-70 proc. zakażonych wirusem HIV nie jest tego świadoma - alarmuje Społeczny Komitet ds. AIDS i przypomina, że w piątek rozpoczyna się Europejski Tydzień Testowania na HIV (22-29 listopada). Z kolei 1 grudnia obchodzony będzie Światowy Dzień AIDS."
Do tekstu..
The legacy of Fred Sanger (1918-2013) (22-11-2013)
Autor: Ashutosh Jogalekar
Źrodło: blogs.scientificamerican.com Zgłosił/a: JK
British biochemist Fred Sanger died today at 95. He's the only person to win two Nobel Prizes in chemistry, an achievement that is unlikely to be surpassed anytime soon. In his full but not overly long career - promptly ending with retirement at the mandatory retirement age in Britain - Sanger revolutionized both protein sequencing and DNA sequencing. Both the modern proteomics and genomics revolutions stand on his shoulders. And in a discipline whose major upheavals have traditionally been tool-driven rather than idea-driven, Sanger was among the very best of tool makers.
Do tekstu..
Trzeba mieć odwagę mówić (22-11-2013)
Autor: Katarzyna Kozak
Źrodło: gazetapraca.pl Zgłosił/a: JK
Jednego człowieka dość łatwo jest zastraszyć lub zwolnić bez udokumentowanej przyczyny, z grupą pracowników trzeba negocjować każdą najmniejszą zmianę - mówi Polka, która jako pierwsza stanęła do walki o prawa pracownicze pokojówek z londyńskiego Hiltona.
Do tekstu..
Biskupi: Męczennicy na pluszowym krzyżu (21-11-2013)
Autor: Aleksandra Pawlicka
Źrodło: newsweek.onet.pl Zgłosił/a: slik
Polski Kościół zmaga się z najpoważniejszym kryzysem od lat. W tym roku zawarto najmniej ślubów od czasu II wojny światowej, w niektórych liceach całe klasy rezygnują z lekcji religii, a w podstawówkach coraz częściej dzieci nie uczestniczą w przygotowaniach do Pierwszej Komunii. To ostatnie zjawisko jest szczególnie symptomatyczne, bo dotychczas dzieci w szkole nie przyznawały się, że nie idą do Pierwszej Komunii. Dziś w warszawskich podstawówkach są klasy, w których do Pierwszej Komunii nie idzie jedna czwarta uczniów.
Do tekstu..
Transgeniczne owady zwalczą szkodniki (21-11-2013)
Autor: farmer.pl/Agra Europe
Źrodło: farmer.pl Zgłosił/a: liliac
"Brytyjska firma biotechnologiczna, Oxitec, złożyła prośbę o zezwolenie na przeprowadzenie badań polowych nad zwalczaniem muchówek będących szkodnikami oliwek. Owady te składają jaja w owocach oliwek. Rozwijające się z nich larwy niszczą owoce. Powoduje to poważne straty na plantacjach oliwek w Hiszpanii, Grecji i we Włoszech."
Do tekstu..
Gołębie Skinnera - czemu jesteśmy przesądni (21-11-2013)
Autor: Craven
Źrodło: Węglowy Szowinista Zgłosił/a: liliac
"Co zrobił behawiorysta Skinner? Umieścił gołębie pojedynczo, w klatkach z podajnikiem karmy. Podajnikami kierował automat, wrzucający porcję jedzenia w zupełnie losowych odstępach czasu. Następnie Burrhus Frederic Skinner zostawił je samym sobie. Gdy wrócił po jakimś czasie, zobaczył obrazek przypominający szpital psychiatryczny z filmu. W jednej klatce gołąb obracał się raz w lewą stronę raz w prawą, w innej gołąb dreptał w przód i w tył, w trzeciej potrząsał po dwa razy głową machał dwukrotnie skrzydłem, i tak dalej..."
Do tekstu..
Archidiecezja musi oddać prawie 6,7 mln zł (21-11-2013)
Autor: mal
Źrodło: rmf24.pl Zgłosił/a: slik
Archidiecezja Gdańska musi zwrócić niemal 6,7 mln złotych odsetek wypłaconych sześć lat temu przez Urząd Skarbowy kościelnemu wydawnictwu Stella Maris - orzekł Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Wyrok jest prawomocny.
Do tekstu..
Niektórzy z nas mają w sobie wirusy neandertalczyka (21-11-2013)
Autor: mark, newscientist.com
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Materiał genetyczny archaicznych wirusów, który odkryto w DNA neandertalczyków, został odnaleziony także u ludzi współczesnych. Czy jest odpowiedzialny za jakąś chorobę?"
Do tekstu..
Nowa minister edukacji: Nie wyobrażam sobie religii na maturze (21-11-2013)
Autor: Dt, PAP
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Małyska
"Kandydatka na ministra edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska jest przeciwna wprowadzeniu religii do egzaminu maturalnego. - Nie wolno mieszać nauki z wiarą - powiedziała w środę w TVN24."
Do tekstu..
Bertrand Russell: philosopher, mathematician and optimist (21-11-2013)
Autor: Clare Carlisle
Źrodło: theguardian.com Zgłosił/a: JK
Bertrand Russell - part one: In a new series, we explore his views on religion, ethics, humanity and the modern world
Do tekstu..
Prof. Oręziak: OFE to forma neokolonializmu (20-11-2013)
Autor: Leokadia Oręziak
Źrodło: Newsweek Zgłosił/a: MA
- System OFE został naszemu krajowi narzucony jako słabemu, nieodpornemu i niebędącemu w stanie walczyć z wielkim kapitałem - twierdzi prof. Leokadia Oręziak, ekonomistka ze Szkoły Głównej Handlowej.
Do tekstu..
Współcześni przeciwnicy szczepionek. Jak działają i jak na to reagować? (20-11-2013)
Autor: Helen Bedford, David Elliman
Źrodło: Medycyna praktyczna Zgłosił/a: liliac
Niemal 300 lat temu, kiedy w Stanach Zjednoczonych rozpowszechnił się zabieg wariolizacji (uodpornienie przeciwko ospie prawdziwej z użyciem zakaźnego materiału uzyskanego z wykwitów skórnych osób chorych na ospę), Cotton Mather tak opisał przeciwników szczepień: "Są tak niedorzeczni, że równie dobrze można apelować o rozsądek do słupa lub sprzeczać się z trąbą powietrzną".
Do tekstu..
This Awesome Ad, Set to the Beastie Boys, Is How to Get Girls to Become Engineer (20-11-2013)
Autor: Katy Waldman
Źrodło: Slate Zgłosił/a: liliac
This is a stupendously awesome commercial from a toy company called GoldieBlox, which has developed a set of interactive books and games to "disrupt the pink aisle and inspire the future generation of female engineers." The CEO, Debbie Sterling, studied engineering at Stanford, where she was dismayed by the lack of women in her program. (...) As the GoldieBlox website attests, only 11 percent of the world's engineers are female. Sterling wants to light girls' inventive spark early, supplementing the usual diet of glittery princess products with construction toys "from a female perspective."
Do tekstu..
Jezus, arcybiskup i gender (20-11-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Wielka szkoda, że arcybiskup Jędraszewski przed swoim niedzielnym kazaniem w Pabianicach nie próbował zasięgnąć języka w sprawach gender lub po prostu skontaktować się ze mną, skoro uczynił mnie negatywną heroiną swojego wystąpienia. Papież Franciszek kontaktuje się z grzesznikami, bo wie, że trzeba ruszyć za owcą odłączoną od stada oraz że większa jest radość w niebie z jednego nawróconego grzesznika niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych (Mt 18, 12-13; Ł 15, 4-7).
Do tekstu..
Czy katolik może przyjaźnić się z lesbijką? (20-11-2013)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Podobno przed wojną każdy Polak miał swojego Żyda. Co to oznaczało? Na pytanie, co myśli o narodzie żydowskim, odpowiadał, że to mordercy Chrystusa i śmierdzący czosnkiem krętacze. - A Abramek? - O, to zupełnie coś innego. Złoty człowiek, dobry i uczciwy, jak robić interesy, to tylko z nim.
Do tekstu..
Janiszewski: Nienawiść do homoseksualizmu i spadające nakłady. (20-11-2013)
Autor: Jakub Janiszewski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
O ataku "Rzeczpospolitej" na kampanię "Seks w moim mieście".
Do tekstu..
Wykładowca gender studies: Kościół w Polsce potrzebuje wroga, więc mianowano nim (20-11-2013)
Autor: Justyna Suchecka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
" Jak można porównać ludzi nauki, którzy prowadzą badania, do nazistów? Niechby Kościół zajął się głoszeniem Ewangelii, zamiast napuszczać wiernych na Bogu ducha winnych naukowców - mówi wykładowca gender studies Jacek Kochanowski"
Do tekstu..
Prokuratura pyta, czy kuria wie coś o molestowaniu nieletnich przez księdza (19-11-2013)
Autor: -
Źrodło: tygodnik.onet.pl Zgłosił/a: slik
Zapadła cisza w sprawie dwóch księży zawieszonych w związku z dochodzeniem dotyczącym "czynów przeciw szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej 18. roku życia". Ze strony archidiecezji łódzkiej zniknęły oświadczenia na ten temat.
Do tekstu..
Pielgrzymi w PKP płacą mniej (19-11-2013)
Autor: -
Źrodło: biznes.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Atrakcyjna oferta PKP Intercity. Pociągiem tej spółki można przejechać przez pół Polski i wrócić do domu, płacąc za bilet jedynie 26 złotych i to w obie strony. 16-17 listopada na Jasnej Górze odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy. Z tej okazji PKP Intercity uruchomi dodatkowe pociągi, które dowiozą pątników na miejsce i z powrotem. Normalnie, jadąc koleją do Częstochowy, na bilet trzeba wydać nawet pięciokrotnie więcej. Nie przypominam sobie, by kiedykolwiek PKP w ogóle oferowało tak atrakcyjne promocje" - mówi Łukasz Malinowski, redaktor naczelny miesięcznika "Rynek Kolejowy".
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365