Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.919.263 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 271 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Kiedy ludzie są tego samego zdania co ja, mam zawsze wrażenie, że się pomyliłem.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Wszystko źle (24-07-2013)
Autor: Naima w sieci
Źrodło: Naima w sieci Zgłosił/a: Unulfo
"Zrobiłam sobie wycieczkę po prasie i internetach, i już wiem, co my - Polacy - robimy źle. - Wszystko".
Do tekstu..
No Link Between Prenatal Mercury Exposure and Autism-Like Behaviors Found (24-07-2013)
Źrodło: sciencedaily.com Zgłosił/a: JK
"The potential impact of exposure to low levels of mercury on the developing brain -- specifically by women consuming fish during pregnancy -- has long been the source of concern and some have argued that the chemical may be responsible for behavioral disorders such as autism. However, a new study that draws upon more than 30 years of research in the Republic of Seychelles reports that there is no association between pre-natal mercury exposure and autism-like behaviors."
Do tekstu..
The Unleashed Mind: Why Creative People Are Eccentric (24-07-2013)
Autor: Shelley Carson
Źrodło: scientificamerican.com Zgłosił/a: JK
Highly creative people often seem weirder than the rest of us. Now researchers know why.
Do tekstu..
Ksiądz Jean Ndorimana mówi o księdzu Henryku Hoserze w Rwandzie (24-07-2013)
Autor: Jean Ndorimana, Daria Dziewięcka
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: JK
Długo czekaliśmy na odpowiedzi na pytania, które wysłaliśmy do Kigali w Rwandzie. Ojciec Jean Ndorimana był zajęty. Nie pisze akurat kolejnej książki o Kościele i Afryce (wydał dwie), ale rozlicza zabójców swojej rodziny. Właśnie ruszył proces Hutu, którzy 19 lat temu zaszlachtowali jego najbliższych. Nie możemy zweryfikować faktów podanych przez Jeana Ndorimanę. A twierdzi on, że Henryk Hoser był w dobrych stosunkach z niektórymi sprawcami ludobójstwa, że negował powody ludobójstwa i wspierał państwo Hutu.
Do tekstu..
Czy ks. Lemański będzie zbawiony? (24-07-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Rozumiem abp. Hosera. Jest jednym z wielu fundamentów instytucji, dla której posłuszeństwo jest absolutną cnotą, a wszelkie przejawy samodzielności - śmiertelnym zagrożeniem. Katolicyzm trwa dzięki Kościołowi i jego hierarchom; Kościół - dzięki jedności. Można powiedzieć: instytucja wszystkim, jednostka niczym.
Do tekstu..
Marine Microbe Produces Unknown Antibiotic (24-07-2013)
Autor: Christopher Intagliata
Źrodło: scientificamerican.com Zgłosił/a: JK
A bacterial species at the California coast was found to produce anthracimycin, which showed activity against anthrax and MRSA in initial, non-human testing.
Do tekstu..
Two Billion Year Old Fossils Point to Early Terrestrial Life (24-07-2013)
Autor: Sci-News.com
Źrodło: sci-news.com Zgłosił/a: JK
A new study, published in the journal Precambrian Research, describes evidence that primitive forms of life existed on land 2.2 billion years ago.
Do tekstu..
Being a Lifelong Bookworm May Keep You Sharp in Old Age (24-07-2013)
Autor: Marina Koren
Źrodło: blogs.smithsonianmag.com Zgłosił/a: JK
"The findings, published online today in Neurology, suggest that reading books, writing and engaging in other similar brain-stimulating activities slows down cognitive decline in old age, independent of common age-related neurodegenerative diseases. In particular, people who participated in mentally stimulating activities over their lifetimes, both in young, middle and old age, had a slower rate of decline in memory and other mental capacities than those who did not."
Do tekstu..
Dlaczego chory w Polsce musi cierpieć? Rżnący, szarpiący, miażdżący... (23-07-2013)
Autor: Edyta Gietka
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Zużywamy pięć razy mniej morfiny niż w Europie Zachodniej. Ale to nie znaczy, że polski rak boli pięć razy mniej.
Do tekstu..
Francja wprowadza badania na zarodkach. Karawana idzie dalej (23-07-2013)
Autor: Jacek Kubiak
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Francuski parlament przyjął ustawę zezwalającą na prowadzenie badań na ludzkich zarodkach i zarodkowych komórkach macierzystych. Po zrównaniu w prawach małżeństw hetero- i homoseksulanych, to kolejne parlamentarne zwycięstwo lewicy.
Do tekstu..
Ostry spór o religię. "To niezgodne z konstytucją" (23-07-2013)
Autor: pap
Źrodło: Interia.pl Zgłosił/a: maniek1
Egzamin maturalny nie może obejmować religii. Wynika to z zawartej w konstytucji i konkordacie zasady niezależności państwa od Kościoła katolickiego - przypomina MEN. W ocenie posłów PiS i SP, uniemożliwianie zdawania matury z religii dyskryminuje uczniów. Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/polska/news-men-religia-na-maturze-jest-niezgodna-z-konstytucja-i-konkor,nId,1000767#utm_source=sg&utm_medium=referral&utm_campaign=wd?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
Do tekstu..
O tym, że GMO uratuje świat (23-07-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Nie będzie o tym, kto w tym sporze, który przez polskie internety przetoczył się w ten weekend, ma rację; ani o tym, czy rolnictwo eko jest dobre czy złe; a już zwłaszcza nie o tym, jak w polskiej publicystyce nadużywane są argumenty nie tyle niemerytoryczne, co wręcz zmyślone. Będzie za to o tym, że GMO pewnego dnia uratuje świat."
Do tekstu..
Dlaczego biskupi boją się gender? (23-07-2013)
Autor: Anna Dryjańska
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: ramichael
Nie ma tygodnia, by któryś z biskupów katolickich nie wypowiedział się o społeczno-kulturowej tożsamości płci, czyli gender. Wczoraj zrobił to biskup Tadeusz Pieronek, który stwierdził, że gender studies, czyli nauka o tym, iż status oraz normy i wartości kobiet i mężczyzn są wypadkową czynników społecznych, kulturowych i historycznych, jest gorsza od nazizmu, czyli wymordowania milionów ludzi w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej. Nieracjonalne? Głupie? Obraźliwe? Tak, ale można się było tego spodziewać.
Do tekstu..
How To Tell You're An Atheist (23-07-2013)
Autor: Daniel Dennett
Źrodło: http://www.youtube.com/user/WeLoveAtheism Zgłosił/a: JK
Philosopher Daniel Dennett was one of the stars of the Global Atheist Convention in Melbourne and gave a brilliant and whimsical talk on defining the atheist.
Do tekstu..
Wyrok NSA w sprawie apostatów (22-07-2013)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: www.plityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Kościoły są autonomiczne, jeśli chodzi o własnych członków, ale suwerenne państwo ma obowiązek chronić dane osób, które z Kościoła wystąpiły - ten wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego przerywa dziwną sytuację prawną, w jakiej od lat tkwią polscy apostaci.
Do tekstu..
Dziesiątki tysięcy Niemców występują z Kościoła (22-07-2013)
Autor: dpa / Iwona D. Metzner, Deutsche Welle
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Konferencja Episkopatu Niemiec przedstawiła w Bonn aktualne kościelne dane statystyczne. Wynika z nich, że nadal dziesiątki tysięcy ludzi występują w Niemczech z Kościoła. Mimo wszystko mniej niż w latach poprzednich
Do tekstu..
Jest wyrok NSA ws. danych osobowych apostatów posiadanych przez Kościoły (22-07-2013)
Zgłosił/a: mieczysławski
Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) może już wchodzić do Kościołów, by sprawdzić skargi osób, które z nich wystąpiły - donosi "Gazeta Wyborcza". Umożliwiają to wyroki NSA.
Do tekstu..
Organic food: no better for you, or the planet (22-07-2013)
Autor: Michael Marshall
Źrodło: newscientist.com Zgłosił/a: JK
"For organic farmers, bad news comes in twos this week. Organic crops seem to be no more nutritious than conventional ones, and are not necessarily great for the planet either."
Do tekstu..
O Polskę wolną - od konkordatu! (22-07-2013)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: maruda
Konkordat nie jest zwykłą umową międzynarodową, która by równomiernie rozkładała korzyści i ciężary na układające się strony. Jest z natury asymetryczny, gdyż stanowi dokument gwarantujący wymienione w nim przywileje Kościoła katolickiego na terytorium danego państwa-strony bez żadnej ekwiwalencji w postaci praw tego państwa w stosunku do Kościoła.
Do tekstu..
Luddyści przed komputerami (22-07-2013)
Autor: Bart
Źrodło: Blog de bart Zgłosił/a: liliac
"Moje lewicowe serduszko łka na widok tego, co się wyprawia w Krytyce Politycznej w związku z poświęconym żywności organicznej tekstem Marcina Rotkiewicza "Ekościema" zamieszczonym w "Polityce". Tomasz Piątek napisał kuriozalny paszkwil (daję linka, choć mam nadzieję, że redakcja KP opamięta się i usunie ten felieton), który zaczął od opowieści o dwudziestu dwojgu dzieciach zmarłych w Indiach po zatruciu pestycydami ("tymczasem Marcin Rotkiewicz pisze, że ekożywność to wielka ściema, a GMO jest dobre"), a zakończył apelem do redaktora naczelnego "Polityki" o "wyrwanie ewidentnego chwasta". W środku powołał się zaś na autorytet prof. Seraliniego i przedsiębiorcy prowadzącego ekologiczne delikatesy na Mokotowie"
Do tekstu..
Odchodzą, bo wstydzą się Kościoła (22-07-2013)
Autor: Maja Kim
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Andrzej Koraszewski
Księża coraz częściej rezygnują z kapłaństwa nie dlatego, że się zakochali, ale dlatego, że wstydzą się Kościoła.
Do tekstu..
Radio Maryja przegrało z KRRiT. Musi zapłacić karę za ukryte reklamy (22-07-2013)
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił odwołanie Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, nadawcy Radia Maryja, od decyzji przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 2012 roku nakładającej na stację karę za emisje ukrytych reklam.
Do tekstu..
Zakonnik z Gdańska aresztowany i oskarżony o gwałt na 19-latce. (21-07-2013)
Autor: Kamil Sikora
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: ramichael
Radio ZET informuje, że policja postawiła zarzut gwałtu dominikaninowi z Gdańska. Według zeznań 19-latki, która zgłosiła się na policję duchowny miał ją zaprosić do hotelu, upić i wykorzystać. Nie wiadomo, czy ksiądz przyznał się do winy, ale jeśli wersja kobiety się potwierdzi, grozi mu od 6-ciu miesięcy do 8 lat więzienia.
Do tekstu..
Wretched week for a typical trio of climate contrarians (21-07-2013)
Autor: Dana Nuccitelli
Źrodło: Guardian Zgłosił/a: friendly fire
"This past week, three relatively high-profile climate contrarians took something of a scientific and reputational beating. Let's review."
Do tekstu..
Miała 7 lat, kiedy podpisała "kontrakt na miliard lat". Teraz ujawnia (21-07-2013)
Autor: mil
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: mieczysławski
Dzieci zmuszane do ciężkiej pracy przez sześć dni w tygodniu, inwigilacja, manipulacja, ostre kary za najmniejsze przewinienia - to tylko część szokujących zasad funkcjonowania świata scjentologów. Jenna Hill była bratanicą samego przywódcy sekty i dorastała w centrum najważniejszych w niej wydarzeń. Po latach postanowiła wyzwolić się spod wpływu organizacji. Swoje szokujące doświadczenia opisała w książce "Ofiarowana", wydanej przez wydawnictwo Znak.
Do tekstu..
How Mars' Atmosphere Got So Thin (21-07-2013)
Źrodło: sciencedaily.com Zgłosił/a: JK
A pair of new papers report measurements of the Martian atmosphere's composition by NASA's Curiosity rover, providing evidence about loss of much of Mars' original atmosphere.
Do tekstu..
Risercz ziemkiewiczowski ze skrętem w lewo (21-07-2013)
Autor: Slwstr
Źrodło: Pochodne kofeiny Zgłosił/a: liliac
"Cały tekst Piątka to stek bredni ignoranta albo kłamliwego cynika. Choć prawdę mówiąc to "albo" byłoby usprawiedliwione, gdyby nie ostatni paragraf. Wskazuje on, że Piątek to perfidny kłamca próbujący zaszczuć rzetelnego dziennikarza piszącego rzeczy niewygodne dla środowiska oszołomów wyznających pseudonaukowe pseudoekologiczne ideolo. Mam nadzieję że smród po tym niegodziwym rzygu będzie się za Piątkiem ciągnął przez resztę jego "publicystycznej" kariery"
Do tekstu..
Pakistańscy duchowni: kobiety nie mogą same robić zakupów na bazarze. Bo "p (21-07-2013)
Zgłosił/a: mieczysławski
Starszyzna i islamscy duchowni z północno-zachodniego Pakistanu zabronili kobietom w czasie ramadanu samodzielnego robienia zakupów na bazarach. Musi im towarzyszyć mężczyzna z rodziny.
Do tekstu..
Jonathan Safran Foer - Zjadanie zwierząt (21-07-2013)
Autor: Basia
Źrodło: poza psem Zgłosił/a: liliac
"Z polskiego przekładu "Zjadania zwierząt" można dowiedzieć się, że w USA masowo hoduje się i sprzedaje jako produkt spożywczy, zwierzęta, które powstały w wyniku inżynierii genetycznej, a cały proceder trwa już 70 lat! (nie, nie od lat 70. ale 70 lat) A wszystko to za sprawą tłumaczki, która np. genetics tłumaczyła jako inżynieria genetyczna..."
Do tekstu..
Pope Criminalizes the Reporting of Sex Crimes (21-07-2013)
Autor: Justin Dodd
Źrodło: www.newslo.com Zgłosił/a: liliac
"Few eyebrows were raised last week when Pope Francis brought the Vatican's legal system up to date by criminalizing leaks of official information and formalizing laws against sex crimes. But now that the laws have been made public, a closer look revealed that the pope has made it illegal to report sex crimes against children."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365