Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.597.462 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 348 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Paweł zdawał sobie sprawę z tego, że próba przełamania tej kultury uniżoności nie ma sensu, że jej złamanie wymagałoby pogwałcenia tabu, że ten język to świat, z którego nie daje się uciec, świat czapki miętoszonej w ręku w obliczu proboszcza, policjanta, urzędnika, świat niewiary w partnerstwo, w którym idea społeczeństwa obywatelskiego jest groteską."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Europę czeka największy od lat atak odry (06-12-2011)
Autor: PG / PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: liliac
"Do gwałtownego wzrostu zachorowań na odrę może dojść w Europie w 2012 r., jeśli jak najszybciej nie zostaną uzupełnione szczepienia chroniące przed tym groźnym zakażeniem - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)."
Do tekstu..
Opus Dei w Polsce - Boża korporacja (06-12-2011)
Autor: Bianka Mikołajewska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: slik
Jedna z najbardziej tajemniczych i kontrowersyjnych instytucji Kościoła katolickiego - Opus Dei - buduje swoją potęgę w Polsce. Oficjalnie jest organizacją ubogą. Za pośrednictwem rozmaitych stowarzyszeń, fundacji i spółek, hojnie obdarowywanych przez instytucje publiczne, kontroluje jednak majątek o wartości setek milionów złotych.
Do tekstu..
Pierwsze w Polsce honorowe zabójstwo? (06-12-2011)
Autor: POg/Superwizjer
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"Wielce prawdopodobne, że w Polsce doszło do pierwszego w naszym kraju tzw. honorowego zabójstwa. To morderstwo popełniane pośród wyznawców islamu na kobiecie, która poprzez swoje "niewłaściwe" zachowanie dopuszcza się "hańby" na rodzinie, którą zmywa się zabójstwem."
Do tekstu..
Monster Black Holes Are Most Massive Ever Discovered (06-12-2011)
Autor: Charles Q. Choi and SPACE.com
Źrodło: scientificamerican.com Zgłosił/a: JK
"The discovery, of objects 9.7 billion solar masses large or more, suggests there is still much to learn about how monster black holes grow"
Do tekstu..
Warszawa przyciąga seksem (06-12-2011)
Autor: Agnieszka Wiśniewska
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Warszawa, rok 2012. Ulicami miasta napaleni faceci ganiają ładne blondynki. Blondynka nieopatrznie wyszła pobiegać. Myślała może, że jogging w słoneczny dzień to dobry pomysł na rozpoczęcie dnia. Może i dobry, ale nie w Warszawie latem 2012 roku. Latem roku 2012 Warszawa opanowana jest przez facetów, którzy na widok blondynki wpadają w amok.
Do tekstu..
"Dlaczego jesteśmy ateistami?" Russell Blackford, Udo Schüklenk (06-12-2011)
Autor: Jaroslaw Czechowicz
Źrodło: Krytycznym okiem... Zgłosił/a: Pawel_L
Pomysłodawcy antologii "Dlaczego jesteśmy ateistami?" postanowili udzielić głosu 50 rozmówcom, którzy w mniej lub bardziej wiarygodny sposób przekonują, iż ateizm to słuszna droga życia. Ta książka ma być wyraźnym i stanowczym Głosem Rozumu w czasach, kiedy fanatyzm religijny doprowadza do coraz to nowych katastrof i powoduje, że XXI wiek jest czasem swoistej krucjaty wiary.
Do tekstu..
Was Jane Austen Poisoned by Arsenic? Science May Soon Find Out (06-12-2011)
Autor: Ferris Jabr
Źrodło: scientificamerican.com Zgłosił/a: JK
"Since at least the 1960s Austen scholars, doctors and fans have tried to retrospectively identify the curious illness that killed the 41-year-old English author. Crime novelist Lindsay Ashford thinks she has finally solved the mystery. Austen, she proposes, died of arsenic poisoning. And scientists have the tools to find out if she is right."
Do tekstu..
Z Paryża do Auschwitz (06-12-2011)
Autor: Caroline Moorehead/LA Times
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"Ponad dwieście Francuzek zaangażowanych w ruch oporu trafiło w 1943 roku do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Przeżyło 49. Swoje historie opowiedziały brytyjskiej dziennikarce."
Do tekstu..
Co w sercu to na języku (05-12-2011)
Autor: Krzysztof Trznadel
Źrodło: ClOSBLOG.TOKFM.Pl Zgłosił/a: Alicja Duda
Ciekawa analiza przemówień: prezydenta, premiera, biskupów
Do tekstu..
13 grudnia (przeciwko „historycznym grupom rekonstrukcyjnym”) (05-12-2011)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: www.krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Artur@R
"Duch ojca w Hamlecie to przy Jarosławie Kaczyńskiem uosobienie dionizyjskiej żywotności. I właśnie dlatego Jarosław Kaczyński ograł PjN-owców, a teraz ogra „ziobrystów”"
Do tekstu..
"Kościół jest bogaty, bezduszny i bezkarny" (05-12-2011)
Autor: PAP
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Za dialogiem z Kościołem po to, by budować w Polsce świeckie państwo i liberalną demokrację opowiedzieli się w Warszawie uczestnicy zorganizowanej przez SLD debaty poświęconej stosunkom państwo-Kościół. W dyskusji wzięli udział politycy Sojuszu i eksperci. - Kościół jest 5 razy B: bogaty, bezczelny, bezduszny, bezideowy i bezkarny - oświadczyła Joanna Senyszyn.
Do tekstu..
Rabin w wersji light (05-12-2011)
Autor: Stas Wojciechowicz, Agnieszka Zagner
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Rozmowa ze Stasem Wojciechowiczem, rabinem reformowanym, o tym, co Żydzi myślą o Polakach, a Polacy o Żydach."
Do tekstu..
Życie po pożyciu (05-12-2011)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Damianowi grozi eksmisja, bo sąd uznał, że jego 10-letniego związku z Tadeuszem nie można nazwać wspólnym pożyciem."
Do tekstu..
Niezastąpione? (05-12-2011)
Autor: Agnieszka Graff
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Powiedziała to prosto i mocno, cytuję: " dzieci to potężny uzależniacz. We wszystkich innych dziedzinach jesteśmy do zastąpienia, tylko dla dziecka jesteśmy niezastąpione. Można się uzależnić od tego uczucia. Dlatego myślę, że kobiecie łatwo wpaść w pułapkę, która sprawi, że będzie chciała wieść swoje życie za pomocą kolejnych porodów".
Do tekstu..
Dzieci ateistów lepsze w sportach (05-12-2011)
Autor: Euroislam.pl
Źrodło: Euroislam.pl Zgłosił/a: Jan Wójcik
Badania szwajcarskiego instytutu rządowego (EHT) pokazują, że religia ma wpływ na uzdolnienia sportowe, a muzułmańskie dziewczynki mają najmniej talentów w tej dziedzinie.
Do tekstu..
Zakaz pedałowania zszargany na Starówce (04-12-2011)
Autor: Grzegorz Szymanik
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Dziś na placu Zamkowym happening ze "znieważaniem i profanowaniem" symboli NOP-u zorganizowali Młodzi Socjaliści. Przyszło kilkadziesiąt osób."
Do tekstu..
Alternative Cancer Cures: “Unproven” or “Disproven”? (04-12-2011)
Autor: Andrew Vickers
Źrodło: CA: A Cancer Journal for Clinicians Zgłosił/a: liliac
Nie jest prawdą jakoby nie badało się naukowo skuteczności terapii alternatywnych. Sporą ich część przebadano wielokrotnie, jednak efekty okazywały się - mówiąc dyplomatycznie - marne (zazwyczaj w najlepszym razie żadne).
Do tekstu..
Siła przenośni (04-12-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"Kwestię tego, w jaki sposób użycie określonych metafor wpływa na nasze rozumowanie, a w ten sposób na nasze czyny, postanowiła zbadać dwójka badaczy z Uniwersytetu Stanforda, Paul Thibodeau i Lera Boroditsky. Wyniki ich pracy ukazały się na początku tego roku w piśmie PLoS ONE."
Do tekstu..
Ho ho ho, kiszka! (04-12-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Ekskursje w dyskursie - blog Wojciecha Orlińskiego Zgłosił/a: liliac
"Przypadek Turinga jest wyjątkowo ciekawy z punktu widzenia bredni polskiej prawicy o "równi pochyłej" - że zaczniemy od ślubów homoseksualnych, a skończymy na legalizacji pedofilii. O ile na to nie ma żadnych argumentów, poza głębokim przeczuciem prawicowych felietonistów, to niestety jest sporo konkretnych argumentów na tezę odwrotną."
Do tekstu..
Nagroda literacka "Angelus" dla Swietlany Aleksijewicz (04-12-2011)
Autor: maga, PAP
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Białoruska pisarka Swietlana Aleksijewicz dostała Literacką Nagrodę Europy Środkowej "Angelus". Została nagrodzona za powieść "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety", która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne. Nagrodę Angelusa przyznano we Wrocławiu po raz szósty."
Do tekstu..
"Kościół nie jest tubą propagandową żadnej partii" (04-12-2011)
Autor: PAP(mj), Stanisław Karnacewicz, Paweł Rozwód
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Liczymy na to, że parlamentarzyści, którzy się przyznają do chrześcijańskich korzeni, jasno opowiedzą się za tym, że krzyż w Sejmie jest wartością, której będą bronić - podkreśla w wywiadzie dla PAP sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak. Dalej dodaje, że Kościół nie opowiada się, za żadną partią polityczną i nie jest tubą propagandową takiego czy innego ugrupowania. Zależy nam na obecności w życiu publicznym, ale nie w polityce. Zdaniem bp. Polaka, usunięcie krzyża z Sejmu, byłoby w pewnym sensie "rugowaniem religii z przestrzeni publicznej".
Do tekstu..
O kobiecie, która została zamieniona na komputer (04-12-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Życie Danuty Wałęsowej wydało mi się jakąś szczególną martyrologią, która nigdy nie zostanie ani doceniona, ani za martyrologię uznana.
Do tekstu..
Trzymają węże. "Zstąpił Pan" (04-12-2011)
Autor: rs/tr/"Fakty" TVN
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Tańczą z jadowitymi wężami, piją truciznę i przypalają się ogniem wierząc, że w ten sposób dostępują łaski Pana - "trzymający węże" z odłamu kościoła Zielonoświątkowego. W ostatnim czasie tego rodzaju wspólnoty zyskują coraz więcej wiernych, którym niestraszne są śmiertelnie niebezpieczne praktyki religijne. Wśród trzymających węże niemal co roku zdarza się wypadek śmiertelny."
Do tekstu..
A gdyby to Żydzi wymordowali nazistów, czy też byłby to antysemityzm? (04-12-2011)
Autor: czescjacek
Źrodło: czescjacek - blog Zgłosił/a: liliac
"Panuje ogromna konfuzja w kwestii, co to jest seksizm, gdzie jest seksizm i jak się rodzi seksizm (dotyczy to zresztą większości innych dyskryminacyjnych -izmów). Ostatnio dały mi się we znaki dwie tego typu fallucje: pierwsza jest przejawem ogólnosystemowej, dobrze rozpoznanej, choroby symetrycznej; druga zaś polega na założeniu, że seksizm jest czymś subiektywnym, mieszczącym się w intencji nadawcy"
Do tekstu..
Senyszyn: w Polsce powstało państwo wyznaniowe (03-12-2011)
Autor: (TSz)
Źrodło: PAP, Onet Zgłosił/a: slik
Za dialogiem z Kościołem po to, by budować w Polsce świeckie państwo i liberalną demokrację opowiedzieli się dzisiaj w Warszawie uczestnicy zorganizowanej przez SLD debaty poświęconej stosunkom państwo-Kościół. W dyskusji wzięli udział politycy Sojuszu i eksperci. Europosłanka SLD Joanna Senyszyn przekonywała, że w "Polsce powstało państwo wyznaniowe". Miller zapewnił, że SLD "nie będzie ustawał w wysiłkach", by mówić o kwestiach rozdziału Kościoła od państwa. Przekonywał jednocześnie, że wszystkie regulacje prawne, podejmowane w polskim parlamencie, które wprowadzały do życia publicznego instytucje Kościoła, były realizowane pod rządami prawicy.
Do tekstu..
Zygmunt Kolenda o globalnym ociepleniu (03-12-2011)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale Szare Zgłosił/a: liliac
"Po śmierci prof. Jaworowskiego zastanawiałem się, kto zajmie jego miejsce jako nasz główny medialny ekspert od klimatu. Potencjalnych kandydatów jest kilku, wśród nich prof. Zygmunt Kolenda, który przypomniał o swoim istnieniu w ostatniej "Rzeczpospolitej". Wywiad z profesorem dowodzi, że polski denializm klimatyczny, choć czerpie pełnymi garściami z wzorców amerykańskich, ma swój pewien lokalny koloryt."
Do tekstu..
Przerażająca ignorancja Amerykanów (03-12-2011)
Autor: Tomasz Zalewski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Amerykanie nie znają dat ani stolic poszczególnych państw. Czasami nie potrafią wskazać na mapie nawet stanów własnego kraju. Ale równocześnie to ze Stanów, a nie z Azji czy Europy, pochodzi najwięcej noblistów i znanych naukowców."
Do tekstu..
Skąd wiadomo, że klimat się zmienia? (03-12-2011)
Autor: bukowylas
Źrodło: Anomalia klimatyczna - Blog o zmianach klimatu Zgłosił/a: liliac
"Na dobrą sprawę, można uznać, że obserwowane obecnie zmiany w przyrodzie Arktyki i Europy są porównywalne ze średniowiecznym ociepleniem, w związku z czym mogłyby się mieścić w przedziale naturalnych zmian klimatu. Dlaczego więc klimatolodzy biją na alarm? Bynajmniej nie dlatego, że w Anglii rosną oliwki. Chodzi tu o trend, którego nie sposób nie zauważyć, kiedy patrzy się m.in. na dane pokazujące powierzchnię lodu morskiego w Arktyce."
Do tekstu..
Kolejny mit: brak higieny? Czy jednak: czysty jak w Średniowieczu? (03-12-2011)
Autor: medieval_man
Źrodło: Średniowiecze... inaczej Zgłosił/a: liliac
"Higiena nie jest szczególnym osiągnięciem współczesnych czasów. Jej znaczenie zmieniało się przez stulecia. Jest sztuką jaką gardziły czasy Ludwika XIV, choć którą na przykład Średniowiecze, wbrew złej reputacji jaką przypisują mu stereotypowe poglądy, ze szczególnym upodobaniem kultywowało. Woda była wtedy niemal sakralnym elementem życia, była lekarstwem i źródłem olbrzymiej przyjemności."
Do tekstu..
Gdzie Wiking chodzi piechotą… (03-12-2011)
Autor: Feima
Źrodło: W Długim Domu - blog Zgłosił/a: liliac
"Jak wyglądał zatem wczesnośredniowieczny skandynawski wucet?"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365