Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.588.935 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 347 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Ludzkość ma rozwijać się sama przez się, nie zaś przez królów, księży i szlachtę!"
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Planets May Have Survived Star's Death (22-12-2011)
Autor: Irene Klotz
Źrodło: news.discovery.com Zgłosił/a: JK
"Two Earth-sized worlds are seen orbiting a burned-out star, defying theories about the ultimate fate of planets."
Do tekstu..
Bóg, kasa i kiełbasa (21-12-2011)
Autor: Jaś Kapela
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Bóg, kasa i rock'n'roll to tytuł wywiadu-rzeki, jakiego udzielili sobie Szymona Hołownia z Marcinem Prokopem, a także - jak rozumiem - trawestacja znanej dewizy Wojska Polskiego. (...)Trójczłonowy tytuł może sugerować, że o kasie i rock’n’rollu będzie w książce tyle samo, ile o Bogu, ale im dalej w las, tym bardziej widzimy, że tytuł jest zwodniczy i miał służyć jedynie jako zachęta dla tych, którzy kasą i rock’n’rollem interesują się trochę bardziej niż Bogiem. Czyli generalnie dla – nie bójmy się tego słowa – młodzieży"
Do tekstu..
Wigilijna opowieść (21-12-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Pierwszą myśl, którą miałam po śmierci Violetty Villas, było: co się stanie z jej zwierzętami? Jak umiera człowiek, to z grubsza wiadomo, co stanie się z jego dobrami, zwłaszcza tymi, które mają jakąkolwiek wartość. A co, jeśli ktoś zostawi po sobie gromadę zwierząt i odpowiedzialność z nimi związaną? Nic. Prasa milczy na temat losu psów i kotów, informując głównie o tym, że piosenkarka otaczała się nimi i - w związku z tym - w jej domu panoszył się brud, smród, ubóstwo.
Do tekstu..
Najbardziej absurdalna rozmowa jaką czytaliście (21-12-2011)
Autor: Bartłomiej Dana, Eugeniusz Smuklerz
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Termin mija, a poczekalni jak nie było, tak nie ma. Dlaczego? - Wiem, ale nie powiem - mówi prezes PKS"
Do tekstu..
"Policja i wojsko wkroczyły na plac Tahrir. Niszczyli wszystko" (21-12-2011)
Autor: mig, PAP
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Faith
Około 10 tys. kobiet protestowało w Kairze przeciw rządom wojskowych oraz brutalności sił bezpieczeństwa wobec demonstrantów, a szczególnie kobiet. Ramię w ramię demonstrowały kobiety różnych wyznań. W kolejnym dniu starć na stołecznym placu Tahrir zginęło czterech demonstrantów.
Do tekstu..
Wiara czy frajerstwo? Pokolenie „bezbożnych” (21-12-2011)
Autor: Damian Gajda
Źrodło: religia.onet.pl Zgłosił/a: slik
Moi znajomi to ateiści, na lekcjach religii urządzali kabaret, a księży traktowali jak mamisynków - mówi Marek. Część z nich podejmuje jednak zaskakujące decyzje względem Kościoła. Wiele osób wprawiają one w osłupienie. Co tak naprawdę stoi za ateizmem?
Do tekstu..
26-latek z klubu parafialnego molestował dzieci (21-12-2011)
Autor: mkw
Źrodło: PAP, Onet Zgłosił/a: slik
Na karę 10 lat pozbawienia wolności za molestowanie chłopców poniżej 15 roku życia skazał Sąd Okręgowy w Tarnowie 26-letniego Jakuba M. - poinformował rzecznik sądu sędzia Tomasz Kozioł. Sąd zakazał także Jakubowi M. na zawsze zajmowania wszelkich stanowisk i wykonywania wszelkich zawodów związanych z wychowywaniem, edukacją, leczeniem małoletnich, opieką nad nimi oraz wykonywania w ogóle wszelkiej działalności z tym związanej. Ponadto zakazał oskarżonemu na 15 lat przebywania w miejscach, w których mógłby mieć kontakt z poszkodowanymi małoletnimi.
Do tekstu..
Merry potlacz (21-12-2011)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Marek Huberath, mój ulubiony pisarz fantasy (tak, wiem, że jest konserwatywny, ale i tak go lubię), w jednej ze swoich powieści opisuje świat, w którym nie doszło do narodzin Jezuska. Miał się narodzić, ale w ostatniej chwili rozmyślił się albo też Najwyższa Instancja uznała, że ludzkość nie zasługuje. Jednak jego potencjalna matka, Maryja, dała się poznać, w związku z tym powstała sekta czcząca ją jako kobietę, która miała urodzić Boga.
Do tekstu..
A tribiute to Chrisyopher Hitchens (21-12-2011)
Autor: FORA.tv
Źrodło: FORA.tv Zgłosił/a: asmodai
Jeśli Go nie znałeś to... żałuj
Do tekstu..
Fałszywa opinia dla Komisji Majątkowej. Zarzuty dla kolejnego rzeczoznawcy (21-12-2011)
Autor: Marcin Pietraszewski
Źrodło: wiadomosci.gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
Rzeczoznawca, który robił wyceny utraconych przez instytucję kościelną gruntów jest podejrzany o ich sfałszowanie. Zawyżył wartość ziem o ponad 23 mln zł. - Na takim dokumencie pracowała potem Komisja Majątkowa - twierdzi gliwicka prokuratura.
Do tekstu..
PO wraca do in vitro, ale łatwo nie będzie (21-12-2011)
Autor: Renata Grocha
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: slik
W styczniu PO złoży w Sejmie projekt ustawy dotyczącej zapłodnienia in vitro - zapowiada jego autorka Małgorzata Kidawa-Błońska. Dopiero po jego uchwaleniu Platforma złożyła dwa projekty - konserwatywny Jarosława Gowina i liberalny Kidawy-Błońskiej. Pierwszy zakazywał wytwarzania i mrożenia zarodków ''zapasowych'', drugi zezwalał na mrożenie, ale wykluczał użycie metody in vitro dla uniknięcia choroby genetycznej dziecka. PO zrezygnowała z forsowania ustawy w obawie, że Gowin dogada się z PiS oraz częścią PSL i zablokuje liberalny projekt.
Do tekstu..
Vision of Jesus... or just a colourful imagination? (20-12-2011)
Źrodło: dailymail.co.uk Zgłosił/a: ramichael
Mother who melted toddler's crayons discovers wax image of Christ. After looking closely at the arts and crafts project, she saw a 'sign'
Do tekstu..
Stare, ale jare (20-12-2011)
Autor: Gorgi Gruew
Źrodło: Art Histery - Luźne zapiski o poskramianiu sztuki Zgłosił/a: liliac
"...pewnie wszyscy Czytelnicy kojarzą tę nagrywaną w Stambule scenę z drugiego filmu o Jamesie Bondzie z udziałem sir Seana Connery'ego. W "Pozdrowieniach z Moskwy" po raz pierwszy wyposażony w gadżety agent 007 jedzie do największego miasta Turcji, gdzie tajnymi podziemnymi tunelami przedziera się, by szpiegować radziecki konsulat. (...) Zagadka zatem dla Czytelników:co łączy stambulskie kanały pod Hagia Sophia, które robiły w tym filmie za plan zdjęciowy, kaplicę pałacową w Akwizgranie (Aachen) i służki katedry św. Maurycego i św. Katarzyny w Magdeburgu?"
Do tekstu..
Sprostowanie : Lecznicze zioła i witaminy w UE nie będą zakazane. (20-12-2011)
Autor: ToNiePrzejdzie
Źrodło: http://www.tonieprzejdzie.pl/2011/12/20/sprostowanie-lecznicze-ziola-i-witaminy-w-ue-nie-beda-zakazane/ Zgłosił/a: Allajah
"Przede wszystkim, nie jestem jakimś specjalnym euroentuzjastą czy przeciwnikiem fitoterapii. Nie mogę natomiast przejść do porządku dziennego, nad próbami paranoicznych postękiwań rzeszy ludzi związanych z biznesem nabijania w butelkę, mamiących nic nie świadomych konsumentów (a często przecież chorych konsumentów) wizją „naturalnych terapii zastępczych”."
Do tekstu..
Rekonstrukja obrazu na podst. aktywności kory wzrokowej czyli nagraj sobie sen (20-12-2011)
Autor: lucidologia
Źrodło: Lucidologia Zgłosił/a: liliac
"Niedawno ukazała się nowa praca zespołu prof. Jacka Gallanta z University of California, który od pewnego czasu pracuje nad rekonstrukcją obrazów widzianych okiem osoby badanej, na podstawie aktywności jej mózgu. Publikacje tego typu za każdym razem wywołują falę sensacji w mediach, od których można usłyszeć, że naukowcy są coraz bliżej skonstruowania urządzenia mogącego nagrywać sny. O ile wcześniej takie śmiałe stwierdzenia padały głównie ze strony dziennikarzy, obecnie coraz częściej sami autorzy badań podejmują ten temat, przy okazji dyskusji wyników swoich eksperymentów."
Do tekstu..
Rzut okiem na interferujące RNA (20-12-2011)
Autor: Nature Reviews Genetics, Craig C. Mello
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Niesamowita animacja przygotowana przez ekipę pisma Nature Reviews Genetics, z niewielką pomocą Craiga C. Mello (Nobel z Medycyny w 2006 roku za odkrycie RNAi)"
Do tekstu..
‘Satanic’ pregnancy-test Virgin billboard vandalised by Catholic zea (20-12-2011)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
ARTHUR Skinner, a member of a splinter Catholic outfit in New Zealand, is unrepentant over his slashing of a billboard depicting a shocked-looking Virgin Mary clutching a positive pregnancy test.
Do tekstu..
Lud Boży pomoże (20-12-2011)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Przyszłością Kościoła jest katolicyzm ludowy i walka z mediami o sumienia Polaków. Taką wizję przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Józef Michalik ujawnia w wywiadzie rzece.
Do tekstu..
Odciął żonie palce, bo chciała studiować (20-12-2011)
Autor: EuroIslam.
Źrodło: EuroIslam. Zgłosił/a: Piątkowski
"Zazdrosnemu mężowi z Bangladeszu grozi dożywocie po tym, jak odciął swojej żonie palce u prawej dłoni, ponieważ rozpoczęła studia bez jego zgody."
Do tekstu..
Parafie zbijały kokosy na zmarłych (20-12-2011)
Autor: Emilia Masoń
Źrodło: hotmoney.pl Zgłosił/a: slik
Zmówiły się z zakładami pogrzebowymi. Teraz słono za to zapłacą. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podstanowił ukarać rzymskokatolickie parafie i firmy pogrzebowe, które brały udział w nielegalnym porozumieniu[]Kościoły w Bydgoszczy i Chełmży zawarły porozumienia z wybranymi firmami. Tym samym konkurencja nie miała szans na świadczenie usług pogrzebowych na terenie cmentarzy należących do tych parafii.
Do tekstu..
Pół miliona za procesy. Na razie. Ile kosztuje nas Macierewicz? (19-12-2011)
Autor: Darek Zalewski, PAP, mar
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
Ponad 520 tys. złotych kosztował Ministerstwo Obrony Narodowej raport Antoniego Macierewicza dotyczący weryfikacji byłych Wojskowych Służb Informacyjnych. Chodzi o odszkodowania i koszty przeprosin po orzeczeniach w procesach cywilnych, jakie wytoczyły ministerstwu osoby, których nazwiska niesłusznie znalazły się w raporcie.
Do tekstu..
Straszni mieszczanie, zakładnicy mniejszości (19-12-2011)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Ewa Kopacz mówi, że gdyby z sali posiedzeń plenarnych Sejmu zniknął krzyż, "stalibyśmy się zakładnikami mniejszości". Rozumiem polityczną wygodę życia "w cieniu krzyża" (cyt. za Józef Mackiewicz) i zrozumiałbym też panią marszałek, gdyby tylko wybierając wygodę, przynajmniej milczała. Ona jednak "nie skorzystała z okazji by milczeć" (cyt. za Jacques Chirac). I jest smutnym skandalem, że właśnie czołowa przedstawicielka partii polskiego mieszczaństwa użyła najtwardziej antyliberalnego argumentu Marka Jurka, że dopóki "większość" nie dostanie - w przestrzeni symbolicznej, w regulacjach prawnych - tego, co chce, pozostaje ona "zakładnikiem mniejszości".
Do tekstu..
Biorę rozwód z Kościołem katolickim! (19-12-2011)
Autor: Martyna Wnęk
Źrodło: religia.onet.pl Zgłosił/a: slik
Zostanę chrzestną mojego siostrzeńca, ale niedługo potem biorę "rozwód" z Kościołem katolickim. Nie dam rady tak dłużej! - żali się kobieta, która zamierza wystąpić z Kościoła. Coraz większa liczba Polaków zastanawia się poważnie nad opuszczeniem bożego stadka. Czy apostazja staje się modna?
Do tekstu..
Kim Dzong Il zmarł w wieku 69 lat (19-12-2011)
Autor: emito.net
Źrodło: emito.net Zgłosił/a: Piątkowski
Kim Dzong Il zmarł w wieku 69 lat w wyniku rozległego zawału serca podczas podróży pociągiem po kraju. Wojska w obu Koreach postawione są w stan pogotowia. W Waszyngtonie zwołano naradę dotycząca sytuacji w tamtym zapalnym rejonie świata.
Do tekstu..
Globalization and risks to health (19-12-2011)
Autor: Tikki Pang & G. Emmanuel Guindon
Źrodło: EMBO Reports (Nature) Zgłosił/a: liliac
"As borders disappear, people and goods are increasingly free to move, creating new challenges to global health. These cannot be met by national governments alone but must be dealt with instead by international organizations and agreements"
Do tekstu..
Gadają nie tylko w Boże Narodzenie (19-12-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Gdy nadjeżdżam, słyszę tupot kopyt i rżenie. Baśka rozpoznaje głos silnika mojego samochodu. Nie chodzi nawet o jedzenie. O miłość chodzi, no i żeby sobie trochę pogadać.
Do tekstu..
A lesson from Hitch: When rudeness is called for (19-12-2011)
Autor: Daniel C. Dennett
Źrodło: www.washingtonpost.com Zgłosił/a: JK
"...what Christopher showed me--and I keep it in mind now wherever I speak--is that there is a time for politeness and there is a time when you are obliged to be rude, as rude as you have to be to stop such pollution of young minds in its tracks with a quick, unignorable shock. Of course I knew that as a general principle, but I needed to be reminded, to be awakened from my diplomatic slumbers by his example."
Do tekstu..
Nasz problem to nie islamofobia, lecz islamofilia (18-12-2011)
Autor: Bosch Fawstin
Źrodło: Euroislam.pl Zgłosił/a: Piątkowski
"Mam na imię Bosch i jestem zdrowiejącym muzułmaninem. To znaczy, jeśli muzułmanie nie zabiją mnie za opuszczenie islamu, który im to nakazuje. To tylko jeden z powodów, dla których od wielu lat piszę i rysuję przeciwko islamowi i jego dżihadowi."
Do tekstu..
Hitch (18-12-2011)
Autor: Sam Harris
Źrodło: www.samharris.org Zgłosił/a: JK
"One of the joys of living in a world filled with stupidity and hypocrisy was to see Hitch respond. That pleasure is now denied us. The problems that drew his attention remain—and so does the record of his brilliance, courage, erudition, and good humor in the face of outrage. But his absence will leave an enormous void in the years to come."
Do tekstu..
Silence! Jerusalem’s Jewish Taliban want women to refrain from singing in (18-12-2011)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
Yakov Halperin, a religious member of Jerusalem's City Council, said: The voice of a woman can be fine ... the problem we have is with women singing and men hearing their singing. The rabbis say we should avoid any contagion.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365