Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
190.812.288 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Wojna na Ukrainie skończy się w 2022?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 726 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"To co się bez dowodu podaje, to bez dowodu można odrzucić"
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Zielona wyspa, czarna dziura (18-07-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Przejazd przez Polskę napawa optymizmem. Kraj jest w budowie i piszę o tym z radością, a nie z sarkazmem. Drogi są coraz lepsze, domy nowe i dopieszczone estetycznie, kościoły i plebanie - przepastne, "orliki" - żywe, miejskie rynki - kolorowe. Nawet dbałość o obejście jest coraz większa: wszędzie zielenią się wystrzyżone trawniki, widać pelargonie, surfinie, jak również - w ramach troski o polskie dziedzictwo kwiatowe - malwy, aksamitki i żeniszki.
Do tekstu..
Regionalne prognozy zmian klimatu (18-07-2012)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale szare Zgłosił/a: liliac
"Mam nadzieję, że finalizacja projektu KLIMAT wpłynie choć trochę na percepcję zmian klimatu przez społeczeństwo i polityków, a IMGW będzie potrafiło dostarczyć użyteczne i darmowe prognozy regionalnych zmian klimatu, umożliwiając wybór strategii adaptacyjnych niezależnie od fiaska albo sukcesu międzynarodowych negocjacji w sprawie redukcji emisji"
Do tekstu..
Porównanie technik hodowlanych (18-07-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Swego czasu kilka osób zwróciło się z prośbą o przygotowania jakiegoś porównania metod wykorzystywanych w hodowli roślin z transformacją genetyczną. Chciałbym uspokoić, że pamiętam o tej prośbie. Niemniej, przygotowanie takiego porównania wymaga dużo czasu i zgromadzenia wielu informacji o różnych technologiach często bardzo się różniących. Dziś takie zestawienie zaprezentuję"
Do tekstu..
Creationist groups win Michael Gove's approval to open free schools (18-07-2012)
Autor: Jeevan Vasagar
Źrodło: The Guardian Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Trzy szkoły w Wielkiej Brytanii uzyskały aprobację Ministerstwa Edukacji na nauczanie kreacjonizmu. Jedna z nich określa kreacjonizm mianem teorii naukowej.
Do tekstu..
Prawo religią szpikowane (18-07-2012)
Autor: Wojciech Sadurski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Czy proponując nowe prawo lub zmianę istniejących regulacji, powinno się powoływać na nakazy i zakazy religijne? Przy okazji obecnego sporu na temat in vitro pojawił się dużo bardziej fundamentalny temat związany z samą istotą państwa świeckiego: jakie są dopuszczalne uzasadnienia prawa obowiązującego wszystkich - zarówno wierzących, jak i niewierzących?
Do tekstu..
Czarne wołgi i inne - dlaczego w nie wierzymy. Czar czarnej Wołgi (18-07-2012)
Autor: Barbara Pietkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Popularność legend miejskich w dzisiejszym świecie jest zadziwiająca.
Do tekstu..
Zmarło dziecko wikarego. Śledztwa nie będzie (18-07-2012)
Autor: pż, cyt
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: slik
Półtora roku temu na plebanii poznańskiej parafii zmarło dziecko wikarego, który podczas porodu nie wezwał pogotowia. Prokuratura najpierw śledztwo umorzyła, a teraz tę decyzję uznała za słuszną.
Do tekstu..
Czy te oczy mogą kłamać? (18-07-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Czyli podsumowując, badanie Wisemana nie znalazło naukowego potwierdzenia hipotezy wykorzystywanej szumnie w kursach i szkoleniach NLP mówiącego, że kłamcę można poznać po tym, w którą stronę patrzy próbując nam swoje kłamstwo sprzedać. Nie oznacza to oczywiście, że kłamców nie można poznać w inny sposób. Pocące się dłonie, słowotok, mnóstwo innych objawów może pomóc nam domyśleć się, kiedy nasz rozmówce łże. Ale oczy? Czy te oczy mogą kłamać? Chyba nie"
Do tekstu..
Nikt z nas nie był embrionem (17-07-2012)
Autor: Tomasz Żuradzki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Narodzinom jednego dziecka towarzyszy - statystycznie rzecz biorąc - śmierć co najmniej jednego embrionu"
Do tekstu..
Prawo do adopcji w rękach lekarza POZ? (17-07-2012)
Autor: PPOZ, AL
Źrodło: termedia Zgłosił/a: liliac
"Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej obowiązuje od 1 stycznia. Zgodnie z jej brzmieniem, lekarz rodzinny na wniosek sądu ma obowiązek wystawienia orzeczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia tej funkcji tym osobom, które ubiegają się o status rodzica zastępczego. Dokument taki niezbędny jest w sądzie, gdzie zapada ostateczna decyzja o przyznaniu prawa do adopcji. Problem jednak potęguje fakt, że do dzisiaj lekarze nie znali zapisu tej ustawy, nie dostali także żadnej informacji z Ministerstwa Zdrowia, że zapis wchodzi w życie, jak i tego, jakimi kryteriami powinien się kierować doktor, wydając zaświadczenie"
Do tekstu..
Gdyby coś mi się stało, powierzyłabym synka znajomej parze homoseksualnej (17-07-2012)
Autor: Agnieszka Wirtwein-Przerwa
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Po burzy wokół okładki "Newsweeka" prezentującej parę mam lesbijek zapytałam kilka znanych osób, czy pary homoseksualne powinny mieć prawo do wychowywania dzieci"
Do tekstu..
Badamy przepisy o chorobach zakaźnych (17-07-2012)
Autor: Jędrzej Niklas
Źrodło: Panoptykon Zgłosił/a: liliac
Panoptykon odnosi się do masowej histerii związanej z nowelizacją ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych.
Do tekstu..
Tibetan glaciers shrinking rapidly (17-07-2012)
Autor: Jane Qiu
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"The majority of glaciers on the Tibetan plateau and in the surrounding region are retreating rapidly, according to a study based on 30 years of satellite and field measurements"
Do tekstu..
How Political Correctness Is Transforming British Education (17-07-2012)
Autor: Soeren Kern
Źrodło: http://britishfreedom.org/ Zgłosił/a: Piątkowski
"British schools are increasingly dropping the Jewish Holocaust from history lessons to avoid offending Muslim pupils..."
Do tekstu..
Atlantyda, tak niedaleko (16-07-2012)
Autor: Stefan Bratkowski
Źrodło: Studio Opinii Zgłosił/a: coreless
"Będę tu opo­wia­dał, jak odkry­wa­łem Atlan­tydę, i to tak nie­da­leką, w odle­gło­ści w pro­stej linii około tysiąca kilo­me­trów od War­szawy..."
Do tekstu..
"Trzeba powiedzieć prawdę: rafy koralowe już nie żyją" (16-07-2012)
Autor: asz, AFP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Najwyższy czas. Trzeba powiedzieć prawdę o stanie raf koralowych (...) To ekosystemy-zombie, ani martwe, ani żywe (...) znajdujące się na drodze do zagłady w ciągu jednego ludzkiego pokolenia" - pisze w dzienniku "The New York Times" prof. Roger Bradbury, ekolog, specjalista od raf koralowych
Do tekstu..
Prawicowe media piętnują "Wyborczą" za zachęcanie seniorów do biegania (16-07-2012)
Autor: mig
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
""Dziadkowie i babcie, ostrzegamy! 'Gazeta Wyborcza' chce was wykończyć. Namawia starszych ludzi do... maratonów". Taki tytuł pojawił się dziś na prawicowym portalu wPolityce.pl w odpowiedzi na tekst "Gazety" zachęcający seniorów do aktywności. O co chodzi? Zastanawiały się nad tym inne portale, Twitter, a także autor tekstu-apelu do biegaczy"
Do tekstu..
"Życie kobiet jest ważniejsze od kłótni o metody antykoncepcji" (16-07-2012)
Autor: migg
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
Kobiety "zagłosują nogami" i zignorują kościelny zakaz sztucznej antykoncepcji - przewiduje w rozmowie z "Guardianem" Melinda Gates. Szefowa potężnej fundacji Gatesów zapowiedziała, że, choć jest katoliczką, poświęci się propagowaniu antykoncepcji na świecie, "by ratować życie kobiet"
Do tekstu..
Sędzia TK katolikiem "a nawet fundamentalistą"? (16-07-2012)
Autor: sia, TOK FM, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Podczas przesłuchania obywatelskiego prof. Leon Kieres powiedział: "chociaż jestem katolikiem, a może nawet fundamentalistą, będę bezstronny". - Uwierzyłbym w te słowa, że to nie będzie miało wpływu, gdyby profesor powiedział tak: jestem katolikiem i fundamentalistą, jestem za tym, żeby każdego szanować i w związku należy wprowadzić związki partnerskie - ocenia Adam Bodnar z HFPC"
Do tekstu..
Czechy oddadzą kościołowi 175 mld koron (16-07-2012)
Autor: Lubos Palata
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Czeski rząd wprowadza opłaty za studia, podnosi ceny leków i obniża emerytury, ale Kościół za sprawą restytucji podwoi swój majątek"
Do tekstu..
Zajdel 2012: Opowiadania (16-07-2012)
Autor: Marcin Zwierzchowski/Poltergeist
Źrodło: ksiazki.polter.pl Zgłosił/a: JK
Darmowy PDF z wszystkimi opowiadaniami nominowanymi w tegorocznej edycji Nagród Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla.
Do tekstu..
Pozory świętości (15-07-2012)
Autor: Frommer Schein | Der Spiegel
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Podróżnym jadącym pociągiem na trasie Berlin-Warszawa Jezus ukazuje się tuż po przekroczeniu polskiej granicy: wysoki na 36 metrów i odlany z betonu stoi na specjalnie usypanym kopcu w małej miejscowości Świebodzin. Jego głowę zdobi pozłacana korona, wzrok patrzy w stronę fabryki foteli lotniczych Recaro, największego pracodawcy w regionie, i dalej ku zachodowi słońca. Ramiona rozpostarte, jak gdyby chciał przygarnąć do serca niewiernych z Zachodu. U stóp betonowego kolosa stoi tablica, na której jest napisane, że Chrystus jest prawdziwym królem Polski i że jego królestwo będzie trwało na wieki. Nie bez przyczyny Polska jest, w rozumieniu Kościoła, najbardziej katolickim krajem w Europie.
Do tekstu..
Jacy jesteśmy? (15-07-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Zmiany w typie uznawanych wartości następują w Polsce pomału, głównie pod wpływem edukacji.
Do tekstu..
Virgin Mary spotted in West New York tree (14-07-2012)
Autor: MisterDoctorE
Źrodło: YouTube Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Na drzewie w Nowym Jorku dostrzeżono Maryję i natychmiast w tym miejscu zaczęły się gromadzić tłumy wiernych. Na szczęście wśród komentarzy na YouTube są też trzeźwe opinie, stwierdzające, że objawiony obrazek raczej przypomina waginę niż świętą dziewicę.
Do tekstu..
TVP w stanie terminalnym (14-07-2012)
Autor: Jędrzej Bielecki
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: coreless
"Istnieją na świecie publiczne telewizje, które potrafią zarabiać. Ale musiały zmienić swoją działalność..."
Do tekstu..
In vitro, jajko i kura, czyli słów kilka o żądzy władzy i bezmyślności (13-07-2012)
Autor: Konrad Szymon Rywacki
Źrodło: tokfm.pl/blogi/ Zgłosił/a: ramichael
Kto był pierwszy - jajko czy kura? Okazuje się, że ten odwieczny problem, z którym nie mogli poradzić sobie najwybitniejsi filozofowie i myśliciele w dziejach, w cudowny sposób został rozwiązany przez rzeszę polskich konserwatystów, posła Gowina, a także Jarosława Kaczyńskiego oraz grupę watykańskich duchownych. Uznano na zasadzie brnięcia w absurd, że jajko jest żywą kurą, więc pytanie przestało mieć sens.
Do tekstu..
''Czasy, gdy to Kościół decydował, jaki kształt ma Ziemia, minęły'' (13-07-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Pomysł kompromisu w sprawie ustawy o in vitro jest równie absurdalny, jak rzekoma wrażliwość biskupów i ministra Gowina na cierpienie czy "zabójstwo" zamrożonych komórek. Są sprawy, w których kompromis jest cenny: takie, gdzie istnieje wiele rozbieżnych opinii (np. politycznych) i trzeba je - w zgodzie z demokratycznymi standardami - uzgodnić. Nie może być kompromisu w sprawach, o których rozstrzyga nauka, w tym przypadku, medycyna.
Do tekstu..
Największy przekręt świata: tanio i dobrze (13-07-2012)
Autor: Mira Suchodolska
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: coreless
"Nie trzeba robić aż tak wielkich machlojek, żeby wyjść na swoje. Wystarczy lekko zmienić recepturę, tu coś oskrobać, tam coś pocienić..."
Do tekstu..
Fish genus named after Dawkins (13-07-2012)
Autor: Why Evolution Is True
Źrodło: Why Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Nazwa nowego rodzaju ryb hołdem dla Richarda Dawkinsa!
Do tekstu..
Alan Turing’s Reading List: What the Computing Pioneer Borrowed From His S (13-07-2012)
Autor: Maria Popova
Źrodło: www.brainpickings.org Zgłosił/a: JK
"What Alice in Wonderland has to do with electromagnetic theory, relativity, and Pluto."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365