Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.751.776 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Żyć znaczy walczyć.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Joga oczu – nowa moda, stara pseudonauka (18-07-2012)
Autor: Janusz Omyliński
Źrodło: natemat Zgłosił/a: MA
Joga oczu to, jak przekonują nas jej propagatorzy, idealna metoda medycyny alternatywnej (czy jak wolą niektórzy – naturalnej) pomagająca w walce z krótko- i dalekowzrocznością, astygmatyzmem czy zezem. Wystarczy wyrzucić okulary czy soczewki kontaktowe, ćwiczyć mięśnie oczu i… patrzeć na Słońce.
Do tekstu..
Zielona wyspa, czarna dziura (18-07-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Przejazd przez Polskę napawa optymizmem. Kraj jest w budowie i piszę o tym z radością, a nie z sarkazmem. Drogi są coraz lepsze, domy nowe i dopieszczone estetycznie, kościoły i plebanie - przepastne, "orliki" - żywe, miejskie rynki - kolorowe. Nawet dbałość o obejście jest coraz większa: wszędzie zielenią się wystrzyżone trawniki, widać pelargonie, surfinie, jak również - w ramach troski o polskie dziedzictwo kwiatowe - malwy, aksamitki i żeniszki.
Do tekstu..
Regionalne prognozy zmian klimatu (18-07-2012)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale szare Zgłosił/a: liliac
"Mam nadzieję, że finalizacja projektu KLIMAT wpłynie choć trochę na percepcję zmian klimatu przez społeczeństwo i polityków, a IMGW będzie potrafiło dostarczyć użyteczne i darmowe prognozy regionalnych zmian klimatu, umożliwiając wybór strategii adaptacyjnych niezależnie od fiaska albo sukcesu międzynarodowych negocjacji w sprawie redukcji emisji"
Do tekstu..
Porównanie technik hodowlanych (18-07-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Swego czasu kilka osób zwróciło się z prośbą o przygotowania jakiegoś porównania metod wykorzystywanych w hodowli roślin z transformacją genetyczną. Chciałbym uspokoić, że pamiętam o tej prośbie. Niemniej, przygotowanie takiego porównania wymaga dużo czasu i zgromadzenia wielu informacji o różnych technologiach często bardzo się różniących. Dziś takie zestawienie zaprezentuję"
Do tekstu..
Creationist groups win Michael Gove's approval to open free schools (18-07-2012)
Autor: Jeevan Vasagar
Źrodło: The Guardian Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Trzy szkoły w Wielkiej Brytanii uzyskały aprobację Ministerstwa Edukacji na nauczanie kreacjonizmu. Jedna z nich określa kreacjonizm mianem teorii naukowej.
Do tekstu..
Prawo religią szpikowane (18-07-2012)
Autor: Wojciech Sadurski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Czy proponując nowe prawo lub zmianę istniejących regulacji, powinno się powoływać na nakazy i zakazy religijne? Przy okazji obecnego sporu na temat in vitro pojawił się dużo bardziej fundamentalny temat związany z samą istotą państwa świeckiego: jakie są dopuszczalne uzasadnienia prawa obowiązującego wszystkich - zarówno wierzących, jak i niewierzących?
Do tekstu..
Czarne wołgi i inne - dlaczego w nie wierzymy. Czar czarnej Wołgi (18-07-2012)
Autor: Barbara Pietkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Popularność legend miejskich w dzisiejszym świecie jest zadziwiająca.
Do tekstu..
Zmarło dziecko wikarego. Śledztwa nie będzie (18-07-2012)
Autor: pż, cyt
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: slik
Półtora roku temu na plebanii poznańskiej parafii zmarło dziecko wikarego, który podczas porodu nie wezwał pogotowia. Prokuratura najpierw śledztwo umorzyła, a teraz tę decyzję uznała za słuszną.
Do tekstu..
Czy te oczy mogą kłamać? (18-07-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Czyli podsumowując, badanie Wisemana nie znalazło naukowego potwierdzenia hipotezy wykorzystywanej szumnie w kursach i szkoleniach NLP mówiącego, że kłamcę można poznać po tym, w którą stronę patrzy próbując nam swoje kłamstwo sprzedać. Nie oznacza to oczywiście, że kłamców nie można poznać w inny sposób. Pocące się dłonie, słowotok, mnóstwo innych objawów może pomóc nam domyśleć się, kiedy nasz rozmówce łże. Ale oczy? Czy te oczy mogą kłamać? Chyba nie"
Do tekstu..
Nikt z nas nie był embrionem (17-07-2012)
Autor: Tomasz Żuradzki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Narodzinom jednego dziecka towarzyszy - statystycznie rzecz biorąc - śmierć co najmniej jednego embrionu"
Do tekstu..
Prawo do adopcji w rękach lekarza POZ? (17-07-2012)
Autor: PPOZ, AL
Źrodło: termedia Zgłosił/a: liliac
"Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej obowiązuje od 1 stycznia. Zgodnie z jej brzmieniem, lekarz rodzinny na wniosek sądu ma obowiązek wystawienia orzeczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia tej funkcji tym osobom, które ubiegają się o status rodzica zastępczego. Dokument taki niezbędny jest w sądzie, gdzie zapada ostateczna decyzja o przyznaniu prawa do adopcji. Problem jednak potęguje fakt, że do dzisiaj lekarze nie znali zapisu tej ustawy, nie dostali także żadnej informacji z Ministerstwa Zdrowia, że zapis wchodzi w życie, jak i tego, jakimi kryteriami powinien się kierować doktor, wydając zaświadczenie"
Do tekstu..
Gdyby coś mi się stało, powierzyłabym synka znajomej parze homoseksualnej (17-07-2012)
Autor: Agnieszka Wirtwein-Przerwa
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Po burzy wokół okładki "Newsweeka" prezentującej parę mam lesbijek zapytałam kilka znanych osób, czy pary homoseksualne powinny mieć prawo do wychowywania dzieci"
Do tekstu..
Badamy przepisy o chorobach zakaźnych (17-07-2012)
Autor: Jędrzej Niklas
Źrodło: Panoptykon Zgłosił/a: liliac
Panoptykon odnosi się do masowej histerii związanej z nowelizacją ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych.
Do tekstu..
Tibetan glaciers shrinking rapidly (17-07-2012)
Autor: Jane Qiu
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"The majority of glaciers on the Tibetan plateau and in the surrounding region are retreating rapidly, according to a study based on 30 years of satellite and field measurements"
Do tekstu..
How Political Correctness Is Transforming British Education (17-07-2012)
Autor: Soeren Kern
Źrodło: http://britishfreedom.org/ Zgłosił/a: Piątkowski
"British schools are increasingly dropping the Jewish Holocaust from history lessons to avoid offending Muslim pupils..."
Do tekstu..
Atlantyda, tak niedaleko (16-07-2012)
Autor: Stefan Bratkowski
Źrodło: Studio Opinii Zgłosił/a: coreless
"Będę tu opo­wia­dał, jak odkry­wa­łem Atlan­tydę, i to tak nie­da­leką, w odle­gło­ści w pro­stej linii około tysiąca kilo­me­trów od War­szawy..."
Do tekstu..
"Trzeba powiedzieć prawdę: rafy koralowe już nie żyją" (16-07-2012)
Autor: asz, AFP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Najwyższy czas. Trzeba powiedzieć prawdę o stanie raf koralowych (...) To ekosystemy-zombie, ani martwe, ani żywe (...) znajdujące się na drodze do zagłady w ciągu jednego ludzkiego pokolenia" - pisze w dzienniku "The New York Times" prof. Roger Bradbury, ekolog, specjalista od raf koralowych
Do tekstu..
Prawicowe media piętnują "Wyborczą" za zachęcanie seniorów do biegania (16-07-2012)
Autor: mig
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
""Dziadkowie i babcie, ostrzegamy! 'Gazeta Wyborcza' chce was wykończyć. Namawia starszych ludzi do... maratonów". Taki tytuł pojawił się dziś na prawicowym portalu wPolityce.pl w odpowiedzi na tekst "Gazety" zachęcający seniorów do aktywności. O co chodzi? Zastanawiały się nad tym inne portale, Twitter, a także autor tekstu-apelu do biegaczy"
Do tekstu..
"Życie kobiet jest ważniejsze od kłótni o metody antykoncepcji" (16-07-2012)
Autor: migg
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
Kobiety "zagłosują nogami" i zignorują kościelny zakaz sztucznej antykoncepcji - przewiduje w rozmowie z "Guardianem" Melinda Gates. Szefowa potężnej fundacji Gatesów zapowiedziała, że, choć jest katoliczką, poświęci się propagowaniu antykoncepcji na świecie, "by ratować życie kobiet"
Do tekstu..
Sędzia TK katolikiem "a nawet fundamentalistą"? (16-07-2012)
Autor: sia, TOK FM, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Podczas przesłuchania obywatelskiego prof. Leon Kieres powiedział: "chociaż jestem katolikiem, a może nawet fundamentalistą, będę bezstronny". - Uwierzyłbym w te słowa, że to nie będzie miało wpływu, gdyby profesor powiedział tak: jestem katolikiem i fundamentalistą, jestem za tym, żeby każdego szanować i w związku należy wprowadzić związki partnerskie - ocenia Adam Bodnar z HFPC"
Do tekstu..
Czechy oddadzą kościołowi 175 mld koron (16-07-2012)
Autor: Lubos Palata
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Czeski rząd wprowadza opłaty za studia, podnosi ceny leków i obniża emerytury, ale Kościół za sprawą restytucji podwoi swój majątek"
Do tekstu..
Zajdel 2012: Opowiadania (16-07-2012)
Autor: Marcin Zwierzchowski/Poltergeist
Źrodło: ksiazki.polter.pl Zgłosił/a: JK
Darmowy PDF z wszystkimi opowiadaniami nominowanymi w tegorocznej edycji Nagród Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla.
Do tekstu..
Pozory świętości (15-07-2012)
Autor: Frommer Schein | Der Spiegel
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Podróżnym jadącym pociągiem na trasie Berlin-Warszawa Jezus ukazuje się tuż po przekroczeniu polskiej granicy: wysoki na 36 metrów i odlany z betonu stoi na specjalnie usypanym kopcu w małej miejscowości Świebodzin. Jego głowę zdobi pozłacana korona, wzrok patrzy w stronę fabryki foteli lotniczych Recaro, największego pracodawcy w regionie, i dalej ku zachodowi słońca. Ramiona rozpostarte, jak gdyby chciał przygarnąć do serca niewiernych z Zachodu. U stóp betonowego kolosa stoi tablica, na której jest napisane, że Chrystus jest prawdziwym królem Polski i że jego królestwo będzie trwało na wieki. Nie bez przyczyny Polska jest, w rozumieniu Kościoła, najbardziej katolickim krajem w Europie.
Do tekstu..
Jacy jesteśmy? (15-07-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Zmiany w typie uznawanych wartości następują w Polsce pomału, głównie pod wpływem edukacji.
Do tekstu..
Virgin Mary spotted in West New York tree (14-07-2012)
Autor: MisterDoctorE
Źrodło: YouTube Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Na drzewie w Nowym Jorku dostrzeżono Maryję i natychmiast w tym miejscu zaczęły się gromadzić tłumy wiernych. Na szczęście wśród komentarzy na YouTube są też trzeźwe opinie, stwierdzające, że objawiony obrazek raczej przypomina waginę niż świętą dziewicę.
Do tekstu..
TVP w stanie terminalnym (14-07-2012)
Autor: Jędrzej Bielecki
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: coreless
"Istnieją na świecie publiczne telewizje, które potrafią zarabiać. Ale musiały zmienić swoją działalność..."
Do tekstu..
In vitro, jajko i kura, czyli słów kilka o żądzy władzy i bezmyślności (13-07-2012)
Autor: Konrad Szymon Rywacki
Źrodło: tokfm.pl/blogi/ Zgłosił/a: ramichael
Kto był pierwszy - jajko czy kura? Okazuje się, że ten odwieczny problem, z którym nie mogli poradzić sobie najwybitniejsi filozofowie i myśliciele w dziejach, w cudowny sposób został rozwiązany przez rzeszę polskich konserwatystów, posła Gowina, a także Jarosława Kaczyńskiego oraz grupę watykańskich duchownych. Uznano na zasadzie brnięcia w absurd, że jajko jest żywą kurą, więc pytanie przestało mieć sens.
Do tekstu..
''Czasy, gdy to Kościół decydował, jaki kształt ma Ziemia, minęły'' (13-07-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Pomysł kompromisu w sprawie ustawy o in vitro jest równie absurdalny, jak rzekoma wrażliwość biskupów i ministra Gowina na cierpienie czy "zabójstwo" zamrożonych komórek. Są sprawy, w których kompromis jest cenny: takie, gdzie istnieje wiele rozbieżnych opinii (np. politycznych) i trzeba je - w zgodzie z demokratycznymi standardami - uzgodnić. Nie może być kompromisu w sprawach, o których rozstrzyga nauka, w tym przypadku, medycyna.
Do tekstu..
Największy przekręt świata: tanio i dobrze (13-07-2012)
Autor: Mira Suchodolska
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: coreless
"Nie trzeba robić aż tak wielkich machlojek, żeby wyjść na swoje. Wystarczy lekko zmienić recepturę, tu coś oskrobać, tam coś pocienić..."
Do tekstu..
Fish genus named after Dawkins (13-07-2012)
Autor: Why Evolution Is True
Źrodło: Why Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Nazwa nowego rodzaju ryb hołdem dla Richarda Dawkinsa!
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365