Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.588.478 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 347 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Zarówno historia, jak i codzienne doświadczenie dostarczają przykładów ludzi obdarzonych wielkimi talentami do interesów i działań praktycznych, którzy wszakże całe swoje życie spędzili w niewoli najbardziej grubiańskiego przesądu.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Raport o dyskryminacji i tolerancji religijnej w szkołach (11-12-2012)
Autor: PAP
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: greg
"Stwierdziliśmy praktyki naruszające obowiązujące prawo - ustawy i rozporządzenia. 75 proc. dyrektorów uczestniczących w badaniu stwierdziło, że oddelegowuje nauczycieli niebędących katechetami do opieki nad uczniami w czasie rekolekcji wielkopostnych. 86 proc. dyrektorów i 71 proc. nieuczęszczających na religię wskazywało, że podstawą zwolnienia ucznia z tych zajęć jest oświadczenie, że nie będzie w nich uczestniczył. To bardzo częsta praktyka - mówiła współautorka raportu dr Małgorzata Zawiła z Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego."
Do tekstu..
City birds use cigarette butts to smoke out parasites (11-12-2012)
Autor: Matt Kaplan
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Stuffing cigarette butts into the lining of nests may seem unwholesome. But a team of ecologists says that far from being unnatural, the use of smoked cigarettes by city birds may be an urban variation of an ancient adaptation."
Do tekstu..
Dyrektoriat (11-12-2012)
Autor: Igor T. Miecik
Źrodło: newsweek.pl; religia.onet.pl Zgłosił/a: slik
Ojciec Rydzyk ruszył w Toruniu z nową budową. Ma być świątynia gigant, a wokoło cuda geotermii. Pielgrzymi mówią, że droga krzyżowa będzie ze szczerego złota. U Ojca Dyrektora nie ma podróbek.
Do tekstu..
Kara śmierci, zakaz małżeństw (...) - jak na świecie dyskryminuje się ateistów (11-12-2012)
Autor: Anna Pawłowska
Źrodło: www.tokfm.pl Zgłosił/a: Sobieski20
Kara śmierci, prześladowania, ograniczenia w dostępie do stanowisk państwowych - tak w 60 krajach świata traktowane są osoby niewierzące, wynika z raportu "Wolność myśli 2012. Dyskryminacja humanistów, ateistów i osób niereligijnych" przygotowanego przez Międzynarodową Unię Humanistyczną i Etyczną (IHEU).
Do tekstu..
Jak z ryby powstał człowiek (11-12-2012)
Autor: Margit Kossobudzka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Reshca
"To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii życia na Ziemi. Moment, gdy rybie płetwy uległy zmianom na tyle, że były w stanie unieść ciężar ciała zwierzęcia i przemieścić go do przodu po to, by mogło wykonać pierwszy krok na lądzie. "
Do tekstu..
"Pocałunek śmierci" komórek obronnych. Rewolucja w leczeniu białaczki (11-12-2012)
Autor: zś//gak
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Przełomowa terapia walki z białaczką. Lekarzom z pogranicza inżynierii genetycznej udało się przekierować działanie komórek układu odpornościowego tak, by walczyły one z rakiem. Pacjentką jest kilkuletnia Amerykanka Emily. "
Do tekstu..
Rydzyk poza kontrolą (10-12-2012)
Autor: Cezary Łazarewicz
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: slik
To Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała episkopat, że nad Telewizją Trwam nie ma kościelnego nadzoru. - Trudno więc nazywać ją katolicką - mówi urzędnik KRRiT. [..] Wiem, że zdziwienie było dość duże, gdy biskupi dowiedzieli się, jaką władzę zapisał sobie w statucie ojciec Rydzyk...
Do tekstu..
Neurony z moczu (10-12-2012)
Autor: Mariusz Błoński
Źrodło: Nature Zgłosił/a: lgtco99
Ludzkie odchody mogą stać się cennym źródłem... komórek mózgowych. Naukowcy znaleźli prosty sposób na zamianę komórek zawartych w ludzkim moczu w prekursorowe komórki neuronalne. Z nich z kolei mogą powstać komórki mózgu.
Do tekstu..
Bo in vitro zaburza sen (10-12-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Nie ma rady, skoro napomnienia nie wystarczają, katolicki tygodnik "Gość Niedzielny" wybrał się z misją do kliniki zapłodnienia in vitro. Powstał z tego reportaż. Klinikę in vitro pokazano w nim jako dom, w którym straszy. "Zaglądaliśmy do dewarów z poddanymi kriokonserwacji ludzkimi zarodkami. Nie radziłam sobie z myślą, że są w nich zamrożone dzieci. Przechodziliśmy obok nich codziennie". Reporterka "Gościa" skrzętnie notowała nie tylko dramatyczne impresje, ale i własne komentarze. Przypisała sobie bowiem rolę głosu sumienia dla lekarzy."
Do tekstu..
Jaskiniowa sztuka lepsza od współczesnej (10-12-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Do tematu badacze węgierscy powrócili ponownie, publikując zaledwie kilka dni temu na łamach pisma PLoS ONE pracę dotyczącą anatomicznej poprawności przedstawiania czworonogów w sztuce. Oszacowali oni częstość mylnego przedstawiania zwierząt w sztuce począwszy od twórczości tak pradawnej jak naskalne malunki w jaskini Lascaux we Francji, poprzez sztukę współczesną poprzedzającą badania Muybridge'a, aż po sztukę współcześnie współczesną, od której powinniśmy wymagać poprawności anatomicznej."
Do tekstu..
Biedne Złote Wybrzeże (10-12-2012)
Autor: Marta Zaraska
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: liliac
"Szacuje się, że około miliona z 23 mln Ghańczyków żyje z poszukiwania złota. Na ogół w konflikcie z prawem."
Do tekstu..
Archidiecezja Gdańska wzbogaciła się bezprawnie? (10-12-2012)
Autor: Emilia Masoń
Źrodło: hotmoney.pl Zgłosił/a: slik
Prokuratoria Generalna, która działa w imieniu Skarbu Państwa, zarzuca Archidiecezji Gdańskiej bezprawne wzbogacenie się o 6,7 mln złotych kosztem państwa. Do sytuacji miało dojść, kiedy skarbówka zwróciła kurii zbyt dużą kwotę podatku VAT dla Stella Maris. Po aferze z kościelnym wydawnictwem, Archidiecezja Gdańska popadła w długi, a jej władze twierdzą, że nie mogą oddać pieniędzy.
Do tekstu..
Okna życia niechcianego – revisited (09-12-2012)
Autor: Naima
Źrodło: Naima w sieci Zgłosił/a: liliac
"Bez przeorania świadomości ten stan będzie trwać i trwać. Dopóki będziemy się ekscytować ideami bardziej niż ludźmi, a symbole i alegorie uważać za ważniejsze od konkretnych problemów, tak długo będziemy wmurowywać poświęcane okienka na podrzutki zamiast organizować rzetelną i powszechną edukację seksualną w szkołach, wprowadzać refundację antykoncepcji i uproszczone, niestygmatyzujace procedury adopcji w szpitalach."
Do tekstu..
W Paryżu powstał pierwszy w Europie meczet dla gejów (09-12-2012)
Autor: Tomasz Bielecki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Bycie gejem i wyznawcą islamu jest do pogodzenia - tłumaczy francuski muzułmanin Ludovic-Mohamed Zahed. Wziął religijny ślub ze swym ukochanym, a teraz zaprasza na modły do założonego przez siebie meczetu w Paryżu.(...)"Jestem francuskim muzułmaninem, gejem i feministą. Nie chcę, by ludzie w moim kraju nadal uważali, że to niemożliwa mieszanka" - tłumaczył Zahed w swoim artykule na łamach dziennika "The Guardian". Chciałby, żeby w przyszłości modlitwy w meczecie prowadziły również kobiety."
Do tekstu..
Prześladowani za Złoty Ryż (09-12-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Dlaczego Złoty Ryż nie jest uprawiany, a w tym czasie miliony dzieci cierpi z powodu VAD? Zawdzięczamy to głównie organizacji Greenpeace oraz innym podobnym, które w imię ideowej walki z GMO uniemożliwiają oraz torpedują wszelakie działani a w kierunku wprowadzenia Złotego Ryżu do upraw. Według tych organizacji Złoty Ryż jest "koniem trojańskim" dzięki któremu korporacje będą mogły wprowadzać GMO na rynek, na jeszcze większą skalę. Jednym słowem obawiają się, iż ulepszony ryż mógłby okazać się ... sukcesem. I chyba tak jest rzeczywiście. Dowiedli tego chińscy i amerykańscy naukowcy. W opublikowanej w tym roku pracy udowodnili, iż Złoty Ryż jest świetnym źródłem beta-karotenu zapewniającym odpowiednią ilość witaminy A w diecie dzieci."
Do tekstu..
Nowoczesne rzeźby zamiast pomników Jan Pawła II i Piłsudskiego (09-12-2012)
Autor: Grzegorz Szaro
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
" W krajach zachodnich czy Skandynawii nowoczesna sztuka jest immanentnym elementem przestrzeni publicznej, w Polsce, to co objawiło i objawia się w Elblągu, to ewenement Jak to się stało, że w 120-tysięcznym mieście na Żuławach nowoczesna sztuka abstrakcyjna tak bardzo wrosła w miejski krajobraz? Elblążan to nie dziwi, ale dla turysty to niezła gratka, kiedy za rogiem, niespodziewanie, zamiast pomnika marszałka Piłsudskiego czy kolejnego monumentu Jana Pawła II wyrośnie mu przed oczami obiekt sztuki geometrycznej."
Do tekstu..
Wykopani. Hiszpania zamyka kopalnie (09-12-2012)
Autor: Hanna Jarząbek, Jędrzej Winiecki
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Asturia, hiszpańskie zagłębie węglowe, nie potrafi już konkurować z tańszym węglem z importu. Jak pogodzić się z końcem czegoś, co trwało od pokoleń?"
Do tekstu..
Lud nie taki ciemny.Żakowski polemizuje z Krasowskim (09-12-2012)
Autor: Jacek Żakowski
Źrodło: WWW.POLITYKA.PL Zgłosił/a: Artur@R
Robert Krasowski napisał esej intrygujący i kompletnie niesłuszny. Najpierw fałszywie zrównał polityczną brutalność Tuska oraz Kaczyńskiego. Potem, idąc tropem Machiavellego, usprawiedliwił obu wymaganiami krwiożerczego demosu, czyli ludu. A na koniec wyjaśnił, że to demokracja miesza prostym ludziom w głowie, i uniewinnił też demos. Czyli znów nie ma winnych. Polacy, nic się nie stało!
Do tekstu..
Koniec epoki. Po 56 latach armia żegna się z "antkami" (09-12-2012)
Autor: jagor, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Ostatnie samoloty An-2, przez pilotów nazywane "antkami", zakończą w grudniu - po 56 latach eksploatacji - służbę w Wojsku Polskim. Oficjalne pożegnanie tych maszyn Siły Powietrzne zaplanowały na przyszły tydzień."
Do tekstu..
Arctic Report Card: Dark Times Ahead (08-12-2012)
Autor: Richard Monastersky
Źrodło: Nature blogs Zgłosił/a: liliac
"Conditions in the Arctic are slipping rapidly from bad to worse as the pace of climate change accelerates in that region. That's the message from an annual environmental assessment of the far North, released on Wednesday."
Do tekstu..
Sekwecjonowanie genomów staje się nowym składnikiem postępu w hodowli roślin (08-12-2012)
Autor: Malepszy S, Pzybecki Z, Kowalczuk C, Filipecki M
Źrodło: Kosmos - problemy nauk biologicznych Zgłosił/a: liliac
"Sekwencjonowanie genomów jest odczytaniem zapisu genetycznego, jakim dany organizm dysponuje, wyrażonego w odpowiednim uporządkowaniu nukleotydów. W efekcie uzyskujemy informację rzeczywistą o strukturze i położeniu genów i innych składnik ów genomu, co daje podstawy do szczegółowego prognozowania cech organizmu i pozwala wyjaśniać mechanizmy wielu reakcji. Z tych powodów efekty sekwencjonowania mają wielorakie implikacje, między innymi oddziałują na nauki rolnicze w szczególności na postęp hodowlany. W artykule przedstawione zostały uwarunkowania ogólne sekwencjonowania i przybliżono znaczenie niektórych danych jakie uzyskano u ogórka."
Do tekstu..
Rosjanie szykują się na koniec świata (08-12-2012)
Autor: "Gazeta Wyborcza",PAP/JS
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: eipi
(...) ludzie w miastach wpadają w panikę. W efekcie wykupują ze sklepów świece, sól, baterie. (...) Popularność zyskały również certyfikaty odpuszczenia grzechów wydawane przez rzekomych mnichów z Rzymu.
Do tekstu..
Ian McEwan: By the Book (08-12-2012)
Autor: Ian McEwan
Źrodło: nytimes.com Zgłosił/a: JK
The author of "Atonement" and, most recently, "Sweet Tooth," believes the greatest reading pleasure has "an element of self-annihilation."
Do tekstu..
Rektor UKW nominowany do "Nagrody Świeckiego Państwa" (07-12-2012)
Autor: PAP
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: elli
Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy został nominowany do "Nagrody na Rzecz Świeckiego Państwa" - poinformował w piątek Janusz Palikot. Prof. Janusz Ostoja-Zagórski stał się szerzej znany, gdy usunął krzyż ze swego gabinetu na uczelni.
Do tekstu..
Co z dziewczynkami? (07-12-2012)
Autor: Hanna Samson
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"A jakie standardy wpływają na młode dziewczyny? Albo nie, zacznijmy od małych dziewczynek. ''Gdy dziewczynka idzie do szkoły, niemal na wszystkim, co tam ze sobą bierze, ma wizerunek Barbie albo Bratz - od majtek, przez spinki do włosów, aż po szkolny plecak. ( ) Sprytne strategie marketingowe tych marek sprawiają, że lalka i prawdziwa dziewczynka zlewają się w jedno w stopniu niewyobrażalnym zaledwie pokolenie wstecz'' - pisze Natasha Walter w przejmującej książce ''Żywe lalki'', która niedawno ukazała się w Polsce."
Do tekstu..
Życie albo śmietnik. Dlaczego Polacy lubią Dickensa. (07-12-2012)
Autor: a.
Źrodło: lemingi i inne żyjątka Zgłosił/a: liliac
"Oddanie dziecka do okna życia nie jest kwalifikowane jako porzucenie dziecka, a jako jego opuszczenie. Różnica polega na tym, iż opuszczenie dziecka nie nosi znamion przestępstwa, tj. dziecko jest pozostawione w miejscu, w którym może otrzymać natychmiastową opiekę od innych osób lub instytucji. Nie zmienia to faktu, że matka pozostawiająca dziecko w oknie życia jest szukana przez policję w celu ustalenia jej tożsamości, a więc główna propaganda okien życia ("anonimowo, bez problemu, bez konsekwencji") opiera się na oszustwie wobec kobiety. To nieprawda, że nie będzie poszukiwana i to nieprawda, że jej anonimowość zostanie uszanowana, ponieważ anonimowe urodzenie dziecka nie jest zgodne z polskim prawem. Zwyczajnie i po prostu."
Do tekstu..
Jak odróżnić trotyl od nitrogliceryny? (07-12-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Nigdy tak dużo nie mówiono w polskich mediach o chemii analitycznej, jak po aferze trotylowej. Jako magister o tej właśnie specjalności, śledziłem tę debatę z rozbawieniem, ale i przerażeniem. A więc tyle zamieszania może wyniknąć z braku znajomości podstaw tej pięknej nauki?"
Do tekstu..
How Companies Must Adapt for an Aging Workforce (07-12-2012)
Autor: David Bloom and David Canning
Źrodło: Harvard Business Review Zgłosił/a: szuro
The world's population is growing older, taking us into uncharted demographic waters. By 2050, over one-fifth of the US population will be 65 or older, up from the current figure of one-seventh. The number of centenarians worldwide will double by 2023 and double again by 2035. Projections suggest life expectancy will surpass 100 in some industrialized countries by the second half of this century - roughly triple the lifespan that prevailed worldwide throughout most of human history.
Do tekstu..
“Want to Help Someone? Shut Up and Listen.” (07-12-2012)
Autor: Leslie Brokaw
Źrodło: MIT Sloan Management Review Zgłosił/a: szuro
That's Ernesto Sirolli, founder of the Sirolli Institute, an international non-profit that teaches community leaders how to establish and maintain sustainable economic development projects. Sirolli presented his work in a recent TED talk, "Want to help someone? Shut up and listen!"
Do tekstu..
Survival Mode and Evolutionary Mismatch (07-12-2012)
Autor: John Montgomery
Źrodło: Psychology Today Zgłosił/a: szuro
But while our relationships today are, of course, critical to our well-being, the overwhelming, gut-wrenching, survival-mode pain we can feel when our intimate relationships are threatened only truly makes sense in the context of our hunter-gatherer past. A human being, especially one without sophisticated tools or weaponry, is very unlikely to survive alone in the wilderness for long, and so our hunter-gatherer ancestors absolutely and categorically relied on their relationships for their survival.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365