Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.751.723 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Polityka grobów (16-04-2010)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Jeszcze trwa żałoba narodowa, a już zaczyna się jakże polska wojna trumienno-grobowcowa(...) Nie widzę powodu, dla którego należy wciągać w tę grę cały naród, poddając go niemal moralnemu szantażowi. Taka polityka trumien i grobowców wydaje mi się wyjątkowo niestosowna."
Do tekstu..
Pociąg do jaja. Tajemnice biologii zapłodnienia (15-04-2010)
Autor: Wojciech Mikołuszko
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Kopulacja nie jest finałem wojny o zapłodnienie, lecz ledwie pierwszą bitwą. To, kto ostatecznie wygra bój o przekazanie genów potomstwu, decyduje się podczas zagadkowej walki, jaka toczy się wewnątrz dróg płciowych samicy."
Do tekstu..
Jeśli uznamy, że śmierć człowieka zmienia ocenę jego dokonań,podstawy etyki runą (15-04-2010)
Autor: P. Balcerowicz, S. Chutnik, J. Janiszewski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Czy śmierć coś zmieniła w naszej ocenie? Nie i nie powinna zmieniać. Bo jeżeli uznamy argument, że śmierć człowieka zmienia ocenę jego dokonań, to oznaczałoby że podstawy etyki runęły w gruzach. Bo my wszyscy kiedyś umrzemy. Czy to oznacza, że nasza śmierć oczyszcza nasze konto z plusów i minusów. Oczywiście - nie, więc to myślenie prowadziłoby do konkluzji bardzo niemoralnej. Dlatego w tym całym kontekście trzeba sobie przypomnieć dokonania ale również te elementy z życia prezydenta, za które był krytykowany i słusznie. O tym nie wolno zapominać. Podkreślam rodzina i Kościół dokonują niestosownego nadużycia."
Do tekstu..
Ostry kryzys papiestwa (14-04-2010)
Autor: Jan Piaseczny
Źrodło: www.przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Kościół wstrząsany skandalami obyczajowymi
Do tekstu..
Cytadela władców Makurii zdradza Polakom swoje sekrety (14-04-2010)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
"Kolejne bezcenne odkrycia misji prof. Włodzimierza Godlewskiego (Instytut Archeologii UW) badającej Cytadelę w Dongolii w Sudanie, której masywne fortyfikacje zbudowano na przełomie V i VI wieku n.e. Polskie badania rzucają nowe światło na chronologię siedziby królów Makurii, na ich kontakty handlowe ze światem śródziemnomorskim, na architekturę Dongoli, a także ujawniają istnienie nieznanego dotąd miejscowego świętego imieniem Anna."
Do tekstu..
Kardynał Bertone: Pedofilia związana jest z homoseksualizmem (14-04-2010)
Autor: Tomasz Bielecki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Kościół broni się, oskarżając gejów. "Nie ma związku między celibatem i pedofilią, lecz istnieje taka zależność między pedofilią oraz homoseksualizmem - przekonuje watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone."
Do tekstu..
Oblężenie hoteli w Krakowie. Cena nie gra roli, nawet 10 tys. zł za noc (14-04-2010)
Autor: jagor, Joanna Mąkosa, TOK FM
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Nawet 10000 złotych za noc, tyle każą sobie płacić za dobę w Krakowie właściciele jednego z hoteli. Na cztery dni przed pogrzebem Marii i Lecha Kaczyńskich, w stolicy Małopolski praktycznie nie ma już wolnych miejsc."
Do tekstu..
"Zniszczono mi żałobę po Lechu Kaczyńskim" (14-04-2010)
Autor: Anna Kalocińska
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: waldeck77
Kilkaset osób protestowało wczoraj w Krakowie przeciwko pochówkowi Lecha Kaczyńskiego na Wawelu. "Czy na pewno godzien królów?" - widniało na jednym z transparentów pytanie.
Do tekstu..
Prezydent Kaczyński na Wawelu (14-04-2010)
Autor: R. Grochal rozmawia z profesorem T. Nałęczem
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Nie wiem, czy Lech Kaczyński, człowiek, który tak świetnie czuł historię, sam widziałyby siebie wśród władców na Wawelu - mówi historyk prof. Tomasz Nałęcz"
Do tekstu..
Ucieczka do katogetta (13-04-2010)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Gdyby wśród polskich środowisk laickich (nielicznych oczywiście, ale bez przesady, trochę nas jednak w tym kraju mieszka) zrobić plebiscyt na ulubionego publicystę katolickiego, Tomasz Terlikowski wygrałby w cuglach. Jego publicystyka, odwołująca się do wizji prześladowania chrześcijan w Polsce, jest w tak cudowny sposób oderwana od rzeczywistości, że wobec upadku satyry w naszym kraju trudno o lepszą parodię."
Do tekstu..
Czas odczarować mit Kresów (13-04-2010)
Autor: Marcin Wojciechowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Wypieramy to, co przykre, na rzecz pamięci o Kresach jako Arkadii. Chlubimy się, że nigdy nie byliśmy państwem kolonialnym. Ale czy sytuacja na Kresach nie przypomina w niektórych sytuacjach tego, co Francuzi robili w Algierii?"
Do tekstu..
Skazana na płeć (12-04-2010)
Autor: Piotr Pacewicz rozmawia z Anną Grodzką
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Z Anną Grodzką, która właśnie zakończyła proces zmiany płci, prezeską fundacji Trans-Fuzja, rozmawia Piotr Pacewicz. "-W Polsce trzeba też zmienić prawo dotyczące transpłciowości. Do tej pory w procesie o "zmianę płci" stroną muszą być rodzice, u dorosłej osoby też. -A w twoim przypadku, gdy rodzice nie żyją? -Sąd wyznaczył jako kuratorów dwie pracownice sądu - jedną za tatę, drugą za mamę."
Do tekstu..
Do celu za wszelką cenę (12-04-2010)
Autor: Mikołaj Chrzan
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Fizyk
"Zanim komisja badania wypadków nie przedstawi końcowego raportu, za wcześnie, by przesądzać o czyjejkolwiek winie za katastrofę. Na razie wiemy, że pogoda była fatalna, kontrolerzy odradzali lądowanie, ale piloci Tu-154 mimo wszystko zdecydowali się je wykonać. Skończyło się to tragicznie(...)W języku angielskim jest charakteryzujące pilotów słowo "airmanship". To sposób, w jaki wykorzystują oni wiedzę, doświadczenie i umiejętności, by bezpiecznie i efektywnie wykonywać lot. Być może do listy niezbędnych umiejętności, które wpajać trzeba będzie kolejnym pokoleniom młodych pilotów, trzeba będzie dołączyć umiejętność przeciwstawienia się presji: przełożonych lub najważniejszych osób w państwie."
Do tekstu..
Pope 'has no UK arrest immunity' (12-04-2010)
Autor: press association
Źrodło: yahoo.co.uk Zgłosił/a: ramichael
Plans to have the Pope arrested when he visits the UK will succeed because he is not a head of state, a solicitor has said.
Do tekstu..
List który pogrąży papieża ? (12-04-2010)
Autor: Reuters/wp.tv
Źrodło: wp.tv Zgłosił/a: Krzysztof Jóźwiak
Krótki materiał filmowy o 'trudnej' sytuacji Watykanu.
Do tekstu..
Nasza średnia stabilizacja (11-04-2010)
Autor: Zdzisław Pietrasik
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
Jacy jesteśmy po 20 latach wolności?
Do tekstu..
Procedury specjalne w Konstytucji RP (11-04-2010)
Autor: Redakcja Poltyki, az
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"W tragedii w Smoleńsku zginęło wiele osób pełniących funkcje publiczne. Co na to konstytucja?"
Do tekstu..
Podsumowanie debaty o biografii Kapuścińskiego. PRL dla dorosłych (11-04-2010)
Autor: Mariusz Janicki, Wiesław Władyka
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Książka Domosławskiego, choć jest formalnie biografią jednego człowieka, w istocie jest może pierwszą tak wyrazistą opowieścią o PRL dla dorosłych. Przez wiele lat po 1989 r. obowiązywała antykomunistyczna politpoprawność, która dla ideowej legitymizacji kazała ukazywać PRL w tonacji czarno-białej z ostrymi konturami. Według zasady, iż rządziła wtedy zainstalowana przy pomocy służb przez ZSRR klika, a cała reszta narodu zastygła w milczącym cierpieniu i czekała na koniec okupacji. Domosławski odkrywa zaś mnóstwo odmian szarości, uwikłań, kompromisów, wzlotów i upadków."
Do tekstu..
Richard Dawkins: I will arrest Pope Benedict XVI (11-04-2010)
Autor: Marc Horne
Źrodło: www.timesonline.co.uk Zgłosił/a: lontri
Czy Dawkinsowi uda się doprowadzić do aresztowania papieża Benedykta XVI w czasie najbliższej wizyty głowy Państwa Watykańskiego w Zjednoczonym Królestwie?
Do tekstu..
How high is Mount Everest? (10-04-2010)
Autor: Jeremy Page
Źrodło: www.timesonline.co.uk Zgłosił/a: lontri
Na jaką wysokość wznosi się Mount Everest? Okazuje się, że poprawna odpowiedź zależy od tego, po której stronie chińsko-nepalskiej granicy stoisz.
Do tekstu..
Liver supplements don’t seem to offer protection (10-04-2010)
Autor: Chris Woolston
Źrodło: latimies.com Zgłosił/a: lontri
Suplementy diety mające ochraniać wątrobę zawierają wprawdzie substancje, których pozytywny wpływ na ten ważny organ został udowodniony naukowo (np. uzyskiwaną z nasion ostropestu sylimarynę). Sęk w tym, że sylimaryna zwyczajnie nie działa, gdy jest przyjmowana doustnie; przeciwnie - w wysokich dawkach może być szkodliwa dla zdrowia.
Do tekstu..
Zimbardo w TOK FM: Każdy z nas może być bohaterem albo diabłem (10-04-2010)
Autor: Rozmawiał: Grzegorz Chlasta/ red. psm, jg, mm
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Każdy z nas może być bohaterem albo diabłem. Każdy może być dobrym obywatelem albo złym. Może być siłą twórczą albo niszczycielską. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że każdy z nas ma potencjał czynienia zła albo dobra - mówi Philip Zimbardo, światowej sławy profesor psychologii, w rozmowie z Grzegorzem Chlastą z TOK FM."
Do tekstu..
Kanada: kościół chronił pedofila, znajomego JPII (09-04-2010)
Autor: PAP, PKo
Źrodło: www.onet.pl Zgłosił/a: slik
Kanadyjski kościół katolicki wolał chronić swój wizerunek niż ofiary molestowania - wynika z artykułu opublikowanego w piątek przez dziennik "The Globe and Mail". Ofiarami księdza pedofila, opisanego w artykule, mieli być także Polacy. Sprawa dotyczy listu biskupa Josepha Windle'a, napisanego w lutym 1993 roku do papieskiego nuncjusza w Kanadzie Carlo Curisa. List dotyczył 75-letniego obecnie Bernarda Prince'a, księdza usuniętego ze stanu duchownego, który urodził się i dorastał w kanadyjskim Wilnie (to polska miejscowość 180 km na zachód od Ottawy).
Do tekstu..
'Vaccines court' rejects mercury-autism link in 3 test cases (09-04-2010)
Autor: Thomas H. Maugh II, Andrew Zajac
Źrodło: latimes.com Zgłosił/a: lontri
Koncepcja powiązań zawierających rtęć szczepionek z autyzmem ponownie odrzucona. 75 centów wliczonych w cenę każdej dozy szczepionki w USA przekazywanych jest na specjalny fundusz, obecnie wart około 2,5 miliarda dolarów, mający zaspokoić ewentualne roszczenia pokrzywdzonych przez wytwórców szczepionek. Specjalne "szczepionkowe trybunały" zostały powołane tylko do rozpatrywania tego rodzaju spraw.
Do tekstu..
Powielkanocne dygresje (08-04-2010)
Autor: Jacek Kubiak
Źrodło: niedowiary- blog (szalonych) naukowców Zgłosił/a: liliac
"W Wielkanoc rawie wszystkie polskie witryny robiły wrażenie witryn kościelnych, wyznaniowych, katolickich, bogobojnych(...)Skoro nawet polski internet jest w 100 proc. katolicki, to skąd obecne w każdej wypowiedzi hierarchów obawy Kościoła o laicyzację, zagrożenie wiary, odejście od pryncypiów?"
Do tekstu..
Brytyjczycy nie chcą widzieć papieża. Chyba że w kajdankach (07-04-2010)
Autor: Marta Wawrzyn
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
4-dniowa wizyta Benedykta XVI, która ma kosztować podatnika 15 milionów funtów, budzi gniew na Wyspach. Tego jeszcze nie było. Wielka Brytania, zamiast cieszyć się z wizyty najwyższego dostojnika Kościoła katolickiego, protestuje. Na oficjalnej stronie premiera można znaleźć liczne petycje internautów przeciwko wizycie papieża w Anglii i Szkocji we wrześniu 2010. Niektóre z nich już podpisały tysiące ludzi.
Do tekstu..
Niegodny w oczach Boga (07-04-2010)
Autor: Roman Daszczyński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: slik
Roman Daszczyński: Cały czas w napięciu przyglądasz się temu, co Watykan robi w sprawie skandali pedofilskich w Kościele w Irlandii, Austrii, Niemczech, w Holandii, USA. Dlaczego aż tak obchodzi cię coś, co dzieje się z dala od Polski? Jarek, 43 lata, ofiara księdza pedofila: W dzieciństwie sam padłem ofiarą księdza pedofila, w Kartuzach, na Pomorzu. Moim zdaniem w Polsce było i pewnie nadal jest pod tym względem tak jak w Irlandii czy Niemczech. Kościoły wszędzie przyjmują postawę obronną, biskupi mówią, że to oszczercza kampania mediów. Ale w Polsce ofiary są mniej odważne, media mniej zdecydowane, inna atmosfera życia publicznego. Czy policję i prokuraturę stać na niezależność i wytrwałość w odkrywaniu prawdy?
Do tekstu..
Putin: chylimy czoła przed tymi, którzy mężnie przyjęli śmierć (07-04-2010)
Autor: PKo, TSz
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Chlodwig
- Panie Premierze, Polscy Przyjaciele. Zebraliśmy się tu w związku ze wspólną pamięcią i wstydem. Chylimy czoła przed tymi, którzy mężnie przyjęli śmierć. Tymi, których walka, nadzieja, talenty zostały tu rozdeptane. Tymi, których nie doczekały matki, córki, żony. Przed obywatelami rosyjskimi zabitymi w wyniku Wielkiej Czystki i polskimi zabitymi przez Stalina, i rosyjskimi zabitymi przez nazistów podczas wojny. Katyń połączył ich losy - mówił Władimir Putin.
Do tekstu..
Niechronione włochatki (07-04-2010)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Chlodwig
W Puszczy Białowieskiej odzywa się zapewne ok. 50 samców. Puszcza to jedna z ważniejszych ostoi tego gatunku. Według specjalistów na obszarach chronionych w ramach programu Natura 2000 wokół dziupli zajętych przez włochatki należy wstrzymać wszelkie prace leśne. Ani w Puszczy, ani na innych obszarach, gdzie żyją te śmieszne sowy, nikt nie przejmuje się tymi zaleceniami. Bory w okolicy miejscowości Czerlonka, gdzie jest najlepiej znane skupisko białowieskich włochatek, nie zostały objęte ochroną w ramach rezerwatów.
Do tekstu..
Katyń: zło bez twarzy (07-04-2010)
Autor: Wacław Radziwinowicz
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Chlodwig
W piątek kanał Kultura rosyjskiej telewizji państwowej pokazał film Andrzeja Wajdy "Katyń". Po emisji w dyskusji "Katyń - posłowie" wzięli udział zaproszeni do studia goście. Oto fragmenty tej debaty. Goście Kultury tuż po zakończeniu filmu mówią o pierwszym wrażeniu, jakie zrobił na nich "Katyń".
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365