Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.167.432 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Naszą bitwę o uczciwość przegrał Kazimierz Wielki, potem Jan Łaski, Frycz-Modrzewski i paru innych, dla Zamoyskiego ważna była już tylko kasa. Potem był syfilis romantyzmu oddzielonego od rzeczywistości zboczeniem chciejstwa... Szczepionka oświecenia była zbyt słaba i syfilis romantyzmu rozlał się jak zaraza, a wreszcie przyjął formę chronicznego i dziedzicznego schorzenia. Oświecenie miało niewielkie..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Jak naprawić to, co napsuła religia w szkołach (02-08-2010)
Autor: Maciej Gdula
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"W obecnych warunkach trudno liczyć na wyprowadzenie katechezy ze szkół. Na szczęście nie stoimy przed wyborem "wszystko albo nic". Negatywny wpływ religii na wychowanie i debatę publiczną można ograniczać, wprowadzając do szkół przedmioty, które sprawią, że kwestie etyki, duchowości i cielesności będą rozważane z wielu perspektyw, wzbogacając zarówno wychowanie, jak i demokrację. Jedno trzeba powiedzieć na wstępie: jeśli mają one odegrać swoją rolę, muszą być obowiązkowe dla wszystkich, bo inaczej skończą jak zajęcia z etyki, obecne w szkołach przede wszystkim na papierze."
Do tekstu..
Meandry popkultury. Obciach uwznioślony (01-08-2010)
Autor: Mirosław Pęczak
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Na przykładzie kariery słowa obciach, a także zmieniających się jego znaczeń, można doskonale prześledzić meandry dzisiejszej kultury popularnej."
Do tekstu..
Sekrety Marden Henge (01-08-2010)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści- blog Zgłosił/a: liliac
"Prawie dokładnie w połowie drogi między Stonehenge i Avebury, czyli dwoma najsłynniejszymi brytyjskimi kręgami, znajduje się dużo mniej znany Marden Henge. Jest to największy prehistoryczny krąg, jaki dotąd odkryto w Wielkiej Brytanii."
Do tekstu..
Zryw przed Burzą. Powstania miało nie być (01-08-2010)
Autor: Jan Ciechanowski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"1 sierpnia Stalin wydał rozkaz do wszystkich wojsk sowieckich działających w Polsce, że ujawniające się oddziały AK należy rozbrajać, oficerów aresztować, a żołnierzy wcielać do armii Berlinga. W tym samym dniu doszło do wybuchu Powstania Warszawskiego. W parę godzin później gen. Władysław Anders uznał decyzje dowódcy AK za "nieszczęście". Wywołanie powstania w stolicy uważał "nie tylko za głupotę, ale za wyraźną zbrodnię"."
Do tekstu..
Polskie wieśniaczenie miast (01-08-2010)
Autor: Agnieszka Fiedorowicz, Czesław Bielecki
Źrodło: Przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
Czesław Bielecki, architekt, publicysta, były poseł na Sejm radzi, co robić (a czego unikać), by nasze miasta wyglądały sensownie i nadawały się do życia. O sensownym zagospodarowaniu przestrzeni publicznej, chaosie architektonicznym i współczesnych sposobach patrzenia na miasto.
Do tekstu..
Facebook - trzecie państwo świata. (31-07-2010)
Autor: Tomasz Grynkiewicz
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Drugiego takiego miejsca w internecie nie ma. Facebook, większy brat Naszej-klasy, ma już 500 mln użytkowników - więcej mieszkańców mają tylko Chiny i Indie. Internauci za konto nie płacą, ale Facebook i tak zarabia, głównie na reklamach"
Do tekstu..
Przecieki afgańskie (31-07-2010)
Autor: Adam Szostakiewicz
Źrodło: Gra w klasy- blog Adama Szostakiewicza Zgłosił/a: liliac
"O sprawie międzynarodowej zbrojnej misji afgańskiej powiedziano już chyba wszystko. Ale przecieki prowokują do nowych pytań. Na przykład o rolę mediów w polityce globalnej."
Do tekstu..
Szacunek dla alchemików! (31-07-2010)
Autor: Irena Cieślińska, Olga Woźniak
Źrodło: Przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
"Myślą państwo, że alchemikowi łatwo jest dostać naukowy grant? A wydatków ma co niemiara: laboratorium, odczynniki, aparatura, że o literaturze nie wspomnę. Ale spróbujcie przekonać do tego dziekana i radę wydziału. Williamowi Newmanowi, historykowi nauki z Indiana University, się udało."
Do tekstu..
Goło niewesoło. Nowa moda - nagość w teatrze (31-07-2010)
Autor: Aneta Kyzioł
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Wziąwszy widać pod uwagę statystyki, które pokazują, że do teatru chodzą głównie kobiety (według wyliczeń Macieja Nowaka, szefa Instytutu Teatralnego - kobiety i geje), polski teatr doszedł do wniosku, że pokazywanie kobiecego piękna jest banalne i bezcelowe. Naga młoda i piękna kobieta nikogo dziś nie poruszy, nie zbulwersuje i nie urazi." O nagości w teatrze- tym razem męskiej.
Do tekstu..
Zbrodnia warszawska (30-07-2010)
Autor: Piotr Osęka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W oczach Moskwy Powstanie było nie narodowym zrywem, lecz antysowiecką intrygą uknutą przez "obszarników i reakcję". Co znamienne, na Kremlu konsekwentnie ignorowano wszelkie informacje sprzeczne z tą wizją. Nawet raporty wywiadu donosiły, że to wyobcowana z narodu garstka wszczęła rozruchy w stolicy, żołnierze AK nie mają serca do walki, a Powstanie skazane jest na upadek w ciągu kilku dni." Piotr Osęka o książce Nikołaja Iwanowa "Powstanie Warszawskie widziane z Moskwy"
Do tekstu..
Nauczyciele też molestują? (30-07-2010)
Autor: Dariusz Chętkowski
Źrodło: BelferBlog- blog Dariusza Chętkowskiego Zgłosił/a: liliac
"Swoim studentom powiedziałem na początku pewnych zajęć, że następna afera pedofilska, którą ujawnia dziennikarze, będzie dotyczyć nauczycieli. Śmiali się. Po zajęciach, gdy wyjaśniliśmy sobie pewne sprawy, nikomu już nie było do śmiechu."
Do tekstu..
Czym się karmi polska polityka? Polskie geny polityczne (30-07-2010)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Co ją napędza? Krzyż bardziej niż deficyt budżetowy. Duma z bycia Polakiem bardziej niż reforma emerytur. Może to tylko jakiś etap, a może stała tendencja.
Do tekstu..
Przyjaciel waleni (29-07-2010)
Autor: Maciej Jarkowiec
Źrodło: Przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
"Choć wywinął się od odsiadki, od lutego do lipca - kiedy przebywał w areszcie o zaostrzonym rygorze - Bethune był pierwszym antywielorybniczym więźniem politycznym świata."
Do tekstu..
Białek cięcie-gięcie (29-07-2010)
Autor: Piotr Kossobudzki
Źrodło: Przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
"Potrzebujesz enzymu rozkładającego nietypowe odpady? Proszę bardzo! Nowy lek antywirusowy? Nie ma sprawy!" Ale sama znajomość sekwencji DNA nie wystarczy.
Do tekstu..
Ateizm jest nudny (29-07-2010)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Może wiara wymaga jakichś dowodów, uzasadnień, ale niewiara? Nie wierzę w jednorożce. Czy to na mnie ma spoczywać ciężar dowodu, że nie istnieją? Wiara jest dla mnie zagadnieniem kulturowym, społecznym, psychologicznym i - w Polsce - przede wszystkim politycznym. Bardzo interesującym, ponieważ to, w co ludzie wierzą, ma całkiem realne konsekwencje - bez względu na to, czy przedmiot ich wiary istnieje."
Do tekstu..
Krzyżem w dewelopera (29-07-2010)
Autor: Justyna Suchecka, Michał Wybieralski, Poznań
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
W niedzielę o 6 rano na poznańskim osiedlu stanął kilkumetrowy krzyż z przybitą tablicą z napisem: "Krzyżu Święty, wyrwij ze szponów szatana nasze boisko sportowe"
Do tekstu..
Nie ściągam z sieci, bo nie muszę (28-07-2010)
Autor: Paulina Wilk
Źrodło: http://www.rp.pl Zgłosił/a: liliac
"Nie chciałby pan przejść do historii jako pierwszy minister kultury, który powiedział: "Piractwo jest dobre, bo otwiera dostęp do kultury. Znajdźmy nowy sposób wynagradzania artystów"?" Rozmowa o współczesnej kulturze z ministrem Bogdanem Zdrojewskim
Do tekstu..
Korzyści, jakie daje piractwo w sieci (28-07-2010)
Autor: Paulina Wilk, Mirosław Filiciak
Źrodło: www.rp.pl Zgłosił/a: liliac
Co dzisiaj oznacza słowo "kultura", co będzie oznaczać jutro, jak wiąże się to z internetem i- w końcu- czy piractwo to "samo zło"? Rozmowa z Mirosławem Filiciakiem, szef Katedry Medioznawstwa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, współzałożycielem Ośrodka Badań nad Kulturą Popularną, współautorem raportu "Młodzi i media"
Do tekstu..
Czarna futurologia (28-07-2010)
Autor: Janusz Tazbir
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Zdawać by się mogło, że Polacy najmniej narzekali w Złotym Wieku, kiedy to Rzeczpospolita, rządzona przez dwóch ostatnich Jagiellonów oraz Stefana Batorego, była mocarstwem dyktującym swą wolę całej środkowowschodniej części naszego kontynentu- a jeremiady zaczęły się dopiero w okresie sarmackiej "wojny dwunastoletniej" (1648-1660), która dzięki Sienkiewiczowi przejdzie do podręczników pod nazwą "Potopu". Nic bardziej mylnego. Biada historykowi, który, nie zaglądając do źródeł, dałby się omamić zwodniczym urokom logicznego myślenia."
Do tekstu..
Fenomen języka esperanto (28-07-2010)
Autor: Agnieszka Krzemińska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Gdy w 1917 r. Ludwik Zamenhof umierał w warszawskim mieszkaniu przy ul. Królewskiej 41, jego dzieło, esperanto, żyło już własnym życiem."
Do tekstu..
Kurs kroju i szycia. Jak fachowo zabalsamować zwłoki (28-07-2010)
Autor: Andrzej Ficowski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Młodzi ludzie, którzy potrafili przetrwać kurs balsamowania zwłok, muszą jeszcze dotrwać do czasu, gdy polski rynek funeralny nabierze życia."
Do tekstu..
Polski Kościół mocno zaangażowany. Politycznie Wybory Kościoła (27-07-2010)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Polityczna nadpobudliwość Kościoła w i po kampanii prezydenckiej - to poważny problem dla polskiego katolicyzmu i naszej demokracji.
Do tekstu..
Telomery i telomeraza - starzenie komórkowe. (27-07-2010)
Autor: Ewa Sikora
Źrodło: Kosmos- problemy nauk biologicznych Zgłosił/a: liliac
"W 2009 r. Nagrodę Nobla z dziedziny Fizjologii lub Medycyny, za odkrycie, w jaki sposób telomery i enzym telomeraza chronią chromosomy, otrzymała trójka amerykańskich uczonych: Elizabeth H Blackburn, Jack W Szostak i Carol W Greiner. Ich badania, prowadzone na przełomie lat 70/80 ubiegłego wieku, pozwoliły odpowiedzieć na od dawna nurtujące pytanie, w jaki sposób kocówki chromosomów zabezpieczają je przed uszkodzeniami oraz wyjaśnić ich rolę jako licznika (replikometru) "zliczającego" podziały komórek do osiągnięcia ich limitu (starzenia replikacyjnego)."
Do tekstu..
Koniec prywatności (27-07-2010)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Dziennikarz piszący o przyszłości powinien zawsze pamiętać o historycznym artykule z "Variety" wieszczącym koniec mody disco. Autor pisał, że zwyczaj spotykania się w specjalnych lokalach zwanych "dyskotekami" dla tańczenia przy muzyce puszczanej z płyt wszystkim się znudził i nikt o nim nie będzie pamiętał w nadchodzącej dekadzie. Artykuł ukazał się w roku 1969 i w następnej dekadzie autor zapewne nie raz jeszcze musiał się za niego wstydzić."
Do tekstu..
System blokuje kobiety (27-07-2010)
Autor: Renata Siemieńska-Żochowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Cechy dobrego polityka posiadają, według wyborców, i kobiety, i mężczyźni. Opór przed parytetem źródło ma w partyjnych kalkulacjach i zagrożeniu, że dla zasłużonych działaczy zabraknie miejsc na listach"
Do tekstu..
Inspiracje i osobliwości naukowego nazewnictwa zoologicznego (27-07-2010)
Autor: Piotr Jóźwiak, Tomasz Rewicz, Krzysztof Pabis
Źrodło: Kosmos- problemy nauk biologicznych Zgłosił/a: liliac
O systemach nazewnictwa zoologicznego i ich historii, o inspiracjach mitologicznych, literackich czy innych i o różnych nietypowych nazwach gatunkowych.
Do tekstu..
Darz bóbr. W czym przeszkadzają nam zwierzęta (26-07-2010)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Wraz z falą powodziową przypłynęła do nas ponownie dyskusja, na ile zwierzęta są wrogiem człowieka. I co z nimi robić, w zgodzie z ekosumieniem, gdy mnożą się, powodują szkody, objadają nas, blokują inwestycje - bo to są główne pola konfliktów."
Do tekstu..
Podróż do wnętrza mumii (26-07-2010)
Autor: Milena Rachid Chehab
Źrodło: Przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
"Do czego przydawał się sproszkowany kał krokodyla? Czym zajmował się "pasterz odbytu"? I na co był królom francuskim proszek z mumii?" Odpowiada specjalistka od medycyny starożytnego Egiptu, profesor Rosalie David
Do tekstu..
Noga Santa Anny (26-07-2010)
Autor: Piotr Tarczyński
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Od najwcześniejszych czasów otaczano czcią także relikwie świeckich władców. Ten kult dla ciała idola jest żywy do dziś. I do dziś bywa wykorzystywany politycznie." O świętej lewej nodze generała i Leninie wiecznie żywym.
Do tekstu..
Wkurzeni na proboszczów (26-07-2010)
Autor: prof. Radosław Markowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Wygląda na to, że stosunek Polaków do Kościoła zmienia się fundamentalnie. Musiał się im niesłychanie narazić"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365