Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.970.902 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 280 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Koncepcje religijne podlegają wyłącznie sile inercji własnej tradycji i autorytetowi aktualnych zwierzchników odpowiednich instytucji wyznaniowych, ci zaś nie są bynajmniej zainteresowani w rozszerzaniu sfery wpływów rozumu.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Global Warming Less Extreme Than Feared? New Estimates from a Norwegian Project (25-01-2013)
Autor: Bård Amundsen/Else Lie
Źrodło: http://www.sciencedaily.com Zgłosił/a: Reshca
"Policymakers are attempting to contain global warming at less than 2°C. New estimates from a Norwegian project on climate calculations indicate this target may be more attainable than many experts have feared."
Do tekstu..
Związki partnerskie POszły w PiS…u (25-01-2013)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Żalek d... ściska po debacie o związkach partnerskich. Nie ma już wątpliwości, że polska prawica to homofobiczne oszołomy, które nie widzą problemów współczesnego świata, bo Episkopat nałożył im klapki na oczy. Chcą, żeby III RP była zaściankiem i pośmiewiskiem Europy.
Do tekstu..
Pozytywny stereotyp może szkodzić (25-01-2013)
Autor: Anna Wirecka
Źrodło: badania.net Zgłosił/a: Nessy
Czy komentarz o treści "azjaci są inteligentniejsi" lub "czarnoskórzy tańczą lepiej od białych" może szkodzić? Mimo że to stereotyp, to przecież ma on pozytywne konotacje, co więc w tym złego?
Do tekstu..
Szokujące odpowiedzi posłów. "Homoseksualne dziecko? Leczyć" (25-01-2013)
Autor: wp.pl; Superstacja
Źrodło: wp.pl; Superstacja Zgłosił/a: slik
Superstacja zapytała polityków, co zrobiliby, gdyby okazało się, że mają dziecko o orientacji homoseksualnej. Posłanka PiS wysłałaby dziecko na terapię. [] Reporter przypomniał posłance, że Światowa Organizacja Zdrowia już wiele lat temu wykreśliła homoseksualizm z listy chorób. - A co nas to obchodzi? Światowa Organizacja Zdrowia to są środowiska lewicowe, lewackie, feministyczne.Prof. Krystyna Pawłowicz Światowa Organizacja Zdrowia to są środowiska lewicowe, lewackie, feministyczne. Mnie nie obchodzi, co lewicowe organizacje robią, tylko obchodzi mnie dobro człowieka.
Do tekstu..
Badacze oszukują częściej niż badaczki (chyba) (25-01-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Nie jestem do końca pewien, jaki organ w Polsce odpowiada za pilnowanie, aby badacze nie kradli, nie oszukiwali, nie fabrykowali wyników itd. (poza prokuraturą oczywiście). W Stanach Zjednoczonych instytucją taką jest Office of Research Integrity (tzw. ORI; bez polskiej nazwy - Biuro Naukowej Rzetelności brzmi trochę jak z Orwella). ORI śledzi sytuację w Stanach od połowy lat 90., badając zgłaszane/odkrywane przypadki oszustw. Regularnie produkuje też raporty dotyczące poszczególnych postępowań."
Do tekstu..
Sejm ukatrupił kwestię związków partnerskich (25-01-2013)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Po raz kolejny konserwatywne skrzydło Platformy pokazało swoją siłę, dając liberalnym wyborcom tej partii dobitnie do zrozumienia, że w kwestiach światopoglądowych ma ich w głębokim poważaniu. Po raz kolejny zwyciężyły rytualne zaklęcia o zamachu na tradycyjną rodzinę i moralnym rozkładzie społeczeństwa. Po raz kolejny geje i lesbijki, którzy zwrócili się z prośbą do państwa, by pomogło uregulować ich życiowe sprawy, doczekali się wyłącznie obelg."
Do tekstu..
Katolicki szpital: płód to nie człowiek. Tak się bronili w sądzie (25-01-2013)
Autor: sfora.pl
Źrodło: sfora.pl Zgłosił/a: eli
Sieć katolickich szpitali uwolniła się od oskarżenia o śmierć pary 7-miesięcznych płodów twierdząc, że płód nie jest człowiekiem. Maluchy zmarły razem z ich ciężarną mamą w szpitalu św. Tomasza More w Cańon City, amerykańskim stanie Colorado.
Do tekstu..
Sejm przywrócił (i zwiększył) Fundusz Kościelny. (25-01-2013)
Autor: dziennik
Źrodło: mdziennik.pl Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
Sejm przywrócił Fundusz Kościelny w wysokości 94 milionów 300 tysięcy złotych. Posłowie przyjęli odnośną poprawkę Senatu do ustawy budżetowej.
Do tekstu..
Sejm o projektach dot. związków partnerskich (25-01-2013)
Autor: Onet/PAP, TSz/RZ
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Nessy
Sejm odrzucił dwa projekty ustaw dotyczące związków partnerskich zgłoszone przez Ruch Palikota i SLD, ale przepadł także projekt autorstwa posła Artura Dunina z PO. Wszystkie dotyczyły zarówno par hetero-, jak i homoseksualnych, żaden nie zezwalał na adopcję dzieci.
Do tekstu..
Polowanie na czarownicę panów z Ruchu Palikota (25-01-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Panowie z Ruchu Palikota postanowili zabawić się w polowanie na czarownicę. Zabawa dobra, bo dostarcza spektakularnego i wydłużonego (dzień, dwa) zainteresowania mediów - pisze Magdalena Środa. Poniżej jej komentarz do wycofania poparcia RP dla Wandy Nowickiej jako wicemarszałkini Sejmu
Do tekstu..
PRZYSZŁA KRYSKA NA KS. MARIUSZA (24-01-2013)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Zalecenie cicho, w domu, po kryjomu dotyczy także, a może przede wszystkim domu bożego. Księże ekscesy, romanse, przestępstwa, także pedofilii, są tolerowane, byle tylko nie przedostały się do publicznej wiadomości. Zresztą nawet wtedy, póki się da, duchowni są chronieni. Zwierzchnik przenosi takiego delikwenta do klasztoru, na zapadłą wieś, zagranicę. Jak sprawa przyschnie, może wrócić i broić dalej.
Do tekstu..
Nergal o apostazji. Kontrowersje (24-01-2013)
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: Konieczny
Jakie osoby i dlaczego decydują się na opuszczenie wspólnoty katolickiej? Czy jest to trudne? Jak to to wygląda w Polsce?
Do tekstu..
Prawicowe media wiedzą przed premierą. "Film National Geographic to manipul (24-01-2013)
Autor: wg
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
Marek Pyza z wPolityce.pl, jak sam pisze: "pyta wprost". "Czy ci specjaliści od katastrof lotniczych z "National Geographic" przytulili dofinansowanie swojej inscenizacji od odpowiednich czynników w Polsce i w Rosji?".
Do tekstu..
Seksterapeutki w Polsce? "Rozpętałaby się religijno-polityczna burza" (24-01-2013)
Autor: dżek
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
W Polsce jest ok. 100 tys. ludzi na wózkach i co roku ta grupa się zwiększa o ok. 2 tysiące. Ale ich życie seksualne to nawet nie tabu, tylko temat, który nie istnieje. Seksterapia? Nie u nas. - Pojawiłoby się podejrzenie, że może być to rodzaj wykorzystania seksualnego lub prostytucji - mówił w TOK FM dr Tomasz Leonowicz, seksuolog z Fundacji Promocji Zdrowia Seksualnego.
Do tekstu..
First Brain Pacemaker Implanted to Treat Alzheimer’s (24-01-2013)
Autor: sciencedaily.com
Źrodło: http://www.sciencedaily.com Zgłosił/a: Reshca
"During a five-hour surgery last October at The Ohio State University Wexner Medical Center, Kathy Sanford became the first Alzheimer's patient in the United States to have a pacemaker implanted in her brain."
Do tekstu..
Krzysztof: Jakbym jutro umarł, to Grześka nie stać na podatek od spadku (24-01-2013)
Autor: Agnieszka Wądołowska
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Związki partnerskie w Sejmie. Dziś debata, jutro głosowanie. Czy są potrzebne? - Tak. Jesteśmy w związku dziesięć lat, ale wobec państwa jesteśmy dla siebie obcymi osobami - mówi Grzegorz. - Czekamy na taki dzień, kiedy po prostu zarejestrujemy nasz związek - dodaje Krzysiek.
Do tekstu..
Mój kalendarzyk polityczny (24-01-2013)
Autor: Wojciech Maziarski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Bardzo dobrze, że partie polityczne zmieniły arsenał. Dawniej walczyły na afery i podsłuchy, z czego społeczeństwo nie miało wielkiego pożytku.(...)Za to teraz, gdy walka toczy się na rocznice historyczne, naród rozwija się intelektualnie i poszerza horyzonty. Jak wy w nas Narutowiczem, to my w was powstaniem styczniowym. Dzięki temu publiczność dowiaduje się, kto to taki Narutowicz i kiedy było powstanie styczniowe.
Do tekstu..
Zaczął się proces biskupa Piotra J. oskarżonego o prowadzenie auta w stanie niet (23-01-2013)
Autor: (pp, ap)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata, 2,4 tys. zł grzywny i 4 tys. na Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej oraz 4-letni zakaz prowadzenia pojazdów - taką karę uzgodnił biskup Piotr J. z prokuratorem. J. jest oskarżony o prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym. Sąd ma ogłosić wyrok w piątek.
Do tekstu..
Niepokorny ksiądz nawołuje do zmian w Kościele (23-01-2013)
Autor: Douglas Dalby
Źrodło: onet.pl; The New York Times Zgłosił/a: slik
Watykan chciał zamknąć mu usta, ale znany irlandzki duchowny, ks. Tony Flannery, nie zamierza się ugiąć. Głosi potrzebę zmian w Kościele katolickim i przyznaje, że nie wierzy, by "kapłaństwo, które dziś mamy w Kościele, pochodziło od Jezusa".
Do tekstu..
Chasydzki terapeuta skazany na 103 lata więzienia za wykorzystanie 12-latki (23-01-2013)
Autor: Tomasz Bagnowski
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
Nowojorski sąd nie miał litości. Nechemya Weberman, ortodoksyjny Żyd z brooklyńskiej społeczności chasydzkiej Satmar, został skazany na 103 lata więzienia za seksualne wykorzystywanie nieletniej dziewczyny. [] Do seksualnych nadużyć Nechemya Webermana miało dojść, gdy pokrzywdzona miała 12 lat. Rodzice posłali ją do niego na terapię, która miała uczynić ją bardziej religijną.
Do tekstu..
Ujawniono dokumenty ws. odwiertów geotermalnych o. Rydzyka. Pomógł PiS? (23-01-2013)
Autor: GK
Źrodło: onet.pl; TVN24 Zgłosił/a: slik
Dziennikarze programu "Czarno na Białym" TVN24 dotarli do dokumentów dowodzących, że politycy związani z Prawem i Sprawiedliwością pomogli fundacji ojca Rydzyka w 2007 roku zdobyć koncesję i dotację na odwierty geotermalne w Toruniu. Jak się okazuje, cała sprawa jest bardzo niestandardowa, a papiery dziurawe.
Do tekstu..
Terapeuta zwolniony za molestowanie dzieci broni się kartą nauczyciela (23-01-2013)
Autor: Maja Sałwacka
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Według prokuratorów, nauczyciel terapeuta z ośrodka dla niedosłyszących dzieci w Żarach molestował przez 12 lat swoich uczniów. Gdy przygotowali akt oskarżenia, szkoła zwolniła belfra z pracy. - Odwołał się do sądu, bo chroni go Karta nauczyciela - żali się starosta. Obawia się, że sąd przywróci pedagoga do pracy"
Do tekstu..
Ridley, Murdoch, and Lomborg Attempt to Greenwash Global Warming (23-01-2013)
Źrodło: Skeptical Science Zgłosił/a: antidenialist
"CO2 may be plant food, but irrational optimism is not. If we want plant life to continue thriving, we have to do better than ignoring inconvenient science; we have to take steps to stop human-caused climate change and its harsh impacts."
Do tekstu..
Piskliwy wyścig zbrojeń (23-01-2013)
Autor: Piotr Panek
Źrodło: Niedowiary Zgłosił/a: liliac
"W ekologii ewolucyjnej garściami korzysta się z analogii do szeroko rozumianej cywilizacji. Z drugiej zaś strony w technologii nieraz podpatruje się rozwiązania biologiczne. Może lepsze poznanie niuansów echolokacji nietoperzy da się jakoś wykorzystać w lotnictwie, np. do opracowania technik lądowania w trudnych warunkach albo do konstrukcji kolejnych generacji antyrakiet."
Do tekstu..
Seks w cieniu zagłady (23-01-2013)
Autor: Kamil Nadolski
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Nessy
Temat domów publicznych, zwanych potocznie puffami, organizowanych w nazistowskich obozach koncentracyjnych przez dziesięciolecia był konsekwentnie pomijany przez historyków, a zajmowanie się nim traktowano często jako mało poważne.
Do tekstu..
„Pigułki wypisuje mi weterynarz”, czyli antykoncepcja jest tylko dla (23-01-2013)
Autor: Marta Nowakowska
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Aptekarz realizuje receptę: "Klacz Awantura, lat 12, rasa śląska. 63 tabletki Marvelonu [tabletki antykoncepcyjne - przyp. MN]". Podpisana przez lekarza weterynarii. - Koń, jak rozumiem, potrzebuje większej dawki? - pyta Agnieszki, która jest właścicielką "Awantury". - Tak, 600 kg, to i potrójna dawka hormonów. Po wyjściu z apteki Agnieszka dzwoni do znajomego weterynarza z podziękowaniami. Wie, że powinna robić regularne badania i dostawać receptę na pigułki od ginekologa. Ale też wie, ile to kosztuje. Nie stać jej. A tym bardziej nie stać na zajście w ciążę.
Do tekstu..
Najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza nowa metoda anytkoncepcyjna jest dla mężc (23-01-2013)
Autor: Maria Pawłowska
Źrodło: feministka.org Zgłosił/a: ramichael
Od lat trwają poszukiwania skutecznej męskiej antykoncepcji, ale jak na razie nic naprawdę ciekawego nie pokazało się na horyzoncie. To jest, nic naprawdę ciekawego, co byłoby na tyle drogie, bądź wymagające częstego używania, żeby przyniosło satysfakcjonujący przychód firmom farmaceutycznym i w związku z czym byłoby nagłaśniane...
Do tekstu..
70 tys. kary dla Superstacji za obrazę uczuć religijnych (23-01-2013)
Autor: Patryk Pallus
Źrodło: http://www.wirtualnemedia.pl Zgłosił/a: Reshca
"Superstacja ma zapłacić karę w wysokości 70 tys. zł - zdecydował przewodniczący KRRiT Jan Dworak. Stacja ukarana została za to, że w programie "Krzywe zwierciadło" znalazły się treści naruszające przekonania religijne oraz sprzeczne z moralnością i dobrem społecznym."
Do tekstu..
Immune Cells Engineered in Lab to Resist HIV Infection, Study Shows (23-01-2013)
Autor: Ruthann Richter
Źrodło: http://www.sciencedaily.com Zgłosił/a: Reshca
"Researchers at the Stanford University School of Medicine have found a novel way to engineer key cells of the immune system so they remain resistant to infection with HIV, the virus that causes AIDS."
Do tekstu..
Mucharski: Radiomaryjni biskupi rządzą polskim Kościołem (23-01-2013)
Autor: Cezary Michalski, Piotr Mucharski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Formacja, z której przychodzi pokolenie biskupów rządzące dzisiaj polskim Kościołem, jest w większości "radiomaryjna".
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365