Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.678.174 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Agnieszka Zakrzewicz - Papież i kobieta
Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II

Złota myśl Racjonalisty:
"Chrystus jest tym, co najpiękniejsze w naszym życiu, wszystkie marzenia, które chcielibyśmy realizować z ukochaną osobą na życiowej drodze. Jeśli ktoś mówi: ja chcę ślub humanistyczny, to oznacza - mnie jest Chrystus niepotrzebny"
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Znana polska aktorka chce wypisać się z Kościoła (08-10-2012)
Autor: -
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Chcę wypisać się z Kościoła - ujawnia Renata Dancewicz, polska aktorka, która od lat deklaruje, że jest ateistką. W rozmowie z "Wprost" zwraca też uwagę na problemy niewierzących w Polsce. Głos aktorki jest jednym z wielu, które przytacza tygodnik. Swój ateizm deklarują m.in. Robert Biedroń z Ruchu Palikota, Maria Czubaszek, prof. Jan Hartman i prof. Janusz Czapiński, którzy komentują ostatnią akcję billboardową w 12 miastach Polski.
Do tekstu..
Halo, poseł? Tu obrońca życia (08-10-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
"Gość Niedzielny" proponuje czytelnikom zacieśnić więzi z politykami PO. "Zadzwoń do posła" - zachęca.
Do tekstu..
Wiedzą, co się stało z wyciekłą ropą. Zjadły ją bakterie (08-10-2012)
Autor: map/ŁUD
Źrodło: tvnmeteo.pl Zgłosił/a: Reshca
"Przez pięć miesięcy po największej katastrofie ekologicznej w historii USA, jaką była eksplozja platformy wiertniczej Deepwater Horizon, bakterie zjadały ropę i gaz ziemny, które wyciekły do wód Zatoki Meksykańskiej. Do takiego wniosku doszli amerykańscy naukowcy badający, co powstrzymało skażenie akwenu."
Do tekstu..
Jak poznałem sekrety Watykanu (08-10-2012)
Autor: Agnieszka Zakrzewicz
Źrodło: onet.pl, Newsweek Polska Zgłosił/a: JK
"Co Watykan sądzi o ojcu Rydzyku i premierze Tusku? Dlaczego ukrywa prawdę o śmierci polskiego misjonarza? O tajemnicach Stolicy Apostolskiej opowiada nam Gianluigi Nuzzi, włoski dziennikarz, który ujawnił tajne dokumenty Watykanu."
Do tekstu..
Gdzie ci prawdziwi politycy? (07-10-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Ja, jako obywatelka, mam dość. Demokracja nie może być zredukowana do personalnych rozgrywek, medialnych spektakli czy prywatnych strategii przetrwania. Zwłaszcza że personalne rozgrywki są prymitywne, medialne spektakle żałosne, a prywatne strategie przetrwania przeciwskuteczne (na dłuższą metę).
Do tekstu..
Prawo o zgromadzeniach zaostrzone. Komorowski podpisał nowelizację (07-10-2012)
Autor: zew, PAP
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: liliac
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę nowelizującą Prawo o zgromadzeniach. Nowela umożliwia m.in. zakazanie organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku. Możliwe, że do Trybunału Konstytucyjnego nowe przepisy zaskarży "Solidarność".
Do tekstu..
Rekordowo niski poziom - czy Wisła wysycha? (07-10-2012)
Autor: Przemek Berg
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Wisła raczej nie może wyschnąć; jest zbyt dużą rzeką i zawsze w wodę zasilą ją dopływy. Czy jednak nie powinniśmy o naszej królowej myśleć strategiczne, o jej przyszłości, jednocześnie zadając pytanie, jakie ma ona znaczenie w skali całego kraju?"
Do tekstu..
Antivaccine versus anti-GMO: Different goals, same methods (07-10-2012)
Autor: David Gorski
Źrodło: Science-Based Medicine Zgłosił/a: liliac
"There's a lot in common between anti-GMO activists and antivaccine activists. Perhaps the most prominent similarity is philosophical. Both groups fetishize the naturalistic fallacy, otherwise known as the belief that if it's "natural" it must be good (or at least better than anything man-made or "artificial").(...)In fact, not surprisingly, antivaccinationists are often anti-GMO as well, and vice-versa, an example of crank magnetism in action."
Do tekstu..
Szpieg absolutnie uroczy (07-10-2012)
Autor: Mateusz Zimmerman
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: liliac
"Z ryzykownych misji podczas wojny wychodziła bez szwanku. Miała za to zginąć z ręki jednego z wielu adoratorów. Kim była jedna z najskuteczniejszych agentek brytyjskiego wywiadu - Krystyna Skarbek-Giżycka?"
Do tekstu..
O ateizmie, przy niedzieli (06-10-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Bardzo mi się podoba akcja "Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę" i nie jestem w stanie zrozumieć dlaczego ona oburza (mam nadzieję, że niezawodni internauci podrzucą mi trochę wyjaśnień).
Do tekstu..
"Polska cała bez pedała" vs. "Mój chłopak jest księdzem" (06-10-2012)
Autor: km//bgr /PAP
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: ramichael
Dwie manifestacje, niemal jednocześnie i obok siebie, przeszły w sobotę w centrum Wrocławia. Pierwszą - "Marsz kominiarek" - zorganizowali członkowie Narodowego Odrodzenia Polski. Drugą - 4. Wrocławski Marsz Równości - zorganizowało stowarzyszenie Q Alternatywie. Policja zatrzymała ok. 50 narodowców, którzy pomimo zakończenia swojego pochodu nie rozeszli się.
Do tekstu..
Islam w XXI wieku (06-10-2012)
Autor: Roger Cohen
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: waldeck77
Świat muzułmański musi zrozumieć, że nie można mieć jednego i drugiego. Muzułmanie nie mogą stawiać islamu w centrum życia politycznego - i jednocześnie głosić, że religia nie podlega kontestacji czy ośmieszaniu.
Do tekstu..
Rodzina skazana na śmierć za "zabójstwo w obronie honoru" (06-10-2012)
Autor: Marta Piątkowska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Reshca
"Pięcioro członków indyjskiej rodziny zostało skazanych na śmierć za "zabójstwo w obronie honoru". Matka, ojciec, wuj, ciotka i kuzyn w okrutny sposób zabili młodą dziewczynę i jej chłopaka, bo chcieli się pobrać bez ich zgody. Ofiarą zabójstw honorowych pada co najmniej 5 tys. kobiet rocznie."
Do tekstu..
Po co religia w szkole? ''Kościół boi się, że... (06-10-2012)
Autor: dżek
Źrodło: www.tokfm.pl Zgłosił/a: slik
"Nauka religii sprowadza się do wbijania uczniom do głów obecnej wykładni watykańskiej na tematy społeczne (nie antykoncepcji, nie aborcji, nie homoseksualizmowi) przy akompaniamencie modlitewnej pamięciówki. Na większości lekcji nie ma czasu i miejsca na pochylenie się nad myślami Mesjasza z Nazaretu, bo trzeba przerobić czytanki z 'Naszego Dziennika'" - pisze Maria Pawłowska'
Do tekstu..
Antychrześcijańskie logo Apple'a (06-10-2012)
Autor: Mariusz Błoński
Źrodło: Kopalnia wiedzy Zgłosił/a: Majorian
Logo z nadgryzionym jabłkiem jest, wg niekórych wyznawców prawosławia symbolem grzechu.
Do tekstu..
"Ateiści to zwierzęta". W internecie zawrzało (05-10-2012)
Autor: Tomasz Szeląg
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Po tym, jak jeden z profesorów określił ateistów mianem chorych zwierząt, które trzeba leczyć, w rosyjskim internecie zawrzało. Teraz z kolei kontrowersje wywołuje fakt, że ten sam naukowiec ma być w kierownictwie powstającej Telewizji Publicznej, która - w założeniu - powinna stać się wolnym medium.
Do tekstu..
Ci agresywni ateiści! (05-10-2012)
Autor: Kac
Źrodło: http://zkazdejstrony.blogspot.com Zgłosił/a: Reshca
"Ostatnio gdy rozmawiałem z pewnym księdzem i powiedziałem mu że jestem niewierzący, ze strachem w oczach spojrzał na mnie i zapytał "Ale niewierzący czy ateista?" "
Do tekstu..
Katolicy odpowiadają ateistom. Straszą nas apokalipsą (05-10-2012)
Autor: Kamil Kudyba
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Najpierw przy lubelskich ulicach pojawiły się billboardy promujące ateizm, a kilka dni później takie z fragmentami apokaliptycznych wizji misjonarki z Irlandii. Czy oznacza to, że Lublin zamienił się w front religijnej wojny? A przynajmniej takiej na billboardy.
Do tekstu..
Małe musi być seksowne (05-10-2012)
Autor: Radosław Zapałowski
Źrodło: emito.net Zgłosił/a: Piątkowski
Seksualizacja dziewczynek i młodych kobiet w Wielkiej Brytanii przybiera na sile z każdym rokiem. I nic nie jest w stanie zatrzymać tego trendu. Podwiązki, błyszczyki, samoopalacze, szpilki, staniki, podwiązki, sztuczne rzęsy kursy tańca na rurze, a nawet operacje plastyczne. Brytyjskie mamy wydają coraz więcej na poprawę urody swoich kilkuletnich córek. Kultura celebrytów, medialne wzorce i społeczne normy przekonują, bowiem, że aby w życiu osiągnąć sukces, już od najmłodszych lat trzeba wyglądać kobieco, pięknie i seksownie.
Do tekstu..
Krzysztof Michalski o roli popularyzatorów nauki w mediach (05-10-2012)
Autor: Krzysztof Michalski
Źrodło: naukawpolsce.pap.com.pl Zgłosił/a: liliac
"We współczesnym świecie, przy ogromie informacji, media powinny szerzej edukować, przybliżać świat, objaśniać go. Tymczasem w ogólnodostępnych stacjach telewizyjnych nie ma żadnego programu popularyzującego naukę. W stacjach radiowych też problematykę naukową zepchnięto na czasy o najmniejszej słuchalności. A przecież z badań wynika, że zainteresowanych nauką jest ponad 50 proc. polskiego społeczeństwa - mówi red. Krzysztof Michalski w rozmowie z serwisem Nauka w Polsce."
Do tekstu..
Marina Abramović - sztuka cierpienia (05-10-2012)
Autor: Karolina Sulej
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Marinę Abramović nazywają babcią performance'u. Na scenie potrafi podgrzać ranę, aby bardziej krwawiła, w życiu prywatnym nie znosi niewygodnych butów i boi się przekłuwać uszy. Kiedyś nienawidziła sztuczności, teatru, mody, szpilek i makijażu, teraz uwielbia ubrania od znanych projektantów i z dumą eksponuje swój powiększony biust. Występuje na okładkach kolorowych magazynów i cieszy się sławą, bo uważa, że po 40 latach - podczas których wielokrotnie nazywano ją wariatką - wreszcie na to zapracowała."
Do tekstu..
Niezwykła historia JQ1 (05-10-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nicprostszego.natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Badacze zajmujący się poszukiwaniem nowych leków zazwyczaj strzegą swych badań bardziej niż Departament Skarbu Fortu Knox. Lata badań bowiem prowadzą często do jednego - jak dobrze pójdzie! - związku, który może, tylko może, ale nie musi, mieć potencjał, aby działać dość dobrze, żeby przejść próby kliniczne, zostać zatwierdzonym przez FDA i trafić na rynek. Dlatego to, co robi Bradner, spotyka się ze zdziwieniem z jednego strony, a z podziwem z drugiej strony: a mianowicie, trochę w podobny sposób jak dekady temu George Gey rozsyłał po świecie komórki HeLa, Jay Bradner udostępnia każdemu chętnemu JQ1."
Do tekstu..
Matka udusiła córkę kartkami Biblii! Myślała, że opętał ją diabeł (05-10-2012)
Autor: (jks)
Źrodło: nasygnale.pl; BBC Zgłosił/a: slik
41-letnia matka zabiła malutką córeczkę, wpychając jej do ust kartki z Biblii! Niezrównoważona kobieta chciała w ten sposób wypędzić z niej diabła. Rodzice dziecka są fanatycznymi chrześcijanami. Jednak w ich przypadku wiara przybrała formę groźnej choroby - informuje BBC.
Do tekstu..
CAŁY FILM Korupcja w świecie interesów kościoła (05-10-2012)
Autor: Dziennikarze śledczy Bertold Kittel i Jarosław Jab
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: skieras
Sprawa Komisji Majątkowej, która zwracała Kościołowi majątek zagrabiony przez rząd komunistyczny, przez wiele tygodni elektryzowała opinię publiczną. Głównym jej bohaterem był Marek P. To on pomagał kościołowi w walce o majątek. Dziennikarze śledczy Bertold Kittel i Jarosław Jabrzyk weszli w świat interesów kościoła katolickiego. Przez ponad rok powstawał film dokumentalny, który ujawnia korupcję w kościele.
Do tekstu..
How Much Would You Pay For A Harley Blessed By The Pope? (04-10-2012)
Źrodło: Forbes Zgłosił/a: MA
Moc Księcia Apostołów spłynęła na podzespoły Harleya Davidsona :) Wbrew pozorom, to nie żart! Benedykt XVI pobłogosławił właśnie dwa zbiorniki paliwa, które przywieźli do Watykanu szefowie koncernu. Zostaną one następnie zamontowane w Harle yach. Istne sacro-turbo! Ale i tak pierwszy był Ducati, który przygotował wersje swojej Multistrady 1200S w kolorach Watykanu. Papież je poświęcił i dał swoim żandarmom. Tymczasem Forbes się już zastanawia, ile wart będzie Harley z apostolskim zbiornikiem na paliwo:
Do tekstu..
Genetically engineered cow yields hypoallergenic, high-protein milk (04-10-2012)
Autor: Phys.org
Źrodło: Phys.org Zgłosił/a: liliac
"AgResearch Institute scientists in New Zealand have bred the first cow in the world to produce high protein milk that may be hypo-allergenic."
Do tekstu..
Prawdziwa tradycyjna medycyna chińska (04-10-2012)
Autor: Michał Łaszczyk
Źrodło: Mroczna sztuka ogłupiania Zgłosił/a: liliac
"Jeszcze kilkanaście lat temu głównym promotorem chińskiej myśli medycznej w Polsce był nauczyciel Pana Kleksa, doktor Paj-Chi-Wo. Obecnie chińskie medykamenty sprzedawane są w przebraniu poważnych preparatów, w otoczce tajemniczej i egzotycznej wiedzy. Na stronie Polskiego Towarzystwa Tradycyjnej Medycyny Chińskiej czytamy, iż owa medycyna "liczy sobie co najmniej 3 tysiące lat nieprzerwanej tradycji, nie musi więc udowadniać swoich praw do leczenia". Mam przykrą wiadomość dla fanów azjatyckiej szarlatanerii. Dowody, badania i standardy naukowe tyczą się także tradycyjnej medycyny chińskiej (TCM), ta zaś nie ma ani 3 tys. lat, ani nie ma wiele wspólnego z dawną medycyną chińską."
Do tekstu..
Jak prawica pokochała Oburzonych (04-10-2012)
Autor: Jarosław Makowski
Źrodło: Niebo w płomieniach Zgłosił/a: liliac
"Polska prawica intelektualna, której symbolem są autorzy "niepokorni", jest anachroniczna. Zamiast iść na kompromis z nowoczesnością, jak ich koledzy na Zachodzie, woli się z nowoczesnością kopać. Ba, ze swojej antynowoczesności tuzy intelektualne prawicy budują rację swojego istnienia. Efekt? Zawsze wychodzą z tego starcia poobijani. I cierpią. Oczywiście jest to cierpienie do zniesienia, gdyż odbywa się ono - jak to kiedyś trafnie napisał Cezary Michalski - na pluszowym krzyżu."
Do tekstu..
Sztuka w czasach popkultury, czyli dlaczego obrazy mistrzów robią furorę na Fb (04-10-2012)
Autor: Marta Piątkowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
To nie jest tak, że człowiek lubi tylko to co proste, łatwe i przyjemne. "Sztuczne Fiołki" pokazują, że niekiedy hermetyczny humor opatrzony klasycznym obrazem również jest w stanie do niego dotrzeć, zainteresować. Trzeba tylko dać mu szansę.
Do tekstu..
Naród na wychodźstwie (04-10-2012)
Autor: Michał Miłosz
Źrodło: emito.net Zgłosił/a: Piątkowski
Polacy wracający po latach do kraju muszą się przygotować na wojnę z urzędem skarbowym. - Mamy prześwietlać zarobki powracających z Anglii na kilka lat wstecz - mówił anonimowo pracownik urzędu skarbowego na Pomorzu. - To taki niepisany prikaz z góry. Minister Rostowski kombinuje jak by tu obrobić z pieniędzy emigrantów, którzy mają konta za granicą. Stąd zalecenie Ministerstwa Finansów dla skarbówek, żeby zainteresowały się tymi, którzy wracają.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365