Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.609.783 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 350 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Religia nie jest fundamentem moralności, to nasza intuicja moralna tworzy grunt dla religii. Religia nie tłumaczy obecności cierpienia, lecz sposób, w jaki ludzie postrzegają nieszczęście sprawia, że łatwiej przyjmujemy religię.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Świat grecko-rzymski (25-12-2006)
Autor: Aleksander Krawczuk
Źrodło: Forum Myśli Wolnej Zgłosił/a: waldmarc
Na naszych oczach odradza się świat starożytny (...) W moim przekonaniu Europa to świat antyczny. Człowiek antyku powiedziałby więc, że w preambule konstytucji europejskiej musi być świat grecko-rzymski, on bowiem jest istotą naszej tożsamości, nowożytność to po prostu powrót do starożytności.
Do tekstu..
Ponowoczesne świętowanie (25-12-2006)
Autor: Michał Buchowski
Źrodło: CHARAKTERY miesiecznik Zgłosił/a: wuesjot
Powszechna jest dziś opinia, że społeczeństwa przenicowane kulturą Zachodu, a więc tą mającą swe korzenie w Europie, podzielają linearne poczucie czasu. Polega to m.in. na tym, iż ich przedstawicielom historia jawi się jako niepowtarzalny ciąg zdarzeń, poprzez które świat zmierza nieuchronnie ku jakiemuś celowi, a ruch ten najlepiej charakteryzuje słowo "postęp".
Do tekstu..
Nauka po anielsku (25-12-2006)
Autor: Jarosław Włodarczyk
Źrodło: Wiedza i Zycie Zgłosił/a: wuesjot
W tradycji chrześcijańskiej wieść o narodzeniu Jezusa przynieśli pastuszkom aniołowie. Istoty te miały również swój udział w rozwoju nauk przyrodniczych.
Do tekstu..
Pomocne biurko, czyli humor z helpdesku (25-12-2006)
Autor: Dorota Gut
Źrodło: Wiedza i Zycie Zgłosił/a: wuesjot
O problemach w komunikowaniu się pracowników serwisu z użytkownikami komputerów krążą legendy. W tych opowieściach jest sporo prawdy.
Do tekstu..
Seks to zdrowie! (25-12-2006)
Autor: Paweł Walewski
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: wuesjot
Seks sam w sobie kojarzy się z przyjemnością, więc inne jego walory wydają się drugorzędne. Niesłusznie. Możemy kochać się dla zdrowia! Regularne i szczęśliwe życie seksualne przynosi mnóstwo profitów, o których nie rozpisują się autorzy podręczników biologii lub wychowania do życia w rodzinie.
Do tekstu..
Wywiad z ks. Tadeuszem Isakowiczem- (24-12-2006)
Autor: Rozmawiał: Andrzej Miszk SJ
Źrodło: tezeusz Zgłosił/a: wuesjot
Ja się czuję jak saper na polu minowym, który musi rozbroić bomby, a moi bracia zamiast mi pomóc, to do mnie strzelają.
Do tekstu..
Matematyk jak komandos (24-12-2006)
Autor: prof. Marek Kordos, prof. Paweł Strzelec
Źrodło: PRZEKROJ Zgłosił/a: wuesjot
Myślisz, że uciekniesz od matematyki? Zapomnij. Dopadnie cię podczas prognozy pogody, u lekarza i na dworcu. Jest wszędzie dzięki matematykom trenującym niczym zawodowi piłkarze lub komandosi.
Do tekstu..
Nienawidzę świąt! (24-12-2006)
Autor: Agnieszka Kantaruk
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: waldmarc
Nie zamierzam łamać się opłatkiem z kuzynką, która mnie nienawidzi, bo to hipokryzja. Nie czekam na święta. W tym terminie wyjeżdżam za granicę. Byle dalej od domu! - deklaruje Tomasz, analityk giełdowy. Osób, które postępują podobnie, z każdym rokiem przybywa. Psychologowie alarmują: wiele rodzin przeżywa poważny kryzys, choć się do tego nie przyznaje. Kryzys, który ujawnia się w święta.
Do tekstu..
Oblężenie Namysłowa w 1466 r. (23-12-2006)
Autor: Zbigniew Bereszyński
Źrodło: miasta.gazeta.pl Zgłosił/a: zet
Ponad 540 lat temu w rejonie Namysłowa zdarzył się jeden z najbardziej groteskowych epizodów w dziejach wojen. Miały tam spotkać się ze sobą dwie wrogie armie. Jedna, by zdobyć miasto, druga - wysłana z odsieczą
Do tekstu..
Hippis w opolskim podziemiu (23-12-2006)
Autor: Dorota Wodecka-Lasota
Źrodło: miasta.gazeta.pl Zgłosił/a: zet
Między mną a kolegami z dawnej opozycji jest taka różnica, że kiedy kamień mi przeszkadza na drodze, to go podnoszę. Oni natomiast deliberują, z kim go podnieść i kto ma do tego moralne prawo
Do tekstu..
Wniosek o Nobla dla Ireny Sendlerowej (23-12-2006)
Źrodło: Forum Żydów Polskich Zgłosił/a: wuesjot
Forum Żydów Polskich zbiera podpisy pod listem Żydów i Polaków do Norweskiego Komitetu Noblowskiego z wnioskiem o przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla pani Irenie Sendlerowej, która podczas okupacji uratowała 2.5 tysiąca żydowskich dzieci, wydostając je z getta i umieszczając u polskich rodzin. List w całości w załączniku. Można go podpisać, a także przeczytać listę dotyczasowych sygnatariuszy na stronie http://fzp.jewish.org.pl/nobel.html.
Do tekstu..
Zwierzęce emocje (23-12-2006)
Autor: Joanna Komorowska
Źrodło: www.wiz.pl Zgłosił/a: zet
Psychologom wciąż trudno podjąć ostateczną decyzję. Jedni uparcie odmawiają zwierzętom przeżyć wewnętrznych, drudzy uważają je za oczywistość. Dziesięć lat temu świat obiegła sensacyjna wiadomość, że Binti Jua z chicagowskiego zoo uratowała życie trzyletniego chłopca, który spadł z kilkumetrowej wysokości na wybieg goryli. Na oczach oniemiałego tłumu młoda gorylica podniosła z ziemi nieprzytomne dziecko i przekazała je szykującej się do akcji ekipie ratowniczej. Jak zinterpretować ten gest bezinteresownej międzygatunkowej pomocy? Czyżby dobroduszną małpą kierowało tak dobrze znane nam, ludziom
Do tekstu..
Potop moskiewski (23-12-2006)
Autor: Jerzy Besala
Źrodło: www.wiz.pl Zgłosił/a: zet
Henryk Sienkiewicz, pisząc "Potop", odmalował walkę Polaków z najazdem szwedzkim. Mimochodem wspomniał, że Kmicic podchodził Chowańskiego i walczył z Septentrionami północy, skąd wrócił srogo postrzelony wprost w ramiona Oleńki. Mało kto jednak wiedział, kim był ów Chowański i Septentrionowie.
Do tekstu..
Utkani z legendy (21-12-2006)
Autor: Janusz Tazbir/
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: zet
Żydzi Abraham Prochownik i Saul Wahl, którzy o mało nie zostali królami Polski, pierworodny syn Mieszka II Bolesław Zapomniany, Stach Konwa, przywódca Kurpiów, mistrz Twardowski... Mityczni bohaterowie, mimo przeczących ich istnieniu dowodów naukowych, żyją w naszej świadomości dzięki legendom i literaturze.
Do tekstu..
Hiszpania lewoskrętna (21-12-2006)
Autor: Renwick McLean
Źrodło: onet.pl/New York Times Zgłosił/a: enfant
Wielu Hiszpanów obawia się, że zmiany wprowadzane przez Zapatero są zbyt szybkie i idą zbyt daleko.
Do tekstu..
Wspomnienia z nicości (19-12-2006)
Autor: Manfred Dworschak
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: zet
Osobliwe zaburzenia pracy mózgu sprawiają, że dotknięty nimi człowiek czuje się niczym w pułapce zamkniętego koła powtórzeń. Dla badaczy schorzenie znane jako dejá vu stanowi niepowtarzalną szansę rozszyfrowania tajemnic podstępnej ludzkiej pamięci.
Do tekstu..
Czarnoskóra nałożnica Czukczy (19-12-2006)
Autor: Jewgienij Rożkow
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: zet
Historycy bardzo niechętnie piszą o niewolnictwie na Czukotce praktykowanym tam do lat 40. ubiegłego stulecia Do niewoli najczęściej trafiały kobiety oraz mężczyźni zabierani z biednych rodzin za długi. Niewolników eksploatowano ponad miarę, źle karmiono i nieludzko traktowano.
Do tekstu..
Criss Angel - człowiek czy kosmita? (19-12-2006)
Autor: Marcin Lachowicz
Źrodło: MVD Zgłosił/a: Marcin Lachowicz
Krótki tekst przybliżający osobę znanego amerykańskiego iluzjonisty - Criss'a Angel'a. Ze względu na prowokacyjny image i oryginalny repertuar, artysta bywa często wymieniany przez zwolenników zjawisk paranormalnych jako istota nadprzyrodzona.
Do tekstu..
Zmusić kobiety do rodzenia (17-12-2006)
Autor: Antoni Szewczyk
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: waldmarc
Politycy w pomysłach na to, jak zwiększyć przyrost naturalny, przechodzą już sami siebie. Tymczasem skuteczne rozwiązania są prostsze, niż myślą.
Do tekstu..
Śmierć i nicość a podmiotowość (17-12-2006)
Autor: Thomas W. Clark
Źrodło: Ateista.pl Zgłosił/a: Rgn
Co nasz czeka gdy umrzemy? Czy zostaniemy wchłonięci przez niebyt, wszystko zgaśnie, a my pozostaniemy zamknięci pomiędzy niczym? Świat zniknie niczym obraz w telewizorze? Wbrew temu co można by sądzić - nie! Tekst będący rozprawą filozoficzną na temat śmierci. Autor wykorzystuje tu pewien eksperyment myślowy dla uwidocznienia praw rządzących cyklem narodzin i śmierci w kontekście naszej świadomości.
Do tekstu..
Czas Zacheuszy. Człowiek. Między wiarą a niewiarą (17-12-2006)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: AK
Tak rozumianą ideą dialogu zajmuje się nadal po wystąpieniu z zakonu jezuitów Stanisław Obirek. Niedawno na I Ogólnopolskim Zjeździe Racjonalistów i Wolnomyślicieli (październik 2006 r., Radzików) powiedział: „Jestem agnostykiem religijnym. Nie jestem w stanie poznać przedmiotu moich religijnych przeświadczeń i z ogromną nieufnością, powiedziałbym nawet – z rosnącym sceptycyzmem, przyglądam się wszystkim, którzy utrzymują, iż są w stanie to zrobić. Nawet więcej. Jestem przekonany, iż takie uproszczenie jest wysoce podejrzane poznawczo, a społecznie wręcz szkodliwe. Innymi słowy, to
Do tekstu..
Latające dziwy (17-12-2006)
Autor: Tomasz Zając
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: zet
Latające skrzydło, latająca trumna, latająca bomba, latający pierścień to tylko niektóre z urządzeń, jakie zbudowali lotniczy konstruktorzy. Większość z nich mimo osobliwego wyglądu znalazła zastosowanie i przysporzyła swoim twórcom krociowych zysków.
Do tekstu..
W rozumie nadzieja (16-12-2006)
Autor: Will Hutton
Źrodło: onet.pl/The Observer Zgłosił/a: enfant
Europejski Kościół chrześcijański usiłuje uporać się z dziedzictwem oświecenia od ponad dwustu lat.
Do tekstu..
Iluzjoniści wyzywają Jezusa (16-12-2006)
Autor: Marcin Lachowicz
Źrodło: MVD Zgłosił/a: Marcin Lachowicz
Dwóch młodych iluzjonistów, w swoim świątecznym programie, postara się powtórzyć 8 cudów Jezusa - włącznie z ożywieniem zmarłego, uzdrowieniem niewidomego i chodzeniem po wodzie.
Do tekstu..
Inna Maria (16-12-2006)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: MA
Pierwszy świadek zmartwychwstania, apostołka apostołów, skruszona jawnogrzesznica, oblubienica Jezusa, święty Graal, ikona feministek walczących o kapłaństwo kobiet, ostatnie wcielenie pogańskich bogiń. Maria Magdalena jest jak ekran, na którym każda epoka wyświetla swoje pragnienia i tęsknoty, rysując portret świętej własną kreską.
Do tekstu..
Stan wojenny zastał mnie w więzieniu - Maleńczuk dla WP (15-12-2006)
Autor: Maciej Maleńczuk
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: zet
Stan wojenny zastał mnie w więzieniu. Siedziałem już, więc miałem to z głowy. W żaden, więc sposób nie dotknęły mnie z tego powodu represje. Kiedy o szóstej betoniara milczała wydało mi się to dziwne. Kiedy o siódmej i później więzienna rozgłośnia obozu jenieckiego Stargard Szczeciński nadal milczała wszyscy zorientowali się, że coś się kroi.
Do tekstu..
Islamski feminizm – to nie żart (15-12-2006)
Autor: Xavier Ternisien
Źrodło: Onet/Le Monde Zgłosił/a: Pandorra
Jedno jest pewne: feminizm w świecie islamu jest możliwy. Koran nie skazuje kobiet na upodlenie i zawiera treści emancypacyjne. Czy możemy mówić poważnie o "islamskim feminizmie"? Wyrażenie takie wygląda na oksymoron. A jednak to pojęcie staje się modne
Do tekstu..
Fizyka al dente (13-12-2006)
Autor: Irena Cieślińska
Źrodło: Przekrój Zgłosił/a: zet
O czym myślą normalni ludzie nad talerzem spaghetti? Czy dobrze ugotowane albo czy sos nie jest za słony. Ale nie fizycy. Oni w makaronie odkrywają fale uderzeniowe, sekrety katastrof i tajniki baseballu
Do tekstu..
Dobroczynne promieniowanie (13-12-2006)
Autor: Aleksandra Kowalczyk
Źrodło: Przekrój Zgłosił/a: zet
Każda substancja, nawet poczciwa witamina C, w dużej dawce zamienia się w truciznę. Ale czy to, co ewidentnie szkodzi, może stać się lekarstwem? Jak najbardziej. To także kwestia dawki. Jeśli będzie ona niewielka, nawet promieniowanie jonizujące może okazać się cudownym panaceum przedłużającym życie i zmniejszającym ryzyko raka.
Do tekstu..
Aborcja: Zawsze była z nami (12-12-2006)
Autor: Edyta J. Litwiniuk
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: zet
Chyba żadna inna kwestia społeczna czy polityczna nie budzi tylu emocji co aborcja. Tak naprawdę wciąż nie wiemy, ile ciąż jest usuwanych. "Obrońcy życia" szacują wielkość podziemia aborcyjnego w Polsce na nikłe 7 do 13 tysięcy aborcji rocznie. Zwolennicy aborcji podają liczby od 80 do 200 tysięcy.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365