Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
190.895.641 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Wojna na Ukrainie skończy się w 2022?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 751 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"- Zapomina pan o Bogu. - On mnie nie interesuje. Bóg toleruje rzeczy, których nie sposób tolerować. Jest nieodpowiedzialny i niekonsekwentny. Nie jest dżentelmenem."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Ponowoczesne świętowanie (25-12-2006)
Autor: Michał Buchowski
Źrodło: CHARAKTERY miesiecznik Zgłosił/a: wuesjot
Powszechna jest dziś opinia, że społeczeństwa przenicowane kulturą Zachodu, a więc tą mającą swe korzenie w Europie, podzielają linearne poczucie czasu. Polega to m.in. na tym, iż ich przedstawicielom historia jawi się jako niepowtarzalny ciąg zdarzeń, poprzez które świat zmierza nieuchronnie ku jakiemuś celowi, a ruch ten najlepiej charakteryzuje słowo "postęp".
Do tekstu..
Nauka po anielsku (25-12-2006)
Autor: Jarosław Włodarczyk
Źrodło: Wiedza i Zycie Zgłosił/a: wuesjot
W tradycji chrześcijańskiej wieść o narodzeniu Jezusa przynieśli pastuszkom aniołowie. Istoty te miały również swój udział w rozwoju nauk przyrodniczych.
Do tekstu..
Pomocne biurko, czyli humor z helpdesku (25-12-2006)
Autor: Dorota Gut
Źrodło: Wiedza i Zycie Zgłosił/a: wuesjot
O problemach w komunikowaniu się pracowników serwisu z użytkownikami komputerów krążą legendy. W tych opowieściach jest sporo prawdy.
Do tekstu..
Seks to zdrowie! (25-12-2006)
Autor: Paweł Walewski
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: wuesjot
Seks sam w sobie kojarzy się z przyjemnością, więc inne jego walory wydają się drugorzędne. Niesłusznie. Możemy kochać się dla zdrowia! Regularne i szczęśliwe życie seksualne przynosi mnóstwo profitów, o których nie rozpisują się autorzy podręczników biologii lub wychowania do życia w rodzinie.
Do tekstu..
Wywiad z ks. Tadeuszem Isakowiczem- (24-12-2006)
Autor: Rozmawiał: Andrzej Miszk SJ
Źrodło: tezeusz Zgłosił/a: wuesjot
Ja się czuję jak saper na polu minowym, który musi rozbroić bomby, a moi bracia zamiast mi pomóc, to do mnie strzelają.
Do tekstu..
Matematyk jak komandos (24-12-2006)
Autor: prof. Marek Kordos, prof. Paweł Strzelec
Źrodło: PRZEKROJ Zgłosił/a: wuesjot
Myślisz, że uciekniesz od matematyki? Zapomnij. Dopadnie cię podczas prognozy pogody, u lekarza i na dworcu. Jest wszędzie dzięki matematykom trenującym niczym zawodowi piłkarze lub komandosi.
Do tekstu..
Nienawidzę świąt! (24-12-2006)
Autor: Agnieszka Kantaruk
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: waldmarc
Nie zamierzam łamać się opłatkiem z kuzynką, która mnie nienawidzi, bo to hipokryzja. Nie czekam na święta. W tym terminie wyjeżdżam za granicę. Byle dalej od domu! - deklaruje Tomasz, analityk giełdowy. Osób, które postępują podobnie, z każdym rokiem przybywa. Psychologowie alarmują: wiele rodzin przeżywa poważny kryzys, choć się do tego nie przyznaje. Kryzys, który ujawnia się w święta.
Do tekstu..
Oblężenie Namysłowa w 1466 r. (23-12-2006)
Autor: Zbigniew Bereszyński
Źrodło: miasta.gazeta.pl Zgłosił/a: zet
Ponad 540 lat temu w rejonie Namysłowa zdarzył się jeden z najbardziej groteskowych epizodów w dziejach wojen. Miały tam spotkać się ze sobą dwie wrogie armie. Jedna, by zdobyć miasto, druga - wysłana z odsieczą
Do tekstu..
Hippis w opolskim podziemiu (23-12-2006)
Autor: Dorota Wodecka-Lasota
Źrodło: miasta.gazeta.pl Zgłosił/a: zet
Między mną a kolegami z dawnej opozycji jest taka różnica, że kiedy kamień mi przeszkadza na drodze, to go podnoszę. Oni natomiast deliberują, z kim go podnieść i kto ma do tego moralne prawo
Do tekstu..
Wniosek o Nobla dla Ireny Sendlerowej (23-12-2006)
Źrodło: Forum Żydów Polskich Zgłosił/a: wuesjot
Forum Żydów Polskich zbiera podpisy pod listem Żydów i Polaków do Norweskiego Komitetu Noblowskiego z wnioskiem o przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla pani Irenie Sendlerowej, która podczas okupacji uratowała 2.5 tysiąca żydowskich dzieci, wydostając je z getta i umieszczając u polskich rodzin. List w całości w załączniku. Można go podpisać, a także przeczytać listę dotyczasowych sygnatariuszy na stronie http://fzp.jewish.org.pl/nobel.html.
Do tekstu..
Zwierzęce emocje (23-12-2006)
Autor: Joanna Komorowska
Źrodło: www.wiz.pl Zgłosił/a: zet
Psychologom wciąż trudno podjąć ostateczną decyzję. Jedni uparcie odmawiają zwierzętom przeżyć wewnętrznych, drudzy uważają je za oczywistość. Dziesięć lat temu świat obiegła sensacyjna wiadomość, że Binti Jua z chicagowskiego zoo uratowała życie trzyletniego chłopca, który spadł z kilkumetrowej wysokości na wybieg goryli. Na oczach oniemiałego tłumu młoda gorylica podniosła z ziemi nieprzytomne dziecko i przekazała je szykującej się do akcji ekipie ratowniczej. Jak zinterpretować ten gest bezinteresownej międzygatunkowej pomocy? Czyżby dobroduszną małpą kierowało tak dobrze znane nam, ludziom
Do tekstu..
Potop moskiewski (23-12-2006)
Autor: Jerzy Besala
Źrodło: www.wiz.pl Zgłosił/a: zet
Henryk Sienkiewicz, pisząc "Potop", odmalował walkę Polaków z najazdem szwedzkim. Mimochodem wspomniał, że Kmicic podchodził Chowańskiego i walczył z Septentrionami północy, skąd wrócił srogo postrzelony wprost w ramiona Oleńki. Mało kto jednak wiedział, kim był ów Chowański i Septentrionowie.
Do tekstu..
Utkani z legendy (21-12-2006)
Autor: Janusz Tazbir/
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: zet
Żydzi Abraham Prochownik i Saul Wahl, którzy o mało nie zostali królami Polski, pierworodny syn Mieszka II Bolesław Zapomniany, Stach Konwa, przywódca Kurpiów, mistrz Twardowski... Mityczni bohaterowie, mimo przeczących ich istnieniu dowodów naukowych, żyją w naszej świadomości dzięki legendom i literaturze.
Do tekstu..
Hiszpania lewoskrętna (21-12-2006)
Autor: Renwick McLean
Źrodło: onet.pl/New York Times Zgłosił/a: enfant
Wielu Hiszpanów obawia się, że zmiany wprowadzane przez Zapatero są zbyt szybkie i idą zbyt daleko.
Do tekstu..
Wspomnienia z nicości (19-12-2006)
Autor: Manfred Dworschak
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: zet
Osobliwe zaburzenia pracy mózgu sprawiają, że dotknięty nimi człowiek czuje się niczym w pułapce zamkniętego koła powtórzeń. Dla badaczy schorzenie znane jako dejá vu stanowi niepowtarzalną szansę rozszyfrowania tajemnic podstępnej ludzkiej pamięci.
Do tekstu..
Czarnoskóra nałożnica Czukczy (19-12-2006)
Autor: Jewgienij Rożkow
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: zet
Historycy bardzo niechętnie piszą o niewolnictwie na Czukotce praktykowanym tam do lat 40. ubiegłego stulecia Do niewoli najczęściej trafiały kobiety oraz mężczyźni zabierani z biednych rodzin za długi. Niewolników eksploatowano ponad miarę, źle karmiono i nieludzko traktowano.
Do tekstu..
Criss Angel - człowiek czy kosmita? (19-12-2006)
Autor: Marcin Lachowicz
Źrodło: MVD Zgłosił/a: Marcin Lachowicz
Krótki tekst przybliżający osobę znanego amerykańskiego iluzjonisty - Criss'a Angel'a. Ze względu na prowokacyjny image i oryginalny repertuar, artysta bywa często wymieniany przez zwolenników zjawisk paranormalnych jako istota nadprzyrodzona.
Do tekstu..
Zmusić kobiety do rodzenia (17-12-2006)
Autor: Antoni Szewczyk
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: waldmarc
Politycy w pomysłach na to, jak zwiększyć przyrost naturalny, przechodzą już sami siebie. Tymczasem skuteczne rozwiązania są prostsze, niż myślą.
Do tekstu..
Śmierć i nicość a podmiotowość (17-12-2006)
Autor: Thomas W. Clark
Źrodło: Ateista.pl Zgłosił/a: Rgn
Co nasz czeka gdy umrzemy? Czy zostaniemy wchłonięci przez niebyt, wszystko zgaśnie, a my pozostaniemy zamknięci pomiędzy niczym? Świat zniknie niczym obraz w telewizorze? Wbrew temu co można by sądzić - nie! Tekst będący rozprawą filozoficzną na temat śmierci. Autor wykorzystuje tu pewien eksperyment myślowy dla uwidocznienia praw rządzących cyklem narodzin i śmierci w kontekście naszej świadomości.
Do tekstu..
Czas Zacheuszy. Człowiek. Między wiarą a niewiarą (17-12-2006)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: AK
Tak rozumianą ideą dialogu zajmuje się nadal po wystąpieniu z zakonu jezuitów Stanisław Obirek. Niedawno na I Ogólnopolskim Zjeździe Racjonalistów i Wolnomyślicieli (październik 2006 r., Radzików) powiedział: „Jestem agnostykiem religijnym. Nie jestem w stanie poznać przedmiotu moich religijnych przeświadczeń i z ogromną nieufnością, powiedziałbym nawet – z rosnącym sceptycyzmem, przyglądam się wszystkim, którzy utrzymują, iż są w stanie to zrobić. Nawet więcej. Jestem przekonany, iż takie uproszczenie jest wysoce podejrzane poznawczo, a społecznie wręcz szkodliwe. Innymi słowy, to
Do tekstu..
Latające dziwy (17-12-2006)
Autor: Tomasz Zając
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: zet
Latające skrzydło, latająca trumna, latająca bomba, latający pierścień to tylko niektóre z urządzeń, jakie zbudowali lotniczy konstruktorzy. Większość z nich mimo osobliwego wyglądu znalazła zastosowanie i przysporzyła swoim twórcom krociowych zysków.
Do tekstu..
W rozumie nadzieja (16-12-2006)
Autor: Will Hutton
Źrodło: onet.pl/The Observer Zgłosił/a: enfant
Europejski Kościół chrześcijański usiłuje uporać się z dziedzictwem oświecenia od ponad dwustu lat.
Do tekstu..
Iluzjoniści wyzywają Jezusa (16-12-2006)
Autor: Marcin Lachowicz
Źrodło: MVD Zgłosił/a: Marcin Lachowicz
Dwóch młodych iluzjonistów, w swoim świątecznym programie, postara się powtórzyć 8 cudów Jezusa - włącznie z ożywieniem zmarłego, uzdrowieniem niewidomego i chodzeniem po wodzie.
Do tekstu..
Inna Maria (16-12-2006)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: MA
Pierwszy świadek zmartwychwstania, apostołka apostołów, skruszona jawnogrzesznica, oblubienica Jezusa, święty Graal, ikona feministek walczących o kapłaństwo kobiet, ostatnie wcielenie pogańskich bogiń. Maria Magdalena jest jak ekran, na którym każda epoka wyświetla swoje pragnienia i tęsknoty, rysując portret świętej własną kreską.
Do tekstu..
Stan wojenny zastał mnie w więzieniu - Maleńczuk dla WP (15-12-2006)
Autor: Maciej Maleńczuk
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: zet
Stan wojenny zastał mnie w więzieniu. Siedziałem już, więc miałem to z głowy. W żaden, więc sposób nie dotknęły mnie z tego powodu represje. Kiedy o szóstej betoniara milczała wydało mi się to dziwne. Kiedy o siódmej i później więzienna rozgłośnia obozu jenieckiego Stargard Szczeciński nadal milczała wszyscy zorientowali się, że coś się kroi.
Do tekstu..
Islamski feminizm – to nie żart (15-12-2006)
Autor: Xavier Ternisien
Źrodło: Onet/Le Monde Zgłosił/a: Pandorra
Jedno jest pewne: feminizm w świecie islamu jest możliwy. Koran nie skazuje kobiet na upodlenie i zawiera treści emancypacyjne. Czy możemy mówić poważnie o "islamskim feminizmie"? Wyrażenie takie wygląda na oksymoron. A jednak to pojęcie staje się modne
Do tekstu..
Fizyka al dente (13-12-2006)
Autor: Irena Cieślińska
Źrodło: Przekrój Zgłosił/a: zet
O czym myślą normalni ludzie nad talerzem spaghetti? Czy dobrze ugotowane albo czy sos nie jest za słony. Ale nie fizycy. Oni w makaronie odkrywają fale uderzeniowe, sekrety katastrof i tajniki baseballu
Do tekstu..
Dobroczynne promieniowanie (13-12-2006)
Autor: Aleksandra Kowalczyk
Źrodło: Przekrój Zgłosił/a: zet
Każda substancja, nawet poczciwa witamina C, w dużej dawce zamienia się w truciznę. Ale czy to, co ewidentnie szkodzi, może stać się lekarstwem? Jak najbardziej. To także kwestia dawki. Jeśli będzie ona niewielka, nawet promieniowanie jonizujące może okazać się cudownym panaceum przedłużającym życie i zmniejszającym ryzyko raka.
Do tekstu..
Aborcja: Zawsze była z nami (12-12-2006)
Autor: Edyta J. Litwiniuk
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: zet
Chyba żadna inna kwestia społeczna czy polityczna nie budzi tylu emocji co aborcja. Tak naprawdę wciąż nie wiemy, ile ciąż jest usuwanych. "Obrońcy życia" szacują wielkość podziemia aborcyjnego w Polsce na nikłe 7 do 13 tysięcy aborcji rocznie. Zwolennicy aborcji podają liczby od 80 do 200 tysięcy.
Do tekstu..
Jak symulować zdolności paranormalne... (12-12-2006)
Autor: Marcin Lachowicz
Źrodło: MVD Zgłosił/a: Marcin Lachowicz
Krótka historia Steven'a Shaw'a (ps. Banachek) - uznanego dziś iluzjonisty, który w latach 80-tych oszukał naukowców badających zjawiska paranormalne.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365