Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.698.583 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Polacy potrafią się wykończyć sami, bez pomocy ościennych mocarstw.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Protesty przeciw ACTA: internetowy bunt rozlał się do realu. I zjednoczył ludzi (25-01-2012)
Autor: Grzegorz Szymanik
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Do protestu wzywała i radykalna lewica, i radykalna prawica, Krytyka Polityczna i sympatycy Janusza Korwin-Mikkego. On sam pojawił się na manifestacji obok posłanki Ruchu Palikota Anny Grodzkiej. Zamaskowani ze znaczkami antify, anarchiści ze Związku Syndykalistów, kibice Legii z szalikami, wszechpolacy, liberałowie. Przeciwnicy rządu, a także ci, którzy go popierają, ale są przeciw umowie ACTA. Byli ci, których dotąd polityka nie obchodziła."
Do tekstu..
We własnym imieniu. O twórczości kobiet w dawnych wiekach (25-01-2012)
Autor: Jerzy Strzelczyk
Źrodło: portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Choć w dawnych wiekach kobietom wyznaczane były ściśle określone - ograniczone - role, niektóre z nich wyrywały się z milczącego kręgu i pisały własne dzieła"
Do tekstu..
ACTA jak bomba @tomowa (25-01-2012)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Broniąc praw autorskich, ACTA posługuje się bombą atomową, skutków wybuchu której nie sposób przewidzieć. Zawiera szereg niejasno opisanych procedur, które mogą doprowadzić do masowego łamania prywatności internautów - także tych, którzy z kradzieżą praw autorskich nie mają nic wspólnego. W starciu prawa własności z jednej i prawa do prywatności, wolności przepływu myśli i idei z drugiej strony - tę drugą stronę zlekceważono."
Do tekstu..
Doda: Nie dam się zakneblować (25-01-2012)
Autor: Magdalena Rigamonti
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: slik
Na procesie czułam się tak, jakby apostołowie wysłali do sędzi faks z nieba, w którym było napisane, że są na mnie obrażeni - mówi piosenkarka Dorota Rabczewska - Doda, (skazana za obrazę uczuć religijnych.
Do tekstu..
Muslim Party Seeks Power In Dutch Parliament (25-01-2012)
Autor: Abigail R. Esman
Źrodło: http://www.forbes.com Zgłosił/a: Piątkowski
"The Dutch Muslim Party has announced plans to seek seats in the Dutch Parliament. The party already has a hold in regional governments in Amsterdam, Rotterdam, and other Dutch cities."
Do tekstu..
"Szmata i dziwka". Żydzi zaatakowali młodą kobietę (25-01-2012)
Autor: jak/ola/k/PAP
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"W Bejt Szemesz w Izraelu ultraortodoksyjni Żydzi zaatakowali młodą kobietę, która była ich zdaniem nieprzyzwoicie ubrana. Najpierw obrzucili ją wyzwiskami, a potem ścigali do samochodu - piszą w środę media w Izraelu."
Do tekstu..
Izba pełnej kontroli (25-01-2012)
Autor: Grzegorz Rzeczkowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Każdy kontroler NIK będzie mógł zbierać i gromadzić m.in. informacje na temat pochodzenia rasowego, preferencji seksualnych, poglądów politycznych, wyznania, a nawet kodu genetycznego, nałogów oraz stanu zdrowia. Takie uprawnienia daje pracownikom Izby wchodzący w życie 2 czerwca tego roku przepis znowelizowanej w 2010 r. ustawy o NIK. Chodzi o dość enigmatyczny art. 29 pkt. 2, odsyłający do innego artykułu ustawy o ochronie danych osobowych, który wylicza dane szczególnie wrażliwe."
Do tekstu..
Nieczuli na wolność (25-01-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Znajduję dość rozsądnych racji, by skrytykować, a nawet potępić niedawny atak hakerów na strony rządowe, cenię bowiem praworządność. Za nic jednak nie mogę wykrzesać z siebie zapału, który by tę krytykę wzmocnił. Co tu dużo kryć: akcja hakerska w imię wolności internetu podobała mi się. I w treściach, i w formie.
Do tekstu..
Przez groźby islamistów bali się zrobić nawet wideokonferencję z Rushdiem (25-01-2012)
Autor: mig, AP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Piątkowski
"Słynny pisarz Salman Rushdie miał odwiedzić festiwal literacki w Dżajpurze w Indiach. Nie udało mu się jednak spotkać z czytelnikami. Muzułmańscy konserwatyści, dla których jego twórczość to bluźnierstwo, zagrozili mu śmiercią. Pisarz odwołał przyjazd. Nie doszła też do skutku wideokonferencja, którą chciał odbyć z fanami. Bo znów posypały się groźby."
Do tekstu..
Kopanie się 
z Rydzykiem (25-01-2012)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: religia.onet.pl; newsweek.pl Zgłosił/a: slik
Alternatywą dla odmowy koncesji (na naziemne nadawanie cyfrowe (TV Trwam jest jej awans do pierwszej (ligi polskich stacji telewizyjnych. Po odrzuceniu przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wniosku TV Trwam o koncesję na naziemne nadawanie cyfrowe rozgorzała w Polsce kolejna ideologiczna wojna. Bo jest to wojna, nawet jeśli tylko jedna ze stron używa w niej wojennego języka.
Do tekstu..
"Nasz bocian": dzieci poczęte za pomocą in vitro są dyskryminowane (25-01-2012)
Autor: POg/PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"Określenia dotyczące metody in vitro używane m.in. przez publicystów katolickich dotykają dzieci poczętych tą metodą i są mową nienawiści - podkreślali podczas wysłuchania obywatelskiego w Sejmie przedstawiciele stowarzyszenia "Nasz bocian"."
Do tekstu..
Education is the only antidote to religion: Richard Dawkins (24-01-2012)
Autor: Geetanjali Jhala
Źrodło: dnaindia.com Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
"We need to protect children from being indoctrinated. It goes on to the next generation and then they see that their children get indoctrinated. Children are getting educated into the religion of their parents."
Do tekstu..
International Freedom Organizations Unite to Create Stop Islamization of Nations (24-01-2012)
Autor: Morpheus
Źrodło: siotw.org Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
The human rights organizations Stop Islamization of America (SIOA) and Stop Islamisation of Europe (SIOE) are joining together to create a new global force determined to defend free societies globally: Stop Islamization of Nations (SION).
Do tekstu..
Scientists discover new clue to the chemical origins of life (24-01-2012)
Autor: physorg.com
Źrodło: physorg.com Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
A team led by Dr Paul Clarke in the Department of Chemistry at York have re-created a process which could have occurred in the prebiotic world.
Do tekstu..
Wielkie damy nauki (24-01-2012)
Autor: Kazimierz Kochman
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"W dobie Oświecenia, kiedy zaczęła się szybko rozwijać myśl naukowa, jedynymi reprezentantami nauki byli mężczyźni. Jednak dwie wielkie damy z kręgu francuskiej arystokracji zapragnęły rozwijać swoje zainteresowania naukowe z tak dużą siłą i energią, że decydenci tamtej epoki nie mogli ich zamiarów ograniczyć i zbagatelizować"
Do tekstu..
A teraz, drogie dzieci, pocałujcie muppeta... (24-01-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Ludzie pracujący przy lalkowych programach dla dzieci doskonale znają tę potrzebę, żeby choć na chwilę przerwać falę ogólnej słodyczy i dobroci i powiedzieć drogim dzieciom, gdzie mogą pocałować muppeta. Powszechnie postrzegany jako "ojciec Ulicy Sezamkowej" Henson po prostu już nie mógł żartować tylko w ten sposób."
Do tekstu..
Kościół ma problem. Spada liczba powołań kapłańskich (24-01-2012)
Autor: Karolina Jamróg
Źrodło: Nowiny24 Zgłosił/a: Pabloss
Kościół katolicki ma problem. W całej Polsce spada liczba powołań kapłańskich. Kleryków jest o jedną trzecią mniej niż jeszcze pięć lat temu. Także na Podkarpaciu, postrzeganym jako ultrakatolicki, mężczyźni coraz rzadziej zakładają sutannę.
Do tekstu..
RP chce uchylenia przepisu mówiącego o obrazie uczuć religijnych (24-01-2012)
Autor: TSz/PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"Ruch Palikota przedstawił projekt noweli Kodeksu karnego zakładający uchylenie przepisu mówiącego o obrazie uczuć religijnych. Politycy Ruchu argumentowali, że przepis jest niezgodny z konstytucją. Zgłoszenie projektu tłumaczyli sympatią do Doroty Rabczewskiej - Dody."
Do tekstu..
Siedem dni w Izraelu (24-01-2012)
Autor: Roman Frister
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Opisane niżej wydarzenia z końca grudnia zestawiono wybiórczo. Chronologia też nie ma znaczenia. Ale bardzo niepokoi to, o czym coraz mocniej świadczą."
Do tekstu..
Szpinakowe śledztwo (23-01-2012)
Autor: Piotr Panek
Źrodło: niedowiary Zgłosił/a: liliac
"Pewnie każdy słyszał historię o pomyłce przy określeniu zawartości żelaza w szpinaku. Ja pierwszy raz w liceum na lekcji chemii jako przestrogę przed nieuważnym podawaniem wyników. Trafiałem na nią od czasu do czasu, zwykle w kontekście pouczającej anegdoty, nieraz z rozbudowanym tłem, jak to jeden błąd może wpłynąć na kulturę i losy tysięcy, jeśli nie milionów katowanych niecierpianą potrawą dzieci."
Do tekstu..
Rok 2011 (23-01-2012)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale szare Zgłosił/a: liliac
"Większość ośrodków zajmujących się analizą temperatur opublikowała już dane za rok 2011, można więc pokusić się o krótkie podsumowanie."
Do tekstu..
My, piraci, elita (23-01-2012)
Autor: M. Jędrysik, A. Tarkowski, M. Filiciak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Było dla nas niespodzianką, że szukając ludzi uczestniczących w obiegu nieformalnym, natrafiliśmy na kulturalną elitę. To paradoks, bo ci ludzie w jednej perspektywie są złodziejami, ale jeśli popatrzymy z innej strony, to okazuje się, że są nadzieją na lepsze jutro jeśli chodzi o uczestnictwo Polaków w kulturze."
Do tekstu..
Orbita pustoszeje (23-01-2012)
Autor: ew/pap
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: JK
"Liczba kosmicznych śmieci na niskich orbitach w ciągu ostatniego roku zauważalnie się zmniejszyła - informuje serwis NASA - SpaceWeather.com."
Do tekstu..
Księżycowe minerały występują na Ziemi. Wszystkie. (23-01-2012)
Autor: ew/pap
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: JK
"Ostatni z minerałów, które - jak sądzono, występują wyłącznie na Księżycu - odkryto w północno zachodniej części Australii. Zidentyfikowali go tamtejsi naukowcy, o czym informują na łamach "Geology"."
Do tekstu..
„Honorowa” zbrodnia w Zurychu (23-01-2012)
Autor: EuroIslam.
Źrodło: EuroIslam. Zgłosił/a: Piątkowski
""Istna rzeź" - tak szwajcarski prokurator opisał czyn Pakistańczyka, który zabił swoją córkę siekierą, ponieważ uważał, że splamiła honor rodziny. Akt oskarżenia złożony przez prokuratora Urlicha Krättliego sugeruje, że będzie się on starał o karę dożywocia dla oskarżonego. To najwyższy możliwy wyrok według szwajcarskiego prawa. Głośna sprawa trafi do sądu 14 marca br."
Do tekstu..
ACTA ad acta. Co ma wspólnego internet z biblioteką (23-01-2012)
Autor: Jacek Żakowski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Kiedy dowiedzieliście się państwo, że istnieje coś takiego jak ACTA? Niewiele ważnych decyzji przygotowywanych było w tak szczelnej dyskrecji. I to nie tylko w Polsce"
Do tekstu..
A THIRD of inmates at Feltham youth jail are Muslims... (23-01-2012)
Autor: dailymail.co.uk
Źrodło: dailymail.co.uk Zgłosił/a: Piątkowski
"A third of inmates at one of Britain's most notorious youth jails are Muslims and the religion is attracting a large number of converts."
Do tekstu..
O państwie, któremu nie można ufać (22-01-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Wysokonakładowy "Gość Niedzielny" szykuje się, by zostać pismem drugiego obiegu. Nie można inaczej w Polsce rządzonej przez ekipę PO - stronniczy przegląd prasy katolickiej
Do tekstu..
HRW krytykuje Polskę za prawo aborcyjne (22-01-2012)
Autor: RZ / PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
"Polska nadal posiada jedną z najbardziej restrykcyjnych ustaw aborcyjnych w Europie. W maju Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w sprawie RR przeciwko Polsce, że odmowa dostępu do genetycznych badań prenatalnych i legalnego przerywania ciąży sprowadza się do pogwałcenia zakazu okrutnego i nieludzkiego traktowania osób, jak również naruszania prawa do prywatności i życia rodzinnego" - stwierdza raport w krótkim fragmencie poświęconym Polsce.
Do tekstu..
Kościoły w Stalowej Woli bez światła. Prezydent Szlęzak wyłącza prąd (22-01-2012)
Autor: Zdzisław Surowaniec
Źrodło: Nowiny24 Zgłosił/a: Pabloss
Prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak nakazał odłączać od miejskiego prądu oświetlenie kościołów i pomników.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365