Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.606.653 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 349 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Agnieszka Zakrzewicz - Papież i kobieta
Antonio Negri - Goodbye Mr Socialism
Prentice Mulford - Źródło twojej siły
Stanisław Lem - Dzienniki gwiazdowe
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"
Agnieszka Zakrzewicz - Papież i kobieta
Anatol France - Bogowie pragną krwi

Złota myśl Racjonalisty:
"Cała teologia tego papieża sprowadzała się do tego, że nie wolno zakładać gumy na fiuta. Jan Paweł II obrażał Boga swą małostkowością."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Terlikowski o jałowych związkach. Chlasta:Powie pan to bezdzietnym znajomym? (04-02-2013)
Autor: dżek
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Tomasz Terlikowski kolejny raz próbował w Popołudniu Radia TOK FM obronić homofobiczne wypowiedzi posłanki Pawłowicz. - Trudno odmówić racji, że związek dwóch facetów jest jałowy, jest bezpłodny. - Powie pan to samo znajomym, którzy są małżonkami i nie mają dzieci? - zapytał trzeźwo Chlasta
Do tekstu..
Salman Khan: Wykłady wideo rewolucją w edukacji (04-02-2013)
Autor: Salman Khan
Źrodło: TED Zgłosił/a: czarny_kot
Salman Khan opowiada, w jaki sposób i w jakim celu stworzył niezwykłą Khan Academy - starannie zaplanowany cykl wykładów wideo z zakresu matematyki, a obecnie również innych dziedzin. Khan demonstruje potencjał ćwiczeń interaktywnych oraz wzywa do zastąpienia tradycyjnego modelu edukacji oglądaniem przez uczniów wideo wykładów w domu i odrabianiu, z pomocą nauczyciela, 'prac domowych' podczas zajęć.
Do tekstu..
Upadek autorytetów (04-02-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nicprostszego.natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Blisko 270 "naukowców" przypomina nam o tym, że "homoseksualizm jest anomalią". Zobaczyłem list i pomyślałem, jejku, tylu badaczy mi przypomina, muszą mieć rację! W końcu są to naukowcy! Badacze! Ludzie kompetentni i obeznani z tematem, którzy w dodatku powołują się na teorię ewolucji, więc jak tak, to już na pewno nie powinno być żadnych wątpliwości. Jednakże, jako że jestem z natury dociekliwy, postanowiłem przyjrzeć się kilku sprawom."
Do tekstu..
Wściekłość w Arabii Saudyjskiej. Niski wyrok dla gwałciciela 5-letniej córki (04-02-2013)
Autor: dżek
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: czarny_kot
Arabski kaznodzieja, znany z udziału w telewizyjnych programach, brutalnie zgwałcił własną 5-letnią córkę. Sąd wymierzył mu za to lekką karę - kilku miesięcy więzienia i grzywnę. Opinia publiczna jest oburzona takim wyrokiem - internauci dzielą się historią dziecka w mediach społecznościowych. - Jestem Lama - piszą i domagają się zaostrzenia kar dla przestępców seksualnych.
Do tekstu..
Naukowcy poznali geny polskich wilków (04-02-2013)
Autor: PAP - Nauka w Polsce, zan/ula
Źrodło: PAP - Nauka w Polsce Zgłosił/a: czarny_kot
Naukowcy ustalili, jakie są genetyczne związki pomiędzy grupami wilków żyjących w różnych częściach Polski i na wschodzie Niemiec. Nowa wiedza pozwoli skuteczniej je chronić i wskaże, gdzie najlepiej wytyczać dla nich przejścia w trakcie budowy autostrad.
Do tekstu..
Nie taka straszna, jak ją malują (04-02-2013)
Autor: Jerzy Vetulani
Źrodło: http://vetulani.wordpress.com Zgłosił/a: zet^2
Walka z marihuaną to oczywiście wymarzona sytuacja dla policji (wysoka wykrywalność przestępstw przy minimalnym ryzyku dla stróżów prawa) i dla polityków (i to tak z lewa, jak z prawa, bo w swoich kręgach na walce z narkotykami robi pozycję posłanka Kempa, a w swoich - entuzjastycznie podchodzący do konopi poseł Palikot), a także radość dla dilerów - im większa opresyjność organów ścigania, tym wyższa cena produktu.
Do tekstu..
Szkoła w sieci (04-02-2013)
Autor: Zygmunt Pruski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Mirek
Formuła jest prosta - lekcje są krótkie, na ogół nie przekraczają 10 minut. Głos w tle wyjaśnia to co dzieje się na tablicy, czyli ekranie komputera.
Do tekstu..
Szkoła otrzymała od Dziwisza relikwie (03-02-2013)
Autor: js, ski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Kowalski
"Relikwie Jana Pawła II wystawione zostaną w szkolnej Sali Tradycji. Na 30 kwietnia, w przeddzień drugiej rocznicy beatyfikacji papieża Polaka, szkoła zaplanowała specjalny dzień modlitewny." Przypominamy - mowa o szkole publicznej.
Do tekstu..
London woman left disfigured by shocking random acid attack (03-02-2013)
Autor: Steve Anderson
Źrodło: The Independent Zgłosił/a: Unulfo
Naomi Oni została oblana kwasem przez napastniczkę noszącą nikab, gdy wracała z pracy do domu.
Do tekstu..
Jocks beat bookworms on brain test (03-02-2013)
Autor: William Raillant-Clark
Źrodło: Université de Montréal Zgłosił/a: Unulfo
Mięśniaki biją na głowę przeciętne mole książkowe pod względem sprawności niektórych zdolności poznawczych. Jak to możliwe?
Do tekstu..
Nessie as evidence against evolution … (03-02-2013)
Autor: Jonny Scaramanga
Źrodło: The Guardian Zgłosił/a: Unulfo
Bóg jest prawicowcem, a Słońce powstało nie wcześniej niż przed 10 tysiącami lat. Czego jeszcze uczą się dzieci na lekcjach religii w niektórych brytyjskich szkołach?
Do tekstu..
Przeciwdziałajmy wielkiej katastrofie kulturalnej! (03-02-2013)
Autor: Katarzyna Tubylewicz i inni
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: czarny_kot
"Nie trzeba palić książek, żeby zniszczyć kulturę. Wystarczy, by ludzie przestali je czytać" Ray Bradbury
Do tekstu..
Prawda nie leży pośrodku (03-02-2013)
Autor: Pochodne kofeiny
Źrodło: Pochodne kofeiny Zgłosił/a: liliac
"...zaskakująco duży odsetek ludzi sądzi, iż naukowcy mają sporo wątpliwości co do istnienia zjawiska postępującego, wywołanego ludzką aktywnością ocieplenia. Cóż, trudno o lepszy przykład rozmijania się ogółu społeczeństwa ze zdaniem społeczności akademickiej. Tak się składa, że niedawno na blogu desmogblog pisarz James Powell opublikował wyniki swojego przeglądu literatury naukowej z lat 1991-2012 poświęconej zmianom klimatu. Chciał sprawdzić, jak się ma medialne "prawda leży pośrodku" do rzeczywistości. Co mu wyszło?"
Do tekstu..
Francuski parlament: "Tak" dla małżeństw homoseksualnych (03-02-2013)
Autor: mm
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Francja jest coraz bliżej zalegalizowania małżeństw homoseksualnych. Posłowie zaakceptowali najważniejszy artykuł nowej ustawy, który zmienia definicję małżeństwa - podaje BBC. Według przyjętych zapisów małżeństwo to "związek dwóch osób", a nie jedynie kobiety i mężczyzny."
Do tekstu..
Bitwa sceptyków z okultystami o Homeopatię w NFZ (02-02-2013)
Autor: MP/Redakcja Frondy
Źrodło: Fronda.pl (sic!) Zgłosił/a: ARGutowski
"Popierać "sceptyków" czy okultystów? Można by powiedzieć że i tak źle i tak niedobrze. Pod nazwą "sceptycy" nieraz rozumie się grupy atakujące wszelkiego rodzaju "wiarę", a więc środowisku Frondy najczęściej daleko do "sceptyków". Niemniej nie wykluczone, że tym razem należy ich poprzeć w bitwie z okultystami-homeopatami."
Do tekstu..
Profesorowie, powinniście się wstydzić! (02-02-2013)
Autor: Marcin Orliński
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: ramichael
"Niektórzy homoseksualiści uważają, że to, co oni robią, jest ich prywatnym życiem. Lecz życie seksualne nie jest już prywatną sprawą, ponieważ dotyczy przeżycia narodu". Kto to powiedział? Nie, nie posłanka PiS, o której ostatnio głośno. To fragment przemówienia Heinricha Himmlera z roku 1937 do lejtnantów SS. Ta argumentacja jak ulał pasuje do listu poparcia dla Krystyny Pawłowicz, który podpisało właśnie 268 osób ze środowiska naukowego.
Do tekstu..
Kalkulatorzy (02-02-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Kiedyś definiowano politykę jako troskę o dobro wspólne. I przynajmniej niektórzy wierzyli, że tym właśnie ona jest. Dziś polityka to kalkulacja. Fortunę zbiłby ten, kto by wymyślił program do krótkoterminowych politycznych kalkulacji, bo długoterminowe nikogo nie interesują. Kalkuluje się w ciemno. Pan premier na przykład kalkuluje, że opłaca mu się zostawić w rządzie Gowina wraz z jego watykańską świtą, bo poza rządem może być jeszcze bardziej szkodliwy. W kalkulacji innych to dziwna kalkulacja, bo Gowin poza rządem nie miał żadnych osiągnięć ani planów, prócz tego, by dobrze wyglądać i zrobić karierę. Dopiero władza dodała mu skrzydeł w obronie ciemnogrodu. Jeśli pozbawić go wiceministrów, prawników i prestiżu stanowiska, pozostanie tym, kim był: eleganckim panem z Krakowa, którego powo
Do tekstu..
Za fasadą pseudonaukowych teorii kryje się polski wstyd (02-02-2013)
Autor: Agnieszka Kozłowska-Rajewicz
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: greg
"Poznański Uniwersytet im. Adama Mickiewicza to uczelnia z pierwszej trójki rankingów uczelni wyższych. Zawsze byłam dumna z faktu, że tam studiowałam i potem pracowałam, prowadziłam badania naukowe i wykłady. Miałam zaszczyt współpracować z najlepszymi w kraju uczonymi w zakresie biologii człowieka, w tym biologii rozwoju, ewolucji i ekologii człowieka. Żaden z nich nie podpisał się pod listem, w którym poznańscy uczeni powołują się na prawidła rozwoju i ewolucji w odniesieniu do człowieka. Nic dziwnego - w oświadczeniu "Klubu obywatelskiego", grupy uczonych, która zawiązała si
Do tekstu..
Słuszny gniew (02-02-2013)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Też kiedyś miałam takie piękne złudzenia jak Igor Stokfiszewski. Naczytałam się Habermasa i miałam nadzieję, że ludzie mogą rozmawiać ze sobą, wysłuchać swoich racji i się nawzajem upodmiotowić. Śliczności. A kończy się to tak, że ci, którzy próbują szanować cudze, może nie racje, ale przynajmniej uczucia i religijne przekonania, sami ograniczają swoje postulaty, żeby w końcu zostać z ręką w "kompromisie aborcyjnym", z krzyżem wszędzie, konkordatem i religią na maturze. I naprawdę już nie mam ochoty nikogo szanować ani uwzględniać, pozostał mi jedynie słuszny gniew.
Do tekstu..
Francuskie PACSy czyli czy związki partnerskie osłabiają rodzinę? (02-02-2013)
Autor: Galopujący major
Źrodło: http://galopujacymajor.wordpress.com Zgłosił/a: liliac
"Dla przypomnienia podpowiem, że rodziną nie jest tylko mąż, żona i dzidzia, ale także samotna, niezamężna mamusia i jej synek ksiądz. Otóż, zważywszy na to, że związki partnerskie zawierane są przez dotychczasowych konkubentów, którzy inaczej nigdy by małżeństwa nie zawarli, związek partnerski nie tyle osłabia, co rodzinę wzmacnia. Przy odpowiednio skonstruowanym projekcie związków partnerskich sytuacja dzieci z takiego związku może być prawnie lepsza niż "dzieci konkubenckich". Mało tego, według innych badań (pdf) to właśnie dopuszczalność francuskich PACSów ma wyjaśniać poprawę dzietności, znowuż przekładającą się na ochronę rodziny i generalnie tych wszystkich demograficznych problemów, którymi straszą od kilku (?) dekad."
Do tekstu..
Holenderski dziennikarz: "Kościół troszczy się bardziej o własny wizerunek (02-02-2013)
Autor: jg
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Problem Kościoła nie polega na tym, że bywają przestępcy seksualni w jego szeregach, bo tacy zdarzają się w różnych instytucjach. Problem w tym, że Kościół troszczy się bardziej o własny wizerunek niż o los ofiar - pisze Ekke Overbeek, autor książki o pedofilii w polskim Kościele. To jego odpowiedź na krytykę książki ze strony Episkopatu.
Do tekstu..
Muzyka tworzy obywateli (02-02-2013)
Autor: Dorota Szwarcman
Źrodło: Co w duszy gra Zgłosił/a: liliac
"...w El Sistema są dzieci od 3. roku życia. Program jest skierowany do dzieci z trudnych środowisk, z przedmieść, ale mogą w nim uczestniczyć wszyscy chętni. Jednak jednym z celów jest ratowanie dzieciaków przed złym towarzystwem, narkotykami, biedą i innymi nieszczęściami poprzez pokazanie im lepszego, szlachetniejszego świata, poprzez sztukę."
Do tekstu..
Zakon znów szuka inwestora, mieszkańcy walczą o domy (02-02-2013)
Autor: jmr; KT
Źrodło: onet.pl; gazeta.pl; www.tokfm.pl; Zgłosił/a: slik
Mieszkańcy ul. Marglowej w Krakowie walczą o swoje domy. Prawie 90 osób wynajęło wspólnie prawnika i szuka sposobu na wykupienie domostw od sióstr norbertanek. Jak nieoficjalnie podało TOK FM, zakon jest wciąż zainteresowany działką wraz z mieszkańcami.
Do tekstu..
Katolicy, demony i seks w miesięczniku "Egzorcysta" (02-02-2013)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: wemir
"Złe duchy wyzywające kobiety od dziwek, historie opętanych, wymiotujących "czarną mazią" - miesięcznik "Egzorcysta" robi furorę."
Do tekstu..
Palikot o kandydaturze Grodzkiej: To moment, aby coś się przestawiło (02-02-2013)
Autor: abs//bgr
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
- Chciałbym, by doszło do sytuacji, w której Krystyna Pawłowicz wchodzi na mównicę sejmową, a głosu udziela jej Anna Grodzka. Czy dla tego widoku nie warto tego zrobić? - mówił Janusz Palikot w "Piaskiem po oczach", apelując o poparcie kandydatury Grodzkiej na stanowisko wicemarszałka Sejmu.
Do tekstu..
Szykuje się wolny dostęp do zasobów kultury (02-02-2013)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: wemir
"Rząd szykuje rewolucję: to, co powstaje za pieniądze publiczne, ma być dostępne bezpłatnie."
Do tekstu..
Arcybiskup Los Angeles zwolnił kardynała. Za seksskandale duchownych (01-02-2013)
Autor: rik
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
José H. Gomez, arcybiskup największej w USA katolickiej archidiecezji w Los Angeles, zwolnił z pełnienia wszelkich obowiązków ze "skutkiem natychmiastowym" kardynała Rogera Mahony'ego. Powodem są kolejne informacje związane z tuszowaniem przypadków molestowania seksualnego dzieci przez duchownych archidiecezji - informuje agencja AP.
Do tekstu..
Sprawa księdza z Tylawy: kościelne ''zero tolerancji'' nie istnieje (01-02-2013)
Autor: Małgorzata Bujara, Rzeszów
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Nikt z Kościoła nie wykonał żadnego gestu. Nie przeprosił, nie przyszedł, nie napisał listu. A teraz abp Michalik mówi o otaczaniu pomocą i zadośćuczynieniu moralnym ofiarom pedofilii?! - pyta Ewa Orłowska, jedna z ofiar b. proboszcza w Tylawie na Podkarpaciu
Do tekstu..
China's Toxic Sky (01-02-2013)
Źrodło: The Atlantic Zgłosił/a: Unulfo
Zaniedbania w dziedzinie ochrony środowiska sprawiły, że Pekin stał się miastem, w którym nie da się normalnie oddychać. Galeria 31 wymownych fotografii.
Do tekstu..
"Newsweek" przegrał spór sądowy z Opus Dei (01-02-2013)
Autor: (ap)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
"Newsweek" ma zmieścić sprostowanie i odpowiedź Opus Dei na publikacje tygodnika z 2011 r., gdzie pisano m.in., że ta katolicka organizacja działa niejawnie i prowadzi własną sieć szkół - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Sąd uwzględnił pozew Opus Dei o nakazanie redaktorowi naczelnemu Tomaszowi Lisowi publikacji sprostowania i odpowiedzi. Adwokat pozwanego zapowiada apelację.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365