Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.040.196 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 290 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Anatol France - Bogowie pragną krwi
Friedrich Nietzsche - Antychryst

Złota myśl Racjonalisty:
Nic, co dałoby się powiedzieć o Bogu i boskiej opatrzności, o stworzeniu świata i sensie ludzkiego życia, o celowym porządku rzeczy i ostatecznym przeznaczeniu wszechświata nie jest ani falsyfikowalne, ani wyposażone w moc prognostyczną.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Muzeum IV RP (03-03-2008)
Autor: (...)
Źrodło: Muzeum IV RP Zgłosił/a: Paweł Rozwadowski
Witaj gościu w naszym skromnym Muzeum. Chcemy, by stało się ono miejscem, w którym zbierzemy wspólnie kolekcję pamiątek z czasów budowy IV RP, ku chwale i wiedzy przyszłych pokoleń. Nie pozwólmy im zaginąć w mroku dziejów!
Do tekstu..
Zakończyło się posiedzenie komisji wspólnej rządu i Episkopatu... (03-03-2008)
Zgłosił/a: savorth <małpa> yahoo.com
Czy rząd Polski potraktuje te "wytyczne" ze spotkania jako nakaz do spełnienia ? Po prostu skandal ! Cytat: " lekcja religii ()nie powinna być w żaden sposób dyskryminowana, a zatem ocena z religii powinna być wliczana do średniej ocen."" Cytat: "Strona kościelna zaapelowała także o awansowanie na stopień oficerski księży, byłych wojskowych" Cytat: "Biskupi upomnieli się także o autonomię cmentarzy kościelnych. Prowadzenie cmentarza wyznaniowego należy do działalności statutowej Kościoła Katolickiego, dlatego nie może być uznawane jako działalność gospodarcza lub działalność użyteczności publicznej. W związku z tym osoba prawna Kościoła prowadząca cmentarz wyznaniowy nie powinna być traktowana jak przedsiębiorca w rozumieniu przepisów prawa polskiego
Do tekstu..
Wyobraźnia po prawej stronie (02-03-2008)
Autor: Jacek Dukaj
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: waldmarc
W Polsce nie tylko wielu autorów fantastyki deklaruje swe prawicowe poglądy, ale często i z upodobaniem wykorzystują oni fantastykę do ich prezentacji i propagowania.
Do tekstu..
Słońce krąży wokół Ziemi (01-03-2008)
Źrodło: www.youtube.com Zgłosił/a: ellubis
a Bóg ulepił dobrą połowę ludzkości z gliny
Do tekstu..
Worldwide Adherents of All Religions by Six Continental Areas, Mid-2007 (29-02-2008)
Autor: Encyclopadia Britannica
Źrodło: Britannica site Zgłosił/a: mamut
Worldwide Adherents of All Religions by Six Continental Areas, Mid-2007
Do tekstu..
Głupi i głupszy. Czy Amerykanie są odporni na wiedzę? (29-02-2008)
Autor: Patricia Cohen
Źrodło: New York Times Gazeta.pl Zgłosił/a: mamut
Gdy wracała do domu na Upper East Side, przerażona i niepewna, weszła do baru. Pijąc Krwawą Mary przysłuchiwała się rozmowie dwóch eleganckich mężczyzn. Przez chwilę wydawało się jej, że mężczyźni mają zamiar porównać straszny atak, jaki miał miejsce tego dnia, z japońskim bombardowaniem z 1941 r., które pchnęło Amerykę do udziału w II wojnie światowej. - To jak Pearl Harbour - powiedział jeden z mężczyzn. Drugi zapytał: - A co to jest Pearl Harbour? - Wietnamczycy zrzucili bomby na port i tak się zaczęła wojna w Wietnamie - odpowiedział pierwszy. W tamtej chwili Jacoby zdecydowała, że napisze swoją książkę.
Do tekstu..
Czesi zdradzili Europę (29-02-2008)
Autor: Jędrzej Bielecki
Źrodło: www.dziennik.pl Zgłosił/a: Polakowski

Do tekstu..
Sponsor (z) kruchty (28-02-2008)
Autor: Przemysław Szubartowicz
Źrodło: przegląd.pl Zgłosił/a: waldmarc
Jak minister Ujazdowski rozdawał pieniądze przykościelnym i okołokościelnym instytucjom oraz prawicowym wydawnictwom
Do tekstu..
O papieżu nie na klęczkach (28-02-2008)
Autor: rozmowa z prof. T. Bartosiem
Źrodło: przegląd.pl Zgłosił/a: waldmarc
Krytyka Kościoła nie jest moją jedyną życiową radością. Ale nie widzę powodu, by milczeć w sprawach, które uznaję za istotne. Dla papieża zachowuję szacunek, świadom jego dokonań, podziwiam charyzmatyczną osobowość. Ale to nie musi zaślepiać. Obok wielkich dzieł były też inne, które krytykuję.
Do tekstu..
Nosowska: Na przekór (27-02-2008)
Autor: Angelika Kucińska
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: mamut
I potrafi wypromować płytę piosenką, gdzie abstrakcja formy ściera się z konkretem społecznej obserwacji: "Gdybynóżka chce z tobynóżką żyć/ Pana prosi pan, do tanga trzeba dwóch/ Już płonie stos, na rondzie De Gaulle/ Palma zjara się" ("Era retuszera" z zeszłorocznego albumu "UniSexBlues"). Osiem lat temu mówiła o sobie na łamach "Machiny": "Nie lubią mnie niezależni, nie lubią mnie zależni, nie lubi mnie żaden z proponowanych przez świat bogów, jestem bezpańskim dzieckiem w sensie duchowym, nie ma dla mnie miejsca". Tę totalną bezdomność przekuła w niepowtarzalne zjawisko. W fenomen.
Do tekstu..
Co łaska (27-02-2008)
Autor: Michał Kuźmiński, Maciej Müller
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: ellubis

Do tekstu..
Judaizm reformowany (26-02-2008)
Autor: Robert Stiller
Źrodło: ŻYDOWSKA GMINA REFORMOWANA Zgłosił/a: mamut
Należy sprostować trzy rozpowszechnione, lecz z gruntu błędne stereotypy na temat judaizmu reformowanego. Pierwszy: że jest to ruch świeżej daty i młodszy od pozostałych odmian judaizmu. Drugi: utożsamianie go z postawą czy tendencją w dowolnym sensie liberalną. Trzeci: przeciwstawianie go tradycyjnym odmianom judaizmu. Początki judaizmu reformowanego (po angielsku Reform Judaism, po niemiecku Reformjudentum) sięgają końca XVIII wieku. Tak więc liczy on sobie 200 lat czyli dziesięć pokoleń.
Do tekstu..
McWiara (26-02-2008)
Autor: Violetta Ozminkowski
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: waldmarc
Kościoły w Polsce nadal są pełne wiernych. Ale wpływ na ich życie nauk głoszonych z ambony jest znacznie słabszy niż dekadę temu. Badania "Newsweeka" potwierdzają, że Polacy wybierają z nauk Kościoła to, co im pasuje, jak towary w sklepie.
Do tekstu..
Wieczne życie dla każdego? (26-02-2008)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: waldmarc
Nanotechnologia zrewolucjonizuje medycynę i da nam nieśmiertelność. Kiedy? Już pod koniec trzeciej dekady tego stulecia - prognozuje Ray Kurzweil, wielki amerykański wynalazca i wizjoner
Do tekstu..
Studia gejowsko-lesbijskie (25-02-2008)
Autor: Magdalena Dubrowska
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: mamut
O jakiego rodzaju wiedzę wzbogacą swoich słuchaczy Queer Studies? - Przede wszystkim umożliwią rozważania nad społecznym kontekstem orientacji seksualnej, np. jak wpływa na pozycję społeczną, a także co na ten temat mówią filozofia i etyka - wylicza szef KPH. - To będzie również spotkanie z literaturą, filmem i muzyką tworzonymi przez homoseksualistów, dla homoseksualistów i o homoseksualistach. Kurs rozpocznie się w marcu. Zajęcia będą się odbywały w weekendy raz na dwa tygodnie w sali wykładowej KPH. Więcej informacji na stronie www.queer.kampania.org.pl.
Do tekstu..
Giertych wypromował Gombrowicza (25-02-2008)
Autor: Roman Pawłowski
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: mamut
Takiego zainteresowania książkami Witolda Gombrowicza krakowskie Wydawnictwo Literackie nie notowało od lat. W drugiej połowie ubiegłego roku czytelnicy kupili 22,5 tys. egzemplarzy, o ponad 8 tys. więcej niż rok wcześniej. Najbardziej skoczyła sprzedaż znajdującej się na liście lektur "Ferdydurke" - z 8,5 tys. do ponad 14 tys. egzemplarzy - o blisko 70 proc.!
Do tekstu..
Ateizm niezawiniony i ateizm postulowany (25-02-2008)
Autor: Wojciech Wierzejski, wiceprezes LPR
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: mamut
Dodatkowo pamiętajmy, że w wielu społeczeństwach uformowały się w ostatnim czasie całe środowiska ateistyczne o swoistym stylu myślenia i bycia. Kolejne pokolenia wchodzą niejako w gotowy już świat ateistycznych idei i postaw. Przyznam szczerze, że osobiście nie znam ani jednego człowieka, który jest ateistą a wyrósł w rodzinie religijnej. Znam natomiast całe mnóstwo ateistów, których już rodzice byli ateistami, bądź nie praktykowali.
Do tekstu..
Starsza pani pragnie odejść (24-02-2008)
Autor: Cécile Prieur
Źrodło: onet.pl/LeMonde Zgłosił/a: youzwiak
Jak to, przecież ją kochają, jak może im to zrobić? Ludziom trudno jest zaakceptować myśl o śmierci na życzenie. A jednak decyzja o wspomaganym samobójstwie może być głęboko przemyślanym aktem woli.
Do tekstu..
Mają 140 milionów wiernych. I chcą zniesienia celibatu (22-02-2008)
Autor: Magda Hartman
Źrodło: Pardon Zgłosił/a: KS
Uczestnicy XII Spotkania Kapłanów Brazylijskich wystosowali list do Benedykta XVI, w którym apelują o zniesienie celibatu. To najpoważniejszy tego typu protest w Kościele katolickim od wielu lat.
Do tekstu..
Konfidenci, tapeciary, lanserzy (21-02-2008)
Autor: Adam Nocuń
Źrodło: tygodnik.onet.pl Zgłosił/a: G.K.
Pracy nauczyciela przyświeca motto: "Wy, którzy tu wchodzicie, żegnajcie się z nadzieją". Codziennie odbywam tę samą podróż, podróż przez pięć kręgów.
Do tekstu..
Kosciół kostnieje (21-02-2008)
Autor: Anna Szulc
Źrodło: przekrój/wp.pl Zgłosił/a: tede76
Kościół katolicki wciąż jest barką bogato zdobioną i pełną pasażerów. Jej sternicy są przekonani, że nadal pływają po morzu ludzkich dusz. Ale ta łódź dryfuje ku mieliźnie.
Do tekstu..
Obroń Serbię (21-02-2008)
Zgłosił/a: MA
POPRZYJ APEL W OBRONIE SERBII SKIEROWANY DO WŁADZ RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ!
http://obronserbie.lpr.pl/
Śmierć nieśmiertelnego (21-02-2008)
Autor: The Daily Telegraph
Źrodło: wiadomosci.onet.pl Zgłosił/a: ellubis
Maharishi Mahesh Yogi, który zmarł 5 lutego prawdopodobnie w wieku 91 lat, wywarł głęboki wpływ na Beatlesów w późniejszym okresie ich kariery i przeobraził stare hinduskie metody medytacji transcendentalnej. Koncentrując się na niej dwa razy dziennie przez pół godziny, człowiek praktykujący medytację miał rozpraszać "prymitywne" myśli i osiągać jedność z nieskończonością. Cena za tę inicjację równała się tygodniowej pensji.
Do tekstu..
"Homo.pl": pierwszy polski film o gejach i lesbijkach (21-02-2008)
Autor: Dagmara Romanowska
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: mamut
Robert Gliński: Do polskich gejów trafiłem przez zagranicznych. Mieszkałem u pary gejów w Berlinie przez miesiąc. Oni wiedli całkowicie normalne życie jak przyzwoite małżeństwo. Wstawali rano, jedli śniadanie, gnali do pracy, potem obiad, kino albo teatr. Nikt w kamienicy, gdzie mieszkali nie dziwił się, gdy trzymali się za rękę, albo jeden drugiemu skradł pocałunek.
Do tekstu..
Ostatnia ostoja matriarchatu (20-02-2008)
Autor: Joanna Woźniczko-Czeczott
Źrodło: Przekrój Zgłosił/a: mamut
Od wieków głowami rodzin, które trzymają kasę i ekonomiczne stery gospodarstwa, były kobiety. Większość mężczyzn uprawia ziemię i zajmuje się rybołówstwem. Kobiety zaś parają się handlem. Są właścicielkami sklepów, kantyn, hoteli i banków. To one królują na rozległym bazarze w sercu miasta, na którym równie ważne jak dobicie targu są spotkanie i wymiana informacji. Bazar jest społecznym centrum, gdzie wstęp mają prawie wyłącznie kobiety. Oprócz nich przychodzą tam tylko musches. Ci są dopuszczeni do kobiecych zawodów - mogą awansować w banku lub prowadzić sklepy. Prawie jak kobiety.
Do tekstu..
Dzień Walki z Depresją (20-02-2008)
Zgłosił/a: MA
Materiał video Stowarzyszenia Aktywni Przeciwko Depresji
Do tekstu..
Ślubowali sobie... wolność (20-02-2008)
Autor: Monika Rosmanowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Kielce Zgłosił/a: MA
Ona: nonkonformistka, feministka i ateistka. On: racjonalista, deista, który odrzucił wiarę i odłączył się od Kościoła. Ślubować chcieli sobie i wobec siebie, nie przed Bogiem. Że będą szanować swoją wolność, przestrzeń, że będą kochać się miłością rozumną i że zawsze będą ze sobą mimo ewentualnych przeciwieństw i pokus. 9 lutego jako druga para w Polsce wzięli ślub humanistyczny.
Do tekstu..
Mistrzostwa Polski księży (20-02-2008)
Zgłosił/a: EBS
Po raz jedenasty na stoku Stożka w Wiśle odbyły się mistrzostwa Polski księży i kleryków w narciarstwie alpejskim o "Puchar im. Jana Pawła II".
Do tekstu..
Dziewczyna sfilmowana podczas seksu podcięła sobie żyły (19-02-2008)
Autor: Grzegorz Staszak
Źrodło: Gazeta.pl Opole Zgłosił/a: mamut
- Grzegorz Staszak: Co się stało w Twoim życiu, gdy film pojawił się w internecie? - Ula: Ze strony znajomych nie miałam nieprzyjemności. Gorzej z innymi, obcymi ludźmi. Docinki typu "nasza pornogwiazda idzie", "jedziesz dalej, Ulka" albo "hej, może mi obciągniesz" stały się w kilka dni normą, i w szkole, i nie tylko. - Dlatego próbowałaś popełnić samobójstwo? - Tak. Byłam już strasznie zmęczona całą tą sprawą. Nie wytrzymałam tego napięcia. Chciałam uciec, już nigdy nie mieć nic wspólnego z tą sprawą...
Do tekstu..
Mit Chrystusa w Japonii (19-02-2008)
Autor: Dariusz Lipiec
Źrodło: Magazyn Histmag Zgłosił/a: mamut
Z jednego budynku wyszedł starszawy człowiek w słomianym kapeluszu, wsiadł na rower i odjechał. Wyglądał dokładnie tak, jak każdy inny starszawy japoński chłop. Nagano-san wskazał go dyskretnie i powiedział z niepewnym uśmiechem: "To jest właśnie pan Sawaguchi, potomek Chrystusa. Jego ojciec, który umarł wiele lat temu, miał niebieskie oczy, wysoki nos i jasne włosy". Zapytany bez ogródek, czy wierzy w to, że Chrystus mieszkał w Herai, Nagano-san zawahał się i bąknął, że sam nie wie. Opowiada całą historię, bo to ciekawe i przyciąga turystów do Shingo.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365