Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.044.037 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 485 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Wprawdzie nie istnieje zatem wiedza pewna na temat świata, ale też najwyraźniej człowiek wiedzy takiej nie potrzebuje. Dobrze potwierdzone hipotezy wystarczają do działania.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Demontaż prawa przeżyje PiS (04-03-2006)
Autor: Wiktor Osiatyński
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: as
PiS może zniszczyć demokrację w Polsce, nie ruszając konstytucji. Zapobiec temu można tylko w jeden radykalny sposób
Do tekstu..
Czy może Europa zaistnieć? (04-03-2006)
Autor: Leszek Kołakowski
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: waldmarc
Na nic sztuczne klejenie ideologii czy filozofii europejskiej. Gdybyśmy chcieli mieć ideologię albo religię, albo filozofię obowiązującą, musielibyśmy zbudować tyranię, będącą radykalnym zaprzeczeniem duchowej konstytucji Europy z jej upartą, choć tylekroć niszczoną afirmacją wolności.
Do tekstu..
Alternatywny rzecznik w Polsacie (28-02-2006)
Źrodło: wp/polsat Zgłosił/a: MA
Jak dotąd Polsat najrzetelniej poinformował o naszej inicjatywie. Brawo!
Do tekstu..
Obowiązkowa religia? (27-02-2006)
Autor: Paulina Nowosielska
Źrodło: Przegląd Zgłosił/a: as
W imię Ojca i Syna, i lepszej średniej z matury
Do tekstu..
8 godzin dziennie w kościele scjentologicznym (26-02-2006)
Autor: Ivy
Źrodło: Pudelek Zgłosił/a: MA
Ciężarna Katie Holmes spędza ostatnio po osiem godzin dziennie w kościele scjentologicznym, gdzie zgłębia tajniki swojej nowej wiary. Scjentolodzy wmawiają jej podobno, że otaczają ją… duchy przybyszy z obcej planety. Tom Cruise cieszy się z nawrócenia Katie
Do tekstu..
Szatan atakuje jak nigdy (23-02-2006)
Autor: Witold Szabłowski
Źrodło: GAZETA.PL Zgłosił/a: JATO

Do tekstu..
Co zrobił o. Rydzyk z pieniędzmi na Stocznię (20-02-2006)
Autor: Maciej Sandecki, Sławomir Sowula
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: waldmarc
Ks. Tadeusz Rydzyk zebrał miliony na ratowanie Stoczni Gdańskiej. Ani złotówka nie trafiła do stoczniowców, choć prosili o pieniądze wielokrotnie. Nikomu nie powiodły się też próby wpłynięcia na księdza przy pomocy kościelnych zwierzchników bądź prokuratury. W końcu gdańszczanie zdecydowali się ujawnić prawdę "Gazecie"
Do tekstu..
Dlaczego wystąpiłem z Kościoła (20-02-2006)
Autor: Luis Padrosa S.J.
Źrodło: matthew.terramail Zgłosił/a: wuesjot
Poznawszy naukę Ewangelii, Ks. Luis Padrosa nie miał innego wyjścia, jak wystąpić z kościoła katolickiego. Jako były teolog-jezuita w bardzo jasny i zrozumiały sposób omawia problemy, które zadecydowały o tym kroku w jego życiu.
Do tekstu..
'Breaking the Spell: Religion as a Natural Phenomenon,' by D (19-02-2006)
Autor: Review by LEON WIESELTIER
Źrodło: http://www.nytimes.com/ Zgłosił/a: Malgorzata

Do tekstu..
Nastolatki mają dzieci (19-02-2006)
Autor: Julia Nowak
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: as
Kingę najbardziej wkurza, że Adam nawet nie walczył, żeby syn miał po nim nazwisko. - Do wysokiego sądu powiedział, że mu to wisi. Miała 15 lat, kiedy wygrała sprawę o alimenty
Do tekstu..
Nowa władza mówi Konopnicką (18-02-2006)
Autor: rozmowa z prof. J. Bralczykiem
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: waldmarc
Trzeba przyjrzeć się uważnie frazesom, kluczowym dla triumfującego dziś języka narodowo-katolickiego i populistycznego, i wziąć się za nie. Porozbrajać te wszystkie "IV Rzeczypospolite", "moralne naprawy państwa", "Polski solidarne". Sięgnąć po język luzu, język obśmiania, bo to on ujawnia groteskowe podłoże wszelkich ideologii
Do tekstu..
Tchórzliwa Europa (17-02-2006)
Autor: HANS-JÜRGEN SCHLAMP
Źrodło: Spiegel/Onet.pl Zgłosił/a: waldmarc
Zamiast solidarnie i pryncypialnie przeciwstawić się fali islamskich zamieszek, Unia Europejska chowa się za ostrożnymi oświadczeniami - i jak zwykle nie mówi jednym głosem
Do tekstu..
Racja Oriany Fallaci (14-02-2006)
Autor: Waldemar Piasecki/Daniel Pipes
Źrodło: Tygodnik Przegląd Zgłosił/a: budzik
W Europie chrześcijaństwo słabnie, a islam rośnie w siłę, jest prężny, ambitny. Staje się apodyktyczny i nietolerancyjny.
Do tekstu..
Wracam do telewizji (14-02-2006)
Autor: Przemysław Szubartowicz/Olga Lipińska
Źrodło: Tygodnik Przegląd Zgłosił/a: budzik
Nikt nie podciął mi skrzydeł i cały czas mam nadzieję, że wrócę do telewizji. Wprawdzie nie wszyscy mój kabaret kochali, miałam zaciekłych wrogów, ale byli też ludzie, którzy bardzo lubili to, co robiłam. 3 mln widzów to jest bardzo dużo i mądry menedżer nigdy by z takiego kapitału nie zrezygnował.
Do tekstu..
Hiszpańscy katolicy w natarciu (14-02-2006)
Autor: Lola Galán
Źrodło: www.onet.pl/El Pais Zgłosił/a: budzik
Obrońcy religii i tradycyjnych wartości zorganizowali się w prężny ruch. Już dziś jest on liczącą się siłą polityczną i niewykluczone, że jutro zadecyduje o wynikach wyborów.
Do tekstu..
Retenebracja, czyli powrót mroków (14-02-2006)
Autor: Jerzy Drewnowski
Źrodło: Dziś Zgłosił/a: MA
Upadek rozumu i kultury* Zniewolenie ekonomiczne* Nawrót irracjonalizmu* Masowa manipulacja i ogłupianie* Szanse myśli wolnej.
Do tekstu..
Konflikt cywilizacji? (12-02-2006)
Autor: Alan Cowell
Źrodło: www.onet.pl/NYTimes Zgłosił/a: budzik
Narastają islamskie protesty przeciwko publikacji karykatur ośmieszających proroka Mahometa, a niewielka, lecz znacząca organizacja imigrantów muzułmańskich zamieściła na swej stronie internetowej rysunek Hitlera w łóżku z Anną Frank.
Do tekstu..
Potęga podłości (11-02-2006)
Autor: Rafaela von Bredow
Źrodło: www.onet.pl/Spiegel Zgłosił/a: budzik
Zawiść napędza człowieka do działania, zazdrość przenika jego sposób myślenia. Ekonomiści i biolodzy odkrywają korzenie tych uczuć i stwierdzają, że służą one całkiem szlachetnemu celowi.
Do tekstu..
Prozac niepotrzebny (11-02-2006)
Autor: Peter Kramer
Źrodło: www.onet.pl/La Vanguardia Zgłosił/a: budzik
Do szczęścia potrzebujemy tylko inteligencji i poczucia humoru. Bo udane życie polega na umiejętnym dystansowaniu się wobec zdarzeń oraz odnajdywaniu w nich pozytywnych stron. Zastanawiajmy się, analizujmy i wspominajmy - zachęca amerykański psychiatra Peter Kramer.
Do tekstu..
Co naprawdę mierzy PKB? (11-02-2006)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: www.lewica.pl Zgłosił/a: budzik
Nawet ludzie inteligentni i wykształceni dowiadując się z mediów o wzroście lub spadku PKB traktują ten wzrost lub spadek jako odpowiednio dobrą i złą wiadomość, nie zastanawiając się nad tym, co to właściwie oznacza. Wzrost PKB tymczasem niekoniecznie musi być dobrą wiadomością. Wiele ludzkich nieszczęść prowadzi do wzrostu wartości zakupywanych "towarów i usług". Jeśli w jakimś kraju nagle pojawi się milion chorych na raka - przyniesie to zauważalny w skali kraju wzrost PKB w postaci większego zapotrzebowania na leki, wizyty specjalistów a w końcu i usługi pogrzebowe.
Do tekstu..
Protest prawników przeciwko nowemu PRL-owi (11-02-2006)
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: MA
Zarówno język, jak i sposób działania obecnych władz przypominają łudząco czasy PRL. W XXI wieku nie da się rozwiązywać poważnych problemów społecznych, ignorując dorobek nauki.
Do tekstu..
Paragraf i gromnica (11-02-2006)
Autor: Andrzej Osęka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: MA
Panie z gromnicą nie znają zapewne ani włoskiego, ani angielskiego, najwyraźniej nie słyszały też o Malignie. Ale to ich pojmowanie religijności, ich uczucia stały się widać miarą. One potrafią zdumiewająco szybko uruchomić policję i prokuraturę, spowodować zdjęcie prac z wystawy. Nowe władze, zwracając się do narodu z Radia Maryja i Telewizji Trwam, dały wszystkim znak - także policji i prokuraturze - jak należy teraz czytać paragrafy.
Do tekstu..
Gdzie się kończy wolność słowa (11-02-2006)
Autor: L. Appignanesi, M.Bosacki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: MA
Gdy w stolicach arabskich gwałtownie protestowano przeciw karykaturom Mahometa, parlament w Londynie odrzucił przepisy, które miały szczególnie chronić religię muzułmańską przed obrazą.
Do tekstu..
Liberalizm po polsku (10-02-2006)
Autor: Andrzej Walicki
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: waldmarc
Nie można utożsamiać liberalizmu z projektem ekonomicznym i neoliberalną ideologią nowej prawicy. Niestety, w Polsce całemu liberalizmowi przypisano takie cechy jak pogarda dla słabszych czy rozbuchany egoizm silniejszych. Tymczasem jego sercem i jądrem jest idea wolności jednostki - mówi
Do tekstu..
W pażdzierniku karykatury Mahometa puściła prasa egipska! (09-02-2006)
Autor: Marcus_Crassus
Źrodło: eurojihad.org Zgłosił/a: MA
Właśnie odnaleziono egzemplarze egipskiej gazety Al Fagr która opublikowała karykatury podczas...Ramadanu..Podczas okresu będącego świętym czasem dla muzułmanów muzułmańska gazeta przedrukowuje karykatury Mahometa! I co? I NIC!! Zupełnie NIC . Nikt nikogo nie zwalnia. Nikt nie zwalnia redaktora. Nikt nie przeprasza! Nic się nie dzieje...Dlaczego?
Do tekstu..
Sąd nad polską aborcją (07-02-2006)
Autor: Paulina Nowosielska
Źrodło: Tygodnik Przegląd Zgłosił/a: budzik
7 lutego o kraju leżącym nad Wisłą może zrobić się głośno w całej Europie. A wszystko przez to, że przed Trybunałem w Strasburgu będzie rozpatrywana skarga Alicji Tysiąc przeciwko Polsce. Drobna kobieta, której odmówiono w kraju prawa do legalnej aborcji. Urodziła dziecko, Julię. Ale ta trzecia już ciąża sprawiła, że Alicja do końca życia będzie kaleką.
Do tekstu..
Żadnej świętości nie uszanują... (06-02-2006)
Źrodło: Interia Zgłosił/a: MA
Chrystus zachęca do picia piwa, apostołowie oddają się hazardowi, ksiądz całuje zakonnicę - symbole religijne coraz częściej wykorzystuje się w celach reklamowo-handlowych.
Do tekstu..
Zbigniew Nosowski : Władza dalej od Kościoła (05-02-2006)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Wilhelm
Polscy politycy mają bardzo słaby autorytet, więc wieszają się na potężnym autorytecie Kościoła. Na nowo odżyła w Polsce pokusa realizowania celów kościelnych za pomocą środków państwowych. Tak jakby łaska Chrystusa miała spływać przez struktury państwowe - mówi Zbigniew Nosowski Katarzyna Wiśniewska: Co Pan sądzi o tym, że w pakcie stabilizacyjnym między PiS, Samoobroną i LPR pośredniczył abp Głódź? Zbigniew Nosowski: O wiele bardziej pośredniczył w nim ojciec Rydzyk! Jeśli jacyś ludzie nie są w stanie się porozumieć i duchowny im w tym pomaga, to nie ma w tym nic złego. Natomiast jeśli pod
Do tekstu..
Czekając na rewolucję moralną (05-02-2006)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: waldmarc
Zwolennicy nowej poprawności politycznej nie mówią otwarcie o swych sympatiach dla nacjonalizmu, a tylko o "silnej tożsamości wspólnotowej". Nie mówią o cenzurze i ograniczaniu swobód obywatelskich, do czego w istocie dążą, lecz straszą widmem "cywilizacji śmierci". Nie deklarują otwarcie chęci dyskryminowania mniejszości, lecz przywołują hasła "ładu moralnego" i "demokracji z wartościami"
Do tekstu..
wirtualna spowiedź (01-02-2006)
Autor: Radio Maryja Mirror
Zgłosił/a: Maillevin
Jak w tytule strony, hmm byc moze wkrotce to nie bedzie juz tylko zart ;)
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365