Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.632.958 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 354 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Postulowanie niewidzialnych i niepoznawalnych czynników, które (..) systematycznie nie podlegają potwierdzeniu ani obaleniu, jest w religiach tak powszechne, że efekty takie traktuje się czasem jako symptomatyczne.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Ghostly jets seen streaming from Milky Way's core (04-06-2012)
Autor: Ron Cowen
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Astronomers have found the best evidence yet that the dormant gravitational monster that lies at the centre of the Milky Way - a supermassive black hole known as Sagittarius A* - recently emitted a pair of gamma-ray jets"
Do tekstu..
Lobbyści Kościoła katolickiego (04-06-2012)
Autor: Czesław Sikorski
Źrodło: Przegląd, 04 czerwca 2012 Zgłosił/a: scorp
"Posłowie prawicy, reprezentując w Sejmie Kościół katolicki, a nie ogół obywateli, dokonują stopniowego demontażu demokracji liberalnej, oddalając tym samym Polskę od standardów europejskich"
Do tekstu..
Emil Cioran o Julianie, chrześcijaństwie i pogaństwie (03-06-2012)
Autor: Emil Cioran
Źrodło: kritikos.pl Zgłosił/a: ramichael
Fragmenty książki "Zły demiurg": Gdyby wszelako jakoweś monstrum słodyczy, nie wiedzące, co to złość, zapragnęło się jej wyuczyć albo przynajmniej poznać jej wartość - sposobem dla niego najprostszym byłaby lektura kilku autorów kościelnych zaczynając od Tertuliana, a kończąc, powiedzmy, na św. Grzegorzu z Nazjanzu, śledzienniku, a jednak pisarzu mdłym, którego oracja przeciwko Julianowi Apostacie od razu budzi w nas ochotę do przejścia na pogaństwo.
Do tekstu..
Lodowce NIE topniały szybciej 80 lat temu (03-06-2012)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale Szare Zgłosił/a: liliac
W najnowszym numerze Nature Geoscience opublikowano rekonstrukcję dwudziestowiecznej historii grenlandzkich lodowców, "An aerial view of 80 years of climate-related glacier uctuations in southeast Greenland" grupy Duńczyków1, jeden z tych artykułów, gdzie sekcję "Metody" czyta się z równym albo i większym zainteresowaniem niż "Wyniki".
Do tekstu..
Brat Chaplina, czyli filantrop w seksmisji. Jubileusz 90. urodzin Michnkowskiego (03-06-2012)
Autor: Jan Bończa-Szabłowski
Źrodło: pisf.pl Zgłosił/a: liliac
"Michnikowski swym talentem obdzielił kilka pokoleń słuchaczy i widzów. Do swych największych sukcesów może zaliczyć występy w kabarecie Wagabunda i Dudek; ujmował liryzmem w Kabarecie Starszych Panów, dzieciom kojarzyć się będzie jako głos Papy Smerfa i narrator przygód Koziołka Matołka"
Do tekstu..
Jezus Christ - The Musical (03-06-2012)
Autor: Javier Prato
Źrodło: YouTube Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
I will survive!
Do tekstu..
Padł kolejny rekord. Szkoci umieścili namiot ponad 30 km nad Ziemią! (03-06-2012)
Autor: lmc.
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Szkoci z VASA pozazdrościli NASA udanego startu SpaceX i postanowili dołożyć swój klocek do kosmicznej układanki. W przestrzeń wysłali namiot, na pokładzie którego znalazła się czwórka śmiałków. Tak, zwyczajny namiot"
Do tekstu..
Obama na kolana. Cel: Jasna Góra (02-06-2012)
Autor: Jan Płaskoń
Źrodło: money.pl Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
I tak przeleciał nam na niczym kolejny tydzień w roku. Obama na początku, Obama na końcu, choć do prawdziwego finito może być jeszcze daleko. Nie wypowiedziały się przecież koła gospodyń wiejskich, związek sołtysów oraz hodowcy kanarków. A marszałkini Kopacz oświadczyła, że pisemne ubolewania prezydenta USA nie wystarczą. Czyli musi nastąpić ciąg dalszy.
Do tekstu..
10 powodów, dla których politycy kochają Palikota (02-06-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Palikot urósł w polskiej polityce do rangi symbolu. Uosabia błazeństwo, nihilizm, polityczną samotność i programową pustkę. Ciągle o tym słyszymy. Dzięki temu staje się jednak coraz bardziej niezbędny na naszej scenie publicznej. Stanowi on bowiem poważną (jedyną?) gwarancję jej powagi. Dzięki jego medialnie nagłaśnianym "błazeństwom" każdy polityk uzyskuje tło, na którym - jak mu się wydaje - wszystko, co robi, jest działalnością ważną, wartościową i serio.
Do tekstu..
Chrześcijanin na Paradzie Równości, czyli lesbijka i gej w Kościele (02-06-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Agnieszka jest lesbijką, Maks gejem. Wierzą w Boga, a w sobotę pójdą w Paradzie Równości. Maks: - W młodości modliłem się, żeby nie być gejem. Na studiach stereotypy runęły. Agnieszka: - Nie dam wpakować się w schemat, że moja seksualność jest chora. Kiedyś ksiądz mnie przeprosił, że nie może mnie rozgrzeszyć
Do tekstu..
The Science and Politics of Global Warming (02-06-2012)
Autor: Brian Dunning
Źrodło: http://skeptoid.com Zgłosił/a: liliac
"Today we're going to open Pandora's box. We're going to point the skeptical eye at AGW, anthropogenic global warming, that part of of climate change due to human actions. There's little dispute that climate change is real and natural; over the millennia, global climate patterns have gradually shifted. There's little dispute about natural global warming; we've been warming up for 150 years since the last lows of the Little Ice Age. But what there's plenty of dispute about - at least within the public if not within the scientific community - is AGW. How much are we humans causing or increasing the warming? What will the effects be of that increase if it exists? What, if anything, should we do about it?"
Do tekstu..
Nauczyciel z Kalifornii, czyli kto naprawdę założył firmę Apple (02-06-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Trudno przecenić wpływ, jaki na dzisiejszą cyberkulturę wywarł pewien zapomniany nauczyciel z Kalifornii, który nie ma nawet hasła w Wikipedii (wstyd, wikipedyści!). To John McCollum, który w 1968 roku uruchomił pionierskie zajęcia z elektroniki dla uczniów kalifornijskiej szkoły średniej Homestead High. Na tych zajęciach poznali się dwaj chłopcy imieniem Steven i Stephen. Trudno sobie nawet wyobrazić, jak wyglądałaby dzisiaj technologia przetwarzania informacji, gdyby nie dorobek firmy Apple, którą założyli Steve Jobs i Stephen Wozniak"
Do tekstu..
Jak Polska Ukrainę straciła (02-06-2012)
Autor: Janusz Tazbir
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Podpisana 350 lat temu ugoda hadziacka była próbą ułożenia stosunków Korony z rodzącą się kozacką Ukrainą. Jej twórcom przyszła Rzeczpospolita marzyła się jako polsko-litewsko-ruska odmiana federacji. Jakie okoliczności historyczne sprawiły, że ta wizja się nie ziściła?"
Do tekstu..
Gdańska femme fatale (02-06-2012)
Autor: torlin
Źrodło: Torla – kamienna wioska Zgłosił/a: liliac
"Moją lekturą aktualnie jest wspaniała książka, pamiętniki, i to nie byle kogo, tylko Johanny Schopenhauer, matki Artura. Ta niebywale ciekawa książka wydana została w zeszłym roku pt. "Gdańskie wspomnienia młodości" przez Wydawnictwo Słowo Obraz Terytoria, niestety w bardzo małym nakładzie. Ale nie z tego powodu chcę pisać o matce Artura, chodzi mi o Gdańsk. Miasto osiemnastowieczne, chylące się niestety ku upadkowi z powodu zniszczeń po potopie szwedzkim i buntach chłopów pańszczyźnianych w Polsce, ale zachowujące jeszcze ślady dawnej potęgi. I wielokulturowości"
Do tekstu..
GMO Box Office – Maj (02-06-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
Majowe newsy ze świata GMO. "Są duże szanse na to, że Czechy staną się liderem rozwoju przemysłu biotechnologicznego. Czesi nie mają problemów z akceptacją GMO w swym kraju. Jak tak dalej pójdzie to trzeba będzie chyba wypowiedzieć im wojnę i zneutralizować zagrożenie czające się za naszą południową granicą"
Do tekstu..
Tak koncerny tytoniowe zadymiają prawdę (02-06-2012)
Autor: Aleksandra Szyłło
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Roczny zysk pięciu największych koncernów produkujących papierosy porównywalny jest z PKB Polski. Duża część tej sumy idzie na ocieplenie ''wizerunku papierosa'' - taki jest wniosek z konferencji Światowej Organizacji Zdrowia i Instytutu Spraw Publicznych o przemyśle tytoniowym"
Do tekstu..
Holy mouldy: Family discovers that cleanliness is next to godliness (01-06-2012)
Autor: news.com.au
Źrodło: Herald Sun Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Jezus z pleśni w łazience
Do tekstu..
Pseudokibice z czasów starożytnych (01-06-2012)
Autor: Agnieszka Krzemińska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Starożytni kibice nie różnili się specjalnie od współczesnych, a wzmożona stadionowymi emocjami agresja nieraz pchała ich do czynów, które wielu przypłaciło siniakami, a niektórzy nawet życiem"
Do tekstu..
Co się stało z panną Łęcką? (01-06-2012)
Autor: Jan Gondowicz
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"100 lat temu umarł jedyny polski powieściopisarz, który mógł rywalizować z Tołstojem, Stendhalem i Zolą. Sejm popełnił gafę, ogłaszając 2012 rokiem Kraszewskiego, Korczaka i ks. Skargi - dla Prusa miejsca zabrakło. Uczcijmy go przynajmniej kolejną lekturą polskiej powieści wszech czasów"
Do tekstu..
Fukushima’s doses tallied (01-06-2012)
Autor: Geoff Brumfiel
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"The UNSCEAR committee's analyses show that 167 workers at the plant received radiation doses that slightly raise their risk of developing cancer. The general public was largely protected by being promptly evacuated, although the WHO report does find that some civilians' exposure exceeded the government's guidelines. "If there's a health risk, it's with the highly exposed workers," says Wolfgang Weiss, the chair of UNSCEAR. Even for these workers, future cancers may never be directly tied to the accident, owing to the small number of people involved and the high background rates of cancer in developed countries such as Japan"
Do tekstu..
"HULK SMASH GM" - mixing angry Greens with bad science (01-06-2012)
Autor: Martin Robbins
Źrodło: the Guardian Zgłosił/a: liliac
"Co się wydarzyło w Rothamsted", czyli jaszczury i potwór Frankensteina versus neoluddyści
Do tekstu..
Porozmawiajmy o macierzyństwie (01-06-2012)
Autor: Karolina Zagrodna
Źrodło: emito.net Zgłosił/a: liliac
"Bądźmy szczerzy - nikt z nas nie czerpie prawdziwej radości z oglądania zdjęć niemowlaków na telefonie, a tym bardziej zdjęć z USG, chyba że są to nasze własne zdjęcia. Ludzie bezdzietni nie mają ochoty słuchać opowieści o dzieciach lub udawać zainteresowania ich wybrykami. A znajomi z potomstwem udają, że słuchają, myśląc tylko, kiedy będą mogli wtrącić coś o swoim dziecku. Prawda, choć okrutna, musi zostać wypowiedziana: nie lubimy dzieci, chyba że są nasze własne"
Do tekstu..
Kościół z PIT czy bez (31-05-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Kościelno-państwowy spór o 0,3 proc trwa. Czy zakończy go nowy pomysł rządu?
Do tekstu..
Mechanizmy kryzysu na przykładzie nocnych klubów (31-05-2012)
Autor: Krzysztof Rybiński
Źrodło: Dziennik Gazeta Prawna Zgłosił/a: coreless
"Fundusze antykryzysowe, kolejny pomysł euromatołów, przypominają mi dziurawe prezerwatywy. Nie uchronią innych krajów przed grecką zarazą..."
Do tekstu..
Naukowo o blogerach (31-05-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: http://nicprostszego.natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Jak napisać pracę naukową tak, aby zapewnić jej jak najlepszą obecność w mediach? Jeśli temat podchwyci telewizja lub duży dziennik, to jest szansa na szeroki zasięg, jak jednak dokonać tego w czasach, gdy dziennie ukazują się setki prac naukowych? Odpowiedzią są blogerzy naukowi - badacze, dziennikarze lub po prostu entuzjaści nauki, którzy świeżo opublikowanym pracom dają lekkiego kopa na start. A potem już samo leci"
Do tekstu..
Macierzyństwo w Polsce? Graff: albo jest się kurą, albo jest się suką (31-05-2012)
Autor: psm
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Sytuacja w Polsce jest zero-jedynkowa, to znaczy albo jest się "kurą", która całkowicie wchodzi w rolę macierzyńską, albo jest się "suką" porzucającą dziecko w żłobku na wiele godzin. Obie te przerysowane postacie są pod pręgierzem dyskursu medialnego - mówi w rozmowie z Pauliną Górską na łamach "Kultury Liberalnej" Agnieszka Graff.
Do tekstu..
Uprawy GMO = ekologiczne? (31-05-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Kolejny, bo już siódmy raport na ten temat, pokazuje że uprawy genetycznie modyfikowanych zbóż przynoszą wymierne korzyści dla rolników ale również dla środowiska"
Do tekstu..
Premie dla księży pedofilów za porzucenie kapłaństwa (31-05-2012)
Autor: Tomasz Bielecki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Amerykańska diecezja Milwaukee płaciła po 20 tysięcy dolarów tym księżom pedofilom, którzy dobrowolnie zgadzali się na zrzucenie sutanny. - W jakim innym zawodzie płaci się premię za gwałcenie dzieci? - pyta organizacja księżowskich ofiar SNAP.
Do tekstu..
Polska wojna z „polskimi obozami śmierci” (31-05-2012)
Autor: Agnieszka Zagner
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Wpadkę z "polskimi obozami śmierci" czy "polskimi obozami koncentracyjnymi" zaliczyły niemal wszystkie liczące się światowe media. Sprawa stała się głośna dopiero kilka lat temu, gdy zainteresowało się nią polskie MSZ. Wcześniej problem w zasadzie nie istniał "
Do tekstu..
Wolę BBC niż kiboli (31-05-2012)
Autor: Daniel Passent
Źrodło: En passant Zgłosił/a: liliac
"No, i doigraliśmy się. Przykro, że BBC nadaje taki program, ale jeszcze bardziej przykro, że podobne postawy są w Polsce tolerowane przez zwykłych ludzi oraz przez wymiar sprawiedliwości"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365