Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
190.896.080 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Wojna na Ukrainie skończy się w 2022?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 751 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Jest u nas [w Walii?] takie powiedzenie: 'Jeśli muszę pójść do dżungli, to najlepiej, gdy będę miał za towarzysza Polaka'. Jesteście wierni, trzymacie się do końca razem. Starsze pokolenie Anglików zaświadczy też, jakimi świetnymi jesteście żołnierzami."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Krzyż przeniesiony. 'Obrońcy': Tego oczekiwali sataniści z Facebooka (10-11-2010)
Autor: Łukasz Konarski TOK.fm
Zgłosił/a: ramichael
Krzyż smoleński przeniesiony do świętej Anny. Krzyż, który stał przed Pałacem Prezydenckim, a później w kaplicy prezydenckiej, został przeniesiony do warszawskiego kościoła akademickiego. Przeniesiono go o 10 rano. - Zrobiono to spokojnie, godnie. W modlitwie i ciszy naszego kościoła - mówi reporterowi TOK FM ksiądz Jacek Siekierski rektora kościoła świętej Anny. - Trzeba się modlić o to by te emocje wygasły.
Do tekstu..
CBA, przelew i norbertanki (10-11-2010)
Autor: Marcin Pietraszewski, kawi
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Prokuratura sprawdza, czy krakowskie zakonnice na polecenie pełnomocnika Kościoła przekazały łapówkę członkowi Komisji Majątkowej przy MSWiA
Do tekstu..
Liczenie pomaga w bogaceniu się (10-11-2010)
Autor: Mariusz Błoński
Źrodło: kopalniawiedzy.pl Zgłosił/a: wemir
Z badań RAND Corporation wynika, że wystarczy zbadać umiejętność liczenia małżonków, by dobrze przewidzieć ich zdolność do gromadzenia bogactwa.
Do tekstu..
Racjonalny antyklerykalizm? (10-11-2010)
Źrodło: Scepticborn – the oasis of reason Zgłosił/a: MA
Czy Racjonalista nie przesadza z antyklerykalizmem i antyreligijnością?
Do tekstu..
Objawienie Matki Boskiej w Żyrardowie (10-11-2010)
Autor: Memento mori
Źrodło: kontakt24.tvn.pl Zgłosił/a: Meretseger
Kolejny "wizerunek" na drzewie. Zgłaszane do Kontaktu24 przez internautów.
Do tekstu..
Kandydat przeprasza za gejów i kozy (10-11-2010)
Autor: kaw/tr
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Kuba Śruba
Jan Gierada przeprasza za swoją wypowiedź o gejach i lesbijkach. Kandydat SLD na prezydenta Kielc stwierdził, że ich praktyki są "obrzydliwe". W rozmowie z tvn24.pl tłumaczył, że jest myśliwym i chciał "dać przykład ze świata zwierząt". - Są zwierzęta, które spółkują raz do roku, czy to jeleń, sarna czy dzik, ale nigdy nie osobniki jednej płci, jak koza z kozą - stwierdził.
Do tekstu..
Dlaczego rozpadają się państwa? (10-11-2010)
Autor: Agnieszka Waś-Turecka/Norman Davies
Źrodło: interia Zgłosił/a: sirBuk_PanBuk
"- Po prostu nigdy wcześniej w moim życiu nie słyszałem takiej retoryki, takiej agresji, takiego braku poczucia rzeczywistości. Obecnie w Polsce nie jest idealnie, ale jest zdecydowanie lepiej niż w przeszłości. Jako historyk przypominam, że XX wiek był przecież dla Polski bardzo ciężki..."
Do tekstu..
Co jeszcze łączy Słowian (09-11-2010)
Autor: Artur Zawisza
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Słowianie zunifikowani od ponad 10 tys. lat wspólnym genem R1a1 powoli się rozchodzą. słowiańskość dla Polaków to wschód. Słowian z Polakami wiele łączy. Polaków ze Słowianami nic. Nie czują się ze swoją swojską słowiańszczyzną dobrze. Nie czują się dobrze z tym, że są z tej samej rodziny, co Ukraińcy i Rosjanie. To, że jesteśmy Słowianami, jedynie nam się przydarzyło". Chyba nie bez emocji ocenia stan polskiej tożsamości etnicznej ("naszej duszy słowiańskiej") Mariusz Szczygieł.
Do tekstu..
Miasto mężczyzn (09-11-2010)
Autor: Magdalena Goetz
Źrodło: lewica.pl/blog Zgłosił/a: ramichael
Ze słupów ogłoszeniowych, latarni, znaków drogowych, płotów i barierek na wiaduktach, ze sklepowych witryn, z elewacji budynków, słowem - zewsząd spoglądali na mnie mężczyźni. Jedni eleganccy i medialnie uśmiechnięci, inni niezamierzenie groźni, jeszcze inni - niechlujni, wszyscy jednak mniej lub bardziej męscy, niemal na pewno XY.
Do tekstu..
Kopernik czy Chrystus Król? (09-11-2010)
Autor: Tomasz Ulanowski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Podział w Polsce przebiega dziś między tymi, którzy intronizują największy na świecie posąg Chrystusa a tymi, którzy zgadzają się, że się on przyda ...jako strach na wróble
Do tekstu..
Polska imienia Kaczyńskiego (09-11-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Nasz patriotyzm nabrał teraz wiatru w żagle i płynie w kierunku symboliki, mitów i patronactwa, co zdaje się stanowić jakieś ważne remedium na narodowe kompleksy. Poseł Błaszczak zadeklarował ostatnio, że to Lech Kaczyński powinien być patronem Centrum Nauki Kopernik.
Do tekstu..
Napalony na męczeństwo (09-11-2010)
Autor: Paweł Janiszewski
Źrodło: Focus.pl Zgłosił/a: Sznajper
29 kwietnia 304 roku rzymski namiestnik Sycylii Kalwisianus odwiedził miasto Katana. Gdy znajdował się w sekretariacie - wydzielonym wiszącymi zasłonami z większej paradnej sali - nagle zza przepierzenia rozległo się wołanie: "Chrześcijaninem jestem i dla imienia Chrystusowego pragnę umrzeć!". Zdziwiony Kalwisianus kazał wprowadzić krzyczącego, choć tego dnia nie sprawował sądów. Do sekretariatu wkroczył diakon Euplus, trzymając w rękach Ewangelie, i zaczął domagać się męczeństwa. Zaskoczony namiestnik nie wiedział, co zrobić z delikwentem, który już na wstępie oznajmił, że życzy sobie śmierci.
Do tekstu..
DEBATA: Podzielmy Polskę na dwie części POlandia i PiSlandia (09-11-2010)
Autor: Jacek Żakowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Myślicie o tym, ale boicie się zapytać. Socjolog Radosław Markowski odważył się i zapytał: czy Polacy koniecznie muszą się dogadać i pojednać? Na zjeździe socjologów, a potem na łamach "Gazety Wyborczej" prof. Markowski zaproponował aksamitny rodzaj separacji.
Do tekstu..
Ksiądz w TVN24 zadrwił z polskiego Chrystusa! (09-11-2010)
Autor: Andrzej Mandel
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
Największy na świecie pomnik Chrystusa, którego budowa kończy się w Świebodzinie wzbudza różne reakcje. Komentarze często są bardzo złośliwe, a jeden z najbardziej wrednych można było usłyszeć na antenie TVN 24 z ust ks. Kazimierza Sowy z Religia TV: "Podczas pielgrzymki do Hiszpanii papież nie wspomniał słowem o Chrystusie ze Świebodzina."
Do tekstu..
Nawet Nowy Jork wie o Świebodzinie (09-11-2010)
Autor: Michał Stangret
Źrodło: emetro Zgłosił/a: slik
Do Świebodzina ciągną już pielgrzymki z całej Polski i dziennikarze z całego świata. Wszystko za sprawą gigantycznego posągu Chrystusa Króla. - To dopiero początek - mówią kandydaci na fotel burmistrza miasta. I snują wizje, jak sprawić, by dzięki pomnikowi uczynić ze Świebodzina gospodarczego "tygrysa"
Do tekstu..
Krwawe płody straszą uczniów w drodze do szkoły (08-11-2010)
Autor: Magdalena Warchala
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Kuba Śruba
Plansze z ociekającymi krwią, rozkawałkowanymi płodami, należące do antyaborcyjnej Fundacji "Pro", zaskoczyły maszerujące do szkoły dzieci w poniedziałek rano. Ustawiono je przy ul. Przyklinga, na parkingu Parafii Najświętszych Imion Jezusa i Marii, niemal 200 metrów od szkoły. - Podwoziłem moją ośmiolatkę na lekcje samochodem. Zauważyła fotografie i zapytała przerażona: "Tatusiu, czemu ten dzidziuś ma pourywane rączki i nóżki?". Nie wiedziałem, co odpowiedzieć - relacjonuje ojciec drugoklasistki.
Do tekstu..
Afera wybileaczowa (08-11-2010)
Autor: Rhys Morgan
Źrodło: Blog atopowy Zgłosił/a: TyDraniu
Rhys Morgan to młody, 15-letni raptem chłopak, który właśnie otrzymał nagrodę Fundacji Randiego na The Amazing Meeting w Londynie. Rhys choruje na chorobę Crohna. Poniżej przedstawiamy historię pewnego wątku na forum internetowym, jego autorstwa. Rozpętana przez Rhysa kampania przeciwko medycynie alternatywnej zatacza coraz szersze kręgi, od FDA i WHO, poprzez szpitale i uniwersytety, kończąc na wysokonakładowych mediach.
Do tekstu..
Jaskinie pełne skarbów (08-11-2010)
Autor: Teresa Madeyska
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Zwiedzając jaskinie podziwiamy piękno szaty naciekowej zazwyczaj nie zdając sobie sprawy, jak wiele śladów przeszłości znaleźć można w stalagmitach i polewach naciekowych, a także w osadach, po których stąpamy"
Do tekstu..
W poszukiwaniu dobrostanu (08-11-2010)
Autor: Jerzy Vetulani
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Prawidłowo działający układ nagrody składa się z systemu przyjemności i systemu kary. Zapewnia sukces rozrodczy i stan harmonii. Jednak tak jak inne układy żywe może ulec zaburzeniom"
Do tekstu..
Papież ostro sprzeciwił się laicyzacji Hiszpanii (08-11-2010)
Autor: Wojciech Rogacin
Źrodło: www.wp.pl, Polska The Times Zgłosił/a: slik
Zdecydowany sprzeciw wobec sekularyzacji Hiszpanii przekazał w swoim przesłaniu do mieszkańców Hiszpanii papież Benedykt XVI. Jako głowa Kościoła odwiedził już po raz drugi ten kraj. Program laicyzacji, jaki od 6 lat prowadzi socjalistyczny rząd, wywołuje coraz większy niepokój papieża.
Do tekstu..
Jarosław Kaczyński wreszcie odetchnął z ulgą! (08-11-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Po usunięciu Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Elżbiety Jakubiak z PiS, prezes Jarosław Kaczyński zapewne odetchnął z ulgą. Dlaczego tylko kobiet pozbył się prezes? Jednopłciowość nie jest jednak wyłącznie domeną PiS-u. Krajobraz przedwyborczy Polski to "śmietankowo-piwni" mężczyźni, obiecujący dobrobyt i sukces widoczny na ich obliczach
Do tekstu..
IQ Polaka - od idioty do geniusza (07-11-2010)
Autor: Bronisław Tumiłowicz - Przegląd
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Jesteśmy bogaci w ludzi o wysokim IQ. Dlaczego nie widać tego w jakości naszego życia i gospodarce?
Do tekstu..
Z przeciągu pod prysznic (07-11-2010)
Autor: Paweł Walewski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Rezultaty są zaskakujące: place zabaw oraz pieniądze okazały się czystsze niż blaty kuchenne. A najbogatszym siedliskiem bakterii flory kałowej i grzybów pleśniowych są piloty do telewizorów!"
Do tekstu..
Biura poselskie, które przyciągają kłopoty (07-11-2010)
Autor: Bianka Mikołajewska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Debata o sensie funkcjonowania biur poselskich byłaby nie na rękę wszystkim ugrupowaniom. Lepiej więc im jej nie podejmować."
Do tekstu..
Rozbierzmy sobie niusa (07-11-2010)
Autor: Bart
Źrodło: Blog de Bart Zgłosił/a: liliac
Szczegółowe rozebranie doniesień o przepotwornej częstości wad wrodzonych u dzieci poczętych metodą "in vitro".
Do tekstu..
Jaskinia Chauvet (07-11-2010)
Autor: Andrzej M. Kobos
Źrodło: www.zwoje-scrolls.com Zgłosił/a: liliac
"18 grudnia 1994, w rejonie Ardeche, w południowej części doliny Rodanu (ok. 150 km na północ od jaskini Cosquer), francuscy archeo-speleologowie, Jean-Marie Chauvet, Éliette Brunel Deschamps i Christian Hillaire, odkryli w skalnym (wapiennym) zboczu wąwozu nietkniętą jaskinię [2]. Byli pierwszymi ludźmi od około 20 000 lat, którzy weszli do tej jaskini; w jej ogromnych komorach i galeriach ujrzeli oszałamiające malowidła. Oszałamiające jakościowo i ilościowo. Jaskinia, nazwana przez nich Chauvet, okazała się najpiękniejszą znaną dekorowaną jaskinią na świecie, a jej malarstwo naskalne, najstarszym."
Do tekstu..
Fotografie Łukasza Baksika w CSW (07-11-2010)
Autor: Agnieszka Kowalska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
""Czy ludziom nie przeszkadza, że mają płot albo żarno z nagrobków?" "Macewy codziennego użytku" to początek wielkiego projektu Łukasza Baksika."
Do tekstu..
Papież w Hiszpanii: Walczmy z antyklerykalizmem! (06-11-2010)
Autor: PAP
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: MS
Podczas kolejnej, rozpoczynającej się właśnie pielgrzymki do Hiszpanii papież Benedykt XVI potępił koncepcję państwa laickiego i wezwał do walki z antyklerykalizmem. Poinformował również o powołaniu przez Watykan specjalnego biura ds. zwalczania antyklerykalizmu.
Do tekstu..
naprotechnologia (06-11-2010)
Autor: a.
Źrodło: lemingi i inne żyjątka- blog Zgłosił/a: liliac
"Zatem oczywiście nie twierdzę wyżej, iż NaProTechnologia jest szalbierstwem i mydleniem oczu. Twierdzę, że to, co się z nią próbuje zrobić w Polsce, a co chyba dość nieźle niestety wychodzi, jest szalbierstwem i mydleniem oczu(...)Jednocześnie konkluzja, iż NaProTechnologia może być alternatywą dla zapłodnienia in vitro jest nieuprawniona i bezpodstawna."
Do tekstu..
BKP (06-11-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Bardzo niepokojące wieści dochodzą z Trybunału Konstytucyjnego. Wśród kandydatów na nowych członków znajdują się osoby nader wyraziste, jeśli chodzi o poglądy polityczne, i nader mgliste, jeśli chodzi o dorobek naukowy"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365