Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.138.298 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 304 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Stanisław Lem - Dzienniki gwiazdowe
Michel Henry - Narkotyki: dlaczego legalizacja jest nieuchronna?
Robert Piętek - Garcia II władca Konga a Kościół katolicki
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Artur Patek, Jan Rydel, Janusz J. Węc (red.) - Najnowsza Historia Świata tom 4 1995-2007

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Rozum może wszystko kwestionować i żądać uzasadnienia każdej wypowiedzi.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Chrystus Król czyli sacropolo w Shvee-eh-BOHD'-jeenie (10-11-2010)
Autor: Aleksandra Szyłło
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
I mamy statuę Chrystusa Króla, wyższą od brazylijskiego Zbawiciela na Corcovado, choć nie wiemy dokładnie o ile, bo padają różne wyliczenia (z koroną? bez korony? a odkąd mierzyć?), i jak podaje Yahoo!News "dokładnej wielkości nie da się określić". Pomnik, "stojący pośrodku kapusty" cytując abcNews, ma uczynić ze Świebodzina gospodarczego tygrysa i rozsławić polskie miasteczko w świecie. Zagraniczne media uczą nawet wymowy miejscowości - shvee-eh-BOHD'-jeen.
Do tekstu..
Krzyż przeniesiony. 'Obrońcy': Tego oczekiwali sataniści z Facebooka (10-11-2010)
Autor: Łukasz Konarski TOK.fm
Zgłosił/a: ramichael
Krzyż smoleński przeniesiony do świętej Anny. Krzyż, który stał przed Pałacem Prezydenckim, a później w kaplicy prezydenckiej, został przeniesiony do warszawskiego kościoła akademickiego. Przeniesiono go o 10 rano. - Zrobiono to spokojnie, godnie. W modlitwie i ciszy naszego kościoła - mówi reporterowi TOK FM ksiądz Jacek Siekierski rektora kościoła świętej Anny. - Trzeba się modlić o to by te emocje wygasły.
Do tekstu..
CBA, przelew i norbertanki (10-11-2010)
Autor: Marcin Pietraszewski, kawi
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Prokuratura sprawdza, czy krakowskie zakonnice na polecenie pełnomocnika Kościoła przekazały łapówkę członkowi Komisji Majątkowej przy MSWiA
Do tekstu..
Liczenie pomaga w bogaceniu się (10-11-2010)
Autor: Mariusz Błoński
Źrodło: kopalniawiedzy.pl Zgłosił/a: wemir
Z badań RAND Corporation wynika, że wystarczy zbadać umiejętność liczenia małżonków, by dobrze przewidzieć ich zdolność do gromadzenia bogactwa.
Do tekstu..
Racjonalny antyklerykalizm? (10-11-2010)
Źrodło: Scepticborn – the oasis of reason Zgłosił/a: MA
Czy Racjonalista nie przesadza z antyklerykalizmem i antyreligijnością?
Do tekstu..
Objawienie Matki Boskiej w Żyrardowie (10-11-2010)
Autor: Memento mori
Źrodło: kontakt24.tvn.pl Zgłosił/a: Meretseger
Kolejny "wizerunek" na drzewie. Zgłaszane do Kontaktu24 przez internautów.
Do tekstu..
Kandydat przeprasza za gejów i kozy (10-11-2010)
Autor: kaw/tr
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Kuba Śruba
Jan Gierada przeprasza za swoją wypowiedź o gejach i lesbijkach. Kandydat SLD na prezydenta Kielc stwierdził, że ich praktyki są "obrzydliwe". W rozmowie z tvn24.pl tłumaczył, że jest myśliwym i chciał "dać przykład ze świata zwierząt". - Są zwierzęta, które spółkują raz do roku, czy to jeleń, sarna czy dzik, ale nigdy nie osobniki jednej płci, jak koza z kozą - stwierdził.
Do tekstu..
Dlaczego rozpadają się państwa? (10-11-2010)
Autor: Agnieszka Waś-Turecka/Norman Davies
Źrodło: interia Zgłosił/a: sirBuk_PanBuk
"- Po prostu nigdy wcześniej w moim życiu nie słyszałem takiej retoryki, takiej agresji, takiego braku poczucia rzeczywistości. Obecnie w Polsce nie jest idealnie, ale jest zdecydowanie lepiej niż w przeszłości. Jako historyk przypominam, że XX wiek był przecież dla Polski bardzo ciężki..."
Do tekstu..
Co jeszcze łączy Słowian (09-11-2010)
Autor: Artur Zawisza
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Słowianie zunifikowani od ponad 10 tys. lat wspólnym genem R1a1 powoli się rozchodzą. słowiańskość dla Polaków to wschód. Słowian z Polakami wiele łączy. Polaków ze Słowianami nic. Nie czują się ze swoją swojską słowiańszczyzną dobrze. Nie czują się dobrze z tym, że są z tej samej rodziny, co Ukraińcy i Rosjanie. To, że jesteśmy Słowianami, jedynie nam się przydarzyło". Chyba nie bez emocji ocenia stan polskiej tożsamości etnicznej ("naszej duszy słowiańskiej") Mariusz Szczygieł.
Do tekstu..
Miasto mężczyzn (09-11-2010)
Autor: Magdalena Goetz
Źrodło: lewica.pl/blog Zgłosił/a: ramichael
Ze słupów ogłoszeniowych, latarni, znaków drogowych, płotów i barierek na wiaduktach, ze sklepowych witryn, z elewacji budynków, słowem - zewsząd spoglądali na mnie mężczyźni. Jedni eleganccy i medialnie uśmiechnięci, inni niezamierzenie groźni, jeszcze inni - niechlujni, wszyscy jednak mniej lub bardziej męscy, niemal na pewno XY.
Do tekstu..
Kopernik czy Chrystus Król? (09-11-2010)
Autor: Tomasz Ulanowski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Podział w Polsce przebiega dziś między tymi, którzy intronizują największy na świecie posąg Chrystusa a tymi, którzy zgadzają się, że się on przyda ...jako strach na wróble
Do tekstu..
Polska imienia Kaczyńskiego (09-11-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Nasz patriotyzm nabrał teraz wiatru w żagle i płynie w kierunku symboliki, mitów i patronactwa, co zdaje się stanowić jakieś ważne remedium na narodowe kompleksy. Poseł Błaszczak zadeklarował ostatnio, że to Lech Kaczyński powinien być patronem Centrum Nauki Kopernik.
Do tekstu..
Napalony na męczeństwo (09-11-2010)
Autor: Paweł Janiszewski
Źrodło: Focus.pl Zgłosił/a: Sznajper
29 kwietnia 304 roku rzymski namiestnik Sycylii Kalwisianus odwiedził miasto Katana. Gdy znajdował się w sekretariacie - wydzielonym wiszącymi zasłonami z większej paradnej sali - nagle zza przepierzenia rozległo się wołanie: "Chrześcijaninem jestem i dla imienia Chrystusowego pragnę umrzeć!". Zdziwiony Kalwisianus kazał wprowadzić krzyczącego, choć tego dnia nie sprawował sądów. Do sekretariatu wkroczył diakon Euplus, trzymając w rękach Ewangelie, i zaczął domagać się męczeństwa. Zaskoczony namiestnik nie wiedział, co zrobić z delikwentem, który już na wstępie oznajmił, że życzy sobie śmierci.
Do tekstu..
DEBATA: Podzielmy Polskę na dwie części POlandia i PiSlandia (09-11-2010)
Autor: Jacek Żakowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Myślicie o tym, ale boicie się zapytać. Socjolog Radosław Markowski odważył się i zapytał: czy Polacy koniecznie muszą się dogadać i pojednać? Na zjeździe socjologów, a potem na łamach "Gazety Wyborczej" prof. Markowski zaproponował aksamitny rodzaj separacji.
Do tekstu..
Ksiądz w TVN24 zadrwił z polskiego Chrystusa! (09-11-2010)
Autor: Andrzej Mandel
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
Największy na świecie pomnik Chrystusa, którego budowa kończy się w Świebodzinie wzbudza różne reakcje. Komentarze często są bardzo złośliwe, a jeden z najbardziej wrednych można było usłyszeć na antenie TVN 24 z ust ks. Kazimierza Sowy z Religia TV: "Podczas pielgrzymki do Hiszpanii papież nie wspomniał słowem o Chrystusie ze Świebodzina."
Do tekstu..
Nawet Nowy Jork wie o Świebodzinie (09-11-2010)
Autor: Michał Stangret
Źrodło: emetro Zgłosił/a: slik
Do Świebodzina ciągną już pielgrzymki z całej Polski i dziennikarze z całego świata. Wszystko za sprawą gigantycznego posągu Chrystusa Króla. - To dopiero początek - mówią kandydaci na fotel burmistrza miasta. I snują wizje, jak sprawić, by dzięki pomnikowi uczynić ze Świebodzina gospodarczego "tygrysa"
Do tekstu..
Krwawe płody straszą uczniów w drodze do szkoły (08-11-2010)
Autor: Magdalena Warchala
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Kuba Śruba
Plansze z ociekającymi krwią, rozkawałkowanymi płodami, należące do antyaborcyjnej Fundacji "Pro", zaskoczyły maszerujące do szkoły dzieci w poniedziałek rano. Ustawiono je przy ul. Przyklinga, na parkingu Parafii Najświętszych Imion Jezusa i Marii, niemal 200 metrów od szkoły. - Podwoziłem moją ośmiolatkę na lekcje samochodem. Zauważyła fotografie i zapytała przerażona: "Tatusiu, czemu ten dzidziuś ma pourywane rączki i nóżki?". Nie wiedziałem, co odpowiedzieć - relacjonuje ojciec drugoklasistki.
Do tekstu..
Afera wybileaczowa (08-11-2010)
Autor: Rhys Morgan
Źrodło: Blog atopowy Zgłosił/a: TyDraniu
Rhys Morgan to młody, 15-letni raptem chłopak, który właśnie otrzymał nagrodę Fundacji Randiego na The Amazing Meeting w Londynie. Rhys choruje na chorobę Crohna. Poniżej przedstawiamy historię pewnego wątku na forum internetowym, jego autorstwa. Rozpętana przez Rhysa kampania przeciwko medycynie alternatywnej zatacza coraz szersze kręgi, od FDA i WHO, poprzez szpitale i uniwersytety, kończąc na wysokonakładowych mediach.
Do tekstu..
Jaskinie pełne skarbów (08-11-2010)
Autor: Teresa Madeyska
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Zwiedzając jaskinie podziwiamy piękno szaty naciekowej zazwyczaj nie zdając sobie sprawy, jak wiele śladów przeszłości znaleźć można w stalagmitach i polewach naciekowych, a także w osadach, po których stąpamy"
Do tekstu..
W poszukiwaniu dobrostanu (08-11-2010)
Autor: Jerzy Vetulani
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Prawidłowo działający układ nagrody składa się z systemu przyjemności i systemu kary. Zapewnia sukces rozrodczy i stan harmonii. Jednak tak jak inne układy żywe może ulec zaburzeniom"
Do tekstu..
Papież ostro sprzeciwił się laicyzacji Hiszpanii (08-11-2010)
Autor: Wojciech Rogacin
Źrodło: www.wp.pl, Polska The Times Zgłosił/a: slik
Zdecydowany sprzeciw wobec sekularyzacji Hiszpanii przekazał w swoim przesłaniu do mieszkańców Hiszpanii papież Benedykt XVI. Jako głowa Kościoła odwiedził już po raz drugi ten kraj. Program laicyzacji, jaki od 6 lat prowadzi socjalistyczny rząd, wywołuje coraz większy niepokój papieża.
Do tekstu..
Jarosław Kaczyński wreszcie odetchnął z ulgą! (08-11-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Po usunięciu Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Elżbiety Jakubiak z PiS, prezes Jarosław Kaczyński zapewne odetchnął z ulgą. Dlaczego tylko kobiet pozbył się prezes? Jednopłciowość nie jest jednak wyłącznie domeną PiS-u. Krajobraz przedwyborczy Polski to "śmietankowo-piwni" mężczyźni, obiecujący dobrobyt i sukces widoczny na ich obliczach
Do tekstu..
IQ Polaka - od idioty do geniusza (07-11-2010)
Autor: Bronisław Tumiłowicz - Przegląd
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Jesteśmy bogaci w ludzi o wysokim IQ. Dlaczego nie widać tego w jakości naszego życia i gospodarce?
Do tekstu..
Z przeciągu pod prysznic (07-11-2010)
Autor: Paweł Walewski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Rezultaty są zaskakujące: place zabaw oraz pieniądze okazały się czystsze niż blaty kuchenne. A najbogatszym siedliskiem bakterii flory kałowej i grzybów pleśniowych są piloty do telewizorów!"
Do tekstu..
Biura poselskie, które przyciągają kłopoty (07-11-2010)
Autor: Bianka Mikołajewska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Debata o sensie funkcjonowania biur poselskich byłaby nie na rękę wszystkim ugrupowaniom. Lepiej więc im jej nie podejmować."
Do tekstu..
Rozbierzmy sobie niusa (07-11-2010)
Autor: Bart
Źrodło: Blog de Bart Zgłosił/a: liliac
Szczegółowe rozebranie doniesień o przepotwornej częstości wad wrodzonych u dzieci poczętych metodą "in vitro".
Do tekstu..
Jaskinia Chauvet (07-11-2010)
Autor: Andrzej M. Kobos
Źrodło: www.zwoje-scrolls.com Zgłosił/a: liliac
"18 grudnia 1994, w rejonie Ardeche, w południowej części doliny Rodanu (ok. 150 km na północ od jaskini Cosquer), francuscy archeo-speleologowie, Jean-Marie Chauvet, Éliette Brunel Deschamps i Christian Hillaire, odkryli w skalnym (wapiennym) zboczu wąwozu nietkniętą jaskinię [2]. Byli pierwszymi ludźmi od około 20 000 lat, którzy weszli do tej jaskini; w jej ogromnych komorach i galeriach ujrzeli oszałamiające malowidła. Oszałamiające jakościowo i ilościowo. Jaskinia, nazwana przez nich Chauvet, okazała się najpiękniejszą znaną dekorowaną jaskinią na świecie, a jej malarstwo naskalne, najstarszym."
Do tekstu..
Fotografie Łukasza Baksika w CSW (07-11-2010)
Autor: Agnieszka Kowalska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
""Czy ludziom nie przeszkadza, że mają płot albo żarno z nagrobków?" "Macewy codziennego użytku" to początek wielkiego projektu Łukasza Baksika."
Do tekstu..
Papież w Hiszpanii: Walczmy z antyklerykalizmem! (06-11-2010)
Autor: PAP
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: MS
Podczas kolejnej, rozpoczynającej się właśnie pielgrzymki do Hiszpanii papież Benedykt XVI potępił koncepcję państwa laickiego i wezwał do walki z antyklerykalizmem. Poinformował również o powołaniu przez Watykan specjalnego biura ds. zwalczania antyklerykalizmu.
Do tekstu..
naprotechnologia (06-11-2010)
Autor: a.
Źrodło: lemingi i inne żyjątka- blog Zgłosił/a: liliac
"Zatem oczywiście nie twierdzę wyżej, iż NaProTechnologia jest szalbierstwem i mydleniem oczu. Twierdzę, że to, co się z nią próbuje zrobić w Polsce, a co chyba dość nieźle niestety wychodzi, jest szalbierstwem i mydleniem oczu(...)Jednocześnie konkluzja, iż NaProTechnologia może być alternatywą dla zapłodnienia in vitro jest nieuprawniona i bezpodstawna."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365