Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
141.288.005 wizyt
Ponad 1056 autorów napisało dla nas 7250 tekstów. Zajęłyby one 28601 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Korea Północna zaatakuje
w 2018 r.
w ciągu kilku lat
nie zaatakuje
  

Oddano 584 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Ludzie, zauważyłem, lubią takie myśli które nie zmuszają do myślenia."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Krewny skazanego za molestowanie księdza sfałszował nagranie (18-04-2013)
Autor: Grzegorz Szaro
Źrodło: trojmiasto.gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
Siostrzeniec księdza Mirosława B. z Bojana ma zarzuty tworzenia fałszywych dowodów w celu wprowadzenia w błąd organów ścigania. Prokuratura okręgowa nadal wyjaśnia, jaką rolę odegrał w spisku były proboszcz z Bojana - prawomocnie skazany za molestowanie seksualne 15-letniej parafianki.
Do tekstu..
Big Bang Didn't Need God, Stephen Hawking Says. (18-04-2013)
Autor: Rod Pyle
Źrodło: space.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
The famed cosmologist discussed the origin of the universe during a lecture at Caltech Tuesday night.
Do tekstu..
17 kwietnia 1794 r. Szewska pasja Kilińskiego (18-04-2013)
Autor: Włodzimierz Kalicki
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"O zmierzchu insurgenci ułożyli się w domu Kilińskiego do snu, na świtanie w Wielki Czwartek wyznaczyli wybuch insurekcji w Warszawie"
Do tekstu..
bracia czy wrogowie (18-04-2013)
Autor: romskey
Źrodło: Romskey's blog Zgłosił/a: liliac
"Niepokoi mnie "wojujący islam", obco-kulturowe getta europejskich miast. Niepokoją mnie zamachy, przestępstwa na tle rasowym, odruch wymiotny wzbudzają we mnie podsycające rasistowską nienawiść i w większości zmanipulowane treści upowszechniane przez źródła Frondo-podobne. Niepokoi mnie to, że tak łatwo nas, ludzi zachodu, zastraszyć i pozbawić poczucia bezpieczeństwa nawet banalnymi aktami złamania reguł. Nasypanie ziemi z doniczki do talerza, rzucanie klątw na ciężarne kobiety przez cyganki. Niepokoi mnie to, że wielu "żebraków" i przestępców z mniejszości, stosuje psychologiczne gry."
Do tekstu..
Nieekologiczne bio (18-04-2013)
Autor: Joanna Solska
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: liliac
"Biopaliwa nie spełniają pokładanych w nich nadziei. Nie pomagają zahamować ocieplenia klimatu, bo powodują jeszcze wyższą emisję dwutlenku węgla niż tradycyjne paliwa. Windują ceny żywności, ponieważ o pszenicę, kukurydzę czy trzcinę cukrową i olej konkurują z ludźmi także maszyny. Płacimy więc za to, że sami sobie szkodzimy."
Do tekstu..
Seksizm ciągle żywy (18-04-2013)
Autor: Katarzyna Kazimierowska
Źrodło: Kultura Liberalna Zgłosił/a: liliac
"W Polsce co druga nastolatka uważa, że jest za gruba. Ciekawe, czemu nie uważa, że nie jest za mądra."
Do tekstu..
Inkwizycja wraca. W polskim Kościele Galileusz by się nie zdziwił (18-04-2013)
Autor: Jacek Kubiak
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Piętnując metodę zapłodnienia in vitro, kościelny dokument "O wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek" wymierzony jest również w swobodę badań naukowych. Sytuacja wypisz, wymaluj z czasów inkwizycji
Do tekstu..
"Sex Dżihad" w Syrii. Kobiety oddają się rebeliantom, by spełnić święt (18-04-2013)
Autor: http://www.al-monitor.com, Michał Gąsior
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Reshca
"Tunezyjski duchowny wydał edykt religijny (fatwę), który głosi, że obowiązkiem każdej muzułmanki jest pojechać do Syrii i zaoferować usługi seksualne walczącym tam rebeliantom. Wszystko po to, by podnieść ich morale..."
Do tekstu..
O kościele słów kilka (18-04-2013)
Autor: Tomasz Wasiołka
Źrodło: Interia360 Zgłosił/a: Marvel90
"Bój się Boga, jak ci nie wstyd z Kościołem walczyć" - często można usłyszeć od żarliwych katolików, gdy się powie o jedynej słusznej religii w naszym kraju cokolwiek innego, aniżeli od dziecka jest nam wmawiane. Nawet sytuacja kiedy to mówimy prawdę wcale nam nie pomaga.
Do tekstu..
Wizja wąsów i inne wizje (18-04-2013)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Coraz szybciej do tyłu maszerują w każdym razie nasze elity, nasz mainstream polityczno-medialno-kościelny. No bo już nie ludzie, szczególnie młodzi, którzy wyjeżdżają do Anglii, Francji, Belgii czy Niemiec, przecież nie tylko w poszukiwaniu pracy, ale też innego życia (największa spośród wszystkich państw Europy - grubo ponad 60 procent - proporcja ludzi poniżej 25 roku życia, którzy planują spędzić dorosłe życie poza krajem urodzenia, jest dziś we Włoszech i w Polsce, krajach najbardziej zdemolowanej polityki świeckiej, a także najsilniejszej dominacji Kościoła w jego najbardziej zdegenerowanej, neopogańskiej i magicznej formie).
Do tekstu..
Katechetka zaprasza gimnazjalistów... na egzorcyzmy (18-04-2013)
Autor: Adam Czerwiński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Katechetka z łódzkiego gimnazjum zaprasza dzieci na szczególną wycieczkę do Częstochowy. Gwoździem programu ma być udział uczniów w... egzorcyzmach
Do tekstu..
Lewica bierze na widelec cuda Jezusa (18-04-2013)
Autor: Jacek Gądek
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Posłowie Ruchu Palikota i SLD pouczają minister edukacji, że nauczanie na religii o cudzie Jezusa - rozmnożeniu chleba i ryb - jest groźne. Dlaczego? Bo, uważają, przyjęcie takiego daru to nieopodatkowany przychód. A cud z przemienieniem wody w wino? Rzekomo promuje nielegalne wytwarzanie alkoholu. Chodzenie po wodzie? Bo dzieci mogą chcieć naśladować Jezusa i się utopić.
Do tekstu..
Ksiądz wyrzucił go z kościoła, bo jest Żydem? (18-04-2013)
Autor: Tomasz Cylka
Źrodło: poznan.gazeta.pl Zgłosił/a: JK
"Współpracownik Muzeum Historii Żydów Polskich został wyproszony z poznańskiej świątyni. - To reakcja księdza na moją sugestię, że jestem Żydem - mówi Jan Gebert, który chciał sfotografować antysemickie freski w kościele przy ul. Żydowskiej. - Dobry obyczaj nakazuje najpierw poprosić o zgodę - odpowiada ks. Leszek Wilczyński, rektor kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa"
Do tekstu..
Gdula: nietykalność. (18-04-2013)
Autor: Maciej Gdula
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Zamach w Bostonie pokazuje, że pomimo dwunastu lat "wojny z terroryzmem" i poświęcenia demokratycznych wartości nie udało się stworzyć bezpiecznej rzeczywistości.
Do tekstu..
Po prostu - program Tomasza Sekielskiego (17-04-2013)
Autor: Tomasz Sekielski
Źrodło: www.tvp.pl Zgłosił/a: slik
Ksiądz i jego ofiary. Konfrontacja po latach.
Do tekstu..
Boczne lusterko (17-04-2013)
Autor: Stanisław Tym
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
W moim nadwigierskim zakątku 10 kwietnia wciągnąłem się w telewizor jak gumka w majtki. Środkiem ekranu z wielkimi krzyżami walili chrześcijanie i szukali lwów.
Do tekstu..
Ile nas kosztuje tradycja? (17-04-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Zamiast inwestować w dzietność, rząd postanowił zainwestować w tradycję. Szumne obietnice o poważnym potraktowaniu polityki rodzinnej właśnie gasną.
Do tekstu..
The folly of science on a shoestring. (17-04-2013)
Autor: Mark Stokes
Źrodło: guardian.co.uk Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
We need to dispel the myth that conducting science on lean budgets is cost-effective.
Do tekstu..
Stary tata, tłusty syn (16-04-2013)
Zgłosił/a: czarny_kot
Dzisiaj w świecie cywilizowanym pokarmu dzięki efektwynej produkcji mamy pod dostatkiem, i moglibyśmy spożywać go racjonalnie, w ilościach niezbędnych do sprawnego funkcjonowania. Ale po przodkach został nam głęboko zakorzeniony nawyk obżerania się, zwłaszcza, jeżeli pokarm jest atrakcyjny. Wraz z dobrobytem świat opanowała epidemia otyłości i nadwagi.
Do tekstu..
Wątki i osnowy (16-04-2013)
Autor: Karol Sienkiewicz
Źrodło: dwutygodnik.com Zgłosił/a: liliac
"Nie byłoby ani "Splendoru tkaniny" ani być może makramy w szkole podstawowej, gdyby nie określony moment w historii sztuki polskiej, w którym tkanina, medium uznawane do tej pory za użytkowe, zdobyła niezależność. Ten złoty okres to lata 60. i początek kolejnej dekady, gdy wykrystalizowało się zjawisko określane jako "polska szkoła tkaniny artystycznej". Na jej specyfikę i popularność złożyło się kilka czynników. Po pierwsze, długa tradycja tkaniny dekoracyjnej. Po drugie, rozwój edukacji artystycznej w zakresie tkaniny, początkowo na Akademii w Warszawie, później także na uczelniach w Poznaniu i Łodzi. Wreszcie fakt, że renesans tkaniny artystycznej był zjawiskiem międzynarodowym"
Do tekstu..
A jak ukąsi to co? (16-04-2013)
Autor: Bartosz Borczyk
Źrodło: bborczyk.wordpress.com Zgłosił/a: liliac
"Dobrze jest wiedzieć jaki wąż nas (kogoś?) ukąsił. Nie należy jednak łapać owego napastnika. Jedna z najważniejszych zasad mówi: jedno ukąszenie jest lepsze niż dwa!"
Do tekstu..
To przełom! Amerykanie twierdzą, że mają ciemną materię (16-04-2013)
Autor: Źródło: BBC Autor: mm//bgr
Źrodło: www.tvn24.pl Zgłosił/a: Artur@R
Sensacja w świecie fizyki i astronomii. W podziemnym laboratorium w Stanach Zjednoczonych naukowcy uchwycili pierwsze potencjalne ślady ciemnej materii.
Do tekstu..
Warszawscy licealiści: 60 proc. nie chce spotykać się z Żydem (15-04-2013)
Autor: wp/roody
Źrodło: tvnwarszawa.tvn24.pl, Zgłosił/a: JK
"Prawie co drugi warszawski licealista nie chciałby odkryć swoich żydowskich korzeni, a blisko 2/3 byłoby niezadowolonych, gdyby okazało się, że jego dziewczyna lub chłopak jest Żydem. Co czwarty uczeń uważa że powstanie w getcie zakończyło się sukcesem, a podczas drugiej wojny światowej najbardziej ucierpieli Polacy - wynika z raportu Homo Homini."
Do tekstu..
O dehumanizacji na co dzień - Tacy i nie tacy jak my (15-04-2013)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Rozmowa z dr. Michałem Bilewiczem, psychologiem społecznym z Uniwersytetu Warszawskiego, o tym, dlaczego odmawiamy innym człowieczeństwa, jakie daje nam to korzyści i jak z tym walczyć.
Do tekstu..
ORF Genetics (15-04-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Dlaczego akurat o tej firmie piszę? Może dlatego aby nieco uświadomić wszystkim, że nie tylko potężne korporacje wykorzystują GMO?(...) Firma wykorzystuje rośliny jako bioreaktory, w których produkowane są rekombinowane białka. Pod nazwą Orfeus kryje się technologia systemu produkcji tych substancji w jęczmieniu. W genetycznie modyfikowanych roślinach, w wydajny sposób produkowane są białka do różnorodnych celów. Początkowo firma rozpoczęła działalność od produkcji czynników wzrostu (nazwa handlowa ISOkine). Pracownicy opracowali szereg metod transformacji dzięki którym, zależnie od potrzeb, ekspresja genów może zachodzić w nasionach, korzeniu czy liściach. Produkty wykorzystywane mogą być w hodowlach komórkowych, diagnostyce, medycynie, przemyśle farmaceutycznym czy kosmetycznym. Wś
Do tekstu..
Regres kościelnego ideolo (15-04-2013)
Autor: Slwstr
Źrodło: Pochodne kofeiny Zgłosił/a: liliac
"Czemu Kościół odszedł od tego względnie wyrafinowanego poglądu, który mógłby pozwolić pogodzić pewne wyobrażenia o etyce i metafizyce ludzi, z wiedzą o ludzkim rozwoju oraz rozsądnym podejściem do praw reprodukcyjnych i szeroko pojętych praw człowieka? Czemu zamiast inkorporować wiedzę o neurobiologii rozwoju, odrzucił ją i zastąpił absurdalną teorią o "świętości życia" od poczęcia aż do śmierci?"
Do tekstu..
Wywiad z Ayaan Hirsi Ali na temat Islamu (15-04-2013)
Zgłosił/a: czarny_kot
Ayaan Hirsi Ali urodziła się w Somalii i została wychowana w rodzinie muzułmańskiej. Obecnie jest feministką, antyislamską publicystką, ateistką. Występuje w obronie praw człowieka, jest przeciwniczką kary śmierci, kar fizycznych i handlu ludźmi. Domaga się, aby każdy miał prawo do swobody wyznania oraz do krytykowania religii.
Do tekstu..
Jak dziennikarz “Rzepy” robi z siebie… (15-04-2013)
Autor: Piotr Djaków
Źrodło: Pogoda i Klimat Zgłosił/a: liliac
"Czy dziennikarz może kłamać. Rozmyślnie raczej nie. Dziennikarz może być jedynie głupi. Tak głupi, że nie zadaje sobie sprawy, jakie dane cytuje i co one oznaczają. Dziennikarz może być tak głupi, że literalnie bierze dany obrazek, nawet nie zastanawiając się, jaki jest jego sens. Czy taki dziennikarz powinien być dziennikarzem? Oto pytanie - skierowane właściwie do jego pracodawcy. Bardzo łatwo natomiast dojść do tego, jak dziennikarz doszedł do wniosków, do jakich doszedł."
Do tekstu..
Pierwsza nerka z hodowli (15-04-2013)
Autor: Wojciech Moskal
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: mirek
"W laboratorium wyhodowane nerki były w stanie osiągnąć 23 proc. wydajności normalnej zdrowej nerki szczura."
Do tekstu..
Prawo to nie dogmaty wiary (15-04-2013)
Autor: Wanda Nowicka
Źrodło: nowicka-wanda.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Kościół Katolicki, pomimo narastającej fali krytyki, coraz głośniej i w coraz bardziej fundamentalistyczny sposób wypowiada się na temat praw i zdrowia reprodukcyjnego kobiet, tj. na temat in vitro, aborcji i antykoncepcji. Kościół chciałby sprowadzić całą dyskusję do dogmatów wiary, przyznając pełnię praw obywatelskich zapłodnionej komórce. W ten sposób stawia ją ponad prawami ludzi narodzonych, tym samym odbierając kobietom, a także niepłodnym parom, prawo do samostanowienia o sobie i decydowania o własnym zdrowiu.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365