Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.678.159 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Myśl, myśl, myśl."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Rośliny transgeniczne źródłem wysokiej jakości olejów (06-12-2012)
Autor: Sławomir Borek, Agnieszka Galor
Źrodło: Kosmos - problemy nauk biologicznych Zgłosił/a: liliac
"...Współcześnie nie wystarczy tylko zwiększenie areału upraw roślin oleistych, ale konieczne są też inne przedsięwzięcia prowadzące do uzyskania nowych odmian. Odmian zarówno akumulujących więcej oleju ale też odmian, które zdolne są do biosyntezy związków naturalnie w nich niewystępujących bądź występujących w śladowych ilościach."
Do tekstu..
Powrót szkół zawodowych (06-12-2012)
Autor: Joanna Cieśla
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: liliac
"By społeczeństwo mogło normalnie funkcjonować, oprócz menedżerów i prawników są mu potrzebni monterzy, elektrycy i piekarze. Właśnie zaczynamy sobie o tym przypominać."
Do tekstu..
Norbertanki z Krakowa chcą sprzedać osiedle. Razem z mieszkańcami (06-12-2012)
Autor: Darek Zalewski, Joanna Mąkosa, TOK FM
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Norbertanki z Krakowa sprzedają domy razem z mieszkańcami. Całe osiedle wyceniają w sumie na 4,5 mln zł. - Dowiedzieliśmy się o tym od dziennikarzy i z ogłoszeń w internecie. Zobaczyliśmy tam zdjęcia naszych mieszkań - mówią lokatorzy."
Do tekstu..
Z życia redaktora – wylewanie żali (06-12-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"W rozmowie ze znajomymi często muszę odpowiadać na pytanie, na czym właściwie polega moja praca. Kiedyś próbowałem usilnie (i w dużej mierze średnio skutecznie) wytłumaczyć, na czym polega rola redaktora naukowego w piśmie specjalistycznym."
Do tekstu..
Test wiedzy z Pisma Świętego (05-12-2012)
Zgłosił/a: TyDraniu
Konferencja Episkopatu Polski zaproponowała wprowadzenie religii jako przedmiotu wybieralnego na egzaminie maturalnym. W związku z tym postanowiliśmy, w oparciu o oficjalne materiały Kościoła Katolickiego, opracować test, w którym już dziś możesz sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą zagadnień biblijnych!
Do tekstu..
Formuły matematyczne opisujące ruch z prędkością większą od prędkości światła (05-12-2012)
Autor: Piotr Lewkowicz
Źrodło: Uniwersytet w Adelajdzie Zgłosił/a: lgtco99
Na Uniwersytecie w Adelaide profesor Jim Hill i doktor Barry Cox z Instytutu Matematyki rozszerzyli teorię względności Einsteina o nową formułę, która opisuje ruch z prędkością większą od prędkości światła.
Do tekstu..
Skąd się bierze wielbłądzi garb? (05-12-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Na okresy suszy wielbłądy przygotowują się magazynując w swoich garbach... Nie, nie wodę oczywiście, ale tłuszcz. Pomimo tego, że są zwierzeciem stałocieplnym, jak wszystkie ssaki, ich ciało może wytrzymywać wahanie (swojej) temperatury of 24 do 41 stopni Celsjusza. Poziom glukozy we krwi mają dwukrotnie wyższy niż inne zwierzęta z podrzędu przeżuwaczy, a pomimo tego, że w diecie mogą przyjmować olbrzymie ilości soli - jedząc jej osiem razy więcej niż krowy i owce - nie rozwija się u nich cukrzyca ani nadciśnienie. Jak i kiedy w dziejach pojawiły się te adaptacje? Jak działają? I dlaczego? Na te pytania próbuje odpowiedzieć grupa badaczy chińskich i mongolskich w swojej dopiero co opublikowanej pracy w Nature Communications."
Do tekstu..
Cyfrowa gra średniowiecznych symboli (05-12-2012)
Autor: Łukasz Kozak, Marcin Wilkowski
Źrodło: historiaimedia.org Zgłosił/a: liliac
"To dość niezwykłe, że są jeszcze ludzie, dla których średniowiecze to epoka ciemności i upadku kultury. Czy digitalizacja i udostępnianie średniowiecznych zasobów historycznych może wpłynąć na zmianę takich postaw? Czy widzisz tu szansę na jakąś nieformalną, oddolną samoedukację na jakimś podstawowym poziomie?"
Do tekstu..
Afera z krzyżem na uczelni. Kudrycka zabrała głos (05-12-2012)
Autor: GK
Źrodło: TVP; Onet Zgłosił/a: slik
Uczelnie świeckie powinny starać się być uczelniami, które są otwarte na wszystkie religijne wyznania i nie ograniczać się do jednego - tak o aferze wokół usuniętego krzyża z gabinetu rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy powiedziała w TVP Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Do tekstu..
GMO - bezpieczne i eko (05-12-2012)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: mikeus
Genetycznie zmodyfikowane rośliny nie są zagrożeniem dla zdrowia i mogą skuteczniej wspomóc ochronę środowiska niż rolnictwo ekologiczne
Do tekstu..
Sąd wstrzymał reportaż TVP o wulgarnych zakonnikach. (05-12-2012)
Autor: Dorota Karaś
Źrodło: trojmiasto.gazeta.pl Zgłosił/a: slik
Nie będzie emisji telewizyjnego programu poświęconego gdańskiej szkole im. św. Jana de la Salle, który miał opisywać nieprawidłowości w placówkach prowadzonych przez zakonników ze Wspólnoty Braci Szkolnych. Takie postanowienie wydał we wtorek gdański sąd. Jak TVP wytłumaczyła się przed widzami?
Do tekstu..
Why Too Much Data Disables Your Decision Making (05-12-2012)
Autor: Ron Friedman
Źrodło: Psychology Today Zgłosił/a: szuro
Knowledge, we're told, is power. But what if our thirst for data is actually holding us back? What if obsessing over information actually reduces the quality of our decisions? That's the question raised by Princeton and Stanford University psychologists in a fascinating study titled On the Pursuit and Misuse of Useless Information.
Do tekstu..
Bristol University's Christian Union Bans Women From Speaking At Meetings (05-12-2012)
Autor: Lucy Sherriff
Źrodło: The Huffington Post Zgłosił/a: Xawery
A university's Christian society has banned women from speaking at events and teaching at meetings, unless they are accompanied by their husband, it has been revealed. The Bristol University Christian Union (BUCU) had originally decided women would be allowed to teach at meetings after their international secretary resigned in protest, but the group has since changed its policy.
Do tekstu..
Sędziowie żądają od MEN wycofania podręcznika (04-12-2012)
Autor: Aleksandra Pezda
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
" 13-letni gimnazjalista może przeczytać w podręczniku: "Polskie sądy źle funkcjonują, w środowisku obowiązuje klanowa solidarność, nie eliminuje się sędziów złych lub skorumpowanych" - To groźne. Młodym ludziom wpajamy, że sądy są niewiarygodne, a sędziowie przekupni. To podważy w nich wiarę w sprawiedliwość i państwowość. Ten podręcznik nas obraża - mówi sędzia Maciej Strączyński, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", autor protestu do MEN."
Do tekstu..
Rząd zgodził się na Konwencję o zapobieganiu przemocy (04-12-2012)
Autor: ga, maga, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Rząd jednomyślnie wyraził zgodę na podpisanie Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Z dopiskiem, że będzie stosowana zgodnie z Konstytucją. To spowodowało, że za konwencją był nawet jej wróg - Jarosław Gowin. To właśnie konserwatywny minister sprawiedliwości przez miesiące blokował przyjęcie konwencji. - Za tę dyskusję już się wstydzę - mówi nam jego partyjny kolega Adam Szejnfeld."
Do tekstu..
Stary, gdzie moja przyszłość? (04-12-2012)
Autor: Olga Drenda
Źrodło: Gadżetomania.pl Zgłosił/a: lgtco99
"Jak niedawno trafnie podsumowała to na okładce redakcja "Technology Review" - kiedyś marzyliśmy o podróżach na Marsa, dziś żyjemy w czasach, gdy tym, co daje nam technologia, jest Facebook. Korzyści są, mówiąc najoględniej, nieoczywiste. Przyszłość już była i bardzo za nią tęsknimy, ale stała się - przynajmniej na razie - obszarem zainteresowań archeologów, a nie wizjonerów".
Do tekstu..
Teleskopowe spojrzenie w przeszłość (04-12-2012)
Autor: Adam Adamczyk
Źrodło: aTezy Zgłosił/a: liliac
"Od dawna wiemy, że wszechświat cechuje się wybitną jednolitością. W którym kierunku nie spojrzymy, ujrzymy powtarzający się schemat: miliony galaktyk pogrupowanych w gromady i supergromady oddzielane obszarami wielkiej pustki. Na drodze do ujrzenia tego wszystkiego stoi jedynie technika - sędziwy teleskop Hubble'a potrzebowałby tysiącleci aby wykonać odpowiednik Ekstremalnie Głębokiego Pola dla całego nieba. Jednak nawet bez tego, możemy być pewni, że ta niezliczona liczba światów gdzieś tam istnieje i dopiero czeka na zbadanie. Aż nie sposób sobie wyobrazić, co odkryje przed nami nowocz
Do tekstu..
Adapting to a warmer world: No going back (04-12-2012)
Autor: Olive Heffernan
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"With nations doing little to slow climate change, many people are ramping up plans to adapt to the inevitable."
Do tekstu..
Kult Świętej Śmierci w Meksyku. Patronka kryminalistów... (04-12-2012)
Autor: Aneta Wawrzyńczak
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
Jest ostatnią deską ratunku dla przemytników, prostytutek, więźniów, żebraków, gejów i transwestytów. Modląc się do niej, proszą o dobrobyt, opiekę, powodzenie w miłości albo o zemstę na wrogach. W zamian składają jej ofiary, także z ludzi. To Święta Śmierć - nieoficjalna patronka Meksyku.
Do tekstu..
"Czy księża przestaną molestować i gwałcić dzieci?" (03-12-2012)
Autor: (żg)
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
W niedzielę rozpoczął się Adwent, w czasie którego nie należy robić zakupów - takie jest stanowisko Kościoła przedstawione przez księdza Mariusza Pohla. "Czy w tym okresie przestaną molestować i gwałcić dzieci?" - zapytał na swoim blogu w Onecie Armand Ryfiński (Ruch Palikota)
Do tekstu..
Wstydliwa relikwia (03-12-2012)
Autor: Helmut Luther
Źrodło: onet.pl; Süddeutsche Zeitung Zgłosił/a: slik
Bo to sam Kościół usunął relikwię - uważa Croce. Cześć, jaką ją otaczano, stała się sprawą dość kłopotliwą. - Kościół z jego obsesją na punkcie seksu i modlitwy do napletka! Pod koniec XX wieku zaczęto pomału zdawać sobie sprawę ze śmieszności owej sytuacji
Do tekstu..
MSL – potencjalne wykrycie prostych związków organicznych (03-12-2012)
Autor: Krzysztof Kanawka
Źrodło: http://www.kosmonauta.net Zgłosił/a: StVimes
Trzeciego grudnia 2012 roku odbyła się konferencja opisująca wyniki pomiarów formacji "Rock Nest", w okolicy której łazik przebywał przez około 30 dni. Wykryto m.in. pewne poszlaki prostych związków organicznych, choć jeszcze nie jest pewne, czy nie jest to przypadkowe zanieczyszczenie.Trzeciego grudnia 2012 roku odbyła się konferencja opisująca wyniki pomiarów formacji "Rock Nest", w okolicy której łazik przebywał przez około 30 dni. Wykryto m.in. pewne poszlaki prostych związków organicznych, choć jeszcze nie jest pewne, czy nie jest to przypadkowe zanieczyszczenie.
Do tekstu..
Pożytki z piractwa? (03-12-2012)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: Antymatrix Zgłosił/a: liliac
"Ryzykowna teza, znajduje jednak potwierdzenie w opublikowanych kilka dni temu badaniach Christiana Peukerta i Joerga Claussena. Postanowili oni sprawdzić efekt zamknięcia serwisu Megaupload (czyli globalnego odpowiednika wersji Chomikuj, czyli serwisu specjalizującego się w obrocie treściami najczęściej o nielegalnym statusie) na rynek kinematograficzny. Wyszło, im, sorry, że wpływy ze sprzedaży biletów zmalały. Zwłaszcza na filmy mniej kasowe."
Do tekstu..
Grim picture of polar ice-sheet loss (03-12-2012)
Autor: Olive Heffernan
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Antarctica and Greenland are rapidly losing their ice sheets because of climate change, says a comprehensive review."
Do tekstu..
Co robić? (03-12-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Pytanie, co robić z politycznym chamstwem, faszyzmem i zwyczajnym brakiem kultury osobistej, jest ważne i trudne, zwłaszcza że te trzy czynniki przeplatają się z sobą; faszyści bywają kulturalni, a prawdziwe chamstwo jest swojskie i niekoniecznie faszystowskie. Można powiedzieć - salonowe (anty). Mowę więc trzeba unormować, bo błoto języka pozbawionego jakichkolwiek zahamowań i ograniczeń niedługo zaleje nas i pozbawi powietrza.
Do tekstu..
Kościelno-polityczny sojusz. Biskupi z Rydzykiem, Rydzyk z PiS-em Cały teks (03-12-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Terenowy obrazek z apolityczności Kościoła. Miejsce akcji: Toruń. Dziesięciu hierarchów i kilkudziesięciu księży świętuje jubileusz "katolickiego głosu" razem z politykami PiS i Solidarnej Polski.
Do tekstu..
"Mafia amiszy" terroryzuje społeczność (02-12-2012)
Autor: Martyna Wnęk
Źrodło: religia.onet.pl Zgłosił/a: slik
Nietypowa "mafia amiszy" zajmuje się tropieniem cudzołóstwa, wymuszeniami oraz różnymi "grzesznymi przypadkami". I nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że amisze to jedna z najbardziej religijnych odmian protestantyzmu, a prowokacyjny informacje zostały ujawnione przez Discovery Channel
Do tekstu..
Kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie wi (02-12-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
W mojej dzielnicy Kościoły w niedzielę pełne. Pewno tak jest w całym kraju. Polska modli się i słucha kazań, wymienia znak pokoju. Ale już za progiem świątyni ludzie idą osobno, nie uśmiechają, nie widać po nich nawet cienia życzliwości (dotyczy to nie tylko tych, którzy mnie rozpoznają i natychmiast rzucają wrogie spojrzenia i komentarze).
Do tekstu..
Ten przeklęty listopad (02-12-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
11 listopada od kilku lat pozostawia po sobie ogromny, długotrwały niesmak. Napisałabym też, że strach, ale zdaje się, że strach jest oczekiwany i wielu ucieszyłoby się na wieść, że jacyś ludzie się boją. Pozostanę więc przy niesmaku.
Do tekstu..
Sprawa o gwałt i pytanie: jaki miała pani dekolt? (02-12-2012)
Autor: mm
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Sędzia w sprawie o gwałt nie musi godzić się na pytania typu: jaki ma pani rozmiar biustu? - mówi TOK FM prof. Monika Płatek. - W Polsce ofiary przestępstw cierpią przez lenistwo, naginanie przepisów, stereotypy - ocenia. Sytuacji nie zmieni nowy projekt PO. - Musimy w końcu zacząć przestrzegać obowiązującego prawa i ratyfikować konwencje!"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365