Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.610.263 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 350 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Mam podobny do Lukrecjusza pogląd na religię. Uważam ją za chorobę zrodzoną ze strachu i za źródło niezliczonych nieszczęść dla gatunku ludzkiego".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Climate change gets clocked (11-10-2013)
Autor: Virginia Gewin
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"This paper very clearly shifts the discussion from 'if' the climate will have an impact to 'when' it will have an impact - and serves as a call for scientists to use regional climate projections to predict specific impacts on biodiversity"
Do tekstu..
Jeszcze kilka słów o aborcji (11-10-2013)
Autor: Slwstr
Źrodło: Pochodne kofeiny Zgłosił/a: liliac
"Drodzy prolajfowcy, wiem, że jestem dla was mordercą. Ale nic nie poradzę, po prostu, choć bardzo bym chciał, by było inaczej, nie mogę w nic nie czujących, nic nie myślących ludzkich tkankach dostrzec człowieka w sensie jakimkolwiek innym niż ściśle taksonomiczny. Wiem, że mają potencjał rozwoju. Zupełnie jak moje plemniki. Gdybym tylko umieścił je w pobliżu jakiejś komórki jajowej, urodził by się piękny dzidziuś. O ile później umieściłbym zygotę w pobliżu jakiejś przytulnej maciczki. Ale żeby to zrobić, musiałbym się zapytać jej właścicielkę o zgodę. I miałaby w każdej chwili prawo odmówić. Ba, nawet gdyby się zgodziła, mogłaby się później rozmyślić. Tak jak pytamy się ludzi o zgodę na dawstwo organów, a jeśli się po czasie jednak rozmyślą, nie przywiązujemy ich do łóżek i nie groz
Do tekstu..
Przeklęta cząstka (11-10-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Z racji zaś tego, że jest to chyba jedna z najbardziej przedyskutowanych nagród w ostatnich latach, niemal wszystko już na jej temat zostało powiedziane jeszcze przed jej przyznaniem. Spróbujmy jednak rzucić okiem na przynajmniej niektóre ciekawsze aspekty za równo nauki, za którą została przyznana nagroda, jak i otaczających samo wyróżnienie kontrowersji."
Do tekstu..
Prototypowy reaktor jądrowy prawdopodobnie stanie w Polsce (11-10-2013)
Autor: Jacek Krywko
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Po co nam nowy typ reaktora jądrowego? Zwykłe reaktory produkują parę, która ma zbyt niską temperaturę. Nadaje się ona do napędzania turbin generatorów elektrycznych, ale nie jest odpowiednia dla przemysłu. Ten musi mieć parę dwukrotnie cieplejszą. Dlatego w ramach funduszu Europejskiej Agencji Atomowej sfinansowano badania nad generującymi odpowiednie temperatury reaktorami typu HTR (HTR to skrót od High Temperature Reactor, czyli reaktorów wysokotemperaturowych)."
Do tekstu..
Plagiator traci pracę na KUL. Rektor: "Koniec tolerancji dla nieuczciwości (11-10-2013)
Autor: pr
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Prokuratura oskarżyła księdza o jeden plagiat, ale duchowny ma ich na swoim koncie więcej. Jak ocenia Marek Wroński, "łowca plagiatorów", który w miesięczniku "Forum Akademickie" opisywał przypadki Tymosza, chodzi o 14 przypadków. Nie odpowiadał za nie przed sądem, bo większość zarzutów się przedawniła. Sprawa wyszła na jaw, gdy zaczął się starać o tytuł naukowy profesora. Prokuratura zajęła się publikacjami uczonego po tekście "Gazety Wyborczej"."
Do tekstu..
Kościół nie powiadomi o przypadkach pedofilii. "Obowiązek społeczny, ale ni (10-10-2013)
Autor: nsz
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
-To bardzo niedobrze, że hierarchowie zajmują tego rodzaje stanowisko - powiedział mec. Jacek Kondracki komentując instrukcję Kościoła, która nie przewiduje informowania prokuratury przez duchownych o przypadkach pedofilii.
Do tekstu..
Eksperci: orzeczenie o śmierci pnia mózgu nie pozostawia wątpliwości (10-10-2013)
Autor: Katarzyna Lisowska
Źrodło: Rynek Zdrowia Zgłosił/a: liliac
"Polscy specjaliści nie mają wątpliwości, że obowiązujące w kraju procedury orzekania o śmierci pnia mózgu są precyzyjne. Ich zdaniem twierdzenie, że w Polsce organy do przeszczepów pobierane są od żywych dawców nie ma nic wspólnego z rzeczywistością."
Do tekstu..
Choroba psychiczna to nie wyrok. "Różni nas mniej, niż myślimy" (10-10-2013)
Autor: Krzysztof Lepczyński
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Małyska
"Musimy mieć świadomość tego, że co czwarta rodzina w Polsce wymaga wsparcia psychologicznego. Że problemy psychiczne są obecne wszędzie. Psychozę przeżył milion Polaków - zaznacza w rozmowie z Tokfm.pl dr Andrzej Cechnicki, psychiatra z UJ. Wciąż jednak jesteśmy pełni uprzedzeń i stereotypów względem chorych psychicznie. - Zmiana jest nieuchronna - mówi dr Cechnicki."
Do tekstu..
Alice Munro, spadkobierczyni Tołstoja i Czechowa (10-10-2013)
Autor: Juliusz Kurkiewicz
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Nobel dla kanadyjskiej mistrzyni opowiadań. Urodziła się 82 lata temu w kanadyjskiej prowincji Ontario. Bez wahania można ją ustawić w jednym rzędzie obok Tołstoja i Czechowa. Przypomina też trochę Wisławę Szymborską."
Do tekstu..
Medyczna bomba: odkryto chemiczny guzik, który zatrzymuje alzheimera (10-10-2013)
Autor: Margit Kossobudzka, BBC
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Uczeni zablokowali mechanizm, który prowadzi do niszczeniu komórek nerwowych w chorobach neurodegeneracyjnych. To może być punkt zwrotny w leczeniu alzheimera."
Do tekstu..
Spór o szkołę baletową. Kościół chce coraz więcej pieniędzy (10-10-2013)
Autor: Krzysztof Nowicki
Źrodło: onet.pl, codziennypoznan.pl Zgłosił/a: JK
Peł­no­moc­nik Ar­chi­die­ce­zji Po­znań­skiej za­żą­dał do­dat­ko­wych 400 tys. zł za ko­rzy­sta­nie z bu­dyn­ku szko­ły ba­le­to­wej. Dotychczas archidiecezja domagała się "jedynie" 13 mln zł odszkodowania za korzystanie z budynku przez szkołę baletową. Dodatkowe 400 tysięcy zł ma być odszkodowaniem za kolejne miesiące bezumownego korzystania.
Do tekstu..
Jest pierwszy dowód na to, że kometa trafiła w Ziemię (10-10-2013)
Autor: tom
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Wtargnęła w ziemską atmosferę 28 mln lat temu nad obecnym Egiptem, pędziła w dół, rozpaliła powietrze i niszczyła wszystko na swej drodze. Naukowcy z RPA znaleźli teraz na Saharze ślady po tym kataklizmie i maleńki fragment jądra komety. To pierwsze takie znalezisko w historii. Z piasku stopionego przez kometę starożytni jubilerzy wykonali ozdoby dla faraona Tutanchamona."
Do tekstu..
Chcą przekształcić szkoły publiczne w katolickie (10-10-2013)
Autor: Jacek Gądek
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Pandorra
Prawica Podkarpacka chce przekształcić szkoły publiczne w katolickie. Powód? Jedna ze szkół podstawowych w Rzeszowie zrezygnowała z organizowania Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.
Do tekstu..
Kolejny ksiądz sugeruje, że dzieci prowokują pedofilów. (09-10-2013)
Autor: Michał Wybieralski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
- Dzieci, które w domu nie zaznają miłości, nie są dopieszczone, szukają tego u innych. Jeśli ktoś jest w tej sferze nadwrażliwy, to mogą go nieświadomie sprowokować - stwierdził ks. Jan Sikorski w rozmowie z portalem Fronda.pl. - Od tygodni wałkujemy pedofilię w Kościele, a kto się przejmuje patologicznymi sytuacjami w rodzinach? A przecież one są przyczyną wielu nieszczęść! Niech w piersi biją się ci, którzy powinni - dodał.
Do tekstu..
''Jak żądania archidiecezji mają się do nauki papieża Franciszka'' (09-10-2013)
Autor: Piotr Żytnicki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Prawnik reprezentujący skarb państwa zarzuca poznańskiej kurii chciwość i przywołuje nauki papieża Franciszka. - To tyrada z bolszewickiej manifestacji - odpowiada prawnik archidiecezji".
Do tekstu..
Myśląc pedofilem (09-10-2013)
Autor: Sergio de Arana
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Amai
W tym cytacie doskonale widać, że pomimo przeprosin za "lapsus językowy", w głowie biskupa Michalika dorosły mężczyzna polujący na dzieci jest "człowiekiem zagubionym", a nie przestępcą. Zresztą w wypowiedziach polskich biskupów rzadko pojawia się termin przestępstwo na określenie molestowania seksualnego dzieci. Dla biskupów ciągle jest to "grzech", tak więc nie czują się oni zobowiązani do zgłaszania "grzechów swoich współbraci" na policję lub prokuraturę.
Do tekstu..
Eksperci Laska oskarżają: Dowód na "dwa wybuchy" jest sfałszowany. A P (09-10-2013)
Autor: Wojciech Czuchnowski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Tajemnicze powody odwołania posiedzenia zespołu parlamentarnego, na którym eksperci posła PiS mieli przedstawić dowody na "dwa wybuchy". Oficjalny powód? "Sprawy organizacyjne". Tymczasem eksperci Laska wydali oświadczenie, w którym zarzucają prof. Wiesławowi Biniendzie, że zmanipulował komputerowo zdjęcie skrzydła tupolewa"
Do tekstu..
Femen activists disrupt Spanish Parliament with topless protest against conserva (09-10-2013)
Autor: Adam Withnall
Źrodło: independent.co.uk Zgłosił/a: ramichael
Three activists from the women's rights group Femen have staged a topless protest in the Spanish Parliament, speaking out against the government's plans to reform the laws on abortion.
Do tekstu..
Spisek naukowców nie istnieje (09-10-2013)
Autor: Jacek Piskozub, Marcin Gerwin
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Problemów jest kilka. Po pierwsze tak szybkie zmiany temperatury bardzo mocno wpływają na całą biosferę - na rośliny i zwierzęta, które nie mają czasu, by się przystosować lub przenieść, szczególnie, gdy na drodze mają bariery, jak góry czy morza. Ale zmiany klimatu to nie tylko zmiany temperatur, lecz także opadów. Na przykład w Europie, co już jest obserwowane, a modele wskazują, że będzie się tak działo w przyszłości, opady wzrastają tam, gdzie i tak są duże, czyli na północy, a maleją, gdzie już są małe. W wyniku tego mamy coraz więcej pożarów lasów na południu Europy. Właściwie co roku lasy płoną, jak nie w Portugalii, to w Grecji, we Włoszech albo w Hiszpanii. Natomiast w północnej części Europy mamy coraz więcej powodzi"
Do tekstu..
Pochód pogaństwa, masoni i katolickie getto. Ale na szczęście jest Radio Maryja (09-10-2013)
Autor: Krzysztof Lepczyński
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Widzimy, jak planowo atakowany jest dziś Kościół przez różne środowiska libertyńskie, ateistyczne i masońskie - mówił przed rokiem abp Józef Michalik. Hierarcha swoimi wypowiedziami często wywołuje medialne burze. Jego nieustępliwy konserwatyzm sprawia, że czasem w sądach idzie za daleko.
Do tekstu..
Nobel 2013 z chemii dla Martina Karplusa, Michaela Levitta i Arieha Warshela (09-10-2013)
Autor: PSTAN
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Nagrodę Nobla z chemii otrzymali Martin Karplus, Michael Levitt i Arieh Warshel za opracowanie algorytmów umożliwiających komputerowe modelowanie przebiegu reakcji chemicznych."
Do tekstu..
IPCC model global warming projections have done much better than you think (09-10-2013)
Autor: Dana Nuccitelli
Źrodło: Climate Consensus - the 97% Zgłosił/a: friendly fire
"Global warming since 1990 has fallen within the range of IPCC climate model projections."
Do tekstu..
Climate Change: It’s Real, and It’s Us (09-10-2013)
Autor: Phil Plait
Źrodło: Bad Astronomy Zgłosił/a: friendly fire
"Climate change is real. The Earth is warming up. Moreover, by implication and by fact: Climate change deniers are wrong."
Do tekstu..
Pokusa (09-10-2013)
Autor: Agnieszka Grzybek
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Do dziś pamiętam lepkie ręce księdza G. w małej katechetycznej salce w Bazylice Serca Jezusowego na warszawskiej Pradze Północ i nerwowy chichot dziewczynek. Chichotały nerwowo, ilekroć ksiądz, przechadzając się między rzędami ławek, przystawał na dłużej przy którejś z nas, głaszcząc pieszczotliwe po karku. Ksiądz nie chwytał za piersi, ani nie gładził po pupie, nie całował w usta, po prostu lubił pieszczotliwe zbyt długo przytrzymać rękę na odsłoniętej, dziewczęcej szyi. Spoglądałyśmy na siebie ukradkiem, chichocząc coraz bardziej nerwowo, w nadziei, że szybko oderwie dłoń i pójdzie dalej. To były czasy, kiedy na lekcje religii chadzało się do kościoła. My byłyśmy w pierwszej lub drugiej klasie podstawówki.
Do tekstu..
Światowe media o wypowiedzi abp. Józefa Michalika ws. pedofilii (09-10-2013)
Autor: meg
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Kontrowersyjne słowa przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika, który we wtorek wypowiedział się na temat dzieci wykorzystywanych przez księży, nie umknęły uwadze zagranicznych mediów. Chociaż kilka godzin później arcybiskup przeprosił za swoje słowa, media na całym świecie piszą o niewłaściwych słowach wysokiego rangą polskiego duchownego.
Do tekstu..
Szczepionka na malarię w roku 2015? (09-10-2013)
Autor: Margit Kossobudzka, BBC
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Ten, kto stworzy skuteczną szczepionkę przeciwko malarii, będzie miał jednego z przyszłych Nobli w kieszeni. Malarię wywołuje pierwotniak z rodzaju zarodźców (Plasmodium falciparum ), którego przenoszą komary. Co roku choroba zabija ok. 800 tys. ludzi na świecie, głównie dzieci do piątego roku życia. Co 30 sekund umiera z jej powodu jeden maluch. 90 proc. zachorowań dotyczy ubogiej Afryki subsaharyjskiej."
Do tekstu..
Jestem zła. Nie wierzę, że abp Michalik się zmienił. I nie wierzę w lapsus (09-10-2013)
Autor: Małgorzata Bujara
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Arcybiskupa Michalika nie obchodził jednak wtedy los pokrzywdzonych. Był pochłonięty podważeniem wiarygodności tych, którzy "podnieśli rękę" na kapłana. Mówiąc o tych, co wywodzą się od "ojca kłamstwa" (czyli szatana) pisał o "Gazecie Wyborczej" i przypisał nam "świadome wyrządzanie krzywdy ks. Prałatowi". Ale - co ważniejsze - zaatakował też Lucynę Krawiecką i inne osoby, które całą sprawę ujawniły."
Do tekstu..
2013 Nobel Prize in Physics: Discovery of the Higgs Boson and the Symmetry Break (08-10-2013)
Źrodło: prl.aps.org Zgłosił/a: JK
The 2013 Physics Nobel Prize has been awarded to two physicists who were instrumental in developing the theory that helps explain the origin of mass of elementary particles and predicts the existence of the Higgs Boson discovered last year. The landmark papers the Laureates published that laid the foundation for spontaneous symmetry breaking appeared in the flagship APS journal Physical Review Letters in 1964. Both papers are available free-to-read to the general public.
Do tekstu..
Zippo zamiast Zeusa. Olimpijski ogień w Rosji (08-10-2013)
Autor: Wacław Radziwinowicz
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Siwy Kreml i jego relikwie nie wpuściły tego ognia do siebie. Zgasł akurat w momencie, kiedy był przenoszony pod Bramą Spasską, nad którą niedawno odrestaurowano ikonę Spasa Smoleńskiego. W ten sposób problem niepokojący od dawna mnie i innych prawosławnych szczęśliwie sam się rozwiązał. Nasz niepokój wywoływało to, że zapaleniu ognia przez jakąś "główną kapłankę" w greckiej Olimpii towarzyszyła modlitwa do Zeusa i Apolla"
Do tekstu..
Abp Michalik o pedofilii w Kościele: „Dziecko zagubi się samo i drugiego (08-10-2013)
Autor: msies, zbyt; Źródło: PAP
Źrodło: tvp.info.pl Zgłosił/a: ramichael
- Wiele tych molestowań udałoby się uniknąć, gdyby relacje między rodzicami były zdrowe. (...) Często wyzwala się ta niewłaściwa postawa, czy nadużycie, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga - powiedział przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik w rozmowie z dziennikarzami przed spotkaniem biskupów m.in. w sprawie zwalczania pedofilii wśród duchownych.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365