Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.720.247 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 368 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Mnie, który jestem okropnie polski i okropnie przeciw Polsce zbuntowany, zawsze drażnił polski światek dziecinny, wtórny, uładzony i pobożny. Polską nieuchronność w historii temu przypisywałem. Polską impotencję w kulturze - gdyż nas Bóg prowadził za rączkę. To grzeczne polskie dzieciństwo przeciwstawiałem dorosłej samodzielności innych kultur. Ten naród bez filozofii, bez świadomej historii,..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Szkolny POPiS (05-09-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Stosunek do edukacji, jak również do kultury partii rządzącej i głównej partii opozycyjnej, może być doskonałą platformą ich możliwego politycznego porozumienia.
Do tekstu..
Nawet egzorcyzmy są już dostępne na Facebooku (04-09-2012)
Autor: -
Źrodło: www.biztok.pl Zgłosił/a: slik
Imienne błogosławieństwo z tzw. egzorcyzmem mniejszym zaoferował na portalu społecznościowym Facebook ksiądz Michał Misiak z Łodzi - podaje "Dziennik Łódzki". Ksiądz Misiak napisał na swoim profilu tak: "Jeżeli pragniesz otrzymać kapłańskie błogosławieństwo, to śmiało pisz swoje imię lub osobę, za którą chcesz się modlić w komentarzach".
Do tekstu..
Bolesna porażka o. Rydzyka. Nie będzie śledztwa (04-09-2012)
Autor: -
Źrodło: onet.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Warszawska prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa po zawiadomieniu Fundacji Lux Veritatis w związku z decyzją KRRiT o rozłożeniu na raty opłat za koncesje dla podmiotów, którym przyznano miejsce na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej
Do tekstu..
Rodzice na śmietnik, dzieci na wakacje (04-09-2012)
Autor: Małgorzata Święchowicz
Źrodło: Newsweek.pl Zgłosił/a: Rowan
To już wakacyjna plaga: Polacy oddają rodziców do szpitali, a sami wyjeżdżają na urlop. Bywa, że tylko tak mogą odpocząć od całodobowej opieki nad niedołężnymi staruszkami.
Do tekstu..
Koniec historii stetoskopu? (04-09-2012)
Autor: Stefan Karczmarewicz
Źrodło: Medycyna i okolice Zgłosił/a: liliac
"Historia stetoskopu rozpoczęła się w pierwszych latach XIX wieku. Zrewolucjonizował on technikę osłuchiwania serca i płuc - przedtem lekarz przytykał ucho bezpośrednio do klatki piersiowej osoby badanej. Pierwsze stetoskopy były drewnianymi, lejkowatymi rurkami. Potem pomiędzy końcówki wstawiono elastyczny przewód, potem powstał stetoskop dwuuszny, potem dodano membranę i mamy już postać dzisiejszą."
Do tekstu..
Kobiety i mężczyźni inaczej widzą kolory (04-09-2012)
Zgłosił/a: Rowan
Wcześniejsze badania wykazywały na ogół wyższość zmysłową kobiet - lepiej słyszą niż mężczyźni, mają bardziej wrażliwy dotyk i powonienie oraz lepsze poczucie smaku. Jest jednak coś, w czym przewagę mają mężczyźni. Tym czymś jest postrzeganie kolorów. Z badań Israela Abramova z City University of New York oraz jego współpracowników wynika, że mężczyźni lepiej postrzegają szybki ruch przedmiotów i gwałtowne zmiany w otoczeniu. Są też bardziej czuli na odcienie poszczególnych kolorów.
Do tekstu..
Antynauka rośnie w siłę? (04-09-2012)
Autor: Sierkowitz
Źrodło: Salon24 Zgłosił/a: liliac
"W różnych momentach swojego blogowania pisałem o teorii ewolucji, globalnym ociepleniu, szczepionkach, GMO. Zajmowałem się też tematyką pseudonaukową: homeopatia, alternatywne metody leczenia, kreacjonizm, denializm AIDS. W wypadku tych tematów świat nauki ma przeważnie wyrobioną opinię. Natomiast debata o każdym z wymienionych zagadnień w sferze publicznej jest zawsze burzliwa i pełna zwolenników różnych alternatyw do naukowego wytłumaczenia. Skąd taka dysproporcja między tym co akceptuje świat nauki a tym w co wierzy Kowalski (zakładając optymistycznie, że go to w ogóle obchodzi)?"
Do tekstu..
Sławy świata fizyki będą debatować w Krakowie (04-09-2012)
Autor: ew/AGH/polskieradio.pl
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: greg
"To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie fizyki ostatnich lat. Do Krakowa zjadą specjaliści od fizyki cząstek i będą zastanawiać się nad przyszłością swoich badań."
Do tekstu..
2 lata więzienia dla byłego proboszcza za pedofilię (04-09-2012)
Autor: (ap)
Źrodło: onet.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Na 2 lata bezwzględnego więzienia skazał Sąd Rejonowy w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) księdza Zbigniewa R. za pedofilię. Wyrok jest nieprawomocny. Obrona zapowiedziała apelację. Ksiądz R. był proboszczem w Kołobrzegu w latach 1998-2008. Proces kapłana, byłego proboszcza jednej z kołobrzeskich parafii, rozpoczął się w marcu ub.r. i toczył z wyłączoną jawnością. Niejawne było również uzasadnienie wyroku.
Do tekstu..
Bezdzietni żyją pod presją (03-09-2012)
Autor: Małgorzata Święchowicz
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: ramichael
Dziecko to największe szczęście, tylko zimni i cyniczni karierowicze go nie mają. A na starość kto ci szklankę wody poda? - słyszą ciągle bezdzietni. Żyją pod presją jak podejrzani odmieńcy
Do tekstu..
Całe druty w ręce mas (03-09-2012)
Autor: Marcin Zaród
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Kiedy przychodzi moment podziału na grupy, zainteresowania i życzenia uczniów są mniej istotne niż ich płeć. Chłopcy z rozdzielnika trafiają do grupy elektronicznej, dziewczynki do kulinarno-krawieckiej. Światli nauczyciele nie chcą, by powtórzyły emigracyjną tułaczkę Marii Curie, dla której zabrakło miejsca na UJ w 1894 roku. Pewnie nie uwierzyliby, gdyby usłyszeli, że taka Grace Hopper już w 1944 roku pracowała jako elektroniczka. Nie chcą również, by chłopcy poznali podstawy prac domowych, bo wyrzuciłoby to ich poza nawias społeczeństwa. Przecież gdyby nie dobrodziejstwa segregacji, szkoła mogłaby się stoczyć do poziomu krajów Trzeciego Świata (np. Mongolii)"
Do tekstu..
Windą na Księżyc? Marzenia nabierają kształtów (03-09-2012)
Autor: adsz/rs
Źrodło: tvnmeteo.pl Zgłosił/a: Reshca
"Sukcesy, jakie odnosi łazik Curiosity na powierzchni Marsa, jeszcze bardziej rozbudził wizje podboju Kosmosu. Kolejnym krokiem w może być budowa kosmicznej windy. Amerykanie przekonują, że to nie science-fiction - potrzeba tylko pieniędzy."
Do tekstu..
Jak robi się rośliny GM?(1) (03-09-2012)
Autor: Sierkowitz
Źrodło: Salon24 Zgłosił/a: liliac
"Dyskusja na temat GMO jest zawsze bardzo gorąca. Zwolennicy i przeciwnicy ścierają się przy użyciu całego arsenału argumentów. Argumentacja na temat jakości, zagrożeń i szans związanych z tą technologią to temat na cały artykuł, ale dzisiaj postanowiłem zrobić prostą notkę technologiczną o tym jak robi się rośliny GM. Solidna, ale nie koniecznie dogłębna wiedza na temat technologii GM jest bowiem - przynajmniej moim zdaniem - rzadkością wśród osób podejmujących tą debatę."
Do tekstu..
Cudowne leki na raka: Burzyński i antyneoplastony cz. I (03-09-2012)
Autor: I Envy Paranoids
Źrodło: I Envy Paranoids Zgłosił/a: liliac
"O oszukańczym leku na raka - "witaminie B17" - już pisałem. Okazuje się jednak, że tworzenie cudownych specyfików mających na celu wyleczenie wszelkich postaci raka jest bardzo popularnym zajęciem. Co więcej, czasem obfituje ono w polskie akcenty. Pewien czas temu do porannego programu telewizji TVN został zaproszony doktor Stanisław Burzyński."
Do tekstu..
New DNA analysis shows ancient humans interbred with Denisovans (03-09-2012)
Autor: Katherine Harmon
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Tens of thousands of years ago modern humans crossed paths with the group of hominins known as the Neandertals. Researchers now think they also met another, less-known group called the Denisovans. The only trace that we have found, however, is a single finger bone and two teeth, but those fragments have been enough to cradle wisps of Denisovan DNA across thousands of years inside a Siberian cave. Now a team of scientists has been able to reconstruct their entire genome from these meager fragments. The analysis adds new twists to prevailing notions about archaic human history."
Do tekstu..
Biała Arktyka znika (02-09-2012)
Autor: Tomasz Ulanowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Pokrywa lodowa na Oceanie Arktycznym skurczyła się do rekordowo małych rozmiarów. Na złoża surowców mineralnych, w tym ropy i gazu, ukryte pod jego dnem już ostrzą sobie zęby firmy wydobywcze. Co to oznacza dla nas?"
Do tekstu..
Węgiersko-armeński kryzys dyplomatyczny (02-09-2012)
Autor: rps, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Węgry przekazały w piątek Azerbejdżanowi Ramila Safarowa, skazanego na karę dożywotniego więzienia za zabicie ormiańskiego porucznika. Azerski prezydent Ilham Alijew wbrew wcześniejszym obietnicom od razu go ułaskawił. Armenia natychmiast oznajmiła, że wstrzymuje stosunki dyplomatyczne z Węgrami."
Do tekstu..
Rzeźnicy w bieli (02-09-2012)
Autor: Jerzy Besala
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: liliac
"XVI-wieczną Francją wstrząsały krwawe wojny religijne. Ich bestialskim apogeum była noc św. Bartłomieja w sierpniu 1572 r. Ofiarą masakry urządzonej przez katolików padło 4 tys. hugenotów. Do dziś nie wiadomo, kto był inspiratorem tej jatki."
Do tekstu..
Podręczniki do sądu (02-09-2012)
Autor: Dariusz Chętkowski
Źrodło: BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego Zgłosił/a: liliac
"Wydawcy podręczników chcą pozwać MEN z powodu prac nad darmowym e-podręcznikiem. Wiadomo, że przy ministerialnym projekcie pomogą uczelnie, m. in. za przedmioty humanistyczne weźmie się Uniwersytet Wrocławski, a za ścisłe Politechnika Łódzka. Wydawcy podręczników obawiają się, że zostaną na lodzie i stracą fortunę. Jaki rodzic kupi ich produkcję, gdy może mieć wszystko za darmo? Szykują więc pozew przeciwko MEN, oskarżając je o wprowadzenie monopolu na podręczniki"
Do tekstu..
Amerykanie toną w tłuszczu (02-09-2012)
Autor: Marek Karolkiewicz
Źrodło: onet.pl, "Przegląd" Zgłosił/a: Rowan
Burmistrz Nowego Jorku chce zakazać sprzedaży napojów z cukrem w wielkich kubkach, żeby odchudzić obywateli. Otyłość stała się narodową plagą Ameryki. Eksperci obawiają się załamania systemu ochrony zdrowia kraju. Generałowie alarmują, że siłom zbrojnym może zabraknąć sprawnych rekrutów.
Do tekstu..
Kościół jest 200 lat z tyłu. Kościoły puste, biurokracja rośnie (01-09-2012)
Autor: mig, PAP
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Kościół jest zmęczony. Nasze klasztory są puste, a aparat biurokratyczny rośnie - tak gorzkie słowa padły z ust uwielbianego we Włoszech kardynała Carlo Martiniego w ostatnim przed śmiercią wywiadzie. Katolicki duchowny wzywał hierarchów do reform, "zaczynając od siebie samych".
Do tekstu..
To dzieci uwodzą księży? Skandal po wypowiedzi amerykańskiego zakonnika (01-09-2012)
Autor: Sharon Otterman
Źrodło: religia.onet.pl; New York Times Zgłosił/a: slik
Znany amerykański zakonnik zasugerował w wywiadzie, że nastolatki molestowane przez księży często są współwinne. Uważa również, że księża, którzy popełniają takie wykroczenie po raz pierwszy, nie powinni iść do więzienia. Jego słowa wywołały prawdziwą burzę.
Do tekstu..
Lobbyści Kościoła katolickiego (01-09-2012)
Autor: Czesław Sikorski
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Poseł PiS sprzeciwiał się w radiu TOK FM rozsypywaniu prochów zmarłych zgodnie z ich wolą, ponieważ jest to sprzeczne z katolicką zasadą szacunku dla ludzkich szczątków. O tym, w jakich okolicznościach szacunek ten jest okazywany, decyduje więc, zdaniem posła, obrządek religijny, a nie uszanowanie woli zmarłego. Posłowie prawicy, reprezentując w Sejmie Kościół, a nie ogół obywateli, dokonują stopniowego demontażu demokracji liberalnej. Interesuje ich głównie to, czy postulat obywateli jest zgodny z zasadami religii katolickiej. I nie ma znaczenia, że jego przyjęcie do niczego katolików nie zmusza. Fundamentalistyczny zapał w tworzeniu Królestwa Bożego na Ziemi jest dążeniem do władzy jednego środowiska i zapewnienia jego ideologicznej supremacji. Kościół, mając swoich reprezentantów w Sejm
Do tekstu..
BISKUPIE WYOBRAŻENIE UBÓSTWA (01-09-2012)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Biskupi uznali, że księża nie powinni wydawać na siebie wiecej niż wynosi średnia krajowa, czyli 3700 zł miesięcznie. Wcześniej uznali, że nie powinni romansować, płodzić ani gwałcić dzieci, molestować, zabijać, kraść itd. itp. Na szczęście dla stanu duchownego żaden z tych zakazów nie jest bezwzględnie obowiązujący.
Do tekstu..
Blaszane zegarki, pierzaste koguciki (01-09-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Dwudziestu dwóch lat potrzebował prof. Henryk Samsonowicz, były minister edukacji, by zrozumieć, że szkolna katecheza wyrządza szkodę zarówno religii, jak i standardom edukacyjnym polskiej szkoły.
Do tekstu..
After the Higgs: The new particle landscape (01-09-2012)
Autor: Matthew Chalmers
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Physicists hope and expect that the LHC will give them some answers over the next few years. But they are already honing their sales pitches for a machine to follow the LHC - a 'Higgs factory' that would illuminate such a theory with measurements far more precise than the LHC can provide."
Do tekstu..
GMO Box Office – Sierpień (01-09-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
Co nowego na polu GMO - wydarzenia sierpnia.
Do tekstu..
Nieświęta ziemia (01-09-2012)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Zgłosił/a: liliac
"Jadę przecież do kraju ludzi wolnych i równych - dzieci twardych pionierów, którzy na skrawku pustyni, znienawidzeni przez świat i sąsiadów zbudowali nowoczesny i demokratyczny kraj, nie znający pokoju. Jedyny taki na świecie. Kraj dzielny, wolny, lecz smutny. Kraj tęskniący za normalnością, lecz nie mający na nią żadnych szans. Kraj, na który patrzą wszyscy, często z nienawiścią, rzadziej z podziwem i sympatią, bardzo rzadko - obojętnie. W teorii kraj wszystkich Żydów, lecz tak naprawdę kraj własnych obywateli - Izraelczyków."
Do tekstu..
Studia to rodzaj szwedzkiego stołu. Niektórzy nie biorą nic, a potem narzekają (01-09-2012)
Autor: K.
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Na roku jest 70-80 osób. Spora część się na tych studiach męczy. Nie każdy nadaje się do studiowania. Tym ludziom ktoś wmówił, że "bez studiów" nie będą mieli pracy. Nie mieli pomysłu na siebie, nie mieli motywacji, żeby przysiąść nad matematyką i wybierają kierunek, który się modnie nazywa. I męczą się okrutnie. A ja z nimi."
Do tekstu..
Pierwszy krok ku cyberprzyszłości? Udane wszczepienie bionicznego oka (31-08-2012)
Autor: dar,mk/mtom / Źródło: Reuters
Źrodło: www.tvn24.pl Zgłosił/a: Artur@R
Naukowcy z Australii zaprezentowali szansę na przywrócenie wzroku milionom niewidomych ludzi. Udało im się wszczepić pacjentce pierwsze bioniczne oko, czyli hybrydę normalnego ludzkiego organu i elektrod. Kobieta może już dostrzec kształty.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365