Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.605.573 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 349 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Michel Henry - Narkotyki: dlaczego legalizacja jest nieuchronna?
Marcin Kruk - Człowiek zajęty niesłychanie
Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
Anna Bojarska - Kozzmoss!

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Obcując z potworami, uważaj abyś nie stał się jednym z nich. Bo kiedy patrzysz w otchłań, otchłań może zacząć patrzeć w ciebie.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Koniec epoki kredy (19-05-2010)
Autor: Grzegorz Lorek, Aleksandra Pezda
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Uczniowie są przyrośnięci do sieci, żyją w avatarze. A polska szkoła stoi na węglanie wapnia. To jest związek chemiczny, z którego zrobiona jest kreda"
Do tekstu..
Antybiotyki nie leczą przeziębienia, ale czemu pacjenci myślą, że leczą? (19-05-2010)
Autor: Ben Goldacre
Źrodło: BadScience.net Zgłosił/a: TyDraniu
W zeszłym miesiącu brytyjski rząd zaproponował projekt ustawy, pozwalającej farmaceutom na wydawanie tańszych odpowiedników zamiast drogich, markowych leków. W Timesie ukazał się list protestacyjny - spontaniczny protest lekarzy i pacjentów - podpisany przez różne grupy pacjentów i ekspertów. Ale dr Margeret McCartney odkryła, że w rzeczywistości list został napisany przez agencję public relations Burson-Marsteller i opłacony przez firmę produkującą leki Norgine.
Do tekstu..
Czym się kiedyś latało? Skrzydlate wieloryby (18-05-2010)
Autor: Rafał Ostrowski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Kiedy pyły wulkaniczne unieruchomiły na lotniskach samoloty turboodrzutowe, w odwodzie zostały śmigłowe, zaczęto nawet przebąkiwać o sterowcach. Warto przypomnieć, że u zarania masowej komunikacji samolotowej pomiędzy Ameryką a Europą używano łodzi ze skrzydłami."
Do tekstu..
Wszystko o gorączce. Zdrowo nagrzani (18-05-2010)
Autor: Paweł Walewski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
Skąd się właściwie bierze gorączka? I dlaczego normalna temperatura naszego ciała wynosi około 37 stopni?
Do tekstu..
Mam kłopot ze strzelbą Komorowskiego (18-05-2010)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Wiem, że niektórzy myśliwi uważają, że w pojedynku z zającem czy jeleniem realizują prawdziwie męską rolę. Męskość tę zaś wspierają dwururką lub sztucerem, które to skomplikowane narzędzia są najlepszym dowodem na wyższość człowieka nad zwierzęciem."
Do tekstu..
Ginie świat Andamanów (17-05-2010)
Autor: Jacek Pawlicki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Na indyjskich Andamanach waży się los 320 ostatnich przedstawicieli plemienia Jarawa. Mogą zginąć w zetknięciu z cywilizacją Zdaniem obrońców praw rdzennej ludności Andamanów jedyną szansą na uratowanie plemienia jest odizolowane go od cywilizacji. W marcu sędziowie sądu najwyższego w New Delhi orzekli, że ze strefy buforowej wokół rezerwatu Jarawa mają zniknąć turyści. Problem w tym, że działa tam luksusowy kurort broniony przez potężne lobby. Jeśli ten zwycięży, Jarawa się ucywilizują, ale nieprzystosowanie do życia w naszych warunkach może ich zdziesiątkować."
Do tekstu..
Fatalny start kampanii Komorowskiego (17-05-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Mamy więc w Polsce tragiczny wybór, między niebezpiecznym mścicielem Jarosławem Kaczyńskim (póki co w przebraniu niemej owieczki), a nieprzemakalnym na krytykę, rubasznym obrońcą starego patriarchalnego porządku, który nic w Polsce nie zmieni.
Do tekstu..
Abp Życiński: Jest w Polsce prawica antychrześcijańska (17-05-2010)
Autor: Marcin Bielesz
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Arcybiskup Życiński obraża się na Frondę.
Do tekstu..
Marsz przeciwko homofobii. Radny PiS z kibolami (16-05-2010)
Autor: Agnieszka Drabikowska
Źrodło: www.wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Uczestników pierwszego w Kielcach marszu przeciwko homofobii musiała ochraniać policja. Maszerujący za nimi młodzieńcy w czarnych kapturach skandowali: "Dobry gej-martwy gej", "Jak złapiemy połamiemy". Ze skandującymi maszerował szef klubu PiS w radzie powiatu kieleckiego Mirosław Gębski
Do tekstu..
Uratowane przed potopem nubijskie zabytki trafiły do Polski (16-05-2010)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
"Niedawno dotarło do Polski 1,5 tony zabytków z Sudanu. Taki transport to obecnie wielka rzadkość, bo coraz mniej jest krajów, które zgadzają się na oddanie swoich zabytków innemu państwu."
Do tekstu..
Cukrzyca w ciąży (16-05-2010)
Autor: Wojciech Moskal
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Choruje na nią od 5 do 7 proc. kobiet. To dużo. Jak ją kontrolować? Kto jest zagrożony?"
Do tekstu..
Święta Rodzina analizuje twój problem (16-05-2010)
Autor: Milena Orłowska
Źrodło: www.wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Święta Maszyna (zwana także Nieskalaną), przypominająca bankomat instalacja młodej artystki Kamili Szejnoch, której przestraszył się zarząd spółki PKP SA, stanęła w miniona niedzielę w kruchcie farnego kościoła w Sierpcu pod Płockiem.
Do tekstu..
Proszę o miejsce dla odmieńców (16-05-2010)
Autor: Olga Tokarczuk
Źrodło: www.wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Nie jestem katoliczką i podczas tej żałoby tacy jak ja zostali wykluczeni z jej symbolicznego przeżywania. Ale mój radar podpowiada mi, że ludzi tak czujących jest coraz więcej. I chwała Bogu, że jesteśmy my, Polacy, różni
Do tekstu..
Polska? A co to? (15-05-2010)
Autor: Adam Suchoński, Jan Dziadul
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
O tym, jak zagraniczne podręczniki opisują dzieje Polski - mówi prof. Adam Suchoński.
Do tekstu..
To nie Princeton, to Warszawa (14-05-2010)
Autor: Jacek Żakowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Akademicki sukces wymaga (...) respektowania akademickich standardów. A z tym mamy problem. Jedną z fundamentalnych wartości akademickich jest otwartość na pluralistyczne poglądy i twórcze konfrontacje. W Polsce umacnia się zaś akademicka cenzura wymuszana przez konserwatywno-katolicki radykalizm. Nawet rektor nie wstydzi się już przyznać, że unika otwartej dyskusji z poglądami, których nie podziela."
Do tekstu..
Mam tatuaż i dobre geny (14-05-2010)
Autor: Sławomir Zagórski
Źrodło: Wyborcza.pl Zgłosił/a: Grzesiek
Przekłuwanie ciała kolczykami lub robienie sobie tatuażu to widoczny sygnał dla partnerki: jestem na tyle zdrowy, że mogę sobie pozwolić na takie ryzykowne posunięcia
Do tekstu..
Zdrowie Polaków (14-05-2010)
Autor: Halina Pilonis
Źrodło: medonet.pl Zgłosił/a: Krzysztof Jóźwiak
Jesteśmy wciąż w najściślejszej czołówce Europy pod względem zapadalności na raka płuc i szyjki macicy. Spożycie owoców i warzyw należy do najniższych w UE. Jednak, wbrew obiegowym opiniom pijemy znacznie mniej alkoholu niż przeciętny Europejczyk. Najzdrowsi w Polsce są mieszkańcy województwa podkarpackiego, najkrócej żyje się w łódzkiem.
Do tekstu..
Alkohol w przedszkolu, czyli jak Raciborowice wychowują w trzeźwości (13-05-2010)
Autor: Joanna Mąkosa
Źrodło: TOK FM/gazta.pl Zgłosił/a: jarekland
Podkrakowskie Raciborowice znalazły swój własny sposób interpretacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Sklep z piwem, winem i wódką mieści się w budynku przedszkola, tuż obok szkoły. Zgodziły się na to władze gminy. Na prośbę księdza, którego poparła Rada Parafialna
Do tekstu..
Niezbędnik ateisty (13-05-2010)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: bendyk.blog.polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Ukazał się "Niezbędnik ateisty" (Wydawnictwo Czarna Owca), zbiór wywiadów z polskimi ateistami przeprowadzonych przez Piotra Szumlewicza, ze wstępem Magdaleny Środy. Wśród rozmówców znaleźli się m.in. Agnieszka Graff, Robert Biedroń, Dorota Nieznalska, Michał Kozłowski, Kinga Dunin, Zygmunt Bauman, zmarły niedawno Krzysztof Teodor Toeplitz
Do tekstu..
Brytyjczyków pułapka na papieża (13-05-2010)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Robertson i Stephens podjęli się przygotować prawną zasadzkę na papieża Ratzingera w kontekście kryzysu pedofilskiego wstrząsającego Kościołem rzymskokatolickim w USA i Europie Zachodniej.
Do tekstu..
W rytmie krpohymnów. Tra la la la, niech żyje nasza firmaaa! (13-05-2010)
Autor: Wojciech Markiewicz
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"W cywilu wspólne odśpiewywanie korpohymnu ma "integrować pracowników wokół wspólnego celu i misji firmy" - piszą szefowie Centrum Kreowania Liderów (CKL), które oferuje szkolenia Integracyjna Moc Muzyki. Obejmują one następujące zajęcia: "1. Orkiestra - to organizacja (mała, duża firma), a pracownicy to poszczególni muzycy. 2. Warsztat afrykański - idealna forma integracji przez warsztaty bębniarskie oraz taniec afrykański. 3. Wieczór piosenki biesiadnej z wykorzystaniem "Śpiewnika Lidera" (do zwrotu po zajęciach). 4. Wspólne układanie hymnu firmowego: pracownicy zostają podzieleni na zespoły. Każdy zespół ma za zadanie ułożenie kilku zwrotek o firmie, które to zwrotki po połączeniu dadzą hymn firmy"."
Do tekstu..
Co robić jak ktoś umrze? (12-05-2010)
Autor: Wojciech Jóźwiak
Źrodło: www.taraka.pl Zgłosił/a: zet
Myślę, że dwie okoliczności tu zaważyły i ważą dalej na naszych pogrzebowych obyczajach. Jeden to ten, że na katolickich pogrzebach traktowanych jako uroczystość stricte kościelna rutynowo aktywni są funkcjonariusze Kościoła, czyli księża, rodzinie zaś przypada rola biernych uczestników. To może się zmienia, kiedy zmarły należał do jakiejś silnej grupy - państwowej, partyjnej, masońskiej czy innej, ale i tu rutyna katolickiego obyczaju pogrzebowego bierze górę. Co uderzyło mnie na samym początku procesu pogrzebowego Lecha Kaczyńskiego. Kiedy w niedzielę 11 kwietnia przywieziono z Moskwy trumnę prezydenta Państwa Polskiego, od razu, już na lotnisku zaopiekowali się nią księża. A przecież Kaczyński był przede wszystkim głową państwa!
Do tekstu..
Wielkie zwycięstwo ateistów w USA (11-05-2010)
Autor: Dirk Johnson
Źrodło: New York Times/Onet.pl Zgłosił/a: TyDraniu
Organizacja Freedom From Religion Foundation niedawno wygrała sprawę przed federalnym sądem w Wisconsin. Orzekł on, że Narodowy Dzień Modlitwy jest pogwałceniem pierwszej poprawki do Konstytucji USA.
Do tekstu..
Ksiądz, powołanie i seks (11-05-2010)
Autor: Wawrzyniec Smoczyński
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: Koraszewski
Problemy Kościoła z seksualnością księży. Łamanie celibatu, homoseksualizm, pedofilia. Pozbywanie się krytyków, osłona grzeszników. Badania i analizy. Doskonały artykuł.
Do tekstu..
Noblista pedofil (10-05-2010)
Autor: Tomasz Walat
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
W Szwecji pokazano film o nobliście Danielu Gajdusku, którego odkrycie uratowało tysiące ludzi. U schyłku życia został skazany w USA za pedofilię. Podobnie jak w przypadku Polańskiego, rozpętała się wówczas dyskusja, czy wybitnym ludziom wolno więcej.
Do tekstu..
Rosja idzie na Zachód (10-05-2010)
Autor: Jacek Żakowski
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Co łączy koniec Bonda z końcem krętactwa katyńskiego i irańską bombę z naszym udziałem w moskiewskiej defiladzie?
Do tekstu..
Polska tylko dla hetero (10-05-2010)
Autor: Maciej Jarkowiec
Źrodło: www.przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
Narodowe pojednanie to okazja, żeby Polacy wykazali dobrą wolę wobec mniejszości seksualnych. Ich przedstawiciele, choć nikomu nie robią krzywdy, są w naszym kraju dyskryminowani nie tylko przez współobywateli, ale także przez instytucje państwa
Do tekstu..
Cesarz w szoku (09-05-2010)
Autor: Sławomir Leśniewski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
8 lutego 1807 r. pod Iławą Pruską stoczono jedną z najkrwawszych bitew w dziejach świata. Na polu bitwy poległo i zostało rannych 27 tys. Rosjan, 3 tys. Prusaków i 20 tys. Francuzów.
Do tekstu..
Jak mycie rąk ucisza umysł (08-05-2010)
Autor: Przemek Berg
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Amerykanie próbują badać naukowo niemal wszystko. Teraz udało im się odkryć związek między dbałością o czystość fizyczną a spokojem psychicznym."
Do tekstu..
Islandia: życie w cieniu wulkanu (08-05-2010)
Autor: Katarzyna Growiec
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
Tylko jeden kraj Europy nie ucierpiał z powodu chmury pyłu. Na Islandii życie toczyło się bez większych zakłóceń. Miejscowi szykują się jednak na wypadek wybuchu znacznie większego wulkanu.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365