Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.588.847 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 347 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Bóg jest jedynym bytem, który aby rządzić, wcale nie potrzebuje istnieć."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
O dobry Panie Mitteleuropa! (24-10-2010)
Autor: Donata Subbotko, Robert Makłowicz
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Proste podziały narodowościowe to w naszej części świata rzecz stosunkowo nowa, wymysł początku XX wieku, kiedy na trupie Austro-Węgier powstawały nowe państwa. Przykładanie miary narodowej do ludzi, którzy mieszkali koło siebie, jest bez sensu. My jesteśmy przecież najbardziej skundlonym narodem Europy."
Do tekstu..
Seks zbrodnie i Watykan (24-10-2010)
Autor: Panorama (BBC)
Źrodło: youtube.com Zgłosił/a: Kris Poland
W serwisie youtube.com pojawił się program BBC - "Panorama", pod tytułem "Seks Zbrodnie i Watykan", wraz z polskimi napisami. Dokument sprzed 3 lat poświęcony jest absolutnie skandalicznemu chronieniu przez Koścół Katolicki swych księży i zatajaniu spraw molestowania seksualnego dzieci w skali całego świata. Ponadto pokazuje jak naprawdę wykorzystywany był niesławny dokument "Crimen Sollicitationis".
Do tekstu..
Majchrowski: "Kraków kocha Jana Pawła II" (24-10-2010)
Autor: Joanna Darkiewicz
Źrodło: Lewica.pl Zgłosił/a: kosmoludek
"Cieszę się, że Urząd Miasta może aktywnie włączyć się w budowę tego wielkiego pomnika dla Jana Pawła II" - podkreślał prezydent Krakowa w trakcie uroczystości wbudowania kamienia węgielnego pod nową świątynię im. JP II w powstającym krakowskim Centrum Papieskim "Nie Lękajcie się".
Do tekstu..
Te dzieci nie będą hetero (23-10-2010)
Autor: Tomasz Kwaśniewski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
W listopadzie na billboardach pojawią się zdjęcia dzieci. Podpis: "Gdy dorosnę, nie będę miał równych praw". Potem na tych samych billboardach pojawią się zdjęcia dorosłych, którzy wyrośli z tych dzieci. Będą z partnerami. Tej samej płci. Podpis: "Żądamy ustawy o związkach partnerskich".
Do tekstu..
Wolność, równość... laickość? (23-10-2010)
Autor: Magdalena Nowicka
Źrodło: interia Zgłosił/a: adamzwawy
Postawiony przez harcerzy pod Pałacem Prezydenckim krzyż podsycił ogólnokrajowy spór o to, czy potrzebujemy laickiego państwa. W porównaniu z doświadczeniami wielu innych europejskich demokracji Polacy dopiero rozpoczynają szeroką publiczną debatę nad formalnymi granicami między polityką a religią.
Do tekstu..
Gałązki oliwne, czyli kicz pojednania (23-10-2010)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: Gra w klasy- blog Adama Szostkiewicza Zgłosił/a: liliac
"Dobrze, że przynajmniej premier nie dał się wciągnąć w ten spektakl obłudy. I że nazwał rzecz po imieniu: kicz pojednania."
Do tekstu..
Bojkotują wybory. Dlaczego? (23-10-2010)
Autor: Mariusz Janicki, Wiesław Władyka
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Amerykańscy socjologowie badający frekwencyjne zagadki doszli do wniosku, że udział w wyborach przypomina transakcję, w której ponosi się pewien koszt: emocjonalny(...) oraz niejako fizyczny, związany z samym aktem głosowania (...), oczekuje się więc zysków. Do tego zaś potrzebne jest minimum przekonania, że pomiędzy aktem głosowania a własną sytuacją istnieje jakiś związek. Te związki we współczesnych demokracjach słabną."
Do tekstu..
Jaskiniowcy znali się na kuchni lepiej niż myślimy (23-10-2010)
Autor: PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: E-Day
Robili mąkę, piekli podpłomyki, przetwarzali warzywa, aby poprawić ich smak i strawność - sztuka kulinarna jest starsza niż myśleliśmy.
Do tekstu..
Tusk: tak dla in vitro - nie trzeba klękać przed biskupem (22-10-2010)
Autor: (ap, db)
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Premier Donald Tusk opowiedział się za tym, by zapłodnienie in vitro było refundowane z budżetu państwa, gdyż refundacja dawałaby szansę korzystania z tej metody również ludziom niezamożnym. Jak mówił, w takich momentach trzeba umieć sięgnąć do własnego rozumu. - Nie trzeba politycznie klękać przed biskupem - powiedział. - To nie jest rolą premiera rozstrzygać co jest refundowane, a co nie. Jako człowiek powiem, że nie chciałbym, żeby jakakolwiek procedura, a szczególnie taka, która daje szczęście posiadania dzieci, była dostępna tylko dla tych, którzy mają pieniądze, bo to byłoby nieludzkie - powiedział szef rządu.
Do tekstu..
Biskupi w roli ginekologów-amatorów (22-10-2010)
Autor: prof. Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl/ Zgłosił/a: slik
Polscy biskupi nie chcą przyjąć do wiadomości, że odwodzenie ludzi od grzechu nie jest celem prawa ani obowiązkiem parlamentarzystów. Brną w ślepą uliczkę średniowiecznego dogmatyzmu. Zatrzymują rozwój nauki. Nawołują do uchwalania szkodliwego, kryminogennego prawa.
Do tekstu..
Pod Cieszynem znaleziono ślady praczłowieka (22-10-2010)
Autor: Magdalena Nowacka
Źrodło: www.dziennikzachodni.pl Zgłosił/a: Anna
Zespół badawczy pod kierownictwem archeologa dr. Eugeniusza Foltyna i paleogeografa dr. Jana Macieja Wagi z sosnowieckiego Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego dokonał odkrycia najstarszych śladów obecności człowieka na terenie Polski.
Do tekstu..
Jeśli nie nawrócisz się na islam, to... (22-10-2010)
Autor: Ziemowit Szczerek
Źrodło: http://swiatowidz.pl/ Zgłosił/a: drHaust
Wywiad z Sulejmanem, bojownikiem islamu: "...Nie chce też powiedzieć, czy straganik jest ich prywatnym interesem, czy ktoś ich zatrudnia. Chętnie za to oznajmia mi, co się ze mną stanie, jeśli nie nawrócę się na islam. A będzie ze mną źle..." Rzut oka na Macedonię, Kosowo, Albanię.
http://swiatowidz.pl/?p=513
Lem zaznaczy polską obecność w kosmosie (22-10-2010)
Autor: Rafał
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"Teraz pozostaje nam czekać na wystrzelenie satelity, a następnie na lata owocnej naukowej współpracy wykorzystującej pomiary z jego pomocą prowadzone."
Do tekstu..
Drastyczna redukcja wycinki w Puszczy Białowieskiej. I zakaz polowań (22-10-2010)
Autor: Jakub Medek
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"To reakcja resortu środowiska na niezgodę gmin puszczańskich na poszerzenie Białowieskiego Parku Narodowego. Od przyszłego roku wycinka w Puszczy ma być zmniejszona trzykrotnie. Resort ekspresowo wprowadza też strefę wolną od polowań. Samorządy zaś dostaną jedną dziesiątą dotacji, jakie dostałyby w przypadku zgody na poszerzenie Parku"
Do tekstu..
Koniec udręki chorych na raka (22-10-2010)
Autor: Polska Dziennik Bałtycki
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
W Gdańsku, w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym działa już wreszcie pierwszy na Pomorzu i w całej Polsce północnej aparat, który pozwala wykryć nawet pojedyncze komórki raka w organizmie. To oznacza koniec udręki kilkuset ciężko chorych z Pomorza rocznie, którzy na badanie PET, decydujące często o ich życiu, musieli jeździć do Warszawy, Gliwic czy Bydgoszczy.
Do tekstu..
To nie liberał! To minister Rostowski! (22-10-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Liberalizm Platformy Obywatelskiej jest jak demokracja w realnym socjalizmie: ogryzkiem, odpadem, dziwolągiem, karykaturą.
Do tekstu..
O lekcjach etyki u RPO (22-10-2010)
Autor: es
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Kuba Śruba
Co zrobić z brakiem lekcji etyki w szkołach? Najlepiej zrezygnować ze stopni z religii na świadectwie. Bo etyka to tylko alibi dla religii - taki pogląd podziela większość uczestników zorganizowanej przez rzeczniczkę praw obywatelskich Irenę Lipowicz debaty "Prawo ucznia do lekcji etyki".
Do tekstu..
Za Clintona zaginęły kody nuklearne. "Przyznał, że je zgubił" (22-10-2010)
Autor: hal
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Kuba Śruba
Kody, służące prezydentowi USA do rozpoczęcia ataku atomowego, zaginęły na kilka miesięcy za czasów prezydentury Billa Clintona. Znajdują się one w metalowej skrzynce, zawierającej również urządzenia nadawcze, książkę z opcjami ataku atomowego oraz procedurami użycia broni jądrowej.
Do tekstu..
To nie grzech chcieć mieć dziecko (22-10-2010)
Autor: onet.pl- Gorący temat
Źrodło: onet.pl- Gorący temat Zgłosił/a: Faith
"Kościół ten zwalczał sekcję zwłok, bez której nie poznalibyśmy ludzkiej anatomii, do dziś nie pogodził się z teorią ewolucji, choć jego przedstawicielom wstyd już z nią dyskutować i niemal przy każdym epokowym odkryciu z dziedziny medycyny lub biologii stał na stanowisku, że jest to dzieło szatana zagrażające ludzkości".
Do tekstu..
Sabaton - Burn Your Crosses (22-10-2010)
Autor: Sabaton
Źrodło: wrzuta.pl Zgłosił/a: Maximus Decimus Meridius
Jako że posiadam złożony gust muzyczny i lubię czasami posłuchać metalu polecam wszystkim racjonalistom jeden z utworów szwedzkiej grupy Sabaton. Dynamiczny, melodyjny kawałek, a do tego ze świetnym tekstem:)
Do tekstu..
Szkoła na Salwatorze zdjęła krzyże ze ścian (21-10-2010)
Autor: Małgorzata Skowrońska, Olga Szpunar
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: ssplayer
Prywatna szkoła Salwator zdjęła w klasach krzyże ze ścian. Krakowska kuria nazywa to brakiem tolerancji wobec katolików i rozważa cofnięcie tam prawa nauczania religii.
Do tekstu..
W cieniu Afrodyty (21-10-2010)
Autor: Henryk Meyza
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Od 1965 roku polscy archeolodzy prowadzą badania archeologiczne w Pafos na Cyprze, odkrywając kolejno tzw. Dom Hellenistyczny, zniszczony w II wieku n.e., Willę Tezeusza oraz współczesny z rozbudową Willi w IV wieku n.e. Dom Aiona"
Do tekstu..
Opóźnić starość (21-10-2010)
Autor: Ewa Sikora
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Żyjemy dziś dłużej niż nasi przodkowie. Wiąże się to z zachorowalnością na choroby wieku podeszłego. Dobrą profilaktyką tych chorób może się okazać spowalnianie procesu starzenia"
Do tekstu..
Dlaczego w grupie ludzie myślą głupiej Zagadka nietrafionych decyzji (21-10-2010)
Autor: Wojciech Kulesza
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
"W grupie lepiej można problem przedyskutować, daje ona szansę innego spojrzenia na różne kwestie, możemy się nawzajem uzupełniać. Tyle nasza intuicja, jednak solidne badania mówią coś innego. Zdaniem psychologów społecznych głupie decyzje grupy mogą brać się stąd, że mądrzy posiadacze ważnej i unikalnej wiedzy, koniecznej do podjęcia prawidłowych decyzji, niechcący głupieją na większym forum. Niezauważalnie dla samych siebie nie wykorzystują swojej wiedzy wpychając tym samym grupę (firmę, rząd) w objęcia kryzysu."
Do tekstu..
Zajęcie 23 mln euro w banku Watykanu (21-10-2010)
Autor: PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Włoski sąd utrzymał decyzję o prewencyjnym zajęciu 23 milionów euro, złożonych w watykańskim banku IOR (Instytut Dzieł Religijnych) na koncie należącym do jednego z włoskich banków komercyjnych.
Do tekstu..
Pokój w natarciu (21-10-2010)
Autor: Steven Pinker
Źrodło: Onet Zgłosił/a: Koraszewski
Wywiad z Stevenem Pinkerem na temat spadku przemocy we współczesnych społeczeństwach.
Do tekstu..
Sensacja archeologiczna. Książę leżał na trasie A4 (21-10-2010)
Autor: Magdalena Mach
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Sensacja na skalę europejską: na trasie przyszłej autostrady A4 rzeszowscy archeolodzy odnaleźli bogato wyposażony grób młodego księcia sprzed sześciu tysięcy lat."
Do tekstu..
Magisterka to za mało (21-10-2010)
Autor: Natalia Bugalska, Karina Osiecka
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Ponad dwie piąte absolwentów szkół wyższych uczy się dalej: na studiach podyplomowych, doktoranckich, MBA."
Do tekstu..
O nagości (20-10-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Mój ulubiony redaktor Adam Szostkiewicz zapytuje mnie na swoim blogu, jak skomentowałabym (jako etyczka i feministka) przypadek dziewczyny, która występując w programie "Top model", nie chce się rozebrać i wszyscy urządzają na nią z tego powodu nagonkę. Odpowiedź na to pytanie jest złożona, bo dotyczy co najmniej kilku spraw: nagości, seksualności, pruderii, nagonki, a zwłaszcza kultury masowej.
Do tekstu..
Wyobraź sobie, że jesteś kotem (20-10-2010)
Autor: Izabela Żbikowska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: E-Day
Miarą człowieczeństwa jest stosunek do zwierząt. Artykuł o tym, że obcowanie ze zbrodnią nie musi zabijać wrażliwości na krzywdę zwierzęcia.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365