Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.632.904 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 354 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Nie ma Boga, jest człowiek.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Śpiewać każdy może? (02-11-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Ostatnie debaty poświęcone in vitro były prawdziwym popisem filozoficznych talentów posłów i posłanek, głównie z PiS, oraz posła Gowina (posła z Watykanu). Zamiast debatować o tym, która ustawa skuteczniej przyczyni się do dobra obywateli, a zwłaszcza obywatelek, posłowie z wielkim upodobaniem oddawali się quasi-filozoficznym rozważaniom o człowieczeństwie, początkach życia, o ludzkiej godności, o sumieniu, wolności i innych pojęciach abstrakcyjnych. Mówili, co im ślina na język przyniosą, z absolutnym przekonaniem o słuszności i głębi własnych tez.
Do tekstu..
Dwójka czterdziestolatka (01-11-2010)
Autor: Donata Subbotko, Rafał Rastawicki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Pakowanie się w wysoką kulturę na antenie masowej nie ma dzisiaj sensu - mówi Rafał Rastawicki, dyrektor TVP 2". O tym jak telewizja publiczna realizuje "misję", czyli "W czym "M jak miłość" jest lepsze od Teatru TV".
Do tekstu..
Jej śmierć - wielka strata (01-11-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Co roku można napisać, że był to rok nadzwyczajny, bo umarli wielcy a nowych wielkich jakoś nie widać. Ale ten rok był rzeczywiście nadzwyczajny, bo zginęło wielu, którzy mogliby żyć. Mieliśmy katastrofę prezydenckiego samolotu i niezależnie od tego jaki polityczny użytek został z niej zrobiony i ile obrzydliwych rzeczy wylęgło się z dociekań jej przyczyn, zginęło w niej wielu, bardzo wielu ludzi, którzy jakoś budowali rzeczywistość polską. Gorzej bądź lepiej, ale z wysiłkiem i pasją. Śmierć niektórych znaczyła koniec jakiejś epoki, stratę niepowetowaną i wyrwę nie do zasypania. Dla mnie i dla wielu, bardzo wielu kobiet stratą największą była śmierć Izy Jarugi Nowackiej.
Do tekstu..
Równanie wrażliwości (01-11-2010)
Autor: Stach Szabłowski
Źrodło: Przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
"Rzeźbiarka, czarownica, a może duża dziewczynka bawiąca się upiornymi lalkami. Annette Messager w Zachęcie przedstawia swoją retrospektywę"
Do tekstu..
Oświadczenie OPZZ w sprawie święta Trzech Króli (01-11-2010)
Autor: Jarosław Klebaniuk
Źrodło: Lewica.pl Zgłosił/a: MS
OPZZ przeciwko kolejnemu ustawowemu dniu wolnemu w Św. Trzech Króli, w zamian za które parlament przeforsował "furtkę prawną", umożliwiającą zobowiązywanie pracowników do odpracowywania pozostałych ustawowych dni wolnych w roku, jeżeli wypadają w środku tygodnia.
http://lewica.pl/?id=22716
Drozofila zdradza sekrety wąglika (01-11-2010)
Autor: Rafał
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"Od początku dwudziestego stulecia badana jako broń biologiczna - najpierw przez Niemców, potem Brytyjczyków, by wreszcie pojawić się w tajnym (i nielegalnym) arsenale broni biologicznej Związku Radzieckiego. Znana jednak (nawet jeśli nie z mikrobiologicznego punktu widzenia) już od starożytności."
Do tekstu..
Rzecznik Watykanu obrzucony obelgami przez ofiary pedofilii (31-10-2010)
Autor: (kab) PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi został obrzucony obelgami w Rzymie, podczas pikiety ofiar księży pedofilów z kilku krajów, którzy wieczorem przejdą w manifestacji w kierunku Watykanu. Marsz w stronę Placu świętego Piotra poprzedziła pikieta ofiar pedofilii pod Zamkiem Świętego Anioła. Właśnie tam udał się dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej, by - jak wyjaśnił jej uczestnikom - wyrazić z nimi solidarność. Niektórzy z manifestantów na widok księdza Lombardiego zaczęli wznosić obraźliwe okrzyki i rzucali obelgi w kilku językach. Watykański rzecznik oddalił się z miejsca pikiety.
Do tekstu..
Uniwersytet Rzeszowski - kuźnia elit czy sposób na dorabianie? (31-10-2010)
Autor: Andrzej Plęs
Źrodło: Nowiny24 Zgłosił/a: Pabloss
Kilka dni po rozpoczęciu nowego roku akademickiego Uniwersytetowi Rzeszowskiemu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wystawiło bardzo niskie noty poziomowi nauczania.
Do tekstu..
Wystawa (31-10-2010)
Autor: Joanna Szczepkowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza- Wysokie obcasy Zgłosił/a: liliac
"Przede mną pośrodku pustej sali stał sedes. Przepraszam - Sedes. Okrążam Sedes już po raz piąty. Według instrukcji z broszury powinnam już dawno doznać "skurczu wzruszenia"... i nic. Przepraszam - Nic."
Do tekstu..
Kiedyś źli skandaliści, dziś nowi klasycy (31-10-2010)
Autor: Stach Szabłowski
Źrodło: Przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
"Kiedy na początku XXI wieku opadł pył bitewny po wojnie artystów ze społeczeństwem, ukazał się krajobraz po bitwie - nowy pejzaż sztuki w Polsce. Nowa sztuka potrzebowała nowych klasyków. Znalazło się wśród nich wielu wczorajszych rewolucjonistów, którzy nie zdążyli na dobre wyjść z roli wrogów publicznych, a już stali się częścią establishmentu." Kto tworzy polską sztukę współczesną.
Do tekstu..
Raport z pola bitwy (31-10-2010)
Autor: Jacek Tomczuk
Źrodło: Przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
Dlaczego upadają polskie muzea, czyli raport z walk o Muzeum Narodowe w Warszawie. "W specjalnie zaprojektowanych szufladach wygodnie leży 20 talerzy pomalowanych ręką Picassa. - Oj, z takich to nie chciałabym jeść. Straszne bohomazy. Apetyt można stracić - opowiada laborantka."
Do tekstu..
Z punktu widzenia księdza proboszcza (31-10-2010)
Autor: Paweł Smoleński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Bo u nas, proszę szanownego pana, stoi krzyży a krzyży - mówi ks. Andrzej, czterdziestolatek z hakiem, łysiejący i raczej chudy, wnosząc z luźno wiszącej sutanny. - To nie są moje krzyże ani Kościoła. Należą do tych, którzy je wystawili. A stoją w takich miejscach, gdzie utrudniają. Nie każde miejsce, proszę szanownego pana, jest dobre dla krzyża."
Do tekstu..
NMRem w grypę (31-10-2010)
Autor: Rafał
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"O grypie i jej wirusie napisano już wiele. Nigdy jednak dość, aby nie można było więcej - taki już urok biologii, że zawsze można coś odkryć i dodać kolejną cegiełkę do istniejącego fundamentu wiedzy. I taką cegiełką, a właściwie cegiełkami, rzucił w nas w ubiegłym tygodniu magazyn Science, publikując dwie niezależne prace badaczy z Iowa State University oraz z Florida State University, w których obie grupy zaproponowały mechanizm działania powierzchniowego białka wirusa grypy - osławionego kanału jonowego M2."
Do tekstu..
Guardian o wyłanianiu sie Polski laickiej (30-10-2010)
Autor: Sophia Deboick
Źrodło: Guardian Zgłosił/a: AK
With the founding of the Polish Association of Rationalists in 2005, as well as the staging of an atheist "coming out" march in Kraków in October 2009 (repeated to great success just two weeks ago), another strand of Polish identity is emerging.
Do tekstu..
Zmiana płci (30-10-2010)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Na całym świecie władza nieuchronnie przechodzi w ręce kobiet. To nie postulat, to stwierdzenie oczywistości."
Do tekstu..
Gwoździem w mosznę, czyli jak wyleczyć się z łupieżu (30-10-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
Tym razem w otchłań "medycyny alternatywnej" nurkuje Sporothrix. Dzisiaj o leczącej łupież i stwardnienie rozsiane KLAWITERAPII. Uwaga- będzie ostro!
Do tekstu..
Co nam mówią męskie sutki (30-10-2010)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku- blog Zgłosił/a: liliac
"Na podstawie zachowanych dzieł sztuki i literatury można sądzić, że Grecy nie uważali kobiecych piersi za szczególnie atrakcyjne (duży biust był szczególnie mało popularny), nie fetyszyzowali więc sutków i nie uczynili ich symbolem kobiecości; były uważane za istotną część męskiej anatomii, i jako taką uwzględniano je w rzeźbach i napierśnikach. Dla nas z kolei sutek to kobiecy atrybut, a podkreślanie go u superbohatera odbieramy jako feminizowanie"
Do tekstu..
Katolicki ruch potępia Halloween: to ofensywa demonów (30-10-2010)
Autor: (tbe) PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Wpływowy włoski ruch katolicki Stowarzyszenie Jana XXIII przestrzegł, że obchodzone 31 października Halloween to święto pogańskie, sprzeczne z duchem chrześcijaństwa. Zaapelował do Włochów, by nie przyłączali się do Halloween, ponieważ "trzeba obalić ofensywę demonów". Zabierając jak co roku głos przed coraz popularniejszym we Włoszech Halloween, które - jak obliczono - będzie obchodzone przez 10 milionów ludzi w tym kraju, katolickie stowarzyszenie w wydanym komunikacie oświadczyło, że Halloween "zrodziło się jako kontynuacja kultu pogańskiego, który rozwinął się z czasem i powiązał się z praktykami ezoterycznymi i okultystycznymi".
Do tekstu..
Jak ziemia, domy i inne majątki wracały do Kościoła na Lubelszczyźnie (30-10-2010)
Autor: Jacek Szydłowski, Rafał Panas
Źrodło: www.dziennikwschodni.pl Zgłosił/a: slik
Niemal 10 000 hektarów Komisja Majątkowa przekazała Kościołowi na Lubelszczyźnie. A wiele postępowań jeszcze trwa Komisja Majątkowa od ponad 20 lat zwraca ziemię i budynki zabrane Kościołowi przez komunistów lub przyznaje odszkodowania. Na Lubelszczyźnie rekordową liczbę hektarów dostał KUL. To niespełna 8600 ha ziemi rolnej oraz nieruchomości zabudowanych. Na rzecz uczelni przeszedł nie tylko majątek po dawnych PGR-ach. KUL dostał gmach przy ul. Spokojnej 1 w centrum Lublin użytkowany przez Akademię Medyczną; gdzie działa tam teraz Collegium Iuridicum.
Do tekstu..
Elżbietanki wolą zarabiać na zdrowych dzieciach (29-10-2010)
Autor: Wojciech Grejciun
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: slik
Jedyny w kraju ośrodek dla dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia będzie zamknięty. Kierujące nim elżbietanki wolą prowadzić niepubliczne przedszkole.... W Polsce nauką mowy takich dzieci zajmuje się tylko Zakład Rehabilitacyjno-Leczniczy Sióstr Elżbietanek w Otwocku. Pod koniec lat 80. cztery pawilony wybudowali i wyposażyli Szwedzi w ramach pomocy humanitarnej. - Szwedzi zastrzegli, że zakład ma służyć leczeniu najmłodszych - wspomina foniatra doc. Maria Hortis-Dzierzbicka z Instytutu Matki i Dziecka.
Do tekstu..
Dojrzali Polacy nie wchodzą do sieci (29-10-2010)
Autor: Aleksandra Pezda
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Ponad 10 mln Polaków po pięćdziesiątce nie korzysta z internetu. Chociaż mają dostęp do komputerów, dla nich to "zbyt skomplikowane i nie ma sensu". Tak wynika z raportu "Między alienacją a adaptacją. Polacy w wieku 50+ wobec internetu", który dziś zostanie ogłoszony."
Do tekstu..
Nie straszmy długiem (29-10-2010)
Autor: Maciej Krzak
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
Dług publiczny stał się dyżurnym tematem w mediach. Jego rozmiary mają wzbudzić strach. Dominuje przekonanie, że brnięcie w długi doprowadzi Polskę do krachu. Plus demagogiczne argumenty i półprawdy.
Do tekstu..
Historia środków odurzających. Dzieje na haju (29-10-2010)
Autor: Bartek Chaciński
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
"Ten żyje, kto pije" - uznał polski barokowy poeta Wespazjan Kochowski, gdzieś pomiędzy tworzeniem poezji patriotycznej i religijnej, które były jego specjalnością. Była to najwyraźniej nasza odpowiedź na wcześniejsze o kilka lat stwierdzenie Kartezjusza "Myślę, więc jestem". Ale tylko to drugie papież umieścił w XVII w. w Indeksie Ksiąg Zakazanych.
Do tekstu..
Polowanie na albinosów (29-10-2010)
Autor: Sylwester Oziemba
Źrodło: Onet Zgłosił/a: Grzesiek
Mają mleczne twarze, bielejące włosy i czerwone oczy. "Żywe duchy", "biali Murzyni", czyli albinosi w Afryce. Często nie mają grosza przy duszy, a traktowani są jak chodzące portfele. W proceder handlu ich organami zamieszani są politycy i biznesmeni z pierwszych stron gazet.
Do tekstu..
Prymas: Nie karzmy księży pedofilów! To są starsi ludzie (29-10-2010)
Autor: Andrzej Mandel
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
Ledwie opadł szum po skandalu, jaki wywołał prymas Belgii, mówiąc o tym, że AIDS to swoista sprawiedliwość, a przywódca belgijskiego Kościoła znów podpadł. Tym razem ciężko mu będzie się wykręcić tym, że został źle zrozumiany.
Do tekstu..
Wezwali 192-latkę, aby potwierdziła swój zgon (29-10-2010)
Autor: POg/PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Meretseger
Sąd okręgowy w Trenczynie na zachodzie Słowacji wezwał listownie 192-letnią Katerinę Janikovą w ramach procedury, mającej umożliwić potwierdzenie jej zgonu - informują w czwartek słowackie media.
Do tekstu..
Palikot przybił Konstytucję do krzyża przed kurią (28-10-2010)
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: MA
- Niech żyje polska konstytucja! Niech żyje wolność! Niech żyje wolna Polska, wolna również od Kościoła katolickiego - wołał Palikot pod kurią biskupią w Warszawie, przybijając na znak protestu przeciwko niszczeniu państwa świeckiego Konstytucję RP do krzyża.
Do tekstu..
Cholerna pompa przy Szerokiej (28-10-2010)
Autor: ztrewq
Źrodło: Biokompost- blog Zgłosił/a: liliac
"odczas epidemii w latach 1831-32 zginęło ponad trzydzieści tysięcy ludzi (z czego połowa w Londynie); epidemia w latach 1850-52 przyniosła ponad pięćdziesiąt tysięcy ofiar śmiertelnych. W latach 1853-1854 nastąpiła kolejna epidemia; w samym roku 1853, w Londynie, umarło na cholerę ponad dziesięć tysięcy osób. Według jednego z mitów założycielskich epidemiologii, epidemia cholery w Soho w 1854 została zatrzymana geniuszem jednego człowieka, który niejako przy okazji stworzył podwaliny współczesnej epidemiologii. Historia jest jednak znacznie bardziej skomplikowana i pokazuje, jak wygląda skuteczna walka z medycznym establishmentem."
Do tekstu..
Europa skręca na prawo (28-10-2010)
Autor: Ian Buruma
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Co stało się z dobrymi Europejczykami, miłymi ludźmi z małych północnych krajów, lubiącymi uważać się za awangardę wolności i tolerancji?"
Do tekstu..
Dużo i dobrze (28-10-2010)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego- blog Zgłosił/a: liliac
"Historia medycyny opartej na naukowych przesłankach, zwanej w przeciwieństwie do rozmaitych odmian szarlatanerii medycyną akademicką, pełna jest zabawnych i pouczających przykładów. Dzisiaj będzie o pełnej śmiesznych anegdot historii transfuzjologii. Przetaczanie krwi ma pewną tradycję i nie jest wynalazkiem nowym. Początki wiary w szczególną moc i życiodajne znaczenie czerwonego płynu gubią się w mroku dziejów."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365