Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.597.904 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 348 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Pochodzenie i ewolucja genomu mitochondrialnego (28-01-2010)
Autor: Paweł Golik
Źrodło: Kosmos- problemy nauk biologicznych Zgłosił/a: liliac
O powstaniu komórek eukariotycznych, pochodzeniu mitochondriów i ewolucji materiału genetycznego tychże.
Do tekstu..
Nauka znika z TVP (27-01-2010)
Autor: Wiktor Niedzicki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Dramatyczny list autora zdejmowanego właśnie z anteny ostatniego rodzimego programu edukacyjnego w TVP.
Do tekstu..
MNiSW: Sukces, maturzyści idą na uczelnie techniczne (27-01-2010)
Autor: Joanna Grabowska, Joanna Blewąska
Źrodło: Gazeta Wyborcza- biznes Zgłosił/a: liliac
Ministerstwo Nauki: Sukces. Pierwszy raz od lat uczelnie techniczne cieszą się takim zainteresowaniem kandydatów jak uniwersytety. To dzięki reklamie i promowaniu "kierunków zamawianych". Uczelnie i przedsiębiorcy: Trochę można by jeszcze poprawić.
Do tekstu..
A gdzie kaczkodyl?! (26-01-2010)
Autor: Richard Dawkins, tłum. Piotr J. Szwajcer
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Dlaczego nikt do tej pory nie znalazł szkieletu małpożaby?". Fragment najnowszej książki Richarda Dawkinsa, w której słynny brytyjski ewolucjonista po raz kolejny rozprawia się z kreacjonistami i innymi wrogami teorii ewolucji.
Do tekstu..
Czy KRRiT nadużywa władzy i ogranicza wolność słowa? (26-01-2010)
Autor: TOK FM
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Wystarczy jeden oburzony słuchacz lub widz, który napisze do KRRiT i nadawca musi się tłumaczyć z audycji, którą nadał. Najczęściej podstawą do podejmowania interwencji jest słynny art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji. Tam znajduje się zapis o szanowaniu przekonań religijnych odbiorców. Dziś w debata pod hasłem "KRRiT postrachem nadawców - wadliwe regulacje czy nadgorliwa instytucja?".
Do tekstu..
Jakiegoś geja poszturchali (25-01-2010)
Autor: prof. Monika Płatek, Paweł Smoleński
Źrodło: www.wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Paweł Smoleński: Na początku stycznia we Wrocławiu pobito dwóch czarnoskórych Holendrów; jednego z nich nie po raz pierwszy. Uznał to za przejaw rasizmu i trudno mu się dziwić. Niemal codziennie doświadcza rasistowskich zaczepek.
Do tekstu..
Ciężkie czasy dla nadających na żywo (25-01-2010)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
KRRiT chce ukarania Radia TOK FM za wypowiedź rysownika Andrzeja Czeczota. Czy radio powinno przewidywać, co gość powie na żywo, i temu przeciwdziałać?
Do tekstu..
bp. Pieronek o Holokauście... (25-01-2010)
Źrodło: Wirtualna Polska Zgłosił/a: Piątkowski
ten fragment artykułu świetnie zastępuje opis: "Szoah jako taki to żydowski wymysł (w oryginalnym tekście: invenzione ebraica), można by równie dobrze mówić z taką samą mocą i ustanowić dzień pamięci także o licznych ofiarach komunizmu, prześladowanych katolikach i chrześcijanach".
Do tekstu..
Afryka poluje na gejów (24-01-2010)
Autor: Monika Rębała
Źrodło: Newsweek.pl Zgłosił/a: liliac
Żaden problem polityczny nie zjednoczył Afrykanów skuteczniej niż rzekome zagrożenie ze strony homoseksualizmu. Obrońcy praw człowieka nie boją się porównywać nowych przepisów do systemu faszystowskiego, w którym ludzie będą donosić na siebie i szpiegować wzajemnie. Uganda porównywana jest nawet do RPA z lat apartheidu, gdzie działała specjalna policja, która mogła wkraczać nawet do sypialni obywateli i sprawdzać, czy nie utrzymują intymnych kontaktów z osobami innej rasy.
Do tekstu..
Przeszczepy: Nie pozwalasz dać, możesz nie dostać (24-01-2010)
Autor: Aneta Augustyn rozmawia z prof. Dariuszem Patrzałk
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Dramatycznie spada u nas liczba pobrań narządów do przeszczepów. Nie dlatego, że jest mniej dawców, ale też m.in. z powodu niechęci środowiska medycznego - mówi prof. Dariusz Patrzałek, regionalny konsultant ds. transplantologii.
Do tekstu..
Co obraża katolika, czyli rzecz o paragrafie 22 + 174 (24-01-2010)
Autor: Tomasz Stawiszyński, wsp. Małgorzata Bartkowiak, J
Źrodło: Newsweek.pl Zgłosił/a: Wojciech Krawczyk
Posłowie PiS postanowili wystosować do prokuratury wniosek o ukaranie Nergala, lidera grupy Behemoth, za publiczne spalenie Biblii kilka lat temu podczas jednego z koncertów. Zrobili to, powołując się na artykuł 196 kodeksu karnego zakazujący obrazy uczuć religijnych. Artykuł, który należałoby usunąć, bo nie wiadomo, o czym właściwie mówi.
Do tekstu..
Skąd się wzięły niezwykłe zwierzęta Madagaskaru (23-01-2010)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
Wyspa Madagaskar to dla biologów jedno z najbardziej niesamowitych miejsc na świecie. Aż 90 proc. występujących tam gatunków ssaków, gadów i płazów żyje tylko na tej wyspie. Najsłynniejsze z nich są oczywiście lemury - liczący 99 gatunków i podgatunków infrarząd małpiatek, którego przedstawicieli można spotkać w naturze tylko na Madagaskarze i leżących między nim a Afryką Komorach. Naukowcy ustalili, że Madagaskar jest wyspą od co najmniej 120 mln lat, natomiast wszystkie jego endemiczne gatunki pojawiły się około 60-20 mln lat temu. Musieli więc rozwiązać zagadkę, skąd się wzięły te zwierzęta.
Do tekstu..
Poznańska kuria pozywa "Gazetę Wyborczą" (22-01-2010)
Autor: Piotr Żytnicki
Źrodło: www.wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Poznańska archidiecezja zarzuciła nam, że podważyliśmy fundamenty Kościoła. W jaki sposób? Bo napisaliśmy, że kuria żąda 1,8 mln zł rocznie za dzierżawę VIII LO i nazwaliśmy po imieniu komunikaty odczytywane w kościołach.
Do tekstu..
HIPOTEZY O POWSTANIU I WCZESNEJ EWOLUCJI ŻYCIA (22-01-2010)
Autor: January Weiner
Źrodło: Kosmos- problemy nauk biologicznych Zgłosił/a: liliac
Teoria ewolucji Darwina wyjaśniła wiele spraw wcześniej niezrozumiałych, ale postawiła równocześnie szereg pytań, na które ówczesna nauka nie potrafiła dać odpowiedzi. Część do dziś pozostaje otwarta. O dociekaniach nad pochodzeniem życia.
Do tekstu..
Papież-kobieta straszy? Papieżyca i zakonnica (22-01-2010)
Autor: Adam Krzemiński
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Na niemieckich ekranach każdego porządnego katolika straszy "Papieżyca" - film o tym, jak w IX w. na tronie piotrowym zasiadła przebrana za mężczyznę kobieta.
Do tekstu..
W sobotę manifestacja przeciwko cenzurze sieci (21-01-2010)
Autor: Marcin Maj
Źrodło: Gazeta Wyborcza, Dziennik Internautów Zgłosił/a: liliac
W dniu 23.01.2010 o godzinie 12 rozpocznie się manifestacja zorganizowana z inicjatywy Grupy Blackout Europe Polska. Ma ona zwrócić uwagę na to, że rząd ingeruje w wolność internetu i działa w ten sposób na szkodę jego użytkowników.
Do tekstu..
Dzisiaj Haiti, jutro... (21-01-2010)
Autor: Andrzej Hołdys
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Stambuł może być kolejnym wielkim miastem zniszczonym przez trzęsienie ziemi. Tureckiej metropolii zagraża kataklizm kilkadziesiąt razy potężniejszy niż ten na Haiti. O prognozach sejsmologów.
Do tekstu..
Jaki sens Wszechświata? Krótka historia harmonii bytu (20-01-2010)
Autor: Michał Różyczka
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Krzysztof Jóźwiak
Astronomia odsłania kosmos pełen chaosu i gwałtowności. Czy taki jego obraz można pogodzić z wiarą w istnienie Stwórcy, który zapewnia spójność i harmonię wszechrzeczy?
Do tekstu..
Polskie wykopaliska w Tell Arbid. Przybywa zagadek (20-01-2010)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: Chlodwig
W ostatnich latach polscy archeolodzy skoncentrowali badania wokół pozostałości tzw. kultury Niniwa V, którą datuje się na okres 2900-2500 p.n.e. Z tego okresu nie znamy właściwie żadnego prawdziwego ośrodka miejskiego z Mezopotamii Północnej. Być może obraz ten zacznie się zmieniać m.in. dzięki polskim odkryciom.
Do tekstu..
Kolejne niesamowite pozostałości po zaginionych ludach Amazonii (20-01-2010)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: Chlodwig
Dzięki wykonywanym od 1999 r. zdjęciom satelitarnym naukowcy zidentyfikowali w górnej części Basenu Amazonki aż 200 ziemnych konstrukcji złożonych z rowów i wałów, które rozciągają się na terenie o długości ponad 250 km. Co więcej, zdaniem naukowców z 10 razy więcej takich konstrukcji wciąż kryje się w amazońskiej dżungli.
Do tekstu..
Pierwsi ludzie na Krecie i żeglujący Homo erectus (20-01-2010)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: Chlodwig
o najwcześniejszych kolonizatorach Krety i czy Homo erectus mógł żeglować na tratwach
Do tekstu..
Zaleje nas morze wódki czy będzie normalnie? (19-01-2010)
Autor: Dorota Steinhagen
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Księża: Święte miasto nie może spływać rzeką wódki. Wódka to w Częstochowie od lat niezmiernie emocjonujący temat. Od lat, czyli pierwszych wolnych wyborów w 1990 roku każdy optujący za zwiększeniem limitu sklepów alkoholowych w mieście musiał się liczyć z oskarżeniem o przynależność do wódczanego lobby: pewnie sam (lub przynajmniej jego znajomi) zarabia na rozpijaniu społeczeństwa. Nie tylko limit sklepów wzbudza emocje, ale i obszary z picia wyłączone. Wódki i wina nie wolno sprzedawać np. w sąsiedztwie Jasnej Góry, chyba że sklep zaopatruje duchownych, a wino jest winem mszalnym.
Do tekstu..
Jak ojciec Rydzyk w Kanadzie obrażał polskie rodziny (19-01-2010)
Autor: kid
Źrodło: www.wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Problemy są nawet z porozumieniem się z rodziną w Polsce. Ci ludzie chodzący do kościoła nieraz, przystępujący do Komunii tak są głupi, że przechodzi ludzkie pojęcie. Tak zazdrośni, tak źli - skarżył się w Toronto na Polaków ojciec Tadeusz Rydzyk.
Do tekstu..
Celebryci plotą o nauce (19-01-2010)
Autor: Adam Wawrzyński
Źrodło: www.wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Publicznie zachwalają picie octu i masaże z kobylego łożyska, straszą napojami gazowanymi, chemią i pasztetem albo wątpią w ewolucję. Sława nie uchroniła ich przed głupotą.Czy wiecie, że jedzenie foie gras to najkrótsza droga do choroby Alzheimera? Gorsze od pasztetu może być tylko mięso - w naszym jelicie grubym może przebywać nawet do 40 lat, powoli i podstępnie nas zatruwając. Na szczęście istnieją też niezawodne sposoby ulżenia naszemu znękanemu układowi pokarmowemu - wystarczy codziennie strzelić sobie strzemiennego... z octu. Na ewentualne nudności pomoże zaś lek bazujący na arszeniku (homeopatyczny, a jakże).
Do tekstu..
Wywiad z Romanem Kotlińskim (19-01-2010)
Źrodło: WP Zgłosił/a: Krzewiński
Wywiad z redaktorem naczelnym tygodnika ,,Fakty i Mity".
Do tekstu..
Niezdrowa hipokryzja (18-01-2010)
Autor: Mariusz Janicki, Paweł Walewski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
Leczenie, ale kogo? Ostatnia awantura o terapię antyrakową uwydatniła najważniejsze pytania: o wymierną cenę naszego zdrowia i życia.
Do tekstu..
Foliówki do kosza (18-01-2010)
Autor: Grzegorz Rzeczkowski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
Ministerstwo Środowiska ostatecznie rezygnuje z jednego ze swych sztandarowych pomysłów. Nie będzie obowiązkowych opłat za torebki foliowe.
Do tekstu..
Gotujemy z Marysią (17-01-2010)
Autor: Mariusz Szczygieł
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
O książce kucharskiej "Gotujemy z konopiami" i konkursie na najlepsze zdjęcie uprawianej przez czytelników marihuany - "Reflex Cannabis Cup". Czeskie podejście do marihuany.
Do tekstu..
Pani kompozytor. O Grażynie Bacewicz (17-01-2010)
Autor: Andrzej Chłopecki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
W pamięci utkwiła mi czyjaś uwaga sformułowana jeszcze za życia Grażyny Bacewicz, że jest ona najwybitniejszą kompozytorką w historii muzyki od czasów Safony. W pierwszym momencie takie stwierdzenie można odczytać jako przesadzone, podszyte patriotyczną dumą lub brakiem rozeznania w historii. Lecz przecież być może jednak warto zauważyć, że to od Grażyny Bacewicz, tej najwybitniejszej po antycznej Safonie i średniowiecznej Hildegardzie z Bingen, zaczął się proces feminizowania się kompozytorskiej profesji.
Do tekstu..
Bóg zapłać (17-01-2010)
Autor: Maja Radwańska
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Virtual Dżizas
Wirtualny klasztor, dom pogrzebowy na Księżycu, piwo z papieżem, Barbie w stroju zakonnicy i piosenki Haliny Frąckowiak w Radiu Maryja. Religijny biznes kręci się sam.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365