Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
190.895.497 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Wojna na Ukrainie skończy się w 2022?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 751 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Zakazy mogą tylko opóźnić postępy badań naukowych, nie mogą im zapobiec. Byłoby to odwlekanie nie tylko zagrożeń, lecz także pożytków ze wzrostu wiedzy, w tym takich, których z góry nie potrafimy dostrzec i docenić. Larum wobec klonowania jest reakcją irracjonalną, choć nietrudną do wyjaśnienia. Jednym z jej źródeł są zaburzenia w wyobraźni człowieka nękanego obrazami filmowymi, które łączą gatunek..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Nauka znika z TVP (27-01-2010)
Autor: Wiktor Niedzicki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Dramatyczny list autora zdejmowanego właśnie z anteny ostatniego rodzimego programu edukacyjnego w TVP.
Do tekstu..
MNiSW: Sukces, maturzyści idą na uczelnie techniczne (27-01-2010)
Autor: Joanna Grabowska, Joanna Blewąska
Źrodło: Gazeta Wyborcza- biznes Zgłosił/a: liliac
Ministerstwo Nauki: Sukces. Pierwszy raz od lat uczelnie techniczne cieszą się takim zainteresowaniem kandydatów jak uniwersytety. To dzięki reklamie i promowaniu "kierunków zamawianych". Uczelnie i przedsiębiorcy: Trochę można by jeszcze poprawić.
Do tekstu..
A gdzie kaczkodyl?! (26-01-2010)
Autor: Richard Dawkins, tłum. Piotr J. Szwajcer
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Dlaczego nikt do tej pory nie znalazł szkieletu małpożaby?". Fragment najnowszej książki Richarda Dawkinsa, w której słynny brytyjski ewolucjonista po raz kolejny rozprawia się z kreacjonistami i innymi wrogami teorii ewolucji.
Do tekstu..
Czy KRRiT nadużywa władzy i ogranicza wolność słowa? (26-01-2010)
Autor: TOK FM
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Wystarczy jeden oburzony słuchacz lub widz, który napisze do KRRiT i nadawca musi się tłumaczyć z audycji, którą nadał. Najczęściej podstawą do podejmowania interwencji jest słynny art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji. Tam znajduje się zapis o szanowaniu przekonań religijnych odbiorców. Dziś w debata pod hasłem "KRRiT postrachem nadawców - wadliwe regulacje czy nadgorliwa instytucja?".
Do tekstu..
Jakiegoś geja poszturchali (25-01-2010)
Autor: prof. Monika Płatek, Paweł Smoleński
Źrodło: www.wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Paweł Smoleński: Na początku stycznia we Wrocławiu pobito dwóch czarnoskórych Holendrów; jednego z nich nie po raz pierwszy. Uznał to za przejaw rasizmu i trudno mu się dziwić. Niemal codziennie doświadcza rasistowskich zaczepek.
Do tekstu..
Ciężkie czasy dla nadających na żywo (25-01-2010)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
KRRiT chce ukarania Radia TOK FM za wypowiedź rysownika Andrzeja Czeczota. Czy radio powinno przewidywać, co gość powie na żywo, i temu przeciwdziałać?
Do tekstu..
bp. Pieronek o Holokauście... (25-01-2010)
Źrodło: Wirtualna Polska Zgłosił/a: Piątkowski
ten fragment artykułu świetnie zastępuje opis: "Szoah jako taki to żydowski wymysł (w oryginalnym tekście: invenzione ebraica), można by równie dobrze mówić z taką samą mocą i ustanowić dzień pamięci także o licznych ofiarach komunizmu, prześladowanych katolikach i chrześcijanach".
Do tekstu..
Afryka poluje na gejów (24-01-2010)
Autor: Monika Rębała
Źrodło: Newsweek.pl Zgłosił/a: liliac
Żaden problem polityczny nie zjednoczył Afrykanów skuteczniej niż rzekome zagrożenie ze strony homoseksualizmu. Obrońcy praw człowieka nie boją się porównywać nowych przepisów do systemu faszystowskiego, w którym ludzie będą donosić na siebie i szpiegować wzajemnie. Uganda porównywana jest nawet do RPA z lat apartheidu, gdzie działała specjalna policja, która mogła wkraczać nawet do sypialni obywateli i sprawdzać, czy nie utrzymują intymnych kontaktów z osobami innej rasy.
Do tekstu..
Przeszczepy: Nie pozwalasz dać, możesz nie dostać (24-01-2010)
Autor: Aneta Augustyn rozmawia z prof. Dariuszem Patrzałk
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Dramatycznie spada u nas liczba pobrań narządów do przeszczepów. Nie dlatego, że jest mniej dawców, ale też m.in. z powodu niechęci środowiska medycznego - mówi prof. Dariusz Patrzałek, regionalny konsultant ds. transplantologii.
Do tekstu..
Co obraża katolika, czyli rzecz o paragrafie 22 + 174 (24-01-2010)
Autor: Tomasz Stawiszyński, wsp. Małgorzata Bartkowiak, J
Źrodło: Newsweek.pl Zgłosił/a: Wojciech Krawczyk
Posłowie PiS postanowili wystosować do prokuratury wniosek o ukaranie Nergala, lidera grupy Behemoth, za publiczne spalenie Biblii kilka lat temu podczas jednego z koncertów. Zrobili to, powołując się na artykuł 196 kodeksu karnego zakazujący obrazy uczuć religijnych. Artykuł, który należałoby usunąć, bo nie wiadomo, o czym właściwie mówi.
Do tekstu..
Skąd się wzięły niezwykłe zwierzęta Madagaskaru (23-01-2010)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
Wyspa Madagaskar to dla biologów jedno z najbardziej niesamowitych miejsc na świecie. Aż 90 proc. występujących tam gatunków ssaków, gadów i płazów żyje tylko na tej wyspie. Najsłynniejsze z nich są oczywiście lemury - liczący 99 gatunków i podgatunków infrarząd małpiatek, którego przedstawicieli można spotkać w naturze tylko na Madagaskarze i leżących między nim a Afryką Komorach. Naukowcy ustalili, że Madagaskar jest wyspą od co najmniej 120 mln lat, natomiast wszystkie jego endemiczne gatunki pojawiły się około 60-20 mln lat temu. Musieli więc rozwiązać zagadkę, skąd się wzięły te zwierzęta.
Do tekstu..
Poznańska kuria pozywa "Gazetę Wyborczą" (22-01-2010)
Autor: Piotr Żytnicki
Źrodło: www.wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Poznańska archidiecezja zarzuciła nam, że podważyliśmy fundamenty Kościoła. W jaki sposób? Bo napisaliśmy, że kuria żąda 1,8 mln zł rocznie za dzierżawę VIII LO i nazwaliśmy po imieniu komunikaty odczytywane w kościołach.
Do tekstu..
HIPOTEZY O POWSTANIU I WCZESNEJ EWOLUCJI ŻYCIA (22-01-2010)
Autor: January Weiner
Źrodło: Kosmos- problemy nauk biologicznych Zgłosił/a: liliac
Teoria ewolucji Darwina wyjaśniła wiele spraw wcześniej niezrozumiałych, ale postawiła równocześnie szereg pytań, na które ówczesna nauka nie potrafiła dać odpowiedzi. Część do dziś pozostaje otwarta. O dociekaniach nad pochodzeniem życia.
Do tekstu..
Papież-kobieta straszy? Papieżyca i zakonnica (22-01-2010)
Autor: Adam Krzemiński
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Na niemieckich ekranach każdego porządnego katolika straszy "Papieżyca" - film o tym, jak w IX w. na tronie piotrowym zasiadła przebrana za mężczyznę kobieta.
Do tekstu..
W sobotę manifestacja przeciwko cenzurze sieci (21-01-2010)
Autor: Marcin Maj
Źrodło: Gazeta Wyborcza, Dziennik Internautów Zgłosił/a: liliac
W dniu 23.01.2010 o godzinie 12 rozpocznie się manifestacja zorganizowana z inicjatywy Grupy Blackout Europe Polska. Ma ona zwrócić uwagę na to, że rząd ingeruje w wolność internetu i działa w ten sposób na szkodę jego użytkowników.
Do tekstu..
Dzisiaj Haiti, jutro... (21-01-2010)
Autor: Andrzej Hołdys
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Stambuł może być kolejnym wielkim miastem zniszczonym przez trzęsienie ziemi. Tureckiej metropolii zagraża kataklizm kilkadziesiąt razy potężniejszy niż ten na Haiti. O prognozach sejsmologów.
Do tekstu..
Jaki sens Wszechświata? Krótka historia harmonii bytu (20-01-2010)
Autor: Michał Różyczka
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Krzysztof Jóźwiak
Astronomia odsłania kosmos pełen chaosu i gwałtowności. Czy taki jego obraz można pogodzić z wiarą w istnienie Stwórcy, który zapewnia spójność i harmonię wszechrzeczy?
Do tekstu..
Polskie wykopaliska w Tell Arbid. Przybywa zagadek (20-01-2010)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: Chlodwig
W ostatnich latach polscy archeolodzy skoncentrowali badania wokół pozostałości tzw. kultury Niniwa V, którą datuje się na okres 2900-2500 p.n.e. Z tego okresu nie znamy właściwie żadnego prawdziwego ośrodka miejskiego z Mezopotamii Północnej. Być może obraz ten zacznie się zmieniać m.in. dzięki polskim odkryciom.
Do tekstu..
Kolejne niesamowite pozostałości po zaginionych ludach Amazonii (20-01-2010)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: Chlodwig
Dzięki wykonywanym od 1999 r. zdjęciom satelitarnym naukowcy zidentyfikowali w górnej części Basenu Amazonki aż 200 ziemnych konstrukcji złożonych z rowów i wałów, które rozciągają się na terenie o długości ponad 250 km. Co więcej, zdaniem naukowców z 10 razy więcej takich konstrukcji wciąż kryje się w amazońskiej dżungli.
Do tekstu..
Pierwsi ludzie na Krecie i żeglujący Homo erectus (20-01-2010)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: Chlodwig
o najwcześniejszych kolonizatorach Krety i czy Homo erectus mógł żeglować na tratwach
Do tekstu..
Zaleje nas morze wódki czy będzie normalnie? (19-01-2010)
Autor: Dorota Steinhagen
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Księża: Święte miasto nie może spływać rzeką wódki. Wódka to w Częstochowie od lat niezmiernie emocjonujący temat. Od lat, czyli pierwszych wolnych wyborów w 1990 roku każdy optujący za zwiększeniem limitu sklepów alkoholowych w mieście musiał się liczyć z oskarżeniem o przynależność do wódczanego lobby: pewnie sam (lub przynajmniej jego znajomi) zarabia na rozpijaniu społeczeństwa. Nie tylko limit sklepów wzbudza emocje, ale i obszary z picia wyłączone. Wódki i wina nie wolno sprzedawać np. w sąsiedztwie Jasnej Góry, chyba że sklep zaopatruje duchownych, a wino jest winem mszalnym.
Do tekstu..
Jak ojciec Rydzyk w Kanadzie obrażał polskie rodziny (19-01-2010)
Autor: kid
Źrodło: www.wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Problemy są nawet z porozumieniem się z rodziną w Polsce. Ci ludzie chodzący do kościoła nieraz, przystępujący do Komunii tak są głupi, że przechodzi ludzkie pojęcie. Tak zazdrośni, tak źli - skarżył się w Toronto na Polaków ojciec Tadeusz Rydzyk.
Do tekstu..
Celebryci plotą o nauce (19-01-2010)
Autor: Adam Wawrzyński
Źrodło: www.wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Publicznie zachwalają picie octu i masaże z kobylego łożyska, straszą napojami gazowanymi, chemią i pasztetem albo wątpią w ewolucję. Sława nie uchroniła ich przed głupotą.Czy wiecie, że jedzenie foie gras to najkrótsza droga do choroby Alzheimera? Gorsze od pasztetu może być tylko mięso - w naszym jelicie grubym może przebywać nawet do 40 lat, powoli i podstępnie nas zatruwając. Na szczęście istnieją też niezawodne sposoby ulżenia naszemu znękanemu układowi pokarmowemu - wystarczy codziennie strzelić sobie strzemiennego... z octu. Na ewentualne nudności pomoże zaś lek bazujący na arszeniku (homeopatyczny, a jakże).
Do tekstu..
Wywiad z Romanem Kotlińskim (19-01-2010)
Źrodło: WP Zgłosił/a: Krzewiński
Wywiad z redaktorem naczelnym tygodnika ,,Fakty i Mity".
Do tekstu..
Niezdrowa hipokryzja (18-01-2010)
Autor: Mariusz Janicki, Paweł Walewski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
Leczenie, ale kogo? Ostatnia awantura o terapię antyrakową uwydatniła najważniejsze pytania: o wymierną cenę naszego zdrowia i życia.
Do tekstu..
Foliówki do kosza (18-01-2010)
Autor: Grzegorz Rzeczkowski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
Ministerstwo Środowiska ostatecznie rezygnuje z jednego ze swych sztandarowych pomysłów. Nie będzie obowiązkowych opłat za torebki foliowe.
Do tekstu..
Gotujemy z Marysią (17-01-2010)
Autor: Mariusz Szczygieł
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
O książce kucharskiej "Gotujemy z konopiami" i konkursie na najlepsze zdjęcie uprawianej przez czytelników marihuany - "Reflex Cannabis Cup". Czeskie podejście do marihuany.
Do tekstu..
Pani kompozytor. O Grażynie Bacewicz (17-01-2010)
Autor: Andrzej Chłopecki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
W pamięci utkwiła mi czyjaś uwaga sformułowana jeszcze za życia Grażyny Bacewicz, że jest ona najwybitniejszą kompozytorką w historii muzyki od czasów Safony. W pierwszym momencie takie stwierdzenie można odczytać jako przesadzone, podszyte patriotyczną dumą lub brakiem rozeznania w historii. Lecz przecież być może jednak warto zauważyć, że to od Grażyny Bacewicz, tej najwybitniejszej po antycznej Safonie i średniowiecznej Hildegardzie z Bingen, zaczął się proces feminizowania się kompozytorskiej profesji.
Do tekstu..
Bóg zapłać (17-01-2010)
Autor: Maja Radwańska
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Virtual Dżizas
Wirtualny klasztor, dom pogrzebowy na Księżycu, piwo z papieżem, Barbie w stroju zakonnicy i piosenki Haliny Frąckowiak w Radiu Maryja. Religijny biznes kręci się sam.
Do tekstu..
Wiedzieliśmy, że się zatrzęsie (16-01-2010)
Autor: Andrzej Hołdys
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Sejsmolodzy nie byli zaskoczeni wstrząsem, który dwa dni temu zniszczył Haiti. Ostrzegali przed nim już dwa lata temu.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365