Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.599.022 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 348 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Jeśli nie starczy nam sił, aby milczeć, możemy mówić tylko o sobie.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Polak lubi wypić? To już tylko stereotyp. Najnowszy raport o spożyciu alkoholu (07-11-2013)
Autor: Joanna Pieńczykowska
Źrodło: polskatimes.pl Zgłosił/a: sabek
"Z badania TNS Polska wynika, że co szósty nasz rodak to abstynent, a ilość spożywanych trunków na statystycznego mieszkańca jest niższa niż średnia dla Unii Europejskiej. Co ciekawe: wbrew stereotypom wśród osób lepiej wykształconych jest więcej pijących niż wśród osób z wykształceniem średnim, zawodowym czy podstawowym."
Do tekstu..
Nowe wyniki badań meteorytu z Czelabińska. "To ostrzeżenie dla ludzkości (07-11-2013)
Autor: PAP
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: sabek
"Eksplozja meteoroidu nad Czelabińskiem była 40 razy silniejsza niż wybuch bomby jądrowej. Ponad 4 tony meteorytów, które spadły na Ziemię, stanowiło 0,05 proc. masy całego obiektu."
Do tekstu..
Polska największym obszarem biedy w Unii Europejskiej (07-11-2013)
Autor: Łukasz Piechowiak
Źrodło: bankier.pl Zgłosił/a: JK
Polska nie należy do europejskich krezusów. Z danych GUS i Eurostatu wynika, że PKB na jednego mieszkańca (per capita) w najbogatszym polskim województwie wynosi raptem 102% przeciętnej unijnej. W pozostałych 15 jest on niższy od 75% średniej UE. Oznacza to, że Polska jest największym biednym regionem w całej Unii Europejskiej.
Do tekstu..
Ks. Isakowicz-Zaleski: Słowa ks. Bochyńskiego są szokujące. Musi być reakcja (06-11-2013)
Autor: Jacek Gądek
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski ocenia, że wypowiedz ks. Ireneusza Bochyńskiego o 10-letnich dzieciach "wchodzących" dorosłym do łóżka, są szokujące. - Jak ktoś, kto ma doktorat, może coś takiego mówić? - pyta. Zareagowała już także łódzka kuria, która oświadczyła, że duchowny złamał zasady dotyczące występowania w mediach. Nie odniosła się jednak bezpośrednio do jego słów.
Do tekstu..
Podstęp w liście do papieża (06-11-2013)
Autor: Adam Czerwiński
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: sabek
"Księża nie powinni brać pieniędzy za chrzty. Takie stanowisko - częściowo nieświadomie - przegłosowali ultrareligijni radni spod Łodzi. I szybko musieli się wycofać pod presją Kościoła" - o kuriozalnej uchwale ultrakatolickich, pabianickich radnych i wściekłej reakcji tamtejszego dekanatu.
Do tekstu..
South African Student Tortured by Putin’s Anti-Gay Thugs (06-11-2013)
Autor: Melanie Nathan
Źrodło: oblogdeeoblogda.me Zgłosił/a: JK
According to the Russian LGBT advocacy group, Spectrum Human Rights, Putin's government continues the homophobic and xenophobic propaganda on all state run media outlets. As a result fascists started to attack international students and even go on hunting tours ("safaris") in nearby countries. "In Belgorod, Russia the infamous Neo Nazi group "Okkupaj Pedofilyaj" (Occupy Pedophilia ) lured into the trap and tortured a South African national who came to Russia to study at the local University. The victim identified himself as David Smith, 20 years old. On the video his captors detained David in the bathtub, shaved his head in a reverse mohawk, painted the shaved part in green, assaulted with watermelon and later made him imitate an oral sex with a beer b
Do tekstu..
"Solidarni 2010" wytropili konsultantów "Stref erogennych" z (06-11-2013)
Autor: Tomasz Baliszewski
Źrodło: NaTemat.pl Zgłosił/a: Małyska
"Wystawione w Centrum Nauki Kopernik urządzenie "Strefy erogenne", do którego dostęp miały mieć dzieci, oburzył nie tylko europosła prof. Ryszarda Legutkę, ale i członków Stowarzyszenia "Solidarni 2010". Ci ostatni szybko ustalili nazwiska konsultantów eksponatu i opublikowali je na swojej stronie internetowej. Wśród wytropionych ekspertów znajdują się: prof. Zbigniew Izdebski, dr Mariola Bieńko, współpracujący z "Gazetą Wyborczą" ksiądz doktor Jacek Prusak oraz prof. Zbigniew Lew-Starowicz."
Do tekstu..
List poparcia Feminoteki dla Małgorzaty Marenin (06-11-2013)
Autor: Anna Dryjańska
Źrodło: NaTemat.pl Zgłosił/a: Małyska
"Zgadzamy się z Panią Marenin, że hierarchowie Kościoła katolickiego powinni być podporządkowani takim samym sankcjom prawnym jak pozostali obywatele i obywatelki. Ponadto uważamy, że niedopuszczalne jest trywializowanie problemu pedofilii wśród hierarchów Kościoła katolickiego. Podobnie za niedopuszczalną uważamy próbę przerzucenia odpowiedzialności za czyny pedofilne na ofiary i ich rodziny. Tego typu wypowiedzi są wyrazem skrajnego braku empatii, odpowiedzialności i przyzwoitości."
Do tekstu..
Dlaczego na mnie działa (06-11-2013)
Autor: Naima
Źrodło: Naima w sieci Zgłosił/a: liliac
"Dopóki nie zaczniemy uczyć na poważnie, czym jest ślepa próba, prawdopodobieństwo, rzetelność i wiarygodność testu, dopóki nie będziemy wymagać, by uczeń ze zrozumieniem czytał opis badania leków/testów urządzenia, a z uczuciem - poezję; nie na odwrót, dowody anegdotyczne zawojują dyskurs, nie tylko w sprawach społecznych."
Do tekstu..
10 miliardów światów podobnych do Ziemi (06-11-2013)
Autor: Jacek Krywko
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Przyzwyczailiśmy się myśleć o naszej planecie jak o bardzo wyjątkowym miejscu w kosmosie. Tymczasem statystyczna analiza danych zebranych przez nieczynny już teleskop Keplera pokazuje, że podobnej wielkości planet krążących wokół gwiazd podobnych do Słońca w odległości odpowiedniej dla obecności ciekłej wody jest w naszej galaktyce ponad 10 miliardów."
Do tekstu..
Polityka zamienia się w wielką kupę (06-11-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Diagnoza Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, że dzisiejsza polityka nie trzyma się żadnych standardów i że stała się "biznesem, jakich wiele", jest - moim zdaniem - zbyt optymistyczna i obraźliwa dla biznesu.
Do tekstu..
Musierowicz jest w złym humorze (06-11-2013)
Autor: Eliza Szybowicz
Źrodło: gazeta.pl (tekst z "Książek. Magazynu do Czytania" nr 10) Zgłosił/a: liliac
"Stanowiącą centrum "Jeżycjady" wyspę rodziny Borejków, epigonów formacji inteligenckiej, otacza ocean przemocy, kłamstwa i głupoty. Społeczeństwo degeneruje się pod wpływem pogoni za forsą i kultury masowej. Zapomina o prawdziwych wartościach. Nie-Borejków łatwo rozpoznać - cuchną i mają rzadkie włosy, oglądają telewizję i nie znają na pamięć "Pana Tadeusza". Często bywają agresywni.(...) Istnieje obawa, że Borejkowie w każdym kolejnym tomie będą wyrzucać telewizor, czcić zygoty i na większą skalę stosować zainicjowane przez Józinka rękoczyny wobec wyemancypowanych kobiet"
Do tekstu..
Ksiądz dr Ireneusz Bochyński: znam przypadki, że same dzieci "wchodziły (06-11-2013)
Autor: -
Źrodło: fronda.pl,e.piotrkow.pl,wp.pl Zgłosił/a: slik
To jest język i argumentacja pedofila, choć pada z ust kapłana - napisali na portalu fronda.pl Tadeusz Grzesik i Tomasz P. Terlikowski. Odnieśli się w ten sposób do wywiadu z księdzem dr. Ireneuszem Bochyńskim, rektorem kościoła akademickiego Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim. Duchowny powiedział m.in.: "Ale mamy i dzieci 10-letnie, trochę starsze i znam przypadki, gdzie ich życie intymne potrzebowało wcześniejszego zaspokojenia. Same dzieci 'wchodziły' do łóżek dorosłych, chcąc być spełnionym. I to był wybór dziecka".
Do tekstu..
My głuptasy Europejczycy…, nowe cechy bedą akceptowane (06-11-2013)
Autor: farmer.pl/Radosław Iwański, Jean-Yves Foucault
Źrodło: farmer.pl Zgłosił/a: liliac
"W Europie jesteśmy głupi, ja nie mogę produkować GMO, a mogę nim swoje owce karmić od rana do wieczora - powiedział Jean-Yves Foucault, prezydent Limagrain. Francuska spółdzielnia inwestuje w biotechnologię, żeby być obecną na światowych rynkach."
Do tekstu..
Voyager nagrał dźwięki pochodzące spoza Układu Słonecznego. Brzmią jak muzyka (06-11-2013)
Autor: js/mj/NASA
Źrodło: tvnmeteo Zgłosił/a: Małyska
"Kosmos wcale nie jest zupełnie pozbawiony dźwięków. Przestrzeń kosmiczna przypomina wręcz instrument muzyczny. Dowodem na to są dane z sondy Voyager 1, które przynoszą niezwykłą muzykę, jakiej dotąd nie znaliśmy - pochodzącą spoza granic Układu Słonecznego."
Do tekstu..
Wybitni klimatolodzy popierają energetykę jądrową (05-11-2013)
Autor: Mariusz Błoński
Źrodło: kopalniawiedzy.pl Zgłosił/a: jifd
"Jedni z najwybitniejszych badaczy klimatu stwierdzili, że energia słoneczna oraz wiatrowa nie wystarczą, by powstrzymać globalne ocieplenie i zwrócili się do obrońców środowiska, by poparli rozwój bezpiecznych technologii energetyki jądrowej. James Hansen, Ken Caldeira, Kerry Emanuel i Tom Wigley zwracają uwagę, że wspomniane źródła energii nie rozwijają się wystarczająco szybko, a emisja dwutlenku węgla rośnie tak szybko, że nie możemy odwracać się od żadnej technologii, która może zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych."
Do tekstu..
Entuzjasta nauki i profesor, który chciał słuchać (05-11-2013)
Autor: Craven
Źrodło: Węglowy Szowinista Zgłosił/a: liliac
"Pewien inżynier elektryk z zawodu, naukowiec z zamiłowania, wpadł na pomysł. Nie było wtedy jeszcze Internetu, więc wparował przez drzwi Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie i powiedział, że ma pomysł jak można by eksperymentalnie zweryfikować jedną z teorii naukowych. Jego pomysł brzmiał dość dziwacznie, rozważania mieszały optykę z astronomią, a potencjalne konsekwencje sięgały nawet zagadnień biologii."
Do tekstu..
Dr Różyńska ws. in vitro: język duchownych jest niedopuszczalny (05-11-2013)
Autor: żg;PG
Źrodło: onet.pl; "Gazeta Wyborcza"; PAP Zgłosił/a: slik
Język (duchownych) jest niedopuszczalny, obraźliwy i krzywdzący. To stygmatyzuje nie tylko dzieci, ale całą rodzinę - powiedziała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" bioetyczka dr Joanna Różyńska, odnosząc się do krytycznych słów wobec metody in vitro.
Do tekstu..
United States to approve potent oral drugs for hepatitis C (05-11-2013)
Autor: Sara Reardon
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"For decades, people with hepatitis C virus (HCV) have had to endure gruelling treatment regimens that include injections of the drug interferon, which can cause severe nausea and depression. But with the imminent approval of several highly effective oral antiviral drugs, and more on the way, researchers say that eradicating the infection worldwide is now a realistic goal."
Do tekstu..
Kielczanka pozywa arcybiskupa Michalika. Za słowa o przyczynach pedofilii (04-11-2013)
Źrodło: Gazeta Zgłosił/a: stary.wqrwiony
Kielczanka pozywa arcybiskupa Michalika. Za słowa o przyczynach pedofilii
Do tekstu..
Polskie Noble 2013 przyznane! (04-11-2013)
Autor: wom
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Rada Fundacji na rzecz Nauki Polskiej wyłoniła laureatów Nagrody FNP cieszącej się opinią najpoważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce. Tegoroczni zwycięzcy to: prof. Andrzej K. Tarkowski, prof. Sylwester Porowski, prof. Marek Żukowski i prof. Jan Woleński."
Do tekstu..
Indie obierają kurs na Marsa. Chcą wyprzedzić Chińczyków i Japończyków (04-11-2013)
Autor: kaem
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Jutro Indie spróbują umieścić sondę na orbicie Marsa. Jeśli się uda, będą pierwszym azjatyckim krajem, który tego dokonał. Jak dotąd zawiedli Japończycy i współpracujący z Rosjanami Chińczycy."
Do tekstu..
Nie kupować kota w worku (04-11-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"59% produktów nie zawierało materiału roślinnego pochodzącego z gatunku podanego na obwolucie. W 32% badanych próbek podstawowy składnik był zastąpiony czymś innym. W produktach tylko dwóch spośród 12 firm nie wykryto żadnych substytutów głównego składnika. Autorzy sprawdzili też, czy w badanych produktach znajdują się wypełniacze o nieznanej proweniencji - takie składniki o bliżej nieokreślonym pochodzeniu znaleziono w jednej piątej produktów. Żeby uzmysłowić sobie, jak wielkim zagrożeniem są te opisane na niejednostkową skalę zjawiska, przyjrzyjmy się kilku konkretnym przykładom przytoczonym przez autorów"
Do tekstu..
Listopadowa Cyberiada w Muzeum Techniki (04-11-2013)
Autor: PAP - Nauka w Polsce
Źrodło: PAP - Nauka w Polsce Zgłosił/a: liliac
" Roboty człekokształtne, mobilną CyberRyba i łaziki marsjańskie Hyperion i Scorpio III będzie można oglądać podczas Interaktywnego Festiwalu Robotów: Cyberiada. Odbędzie się on między 18 a 24 listopada w warszawskim Muzeum Techniki. Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną roboty człekokształtne - humanoidalne, jeżdżące - mobilne, domowe i wiele innych. Powstały w większości w polskich politechnikach, instytutach badawczych i firmach prywatnych, a w przyszłości mogą być produkowane przez polski przemysł"
Do tekstu..
Sądy na wokandzie 2013. Przejrzystość i wydajność pracy (04-11-2013)
Autor: Marta Kube [i in.]
Źrodło: Forum Obywatelskiego Rozwoju Zgłosił/a: sabek
Kolejna edycja dorocznego raportu na temat działania polskich sądów, tworzona przez Fundację Obywatelskiego Rozwoju Leszka Balcerowicza
Do tekstu..
Arabia Saudyjska: Kuwejtka wiozła chorego ojca do szpitala. Została aresztowana (04-11-2013)
Autor: apa, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Małyska
"Mieszkanka Kuwejtu została zatrzymana w Arabii Saudyjskiej za prowadzenie samochodu; kobieta wiozła do szpitala chorego na cukrzycę ojca - poinformowała kuwejcka gazeta. Saudyjki od lat walczą o prawo do kierowania samochodem."
Do tekstu..
Kościół Spaghetti nie jest związkiem wyznaniowym, ale Wyznawcy Słońca - tak. Ich (04-11-2013)
Autor: apa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Małyska
"Ekolodzy założyli kościół Wyznawców Słońca z takimi rytuałami, jak: "muzyka", "libacje", "wznoszenie toastów". Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wpisało ich do rejestru związków wyznaniowych. Wcześniej takiego wpisu odmówiono Kościołowi Latającego Potwora Spaghetti - informuje "Rzeczpospolita"."
Do tekstu..
Prosto z pomostu (04-11-2013)
Autor: Ewa Wilk
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Rozmowa z Katarzyną Growiec, laureatką Nagród Naukowych Polityki 2013 Psycholożka społeczna o tym, jak Polacy sami siebie uczą nieufności i autorytaryzmu.
Do tekstu..
Quantum reality more complex than previously thought (03-11-2013)
Autor: red.
Źrodło: Phys.org Zgłosił/a: M.M.M
"Imagine you order a delivery of several glass vases in different colors. Each vase is sent as a separate parcel. What would you think of the courier if the parcels arrive apparently undamaged, yet when you open them, it turns out that all the red vases are intact and all the green ones are smashed to pieces? Physicists from the University of Warsaw and the Gdansk University of Technology have demonstrated that when quantum information is transmitted, nature can be as whimsical as this crazy delivery man."
Do tekstu..
O wyższości Halloween (03-11-2013)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Kilka lat temu premier Tusk zapowiadał, że ani on, ani PO nie będą klęczeć przed klerem. O tyle prawda, że leżą krzyżem. Bez przerwy minister Boni. Reszta okolicznościowo. Właśnie minister Zdrojewski dołączył do kościelnego chóru wyklinającego Halloween.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365