Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.677.634 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie mowy sejmowe
Agnieszka Zakrzewicz - Papież i kobieta

Złota myśl Racjonalisty:
"Bóg jest aksjomatem zmieniającym swoją formę w zależności od szerokości geograficznej. Jest dziedzictwem sprawującym władzę nad naszymi umysłami i jest techniką władzy."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Kościelna wyprzedaż (04-10-2012)
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Handel "w duchu miłosierdzia", czyli kurie sprzedające swoje budynki. Dlaczego? Bo potrzebują pieniędzy. A na co? To tajemnica handlowa. Tajemnicą jednak nie jest, że na przykład w Gdańsku elżbietanki sprzedały klasztor deweloperowi, który wybuduje między innymi centrum handlowe, a jedna z kurii biskupich chce sprzedać dworek warty osiem i pół miliona złotych. I takich przypadków jest coraz więcej."
Do tekstu..
Rzecz(oznawca) w (wy)cenie (04-10-2012)
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Ruch na rynku nieruchomości kościelnych i nowe fakty w sprawie kościelnej komisji majątkowej. To ona przez lata zwracała Kościołowi majątek odebrany przez komunistyczne władze. Kościelne instytucje odzyskały tak m.in. ziemię, wartą pięć miliardów złotych. A odzyskiwać w wielu przypadkach pomagał Marek P., były oficer służby bezpieczeństwa, reprezentujący Kościół i mający dziś prokuratorskie zarzuty, związane m.in. z fałszywymi wycenami nieruchomości. Ale ten proceder nie byłby możliwy bez jeszcze kogoś. Jak ustalili dziennikarze "Superwizjera TVN", kluczową rolę odgrywał pewien rzeczoznawca."
Do tekstu..
Udowodnij, że jesteś jasnowidzem - dostaniesz milion euro (03-10-2012)
Źrodło: Gazeta Wyborcza/Nauka Zgłosił/a: Jan Grabiński
Gazeta Wyborcza zauważa akcję belgijskich racjonalistów. Wspomina również o stronie Racjonalisty i PSR.
Do tekstu..
Episkopat zdecydował: To abp Głódź zajmie się sprawą TV Trwam. ''Potrzebny ściśl (03-10-2012)
Autor: asz, PAP
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Telewizji Trwam został metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź - poinformował na konferencji po zakończeniu obrad KEP bp Wojciech Polak.
Do tekstu..
Dobre intencje i piekło (03-10-2012)
Autor: Tomasz Wysocki
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: elli
Kto, jak nie ksiądz, winien jest tragedii? Kto ściągnął kryminalistów i zostawił bez nadzoru?
Do tekstu..
Kometa jasna jak Księżyc rozbłyśnie nad nami (03-10-2012)
Autor: map/rs
Źrodło: tvnmeteo.pl Zgłosił/a: Reshca
"Prawdopodobnie najjaśniejszą od kilkudziesięciu lat kometę będziemy mieli okazję podziwiać na polskim niebie. Nowo odkryty obiekt może być dla nas widoczny nawet przez kilka miesięcy już za rok - oceniają naukowcy."
Do tekstu..
Sezonowa grypa w Polsce pochłania co roku ponad 600 mln zł (03-10-2012)
Autor: Elżbieta Cichocka, angk
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Polacy wirusów i ewentualnych powikłań się nie boją. Na grypę szczepi się zaledwie około 4 proc., o wiele mniej niż w innych krajach Europy
Do tekstu..
Ksiądz dyrektor z Lubina przesłuchany przez prokuraturę (03-10-2012)
Autor: mż
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Ksiądz Marcin Kozyra, dyrektor gimnazjum salezjańskiego w Lubinie, został w piątek przesłuchany przez legnicką prokuraturę. Powodem jest postępowanie w sprawie skandalicznej imprezy otrzęsinowej, podczas której uczniowie klęczeli przed nim i zlizywali mu z nóg bitą śmietanę
Do tekstu..
Viva, czyli o tym, co najważniejsze (03-10-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Ale się działo! I to zarówno w dziedzinie ducha, jak i ciała. Mamy oto bowiem nowe duchowe przymierze: Kaczyński - Rydzyk - Duda
Do tekstu..
Zbawienna trucizna (03-10-2012)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Czy Rachel Carson, prekursorka ruchów ekologicznych, ma na sumieniu tyle samo ofiar, co Hitler i Stalin? Właśnie rozgorzała kolejna debata na temat działalności tej niepozornej Amerykanki."
Do tekstu..
Były esbek, korupcja i dziennikarska prowokacja. "W imieniu Kościoła" (03-10-2012)
Autor: AB//gak
Źrodło: tvn24.pl, Superwizjer TVN Zgłosił/a: JK
"Zawyżone wyceny nieruchomości, podstawieni rzeczoznawcy i korupcja w Kościele - dzięki blisko półrocznej dziennikarskiej prowokacji, dziennikarzom Superwizjera TVN udało się odsłonić kulisy afery Kościelnej Komisji Majątkowej."
Do tekstu..
Secrets of the Phallus: Why Is the Penis Shaped Like That? (03-10-2012)
Autor: Jesse Bering
Źrodło: scientificamerican.com Zgłosił/a: JK
"Evolutionary psychologists decipher the "Rosetta stone" of human sexuality"
Do tekstu..
List Alberta Einsteina. Pisał: "Bóg to dziecinna legenda" (03-10-2012)
Autor: prot, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: elli
List genialnego fizyka i myśliciela Alberta Einsteina, w którym przedstawił swoje poglądy dotyczące Boga i religii, będzie sprzedany w tym miesiącu na aukcji internetowej.
Do tekstu..
W imieniu kościoła (03-10-2012)
Autor: TVN
Źrodło: TVN online Zgłosił/a: maniek1
Dziennikarze śledczy Bertold Kittel i Jarosław Jabrzyk tym razem wchodzą w świat interesów kościoła katolickiego. Przez ponad rok powstawał film dokumentalny, który ujawnia korupcję w kościele i osoby zamieszane w sprawę Kościelnej Komisji Majątkowej.
Do tekstu..
Paragrafy na epitety (02-10-2012)
Autor: Marek Ostrowski
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Procesy o obrazę czci: jak nie ograniczać wolności słowa. Znów mamy głośne procesy o obrazę czci. I wraca pytanie: jak ograniczać słowną agresję, nie ograniczając wolności słowa?
Do tekstu..
GMO Box Office – Wrzesień (02-10-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
Najnowsze i najciekawsze wieści ze świata GMO. "Czy naukowcom udało się w końcu znaleźć sposób na walkę z groźną chorobą - dengą? W Nature Biotechnology ukazała się publikacja wyników testów przeprowadzonych na Kajmanach, z wykorzystaniem genetycznie modyfikowanych komarów. Uwolnienie transgenicznych owadów spowodowało spadek populacji nosicieli wirusa dengi o 80%. W kolejnej publikacji, tym razem z testów przeprowadzonych w Brazylii, spadek liczby komarów - nosicieli wyniósł 90%"
Do tekstu..
GMO opponents are the global warming denialists of the left (02-10-2012)
Autor: Michael Simpson
Źrodło: Skeptical Raptor's Blog Zgłosił/a: liliac
"Scientific denialism (also known as pseudoskepticism) is the culture of denying an established scientific theory, law or fact despite overwhelming evidence, and usually for motives of convenience. Sometimes those motives are to create political gain for their supporters."
Do tekstu..
Skąd się biorą witaminy i jak ustala się ich trwałość? (02-10-2012)
Autor: mitynauki.pl
Źrodło: mitynauki.pl Zgłosił/a: liliac
"Pierwszą witaminą jaką udało się odkryć i wyizolować, była tiamina (B1). Pozyskano ją poprzez moczenie w wodzie brązowego ryżu i wydestylowanie roztworu wraz z wytrąconym osadem. Tak można robić do dziś - różne składniki udaje nam się pozyskać z roślin przez moczenie ich w wodzie lub alkoholu - zależnie w czym rozpuszcza się składnik który chcemy pozyskać."
Do tekstu..
Ludzie polowali już 2 mln lat temu? (02-10-2012)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
"Ludzie polowali na zwierzęta co najmniej 1,5 mln lat wcześniej, niż sądziliśmy - przekonuje amerykański badacz. Dowodem są szczątki antylop ze słynnego wąwozu Olduvai w Tanzanii."
Do tekstu..
Co z dostępem do etyki w szkole? (02-10-2012)
Autor: sia
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Problemy z etyką wynikają z niezrozumiałej samozachowawczej postawy dyrekcji szkół. Jakby się bali, że jeżeli wprowadzą etykę, to ktoś ich za to zgani. A jeżeli nie MEN, nie kuratorium, to pozostaje jedyny "zganiacz": ksiądz katecheta. No bo kto? - pyta na antenie TOK FM Andrzej Wendrychowicz z portalu Etyka W Szkole.pl
Do tekstu..
Na głupotę nie ma lekarstwa (02-10-2012)
Autor: sia
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Kowalski
Zdaniem dr. Depki postawa nauczycielki z Wiązowicy przede wszystkim zaburza sposób pojmowania świata uczniów. - Dostarcza też nieprawidłowej wiedzy. Łamie tym samym Powszechną Deklarację Praw Seksualnych człowieka, rekomendowaną przez Światową Organizację Zdrowia. Deklaracja mówi, że edukacja musi się opierać na wynikach rzetelnych badań naukowych i musi być zgodna z osiągnięciami współczesnej nauki. A współczesna nauka nie traktuje homoseksualizmu jako choroby - podkreślał seksuolog.
Do tekstu..
Nauczycielka na Facebooku: Homoseksualizm trzeba leczyć (02-10-2012)
Zgłosił/a: elli
Homoseksualizm trzeba leczyć, żeby tacy ludzie byli szczęśliwi - głosi nauczycielka wychowania do życia w rodzinie w gimnazjum w Wiązownicy. Swoje poglądy opublikowała na Facebooku. Więcej... http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,12591346,Nauczycielka_do_gimnazjalistow__Homoseksualizm_trzeba.html#ixzz288SuJNj5
Do tekstu..
Rodzice: Szkoła chciała, żebyśmy pisali podanie o zwolnienie dzieci z religii. Z (02-10-2012)
Zgłosił/a: elli
Rodzice z łódzkiej podstawówki twierdzą, że wychowawczyni IV klasy kazała im pisać podanie do dyrekcji z prośbą o zwolnienie dzieci z zajęć religii. - To nadużycie władzy i złamanie prawa - oburza się jedna z matek.
Do tekstu..
Janusz Palikot o prof. Piotrze Glińskim: ta kandydatura to ofensywa katoprawicy (01-10-2012)
Autor: (aka, ap, msz)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Stanowczo przeciwny kandydaturze prof. Piotra Glińskiego na premiera jest Ruch Palikota. - To jest normalny ukryty talib, piąta kolumna PiS-u, przebrana za Polską Akademię Nauk - powiedział Janusz Palikot. Lider Ruchu zaapelował też ponownie do premiera Donalda Tuska o stworzenie autorskiego rządu.
Do tekstu..
Terry Pratchett walczy o godność (01-10-2012)
Autor: Elizabeth Grice
Źrodło: onet.pl/Daily Telegraph Zgłosił/a: zet^2
Złości go, że odkąd "ujawnił się", dziennikarze więcej uwagi poświęcają jego chorobie, a nie książkom. Tymczasem angielski pisarz uważa się za szczęściarza. - A im ciężej pracuję, tym jestem szczęśliwszy - zapewnia.
Do tekstu..
Gaudeamus, idiotes! (01-10-2012)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Zgłosił/a: liliac
"Idzie Nowy Rok. Akademicki. Rzesze wylęknionych bluźnierców drżą na myśl o konfrontacji z własną niemocą w zwielokrotnionym obliczu studentów. Tyle miesięcy spokojnego lata i gdzie to wszystko się podziało? Zleciało na niczym, jak zwykle. Tylko do grobu znowu ciut bliżej. Co uczyniliśmy złego, że znów musimy womitować zwątlonymi gardłami breję nikomu niepotrzebnych słów, spływających jak flegma z naszych odrętwiałych i zarobaczonych mózgów? Za jakie grzechy do naszych pensji dopisano te godziny udręki, gdy patrząc w młode znudzone oczy, widzimy swe zmarnowane żywoty i wydrenowane umysły?"
Do tekstu..
Temat sezonowy, czyli o potrzebie rozumienia historii medycyny (01-10-2012)
Autor: Stefan Karczmarewicz
Źrodło: Medycyna i okolice Zgłosił/a: liliac
"Mały eksperyment: istnieje realne zagrożenie dotkliwym kalectwem, lub nawet śmiercią, ale istnieje też tania i bezpieczna metoda, pozwalającą uchronić się nieszczęściem. Wszyscy którzy mogą, korzystają zatem z tej metody. Prawda? Jeżeli spojrzeć na statystyki - absolutna nieprawda. W dodatku nie jest to niestety eksperyment, a rzeczywistość."
Do tekstu..
IKEA usunęła kobiety z katalogów. Bo miały trafić do Arabii Saudyjskiej. (01-10-2012)
Autor: jak//gak
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Szwedzki koncern meblowy IKEA usunął postacie kobiet z przeznaczonej dla Arabii Saudyjskiej wersji swego katalogu na rok 2013 - poinformował w poniedziałek szwedzki bezpłatny dziennik "Metro"."
Do tekstu..
Ojciec Rydzyk ma poparcie Stolicy Apostolskiej? (01-10-2012)
Autor: GK
Źrodło: "Newsweek"; PAP; onet.pl Zgłosił/a: slik
Stolica Apostolska broni Rydzyka, choć jego ksenofobiczne poglądy były wielokrotnie krytykowane w Europie. (...) Cieszy się on tam wielkim szacunkiem - mówi dziennikarz Gianluigi Nuzzi, który kilka miesięcy temu ujawnił tajne listy hierarchów Kościoła katolickiego.
Do tekstu..
Atheists Do Got Songs - Lots of ‘Em (01-10-2012)
Autor: Brian Magee
Źrodło: American Humanist Zgłosił/a: MA
In 2010 actor and comedian Steve Martin performed his satirical “Atheists Don’t Have No Songs” with the Steep Canyon Rangers at music festivals. It became a YouTube hit after audience members used their smart phones to capture the performances and became popular enough for late night host David Letterman to invite them to perform the hilarious tune.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365