Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.752.133 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie sądźcie!" mówią oni, lecz posyłają do piekła wszystko, co im w drodze stoi.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Sąd umorzył sprawę zakonnicy za pobicie podopiecznej (27-04-2011)
Autor: PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Faith
Sąd uznał, że 67-letnia Jadwiga R. dopuściła się pobicia dziewczynki, ale nie zrobiła tego celowo, tylko po to by ją uspokoić. Sąd uznał, że postępowanie oskarżonej miało niski stopień szkodliwości społecznej.
Do tekstu..
"Cud papieża łatwo podważyć" (27-04-2011)
Autor: Anna Kalocińska Paulina Piekarska
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Cudowne uzdrowienie z choroby Parkinsona francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre jest wytłumaczalne przez wiarę, ale nie przez naukę. Specjalista neurolog dr n. med. Dariusz Koziorowski uważa, że teorię o uzdrowieniu łatwo podważyć. Dla osoby niewierzącej wyjaśnienie będzie proste: prawdopodobnie postawiono złą diagnozę. Tym bardziej, że blisko 30% przypadków zdiagnozowania choroby Parkinsona jest błędne.
Do tekstu..
Najdroższy prezydent świata (27-04-2011)
Autor: miskodomleka
Źrodło: Miski do mleka - blog Zgłosił/a: liliac
"Rosjanie powinni się na Rogalskiego śmiertelnie obrazić, nie za zawoalowane oskarżenie o zamach, tylko za sugestie potwornego marnowania pieniędzy - kilkaset milionów dolarów za zlikwidowanie mało ważnego prezydenta mało ważnego państwa, prezydenta, którego własny naród i tak za parę miesięcy wysłałby na polityczną emeryturę.ę
Do tekstu..
Zimne suki, rozlazłe kury (27-04-2011)
Autor: Agnieszka Graff
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Mama w pracy, mama w domu - czy to dwa odrębne światy, dwa gatunki kobiet, dwa wrogie plemiona, które toczą ze sobą wojnę na wielu frontach?
Do tekstu..
Trzeba zadać bolesne pytanie o prawicowy spisek smoleński (27-04-2011)
Autor: Michał Zadara
Źrodło: krytykapolityczna.p Zgłosił/a: ramichael
Bardzo mnie ucieszyły dwie wiadomości. Pierwsza: ciało św. Maksymiliana Kolbe nie spłonęło w krematoriach w Auschwitz. Obsługa pieców dwa razy wkładała go do pieców, ale nic z tego - ciało pozostawało nienaruszone. W końcu panowie z Sonderkommando pogrzebali świętego na terenie obozu - i można śmiało zakładać, że pod ziemią jego ciało także się nie rozkłada. Na ostatniej konferencji USOPAŁ można było uzyskać te informacje.
Do tekstu..
Jan Paweł II, czyli nieobecność mitu (27-04-2011)
Autor: Michał Sutowski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Znana teza: "Papieża Polacy kochali, ale nie go słuchali". Pierwsze miejsce w konkursie banalnego zrzędzenia zapewnione. Chyba żadnej myśli "krytycznej" na temat Polaków, polskiej sfery publicznej, względnie polskiego ludowego katolicyzmu nie powtarzano równie często, z równym uporem i równą wiarą, że mówi się coś istotnego. Oto charyzma Jana Pawła II porywała tłumy - miliony na pielgrzymkach, mszach w Watykanie, przed telewizorami. Niestety, biadają zatroskane autorytety od lewa do prawa, głęboki przekaz intelektualny i moralny zagubił się gdzieś po drodze, w powodzi pomaturalnych kremówek, okularów Bono, względnie historii o Lolku stającym w bramce.
Do tekstu..
Wybaczyć zbrodnie w imię przyszłości (27-04-2011)
Autor: Agnieszka Budo
Źrodło: www.national-geographic.pl Zgłosił/a: Faith
Aż trudno uwierzyć, że w latach 90. XX w. mogło dojść do tak potwornych zbrodni. W Rwandzie w ciągu stu dni zabito przeszło milion osób. Nie było interwencji międzynarodowej czy pomocy humanitarnej. Świat w milczeniu patrzył, jak ekstremiści z plemienia Hutu mordowali zarówno swoich sąsiadów Tutsi, jak i innych Hutu, którzy przeciwstawiali się rzezi.
Do tekstu..
Ostre słowa biskupa: wyborcy PiS są... (27-04-2011)
Autor: Joanna Stanisławska
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Zdaniem bp. Tadeusza Pieronka upominanie się o pomniki Lecha i Marii Kaczyńskich zaraz po ich śmierci budzi śmiech. - Najlepiej byłoby zbudować piramidę albo usypać kopiec, zasypać Pałac Prezydencki, a na szczycie postawić pomnik Lecha Kaczyńskiego i go ozłocić - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską. Zdaniem duchownego decyzja o pochówku pary prezydenckiej na Wawelu była niepotrzebna i pochopna, tłumaczy też, dlaczego zmarłego prezydenta nie należy nazywać męczennikiem.
Do tekstu..
Kosmos pełen niebezpieczeństw (27-04-2011)
Autor: Paweł Walewski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
"Chciałem się powiesić. Dobrze, że było to niemożliwe z powodu nieważkości" - zwierzył się Aleksandr Ławiejkin, który pół roku spędził w stacji kosmicznej Mir. W kosmosie najprostsze czynności stają się niesłychanie kłopotliwe.
Do tekstu..
Konieczna jest reforma finansowania Kościoła (27-04-2011)
Autor: Z Pawłem Boreckim rozmawia Jaś Kapela
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: Sznajper
Podatek kościelny w formie obowiązkowego świadczenia, daniny publicznej na podstawie kryterium przynależności wyznaniowej w Polsce jest w tej chwili niemożliwy do wprowadzenia ze względu na gwarantowane w Konstytucji prawo do milczenia w sprawach religijnych i światopoglądowych (art. 53 ust. 7). Można sobie jednak wyobrazić, że do Konstytucji wprowadzono by wyjątek dopuszczający pytanie o wyznanie w przypadku np. spisu powszechnego i podatku kościelnego. Tak jest w Niemczech. Wielkim przeciwnikiem takiego podatku będzie, jak sądzę, Kościół katolicki, bo doprowadziłby on prawdopodobnie do dechrystianizacji Polski. Jeżeli ktoś chce, aby Polska ulegał błyskawicznej laicyzacji, to niech wprowadzi podatek kościelny. Będzie to przejaw bardzo perfidnego antyklerykalizmu lub nawet walki z religią.
Do tekstu..
Kazimierz Łyszczyński - męczennik za… niewiarę (26-04-2011)
Autor: Ewa Frączek
Źrodło: odkrywcy.pl Zgłosił/a: Faith
Rzeczpospolita Obojga Narodów znana była ze swej tolerancji. W Europie mówiło się o niej - "kraj bez stosów". I faktycznie, w czasach nowożytnych "innowiercy" - czy to protestanci, czy Żydzi - nigdy nie musieli masowo opuszczać kraju. Nikt nie nikomu nie zabraniał wyznawania własnej wiary, a nasza historia tamtego okresu nie doczekała się przypadku zbiorowych mordów, czy krwawych wojen religijnych. A jednak...
Do tekstu..
Rzeczy gorsze od biskupów (26-04-2011)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Są na świecie (a nawet w Polsce) rzeczy naprawdę gorsze od biskupów. Nie wierzycie, to posłuchajcie... Kardynał Kazimierz Nycz w rezurekcyjnej homilii ośmielił się powiedzieć: "krzyż jest znakiem miłości, a nie zwycięstwa", mimo że pośród jego słuchaczy musiało być sporo ludzi spragnionych zwycięstwa, szczególnie ziemskiego, a wobec tego gotowych krzyż, Chrystusa, co tylko się da - na ziemskie zwycięstwo wymienić. Tymczasem Grzegorz Górny, redaktor naczelny "Frondy. Pisma poświęconego" (dysponujący także "Frondą. Portalem poświęconym", gdyż podobnie jak Midas wszystko zmieniał w złoto, Górny posiada zdolność uświęcania wszystkiego, czego się dotknie) w świątecznej "Rzeczpospolitej" częstuje nas innym przesłaniem: "
Do tekstu..
Zgred bred (26-04-2011)
Autor: Tomasz Piątek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Rafał Ziemkiewicz stosuje antykoncepcję!!! Rafał Ziemkiewicz żyje w związku niesakramentalnym, chociaż jest katolikiem!!! Rafał Ziemkiewicz narzeka na upadek państwowej służby zdrowia i edukacji!!! Rafał Ziemkiewicz narzeka na słabość państwa!!! Rafał Ziemkiewicz potępia komercjalizację mediów!!! Rafał Ziemkiewicz potępia "wzięcie ludzi pracy pod kapitalistyczny but" przez solidarnościowe elity!!!
Do tekstu..
Trudno zyskać nieśmiertelność (26-04-2011)
Autor: migg
Źrodło: miggawki - blog Zgłosił/a: liliac
"Trudno zyskać nieśmiertelność, nawet, kiedy jest się melanocytem."
Do tekstu..
Jaskiniowa krypta neandertalczyków? (26-04-2011)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
"Trzy neandertalskie szkielety odkopane w jaskini Sima de las Palomas (Szyb Gołębi) w Hiszpanii mogą być pozostałością pochówku sprzed 50 tysięcy lat - uważa zespół hiszpańskich badaczy, który poświęcił kilka lat pracy na wydobycie szczątków."
Do tekstu..
Chrześcijaństwo musi przegrać (26-04-2011)
Autor: Kazimierz Bem i Jarosław Makowski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Wszystko to, czym wabi nas świat, wszystko to, co cenimy i co kultura współczesna wmawia nam, że ma wartość i cenę, wszystko to Chrystus odrzuca, mówiąc: "To nie tak". Skoro nie tak, Cieślo z Nazaretu, to jak?
Do tekstu..
Moralność ważna jest (26-04-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Stosunek do Jana Pawła II idealnie pokazuje polskie rozumienie autorytetów.Są jak motyle, przyszpilone uwielbieniem, martwe, za szybą. Jan Paweł II spomnikowany za życia, dzielony na relikwie po śmierci - będzie teraz uzdrawiał, ożywiał i czynił cuda. Jego nauka mało kogo obchodzi i mało kto ją zna. Do zaleceń etycznych stosuje się niewielu, bo też były one niesłychanie rygorystyczne. Można powiedzieć, że Jan Paweł II tak wysoko powiesił poprzeczkę wymagań moralnych, że stała się ona dla wiernych niewidzialna i niepotrzebna. Tym samym papież przyczynił się do umocnienia fasadowości i deklaratywności norm moralnych. A to jest pożywką dla hipokryzji, która toczy Polskę.
Do tekstu..
"To jest największy problem polskiego katolicyzmu" (26-04-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Mały spacer po polskich kościołach na prowincji w czasie świąt wystarczy by pokazać co jest największym problemem polskiego katolicyzmu, a zarazem polskiej kultury plebejskiej. Otóż: wykształcenie i poziom intelektualny księży. Na wsiach czy w małych miasteczkach ksiądz to ciągle ważny autorytet. To też - lokalny postrach, sumienie małych wspólnot, moralny punkt orientacyjny, przedmiot sąsiedzkich rozmów
Do tekstu..
Prawda czy fikcja? – Egzorcyzmy (25-04-2011)
Autor: National Geographic
Źrodło: wwww.filmy-dokumentalne.pl Zgłosił/a: prokionis
"Zobaczmy jak żyje się z chorobą, która omyłkowo została uznana za opętanie. Poznajmy prawdziwą historię, która kryje się za filmem „Egzorcysta”. Wniknijmy w głąb ogarniętego religijnym uniesieniem mózgu, w którym nauka i siły nadprzyrodzone toczą walkę z demonami, diabłami i… oszustwem!"
Do tekstu..
Uroki antropocenu, czyli nic za darmo (25-04-2011)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Zgłosił/a: liliac
"Pojęcie antropocenu zaproponował Paul Crutzen, holenderski chemik noblista uhonorowany najwyższym naukowym laurem (razem z Mario Moliną i Sherwoodem Rowlandem) za badania nad chemią atmosfery (i wyjaśnienie mechanizmów powstawania dziury ozonowej). Antropocen to epoka geologiczna, w której człowiek zyskał wpływ na kształtowanie globalnego ekosystemu"
Do tekstu..
Wielkanocne pisanko (25-04-2011)
Autor: lewy.dolny
Źrodło: http://lewydolny.pl/ Zgłosił/a: lewy.dolny
Przekleństwem ateisty spędzającego katolickie święta na wsi (mam na myśli taką prawdziwą wieś, a nie, dajmy na to, Konstancin) jest cholerne trzecie przykazanie czyli nakaz nieróbstwa, najwyraźniej niesłychanie ważny, skoro w dekalogu stoi na równi z "nie zabijaj" i "nie kradnij".
Do tekstu..
Kościelne państwo w państwie (25-04-2011)
Autor: Tomasz Borejza
Źrodło: Przegląd Zgłosił/a: kogut59
Przez 20 lat nikt nie podsumował prac Komisji Majątkowej. Tymczasem Sejm, ekspresowo i w niecodziennych okolicznościach, ją zlikwidował Sławomir Kopyciński - (ur. w 1975 r.) z wykształcenia ekonomista. Od 2007 r. poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej wybrany z Kielc. Pracuje m.in. w Komisji Finansów Publicznych. Wcześniej był radnym tego miasta i wiceprzewodniczącym świętokrzyskiego sejmiku wojewódzkiego.
Do tekstu..
Hold the Halo (25-04-2011)
Autor: Maureen Dowd
Źrodło: The New York Times Zgłosił/a: liliac
"John Paul forfeited his right to beatification when he failed to establish a legal standard to remove pedophiles from the priesthood, and simply turned away for many years". Felietonistka NYTimes o nadchodzącej beatyfikacji.
Do tekstu..
Jest tylko jeden taki hymn (24-04-2011)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego - Pytania do znanych odpowiedzi Zgłosił/a: liliac
"Jakże odmienna, wyjątkowa jest wymowa naszego hymnu. I ile o nas mówi. Przede wszystkim, gdy inne narody wychwalają pod niebiosa swoje podwórko, my cieszymy się, że w ogóle mamy szansę, na to by coś mieć. Gdy inni sławią i dają upust radości, my - z niewiarygodnym ładunkiem emfatycznego minimalizmu - zapewniamy samych siebie, że nasza ojczyzna jeszcze nie zginęła. Jeszcze nie. Jeszcze nam się nie udało, ale na pewno się uda. Na pewno."
Do tekstu..
Katastrofa smoleńska w wielkanocnej homilii (24-04-2011)
Autor: (ib)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Katastrofa smoleńska uświadomiła wartość i cenę miłości, pamięci, ojczyzny - mówił metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź podczas wielkanocnej homilii wygłoszonej w Katedrze Oliwskiej. Apelował o "przywrócenie należnej harmonii społecznej".
Do tekstu..
Eksperyment na temat religii. Zaskakujące wyniki (24-04-2011)
Autor: Onet.pl
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Piątkowski
Naukowcy od dawna próbują zrozumieć, czy prawdą jest, że fundamentem moralności społeczeństwa jest religia i czy mają rację kaznodzieje głoszący, że zubożenie i osłabienie wiary wiedzie ludzkość do zbrodni i chaosu. Odpowiedzi na te pytania spróbowali znaleźć Azim Shariff z Uniwersytetu Oregońskiego i Ara Norenzayan z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej - czytamy w serwisie kp.ru. Przeprowadzili oni eksperyment dotyczący religii, który przyniósł zaskakujące wyniki.
Do tekstu..
Wielorybi mem, czyli jak rozprzestrzeniają się muzyczne hity (24-04-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"Są jednak społeczności, wśród których rozpowszechnianie memów zachodzi wciąż w powolnym, powiedziałbym wręcz zrelaksowanym tempie - społeczności, na które rozwój technologii komunikacyjnych nie wpłynął i całe szczęście raczej nie wpłynie... A mówię teraz o społeczności humbaków."
Do tekstu..
Dlaczego Watykan popiera Berlusconiego? (23-04-2011)
Autor: Agnieszka Zakrzewicz
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: ramichael
Przywileje ekonomiczne dla Kościoła i podporządkowanie prawa cywilnego katolickiej moralności wystarczyły, by hierarchowie puścili w niepamięć skandale premiera.
http://lewica.pl/?id=24217
Fantasy, dzieło szatana (23-04-2011)
Autor: Jacek Sierpiński
Źrodło: Jacek Sierpiński Zgłosił/a: Jacek Sierpiński
Dlaczego "krzyżowcy" przeciwko książkom o Harrym Potterze nie protestują przeciwko innym pozycjom literatury fantasy?
Do tekstu..
Styl nie paszport. Howgh! (23-04-2011)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku- blog Zgłosił/a: liliac
"Założenie, że styl zawsze równa się tożsamości etnicznej jest nie tylko mylące, ale prowadzi też do lekko rasistowskiego argumentowania."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365