Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.993.054 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 482 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Kiedy ludzie są tego samego zdania co ja, mam zawsze wrażenie, że się pomyliłem.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Projekt ustwy o finansowaniu religii w szkołach (28-11-2012)
Zgłosił/a: Kowalski

Do tekstu..
Sąd: Homoseksualny partner przejmuje prawo do najmu mieszkania (28-11-2012)
Autor: wg PAP
Źrodło: wiadomości.gazeta.pl Zgłosił/a: Kuba K.
- Osoba tej samej płci, którą łączyła więź uczuciowa, fizyczna i gospodarcza z osobą mieszkającą w wynajmowanym mieszkaniu, przejmuje po jej śmierci najem mieszkania, tak samo jak konkubina czy żona - uznał Sąd Najwyższy.
Do tekstu..
Słyszałem, że "Pokłosie" wciska widzów w fotel (28-11-2012)
Autor: Waldemar Choiński
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Urodziłem się w Białymstoku, ponad 50 lat temu. Znam wsie w okolicach Łap, Białegostoku, Ostrołęki - te nazwy padają w filmie. W jednej z takich wsi - Sokoły, duża gminna wieś niedaleko Łap - mieszkali moi dziadkowie. Jako dziecko, przed laty, wiele razy spędzałem tam wakacje. Zapamiętałem wówczas wielki czarny napis dużymi literami namazany na murze budynku stojącym dokładnie naprzeciw głównego wejścia do okazałego kościoła. Napis wołał: NIE KUPUJ U ŻYDA. ŻYD TO WRÓG KOŚCIOŁA."
Do tekstu..
Trybunał: Rozporządzenie o uboju rytualnym jest sprzeczne z konstytucją (28-11-2012)
Autor: mm, PAP, TOK FM
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: liliac
"Rozporządzenie o uboju rytualnym jest niezgodne z konstytucją i ustawą o ochronie zwierząt - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Jak uznał TK, minister rolnictwa nie miał prawa zmienić swoim rozporządzeniem ustawy z 1997 r. o ochronie zwierząt."
Do tekstu..
Unia szykuje czarną listę Żydów (28-11-2012)
Autor: Piotr Zychowicz
Źrodło: rp.pl Zgłosił/a: JK
"Bruksela chce wprowadzić zakaz wjazdu na teren krajów Wspólnoty dla "agresywnych żydowskich osadników". Izrael jest oburzony."
Do tekstu..
Uwaga! Słupki poszły w górę (28-11-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
W obliczu narastającej eskalacji mowy nienawiści i - jak ostatnio - przypadków groźby zabójstwa znacząca część opinii publicznej pozostaje zaczarowana.
Do tekstu..
Obalanie mitów o obalaniu mitów (27-11-2012)
Autor: Mikołaj Morzy
Źrodło: http://dataminingalapolonaise.wordpress.com Zgłosił/a: wemir
"Większość sceptyków i racjonalistów zdaje się wierzyć, że utrzymywanie się mitów jest związane z deficytem informacji. Są przekonani, że wystarczy poinformować wyznawcę refleksologii o tym, dlaczego ta metoda nie ma żadnych podstaw działania (ani namacalnych wyników), żeby wyznawca przejrzał na oczy i porzucił wiarę w bzdury. Innymi słowy, skupiają się na dostarczeniu jak największej liczby dowodów na prawdziwość swoich tez. Niestety, ta droga nie tylko nie prowadzi do upragnionego celu, ale w wielu przypadkach jest wręcz kontrproduktywna i może powodować wzmocnienie wiary w mit"
Do tekstu..
Płyn nasienny trenuje organizm kobiety (27-11-2012)
Autor: Anna Błońska
Źrodło: ABC News Zgłosił/a: lgtco99
Płyn nasienny sprawia, że organizm kobiety lepiej toleruje płód. Wg naukowców z Uniwersytetu w Adelajdzie, kontakt ze spermą partnera w ciągu 3-6 miesięcy przed poczęciem przyczynia się do zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia różnych komplikacji, m.in. stanu przedrzucawkowego czy hipotrofii wewnątrzmacicznej.
Do tekstu..
Reguła Cope'a - czasem się sprawdza (27-11-2012)
Autor: Mariusz Kędzierski
Źrodło: Naturalnie Zgłosił/a: liliac
"Ewolucja zwierząt w długim okresie czasu często prowadzi do powiększania się ich gabarytów - od małych do gigantycznych form. Przynajmniej tak mówi nam reguła zaproponowana przez paleontologa Edwarda Cope'a, znana jako reguła Cope'a. Reguła ta była często krytykowana. Tym razem sprawdzano jej prawdziwość przy użyciu najnowszych sposobów modelowania statystycznego. Oczywiście, testowano na dinozaurach i okazało się, że reguła Cope'a jest prawdziwa...czasami."
Do tekstu..
Manchester baby boy 'bled to death after circumcision' (27-11-2012)
Autor: http://www.bbc.co.uk
Źrodło: http://www.bbc.co.uk Zgłosił/a: Piątkowski
A four-week-old boy "bled to death" after a home circumcision carried out by a nurse, a court has heard. Goodluck Caubergs died the day after nurse Grace Adeleye carried out the procedure without anaesthetic, Manchester Crown Court was told. The jury heard the 66-year-old only used scissors, forceps and olive oil at an address in Chadderton, Greater Manchester in April 2010. Mrs Adeleye denies manslaughter by gross negligence. The court heard the medic and Goodluck's parents are originally from Nigeria, where the circumcision of newborns is the tradition for Christian families.
Do tekstu..
W ciąży do śmierci (27-11-2012)
Autor: Marek Rybarczyk
Źrodło: onet.pl, Newsweek Polska Zgłosił/a: JK
"Tragedia ciężarnej hinduski, która zmarła, bo lekarze nie chcieli przyspieszyć poronienia, wstrząsnęła Irlandczykami. Czy zmienią bardzo ostre przepisy antyaborcyjne?"
Do tekstu..
Hartman o mowie nienawiści (27-11-2012)
Autor: rik, gazeta.pl
Źrodło: Gazeta Wyborcza on-line Zgłosił/a: Koraszewski
Hartman w programie Lisa o mowie nienawiści.
Do tekstu..
Marketers, Go Back to Basics (27-11-2012)
Autor: Dorie Clark
Źrodło: Harvard Business Review Zgłosił/a: szuro
Some of the best marketing I've seen in the past year has come from an unlikely source: Kochi, India. A year ago, I traveled to Tissa's Inn, a small, charming hotel in that seaside community
Do tekstu..
Do You Really Need to Say Thank You? (27-11-2012)
Autor: Peter Bregman
Źrodło: Harvard Business Review Zgłosił/a: szuro
John, the CEO of a sales organization, sent an email to Tim, an employee several levels below, to compliment him on his performance in a recent meeting. Tim did not respond to the email.
Do tekstu..
Lead With Your Heart, Not Just Your Head (27-11-2012)
Autor: Naomi Eisenberger and George Kohlrieser
Źrodło: Harvard Business Review Zgłosił/a: szuro
It's a cliché that the gruff commander deeply trusted by his soldiers has a better chance of leading his team to survive a high-risk attack. Or that the crew of a boat that intuitively trusts their captain and follows her orders will make it through the storm. But it's more than a cliché; it's a useful human response to stress.
Do tekstu..
Are Business Schools Clueless or Evil? (27-11-2012)
Autor: Gianpiero Petriglieri
Źrodło: Harvard Business Review Zgłosił/a: szuro
The list includes the brightest stars in the firmament of management thinkers. Pfeffer, Goshal, Bennis, Mintzberg, Adler, Khurana, Starkey, Podolny, to name a few. Leading scholars, best-selling authors, deans. All agree that business schools share responsibility for the lapses of judgment and unfettered self-interest that wreaked havoc on the global economy and sank people's trust in corporations.
Do tekstu..
Od nienawiści do zbrodni (27-11-2012)
Autor: Janusz Palikot
Źrodło: palikot.blog.onet.pl Zgłosił/a: JK
"Poniżej opis wydarzeń do jakich doszło w Łodzi - podczas których zostali pobici działacze Ruchu Palikota. Zdarzeń takich jak to z nocy 25 listopada 2012 r. w naszej owianej złą sławą Łodzi jest mnóstwo. Nie tylko tutaj, niestety wydarza się to w całej Polsce. Atak z nienawiści, zwany niekiedy z braku lepszych określeń angielskim wyrażeniem "hate-crime" lub "gay bashing", to według raportów antydyskryminacyjnych polska codzienność. Ponad 80% z nich nie jest zgłaszana wymiarowi sprawiedliwości. Nasze zostało, choć kosztowało nas to wiele wysiłku psychicznego i fizyczneg
Do tekstu..
Sceptycyzm wychodzi w praniu (27-11-2012)
Autor: Michał Łaszczyk
Źrodło: Czajniczek Pana Russella Zgłosił/a: Astrogator
Choć osiągnięcia chemii podrasowały prozę życia brudasów, panosząca się ignorancja utożsamia dziś słowo "chemia" ze słowem "trucizna". Kiedy Polscy celebryci straszą nas ogonem jaki wyrośnie nam od jedzenia GMO, ich amerykańscy odpowiednicy, chwalą się nie myciem zębów i włosów - w końcu wiadomo, wszędzie "chemia".
Do tekstu..
Wojna jeansów z zabójczym smogiem (27-11-2012)
Autor: Andrzej Hołdys
Źrodło: Gazeta.pl NEXT Zgłosił/a: Astrogator
Naukowcy znaleźli broń przeciwko groźnym miejskim zanieczyszczeniom - niszczącym płuca tlenkom azotu. Za rok pojawi się odzież, która ma je likwidować. Pomysł wygląda na szalony, ale jego twórcy wierzą, że znaleźli receptę dla całego świata.
Do tekstu..
Grzegorz Braun podtrzymuje słowa o zabijaniu redaktorów GW i TVN (26-11-2012)
Autor: jk, mk, pap, iar
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Prokuratura zajęła się w poniedziałek wypowiedzią Grzegorza Brauna, że należy zabijać redaktorów "Gazety Wyborczej" i TVN. We wrześniu mówił m.in.:"Jeśli się nie rozstrzela co dziesiątego, to znaczy: hulaj, dusza, piekła nie ma". W poniedziałek w Polsat News poszedł dalej: - Myślę sobie, że mówiąc "co dziesiątego" chyba nie doszacowałem, sądząc po rozmiarach tego, co się teraz rozpętało - powiedział."
Do tekstu..
Antybiotyki i enterokoki (26-11-2012)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix Zgłosił/a: liliac
"W ostatnią niedzielę, 18. listopada obchodziliśmy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Dzień ważny, ale nie było o nim chyba zbyt głośno. Czy informacje podawane przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Program Ochrony Antybiotyków były zbyt oczywiste? Truizmy? Czy faktycznie każdy świetnie wie o tym, że..."
Do tekstu..
Tak imprezuje Radio Maryja (26-11-2012)
Autor: toh
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Reshca
"Piosenki na cześć ojca Rydzyka, samochody i karty kredytowe w darze, kiermasze wydawnictw i dewocjonaliów oraz politycy, którzy grzeją się w blasku szefa Radia Maryja - tak co roku wyglądają imprezy urodzinowe toruńskiej rozgłośni, na które przyjeżdżają tysiące sympatyków z całej Polski i zagranicy. W sobotę 1 grudnia w Toruniu stacja będzie świętować 21-lecie."
Do tekstu..
Mine Kafon (26-11-2012)
Autor: Massoud Hassani
Źrodło: Blogspot Zgłosił/a: Maddy
Niezwykłe i piękne rozwiązanie dla straszliwego problemu min lądowych.
Do tekstu..
The Advantages of Digital Maturity (26-11-2012)
Autor: George Westerman, Didier Bonnet and Andrew McAfee
Źrodło: MIT Sloan Management Review Zgłosił/a: szuro
New digital technologies like social media, mobile and analytics are advancing rapidly on the economic landscape. These innovations are used widely by consumers and employees alike.
Do tekstu..
To Motivate People, Give Them Something to Be Proud Of (26-11-2012)
Autor: Charalambos Vlachoutsicos
Źrodło: Harvard Business Review Zgłosił/a: szuro
One of the problems the German manager of the mill faced was integrating some disaffected employees, whom according to deeply ingrained local practice he could not fire. Ivan was the worst of the troublemakers. His heavy drinking on the job and bad temper constantly created problems for his foreman and fellow workers.
Do tekstu..
If America Is a Land of Abundance, Why Are We So Divided? (26-11-2012)
Autor: Nilofer Merchant
Źrodło: Harvard Business Review Zgłosił/a: szuro
One of my first memories of America was at a grocery store. At the age of four and a half, I arrived in Palo Alto, California, from India, with my mother and two siblings. I held onto my mother's sari as we walked from aisle to aisle. I was amazed by everything I saw - the bushels and baskets of fresh fruit all beautifully displayed, the rows of colorful tissue paper, an entire aisle of paper products. I had never seen anything like it.
Do tekstu..
Polacy niechętnie migrują w poszukiwaniu pracy (26-11-2012)
Autor: Przemysław Gacek
Źrodło: Harvard Business Review Polska Zgłosił/a: szuro
Mimo gorszej koniunktury na rynku pracy i rosnącego bezrobocia pracodawcy mają problem ze znalezieniem fachowców odpowiadających ich oczekiwaniom. Szczególnie jeśli szukają specjalistów znających się na nowych technologiach. Skuteczną rekrutację utrudnia im m.in. niska mobilność zawodowa Polaków.
Do tekstu..
"Będę oknem w twoim domu" (26-11-2012)
Autor: Joanna Berendt
Źrodło: emito.net Zgłosił/a: Piątkowski
- Znajomy lekarz bał się przekazać swojemu chińskiemu pacjentowi, że cierpi z powodu nieuleczalnego nowotworu. Mężczyzna wyrok śmierci przyjął jednak spokojnie. Lekarz już odetchnął z ulgą, gdy jego pacjent poprosił o długopis. Chciał sobie zanotować słowo, którego nie zrozumiał. Tym słowem było: "nieuleczalny" - dr Yasmin Gunaratnam, brytyjska socjolożka i wykładowczyni Goldsmiths College, opowiada nam o tym, jak człowiek umiera na obczyźnie.
Do tekstu..
Dlaczego mężczyźni dostają większe podwyżki niż kobiety? (26-11-2012)
Autor: Stephen Benard
Źrodło: Harvard Business Review Polska Zgłosił/a: szuro
W porządnie zarządzanych firmach normę stanowią merytokratyczne systemy wynagrodzeń, których ideą jest to, by wyróżniający się pracownicy otrzymywali większe podwyżki i premie niż pracownicy przeciętni. Istnieje przekonanie, że dzięki zróżnicowanym wynagrodzeniom ludzie pracują wydajniej, a najlepszych pracowników łatwiej zatrzymać w firmie.
Do tekstu..
Dismay with GM maize (25-11-2012)
Autor: Gerhart U Ryffel
Źrodło: EMBO reports Zgłosił/a: liliac
"...the answer to public resistance is neither to give up on the technology nor to sweep aside public concerns, but to address these concerns [...] by developing science-based solutions..."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365