Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.151.065 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 415 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości. Ani też nie wierzę w przeżycie przez jednostkę śmierci jej ciała, chociaż słabe dusze żywią takie myśli z powodu strachu lub absurdalnego egotyzmu".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Ateista i śmierć (31-10-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
"Jak to jest, gdy się jest ateistą?" - pytają mnie różni młodzi dziennikarze, bo chcą napisać, jak to głupio (strasznie?) jest być osobą niewierzącą w dniach, gdy wszyscy myślą o śmierci. A mało kogo mogą tak pytać, bo nas, prawdziwych ateistów, jest jakby coraz mniej.
Do tekstu..
Po liście arcybiskupa odwołali Halloween w szkole podstawowej (31-10-2012)
Zgłosił/a: elli
Dzień po tym, jak w kościołach diecezji szczecińsko-kamieńskiej odczytano list arcybiskupa, który przestrzega przed przebieraniem się "za istoty ze świata ciemności", w podstawówce na szczecińskim Pogodnie okazało się, że w tym roku Halloween nie będzie
Do tekstu..
Odpowiedzialność osobista decydentów pilnie poszukiwana (30-10-2012)
Autor: marzena chincz
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
To jakaś paranoja i zaćma kościelna naszego rządu, dużej części społeczeństwa i instytucji publicznych. Za łamanie praw człowieka Polska musi zapłacić łącznie 61 tysięcy euro. A kto to zapłaci? My z naszych podatków.
Do tekstu..
Hepatitis E vaccine debuts (30-10-2012)
Autor: Soo Bin Park
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Batches of the world's first vaccine against the hepatitis E virus began rolling out of a Chinese factory last week, promising to stem a disease that every year infects about 20 million people and claims 70,000 lives. The vaccine is being hailed as a victory for an unusual public-private partnership that could set a precedent in China's burgeoning biotechnology sector, and help to deliver other vaccines for diseases overlooked in the West."
Do tekstu..
Ruski, Tuski, spiski (30-10-2012)
Autor: Tomasz Piątek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Proszę popatrzeć, jak wyglądał ostatni tydzień: najpierw bardzo nagłośniona, aczkolwiek fatalnie przygotowana konferencja naukowa, potem pierwsza deklaracja Kaczyńskiego w "Gazecie Polskiej", zaraz potem Skwieciński i Ziemkiewicz przechodzą na stronę "zamachistów", potem tajemnicza śmierć Musia, trzy dni później wiadomość o trotylu we wraku i natychmiast druga, jeszcze twardsza deklaracja Kaczyńskiego. Niesłychany zbieg okoliczności, naprawdę. Wygląda to tak, jakby ktoś bardzo chciał, żeby Polacy uwierzyli w rusko-tuski spisek i zamach. Jakbyśmy mieli spisek na rzecz teorii spisku. Jak gdyby ktoś chciał za wszelką cenę uczynić Kaczyńskiego władcą Polski. Kto mógłby tego chcieć?
Do tekstu..
Polska nastolatka, której odmówiono aborcji, wygrała w Strasburgu (30-10-2012)
Autor: (JS)
Źrodło: PAP, onet.pl Zgłosił/a: slik
Polska nastolatka, która w 2008 r. w wieku 14 lat zaszła w ciążę w wyniku gwałtu i której szpital w Lublinie odmówił aborcji, wygrała we wtorek w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Polska będzie musiała jej wypłacić zadośćuczynienie w wysokości 30 tys. euro. Trybunał w Strasburgu orzekł jednogłośnie, że Polska naruszyła trzy przepisy europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności: zakaz nieludzkiego i poniżającego traktowania, prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, a także prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego.
Do tekstu..
Reumatyzm Kościoła (29-10-2012)
Autor: cleofas-wieniawa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Polski Kościół jako instytucja wszedł w wiek, w którym wszystko dolega. A zewnętrze przeszkadza, gdyż jest znużony zabieganiem o swoje miejsce, najchętniej zaszyłby w cichym kącie, aby nikt nie przeszkadzał delektować się wspomnieniami czasów chwały, prężnych mięśni i zdobyczy
Do tekstu..
Cejrowski: ks. Boniecki za zdjęcie z Nergalem powinien być objęty ekskomuniką (29-10-2012)
Autor: (aka)
Źrodło: conowego.pl; wp.pl Zgłosił/a: slik
Władza kościelna powinna zareagować natychmiast na to publiczne zgorszenie. O tym powinno trąbić się we wszystkich mediach - ocenia spotkanie ks. Bonieckiego i Nergala Wojciech Cejrowski. - Jego przełożony powinien go obłożyć ekskomuniką - dodaje. Ks. Adam Boniecki i Adam Darski "Nergal" - spotkali się w drodze na Targi Książki w Krakowie.
Do tekstu..
Prof. Zbigniew Izdebski: Polacy zachowują się nieodpowiedzialnie w sytuacjach se (29-10-2012)
Autor: Ewa Koszowska
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
To niewiarygodne, że wiele osób przeżywa lęk związany z ciążą w XXI wieku, w momencie, kiedy postęp medycyny jest tak duży i kiedy antykoncepcja hormonalna jest na tak wysokim poziomie, że może dać bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. To pokazuje, że Polacy bardzo często zachowują się nieodpowiedzialnie w sytuacjach seksualnych - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską seksuolog prof. Zbigniew Izdebski, autor raportu o seksualności Polaków. Jednocześnie badania prowadzone przez profesora wskazują na to, że co piaty mężczyzna przyznaje się do zdrady. Czy to oznacza klęskę dla Kościoła katolickiego w Polsce?
Do tekstu..
List otwarty do Episkopatu: ''Zawłaszczanie Kościoła przez hałaśliwą mniejszość (29-10-2012)
Autor: Prof. Stanisław Luft
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Jestem emerytowanym profesorem reumatologii, ale równolegle do pracy lekarza prowadziłem przez 55 lat wykłady z medycyny pastoralnej w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, za co zostałem uhonorowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II odznaczeniem "Pro Ecclesia et Pontifice". Piszę te słowa jako list otwarty do Episkopatu, bo zostałem sprowokowany publiczną zaczepką pod moim adresem w Radiu Maryja i na łamach "Naszego Dziennika" ze strony ojca Tadeusza Rydzyka w związku z działalnością publiczną mojego syna. To nieszczęsne zdarzenie oceniam jako nieprzyzwoite, ale jest ono tylko drobnym epizodem, za to pretekstem do przywołania bardzo groźnych zjawisk w polskim Kościele, związanych m.in. z działalnością części mediów katolickich, którym ojciec Rydzyk
Do tekstu..
"Kiedyś sprawa Nieznalskiej okryła nasz kraj wstydem". Co z Nergalem? (29-10-2012)
Autor: sia
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Nie ma wątpliwości, że Nergal obraził. Obraził, bo są obrażeni. Ale w ogóle nie powinien stanąć przed sądem - mówił w TOK FM socjolog Sergiusz Kowalski. - Przepis o obrazie uczuć religijnych jest nadużywany. Trzeba go albo usunąć, albo doprecyzować - komentuje dla nas Joanna Mytkowska, szefowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Do tekstu..
Jak udawałem dobrego katolika... (29-10-2012)
Autor: Sonia Miniewicz
Źrodło: religia.onet.pl Zgłosił/a: slik
Z sondażu CBOS z ubiegłego roku wynika, że niemal 95 proc. Polaków to katolicy, 92 proc. to osoby wierzące, a ponad połowa to "regularnie praktykujący". I choć stale rośnie liczba tych, którzy odcinają się i od Kościoła, i od wiary, to jednak wciąż biorą oni udział we wszelakich religijnych obrządkach i rytuałach - z wygody, by spełnić oczekiwania rodziny lub ze strachu przed odrzuceniem. Udawanie dobrego katolika wciąż nie wychodzi z mody.
Do tekstu..
O sprzeciwie sumienia farmaceutów (28-10-2012)
Autor: Narodowe Centrum Nauki, M. Prusak
Źrodło: Narodowe Centrum Nauki Zgłosił/a: Kowalski
Finansowany przez Narodowe Centrum Nauki projekt promujący klauzulę sumienia dla farmaceutów.
Do tekstu..
Abp Dzięga krytykuje obchody Halloween (28-10-2012)
Autor: (msz)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Metropolita przypomniał, że tzw. obchody Halloween są "w naszym pokoleniu zwykłą, chociaż często subtelną, promocją pogaństwa, ze wszystkim, co niesie ze sobą tzw. kultura śmierci. Sięgają bowiem pogańskiego kultu celtyckiego boga śmierci. Jest to także cicha ale realna promocja satanizmu".
Do tekstu..
Last Days of Christopher Hitchens (28-10-2012)
Autor: Lateline (nonameisacat)
Źrodło: YouTube Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Wywiad z Carol Blue, wdową po Christopherze Hitchensie, o ostatnich jego dniach przed śmiercią.
Do tekstu..
HWDP (28-10-2012)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Gdyby przylecieli tu socjologowie z Marsa i postanowili zbadać polską hierarchię wartości (PHW), obserwując życie medialno-polityczne autochtonów, to jak by ona wyglądała? Na pierwszym miejscu niewątpliwie znajdowałaby się ochrona życia poczętego, od zarodka. Właściwie wszyscy go czczą, tylko niektórzy z pewnymi wyjątkami, w języku tubylców zwanymi kompromisem. Dyskusja, czy można mrozić czy nie, jest w stanie zdekomponować scenę polityczną, a gdyby ktoś powiedział, że wolno je niszczyć, zostałby niechybnie uznany za barbarzyńcę. Wszystkie zarodki są nasze i kochane.
Do tekstu..
Kobieta, czyli ciało (28-10-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Ostatni tydzień posłowie i media poświęcili ciałom. W szczególności ciałom kobiet. I nie chodzi tylko o zwyczajowe seksistowsko-chamskie wypowiedzi członków SLD. Chodzi o coś więcej, chodzi o uprzedmiotowienie kobiet.
Do tekstu..
Mamo, dlaczego ksiądz mówi, że jestem dzieckiem szatana? (28-10-2012)
Autor: Marta Bratkowska
Źrodło: www.wprost.pl Zgłosił/a: slik
Większość księży wypowiada się o in vitro w okrutny sposób. Nazywają nas towarem zakupionym w sklepie, potworami z probówek, imitacjami ludzi, dziećmi Frankensteina... - mówi 15-letnia Konstancja Saramonowicz, która przyszła na świat dzięki in vitro.
Do tekstu..
Katolickie zakłamanie: Kościół broni biskupiego pijaństwa (28-10-2012)
Autor: Attonn
Źrodło: ateistaa.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Zakłamanie to jedna z głównych "cnót" katolickich. Kościół wraz z katolikami potrafi wytykać innym najmniejsze grzechy. Stają się one wtedy pretekstem do nieustannego ataku, potępiania, oczerniania znanych osób, grup społecznych itd. Gdy jednak zawini ksiądz - wtedy nie można tego "roztrząsać" bo to nie po chrześcijańsku.
Do tekstu..
Sąd Najwyższy pochyli się nad Nergalem (28-10-2012)
Autor: Bogdan Wróblewski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"I spróbuje rozstrzygnąć: czy można zniszczyć Biblię, wykrzyczeć, że Kościół katolicki to zbrodnicza sekta, i nie przewidzieć, że obrazi się czyjeś uczucia religijne?"
Do tekstu..
Czy pedofilowi można odebrać watykańskie wyróżnienie? (28-10-2012)
Autor: ga, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Metropolita Westminsteru abp Vincent Nichols zwrócił się do Watykanu z pytaniem, czy można pośmiertnie odebrać gwiazdorowi BBC Jimmy'emu Savile'owi, który okazał się pedofilem, papieskie wyróżnienie. Rzecznik Watykanu odpowiada: było ono dożywotnie."
Do tekstu..
Starożytne protezy palucha (28-10-2012)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
"Najstarsze znane funkcjonalne protezy świata pochodzą z Egiptu. Są to dwa sztuczne paluchy (największy palec stopy) mające ponad 2600 lat. Pierwszy przechowywany jest w Muzeum Egipskim w Kairze, a drugi w British Museum w Londynie."
Do tekstu..
Empatia nie obejmuje przeciwników politycznych (28-10-2012)
Autor: Anna Błońska
Źrodło: kopalniawiedzy.pl Zgłosił/a: Nessy
Próbując postawić się w czyjejś sytuacji, często stwierdzamy, że druga osoba czuje się tak jak my. Dotyczy to zwłaszcza nieprzyjemnych stanów wisceralnych, np. przejmującego zimna. Okazuje się jednak, że w takim rozumowaniu istnieją polityczne ograniczenia: ktoś reprezentujący przeciwną opcję, nie może się czuć tak samo...
Do tekstu..
Była biała, może być czarna... (28-10-2012)
Autor: Anna Błońska
Źrodło: kopalniawiedzy.pl Zgłosił/a: Nessy
Złudzenie gumowej ręki pojawia się także wtedy, gdy kolor skóry podstawianej kończyny jest inny niż własny.
Do tekstu..
Debata o debacie (27-10-2012)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale Szare Zgłosił/a: liliac
"Chciałbym kiedyś zobaczyć w naszym kraj debatę o globalnym ociepleniu, w której spotykają się naukowcy, politycy, przedstawiciele sektora energetycznego, transportu (i oczywiście budownictwa!), w której wszystkie strony są świadome aktualnego stanu badań w zakresie klimatologii, w której nie padnie nieśmiertelna formułka "jest mnóstwo publikacji mówiących, że tak jest, ale jednocześnie równie dużo jest publikacji mówiących, że nie", i tematem której będą wybory których musimy, czy tego chcemy czy nie, dokonać jako społeczeństwo, oraz związane z nimi koszty i ryzyko. Obawiam się jednak, że prędzej Wisła wyschnie, niż doczekamy się takiego wydarzenia."
Do tekstu..
Ziemkiewicza problemy z prawdą (27-10-2012)
Autor: pan_opticum
Źrodło: panopticum Zgłosił/a: liliac
"Po raz kolejny Ziemkiewicz musi przepraszać za swoje kłamstwa. To pocieszne, że pierwsze pióro polskiej prawicy, które walczy o Prawdę, ma takie problemy z trzymaniem się prawdy przez małe "p". Fucha prawicowego felietonisty musi być najlepszą robota pod słońcem. Gdzie indziej, nieważne ile się spieprzy, dalej można się utrzymać w robocie?"
Do tekstu..
Animals engineered with pinpoint accuracy (27-10-2012)
Autor: Amy Maxmen
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
The excitement surrounding these technological advances is bittersweet, however. Originally, engineered animals were produced with the aim of making food safer, healthier and more abundant. Yet despite years of investment, almost no animal has been approved by regulatory agencies around the world. Wagner says he has not tasted the milk from his special cow because he's not permitted to under New Zealand law. "We must restrict our research to scientific analysis," he says. "The current climate for animal biotech is not very good, and therefore, we are nowhere near getting this to the consumer."
Do tekstu..
Polacy przeciwni aborcji. Czy na pewno? (27-10-2012)
Autor: Rafał Jaros
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Sejm w tym tygodniu zajmował się projektem Solidarnej Polski zaostrzającym prawo aborcyjne. Centrum Myśli Jana Pawła II tuż przed głosowaniem w tej sprawie opublikowało wyniki sondażu na temat stosunku Polaków do aborcji. Badania były przeprowadzone w styczniu bieżącego roku, trochę więc odczekały, by w odpowiednim momencie ujrzeć światło dzienne. Jako pierwsza dostęp do nich uzyskała Rzeczpospolita, która wyciągnęła z badań prosty wniosek: Polacy mówią twarde "nie" dla aborcji. Wyniki badań były cytowane przez wszystkie znaczące media. Posłowie ostatecznie odrzucili restrykcyjny projekt Solidarnej Polski. Czy zrobili to wbrew społeczeństwu?"
Do tekstu..
Comparative Theology and Religious Studies in a Non-religious Environment (27-10-2012)
Autor: Jacques Scheuer
Źrodło: Religions Zgłosił/a: coreless
"Belief grows and thrives or decays in a context of non-belief; in other words, belief appears against a background of (at least, possible) non-belief; indeed, in a number of present-day societies and in many social, professional and other circles, belief is less plausible than its opposite..."
Do tekstu..
Przewidywalna ewolucja (26-10-2012)
Autor: Mariusz Błoński
Źrodło: kopalniawiedzy.pl Zgłosił/a: lgtco99
Ewolucja jest postrzegana jako seria przypadkowych zmian zachodzących w odpowiedzi na zmiany środowiskowe. Jednak naukowcy z Princeton University twierdzą, że ewolucję może napędzać prosty genetyczny wzorzec i że nie jest to proces całkowicie przypadkowy, zatem można przewidzieć, w jaki sposób się potoczy.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365