Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.598.597 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 348 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Religia jest sposobem, w jaki człowiek akceptuje swoje życie jako nieuchronną porażkę.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Wojna starego dziennikarstwa z nowym (18-10-2012)
Autor: Wojtek Orliński
Źrodło: Ekskursje w dyskursie Zgłosił/a: liliac
"Nienawidzę, gdy ktoś mówi o "wolnościowych korzeniach internetu" albo o "mediach obywatelskich", bo to bzdura. W sieci nigdy nie było wolności."
Do tekstu..
PO kontra Sekta Czcicieli Św. Zygoty, czyli wojna o pietruszkę (18-10-2012)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Nie ma bardziej idiotycznego zdania niż to, że o aborcji/dzieciach poczętych (jak kto woli) należy dyskutować. Po pierwsze, już się nadyskutowaliśmy i pewno niewiele więcej da się powiedzieć. Poza tym nie jest i nigdy nie była to naprawdę sfera debaty, negocjacji i wypracowywania kompromisów, a jedynie bezwzględnej polityki, siły. Żadne argumenty nie mają tu znaczenia. Jeśli kiedyś władzę zdobędą prawdziwi zwolennicy pro choice, to zmienią prawo - i tyle. Po drugie, dyskusja ta od początku była blokowana przez Sektę Czcicieli Św. Zygoty.
Do tekstu..
Aptekarz z Maszewa, który nie sprzedawał pigułek antykoncepcyjnych, pouczony (18-10-2012)
Autor: kov
Źrodło: szczecin.gazeta.pl Zgłosił/a: slik
O zajęcie się aptekarzem Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny 11 sierpnia poprosiły panie z Ruchu Kobiet Ruchu Palikota. Wszystko dlatego, że farmaceuta nie sprzedawał pigułek antykoncepcyjnych i na drzwiach swojej apteki w Maszewie wywiesił informację: "Ze względów etycznych Apteka nie prowadzi środków antykoncepcyjnych
Do tekstu..
Taksówkarz do pasażerek z Izraela: Wynoś się i nie wracaj (18-10-2012)
Autor: Dominika Wantuch
Źrodło: gazeta.pl, Kraków Zgłosił/a: Andrzej Koraszewski
"Wynoś się z Polski i nigdy nie wracaj", "Żydzi powinni lizać d... Polakom" - krzyczał przez całą drogę taksówkarz do Clili Bau, córki polsko-izraelskiego artysty, która przyjechała z siostrą do Krakowa, by prowadzić w szkołach wykłady o Holocauście i uroczyście zakończyć wystawę prac ojca w Fabryce Schindlera.
Do tekstu..
Religia w szkole (18-10-2012)
Autor: Beata
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: elli
Przeczytałam niedawno list mamy czterolatka rozżalonej "państwowym" podejściem do religii w przedszkolu. Niestety, nie mam dla niej dobrych wiadomości - dalej będzie gorzej
Do tekstu..
„Kobieta jest bramą piekieł” (17-10-2012)
Autor: Jarosław Makowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
W swoim gronie księża czasami żartują, że "jedynym miejscem, w którym słuchają kobiet, jest konfesjonał". To stwierdzenie byłoby śmieszne, gdyby nie fakt, że jest w nim sporo prawdy
Do tekstu..
The Illusion of Certainty and the Certainty of Illusion (17-10-2012)
Autor: TA Lang
Źrodło: The International Journal of Occupational and Environmental Medicine Zgłosił/a: coreless
Critical thinking is necessary to read the scientific literature. However, in addition to questions about the science, often one must also question the meaning of the text. This article provides an example of the analyses needed to understand a single sentence. In so doing, it raises several interesting issues of meaning, measurement, statistical analyses, and the form in which results are presented and interpreted.
Do tekstu..
Bitwa pod Wiedniem (17-10-2012)
Autor: Piotr Pluciński
Źrodło: Off the record Zgłosił/a: liliac
"Film zasadniczo dzieli się na trzy części: pierwszą, drugą oraz trzecią.(...) Pozostaje pytanie, czy "Bitwa..." będzie polskim kandydatem do Oscara?"
Do tekstu..
Jak kłamać statystyką (17-10-2012)
Autor: Aleksander Piński
Źrodło: Obserwator Finansowy Zgłosił/a: coreless
"How to lie with statistics" (Jak kłamać przy pomocy statystyki) Darrella Huffa, to najpopularniejsza na świecie książka o statystyce. Od pierwszego jej wydania w 1954 r. tylko w j. angielskim sprzedało się jej pół miliona egzemplarzy. Przetłumaczono ją na 22 języki...
Do tekstu..
Jak umiera wiedza (17-10-2012)
Autor: Margit Kossobudzka pioc
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Reshca
"Czy naukowa wiedza, którą karmią nas uczeni, ma datę przydatności? Oczywiście - daje się nawet ustalić, za ile lat to, czego uczymy się dziś w szkole, zostanie obalone."
Do tekstu..
Populistyczny urlop macierzyński (17-10-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Decyzja rządu pana premiera o oferowaniu polskim rodzinom roku urlopu macierzyńskiego należy do stale rosnącego zbioru decyzji populistycznych, obliczonych na wyborczy efekt.
Do tekstu..
Pomarańczowa zagadka-Niezwykłe rzeczy dzieją się na Tytanie (17-10-2012)
Autor: Przemek Berg
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Pomarańczowy, nieprzenikniony, daleki i zimny. A do tego pod pewnymi względami podobny do Ziemi. Bardzo zagadkowy, chociaż niektóre jego tajemnice udało się wyjaśnić. Tytan - największy księżyc Saturna.
Do tekstu..
Jest blisko Ziemi planeta wielkości Ziemi! (17-10-2012)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Reshca
"Dzielą nas od niej zaledwie cztery lata świetlne. Krąży w znajdującym się najbliżej Ziemi układzie gwiazd Alfa Centauri. To tak, jakby spełniało się science-fiction, bo właśnie w Alfa Centauri toczyła się akcja filmu "Avatar" Jamesa Camerona."
Do tekstu..
A gdy patent wygaśnie (16-10-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Wbrew powszechnej opinii, że GMO doprowadzi rolnictwo do zagłady, uprawy genetycznie modyfikowanych zbóż okazały się ogromnym sukcesem. Jest to najszybciej adoptowana technologia, jaka kiedykolwiek została wprowadzona do rolnictwa. W krajach, które ją zaakceptowały, odmiany GMO często stanowią 80-90% całkowitego areału upraw danej rośliny. Najbliższe dziesięciolecie będzie przełomowe dla tej technologii. W tym czasie wygaśnie ponad dwadzieścia patentów na odmiany GMO. W 2014 roku wygasa patent na najliczniej uprawianą roślinę transgeniczną, mianowicie soję RoundupReady (odmiana odporna na herbicyd - glifosat)"
Do tekstu..
Bartoś o słowach abp. Hosera: Czy zasługą jest, że Kościół zaakceptował prawa ko (16-10-2012)
Autor: sia/tokfm
Źrodło: www.tokfm.pl Zgłosił/a: Artur@R
- A co pan, panie biskupie, zrobił dla kobiet? - mówił w TOK FM prof. Tadeusz Bartoś. Skomentował w ten sposób słowa abp. Henryka Hosera, który powiedział: "żadna instytucja na świecie nie zrobiła tyle dla promocji kobiet, co Kościół katolicki". - Po co nam w Polsce biskupi, którzy intelektualnie się kompromitują? - pytał Bartoś.
Do tekstu..
Zagadka rozwiązana. To było oko wielkiego drapieżnika (16-10-2012)
Autor: adsz/rs
Źrodło: tvnmeteo.pl Zgłosił/a: ramichael
Naukowcy są przekonani, że wiedzą, do czego należało tajemnicze oko-gigant znalezione na plaży na Florydzie. Badania wykazały, że narząd wielkości piłki plażowej należał do miecznika.
Do tekstu..
Crystals of Time (16-10-2012)
Autor: Jakub Zakrzewski
Źrodło: physics.aps.org Zgłosił/a: JK
"Researchers propose how to realize time crystals, structures whose lowest-energy states are periodic both in time and space."
Do tekstu..
A Lively Mind: Your Brain On Jane Austen (16-10-2012)
Autor: Helen Thompson, Shankar Vedantam
Źrodło: npr.org Zgłosił/a: JK
"Could modern cognitive theories explain character development in one of Austen's most famous heroines - Pride and Prejudice's Elizabeth Bennett? Phillips thinks Bennett's distractability was key to Austen's characterization of her lively mind - and that Austen herself was drawing on the contemporary theories of cognition in her time. If neuroscience could inform literature, Phillips asked, could literature inform neuroscience?"
Do tekstu..
Obrażanie papieża Jana Pawła II bezkarne (16-10-2012)
Autor: (jpo)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Płocka prokuratura umorzyła dochodzenie w sprawie wulgarnego obrażania polskiego papieża. W uzasadnieniu decyzji śledczy podali, że osoba Jana Pawła II "nie jest przedmiotem czci religijnej" - stwierdza "Gazeta Polska Codziennie".
Do tekstu..
Janusz Palikot: chcemy wywołać wojnę światopoglądową (15-10-2012)
Autor: PAP
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Trzeba dokonać weryfikacji "zgniłych kompromisów" z lat 90., m.in. w sprawie aborcji, które nie wytrzymują próby czasu, dlatego chcemy wywołać wojnę światopoglądową - zapowiedział Janusz Palikot.
Do tekstu..
Kard. Dziwisz i krakowski sojusz z toruńskimi mediami (15-10-2012)
Autor: Małgorzata Skowrońska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Kardynał Stanisław Dziwisz zamknął się w oblężonej twierdzy. Nie dostrzega, że są katolicy, którzy nie odnajdują swojego Kościoła w Radiu Maryja i TV Trwam. Woli sojusz z toruńskimi mediami, który daje mu poczucie bezpieczeństwa i czas antenowy.
Do tekstu..
O. Rydzyk krytykuje "kolaborantów" z Radia Watykańskiego (15-10-2012)
Autor: Jacek Hołub
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Zaprawiony w bojach z mediami "polskojęzycznymi" o. Rydzyk tym razem krytykuje Radio Watykańskie. Rozgłośnia Stolicy Apostolskiej podpadła mu mówiąc o pedofilii w Kościele. - Brak roztropności czy kolaboracja? - pyta szef Radia Maryja.
Do tekstu..
Suzanne Valadon (15-10-2012)
Autor: Małgorzata Czyńska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
W maju 1937 roku Valadonka wzięła udział w wystawie kobiet malarek w Petit Palais. Jej obrazy wisiały obok płócien Berty Morisot, Marii Laurencin, Marii Blanchard, Evy Gonzales, Soni Turk. "Wiesz, chérie - powiedziała później do przyjaciółki, z którą zwiedzała ekspozycję - często pyszniłam się swoją sztuką, bo mi się zdawało, że tego ode mnie oczekują, malarz powinien się pysznić. Ale po tym, co widziałam dzisiaj po południu, nabrałam pokory. Francuzki umieją malować, co? Ale wiesz, chérie, zdaje mi się, że jednak Bóg uczynił mnie największą malarką Francji".
Do tekstu..
Ofiara gwałtu w centrum wojny ideologicznej o aborcję. Siłą przerwali zabieg (15-10-2012)
Autor: mk//kdj/k
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Porwana i zmuszona do prostytucji 32-letnia Argentynka zaszła w ciążę. Zgodnie z nowym prawem, kobieta mogła przejść legalną aborcję. Jednak konserwatywni katoliccy aktywiści przy pomocy burmistrza Buenos Aires siłą zablokowali procedurę. Po krótkiej i intensywnej batalii, w której wypowiedział się nawet Sąd Najwyższy, kobieta znów może przejść zabieg. Jednocześnie jej prawnicy szykują szereg pozwów. "
Do tekstu..
Wstrząs (15-10-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Głosowanie w Sejmie nad dwoma projektami ustaw dotyczących aborcji, w którym przegrała ustawa liberalizująca (Palikota), a rygoryzująca (Ziobry) przeszła do dalszych prac, wstrząsnęło mną. Długo żyję w tym kraju i różne rzeczy widziałam, ale takiego poziomu cynizmu i hipokryzji jeszcze nie. I nie chodzi o Ziobrę. Chłopak ma duże ambicje polityczne, odwrotnie proporcjonalne do zdolności i talentów własnych, a - po odtrąceniu przez Rydzyka - bardzo ograniczone możliwości publicznego zaistnienia. Projekt ustawy zmuszającej kobiety do rodzenia chorych lub martwych dzieci to jeden z jego nielicznych, jakże oryginalnych, pomysłów na wkupienie się Kościołowi (poza Rydzykiem jest przecież wielu hierarchów zainteresowanych gestami politycznego serwilizmu).
Do tekstu..
Halina Poświatowska: kiedy umrę, kochanie (15-10-2012)
Autor: Damian Gajda, Lena Mazurska
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"20 września 1967 roku Halina Poświatowska ostatni raz powitała szpitalne łóżko. Wcześniej - w pociągu, który wiózł ją do Warszawy - powiedziała do matki: "Ja już nie wrócę". Zaledwie kilkanaście dni po drugiej operacji "podłe serce" (tak nazywała je w listach) poetki przestało pompować życie. Właśnie mija 45 rocznica jej śmierci."
Do tekstu..
Tak łatwo zmieniać świat cudzym kosztem (14-10-2012)
Autor: Joanna Keszka
Źrodło: barbarella.pl Zgłosił/a: ramichael
W Polsce obowiązuje najbardziej restrykcyjne prawo antyaborcyjne w Europie. Oprócz tego nie mamy edukacji seksualnej, ale za to mamy ograniczony dostęp do antykoncepcji. Okazuje się, że dla polskich polityków to jeszcze za małe ubezwłasnowolnienie kobiet. To smutne, okrutne, głupie i nieludzkie do czego wykorzystywane są problemy kobiet w naszym kraju: do budowania pseudo-moralności. To populizm w jego najpaskudniejszej formie. Niestety, jak widać, trudno mu się oprzeć. Przecież tak łatwo zmienia się świat, kiedy robi się to cudzym kosztem, tak przyjemnie uspokaja się swoje sumienie, kiedy wmawia się kobietom, że są złe i dla ich własnego dobra, trzeba je chronić przed nimi samymi, tak lekko naprawia się "grzechy", które dotyczą innych, i tak dobrze wypada się przy tym w oczach w
Do tekstu..
Slovenia to vote on proposed ritual slaughter ban (14-10-2012)
Autor: JTA
Źrodło: http://www.jpost.com Zgłosił/a: Piątkowski
Slovenia's National Assembly is set to vote on a proposed ban on all ritual slaughter, which the European Union member country's government recently submitted for approval.
Do tekstu..
20 przesądów na temat aborcji (14-10-2012)
Autor: takdlakobiet.pl
Źrodło: takdlakobiet.pl Zgłosił/a: ramichael
Pomyślałyśmy, że jeśli zechcesz kiedyś podyskutować z kimś na temat legalizacji aborcji, pewnie usłyszysz określony zestaw przesądów. Nie są to wszystkie możliwe przesądy, ale na wszelki wypadek przeczytaj, żeby wiedzieć, jak odpowiadać na przeciwników prawa kobiet do decydowania o swoim życiu.
Do tekstu..
Udawał geja przez rok. Wszystko przez znajomą lesbijkę (14-10-2012)
Autor: redb
Źrodło: deser.pl Zgłosił/a: ramichael
Timothy Kurek jest gorliwym chrześcijaninem, który postanowił wmówić swojej rodzinie i przyjaciołom, że jest gejem. Do eksperymentu skłoniła go znajoma, która opowiedziała mu historię swojego "wyjścia z szafy". Kiedy kobieta wyznała rodzinie i przyjaciołom, że jest lesbijką, została wyklęta i niemal całe jej środowisko odwróciło się od niej.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365