Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.701.036 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Żyć znaczy walczyć.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Religia na świadectwie: Strasburg krytykuje, MEN nie zauważa (31-08-2013)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Minęły trzy lata, odkąd Trybunał w Strasburgu stwierdził, że świadectwo, z którego wynika, że uczeń nie chodził na religię, narusza wolność sumienia i wyznania. MEN nie zrobił z tym nic."
Do tekstu..
Wygrał proces z policją. "Nie umieją używać radaru" (30-08-2013)
Autor: koko
Źrodło: tvn24.pl, TVN24 Kraków Zgłosił/a: JK
Sławomir Janczewski spod Krakowa wygrał sprawę z policją. Udowodnił, że funkcjonariusze nie potrafią obsługiwać radaru i źle zmierzyli mu prędkość. - Mieli pecha, bo trafili na mnie, a na tych urządzeniach się znam - podkreśla Janczewski. Sąd uniewinnił mężczyznę i przyznał mu rację: policjanci nie potrafią korzystać ze sprzętu jakim się posługują. Pomiar prędkości policjanci wykonali bezpośrednio pod linią wysokiego napięcia. - Jest kilkadziesiąt stron argumentacji za tym, że to urządzenie nie może być używane nawet w pobliżu pola magnetycznego jakie wytwarza włączony telefon komórkowy, a tym bardziej pod główną magistralą zasilającą południową Małopolskę - opowiada Janczewski. - Wyniki jakie pokazuje radar Iskra nie są idealne. W takich warunkach mogą wskazywać pr
Do tekstu..
Kobiety zdominowały Akademię Marynarki Wojennej (30-08-2013)
Autor: uk,ws,dp
Źrodło: TVN24 Zgłosił/a: liliac
"Co roku Akademia Marynarki Wojennej wyróżnia trzech najlepszych absolwentów. Aneta Kozłowska, Katarzyna Pękacka i Magdalena Kaczyńska okazały się lepsze od swoich kolegów z marynarki. - Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy w historii naszej uczelni - z uśmiechem mówi kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik AMW."
Do tekstu..
Golden Rice: Lifesaver? (30-08-2013)
Autor: Amy Harmon
Źrodło: The New York Times Zgłosił/a: liliac
"Not owned by any company, Golden Rice is being developed by a nonprofit group called the International Rice Research Institute with the aim of providing a new source of vitamin A to people both in the Philippines, where most households get most of their calories from rice, and eventually in many other places in a world where rice is eaten every day by half the population. Lack of the vital nutrient causes blindness in a quarter-million to a half-million children each year. It affects millions of people in Asia and Africa and so weakens the immune system that some two million die each year of diseases they would otherwise survive"
Do tekstu..
Nowożytne mapy Islandii – cz. 2 (30-08-2013)
Autor: Georgi Gruew
Źrodło: Art Histery Zgłosił/a: liliac
"Dokładna analiza warstwy ikonograficznej kluczowej dla kartografii Skandynawii mapy Olausa Magnusa z 1539 r. wskazuje, że Islandia postrzegana była głównie jako region otoczony łowiskami i cechujący się niezwykłą aktywnością sił natury. Świadczy o tym m.in. ukazania trzech wulkanów, z których wszystkim nadano błędnie jedną z nazw związanych z Heklą lub wygasłym Helgafell (Mons Hekla, Mons Crucis, Mons Sanctus), myląc je prawdopodobnie z którymś z wulkanów w okolicy Reykjaviku oraz w środkowej Islandii. Zaznaczenie aktywności tych miejsc odbyło się zarówno od strony wizualnej poprzez ukazanie języków ognia oraz chmur gazów wyłaniających się spod wzniesienia, nie zaś z wierzchołka, lecz także poprzez podpisanie tych miejsc słowami "Nix" ("Nic") i "Chaos
Do tekstu..
Do Octopuses Feel Pain? (30-08-2013)
Autor: Katherine Harmon
Źrodło: Scientific American Zgłosił/a: liliac
"In our own experience, three major elements are involved in feeling pain. First, there is the detection of physical pain (via receptors known as nociceptors). Second, there is the experience of pain (which, in our case, is mediated by the cerebrum). And finally, there is the crucial step our bodies take in communicating the information from sensation to perception. Do octopuses possess enough of these features to feel anguish as we do?"
Do tekstu..
Atlas ssaków Polski (30-08-2013)
Źrodło: http://www.iop.krakow.pl Zgłosił/a: czarny_kot
"Celem niniejszego projektu, w który, mamy nadzieję, zaangażuje się jak najszersze grono osób: profesjonalnych teriologów, przyrodników-amatorów i entuzjastów przyrody ze wszystkich środowisk, jest przedstawienie aktualnego stanu naszej wiedzy o rozmieszczeniu ssaków w Polsce oraz wskazanie luk, które powinniśmy uzupełnić w najbliższych latach."
Do tekstu..
Anty-katecheza. Dlaczego etyka jest gorszą siostrą religii [wywiad] (30-08-2013)
Autor: Anna Wittenberg
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Amai
Zostały wprowadzone do polskich szkół tym samym rozporządzeniem. Ale religia od początku była faworyzowana. Dziś etyki uczy tysiąc nauczycieli w niecałych 5 proc. szkół w Polsce. Dlaczego? Rozmawiam z Andrzejem Wendrychowiczem założycielem i szefem portalu etykawszkole.pl
Do tekstu..
Ksiądz Adam Boniecki: Rezygnacja z nauczania religii w szkole byłaby fatalnym kr (30-08-2013)
Autor: Michał Gąsior
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Amai
"W Polsce, gdzie historia i kultura kształtowały się w ścisłym związku z chrześcijaństwem, ignorancja w kwestiach religijnych jest kulturowym kalectwem" - twierdzi ksiądz Adam Boniecki z "Tygodnika Powszechnego". Dlatego, według niego, nie należy rezygnować z nauczania religii w szkołach
Do tekstu..
Inicjacja lucyferyczna na wakacjach? Fronda ostrzega! (29-08-2013)
Autor: MWL; KK
Źrodło: onet.pl; fronda.pl Zgłosił/a: slik
"Pogańskie rytuały niekiedy niosą ze sobą niebezpieczeństwo realnego kontaktu z szatanem" - przestrzega katolicki portal "Fronda". Lepiej więc nie wybierać się na urlop do Egiptu i omijać szerokim łukiem Amerykę Południową. Zło czyha na nas rzekomo w salonach spa i świętych "miejscach mocy". Narażeni są też słuchający bębnów i... wegetarianie.
Do tekstu..
Światowe Dni Młodzieży w Rio finansową katastrofą. Kościół wyprzedaje nieruchomo (29-08-2013)
Autor: Szymon Kruś
Źrodło: natemat.pl, Folha de st.Paulo Zgłosił/a: JK
Światowe Dni Młodzieży są ważnym wydarzeniem w kalendarzu młodych katolików. Pozwalają na spotkanie się z papieżem w festiwalowej formie, jak również na poznanie osób z całego świata. Nie inaczej było i w tym roku. Niestety dla brazylijskiego kościoła Dni Młodzieży skończyły się finansową katastrofą.
Do tekstu..
"Przykro nam, Rosjo, ale Czajkowski zdecydowanie był gejem" (29-08-2013)
Autor: Wiktoria Beczek
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Twórcy filmu o Piotrze Czajkowskim, pod wpływem rządowej cenzury, zmienili scenariusz i zaprzeczają temu, że kompozytor był homoseksualny. "The Atlantic Wire" przytacza dowody na to, że Rosjanie nie mają racji i - co więcej - podaje inne przykłady rosyjskich homoseksualistów."
Do tekstu..
Kula ziemska na strusim jaju (29-08-2013)
Autor: Krzysztof Kowalski
Źrodło: rp.pl Zgłosił/a: liliac
"Globus został zrobiony ze skorup dwóch strusich jaj. Specjaliści porównali pod względem morfologicznym współczesne skorupy strusich jaj z zabytkowym okazem. Okazało się, że gęstość skorupy spada o blisko 10 proc. w ciągu 100 lat. Na tej podstawie ustalono, że globus powstał na początku XVI wieku, być może w 1504 roku. Jeśli tak, jest starszy od najstarszego znanego globusa ukazującego Amerykę - wykonanego z miedzi w 1510 roku, przechowywanego w Bibliotece Publicznej w Nowym Jorku."
Do tekstu..
W Wiedniu wyhodowali miniaturowy... mózg (29-08-2013)
Autor: Olga Woźniak
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Do jego stworzenia badacze z Austrii wykorzystali komórki skóry, które "odmłodzili" do stadium komórek macierzystych. A potem namówili je, by rozwinęły się w neurony. Być może w podobny sposób będziemy kiedyś hodować całe regiony ludzkiego mózgu i wszczepiać je osobom, u których zniszczyła je choroba, wypadek czy udar.
Do tekstu..
Marek Wroński - łowca plagiatów. Naukowiec, który walczy z nieuczciwością we wła (29-08-2013)
Autor: Tomasz Machała
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Amai
Dr Marek Wroński od 15 lat zajmuje się plagiatami i innymi przypadkami naukowej nierzetelności. Jak detektyw tropi na wyższych uczelniach w Polsce przepisywanie prac, fałszowanie wyników badań, kopiowanie artykułów. Brakuje mu czasu na licencjaty i prace magisterskie. Zajmuje się tylko pracami naukowymi, doktoratami, habilitacjami. W szokującej rozmowie opisuje skalę nierzetelności naukowej na polskich uczelniach. "Nierzetelność" to łagodne słowo. Mówimy o kradzieży i kłamstwie na masową skalę.
Do tekstu..
How processed food makes you eat more (29-08-2013)
Autor: Belinda Lennerz
Źrodło: richarddawkins.net Zgłosił/a: JK
Most people have the strong desire for a normal weight but in many developed countries such as Australia, only a minority are able to achieve it. Research we recently published provides an insight into why.
Do tekstu..
New research supports theory that life started on Mars (29-08-2013)
Autor: European Association of Geochemistry
Źrodło: phys.org Zgłosił/a: JK
New evidence has emerged which supports the long-debated theory that life on Earth may have started on Mars.
Do tekstu..
Researcher controls colleague’s motions in 1st human brain-to-brain interf (28-08-2013)
Autor: Doree Armstrong and Michelle Ma/ UW
Źrodło: washington.edu Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
University of Washington researchers have performed what they believe is the first noninvasive human-to-human brain interface, with one researcher able to send a brain signal via the Internet to control the hand motions of a fellow researcher.
Do tekstu..
The True Story About Who Destroyed a Genetically Modified Rice Crop (28-08-2013)
Autor: Mark Lynas
Źrodło: Slate Zgłosił/a: liliac
"Did you hear that a group of 400 angry farmers attacked and destroyed a field trial of genetically modified rice in the Philippines this month? That, it turns out, was a lie. The crop was actually destroyed by a small number of activists while farmers who had been bussed in to attend the event looked on in dismay."
Do tekstu..
"Piotr Czajkowski nie był gejem". Cenzurują film pod wpływem rosyjskic (28-08-2013)
Autor: rik
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Twórcy powstającego właśnie filmu o Piotrze Czajkowskim zatajają powszechnie znany fakt, że kompozytor był homoseksualistą - pisze "Guardian". Pod wpływem rosyjskich władz cenzurują swoje dzieło - twierdzą niezależni krytycy filmowi. To kolejny akt w rozpętanej ostatnio antygejowskiej histerii u naszych wschodnich sąsiadów."
Do tekstu..
Zawłaszczanie "Solidarności" (28-08-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Zawsze myślałam, że solidarność będzie towarem eksportowo-wizerunkowym Polski i więzią, która będzie miała zdolność do mobilizacji w czasach kryzysu i zagrożeń. Nic z tego. Z ruchu "Solidarności" zrodził się pazerny związek zawodowy, którego celem jest kariera polityczna wątpliwej jakości liderów, a dziedzictwo sierpniowych dokonań częściej dzieli i wywołuje nienawiść, niż konsoliduje i buduje.
Do tekstu..
Just thinking about science triggers moral behavior (28-08-2013)
Autor: Piercarlo Valdesolo
Źrodło: nature.com, Scientific American Zgłosił/a: JK
Psychologists find deep connection between scientific method and morality.
Do tekstu..
Nasza czytelniczka: Posłałam syna do zerówki. Tygodniowo ma aż dwie lekcje relig (28-08-2013)
Autor: Michał Fal
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Amai
Syn naszej czytelniczki i tak jest w wyjątkowej sytuacji. Zazwyczaj przepisy rzeczywiście przewidują tygodniowo dwa zajęcia z religii, natomiast w ogóle nie gwarantują w przedszkolach i zerówkach zajęć z języków obcych. Taki program i taki sposób wydawania publicznych środków na edukację większości Polaków wcale jednak nie przeszkadza.
Do tekstu..
Existence of new element confirmed (28-08-2013)
Źrodło: lunduniversity.lu.se Zgłosił/a: JK
An international team of researchers, led by physicists from Lund University, have confirmed the existence of what is considered a new element with atomic number 115. The experiment was conducted at the GSI research facility in Germany. The results confirm earlier measurements performed by research groups in Russia.
Do tekstu..
Skuteczność dwuwalentnej szczepionki przeciwko HPV - badanie PATRICIA (27-08-2013)
Autor: M. Lehtinen, J. Paavonen, C.M. Wheeler i in.
Źrodło: Medycyna Praktyczna Zgłosił/a: liliac
"Uzyskane wyniki potwierdzają dużą skuteczność 2-walentnej szczepionki przeciwko HPV. Szczególnie przekonujące są wyniki uzyskane w populacji objętej zmodyfikowaną analizą ITT, w której odnotowano ponad 90% skuteczność wobec CIN3+ we wszystkich grupach wiekowych, niezależnie od HPV DNA w zmianie, oraz 100% skuteczność wobec CIN3+ i AIS związanych z zakażeniem HPV typów 16 i 18."
Do tekstu..
28 Female Thinkers You Should Know, Even If Wired Magazine Doesn't (27-08-2013)
Autor: huffingtonpost.com
Źrodło: huffingtonpost.com Zgłosił/a: liliac
"When Wired magazine set about compiling their recently released "101 Signals" list of the "best reporters, writers and thinkers on the Internet -- the people who understand what's happening," they included many valuable sources of insight and analysis. Yet as many readers noticed, the list is pretty glaringly incomplete. How? It includes very few women. Why Wired thought this was appropriate or OK isn't clear. Does the magazine's staff sincerely believe there are so few female influencers in each of the featured categories?"
Do tekstu..
Do porodu zmuszają ciężko chore matki i ofiary gwałtu (27-08-2013)
Autor: Maciej Stasiński
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Delegaci 38 państw kontynentu apelują, by rządy zajęły się drakońskim prawem i zaczęły przywiązywać większą wagę do ochrony życia kobiet Deklarację z Montevideo uchwalono niedawno na międzynarodowej konferencji poświęconej problemom demograficznym i rozwojowym Ameryki Łacińskiej. Porozumienie wzywa rządy do "zmian w prawie oraz polityce państw w odniesieniu do przerywania ciąży, by zagwarantować ochronę życia i zdrowia kobiet i dziewcząt". Dokument postuluje także upowszechnienie antykoncepcji oraz zagwarantowania każdemu "prawa do pełnej seksualności" oraz takiej edukacji publicznej, by obywatele mogli decydować "świadomie, odpowiedzialnie i swobodnie, bez jakiekolwiek dyskryminacji, przymusu czy przemocy o swoim życiu płciowym""
Do tekstu..
Crows Show Off Their Social Skills (27-08-2013)
Autor: Harvey Black
Źrodło: Scientific American Zgłosił/a: liliac
"The intelligence of the corvid family-a group of birds that includes crows, ravens, magpies, rooks and jackdaws-rivals that of apes and dolphins. Recent studies are revealing impressive details about crows' social reasoning, offering hints about how our own interpersonal intelligence may have evolved."
Do tekstu..
Zmarł J. Mainstone, profesor,który opiekował się najdłuższym eksperymentem świat (27-08-2013)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"52 lata czekał, aż skapnie kropla. Na australijskim Uniwersytecie Queensland od wielu dekad twarda jak kamień substancja bardzo powoli skapuje z lejka - jedna kropla na dekadę. Zawsze bez świadków, pechowo nikomu nie udało się tego dotąd zobaczyć. Lada chwila ma spaść kolejna kropla. Prof. Mainstone już tego nie doczeka. Kilka dni temu umarł na zawał"
Do tekstu..
Test Bechdel (26-08-2013)
Autor: Slwstr
Źrodło: Pochodne kofeiny Zgłosił/a: liliac
"Ale przecie nie o teoretycznych racjach stojących za feminizmem ma być ta nocia, nie. Ma ona zwrócić uwagę na wyjątkowo jaskrawy kontrprzykład dla tezy, iż kobiety mają już zasadniczo dzisiaj lubo i się ich nie dyskryminuje. A więc, na potrzeby dyskusji postawmy tezę, że współczesna popkultura jest wciąż przeżarta seksistowskim podejściem, które kobiety traktuje wyłącznie jako akcesoria dla mężczyzn. Jak się okazuje istnieje bardzo wygodne narzędzie weryfikacji tej tezy: test Bechdel."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365