Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.996.310 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 282 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Jeśli Benedykt XVI uważa, że naukowy opis antropogenezy jest do pogodzenia z doktryną Kościoła katolickiego, to powinien uznać, że częściowe "odłączenie się" w gatunku ludzkim seksualności od płodności urzeczywistniło określony plan Boga.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Ateizm a zdrowe społeczeństwo (12-04-2007)
Autor: Phil Zuckerman
Źrodło: ateo.blox.pl Zgłosił/a: MA
Kraje, w których odsetek niewierzących jest wysoki należą do najzdrowszych i najzamożniejszych państw na świecie.
Do tekstu..
Gwałt na schizofrenii (12-04-2007)
Autor: Helena Biernacka
Źrodło: przekrój/onet Zgłosił/a: as
Polskie ustawodawstwo nie broni kobiet, które niedobrowolnie, bez świadomej decyzji, uprawiają seks w czasie nasileń chorób psychicznych
Do tekstu..
Egzamin przedszkolaka (11-04-2007)
Autor: Michał Nikodem
Źrodło: jarekland Zgłosił/a: jarekland
Droga do przedszkola... przez przedszkolny formularz, a w nim pytania o to, czy rodzice chodzą do kościoła i czy mają ślub kościelny. Albo o ilość pieniędzy w kieszeni rodziców i liczbę pokoi w mieszkaniu. Odpowiedzi podobno nie obowiązkowe - to po co pytania?
Do tekstu..
Antyklerykalne podziemie (11-04-2007)
Źrodło: Trybuna Zgłosił/a: MA
„Moherowy Berecik” – taką gazetkę dostaliśmy na demonstracji przeciwko wpisaniu do konstytucji całkowitego zakazu aborcji. To rodzaj zgrywy, jednodniówka w antyklerykalnej służbie. Tatko Rydzyk w zmyślonym wywiadzie opowiada, że w jego V RP promować się będzie nowy model rodziny: 2 + 2 + 2 + 2, czyli „rodzice i sześcioro dzieci, z czego dwoje na księży, dwoje na zakonnice, a reszta do rozpłodu”.
Do tekstu..
Pogromca duchów (11-04-2007)
Autor: Irena Cieślińska, Piotr Cieśliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Marcin Lachowicz
"Po milion dolarów zgłaszają się Ci, którzy szczerze wierzą w swe zdolności nadnaturalne, oraz Ci, którzy uważają mnie za durnia. Nie wypłaciłem ani centa..."
Do tekstu..
Kwadrans przed kąpielą (10-04-2007)
Autor: Adam Kożuchowski
Źrodło: POLITYKA Zgłosił/a: Mamut
Co sto lat temu mieszkańcy Starego Kontynentu myśleli o swej współczesności i czekającej ich przyszłości? Zachwyceni techniką, nauką i sztuką radośnie szykowali się do wojny.
Do tekstu..
Konstytucja IV RP (07-04-2007)
Autor: Wojciech Sadurski
Źrodło: Salon24 Zgłosił/a: PG
W PiS-owskim projekcie równie ważne jak to, co jest, jest to, czego nie ma. Nie ma wielu gwarancji, wynikających z zasady bezstronności religijnej państwa: gwarancji wolności dla wierzących i myślących inaczej, niż aprobują to liderzy PiSu. Do tych świadomych pominięć należy m.in. także gwarancja służby zastępczej dla tych, którym „przekonania religijne lub wyznawane zasady moralne nie pozwalają na odbywanie służby wojskowej” – by zacytować obecną Konstytucję. Uprawnienie do służby zastępczej znikło w projekcie PiS. Inne pominięcie dotyczy konstrukcji praw rodzicielskich.
Do tekstu..
Jan Paweł II czynił jeszcze więcej cudów (07-04-2007)
Autor: Von Hans Grimm
Źrodło: Die Welt Zgłosił/a: MA
Tłumaczenie artykułu pt. „Johannes Paul II. wirkte noch mehr Wunder“ a także listu od redaktora naczelnego WELT ONLINE w języku polskim. "‚Dziennik’ utrzymuje, że zmarły w 2005 roku Papież został nazwany „niesympatycznym starcem“. W rzeczywistości użyte zostało to sformułowanie na określenie fikcyjnego księdza nazwanego duchownym Aceto Balsamico z „Komisji do spraw cudów“ Watykanu. Także często czytana strona internetowa ‚Wirtualna Polska’ prezentuje swoim czytelnikom to niepoprawne tłumaczenie – pomimo iż niemieckoj
Do tekstu..
Uszkodzenia mózgu zmieniają moralność (07-04-2007)
Autor: Benedict Carey
Źrodło: NYT/onet.pl Zgłosił/a: waldmarc
Według ostatnich doniesień naukowców, uszkodzenie części mózgu znajdującej się w tyle za okolicą czołową, kilka cali od oczu, zmienia sposób, w jaki ludzie dokonują moralnych wyborów w sytuacjach zagrożenia życia.
Do tekstu..
Komunikat (06-04-2007)
Zgłosił/a: Rafał
Komunikat w sprawie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27.02.2007 r.
Do tekstu..
Chłosta na pokutę (06-04-2007)
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: jarekland
Do najbardziej niezwykłych i drastycznych zwyczajów wielkanocnych należy pokutniczy rytuał samobiczowania, z jakim można się spotkać m.in. w Hiszpanii, Filipinach i Meksyku. Pokutnicy idą boso, z zasłoniętą twarzą, uderzając się biczem tak długo, aż z ran wycieknie krew
Do tekstu..
Kto pilnuje wiśniowego sadu? (03-04-2007)
Autor: Filip Frąckowiak
Źrodło: Stosunki.pl Zgłosił/a: Mamut
Osadzenie Japońskiej polityki obronnej w nowych ramach prawno - konstytucyjnych nie będzie łatwe. Japoński minister spraw zagranicznych Taro Aso, tłumacząc rozszerzenie "dyplomatycznych horyzontów", chwalił się, że nie ma drugiego państwa na świecie, którego żołnierze nie wystrzelili w stronę wroga przez 60 lat żadnego pocisku. W Japonii bardzo silny jest wciąż syndrom klęski wojennej po wybuchu bomb na Hiroszimie i Nagasaki. Japończycy traktują artykuł 9 nie jako narzucony przez okupanta zapis ograniczający ich rozwój, ale przedewszystkim jako zapis, który pozwoli uniknąć tr
Do tekstu..
Pomóż sobie, pomóż innym (02-04-2007)
Autor: Joanna Biszewska
Źrodło: Cooltura Zgłosił/a: jarekland
Gabriela Horecka od kilku lat jest związana z organizacją charytatywną wsparcia dla ofiar - Victim Support. Specjalizuje się w przestępstwach na tle rasowym i homofobicznym. Wcześniej pracowała w ogólnokrajowym oddziale Victim Support, a od roku zajmuje się przypadkami z okręgu Greenwich. Odziały Victim Support działają w całym kraju, znajdują się w każdym okręgu Londynu i w każdym hrabstwie w Wielkiej Brytanii. Każda ofiara jakiegokolwiek przestępstwa może się zgłosić po poradę, wsparcie i pomoc.
Do tekstu..
Nie zmuszajcie do rodzenia za wszelką cenę (02-04-2007)
Źrodło: Przgląd/wp.pl Zgłosił/a: jarekland
Pomysł zmian w konstytucji to cyniczna gra życiem, sumieniem i nieszczęściem setek tysięcy kobiet Z Izabelą Jarugą-Nowacką, posłanką SLD, rozmawia Andrzej Dryszel
Do tekstu..
We wsi straszy aikido (02-04-2007)
Autor: Bożena Aksamit
Źrodło: GW Zgłosił/a: MA
Ksiądz proboszcz ogłosił, że rodzice, którzy chcą posłać dzieci na lekcje aikido, powinni wykazać się ostrożnością i odwołać się do swojego katolickiego sumienia
Do tekstu..
Zimbabwe – kraj straconych szans (01-04-2007)
Autor: Magdalena Miśkiewicz
Źrodło: Stosunki.pl Zgłosił/a: Mamut
Na lotnisku w Harare pierwszą osoba, która mnie przywitała po przyjeździe był prezydent Robert Mugabe. Oczywiście, prezydent nie pojawił się osobiście, lecz pozostawił zdjęcie, swój portret, który jak się okazało, nigdzie mnie nie opuszczał. To samo zdjęcie, powielone w tysiącach egzemplarzach, ujrzałam w każdym urzędzie, biurze, na farmie, a nawet w hotelu, jaki odwiedziłam. Portret miłościwie panującego, jak amulet zapobiegał wywłaszczeniu, zburzeniu czy też w najlepszym przypadku utracie licencji.
Do tekstu..
Spór o lobby izraelskie (29-03-2007)
Autor: Jan Filip Staniłko
Źrodło: Ośrodek Myśli Politycznej Zgłosił/a: Mamut
W marcu tego roku dwóch uznanych specjalistów w dziedzinie stosunków międzynarodowych - John J. Mearsheimer, profesor w Instytucie Nauk Politycznych University of Chicago oraz Stephen M. Walt, ówczesny dziekan John. F. Kennedy School of Government na Harvard University - opublikowało roboczy esej (tzw. working paper) pt. "Lobby izraelskie a polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych"[1]. Jest to nieco ponad 80-stronicowa praca, w której niemal połowę objętości zajmują przypisy (co ma pokazać, że teza został dobrze udokumentowana). Jej przeredagowana wersja ukazała się następni
Do tekstu..
Trzeźwe spojrzenie zawsze w cenie (29-03-2007)
Autor: Bordowy Bill
Źrodło: Reklamówka z kamieniami Zgłosił/a: mikera
W Krakowie wkrótce odbędzie się II Festiwal Plakatu Reklamowego. Ciekawostką jest fakt, że szefem jury konkursu na plakat promujący Polskę jest duchowny. I to nie pierwszy z brzegu ksiądz, ale duszpasterz trzeźwości Archidiecezji Katowickiej we własnej osobie!
Do tekstu..
Odkryliśmy bliźnięta prawie identyczne (28-03-2007)
Autor: Wojciech Moskal
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Karolina Kamińska
Jakiś czas temu do jednej z klinik w Phoenix w USA trafiła dwójka noworodków (dziś już raczkujących berbeciów). Jedno z bliźniąt miało narządy płciowe, co do których były wątpliwości, czy są bardziej męskie, czy żeńskie. Badanie potwierdziło, że jest ono rzeczywiście hermafrodytą - znaleziono u niego zarówno jądra, jak i jajniki. Drugie dziecko było chłopcem.
Do tekstu..
Polska i surrealizm (28-03-2007)
Autor: Pilar Rahola
Źrodło: El Pais/onet.pl Zgłosił/a: waldmarc
Pilar Rahola odpowiada na głosy oburzenia w związku ze swoim artykułem o Polsce: Nie uważam, że Polska była odpowiedzialna za holokaust, ale nie da się rozumieć antysemityzmu nazistowskiego bez analizy wielowiekowego antysemityzmu chrześcijańskiego, także polskiego. Największym problemem Polski jest dziś kierunek, w jakim zmierza polski rząd.
Do tekstu..
Sutanna czy sukienka? (25-03-2007)
Autor: Edyta Gietka
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: zet
O sumieniu, samotności, kobietach i seksie w polskiej parafii mówią księża i ci, którzy porzucili kapłaństwo.
Do tekstu..
Uczta dla zmysłów (24-03-2007)
Autor: Lluís Amiguet
Źrodło: La Vanguardia Zgłosił/a: zet
Są marki, które oddziaływują na różne zmysły i w tym tkwi tajemnica ich sukcesu. Martin Lindstrom mówi, że wielkie światowe marki mają swoje hymny i swoje flagi, a on sam pracuje nad tym, aby miały także własny zapach, smak, fakturę, tak by można je było rozpoznać w najdrobniejszym fragmencie każdego produktu.
Do tekstu..
Trybunał Stanu mają jak w banku (24-03-2007)
Autor: Robert Walenciak
Źrodło: Przegląd Zgłosił/a: zet
Upolitycznienie prokuratury jest dziś w Polsce na poziomie co najmniej takim jak w PRL, oczywiście po roku 1956
Do tekstu..
Lista Abdulwahaba (24-03-2007)
Autor: Thorsten Schmitz
Źrodło: Suddeutshe Zeitung Zgłosił/a: zet
Nieznany rozdział holokaustu pokazuje, że również muzułmanie ratowali Żydów przed nazistami. Dzisiaj zarówno Izraelczycy, jak i Arabowie mają problemy z zaakceptowaniem historycznych faktów.
Do tekstu..
Wstydliwa historia ustępu (24-03-2007)
Autor: Maciej Czujko, Łukasz Pałka
Źrodło: Słowo Polskie Zgłosił/a: zet
Papier toaletowy wymyślono 150 lat temu, a pierwsze nowoczesne wc w Warszawie założono w latach siedemdziesiątych XIX wieku. "Słowo Polskie - Gazeta Wrocławska" opisuje bogatą, choć mało znaną historię uchodka.
Do tekstu..
Miejsce kobiety według wszystkich świętych (22-03-2007)
Autor: Hanna Samson
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: waldmarc
Papieżowi w ofierze Marek Jurek wraz z ojcem Rydzykiem chcą oddać polskie kobiety. Kto odważy się wystąpić przeciwko darowi dla Papieża? Pod hasłami ochrony życia Ruch Przeciw Kobietom rozwija się w najlepsze. Wszyscy, którzy odważyli się bronić godności kobiety, zostali postawieni do kąta. O godność życia zębem czasu już napoczętego najwyraźniej dbać nie musimy.
Do tekstu..
Pokój z widokiem na Kaabę (21-03-2007)
Autor: Hassan M. Fattah
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Mamut
Mekka od dawna jest ośrodkiem zarówno religijnym, jak i handlowym, ale w coraz większym stopniu dominują tu znane marki światowe i wielkie inwestycje budowlane. Dzięki miliardom wydanym na infrastrukturę może przybywać więcej pielgrzymów niż niegdyś. Ale koszty postępu w Mekce są wielkie - podupada szacunek dla najświętszych miejsc islamu.
Do tekstu..
Wykształciuszki łapią HIV-a (21-03-2007)
Autor: Krzysztof Cibor
Źrodło: Wirtualna Polska Zgłosił/a: Paweł Rozwadowski
Ludwik Dorn i wszystko jasne! Kiedy kilka miesięcy temu po raz pierwszy z ust tego najinteligentniejszego członka rządu usłyszeliśmy krytykę "wykształciuchów", wielu co bardziej życzliwych komentatorów chciało brać to za pomyłkę, przejęzyczenie, niewinny żarcik. Okazuje się jednak, że wicepremier traktuje ten zwrot całkiem poważnie, co więcej - służy mu on idealnie jako narzędzie do wytłumaczenia świata. Choćby tego, jak Simonowi Molowi udało się uwieść legiony polskich dziewcząt.
Do tekstu..
Sądy szkolne (21-03-2007)
Autor: Jan Kowalski
Źrodło: Deutshe Welle Zgłosił/a: jarekland
Przemoc w szkole to zjawisko powszechne. Sądy szkolne to próba rozładowania konfliktów. W Ingolstadt i Aschaffenburgu idea sądów młodzieżowych z USA przyjęła się: uczniowie oceniają lżejsze występki swych kolegów. Teraz w Saksonii projekty pilotażowe powstają w Lipsku i w Budziszynie. Ale najpierw trzeba wykształcić "sędziów".
Do tekstu..
Polska wciąż budzi grozę (20-03-2007)
Autor: Pilar Rahola
Źrodło: El Pais/onet.pl Zgłosił/a: waldmarc
Kraj nad Wisłą cierpi na wiele chorób, które osłabiają jego demokrację. Unia Europejska nie powinna dopuszczać do tego, by jedno z państw członkowskich, nie ponosząc żadnych konsekwencji, dopuszczało się zamachów na prawa demokracji.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365