Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.598.438 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 348 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Dość dobrze znam - i to nie tylko w literackim wydaniu - chrześcijańską mitologię i nie znajduję tam niczego dobrego czy pięknego. Czytałem lepsze.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Duża książka o aborcji - fragment (19-04-2011)
Autor: Katarzyna Bratkowska, Kazimiera Szczuka
Źrodło: seksualnosc-kobiet.pl Zgłosił/a: ramichael
Każda kobieta inaczej może przeżywać i chcianą ciążę, i niechcianą ciążę, i poród, i przerwanie ciąży. Tu nie ma reguł, nie ma jednego wzorca, nie ma jednego sposobu rozmawiania o tym doświadczeniu. Odmienności nie świadczą o tym, że ktoś jest lepszy, gorszy, bardziej albo mniej wrażliwy. Po prostu różnimy się i należy te różnice szanować. Bez ciągłej gry w lepsze-gorsze. Bez oceniania się nawzajem.
Do tekstu..
Jak arcybiskup dostał od Gdańska działkę wartą 2,8 mln (19-04-2011)
Autor: kfk
Źrodło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto Zgłosił/a: slik
Poświęcenie krzyża nowej parafii w Gdańsku-Południe wywołało protest grupy okolicznych mieszkańców, którzy wywiesili transparenty i napisali list to prezydenta miasta.[..] Nowy kościół stanie w okolicach ronda przy ul. Ofiar Grudnia 70, naprzeciw bloków przy ul. Wielkopolskiej.[..] Kuria gdańska otrzymała tam ponad hektarową działkę od miasta Gdańsk.
Do tekstu..
Wędrujące nowotwory i wędrujące mitochondria (19-04-2011)
Autor: migg
Źrodło: miggawki- blog Zgłosił/a: liliac
"Nowotworem zarazić się nie można. Ale, jak lubi powtarzać Ben G., 'it's a bit more complicated than that'. Są wyjątki."
Do tekstu..
Krótka, ale przerażająca historia wandalizmu (19-04-2011)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego - Pytania do znanych odpowiedzi Zgłosił/a: liliac
"Jeśli, drogi czytelniku zobaczysz pocięte siedzenia w autobusie komunikacji miejskiej, wątpliwej jakości graffiti na ścianie wychodka lub nieprzyzwoity czteroliterowy wyraz domalowany wprawną ręką na plakacie wyborczym popularnego polityka, to pamiętaj: jest to typowy przykład karolizmu. Zjawiska o dobrych katolickich, świetnie udokumentowanych przez historyków korzeniach. Nie wiń dawno wymarłych barbarzyńców. Oni z tym nie mają nic wspólnego."
Do tekstu..
"Nie chcemy władz na beatyfikacji" (19-04-2011)
Autor: (db, ap)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Rzecznik francuskiego rządu Francois Baroin, uważa za normalne, że mimo zasad świeckości państwa najwyższe władze Francji w osobie premiera Francois Fillona będą reprezentowały kraj na uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II. Z tej decyzji nie są jednak zadowoleni Francuzi. Na forach internetowych pojawiło się wiele krytycznych opinii. "Ta obecność będzie pogwałceniem świeckości republiki!", "Czy rolą premiera jest udział w tego rodzaju "karnawale" i to za publiczne pieniądze?" - to tylko niektóre głosy internautów.
Do tekstu..
Biopaliwa - niespełnione oczekiwania (19-04-2011)
Autor: Adam Grzeszak
Źrodło: Tygodnik Polityka Zgłosił/a: Martino
Wycinka lasów w celu pozyskania drewna i spalania go w elektrowniach to wg polskich przepisów forma pozyskiwania zielonej energii.
Do tekstu..
Wieczna ściema smoleńska (19-04-2011)
Autor: Piotr Bratkowski
Źrodło: newsweek.co.uk Zgłosił/a: ramichael
Tekst z epoki Gomułki opisuje rzeczywistość z kwietnia 2011 r.
Do tekstu..
Pionier polskiej seksuologii. Doktor płciownik (19-04-2011)
Autor: Marcin Czajkowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Chciał oswoić sferę życia płciowego swojskimi terminami. Wymyślił: płcenie, łechtaczenie, trudnoszczytaka, napopędaka, samieństwo i przebłogość. Był prekursorem seksuologii, ale wywoływał raczej uśmiech.
Do tekstu..
Ratunku, biją mnie ateiści (18-04-2011)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Problemy można sobie wymyślać - wtedy są bardziej efektowne - albo szukać prawdziwych. Przykłady - w dwóch kwartalnikach katolickich.
Do tekstu..
Czym właściwie jest „interactive fiction”? (18-04-2011)
Autor: Bartosz Zajączkowski
Źrodło: zajaczkowski.org Zgłosił/a: liliac
"Gry o których chciałbym dziś opowiedzieć w XXI wieku stanowią swego rodzaju ewenement. Nie mają grafiki, nie mają animacji, nie mają dźwięku... niektóre nie mają nawet kolorów! Tymczasem wychowało się na nich całe pokolenie komputerowych geeków (niestety głównie tych amerykańskich), dziś poważanych szefów firm lub naukowców. Niestety, zrządzeniem losu, kiedy informatyzacja trafiła wreszcie pod nasze polskie strzechy i pierwsze komputery osobiste dostały się w ręce Polaków, było już za późno na czysty tekst."
Do tekstu..
Świecka Biblia dla ubogich (18-04-2011)
Autor: Genevieve Fox / Daily Telegraph
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: TyDraniu
Filozof brytyjski A.C. Grayling stworzył świecką Biblię, wzorowaną na Biblii króla Jakuba.
Do tekstu..
My, Ślązacy, geje, ateiści (18-04-2011)
Autor: prof. Magdalena Środa
Źrodło: www.wprost.pl Zgłosił/a: Elka I Ponura
"Narodowy spis powszechny potwierdzi zapewne naszą polską jednorodność." Plus poważny akapit o ateizmie. Ciekawy felieton o reprezentacji różnorodności w spisie powszechnym.
Do tekstu..
"W taktyce Palikota jedna rzecz jest godna podziwu" (18-04-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Polityczna mapa Polski bardzo się spłaszczyła i usztywniła. Jarosław Kaczyński poszedł w martyrologię (narodową, religijną, osobistą, no bo czegóż to nie robi się dla władzy!!). Donald Tusk - w milczenie (poczekamy, zobaczymy, sondaże są na razie constant). Napieralski - w przyglądanie się wszystkiemu i trzymanie dyscypliny w partii. Pawlak nie robi nic, bo i tak jego żelazny elektorat zagłosuje na PSL, Joanna Kluzik Rostkowska szykuje się do koalicji z Pawlakiem, co znaczy, że ruch chłopski wzbogaci się o smoleńskie obsesje PiS, bo PJN (PiS bis) nie potrafi się z nich otrząsnąć. Może więc postawić na Palikota?
Do tekstu..
Dlaczego w kosmosie będziemy bezpłodni? (18-04-2011)
Autor: Jolanta Chyłkiewicz
Źrodło: Newsweek.pl Zgłosił/a: maruda
Poza Ziemią ludzie nie mogą mieć dzieci. Czy to przekreśli plany kolonizacji innych planet?
Do tekstu..
Lefebryści: Beatyfikacja Jana Pawła II to katastrofa i duchowe tsunami (18-04-2011)
Autor: d, pap
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Drobner
Przełożony bractwa lefebrystów biskup Bernard Fellay nazwał katastrofą i duchowym tsunami beatyfikację Jana Pawła II i październikowe międzyreligijne spotkanie w Asyżu z udziałem Benedykta XVI w 25. rocznicę pierwszej takiej inicjatywy polskiego papieża.
Do tekstu..
Bryan Bruce: Jezus - dowody zbrodni (18-04-2011)
Autor: lewy.dolny
Źrodło: Lewy Dolny Róg Zgłosił/a: lewy.dolny
Postać Jezusa historycznego w pewnym sensie stoi pośrodku mostu pomiędzy chrześcijanami i niewierzącymi (lub wyznawcami innych religii). Chrześcijanin może zadać sobie pytanie: "Kim naprawdę był mój Bóg, który stał się człowiekiem, aby mnie zbawić". Niewierzący (ale też np. buddysta) zapyta zapewne: "Kim był facet, od którego nauk rozpoczął się ruch, przez kolejne 20 wieków kształtujący zachodnią (i nie tylko) cywilizację".
Do tekstu..
Jak umiera słoń? (17-04-2011)
Autor: Katarzyna Burda
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: Drobner
Nie tylko ludzie boją się śmierci. Żałoba, strach i żal po stracie to uczucia znane również zwierzętom. Gdyby rozpaczy i bólu po śmierci nie było u zwierząt, my również nie odczuwalibyśmy tych emocji. W końcu nasz gatunek pochodzi od zwierząt i biochemia ludzkich uczuć jest identyczna jak u nich.
Do tekstu..
Polska ustami Boga (17-04-2011)
Autor: Grzegorz Sroczyński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: slik
Jeśli Polacy nie będą chrześcijanami, to będą potworami. Rozmowa z katolickim publicystą Tomaszem Terlikowskim
Do tekstu..
Papież: wzrosły możliwości zła, pomyślcie o katastrofach (17-04-2011)
Autor: (bart)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Benedykt XVI podczas mszy w Niedzielę Palmową na Placu świętego Piotra powiedział, że wraz z osiągnięciami techniki wzrosły także "możliwości zła" i ludzkie ograniczenia. - Wystarczy pomyśleć o katastrofach ostatnich miesięcy, dręczących ludzkość - zauważył. - To pycha oddala nas od Boga - dodał.
Do tekstu..
Prezydent: świat może być barwny i dobry, oto dowód (17-04-2011)
Autor: -
Źrodło: wp.pl; PAP; IAR Zgłosił/a: slik
Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką w Lipnicy Murowanej uczestniczą w uroczystościach Niedzieli Palmowej. Miejscowość ta znana jest z tradycyjnego konkursu palm wielkanocnych, które sięgają nawet ponad 30 metrów. Mówiąc o palmach wielkanocnych - które zrobiły na nim duże wrażenie - prezydent stwierdził, że są one dowodem na to, że świat może być barwny i dobry.
Do tekstu..
ONR w Opolu: sierpem hołotę (17-04-2011)
Autor: apa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę. - Nadchodzą, nadchodzą, nacjonaliści. - Śląsk Opolski zawsze polski. - Jedna Polska katolicka. - Roman Dmowski wyzwoliciel Polski - to tylko niektóre z haseł wykrzykiwanych podczas dzisiejszego marszu ONR. Ludzie zebrani w kontrmanifestacji w tym czasie malowali twarze, śpiewali i mówili o tolerancji
Do tekstu..
Papież bliski załamania nerwowego. Po premierze: "To nie jest film antykler (17-04-2011)
Autor: rik, IAR, PAP
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń tegorocznego festiwalu w Cannes będzie projekcja filmu Nanniego Morrettiego "Habemus papam". Francuskie media zainteresowały się tym kontrowersyjnym dziełem natychmiast po ogłoszeniu programu festiwalu. Film, który wczoraj miał premierę we Włoszech, uzyskał ciepłe recenzje w Watykanie.
Do tekstu..
Straszny rok Kościoła (17-04-2011)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Od głównego rozgrywającego do goniącego resztkami sił urzędu. Od splendorów do pozycji oskarżonego. Po katastrofie smoleńskiej żadna instytucja nie zyskała tak wiele, by potem niemal wszystko to stracić
Do tekstu..
Hagiografia: Św. Agata. Bezkompromisowość dziewicza (17-04-2011)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego - Pytania do znanych odpowiedzi Zgłosił/a: liliac
"Modlitwa do św. Agaty pomaga w schorzeniach piersi i chroni przed piorunami w czasie burzy. Pogląd, jakoby w przypadku wybuchu pożaru, modły do św. Agaty należy poprzedzić zawiadomieniem straży pożarnej, zwykło się zaliczać do niebezpiecznych herezji."
Do tekstu..
Czy istnieje syndrom poaborcyjny? (17-04-2011)
Autor: Iwona Gal
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Terapeuci pro-life wmawiają kobietom syndrom postaborcyjny - twierdzi psycholożka Beata Zadumińska autorka tekstu "Syndrom poaborcyjny. Laboratorium hodowania kryzysu" zamieszczonego w książce "A jak hipokryzja"
Do tekstu..
Finlandia: Szkoły na szóstkę (17-04-2011)
Autor: Marek Ostrowski, Jędrzej Winiecki z Helsinek
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Mirek
Dlaczego fińscy uczniowie wygrywają w międzynarodowych testach poziomu nauczania.
Do tekstu..
Bunt na antenie Radia Maryja: to nie był zamach! (16-04-2011)
Autor: Głos Rydzyka, wp.pl
Źrodło: Głos Rydzyka, wp.pl Zgłosił/a: slik
Słuchacze Radia Maryja, których oburzyło podgrzewanie atmosfery wokół katastrofy w Smoleńsku, ostro dyskutowali z prowadzącym podczas piątkowej audycji - czytamy na blogu "Głos Rydzyka". Padły ostre słowa: - Radio Maryja powinno łagodzić, a nie podjudzać - mówiła jedna ze słuchaczek. - Zaraz jeszcze usłyszymy, że wszyscy żyją! - dodał inny słuchacz. Dwadzieścia minut później ze stacją połączył się dyrektor Tadeusz Rydzyk: - Jestem zdziwiony, że można tak się bać - powiedział.
Do tekstu..
Was nienawidzić dobrze, nas nienawidzić niedobrze? (16-04-2011)
Autor: Paweł Smoleński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
W przyszłym tygodniu ma trafić do marszałka Sejmu projekt ustawy zakazującej mowy nienawiści. W ten sposób SLD podchwyciło inicjatywę organizacji pozarządowych, by do paragrafów kodeksu karnego zakazujących szerzenia nienawiści ze względu na przekonania religijne, różnice rasowe czy etniczne dołożyć jeszcze wiek, płeć, niepełnosprawność, orientację seksualną i tożsamość płciową.
Do tekstu..
Jak to jest jechać do kliniki eutanazji? (16-04-2011)
Autor: sand
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Słynny brytyjski pisarz Sir Terry Pratchett pojedzie z nieuleczalnie chorą osobą do szwajcarskiej kliniki eutanazji, aby zrobić film dokumentalny dla BBC Two o umieraniu na życzenie - podał portal BBC
Do tekstu..
AC Grayling: 'How can you be a militant atheist? It's like sleeping furiously' (16-04-2011)
Autor: Decca Aitkenhead, AC Grayling
Źrodło: guardian.co.uk Zgłosił/a: liliac
"how can you be a militant atheist? How can you be militant non-stamp collector? This is really what it comes down to. You just don't collect stamps. So how can you be a fundamentalist non-stamp collector? It's like sleeping furiously. It's just wrong."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365