Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.709.816 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Tomasz Kośmider, Marek Wesołowski (red.) - Kler w armii ludowej. Duszpasterstwo wojskowe w Polsce w latach 1945-1956
Ralph Waldo Emerson - Szkice 1.
Artur Patek, Jan Rydel, Janusz J. Węc (red.) - Najnowsza Historia Świata tom 4 1995-2007
Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
Elisabeth Keller (red.) - Ssaki. Leksykon Zwierząt. Tom 3

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"
Agnieszka Zakrzewicz - Papież i kobieta
Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II

Złota myśl Racjonalisty:
Między osobistą trwogą egzystencjalną a władzą nad ciałem i duszą innych ludzi rozciąga się obszar, gdzie czają się metafizyczni rozbójnicy, czerpiący profity z duchowej i intelektualnej nędzy swych bliźnich.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Test energetyków, czyli jak nas kołują (13-03-2012)
Autor: Sebastian Ogórek
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: marcin1902
Miliony Polaków zaczynają dzień nie od kawy, ale od napoju energetyzującego. Najtańsze kosztują około 1,5 zł za puszkę, za najdroższe na stacjach benzynowych trzeba zapłacić 7-8 zł, a w barach 10 zł i więcej. A wszystkie są niemal identyczne! Za co więc tak przepłacamy?
Do tekstu..
Pytania do antyszczepionkowców (13-03-2012)
Autor: bart
Źrodło: Blog de Bart Zgłosił/a: liliac
"W latach 1962-65 przez Europę i USA przetoczyła się epidemia różyczki, swój szczyt osiągając w Stanach w latach 1964-65. A trzeba wam wiedzieć, drodzy antyszczepionkowcy, że ta choroba, choć łagodna dla dzieci, jest wręcz fatalna dla płodów. Jeśli kobieta w ciąży zarazi się różyczką do jedenastego tygodnia, ma 90-procentowe szanse, że jej nienarodzone dziecko dozna tzw. zespołu różyczki wrodzonej, zwanego również zespołem Gregga. Jaki efekt przyniosła epidemia różyczki w USA? 11 tysięcy kobiet poroniło lub usunęło ciążę, 20 tysięcy dzieci urodziło się z zespołem Gregga, z czego 2100 umarło, 12 tysięcy ogłuchło, 3580 straciło wzrok, a 1800 doznało opóźnień w rozwoju umysłowym. I mam takie pytanie: na pewno o coś takiego wam chodzi?"
Do tekstu..
Globalne ocieplenie: obalmy nareszcie mity (13-03-2012)
Autor: Piotr Siergiej, Szymon Malinowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Czy dwutlenek węgla na pewno podgrzewa atmosferę? Czy jest go więcej przez ludzi? A może winę za zmiany klimatu ponoszą wulkany, słońce albo po prostu fauna i flora świata? Wątpliwości rozwiewa profesor Szymon Malinowski - kierownik Zakładu Fizyki Atmosfery Uniwersytetu Warszawskiego"
Do tekstu..
Od Calineczki do rozwodu (13-03-2012)
Autor: Katarzyna Pawłowska-Salińska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Bajki trzeba czytać, ale selektywnie. Wybierać te mniej stereotypowe. Są bajki, które uczą tolerancji, oswajaja z innością płciową i seksualną. Rozmowa z dr hab. Joanną Mizielińską*, socjolożką ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej,
Do tekstu..
Epigenetyczne wyjaśnienie teorii bramy (13-03-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Fakt, że nikotyna wzmaga późniejsze uzależnienie od kokainy, nie oznacza oczywiście, że wszystkie miękkie narkotyki będą działały w ten sposób. Bo być może jest to tylko efekt szczególnej struktury chemicznej nikotyny, od której zarówno alkohol jak i obecne w marihuanie THC różnią się dość znacznie. Żeby zatem sprawdzić, czy te dwa pozostałe "narkotyki bramy" rzeczywiście działają w podobny sposób czy też nie, trzeba niestety będzie doprowadzić do moralnej ruiny, a następnie uśmiercić jeszcze więcej myszy. Inaczej sprawdzić się tego obecnie nie da"
Do tekstu..
Rząd winien liczyć się z wolą społeczeństwa! (13-03-2012)
Autor: mp/ms
Źrodło: ekai.pl Zgłosił/a: JK
"W sprawie decyzji na temat Funduszu Kościelnego rząd winien liczyć się z wolą społeczeństwa, które w 97 proc. składa się z wierzących - powiedział abp Józef Michalik przed rozpoczęciem 357. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie."
Do tekstu..
Indie. Mężczyzna nawrócony na katolicyzm zamordowany za czary? (13-03-2012)
Autor: Barbara Pośledniak
Źrodło: Wiadomości24.pl Zgłosił/a: kika
3 marca, grupa hinduskich mężczyzn dokonała samosądu na ok. 50-letnim mieszkańcu wsi.Zabójcy oskarżyli go o praktykowanie czarów.
Do tekstu..
Anonymous ponownie zaatakowali serwery Watykanu (13-03-2012)
Autor: Barbara Pośledniak
Źrodło: Wiadomości24.pl Zgłosił/a: kika
Do ataku hakerskiego i tym razem przyznała się grupa Anonymous.
Do tekstu..
Kopenhaga: bezprawie w muzułmańskim getcie (13-03-2012)
Autor: EuroIslam.
Źrodło: EuroIslam. Zgłosił/a: Piątkowski
Dwóch dziennikarzy tygodnika "Weekendavisen" spędziło cztery miesiące prowadząc badania w muzułmańskim getcie Mjřlnerparken w Kopenhadze. To, co odkryli, jest szokujące.
Do tekstu..
Historia opętanej dziewczynki z Nienadówki (12-03-2012)
Autor: Arkadiusz Bednarczyk
Źrodło: Regiopedia.pl Zgłosił/a: Pabloss
W miejscowości Nienadówka w grudniu 1897 roku rozeszła się wiadomość o przypadku opętania przez złe duchy jednej z mieszkanek, 12-letniej dziewczynki, córki niejakiego Andrzeja Chorzępy. Wiadomość tą otrzymało Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej. W obecności rzekomo opętanej dziewczynki w powietrze miały unosić się garnki i inne przedmioty domowe. Dochodziło też do innych przykrych incydentów.
Do tekstu..
More cross words over a silly symbol (12-03-2012)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
THE Archbishop of Canterbury has annoyed Christians - including his predecessor, Lord Carey - by downplaying the significance of cross-wearing. The cross, he said, had become some something "which religious people make and hang on to" as a substitute for true faith.
Do tekstu..
Szok! Oto prawda o miodzie od benedyktynów (12-03-2012)
Autor: www.wp.pl
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: Piątkowski
- Właściciele trzech jednostek oświadczyli, że wytwarzanie Produktów Benedyktyńskich odbywa się w tych samych warunkach i na podstawie takich samych receptur jak pozostałych produktów nieopatrzonych benedyktyńskim logoWładysław Bojarski Właściciele trzech jednostek oświadczyli, że wytwarzanie Produktów Benedyktyńskich odbywa się w tych samych warunkach i na podstawie takich samych receptur jak pozostałych produktów nieopatrzonych benedyktyńskim logo. Dotyczyło to miodu, wafli andrutów oraz fasoli białej i kaszy jęczmiennej - mówi dyr. Bojarski.
Do tekstu..
Manifa: Nie dla księży, tak dla kobiet (12-03-2012)
Autor: Magdalena Dubrowska
Źrodło: wysokieobcasy.pl Zgłosił/a: ramichael
Politycy trzęsą portkami ze strachu przed Episkopatem. Czas na "femiskopat" - mówiła organizatorka warszawskiej Manify
Do tekstu..
Recepta ks. Sowy na więcej dzieci (12-03-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
"Poza przekazaniem pieniędzy, które otrzymuje Kościół, na szkoły i żłobki, feministki chcą wprowadzenia powszechnej aborcji i dotowania środków aborcyjnych. Niedługo do szkół i przedszkoli nie będzie miał kto chodzić, do czego w dużym stopniu przyczyniają się feministki swoimi hasłami" - tak wczorajszą Manifę podsumował w Radiu Zet ks. Kazimierz Sowa.
Do tekstu..
Co po nas zostanie? (12-03-2012)
Autor: PAP
Źrodło: odkrywcy.pl Zgłosił/a: JK
"Tytanowe kasety na laptopy mogą się okazać jednymi z najtrwalszych przedmiotów, jakie zachowają się po naszej cywilizacji. Próbując wyjaśnić, czemu służyły, archeolodzy przyszłości ukują niejedną teorię nt. naszych praktyk religijnych - sugerują naukowcy. O rozważaniach na temat tego, co po nas przetrwa, a po czym nie zostanie ślad, czytamy na stronie "New Scientist"."
Do tekstu..
Dramatyczna decyzja: strzelił ciężko rannemu w głowę (12-03-2012)
Autor: Robert Czulda
Źrodło: wp.pl, Polska Zbrojna Zgłosił/a: marcin1902
Uczestnikom każdej wojny przychodzi czasem podejmować dramatyczne decyzje. Jedną z nich jest kwestia dobijania ciężko rannych. "Polska Zbrojna" opisuje przypadki żołnierzy, który zdecydowali się na taki krok. Czy były to "zabójstwa z litości", czy po prostu zabójstwa?
Do tekstu..
Przeszczepy bez mozolnego dopasowywania dawcy (12-03-2012)
Autor: Wojciech Moskal
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Mirek
"Koktail z komórek macierzystych dawcy podany po przeszczepie powoduje, że układ odpornościowy biorcy [...] nie atakuje obcego narządu"
Do tekstu..
Mądrość kota (12-03-2012)
Autor: Justyna Sobolewska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Przy okazji śmierci Wisławy Szymborskiej wspominało się też pisarza Kornela Filipowicza, z którym poetka była związana przez 20 lat. "Nadziwić się nie mogę Jego całkowitej nieobecności" - pisał Jerzy Pilch 10 lat temu w POLITYCE. Od wielkiego zapomnianego wiele mogliby się nauczyć współcześni prozaicy."
Do tekstu..
The disappearing virtual library (12-03-2012)
Autor: Christopher Kelty
Źrodło: aljazeera.com Zgłosił/a: JK
"The shutdown of library.nu is creating a virtual showdown between would-be learners and the publishing industry."
Do tekstu..
Kremy i kolczugi (11-03-2012)
Autor: Kaja Malanowska
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
"Duża część mężczyzn wyraźnie niewieścieje, są panowie, którzy łączą w sobie cechy zarówno męskie, jak i kobiece, inni zupełnie upodabniają się do kobiet", martwi się w wywiadzie dla "Uważam Rze" prof. Zbigniew Lew-Starowicz, psychiatra, seksuolog, polski autorytet w dziedzinie relacji między płciami.
Do tekstu..
Dzieci i procedury medyczne (11-03-2012)
Autor: Marcin Waligóra
Źrodło: http://bio-etyka.blogspot.com/ Zgłosił/a: Marcin Waligóra
"Tak antyszczepionkowcy, jak i Świadkowie Jehowy wzburzają się, kiedy prawo ogranicza ich wolę decydowania o własnym dziecku."
Do tekstu..
Rząd Tuska idzie w sukurs Palikotowi i atakuje Kościół (11-03-2012)
Autor: KK
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: marcin1902
Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro powiedział na konferencji prasowej w Rzeszowie , że "że rząd Donalda Tuska coraz bardziej idzie w sukurs Palikotowi i atakuje polski Kościół i polskie wartości".
Do tekstu..
Medycyna niekonwencjonalna to mit, czyli EBM nie gryzie! (11-03-2012)
Autor: ToNiePrzejdzie
Źrodło: www.tonieprzejdzie.pl Zgłosił/a: Allajah
Zmysł krytyczny, medyczny detektor bzdur i czujnik idiotyzmów. Ciekawy artykuł o podstawach EBM, czyli nowoczesnej metodologii badań klinicznych.
Do tekstu..
Nauczyciela można zniszczyć w internecie (11-03-2012)
Autor: Barbara Sowa
Źrodło: Dziennik Gazeta Prawna Zgłosił/a: coreless
Co czwarty polski pedagog spotkał się z przypadkami cyberprzemocy albo ma kolegów po fachu, których taka forma agresji dotknęła...
Do tekstu..
Ultra-efficient LED puts out more power than is pumped in (11-03-2012)
Autor: Duncan Geere
Źrodło: wired.co.uk Zgłosił/a: JK
"MIT physicists have managed to build a light-emitting diode that has an electrical efficiency of more than 100 percent. You may ask, "Wouldn't that mean it breaks the first law of thermodynamics?" The answer, happily, is no."
Do tekstu..
Oscillococcinum nie istnieje (11-03-2012)
Autor: mityadmin
Źrodło: Mity nauki Zgłosił/a: Pawel_L
Dziś już prawie pewne jest że Roy obserwował jakieś artefakty - zabrudzenia lub pęcherzyki powietrza pod swoim mikroskopem. Co nie przeszkadza wciąż wmawiać pacjentom że to lek na grypę i przeziębienia.
Do tekstu..
Samotny papież w kryzysie (11-03-2012)
Autor: Agnieszka Zakrzewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Mirek
"Rozmowa z Marco Politim, watykanistą, autorem książki <<Joseph Ratzinger. Kryzys papiestwa>>."
Do tekstu..
Zmiany na katolickiej mapie świata (11-03-2012)
Autor: st (KAI) / ms, Watykan
Źrodło: http://ekai.pl Zgłosił/a: Mirek
dane z najnowszego wydania Annuario Pontificio oraz Rocznika Statystycznego Kościoła
Do tekstu..
Arłuki i bogowiny (10-03-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Gdyby polityka była oceniana z punktu widzenia dobra wspólnego, na miejscu PO mniej obawiałabym się zdrad poszczególnych członków, a bardziej ideologii niektórych
Do tekstu..
Mamy prawo protestować i nie zamierzamy z niego rezygnować - Konferencja prasowa (10-03-2012)
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Manifa tuż, tuż. Dlatego organizatorki czyli Porozumienie Kobiet 8 Marca, czyli my zorganizowałyśmy dziś konferencję prasową w kawiarni MiTo w Warszawie. Pomyślałyśmy jednak, że skoro politycy tak chętnie słuchają księży i buskupów, może chodzi o ich stroje? Dlatego konferencję rozpoczęłyśmy od happeningu "Szata Czyni Cuda" (od lewej: Michalina Pągowska, Aleksandra Szymczyk, Katarzyna Bratkowska, Bogna Olszewska, Agnieszka Weseli).
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365