Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.682.348 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
System hipotez naukowych akceptowanych przez osobę w dowolnym czasie powinien być dla niej systemem prawd możliwych w tym sensie, że pomimo swych najgorętszych usiłowań, nie znalazła ona żadnej sprzeczności ani w tym systemie, ani pomiędzy nim a dostępnym jej świadectwem.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Darwin Now - British Council - Poland (21-02-2011)
Autor: Katarzyna Naszarkowska
Źrodło: http://www.britishcouncil.org/ Zgłosił/a: Oskar
Nowość! Materiały edukacyjne do wystawy Darwin Now! Wystawie Darwin Now towarzyszą materiały edukacyjne. Są to: instrukcje do własnoręcznego przygotowania eksperymentów, zajęć artystycznych oraz propozycje debat, jak również quiz przygotowany w oparciu o wystawę...
Do tekstu..
"Kościół chwali ubóstwo? To zabrać mu kasę!" (21-02-2011)
Autor: Andrzej Mandel
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
Księża będą biedniejsi? Im bliżej wyborów tym bardziej widać, że Sojusz Lewicy Demokratycznej przypomina sobie jakie pomysły na kampanię najlepiej sprawdzały się w przypadku lewicy. Antyklerykalizm zawsze dobrze się sprzedawał, szczególnie w otoczce troski o państwo i stan budżetu. Na dzisiejszej konferencji prasowej politycy SLD przypomnieli więc, że chcą likwidacji Funduszu Kościelnego.
Do tekstu..
Kolejne cuda Jana Pawła II pilnie poszukiwane (21-02-2011)
Autor: (tbe)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II ksiądz Sławomir Oder zaapelował do wiernych, by przekazywali mu informacje o nowych możliwych cudach, potrzebnych do kanonizacji polskiego papieża. W przesłaniu, zamieszczonym na oficjalnej stronie, poświęconej beatyfikacji papieża, ksiądz Oder oświadczył: "Nie zapominajmy, że beatyfikacja jest tylko etapem procesu, w oczekiwaniu wielkiego dnia, w którym Kościół będzie mógł, po uznaniu następnego cudu przypisanego Janowi Pawłowi II, zaprowadzić go do chwały świętego".
Do tekstu..
CBA stawia zarzuty Komisji Majątkowej (21-02-2011)
Autor: ekai.pl
Źrodło: ekai.pl Zgłosił/a: wemir
"Szef CBA, Paweł Wojtunik, przesłał dziś do Prokuratora Generalnego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw w 11 orzeczeniach Komisji."
Do tekstu..
Kalmary - rozrabiaki (21-02-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego - blog Zgłosił/a: liliac
"Rywalizacja pomiędzy samcami tego samego gatunku nie jest zjawiskiem, które powinno nas zaskakiwać. Od nastolatków walczących o wdzięki rówieśniczek, poprzez znacznie bardziej rozbudowane i widowiskowe walki pomiędzy zwięrzętami w okresie godowym - ptakami, czy różnego rodzaju jeleniowatymi... Walka pomiędzy samcami nie musi jednak mieć tylko tła seksualnego - może być walką o pożywienie czy terytorium. Czymkolwiek jest to, czego potrzebujecie, by wasze geny trwały."
Do tekstu..
Polityk z klasą (towarową) (21-02-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Sarah Palin, ostatnia nadzieja opiewanej przez posła Górskiego cywilizacji białego człowieka, znów zrobiła z siebie pośmiewisko w internecie. Niby nie nowina, ale sposób, w jaki siebie ośmieszyła, jest nietypowy: Palin bezskutecznie próbowała zastrzec znak towarowy "Sarah Palin ". Urząd patentowy odrzucił jej wniosek z dwóch przyczyn: aplikantka niedostatecznie klarownie wyjaśniła, w jakiej dziedzinie chce prowadzić działalność gospodarczą. Oraz zapomniała się podpisać pod wnioskiem."
Do tekstu..
Libia: zaostrzają się starcia, płonie rządowy budynek (21-02-2011)
Autor: (Pog)
Źrodło: http://www.onet.pl/ Zgłosił/a: DEmonizer
Siedziba publicznego radia i telewizji w stolicy Libii Trypolisie została splądrowana wczoraj wieczorem przez antyrządowych manifestantów - poinformowała agencja AFP powołując się na świadków. W centrum stolicy płonie także budynek parlamentu - informuje Reuters. W Libii nasilają się starcia między zwolennikami i przeciwnikami przywódcy kraju Muammara Kadafiego.
Do tekstu..
Berlusconi a sprawa polska (21-02-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Minister Radziszewska jaka jest, wiemy. To znaczy wiemy, że nie jest modelką topless. Poza tym różnice między Polską a Włochami nie są tak duże.
Do tekstu..
"Ona może przejąć przywództwo w PiS" (21-02-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Marta Kaczyńska znalazła dość oryginalny sposób na znalezienie się w polityce. Najpierw spopularyzowała swój wizerunek w prasie kobiecej, kolorowej i tabloidowej. Dzięki żałobie stała się gwiazdą. Osobiście dziwnym mi się wydawało, że można traktować osobistą tragedię jako wydarzenie medialne, ale widać można. Wszystkich to interesuje, a przekonanie, że żałoba jest czymś intymnym przeżywanym w samotności, wśród bliskich, osób, można włożyć do lamusa. W społeczeństwie, który francuski filozof G. Debord nazywał "społeczeństwem spektaklu" - wszystko jest towarem.
Do tekstu..
Transplantacyjna mapa Polski (21-02-2011)
Autor: Mariola Marklowska-Dzierżak, Przegląd
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Dokładnie cztery lata temu, 14 lutego 2007 r., ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oskarżył kardiochirurga Mirosława Garlickiego ze szpitala MSWiA w Warszawie o zabójstwo pacjenta. Od tego czasu polska transplantologia bardzo powoli dźwiga się z zapaści. Liczbę narządów przeszczepionych chorym ze schyłkową niewydolnością nerek, serca, płuc, wątroby czy trzustki udało się zwiększyć z 983 w 2007 r. do 1347 w 2010 r. Wciąż jednak daleko nam do poziomu, który osiągnęliśmy w 2005 r. (1425 przeszczepionych narządów), a co dopiero mówić o doganianiu innych krajów Unii Europejskiej.
Do tekstu..
Masoni rządzą światem? (20-02-2011)
Autor: Andy Lauffin
Źrodło: http://www.onet.pl/ Zgłosił/a: Rafaela
'Symbole masonerii - cyrkiel i fartuch roboczy - wyrażają ideę przebudowy świata, zmiany zastanego porządku. Liczne są przykłady jej ingerencji w życie polityczne na całym świecie, stanowiące jawny dowód na to, że nie odstępuje ona od zamiaru realizacji swoich planów. Nadal nie udało się w pełni jej poznać, ze względu na hermetyczność tego środowiska i milczenie jego członków.'
Do tekstu..
Sejm zignorował obywateli (20-02-2011)
Autor: Hanna Wieczorek
Źrodło: Gazeta Wrocławska Zgłosił/a: coreless
"Stowarzyszenie na rzecz Zmiany Systemu Wyborczego - Jednomandatowe Okregi Wyborcze złożyło do prokuratury doniesienie o popełnieniu przestępstwa. Wystosowało także skargę do Trybunału w Strasburgu. W obu przypadkach chodzi o tę samą sprawę".
Do tekstu..
Dowodzenie nieistnienia (20-02-2011)
Autor: Maciej Zatoński
Źrodło: Zatoński, M.D. Medycyna, Nauka, Racjonalizm Zgłosił/a: liliac
"zajmę się jednak pewnym powszechnym niezrozumieniem jednej z podstawowych zasad nauki: NIE MOŻNA UDOWODNIĆ, ŻE COŚ NIE ISTNIEJE ALBO NIE DZIAŁA. Z tego właśnie powodu rozwój nauki w ostatnich stuleciach zawdzięczamy pewnej prostej regule - jeżeli ktoś głosi jakąś tezę, to musi udowodnić, że ma rację - bo o ile nie da się udowodnić, że czegoś nie ma, to udowadniania tego, że coś istnieje (lub działa) nauka nadaje się doskonale."
Do tekstu..
W sercu ułana (20-02-2011)
Autor: Jolanta Wierzchowska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Byli jedną z najsłynniejszych formacji wojskowych w Europie. Co sprawia, że kawalerzyści cieszą się nadal narodową sympatią?"
Do tekstu..
Duch opuścił ciało? To tylko sztuczka naszego mózgu (20-02-2011)
Autor: WB
Źrodło: http://www.sfora.pl Zgłosił/a: DEmonizer
"Wiele osób na stole operacyjnym lub podczas śmierci klinicznej doświadcza uczucia, że ich duch opuszcza ciało, krąży wokół i spogląda z góry. Naukowcy twierdzą, że to jedynie sztuczka naszego mózgu, zawodzonego przez zmysły"
Do tekstu..
Mój kraj podzielony (20-02-2011)
Autor: Mohammad Ali Salih
Źrodło: http://www.interia.pl/ Zgłosił/a: DEmonizer
W ubiegłym miesiącu południowy Sudan, w większości zamieszkany przez chrześcijan i wyznawców animizmu, niemal jednogłośnie opowiedział się za secesją od zdominowanej przez muzułmanów i Arabów Północy.
Do tekstu..
Libia: Masakra na pogrzebie. "Dziesiątki ofiar" (20-02-2011)
Autor: INTERIA.PL/PAP
Źrodło: http://www.interia.pl/ Zgłosił/a: DEmonizer
Dziesiątki ludzi zginęły w sobotę w Bengazi od kul snajperów, którzy strzelali do uczestników pogrzebu ofiar represji rządowych w tym mieście - poinformowała agencja Reutersa, powołując się na relację świadka.
Do tekstu..
TK zbada konstytucyjność stanu wojennego (20-02-2011)
Autor: MK / PAP
Źrodło: http://www.onet.pl/ Zgłosił/a: DEmonizer
W środę Trybunał Konstytucyjny ma rozpoznać wniosek b. Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego o uznanie za niekonstytucyjne dekretów Rady Państwa PRL o stanie wojennym z 12 grudnia 1981 r.
Do tekstu..
"Gdy to zrobisz w Polsce, towarzysko jesteś spalony" (20-02-2011)
Autor: Jamie Stokes
Źrodło: Wirtualna Polska Zgłosił/a: Rafal Kaminski
Woda z kranu, i stosunek do niej Polaków.
Do tekstu..
Napiętnowani za studniówkę w dniu pogrzebu biskupa (19-02-2011)
Autor: Andrzej Mandel
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
Pogrzeb arcybiskupa Józefa Życińskiego stworzył niespodziewane problemy. Nie dość, że kurator próbował zmusić szkoły do obowiązkowego uczestnictwa, co już samo w sobie jest skandalem. To jeszcze mediom nie podoba się to, że uczniowie nie odwołują studniówek.
Do tekstu..
"Osądzono tylko garstkę nazistów". Kto pomagał uniknąć kary? (19-02-2011)
Autor: pap
Źrodło: dziennik.pl Zgłosił/a: slik
Udało się osądzić jedynie nielicznych nazistów. Nawet 30 tysięcy zdołało uciec przed sprawiedliwością korzystając z pomocy Kościoła, Argentyny i wywiadów alianckich - twierdzi brytyjski dziennikarz. Aliantom wcale nie zależało na ściganiu nazistowskich zbrodniarzy - pisze Guy Walters w opublikowanej właśnie po polsku książce "Ścigając zło"
Do tekstu..
Spirala żądań (19-02-2011)
Autor: Iwona Hajnosz
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Dlaczego ginekolodzy odmawiają kobietom bezpłatnej wymiany wkładek antykoncepcyjnych, choć to świadczenie gwarantowane przez ministra zdrowia? Chodzi o sumienie czy o to, że NFZ za procedurę płaci 42 zł, a na wolnym rynku można zażądać za to nawet kilkuset złotych?
Do tekstu..
Lepsza edukacja seksualna niż wychowanie do... (19-02-2011)
Autor: Aleksandra Pezda
Źrodło: wyborcza.plll Zgłosił/a: ramichael
Czy wolno uczyć młodzież np., jak zakładać prezerwatywę? Według konserwatywnych środowisk - nie. Bo to może nakłonić do seksu. Ale to właśnie ta nieumiejętność może doprowadzić do ciąż i chorób przenoszonych drogą płciową. I to o antykoncepcję młodzież pyta najczęściej w telefonie zaufania. To znaczy, że tej wiedzy nie dostaje w szkole
Do tekstu..
Abelard Giza: Zburzyć czwartą ścianę (19-02-2011)
Autor: Rozmawia Patryk Gochniewski
Źrodło: trojmiasto.gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
Niestety, Polacy nie potrafią się śmiać z pewnych rzeczy i szybko się obrażają. Powiesz "Katyń", "Powstanie Warszawskie", "Jezus", "ksiądz" i jest foch. Ludzie nie zastanawiają się nad kontekstem, w którym używa się tych słów. Nikt nic nie analizuje.
Do tekstu..
Czego poseł Węgrzyn nie wiedział o seksie (19-02-2011)
Autor: Maciej Sandecki
Źrodło: trojmiasto.gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
- Chcę otworzyć oczy na ludzką różnorodność i pokazać, że powinniśmy traktować się indywidualnie, widzieć w sobie człowieka, a dopiero później zwracać uwagę na płeć, czy seksualność. Taki feminizm jest potrzebny mężczyznom - mówi Katarzyna Dułak, psycholożka i edukatorka seksulana
Do tekstu..
Terapia nadtlenkiem wodoru (19-02-2011)
Autor: Generał Lee
Źrodło: Niewiara i sceptycyzm - blog Zgłosił/a: liliac
"Niektórzy z was, drodzy czytelnicy, pewnie już słyszeli o cudownym leku jakim jest woda utleniona. Na świecie są sławni i poważani Amerykańscy naukowcy (Douglas) oraz uczenie Radzi... Rosyjscy (Nieumywakin),którzy reklamują i zalecają wszelaką terapię z użyciem nadtlenku wodoru. Płukanie, połykanie czy nawet wstrzykiwanie. Leczy wszystko od choroby Alzheimera (!), cukrzycę (!), chorobę Parkinsona (!), Candida aż po nowotwory (!!!). Czemu tak cudowne lekarstwo jest tak mało znane?"
Do tekstu..
Na psa urok (19-02-2011)
Autor: Agnieszka Krzemińska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Jako pierwsze zwierzę trafił do naszych domostw. Z groźnego wilka stał się uległym poddanym. Od 14 tys. lat pies jest stróżem, myśliwym, pasterzem i przyjacielem człowieka, ale ten związek ma swoje ciemne strony."
Do tekstu..
Kaligula – czy na pewno szalony imperator (19-02-2011)
Autor: Jan M. Długosz
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
Jest chyba najbardziej znanym przykładem szaleńca na tronie. "Przez niemal cztery lata rządził najpotężniejszym imperium w dziejach. Ale czy to możliwe, że opisujący go dotąd historycy byli w błędzie?"
Do tekstu..
Sycylijscy cwaniacy i muzeum w Katarze (19-02-2011)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku- blog Zgłosił/a: liliac
"Powiedzmy sobie szczerze - greckie świątynie potrafią być koszmarnie nudne. Są doskonale regularne, o idealnych proporcjach, podobne do siebie jak dwie krople wody, upiornie białe (choć kiedyś skrzyły się kolorami!), przewidywalne. Czym tu się zachwycać?"
Do tekstu..
Apostazja - Robert Leszczyński dobija instrukcję KEP (19-02-2011)
Autor: wystap.pl
Źrodło: wystap.pl Zgłosił/a: Sznajper
Akcja Roberta Leszczyńskiego ośmieszania instrukcji KEP-u o apostazji rzeczywiście "nabiera rumieńców".
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365