Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.150.226 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Gdyby Bóg istotnie liczył się dla swych kapłanów wielokroć więcej od wartości doczesnych, nie zabiegaliby o nie aż tak łapczywie.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Kłamcy i polio (26-04-2012)
Autor: bart
Źrodło: Blog de Bart Zgłosił/a: liliac
"Warto to powiedzieć głośno i wyraźnie. Nie ma żadnego sporu, żadnych równoważnych stanowisk. Po jednej stronie barykady stoi cała współczesna wiedza, po drugiej - niewielka grupka osobników złej woli siejąca kłamliwą propagandę. Żeby pokazać, jak antyszczepionkowcy tworzą swoje argumenty i statystyki, wziąłem za przykład szczepionkę przeciw chorobie Heinego-Medina (polio)"
Do tekstu..
Partia Młodych Przyjaciół (26-04-2012)
Autor: Tomasz Piątek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Na razie nasza demokracja rotacyjna jest jeszcze w powijakach i działa nieco chaotycznie, ale już niedługo powstanie zapewne precyzyjny grafik, zgodnie z którym działacze będą masowo zmieniać partie. Wyglądać to będzie zapewne tak: w marcu palikociarze przechodzą do SLD, w kwietniu platfusy do Palikota, w maju PiS-owcy do Platformy, w czerwcu SLD-owcy do PiS-u (a Ziobro jako Smerf Ważniak zostaje wyrzucony z kółeczka tańczących smerfów). W lipcu kółeczko zaczyna tańczyć w drugą stronę i SLD-owcy przechodzą do Palikota, palikociarze do Platformy, platformersi do PiS-u, PiS-owcy do SLD (a Ziobro jako Smerf Ważniak ląduje na peryferiach wioski smerfów z guzem na głowie). Pod koniec roku dodatkowa rotacja: SLD-owcy przechodzą do Platformy, PiS-owcy do Palikota, Palikociarze, dla odmiany, do PS
Do tekstu..
Feynman - Wyobraź sobie - drgające atomy (26-04-2012)
Autor: trhtpc
Źrodło: YouTube Zgłosił/a: marcin1902
Richard Feynman - jeden z najwybitniejszych fizyków XX w. opowiada o otaczającym nas świecie w prostych słowach, dzięki czemu każdy z widzów może wyobrazić sobie zjawiska fizyczne, które zachodzą wokół nas. Jest to 1 z 4 części.
Do tekstu..
Szkoły im. Jana Pawła II. Radni lewicy mówią dość! (26-04-2012)
Autor: Małgorzata Zubik
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Maximus Decimus Meridius
Oprócz omówienia problemu zawartego w tytule pojawia się ciekawa refleksja nad indoktrynacją religijną małoletnich uczniów, którzy nie mają nawet fizycznej możliwości pamiętać pontyfikatu Jana Pawła II, a "przeszkalani" są w bezkrytycznym kulcie jego osoby.
Do tekstu..
Vaccines: The take-home lesson (26-04-2012)
Autor: Sarah DeWeerdt
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Although the first partially effective malaria vaccine might be only a few years away from clinical use, the search for a truly effective vaccine is far from over"
Do tekstu..
Żakowski przepytuje Dodę. (26-04-2012)
Autor: psm
Źrodło: TOKFM Zgłosił/a: kika
Jacek Żakowski rozmawia o Polsce z Dodą Rabczewską.
Do tekstu..
Platforma i związki partnerskie (25-04-2012)
Autor: Seweryn Blumsztajn
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Wolę jednak zamiast o konstytucji porozmawiać o realiach. Otóż coraz więcej młodych ludzi nie chce się żenić. Dlaczego zupełnie normalne - jak by pewnie powiedział poseł Tomczak - pary nie chcą iść do ołtarza i w dodatku wychowują nieślubne dzieci? Nie wiem. Ale tak jest. I może im poseł Tomczak, a nawet minister Jarosław Gowin, wymachiwać konstytucją, a oni nie chcą"
Do tekstu..
Pytania do antyszczepionkowców (25-04-2012)
Autor: bart
Źrodło: blogdebart.pl Zgłosił/a: liliac
"Chciałbym się dowiedzieć, jaka zmiana w higienie, jakości odżywiania czy opiece medycznej nastąpiła w USA w połowie lat 50., powodując spadek zachorowań na polio - ale tylko na polio! - z prawie trzydziestu tysięcy przypadków w roku 1955 do trochę ponad trzech tysięcy w roku 1960, następnie do siedemdziesięciu dwóch przypadków w 1965 r.?"
Do tekstu..
Błony wszędzie (25-04-2012)
Autor: sporothrix
Źrodło: Sporothrix Zgłosił/a: liliac
"Przed erą powszechnych szczepień błonica uważana była za jedną z najgroźniejszych chorób wieku dziecięcego. W tej chwili szczęśliwie niewielu rodziców i opiekunów ma okazję być świadkami czegoś takiego, co na początku tej notki opisuje L.M. Montgomery. Niestety, błonica utrzymuje się wciąż w niektórych rejonach Azji, Bliskiego Wschodu, a także Afryki i Ameryki Południowej. Jej śmiertelność (a dokładnie śmiertelność najpowszechniej występującej postaci, czyli błonicy układu oddechowego) wynosi 5 - 10%, a u dzieci poniżej 5. roku życia i u dorosłych powyżej 40. może dochodzić nawet do 20%"
Do tekstu..
Czy wierność może być modna? (25-04-2012)
Autor: Jacek Kowalczyk
Źrodło: http://kowalczyk.blog.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Krótkie acz treściwe, myśli na temat akcji "Wierność jest sexy".
Do tekstu..
Czego się wstydzę - odpowiedź abp Michalikowi (25-04-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik już nie potępia. Apeluje do sumień winowajców i próbuje wzbudzić w nich skruchę. Ponieważ zaapelował do mojego sumienia, byłoby niegrzecznie przemilczeć.
Do tekstu..
Niezwykłe odkrycie japońskich naukowców. Znaleźli prastare galaktyki (25-04-2012)
Autor: Interia.pl
Źrodło: Interia.pl Zgłosił/a: Meretseger
Japońscy naukowcy poinformowali o odkryciu jednych z najodleglejszych znanych człowiekowi obiektów we wszechświecie. Gromada trzydziestu galaktyk jest oddalona od nas o 12,72 miliarda lat świetlnych.
Do tekstu..
Rezolucja ws. kobiet i zmian klimatu? Senyszyn: Wszystko można wyśmiać... (25-04-2012)
Autor: as
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Rezolucja ws. kobiet i zmian klimatu to nowy powód do wyśmiewania Parlamentu Europejskiego. Wg "Frondy" to "idiotyczny" i "paranoiczny" dokument. Ale zdaniem Joanny Senyszyn, skoro 70 proc. ofiar klęsk żywiołowych to kobiety, jest nad czym myśleć. - Wszystko można obśmiać. Ale trzeba się zastanowić, czy warto - mówiła w TOK FM.
Do tekstu..
Jaka jest przyszłość Kościoła w Polsce (25-04-2012)
Autor: AW/Tygodnik Powszechny
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Kowalski
Jaka jest przyszłość Kościoła w Polsce? Socjolog ks. prof. Janusz Mariański w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym" za najbardziej prawdopodobny uważa "scenariusz pluralizacji religijności postaw młodzieży", dopuszczający jednak stopniową sekularyzację społeczeństwa, która, jeżeli będzie się nasilać, może doprowadzić do "przekroczenia progu wytrzymałości wierzących". - Nie jest wykluczony "scenariusz irlandzki" - wyraźne załamanie się autorytetu Kościoła - komentuje, podkreślając, że "Kościół może jednak zadbać, aby to proroctwo się nie spełniło
Do tekstu..
Niemal wszyscy Polacy akceptują szczepienia (25-04-2012)
Autor: PAP
Źrodło: gazetaprawna.pl Zgłosił/a: liliac
"Aż 70 proc. proc. rodzin, w których pojawia się noworodek, kupuje szczepionki, które są zalecane. Szczególnie akceptowane są te wieloskładnikowe, najbardziej nowoczesne, chroniące przed różnymi zakażeniami" - powiedział dr Grzesiowski"
Do tekstu..
Chrystus z zarzutami prokuratorskimi (25-04-2012)
Autor: Maja Sałwacka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Kowalski
"Budowniczego pomnika Chrystusa Króla w Świebodzinie przygniótł element dźwigu. Zmiażdżył mu stopę. Po ponad roku śledczy oskarżają kierownika budowy o niedopełnienie obowiązków. - Nie egzekwowano przepisów BHP, nie ogrodzono terenu budowy, nie sprawowano nadzoru. Pracownicy nie mieli badań lekarskich - wyliczają prokuratorzy"
Do tekstu..
Vaccination mandate exemptions: gimme that ol’ time philosophy (24-04-2012)
Autor: Jann Bellamy
Źrodło: Science-Based Medicine Zgłosił/a: liliac
Szczepienia a przekonania religijne. Regulacje prawne w USA. "All states provide medical exemptions to vaccination mandates for those for whom vaccination poses a health threat. Indeed, it is doubtful that a state could constitutionally deny such medical exemptions. Forty-eight states also allow exemptions based on religious beliefs"
Do tekstu..
Złe wychowanie. Czy dzieci sieci wygooglują sobie przyszłość? (24-04-2012)
Autor: Adam Leszczyński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Pierwszym oszustwem jest edukacja. Wysłaliśmy do szkół wyższych połowę młodych Polaków. Większość z nich dostała tam bardzo kiepskie wykształcenie - o czym nikt ich nie uprzedził. Być może do dziś tego nie wiedzą"
Do tekstu..
Searching for a superbug's secret weapon (24-04-2012)
Autor: Amy Maxmen
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Characterizing the most virulent versions of MRSA may help researchers to battle the bug. Staph vaccines have eluded science thus far, but the scope of the problem is large enough to warrant one. In 2005, the estimated 18,650 deaths from MRSA in the United States exceeded those from AIDS"
Do tekstu..
Kapitalny tężec (24-04-2012)
Autor: sporothrix
Źrodło: Sporothrix Zgłosił/a: liliac
"...w USA przed rozpoczęciem masowych szczepień w latach czterdziestych zeszłego wieku opisywano około 500 - 600 przypadków tężca rocznie. W latach 2000-2007 notowano już tylko około 30 przypadków w ciągu roku. W Polsce ostatnio (według meldunków epidemiologicznych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego) tężca także nie jest zbyt dużo - w 2003 roku było 30 przypadków, w 2004 - 25, w pierwszym półroczu 2008 - trzy, a w pierwszym półroczu 2009 - sześć. Jak widać, niewiele, ale w krajach słabo rozwiniętych tężec nadal stanowi dość duży problem"
Do tekstu..
CBOS: ponad połowa Polaków dobrze ocenia działalność Kościoła katolickiego (24-04-2012)
Autor: GK, PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: marcin1902
Sześciu na dziesięciu Polaków (60 proc.) dobrze ocenia działalność Kościoła katolickiego, a więcej niż co czwarty (28 proc.) jest o niej złego zdania - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Do tekstu..
Kłótnia u Lisa: Czy katolik może sprzedawać środki antykoncepcyjne? (24-04-2012)
Źrodło: tokf.pl Zgłosił/a: ramichael
"Katolik nie może sprzedawać środków antykoncepcyjnych i wczesnoporonnych. I tylko klauzula sumienia go przed tym chroni". "To jest dla mnie humorystyczna kwestia, że w Polsce do tego można dojść". Goście Tomasza Lisa kłócili się o pomysł, by aptekarz mógł odmówić sprzedaży środków, powołując się na własne sumienie. Nad takim projektem zaczynają pracować posłowie.
Do tekstu..
Od Ojca Świętego do Ojca Dyrektora (24-04-2012)
Autor: youngcontrarian
Źrodło: interia360.pl Zgłosił/a: waldeck77
Wojtyła - już za życia na fali antykomunizmu został wylansowany na człowieka ze spiżu a kończył swój ziemski byt w roli żałosnej, rozkładającej się na naszych oczach relikwii. Do złudzenia przypominało mi to ostatnie tragikomiczne lata geriatrokratów sowieckiego totalitaryzmu
Do tekstu..
Why Do They Hate Us? (23-04-2012)
Autor: MONA ELTAHAWY
Źrodło: foreignpolicy.com Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
The real war on women is in the Middle East.
Do tekstu..
Chirurg jak filipiński szaman (23-04-2012)
Autor: Adam Czerwiński
Źrodło: Gazeta Wyborcza online Zgłosił/a: Koraszewski
Chirurg, Michał Panasiuk, zwrócił się do dyrektora szpitala z podaniem o pokrycie kosztów wyjazdu 4 lekarzy na Filipiny w celu zdobycia zdobycia wiedzy z zakresu chirurgii zachowawczej.
Do tekstu..
Krzyk mózgowy – jak szczepi Internet (23-04-2012)
Autor: globalnysmietnik
Źrodło: Globalny Śmietnik Zgłosił/a: liliac
"Krzyk mózgowy jest to oczywiście objaw znany medycynie, występujący w podręcznikach neurologii. Jest on opisywany jako nieartykułowany, niekontrolowany krzyk, który pojawia się u osób z ciężkimi chorobami ośrodkowego układu nerwowego. A co na temat krzyku mózgowego mówi polska Wikipedia i za nią wiele innych internetowych krynic mądrości?"
Do tekstu..
Katecheta opowiadał kawały o Żydach. "Nie na miejscu" (23-04-2012)
Autor: Anna Gmiterek-Zabłocka
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Nieodpowiedzialne antysemickie kawały opowiadał kilkunastoletnim uczniom katecheta w jednej z lubelskich szkół średnich - wynika ze skargi rodzica. Sprawę badał rzecznik dyscyplinarny z kuratorium oświaty i uznał, że zastrzeżenia do katechety są poważne, dlatego powinna się nim zająć komisja dyscyplinarna, czyli nauczycielski sąd.
Do tekstu..
Nie szczepią dzieci, bo wierzą, że to niebezpieczne (23-04-2012)
Autor: Adam Czerwiński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Mamy dowody, że szczepionki pomagają. Nie można udowodnić, że szkodzą. Oczywiście czasem występują reakcje niepożądane. Ale każdy lek może je wywołać. Nie da pan dziecku choremu na zapalenie płuc antybiotyku tylko dlatego, że w ulotce piszą, że w skrajnych przypadkach lek może doprowadzić do zgonu? Nie dajmy się zwariować"
Do tekstu..
Szczepionki, polityka i religia (23-04-2012)
Autor: migg
Źrodło: miggawki Zgłosił/a: liliac
"Kto pamięta, kim była Lady Mary Wortley Montagu? A Edward Jenner? Pewnie więcej osób. Ona sprowadziła z Chin do Zachodniej Europy wariolizację - zakażenie zdrowego osobnika ospą prawdziwą (czarną ospą) wywołane materiałem pobranym od chorego, mające na celu pojawienie się odporności na tę chorobę. On odkrył, że aby uzyskać odporność, wystarczy szczepienie krowianką, czyli ospą krowią, która ma znacznie łagodniejszy przebieg od ospy prawdziwej i nie jest śmiertelna. Tak rozpoczęła się historia szczepień powszechnych. To dzięki nim udało się całkowicie wyeliminować ospę, niemal pozbyć się błonicy czy polio, a WHO ma nadzieję, że już wkrótce całkowicie wyeliminuje odrę"
Do tekstu..
Vaccines: The case of measles (23-04-2012)
Autor: Nature
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"In 1980, before vaccination was widespread, there were around 4 million cases of measles and an estimated 2.6 million deaths from the disease worldwide. Childhood mortality targets set by the United Nations, along with accelerated control programmes, have cut the proportion of childhood deaths caused by measles from 7% in 1990 to 1% in 2008"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365