Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.606.200 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 349 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, trzymają język za zębami.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Wildstein o Liście (07-09-2007)
Źrodło: Rzeczpospolita Zgłosił/a: MA
Zjadliwy tekścik Wildsteina o Liście Ateistów
Do tekstu..
Jak człowiek stworzył świat (06-09-2007)
Autor: Irena Cieślińska
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: Exterminatus
Opowieść o najbardziej niedorzecznej, ale całkiem sensownej teorii w fizyce
Do tekstu..
Nie wciskajcie mi Boga (05-09-2007)
Autor: Małgorzata I. Niemczyńska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Fidel
Ujawnić postanowili się ateiści. Już po kilku dniach było ich tysiąc. Po kilku tygodniach - dwa. Po miesiącu - cztery. Po półtora - pięć. Na Internetowej Liście Ateistów i Agnostyków codziennie przybywa jawnych ateistów. Obok gwiazd show biznesu figurują akademiccy wykładowcy, obok uczniów - emeryci, obok prawników - mechanicy, hydraulicy, bezrobotni. Reportaż o Liście Ateistów z cyklu "Witamy w Polsce".
Do tekstu..
Nie chcę chodzić na religię - pójdę do piekła? (05-09-2007)
Autor: Grzegorz Staszak
Źrodło: "Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: jarekland
Wliczanie stopnia z religii do średniej ocen to jeden z najbardziej bezsensownych pomysłów, z jakim przyszło się zmierzyć nam - uczniom. Nikt nie powinien oceniać mnie za to, czy i jakie relacje łączą mnie z Bogiem, bo to moja prywatna sprawa - pisze opolski licealista
Do tekstu..
Nieznana niepełnosprawność (03-09-2007)
Autor: Teresa Oprychał
Źrodło: wiadomosci24.pl Zgłosił/a: jarekland
- Dla mnie to nic nowego i szokującego - mówi. - To przykre, że ludzie w taki sposób reagują na rzeczywistość. Mam niepełnosprawnego umysłowo kolegę, którego wyśmiewano i obrzucano kamieniami, dlatego że był inny - dodaje.
Do tekstu..
Homoseksualizm – normalna czy nienormalna forma aktywności seksualnej (31-08-2007)
Autor: Błażej Karwat
Źrodło: www.kryty.org Zgłosił/a: Jacko
Krótko, zwięźle i na teamt. Na reszcie jakieś konkretny, bez emocji, bez oceny, bez czegokolwiek pzoa naukowego.
Do tekstu..
Kretyni, dalej od władzy! (28-08-2007)
Autor: waldmarc
Źrodło: przegląd.pl Zgłosił/a: waldmarc
Gdybyśmy byli innym społeczeństwem, nikt nie przejmowałby się opinią biskupów na temat wyborów, a niedouczeni prawnicy nie byliby ministrami sprawiedliwości
Do tekstu..
Polska staje się krajem śmiesznym (27-08-2007)
Autor: Norman Davis
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: waldmarc
Mój syn, który w połowie jest Polakiem, powiedział mi ostatnio: "Dzień w dzień koledzy na studiach śmieją się i opowiadają, co nowego wymyślili Kaczyńscy". Ma dość ciągłego tłumaczenia, że nie wszyscy w Polsce powariowali
Do tekstu..
Zasady i zasad(z)ki (26-08-2007)
Autor: Małgorzata Kozłowska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ryo87
Przyglądamy się założeniom wyborczym PiS sprzed dwóch lat i ich dzisiejszym echom.
Do tekstu..
Okrutne obyczaje (26-08-2007)
Autor: Agnieszka Krzemińska
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: youzwiak
Każdego człowieka ograniczają pewne zasady moralno-obyczajowe typowe dla kultury, w której się wychował. Niektóre tradycje i wartości wielu egzotycznych plemion, a przede wszystkim związane z nimi obrzędy, rytuały i tabu są dla nas szokujące.
Do tekstu..
Baptyści o naruszaniu przez władze rozdziału kościoła i pańs (26-08-2007)
Źrodło: baptysci.pl Zgłosił/a: TJ
Uchwała Krajowej Konferencji Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 maja 2007 roku w sprawie naruszania przez władze publiczne w Polsce konstytucyjnej zasady rozdziału kościoła i państwa
Do tekstu..
Homo kiler (25-08-2007)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Mamut
Podczas licznych badań Buss odkrył, że niemal wszyscy ludzie (91 proc. mężczyzn i 84 proc. kobiet) miewają fantazje o zabijaniu. Nawet najspokojniejsi i niezwykle praworządni obywatele przyznają, że czasem myślą intensywnie, by usunąć na zawsze z drogi głupiego czy niesprawiedliwego szefa, niewiernego partnera czy choćby szalejącego na drodze kierowcę-pirata. Oczywiście, tylko nieznaczny odsetek tych fantazji spełnia się w realnym życiu. W samych jednak Stanach Zjednoczonych w XX w. zamordowanych zostało ponad milion osób (mniej więcej tyle samo, ile w wojnach, w których uczestniczyli w tym stuleciu Amerykanie). Na całym świecie zginęło w wyniku morderstw (bez ofiar wojen) co najmniej 100 mln osób, choć Buss sądzi, że to zaniżony szacunek i że liczbę tę należałoby nawet potroić.
Do tekstu..
Sto procent mitu (24-08-2007)
Autor: ks. Artur Stopka
Źrodło: wiara.pl Zgłosił/a: MA
Nikt nie zabrania być niewierzącym. Nikt nie odbiera prawa do afiszowania się ze swym ateizmem. Polecam zwłaszcza komentarze do owego komentarza.
Do tekstu..
Wojny religijnej w Polsce nie będzie (24-08-2007)
Autor: Emoonia
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: Paweł Rozwadowski
Nowy minister nieśmiało zabrał się do poprawiania po starym. Przyznał, że ma wątpliwości co do pomysłu wliczania oceny z religii do średniej. Reakcja biskupów była miażdżąca i błyskawiczna. Wszyscy stanęli murem za pomysłem poprzednika Legutki. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który jednocześnie współprzewodniczy Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, zagrzmiał, że jeśli nowy minister chce wojny, to będzie ją miał.
Do tekstu..
Zamiast lekcji religii lekcje o religiach (23-08-2007)
Autor: Prof. Andrzej Rychard
Źrodło: Wirtualna Polska Zgłosił/a: G.K.
Rząd zdecydował, że stopień z religii będzie wliczany do średniej. Sporu o to nawet nie było, wystarczyły wyraźne oznaki niechęci Kościoła i pierwszy pomysł nowego Ministra Edukacji błyskawicznie upadł. Uważam, że źle się stało, ale porażka ministra to rzecz wtórna. Jest bowiem tylko prostą konsekwencją decyzji wcześniejszych: że w ogóle będą jakieś stopnie z religii, a nade wszystko, że religia będzie uczona w szkole. Moim zdaniem uczenie religii w szkole, jako jeszcze jednego przedmiotu, to błąd. Uczenie religii rozumiane jako katecheza powinno być poza szkołą. Tym, czego szkole natomiast brakuje, to wiedza o różnych religiach. Tak więc zamiast lekcji religii przydałyby się uczniom lekcje o religiach.
Do tekstu..
Jedenastoletnia bogini (22-08-2007)
Autor: Jordi Joan Banos
Źrodło: onet.pl/la vanguardia Zgłosił/a: karo83
Dla kilku milionów wyznawców hinduizmu w Nepalu Sajani Shakya jest Kumari, czyli żyjącą boginią - została uznana za bóstwo, kiedy miała dwa lata. Jednak w tym roku jej wierni o mało nie odebrali jej boskiego statusu, ponieważ dopuściła się "niegodziwości": wyjechała za granicę i to nie gdzie indziej, ale do Stanów Zjednoczonych.
Do tekstu..
Po co nam dziś Bóg? (22-08-2007)
Autor: Ewelina Karpińska
Źrodło: Interia Zgłosił/a: KB
Jakoś nieswojo przyznać się dziś, że w każdą niedzielę paraduje się w odświętnym stroju do kościoła. Bo po co komu Bóg, a tym bardziej jakieś ceregiele - pastowane buty, wykrochmalone kołnierzyki i elegancka garsonka. Nie chodzę w garsonkach i nie znoszę kołnierzyków - tym bardziej wykrochmalonych. Do kościoła chodzę regularnie.
Do tekstu..
Zdekonspiruj się! (21-08-2007)
Autor: Mariusz Agnosiewicz
Źrodło: Fakty i Mity / lewica.pl Zgłosił/a: enfant
W ostatnich miesiącach obserwujemy rosnącą aktywność ateistów w wielu krajach Zachodu. Czy chcą wesprzeć innych, którzy zapragnęli odejść od przyjętych wierzeń?
Do tekstu..
Kanał religijny (21-08-2007)
Autor: Daniel Passent
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldmarc
Dobra ewolucja, to ewolucja edukacji w Polsce - najpierw religia jako przedmiot zakazany, potem nadobowiązkowy, nauczany na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej (obok fikcyjnej etyki), później jako przedmiot faktycznie obowiązkowy, wpisywany na świadectwie, wreszcie jako przedmiot przymusowy, bez dobrej oceny z którego trudniej będzie dostać się na studia. Po cóż to zawracanie głowy? Czyż nie prościej wprowadzić egzamin wstępny z religii na uczelnie wyższe? Przy zawarciu związku małżeńskiego? Przy kandydowaniu do samorządu lub do parlamentu? Przy podjęciu pracy w administracji państwowej? Przy awansie na stopień oficerski?
Do tekstu..
Zainfekowani (21-08-2007)
Autor: Katarzyna Woynarowska
Źrodło: Niedziela onet.pl Zgłosił/a: Mamut
Stałem się fanatykiem. Każdy krok, adres, nazwisko trzeba było skrupulatnie notować do wglądu "góry". - Byliśmy szkoleni, jak nie dać się zbyć ludziom. O co pytać, jak prowadzić rozmowy. Jak subtelnie, ale metodycznie nękać - mówi. - W konfrontacji z głosicielami przeciętny człowiek nie ma szans. Takie jest moje zdanie. Jedyną metodą na głosicieli świadków Jehowy jest zdecydowana odmowa. Nie dawajcie takim jak ja najmniejszych szans...
Do tekstu..
Wiara w labiryncie (21-08-2007)
Autor: Andrzej Grajewski i Sebastian Musioł
Źrodło: Gość Niedzielny onet.pl Zgłosił/a: Mamut
Z George'em Weiglem rozmawiają Andrzej Grajewski i Sebastian Musioł
Do tekstu..
Religiol (20-08-2007)
Autor: Richard Dawkins
Źrodło: humanizm.free.ngo.pl Zgłosił/a: enfant
W stanie odurzenia religiolem zdrowi psychicznie ludzie wycofują się z normalnego życia.
Do tekstu..
Patriotyzm jest jak rasizm (20-08-2007)
Autor: Tomasz Żuradzki
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: enfant
Patriotyzm nie ma żadnego uzasadnienia moralnego - jest zbędnym reliktem przeszłości, pozostałością po czasach, gdy hordy plemienne wiodły wojny o terytorium, żywność i kobiety.
Do tekstu..
Neofaszysta na kolanach (20-08-2007)
Autor: Lucie Szymanowska, Marcin Jakimowicz
Źrodło: Gość Niedzielny Zgłosił/a: Paweł Rozwadowski
Czeskie media otworzyły usta ze zdziwienia. Daniel Landa - idol nastolatków, niesłychanie popularny wokalista, rajdowiec, były lider neofaszystowskiej kapeli - zaczął przyznawać się do wiary w Boga. Co więcej, twierdzi, że odnajduje Go w martwym dla wielu Kościele. Swe agresywne, brutalne teksty zastąpił przesłaniem Ewangelii. Nieufni Czesi kręcą głowami.
Do tekstu..
Stan po odejściu (18-08-2007)
Autor: Ks. Artur Stopka
Źrodło: Gość Niedzielny Zgłosił/a: MA
W ciągu kilku ostatnich lat w Polsce odeszło z kapłaństwa kilku duchownych, znanych z pierwszych stron gazet i telewizyjnych ekranów
Do tekstu..
Ateiści chcą walczyć z dominacją religii (18-08-2007)
Autor: Marcin Szymaniak
Źrodło: Życie Warszawy Zgłosił/a: MA
Wkrótce obalimy mit, że 95 proc. Polaków to katolicy – zapowiada Mariusz Agnosiewicz, szef Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w rozmowie z Życiem Warszawy
Do tekstu..
Religia i etyka w szkole - jak to wygląda (17-08-2007)
Źrodło: Gazeta Pomorska Zgłosił/a: Mariusz Agnosiewicz
Mirek stracił brata i wiarę. Nie dla niego religia w szkole, woli siedzieć na korytarzu. Partia Racja wyliczyła, że niewierzący, zanim dojdzie do matury, przesiedzi na korytarzu 840 lekcji. To prawie cały rok szkolny.
Do tekstu..
Nie chcemy katolickiej religii w szkole (17-08-2007)
Autor: Karol M. Szymkowski
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: waldmarc
Wraz z decyzją MEN na nowo rozgorzała dyskusja dotycząca obecności religii w planie szkolnych zajęć. Rozporządzeniem ministerstwa nikt nie jest zaskoczony, bo postulowano je od wielu miesięcy. Mimo wyrazów aprobaty płynących z różnych środowisk w kwestii nauczania religii w szkołach wciąż trudno o porozumienie. Nie wszyscy księża, świeccy katecheci i uczniowie podzielają entuzjazm władz.
Do tekstu..
Świat mistrzowskich manipulacji (17-08-2007)
Autor: Wojciech Mikołuszko
Źrodło: Przekrój Zgłosił/a: zet
Ich ofiary - niezależnie od tego, czy są owadami, czy ludźmi - nawet nie zdają sobie sprawy, że stają się ofiarami Wystawiają się na żer drapieżnikom, dobrowolnie się topią, pozwalają na zjadanie swych dzieci - robią wszystko, co każą im prześladowcy, przekonane, że czynią to z własnej nieprzymuszonej woli.
Do tekstu..
Siła niewierzących (17-08-2007)
Autor: Małgorzata Święchowicz
Źrodło: Gazeta Pomorska Zgłosił/a: MA
Nie chodzą do kościoła. Nie boją się piekła i nie spodziewają nieba - Polacy, którzy nie wierzą w Boga zaczynają otwarcie o tym mówić: naukowcy, lekarze, hydraulicy, aktorzy, muzycy.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365