Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.660.576 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Być może religia jest martwa, a jeśli tak, lepiej przyjmijmy to do wiadomości i spróbujmy odkryć inne źródła siły moralnej, zanim będzie za późno".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Szalony naukowiec, który obalił tezę Arystotelesa (26-12-2012)
Autor: historia-news
Źrodło: historia-news.pl Zgłosił/a: liliac
"XI-wieczna "Księga Optyki" autorstwa Abu Ali Hasana Ibn al-Hajsama (965-1040), opublikowana dokładnie 1000 lat temu, jest równie często cytowanym dziełem z dziedziny fizyki, jak "Principia" Newtona. Mimo to bardzo mało wiemy na temat autora, który uważany jest za ojca współczesnej optyki."
Do tekstu..
Rusinek wspomina Szymborską. "Zarażała poczuciem humoru" (26-12-2012)
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Zarażała poczuciem humoru. Dzisiaj, jeśli zdarza mi się coś śmiesznego, mam ochotę umówić się z Wisławą Szymborską, żeby jej to opowiedzieć - mówił w specjalnym wydaniu "Xięgarni" Michał Rusinek, tłumacz, eseista i wieloletni sekretarz noblistki, która zmarła w tym roku."
Do tekstu..
Skąd się wziął Jezus? (25-12-2012)
Autor: Dariusz Kot
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Twierdzenie ks. dr. Krzysztofa Wilka, że z lekcji religii nikt uczniów niewierzących nie wypędza, ma mniej więcej taką samą wartość, jak obserwacja, że nikt nie wypędza potencjalnych klientów ze spotkań marketingowych Amwaya. Oczywiście, że nikt ich nie wypędza! Istotne pytanie brzmi jednak, czy produkt Amwaya wart jest wymaganego od tych klientów czasu, zachodu i pieniędzy.
Do tekstu..
Z czego cieszyłby się Zbawiciel? (25-12-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Mimo że jestem zupełnie pozbawiona łaski wiary (jest to łaska "wlana", nie każdemu dana), podobają mi się pewne religijne idee. Na przykład idea równości, wybaczenia, pokory, troski, sprawiedliwości społecznej.
Do tekstu..
Klimat zmieniał się zawsze i co z tego wynika (25-12-2012)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale Szare Zgłosił/a: liliac
"Problem czułości klimatu pierwszy raz sformułowany został w roku 1896 przez Svante Arrheniusa, można więc powiedzieć że jest niemal tak stary jak sama nauka o klimacie. Nie było wtedy (jeszcze) mowy o antropogenicznym globalnym ociepleniu, bo Arrheniusa interesowały przyczyny występowania epok lodowych, o których istnieniu wiedziano już od jakiegoś czasu, ale nie potrafiono ich przekonująco wyjaśnić."
Do tekstu..
Newtonmas (25-12-2012)
Autor: Nie zanotowalem
Źrodło: YouTube Zgłosił/a: Jacholek
Dlaczego Christmas powinno byc raczej zastapione przez Newtonmas (Newtonmass?)
Do tekstu..
Lutosławski, Tuwim i Czochralski patronami roku 2013 (25-12-2012)
Źrodło: pisarze.pl Zgłosił/a: JK
"Kompozytor Witold Lutosławski, poeta Julian Tuwim i chemik Jan Czochralski będą patronami 2013 roku. Sejm przyjął w grudniu uchwałę w tej sprawie."
Do tekstu..
Peszek: obchodzę Boże Narodzenie na pogańsko (24-12-2012)
Autor: Jacek Nizinkiewicz
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Święta bez Boga są ok. Obchodzę Boże Narodzenie na pogańsko. Najważniejsze jest, żeby ciału było dobrze, i żeby spotkać się z ludźmi, którzy są dla mnie ważni i istotni. Ateizm to proces. Długo dochodziłam do szczęśliwego życia bez Boga. Człowiek dorasta i dojrzewając rozumie więcej
Do tekstu..
Szukanie i czytanie artykułów naukowych (24-12-2012)
Autor: January Weiner
Źrodło: Biokompost Zgłosił/a: liliac
"Żyjemy w pięknych czasach: prawie cała literatura naukowa - przynajmniej w naukach przyrodniczych - dostępna jest online. A coraz więcej ważnych artykułów w ogóle jest za darmo dzięki czasopismom open access. Po co czytać artykuły naukowe?"
Do tekstu..
A w Kościele cud się nie zdarzył (24-12-2012)
Autor: Jarosław Makowski
Źrodło: Niebo w płomieniach Zgłosił/a: liliac
Czy można szanować gejów, jak deklaruje w swoim oficjalnym nauczaniu Kościół, i zarazem niemal w każdym dokumencie watykańskim pisać, że osoby homoseksualne są zagrożeniem dla "cywilizacji miłości"?
Do tekstu..
Supermarket Watykanu tylko dla znajomych i krewnych (24-12-2012)
Autor: Gaw, AP
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Na terenie Watykanu działa w ukryciu najtańszy supermarket w całym Rzymie. Zakupy mogą w nim robić jednak tylko pracownicy i mieszkańcy enklawy. Mimo to przed świętami kolejki były w nim nie mniejsze niż w najpopularniejszych sklepach Rzymu Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75248,13101661,Supermarket_Watykanu_tylko_dla_znajomych_i_krewnych.html#ixzz2FxG6phca
Do tekstu..
Niszczą mauzolea świętych. "Allah jest wielki" (23-12-2012)
Autor: mtom
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Islamiści, którzy opanowali północ afrykańskiego Mali, w niedzielę niszczyli kolejne mauzolea sufickich świętych pozostałe w mieście Timbuktu, którego zabytki znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO."
Do tekstu..
Pannoniasaurus inexpectatus: World’s first freshwater mosasaur (23-12-2012)
Autor: Becky Crew
Źrodło: Nature (za Scientific American) Zgłosił/a: liliac
"Fossilised bones of a new species of mosasaur have been unearthed in Hungary, providing the first evidence that these giant, aquatic lizards lived in both freshwater and marine environments. Since the first mosasaur was discovered in 1764, thousands of specimens have been discovered all over the world. But because there was no evidence that they lived in freshwater environments, it's been assumed that they were exclusively marine predators."
Do tekstu..
Proste życie polskiego geja (23-12-2012)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Gej, lesbijka czy biseksulista mają do wyboru kilka strategii, żadna jednak nie czyni ich życia bezproblemowym. Co różni polską i szwedzką powieść z bratem gejem w roli głównej?
Do tekstu..
Posadzić papieża na ławie oskarżonych (23-12-2012)
Autor: Janusz Palikot
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
Immunitet musi zostać zniesiony. Watykan powinien poczuć pełen ciężar prawa międzynarodowego. [ws. tuszowania pedofilii wśród kleru]
Do tekstu..
Naukowo o blogerach – rewizyta (23-12-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"...rodzi się nowa ścieżka udostępniania szerszej publiczności informacji naukowej. Obok tradycyjnego procesu: publikacja w piśmie naukowym – notka prasowa – raporty w mass mediach, pojawia się coraz częściej proces alternatywny: publikacja w piśmie naukowym – recenzowane (przynajmniej nieformalnie) posty na blogach naukowych przybliżające laikom informacje z publikacji bardziej przystępnym językiem. Alternatywne wskaźniki bibliometryczne pozwoliłyby ocenić wpływ badań niemierzony cytowaniami w innych artykułach. To właśnie widać w analizie korelacyjnej przedstawionej w
Do tekstu..
Dawni sąsiedzi Heleny Majdaniec: Nie potrzebujemy jej u nas! (23-12-2012)
Autor: Ewa Podgajna, Adam Zadworny
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Taka tablica osobiście by mi nie przeszkadzała - mówi mieszkająca tu od urodzenia pani Ewelina spod czwórki. Zaznacza, że wypowiada się w imieniu swoim, a nie wspólnoty. - Pamiętam, jak byłam mała, to grałyśmy na podwórku w sznur, a pani Helena nam przez okno śpiewała. Ale, z drugiej strony, co ona nam dała, aby teraz jej fundować taką tablicę? Pani po sześćdziesiątce, którą spotkaliśmy na klatce schodowej, mówi wprost: - Nie potrzebujemy tu tej pijaczki! Zresztą, my tu nie prowadzimy działalności charytatywnej, żeby teraz za darmo się na coś godzić!"
Do tekstu..
Biblioteka Internetowa Wolne Lektury (22-12-2012)
Zgłosił/a: wanderer
"1967 darmowych utworów do których masz prawo" - co prawda do matur zostało jeszcze trochę czasu ale może już warto zajrzeć na tą stronę
http://wolnelektury.pl/
Mieszaniny ogrzewające (22-12-2012)
Autor: Kuba Grom
Źrodło: Nowa Alchemia Zgłosił/a: liliac
"Bezpośrednią inspiracją do artykułu, była informacja prasowa o tym, jak to polskie wojsko wprowadziło do wyposażenia "bezpłomieniowy palnik", ogrzewający racje żywnościowe za pomocą pewnej reakcji chemicznej. Tego typu zestawy znane są już na świecie, jednak u nas jest to traktowane jak rewolucja. Relacjonująca sprawę prasa ustrzeliła przy tym takiego oto babola..."
Do tekstu..
Zakaz nie przejdzie? (22-12-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"I tu rodzi się kilka moich wątpliwości. Zastanawiam się czy prawo Unii Europejskiej przewiduje w ogóle możliwość wprowadzenie moratorium, czy zakazu upraw jakiejkolwiek odmiany GMO ze względu na np. zagrożenia dla producentów miodu? Zapisy dyrektyw mówią o tym, że zakaz można wprowadzić gdy istnieją przesłanki/dowody na szkodliwość danej odmiany modyfikowanej dla środowiska lub zdrowia człowieka i zwierząt. W moim przekonaniu, być może mylnym, nie jest to zgodne z dyrektywami unijnymi."
Do tekstu..
Tłum zlinczował mężczyznę podejrzewanego o spalenie Koranu w Pakistanie (22-12-2012)
Autor: (msz)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Na południu Pakistanu tłum pobił na śmierć, a następnie spalił ciało mężczyzny, podejrzewanego o zbezczeszczenie Koranu - poinformowała policja. Incydent najpewniej wywoła dyskusję na temat rygorystycznych przepisów dotyczących bluźnierstwa.
Do tekstu..
Bądź mniejszością, masz szansę przeżyć nietknięta dyskryminacją (22-12-2012)
Autor: Naima
Źrodło: Naima w sieci Zgłosił/a: liliac
"Pozytywny przykład mówi, że dziecko niekatolickie w polskiej szkole nie zostało pobite ani szykanowane, a władza pozwoliła jej żyć i się nie wtrącała. Proszę się tym nadelektować, to jest doskonałe podsumowanie ostatnich dwudziestu lat: oto po wprowadzeniu religii do szkół, a ocen z tejże na świadectwa, co prawda nadal są dzieci, które od tego szczęścia się wymigują, ale da się wśród nich znaleźć i takie, które z tego powodu nie spotkało jeszcze nic złego."
Do tekstu..
Kevin Bales: Jak walczyć ze współczesnym niewolnictwem (22-12-2012)
Autor: Kevin Bales
Źrodło: ted.com Zgłosił/a: Nessy
"In this moving yet pragmatic talk, Kevin Bales explains the business of modern slavery, a multibillion-dollar economy that underpins some of the worst industries on earth. He shares stats and personal stories from his on-the-ground research -- and names the price of freeing every slave on earth right now."
Do tekstu..
Lisa Kristine: Zdjęcia udowadniające istnienie współczesnego niewolnictwa (22-12-2012)
Autor: Lisa Kristine
Źrodło: ted.com Zgłosił/a: Nessy
"W ciągu ostatnich dwóch lat fotografka Lisa Kristine podróżowała po świecie, dokumentując straszliwe realia współczesnego niewolnictwa. Dzieli się z nami zniewalająco pięknymi fotografiami, górników w Kongo czy wypalaczy cegieł z Nepalu, prezentując ciężki los 27 milionów zniewolonych dusz na całym świecie. (Film nakręcony podczas TEDxMaui)"
Do tekstu..
Sąd: Chory na raka chłopczyk ma być leczony, choć matka się nie zgadza Cały tek (22-12-2012)
Autor: Marta Urzędowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Nessy
Brytyjski siedmiolatek z guzem mózgu został zoperowany i będzie poddany radioterapii, chociaż jego matka wolała alternatywne metody leczenia. Sąd zdecydował, że zrozpaczona kobieta nie jest w stanie podjąć słusznej decyzji. Kobieta przez kilka dni ukrywała się z Neonem.
Do tekstu..
Donoszą na posłów Ruchu Palikota za "bohomaz na Jasnej Górze" (22-12-2012)
Autor: abs//gak
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Borgïr
Solidarna Polska składa do prokuratury zawiadomienia o "uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa" przez posłów Ruchu Palikota Armanda Ryfińskiego i Romana Kotlińskiego.
Do tekstu..
Science literacy and the polarized politics of climate change (21-12-2012)
Autor: Jean Flanagan
Źrodło: Sci-Ed (PLOS blogs) Zgłosił/a: liliac
"One of the major goals of science education is for all citizens to have some basic level of science literacy. The rationale is that a basic understanding of science is necessary in order to participate in a modern democratic society, where we must often grapple with policy decisions that deal with socioscientific issues, and where scientific evidence can be a major deciding factor in policy. A paper published in Nature Climate Change earlier this year challenged a long-standing assumption in both science education and science communication: that increasing science literacy will increase public "acceptance" of the scientific consensus on the risks posed by climate change."
Do tekstu..
Przełom Roku 2012 wg magazynu Science (21-12-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Tygodnik Science opisuje w tym tygodniu przełom roku, a także dziewięć odkryć, które chociaż niesamowite - przełomowi roku nie dorównały wybitnością. Jak można się było spodziewać (kto się spodziewał - high-five!), Przełomem Roku 2012 wybrane przez redaktorów Science zostało odkrycie bozonu Higgsa."
Do tekstu..
Pozwalajmy ludziom umierać zamiast bezsensownie męczyć reanimacją (21-12-2012)
Autor: Beata Labutin
Źrodło: opole.gazeta.pl Zgłosił/a: Kuba K.
Bardzo często lekarze bezsensownie męczą niepotrzebną reanimacją umierające osoby, którym tylko przedłużają agonię - uważa dr Józef Bojko, znany opolski anestezjolog. Proponuje, by do szpitalnej epikryzy wprowadzić zapis, czego już u pacjenta nie stosować, by nie przysparzać mu cierpień. A do prezydenta RP wpłynął projekt ustawy, który proponuje wprowadzenie w Polsce tzw. testamentu życia.
Do tekstu..
Peszek u Żakowskiego: Wspólnoty mi nie brakuje, a tym bardziej religijnej (21-12-2012)
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Nie brakuje pani wspólnoty religijnej? - pytał Jacek Żakowski. - Panie Jacku, ja mam awersję do wszelkich zbiorczych istnień. Wspólnoty mi nie brakuje, a tym bardziej religijnej - mówiła na to Maria Peszek. - Czyli nie założy pani kościoła ateistów? Stała się pani autorytetem - dopytywał Żakowski. - Trudno. Żadnej partii nie założę. Żadnego ruchów nie poprowadzę - deklaruje Peszek.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365